Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1

  Piktura me e shtrenjte e shitur ndonjehere ne nje ankand

  Piktura e quajtur "Nude, Green Leaves and Bust" eshte veper e Pablo Pikaso. Ai e pikturoi ne vitin 1932 i frymezuar nga muza e tij Marie-Therese Walter. Piktura e cila u ble ne 2010 nga nje koleksionist privat, do te shfaqet per here te pare per publikun britanez ne Tate Modern ne Londer. Prezantimi do te behet vitin e ardhshem dhe muzeu ka marre masa te shumta per sigurine e saj. Pikaso e takoi Marie-Therese Walter, nje modeliste, per here te pare ne vitin 1927 dhe ajo u be muza e pikturave te tij 4 vite me pas. Marie-Therese Walter vdiq ne 1977, kater vite pas vdekjes se Pikasos. E blere me shifren $106.5m (£65.5m) konsiderohet si piktura me e shtrenjte e shitur ndonjehere ne nje ankand.

  Permbledhur nga BBC
  http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-12661727
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2
  "Nude, Green Leaves and Bust," nga Pablo Picasso
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601
  1-Jackson Pollock-140,0 Milion US-Dollar-No.5,1948
  2-Gustav Klimt-135,0-Adele Bloch Bauer 1
  3-Pablo Picasso-104,2-Garcon ä la pipe
  4-Pablo Picasso-95,2-Dora Maar Au Chat
  5-Gustav Klimt-87,936-Adele Bloch Bauer 2
  6-Francis Bacon-86,3-Triptych 1976
  7-Vincent van Gogh-82,5-Portrait des D.Gachet
  8-August Renoir-78,1-Au Moulin de la Galette
  9-Peter Paul Rubens-76,7-The massacre of the innocents
  10-Mark Rothko-72,8-White Center.

 4. #4
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Anėtarėsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  50
  Postime
  933
  Piktor i nje kalibri te papare ndonjehere.
  Ne moshen 86 vjec per nje muaj ka arritur te krijoj 360 pitura me nje pun te shfrenuar.
  Dikiarazioni fundit i tij ka qene :e gjith kjo ce kam bere eshte vetem nje hap drejt nje rruge te gjate!!
  Ka vazhduar te piktoroj deri nji vit para se te vdiste ne moshen 92 vjec.

 5. #5
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  picasso eshte i vetmi piktor qe ka arritur te shohe nje veper te tijen te ekspozuar ne louvre...
  Vasudhaiva Kutumbakam

 6. #6
  Mua me pelqen gjss me shume Monet....
  Pastaj Da Vinci eshte shume i vecante, sa i zgjuar ka qene! Zakonisht piktoret jane pak si tralala, por Da Vinci eshte teper teper inteligjent, eshte me shume shkencetar se sa piktor por prap piktor i madh mbetet. Le te shiten sa te duan keta pikturat qe thoni ju, se jo gjithmone cmimi monetar e justifkon se cila eshte vertete nje kryeveper, qe per mua Da Vinci dhe Monet jane me madheshtore!!!

 7. #7

  Dy pikturat e vjedhura tė Pikasos gjenden nė Beograd

  Dy pikturat e vjedhura tė Pikasos gjenden nė Beograd

  Ministria e Brendshme e Serbisė bėri tė njohur se dy piktura tė Pikasos qė ishin grabitur nga njė ekspozitė nė Zvicėr u gjetėn nė Beograd.
  Ėshtė fjala pėr pikturat “Kokė Kali” dhe “Kanė uji dhe gotė”, qė kanė qenė nė fondin e pikturave tė Muzeut Sprengel nė Hanover tė Gjermanisė. Pikturat u vodhėn nė shkurt tė vitit 2008, kur ishin ekspozuar nė njė qendėr kulturore pranė Zyrihut.
  Ministri serb i Brendshėm, Ivica Daēiē, tha se pikturat me vlerėn e miliona dollarėve, u gjetėn gjatė njė operacioni tė pėrbashkėt tė policisė serbe me atė zviverane.

  VOA
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 8. #8
  Keto piktura edhe pa te holla te mi kish dhuruar dikush, nuk do i kisha pranuar e jo me te paguaj

  ndonje cent per to.

  Pune budallenjsh !

  Nje budalla ka zhgaravitur dicka, e te tjeret mundohen ti japin kuptime ...hajvanet.

  heheheh.....
  Ndrysho Firmėn

 9. #9
  250 mln dollarė pėr njė pikturė

  Njė vepėr e vitit 1893 e piktorit francez Paol Cezanne u shndėrrua nė pikturėn mė tė shtrenjtė nė botė, pasi u shit pėr plot 250 milion dollarė, duke lėnė pas pikturėn No 5-1948 tė Jackson Pollock, e shitur nė 2006 pėr 140 milion dollarė.
  Sic shkruan “Vanity Fair” piktura ėshtė blerė qė nė muajin prill tė 2011 nga familja mbretėrore e Katarit, por vetėm tani janė bėrė tė ditura detajet e blerjes.
  Bėhet fjalė pėr veprėn “Lojtarėt e letrave” tė Cezanne. Piktura tregon dy persona tė cilėt luajnė letra, njė moment i jetės sė pėrditėshme nė Francė nė fund tė shekullit tė 19.
  “Vanity Fair” shkruan se pėr tė bėrė tė sajėn pikturėn, familja mbretėrore e Katarit mori pjesė nė njė ankand ku ofroi mė shumė se dy tregtarėt mė tė zėshėm nė botėn e artit, Larry Gagosian dhe William Acquavella.
  Piktura, tashmė pronė e Katarit, ėshtė ekspozuar nė muzeun e arteve pamore nė Doha.

  Bota Sot

  Piktura ishte me pare ne pronesi te nje greku pronar te madh anijesh. George Embiricos e kishte rruajtur me fanatizem pikturen, edhe per ta pare ate ishte diēka shume e rralle.
  Katari ka disa kohe qe blen piktura dhe vepra te rralla duke dashur te kthehet ne nje qender arti boterore.

  http://www.npr.org/2012/02/05/146424...a-record-price
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •