Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  albania is the best Maska e ismani
  Antarsuar
  14-06-2009
  Vendndodhja
  tetova
  Postime
  583

  Zbulohet n Vatikan dokumenti i gjuhs shqipe q daton m 1210

  Dorshkrimi n pergamen, me autor Teodor shkodranin  sht folur e shkruar, por gjithnj deri tani n form t supozimeve, duhet t ket libra, dorshkrime apo dokumente t shkruara n gjuhn shqipe, t cilat jan m t hershme sesa Formula e pagzimit nga viti 1462 apo nga libri i par i shtypur n gjuhn shqipe Meshari nga viti 1555. Krkimet nuk kan reshtur, por rezultatet deri tani kan munguar. Pothuajse
  t gjith studiuesit q merren me krkime dhe hulumtime shkencore, kishin shnuar Vatikanin, (Bibliotekn Apostolike apo Arkivin Sekret t Vatikanit), si nj nga vendet ku do t duhej t ruheshin dokumente apo dorshkrime t vjetra n gjuhn shqipe. Nuk ishin gabuar ata q kishin menduar kshtu. Nj studiues i njohur arbresh, Nilo Borgja, i cili botoi edhe nj studim t mrekullueshm pr Perikopen e Ungjillit nga shek. XIV, me grafema greke e fjal shqipe, i kishte pohuar gjuhtarit ton t famshm Eqrem abejt, se ishte n rrug t mir t gjente nj dorshkrim m t vjetr se Formula e pagzimit dhe se Meshari. Pr fat t keq, Nilo Borgja vdiq, pa arritur t zbulonte dokumentin apo dorshkrimin n fjal. Nj pohim t ngjashm e bn edhe studiuesi i njohur tjetr arbresh, Zef Skiori. Ne, duke ndjekur gjurmt e studiuesve t mhershm, kishim fatin e mir, q n Arkivin Sekret t Vatikanit, t zbulonim nj dorshkrim nga viti 1210 me autor Teodor Shkodranin. Dorshkrimi prbhet nga 208 flet. sht i shkruar n pergamen dhe i tri sht n gjuhn shqipe. Ndahet n tri trsi: at teologjike, filozofike dhe historike. I gjith teksti sht autograf. Autori shnon emrin e mbiemrin e tij si dhe vitin kur e ka mbaruar dorshkrimin. Pr her t par, bhet fjal pr gjuhn shqipe n vitin 1284 (jo 1285 si sht menduar deri m tani), n nj dokument t Arkivit t Dubrovnikut /Raguzs/ nga 14 korriku i viti 1284 ku thuhet: Dgjova nj z q thrriste n mal n gjuhn shqipe (Audivi unam vocem clamantem in monte in lingua albanesca). Dshmin e dyt e kemi nga nj autor anonim, q sipas t gjitha gjasave ishte prift i urdhrit domenikan, i cili n vitin 1308, gjat udhtimit npr Ballkan, kur prshkruan Shqiprin dhe shqiptart, ndr t tjera shkruan: Ktu shqiptart e lartprmendur kan nj gjuh t dalluar prej latinve, grekve e sllavve, kshtu q nuk merren vesh fare me popujt tjer (Habent enim Albani prefati linguam distanctam a latinis, grecis et slavis ita quod in nullo se inteligunt cum aliis nationibus). Dshmia e tret sht ajo e Guljelm Adamit, i cili n vitin 1332 shkroi me porosi t paps
  Gjon XXII, traktatin Directorium ad passagium faciendum, duke i br kshtu edhe nj relacion Filipit VI Valua, mbretit t Francs, me titull: DIRECTORIUM AD PASSAGIUM FACIENDUM (UDHZIM PR T KRYER KALIMIN [E DETIT], ku jep t dhna pr Shqiprin dhe shqiptart. Ktu gjejm edhe fjalin e famshme q e bri t njohur n histori: Dhe megjithse shqiptart kan nj gjuh krejt tjetr dhe t ndryshme nga latint, ata kan shkronjat latine n prdorim dhe n t gjith librat e tyre. Rndsi t veant ka edhe fakti, se autor i ktij shkrimi sht nj shqiptar nga Shkodra. Pr autorin, Teodor Shkodranin, pos t dhnave q bn vet autori n fund t dorshkrimit, por edhe t tjerave q gjinden n disa dorshkrime q ruhen, pos Arkivit Sekret t Vatikanit, edhe n Bibliotekn Apostolike, pjesa drmuese e t cilave jan t shkruara n gjuhn greke dhe jan t pabotuara, ne kemi edhe njohuri t tjera, disa nga t cilat na i ofroi studiuesi, dr. Moikom Zeqo. Dorshkrimi sht prgatitur pr botim, sht transkriptuar, transliteruar dhe shoqrohet pr botim, me nj koment dhe analiz shkencore.
  Vatikan, 26 tetor


  Dokumentet e hershme t shqipes, Formula e pagzimit, Meshari

  * N Vatikan zbulohet nj dokument n gjuhn shqipe, i vitit 1210
  * Elbasan, zbulohen dy varre ilire n muret e kalas
  * Kosova mund t ket domain shtetror, edhe pa qen pjes e OKB-s
  * Koleksioni i pikturave t Pikasos pritet t shitet pr 2.9 milion euro
  * Mega-qytetet po e ndryshojn botn
  * Virusi Zeus m i fuqishm se kurr
  * Gruaja e Gimit
  * Europa dhe Italia nga Bruno Bozzetto
  100 vite shtet 100 VJET KRENARI 100 VITE SAKRIFIC TERE JETEN TE BASHKUM KOSOV ILIRD CAMERI MALSI

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Archicad
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Ne boten tridimensionale
  Postime
  283
  Ismani paske mbete pak prapa kohes...Ky liber eshte zbulu, eshte transliteru eshte perkthy ne te gjitha gjuhet e botes para perafersisht 5 vjetesh....

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •