Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6

Tema: 2 Shoket...

 1. #1
  albania is the best Maska e ismani
  Anėtarėsuar
  14-06-2009
  Vendndodhja
  tetova
  Postime
  583

  2 Shoket...

  Diku ishin 2 shok qė duheshin aq shume saqė mund te sakrifikonin gjithēka per njeri tjetrin. Ishin njohur gjatė studimeve e kishin qėndruar nė te njėjtėn shtėpi. Njeri prej tyre dukej si mė kurnac, kurse tjetri shume bujar.
  Vjen nje ditė qė shokut kurnac i ishin prishur punėt e biznesit. Asnje pėrpjekje nuk ndikonte ne pėrmirėsimin e punės . Shkon tek shoku i tij bujar e i kėrkon qė ta ndihmojė me nje shumė tė caktuar tė hollash. Miku i tij nxorri ē’kishte e ia dhuroi me shume dėshirė. “Urdhėro vėlla, gjithēka kam le te jete e jotja”, i tha dhe ashtu u ndanė.
  Shoku qė nuk kursehej per asgjė, tashmė ishte fejuar e priste qė sė shpejti te martohej. Miku i tij kurnac, vjen ,e fton per kafe. “Dua tė te them diēka shume tė rėndėsishme, por sdi se si”, i tha ai.Te ketė vallė gjė mė te rėndėsishme se miqėsia jonė? – ju kthye miku bujar.Dėgjo vėlla, mua me pėlqen shume e fejuara jote, prandaj dua te martohem me tė, tha ai duke ulur kokėn pėrdhe.
  Pas nje qetėsia tė dyfishtė, miku bujar u mendua gjatė e nga dashuria qė kishte per shokun e tij s’ia refuzoi atė. “Le te bėhet ajo qė thua ti”,- i tha e kėshtu u nda nga e fejuara per te bėrė te lumtur mikun e tij.
  Kalojnė vite dhe punėt e mikut te mirė po i shkonin keq e mė keq. “Tė shkoj te kėrkoj pune tek miku im”, tha ai me vete. “Ai duhet te mė ndihmojė patjetėr.”, vazhdoi ai. Kur trokiti ne portėn e mikut tė tij dhe i kėrkoi punė, ē’tė shikonte e ē’tė dėgjonte. “Nuk kam si tė te ndihmojė”, i tha ai e ashtu e pėrcolli
  I miri, i mėrzitur per atė qė kishte ndodhur nisi te mendonte sėrish pozitivisht. “S’ka gjė,s'dihet si kanė ardhur punėt, prandaj s mė ndihmoi dot…
  Kaluan dite djali bujar takon nrrugė 1 burrė te vjetėr e te sėmurė, qė po i afronte vdekja. E merr, e ēon ne shtėpinė e tij , e ndihmon dhe e pėrcjell deri diku ku mund te gjente shtėpinė e tij. Pas disa ditėsh ai tashmė kishte vdekur. 1 avokat troket ne derėn e shtėpisė sė djalit bujar e i thotė qė plaku te cilin kishte ndihmuar kishte qenė shume i pasur dhe e i kishte lėnė atij te gjithė pasurinė qė kishte. Kalojnė ditė e javė dhe djali, tashmė i pasur, merr 1 shtėpi pranė asaj te mikut tė tij. 1 ditė, teksa po kthehej nė shtėpi, pranė portės takon 1 grua tė lodhur e te sėmurė qė i kėrkon diēka per tė ngrėnė pasi ishte shume e uritur. Djali, e merr ne shtėpi, e ushqen dhe duke qenė se jetonte vetem i kėrkon asaj qė te qėndrojė me tė. “Ti merru me punėt e shtėpisė dhe me gatimin, un shkoj ne punė e vij. Kėshtu as ti s'mbetesh rrugėve, as unė s'vuaj nga kėto gjėra”, tha ai. E moshuara pranoi me kėnaqėsi.
  Pas disa kohėsh, gruaja, e kthyer nė nje nėnė per djalin qė e kishte ndihmuar aq shume, i kėrkon atij qė te gjej 1 vajzė e te martohet. “Ne fakt, dhe unė kam menduar, por deri tani smė ka dalė ndonje njeri i pėrshtatshėm pėrballė”, thotė djali. Gruaja i propozoi te martohej me nje vajzė qė e njihte nga afėr. 2 tė rinjtė njihen dhe mė ne fund vendosin te martohen. Erdhi koha per dasmėn dhe te riut bujar i duhej tė mendonte per te ftuarit. Sido qė punėt kishin ardhur, atij i duhej tė ftonte dhe mikun e tij te vjetėr. “Miqėsia jonė duhet tjetė me e fortė se keqardhjet. Prandaj do ta ftoj dhe atė nė kete ditė te lumtur timen.”, mendoi dhe i dėrgoi ftesėn.
  Ne ditėn e dasmės, dhėndri e nusja dukej se ishin mė te bukur se gjithkush tjeter..Nisi muzika e te gjithė po argėtoheshin mė se miri. Dhėndri, merr mikrofonin dhe nisi te shpjegojė historinė e jetės sė tij.
  Nje herė e nje kohe, kam pasur 1 mik per kokė. E doja shume e jepja kokėn per tė. Nje ditė, kur punėt po i shkonin keq, mė kėrkoi para e i dhashė gjithēka . Nje ditė tjeter, me kėrkoi te fejuarėn qė e doja shume. I mėrzitur, i dhashė dhe atė, se nė ishim miq, e donim njeri-tjetrin. Pas disa kohėsh, kur un isha ne gjendje tė keqe ekonomike, ju drejtova atij e i kėrkova punė. smė dha, madje me nje zė tė vrazhdė gati sa smė pėrzuri. U mėrzita, por pėrsėri smund te mendoja keq per tė. Ishte miku im i shtrenjtė.
  Pas kėtyre fjalėve, miku kurnac, me sytė e pėrlotur merr mikrofonin dhe nis tė tregojė:
  Nje herė e Nje kohė dhe unė kisha nje mik per kokė. Kur punėt spo mė ecnin siē duhet, i kėrkova ndihmė e mė dha gjithēka kishte. i kėrkova dhe te fejuarėn edhe atė ma dha. Arsyeja pse i kėrkova te fejuarėn, ishte se ajo vajzė s’ishte e duhura per tė, ishte 1 grua e pamoralshme. Ne ketė mėnyrė, shpėtova mikun tim te shtrenjtė nga ajo grua jo e denjė per tė. Nje ditė, kur punėt spo i shkonin mire miku erdhi e kėrkoi punė nga unė. Une si dhashė diēka tė tillė, pasi smund tė urdhėroja atė qė te bėnte diēka nė atė ambient. Ndėrsa, burri i moshuar qė miku im takoi ne rrugė, ishte babai im. Im atė ishte nė prag tė vdekjes e unė e dėrgova pranė mikut tim. I kėrkova babait qė te gjithė pasurinė qė kishte t’ia linte atij. Kurse, gruaja lypsare qė i erdhi shtėpi, ėshtė nėna ime. E dėrgova atė qė te kujdesej per mikun tim e ta ndihmonte qė te kalonte 1 jetė sa mė te qetė. Ndėrsa vajza me te cilėn miku im po martohet, ėshtė motra ime. Unė e binda atė qė te martohej me mikun tim...
  100 vite shtet 100 VJET KRENARI 100 VITE SAKRIFIC TERE JETEN TE BASHKUM KOSOV ILIRD CAMERI MALSI

 2. #2
  Interesante!!

  La vita non si spiega, si VIVE!

 3. #3
  MoDa KaLoN,sTiLi QeNdRoN! Maska e fashion_girl
  Anėtarėsuar
  06-07-2010
  Postime
  2,409
  sa histori e bukur........

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-02-2011
  Vendndodhja
  Malaga (Espańa)
  Postime
  206
  Hmmmm.Po ne fund fare kto fjalet e mikut kurnac ishin te verteta???

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Deni_Boy
  Anėtarėsuar
  19-10-2005
  Vendndodhja
  Milano
  Postime
  2,323
  Shum Interesante !

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Endri_
  Anėtarėsuar
  16-02-2011
  Vendndodhja
  Tr
  Postime
  1,165
  Shume e bukur. Na surprizoi me fundin

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •