Nuk sht pr tu habitur q papritur nnkryetari i kshillit t lart t drejtsis t Republiks s Shqipris porsi Kalorsi i Fytyrs s Vrerosur, ka shprthyer n nj fushat t paprecedent pr t anulluar nj t drejt kushtetuese dhe sigurisht krkesat e drguar nga europiant prej 60 pikash pr rregjistrimin e popullatsn 2010.

i

Problemi ligjor i rregjistrimit t popullats sht i mirpritur nga qeveria e Shqipris e cila me t drejt dha plqimin pr ta realizuar sa m par kt krkes t BE sepse sht conform kushtetuts; gjithsesi, brnda disa muajve dhe n koh record kjo qeveri e maxhorancs drgoi shumicn drrmuese t pyetjeve n qershor t 2010, kurse rregjistrimi i popullats me modalitetet prkatse u la pr me 2 prill.

Ngjarjet me nuanc politike t brndshme, por dhe ato t jashtme dhe q nuk kan aspak t bjn qoft me komunitetet fetare dhe as me minoritetet- nuk mund t eklipsojn krkesat e e BE, KE, pr rregjistrimin e popullats n prgjithsi dhe pr rregjistrimin fetar dhe etnik ne veanti qofsin ato edhe krkesa fakultative.

N shkrimin tim t mparshm po tek gazeta `Sot`- `Rregjistirmi i prkatsis Fetare nj krkes e domosdoshme pr integrimin e Shqipris`, kam prmnduar disa argumente t fort n prkrahje t ksaj krkese t Europianve.

Mendimi im pr sa i prket rregjistirmit fetar sht i qart dhe besoj i t gjith komunitetit tim por dhe i komuniteteeve t tjera fetare: duhet br sepse ka q nga viti 1933 q nuk sht br duke i u shmangur nga qeverit komuniste por dhe ato post komuniste me marifet. Asgj e veant dhe ogurzez nuk ka n nj rregjsitrim t till prve se nj informacion statistikor t domosdoshm pr t ardhmen e politikave integruese t Shqipris pr n Bashkimin Europian, statistik e domosdoshme e cila jep nj opinion t qart pr strukturn fetare t vndit ton t inkuadrua n Ballkan dhe Europ e Bot, opinion i cili sht i lidhur jo vem me dinamikn statistikore t vendit por dhe me at botrore, struktur e cila ka lidhje me traditat, zakonet, mnyrn e sjelljes n familje, shoqri, respektimin e ligjeve, etj, etj.

Nga sa thash m sipr rregjistrimi fetar sht bazuar n vetdeklarim sepse pikrisht kjo prbn nj problem shpirtror t individit, i cili mund ta vendos ose jo se far prkatsie fetare sht. Kjo sht dika shpirtrore e cila mund t ndryshohet, thuhet ose jo sipas dshirs.

Vetdeklarimi I prkatsis fetare sht konform kushtetuts dhe pikrisht:

Nenit24, pika 3: Askush nuk mund te detyrohet ose te ndalohet te marre pjese ne nje bashkesi fetare ose ne praktikat e saj, si dhe te beje publike bindjet ose besimin e tij.

E kuptuar n kt aspekt, nuk ka asgj anti-shqiptare vetdeklarimi I fes qoft dhe fakultativ gjat rregjistrimit si pjes e pyetsorit t BE, dhe KE.

Pikrisht ktu e gabimin dhe fajin e par z. Kreshnik Spahiu I cili fut n nj thes probleme t ndryshme t interpretimit ligjor t rregjistrimit fetar duke rn ndesh me krkesat e europianve,. Prandaj un mendoj se z. K.Spahiu e ka drejtuar fushatn e vet n kahjen e kundrt t integrimit t vndit duke u br pre e paragjykimeve t ish nomeklaturs s kuq t dshtuar e cila sht hedhur sot n sulm duke veshur kostumin e pseudo-nacionalizmit shqiptar, pr t fituar sa m shum vota e sa m shum nam para popullit shqiptar I cili nuk po kuton se si kta ujqr t komunizmit pa pritur na derdhin lot krokodili duke kundrshtuar rregjistrimin fetar, I cili t kujton vendimin e tyre nprmjet udhheqsit t tyre Hoxha m 1967 pr mbylljen e kulteve fetare dhe t ushtrimit t riteve fetare ne Shqipri.

ii

Aspekti tjetr ku z. Kreshnik Spahiu ka gabuar dhe mban njlloj peshn e prgjegjsis t paktn morale sht fushata kundr rregjistirmit etnik (kombsis), fushat e cila n se do t drejtohej kundr armiqve t vrtet t Shqipris do t ishte falenderuar edhe nga ana ime.

Por po ndodh n realitet? Kush sht fajtori i vrtet i ksaj zallamahie dhe problemeve t forta politike q po trondosin Shqiprin? N fakt po ndodh histia e bariut q tallej duke thirrur ujku, ujku ( armiqt e vrtet t Shqipris q jan ish-nomeklatura e vndit e cila drejton aktualisht vendin), kurse n fakt n Shqipri akalli po bn naming (ne vjedhje, n shitje t atdheut pr 500 aspra, n korrupsion, n munges strategjie kombetare, n luft politike brnda lllojit pr t mbajtur pushtetitn politike, etj- n t ciln jan pikrisht po ata njerz q thrrasin-ujku, ujku!).

Fushata e z. Kreshnik nuk sht drejtuar kundr shkaktarve t vrtet t ksaj gjndje t cilt sipas mendimit tim jan prkatsisht:

- klasa politike shqiptare e t dy krahve t cilat kan heshtur kur ligjet e parlamentit pr gjendjen civile kan ndryshuar (si do ta shohim m posht),

- Presidentt e vendit t cilt nuk kan kthyer ligjet prkatse t vitit 2002 dhe 2009 prsri n parlament sepse nuk lexojn ligjet ose nuk kan kshilltar t mir,

-vet z. Kreshnik Spahiu n cilsin e nnkryetarit t kshillit t lart t drejtsis nuk ka folur asnjher pr 2 vjet rresht pr kt problem pas majit t2009 pasi sht miratuar Ligji i Gjndjes Civile.

Del, pyetja prse nuk lexojn ligjet kta njerz?

Nuk do t hyj ktu se cilat jan shkaqet q Parlamenti shqiptar ka miratuar kt ligj duke shtuar edhe fjaln kombsi (shih m posht), por mendoj se heshtja dhe miratimi jo vetm i maxhorancs por edhe e opozits,- sht kuptimplot prsa I prket djallzive q bjn politikant n dm t interesave t Shqipris.

I vetmi njeri q ka ngritur problemin e kombsis (etnis) ka qn Kryetari i Gjykats s Shkalls s Par n Sarand (botuar tek Shekulli 15/02/2009).

Ktu, z. Kreshnik Spahiu si nn kryetar i kshillit t lart t drejtsis duhet t mbaj t paktn prgjegjsi morale pr kt problem t paprecedent sepse ligji i Gjndjes Civile t majit 2009 bie ndesh me Kushtetutn e Shqipris e cila thot:

Neni1 pika 2 q thot: Republika e Shqiperise eshte shtet unitar dhe i pandashem,

sepse me futjen e fjals kombsi lejon q n t ardhmen, ky nen i Kushtetuts mund t ndryshoj, duke mundsuar lehtsisht manipulimin e po ksaj pike 2 duke e br: Republika e Shqipris sht shtet multietnik, me pasoja humbjen e integritetit territorial t vndit!

Athere me plot t drejt del pyetja : prse nj individ si nnkryetarit t kshillit t lart t drejtsis, z.Kreshnik Spahiu krkon rishikimin e ktij pyetsori dhe pr m tepr anullimin e tij?

Ndryshe sht prkatsia etnike e cila sht nj shtje jo-shpirtrore, por shtje fakti dhe ADN-je, pra trashgimie q nuk mund t ndryshohet me dshirn e individit nprmjet vetdeklarimit prvese me gjyq pas konfirmimit n rregjistrat prkats.

Rregjistrimi etnik sht nj shtje fakti, trashgimie, genetike, i cili nse duhet ndryshuar ose jo krkon vendim gjyqsor.

N kt rast nga europiant sht krkuar saktsisht:

- vetdeklarim pr kombsin q ke, dhe jo vetdeklarim pr kombsin q dshron t kesh! (Njkohsiht ky vetdeklarim pr kombsin q ke sht fakultativ sipas krkess zyrtare).

T dy kto krkesa t europianve jn ln facultative n krkesat zyrtare.

Problemi ka filluar q kur disa dhjetra apo qindra individ kan krkuar ndrrimin e etnis (kombsis) shqiptare.

Prse po ndodh kjo n Shqipri?

Problemi qndron n disa arsye madhore dhe dy nga arsyet m madhore t ndrrimit t kombsis jan:

- papunsia dhe problemet ekonomiko-financiare q lidhen me to, gj q ka shkaktuar

ndrrim t kombsis n favor t lehtsirave ekonomike-e zakonshme kjo pr

shqiptart t cilt nuk e kan pr gj historikisht t ndrrojn dhe fen pr para,

grada e pushtet.

- parregullsit e vrejtura n rregjistrimet e pjesshme t popullats s Republiks s

Shqipris gjat rregjimit komunist. Gjat t cilave jan vrejtur jo pak raste t ndrrimit t kombsis me dhun- n at shqiptare

Si mund t rregullohen?

Problemi kryesor qndron n mnyrn e ndrrimit t etnis (lombsis) nprmjet ligjeve n fuqi bazuar n Kushtetutn e Republiks s Shqipris, dhe ky rregullim do t realizohej nga gjykatat bazuar n konfirmimin e rregjistrave t popullats t rregjistruar n minibashkivt dhe n komunat e vndit.

Gjykakat nse shikonin q problemi qndron n aspektin e dyt t shtjes athere ajo duhet ta ndryshoj etnin.

Nse problemi qndron n aspektin e par t shtjes athere ajo parimisht nuk duhet t`ja ndrroj etnin individit q e krkon.

Egziston dhe nj aspect i veant i problemit t etnis: problem i fmijve me martesa t przjera. Ktu mund t hyj n fuqi problem i atsis: pra mbiemri vihet nga `fara dhe jo nga ara` ose mund t lihet vetm nnshtetsia shqiptare n rastet pa kuptim.

Athere del pyetja e dits: prse kjo zhurm e madhe? Ku qndron problemi?

Sipas Pseudo-nacionalistve shqiptar q uditrisht kan qn shumica drrmuese e tyre pjes nomeklaturs s kuqe dhe ateist t vendosur, por dhe qarqe t caktuara politike e ekstremiste, e kan ngritur kt problem me pretekstin e rrezikut t vndit nga `rritja artificiale e minoritetit me pasoj krkesn e ardhshme pr autonomi t t ashtuquajturit Epirit t Veriut`; e n prfundim: o burra t ruajm atdheun- vatan nga t poshtrit!?

Asgj nuk sht e vrtet n kt problem t errt t shfrytuar kryesisht pr lavdi personale nga z. Kreshnik Spahiu e t tjer.

Prse?

- sepse n rradh t par kufijt e Shqipris nuk mund t ndryshohen dhe pr kt kemi garant NATO-n.

- sepse n rradh t dyt pavarsisht se sa jan minoritetet prkatse q pretendojn nj numr t caktuar popullat etnike n Shqipri, Kushtetuta e vendit garanton lirin dhe t drejtat e njeriut si dhe t pakicave kombtare,

- sepse n rradh t tret, sht pushteti egzekutiv dhe legjislativ i cili sht garant i kushtetuts edhe n rastet kur tentohet t shkelet fshehurazi apo haptazi.

- sepse n rradh t katrt, kushtetuta e Shqiprise konfirmom shtetin shqiptar si unitar e i pandashm.

Ku qndron negativiteti n aksionin e dyshimt t z. Kreshnik Spahiu aktualisht nn/kryetar i kshillit t lart t drejtsis?

S pari, qndron n faktin se z. Kreshnik ka qn prfaqsues I nj Shoqate pr mbrojtjen e t drejtave t njeriut n kohn kur koalicioni i majt drejtonte vendin dhe kishte mundsi t ndiqte hapa pas hapi ligjet sepse n ligjin Nr.8950, dat 10.10.2002, parlamenti i athershm shqiptar me shumic socialiste miratoi ligjin e gjendjes civile n t cilin jepej mundsia e ndryshimit t emrit tek neni 37:

Ndryshimi i emrit dhe mbiemrit

1. Emri e mbiemri mund t ndryshojn n rastet e prcaktuara n kt ligj ose pr shkaqe t arsyeshme. Nuk mund t ndryshojn emri e mbiemri i nj personi ndaj t cilit ka kallzim ose ka nisur procedimi penal, deri n prfundimin e tij.

2. Emri e mbiemri i madhorit mund t ndryshojn vetm me krkesn e tij ose t subjekteve t prcaktuara n kt ligj, pr rastet e paprshtatshmris.

3. Emri i personit mund t ndryshoj pas vdekjes, me krkes t personave q kan at emr prbrs t gjendjes s tyre civile, dhe q prfshihen n t njjtn flet familjare t regjistrit themeltar t zyrs s gjendjes civile t vendbanimit, vetm pr shkak t paprshtatshmris.

5. Ndryshimi i emrit e i mbiemrit t prindit pasqyrohet te fmija i mitur. Te fmija madhor ndryshimi mund t bhet me plqimin e tij, prve rasteve t paprshtatshmris.

S dyti, pas zgjedhjes s tij si nn kryetar i kshillit t lart t drejtsis, z.Kreshnik ishte n dijeni t ktij fakti, pas miratimit t ligjit n maj 2009, prse nuk ndrmori asnj mas institucionale pr t parandaluar shkeljet ligjore?

Se treti, edhe tani, n vnd q t paraqes krkesn Parlamentit pr t rregulluar ligjin n fjal, ai vazhdon t bj fushat kundr krkesave t BE, krkesa q ndonse pr problemin e etnis dhe t prkatsis fetare jan ln disi facultative, prap se prap prbjn krkesa q vijn nga nj bashksi vndesh n t cilat pretendojm t hyjm dhe nuk mund t hidhen posht ashtu si krkon ky.

Athere del pyetja q bm n fillim: prse z. Kreshnik ndrmerr nj fushat t till duke nxitur nj pseudo-nacionalizm t kot me prfshirjen e disa shoqatave ndoshta dhe serioze po kurrsesi prfaqsuese t opinionit publik shqiptar, n vnd q t reagoj institucionalisht me krkes nga nj grup parlamentarsh (30 deput), apo me inisjative t vet gjykats kushtetuese.

Diferenca e Ligjit t Gjndjes Civile viti 2002 Nr.8950, dat 10.10.2002 me at t 2009 jan pikrisht tek fakti i fjals kombsi. N fakt n ligjin e 2002 nuk prmndej kombsia: KREU II, Neni 8

Prbrsit dhe veorit e gjendjes civile t shtetasve

1. Prbrsit e gjendjes civile jan emri e mbiemri, numri i identitetit, datlindja, vendlindja, vendbanimi, seksi, raportet e atsis e mmsis, vdekja, shpallja i/e zhdukur dhe fakte t tjera t parashikuara nga ligji.

N miratimin e Ligjit t ri pr gjendjen civile m 11 maj 2009, ky ligj thekson n nenin 8 t tij disa nga prbrsit e gjendjes civile. N piken 1 t ktij neni thuhet se Prbrsit e gjendjes civile jan emri e mbiemri, numri i identitetit, datlindja, vendlindja, vendbanimi, seksi, kombsia, raportet e atsis e mmsis, vdekja, shpallja i/e zhdukur dhe fakte t tjera t parashikuara nga ligji. Pra sht shtuar kombsia na raport me vitin Ligjin e vitit 2002. S fundmi mendoj se z. Kreshnik Spahiu duhet t vr gishtin mbi plagn e vrtet Shqipris kto vite: sht politika dhe indivdt e politiks shqiptare q pr vite me rradh kan br ligje apo kan br amandamente ligjesh n t cilat favorizohen t huajt, indivd t ndryshm, vetm e vetm pr t ruajtur pushtetin, pr t fituar grada para udhheqsve t tyre .

Pra po ti kthehemi problemit z. Kreshnik Spahiu I cili n cilsin nenkryetarit t kshillit t lart t drejtsis, duhet t drejtoj dishtin e tij kundr atyre q miratuan prmirsimin e ligjit t majit 2009 pozits dhe opozits bashk t cilat heshtin, e t mos krkoj armikun tek komunitetet fetare se ato skan t bjn fare me kto probleme;

z. Kreshnik Spahiu n cilsin nenkryetarit t kshillit t lart t drejtsis duhet ta drejtoj gishtin kundr Presidentit t vendit i cili nuk e ka kthyer kt ligj t 2009, por dhe ndaj atij t vitit 2002 I cili nuk e ka kthyer ligjin e Gjndjes civile pr ndrrimin e emrit, e t mos krkoj anullimin e rregjistrimit t popullsise dhe t specifikave t saj sepse bie ndesh me KE;

z. Kreshnik Spahiu duhet t drejtoj gishtin urgjentisht pr t institucionalizuar krkesn pr rishikimin e ligjit sa nuk sht von, e t mos e krkoj armikun larg Shqipris por brnda saj.

M n fund nuk mund t mos rikujtoj frazn e Faik Konics pr Shqiprin:

Shqiperine e krijuan idealistet, e ruajten rastet, e vrane politikanet". ...