Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e BHGod
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  447

  Fjalor i gjuhs s sotme shqipe, 1980

  Disa muaj m par krkoja zgjidhje pr nj problem q po bhej shkaku kryesor pr t m mbajtur lidhur me sistemin operativ Windows (tani Ubuntu). Dija faqet e ndryshme n internet q ofronin bazn e fjalorit t vjetr t shqipes, por kjo nuk e knaqte mnyrn se si un punoj. Ndaj, para nj muaji nisa t bashkoj 41.000 fjalt duke i prshtatur pr fjalor q mund t prdoren n kompjuter ose n telefona portativ.

  Formatimi fillestar i fjalorit sht br sipas modelit DSL i ABBYY-t. Puna me dor ka luajtur nj pjes t strmadhe pr sjelljen n kt trajt, por edhe me gjith kujdesin tim e pranoj se dika brenda tij mund t mungoj ose t jet e mbishtuar a e prsritur. Sidoqoft, pr cilsin e informacionit (ose paraqitjen), ky version nuk mund t krahasohet me asnj fjalor t shqipes q ekziston tani pr tani n internet! Baza e mparshme e ktij fjalori (q e prdor shumica e faqeve shqiptare) vuante nga gabime t prsritura q tregojn se hedhja e tij e par nuk sht br aq me dor, sesa me skanim. I kam korrigjuar ato q kam hasur.

  Pr prdorimin: ka t paktn dy programe q e lexojn formatin e fjalorit dhe lejojn krkimin e fjalve t veanta:

  1. GoldenDict (falas, i rekomanduar, pr Linux dhe Windows),
  2. ABBYY Lingvo (me pages, pr Windows, dhe pr telefona portativ)

  Nxirrini dy skedat nga arkivi i shkarkuar te nj dosje dhe drejtojeni programin (p.sh. GoldenDict) n shtegun e saj (te Edit->Dictionaries).

  Jo dokush sheh t njjtat fjal, prandaj sugjerimet, gabimet, mangsit q vini re ju lutem t'i postoni n forum ose m oni nj mesazh privat.

  Gjuh t mbar,  shkarkoj
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 28-03-2011 m 19:57

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e BHGod
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  447
  N versionin e ri 1.0 (q mund ta bni tuajin n fundin e postimit m sipr, te "shkarkoj") i kam kushtuar rndsi paraqitjes s njsive frazeologjike: tani ato nuk jan m me shkronja t drejta e t thjeshta, por m t theksuara, t qarta. Kam ndrequr edhe gabime t tjera t prsritura, dhe mund t prisni akoma n nj version tjetr pasi t tregoni edhe prshtypjet tuaja.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e BHGod
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  447
  Versioni q po postoj sot sht 1.1 ("shkarkoj" m posht). Ndryshimet e fundit: m shum ngjyra (pr veorit stilistike, sferat e prdorimit...), m pak gabime, m shum shpjegime (disa fjal t reja, dhe kur e on miun sipr nj pjese t shkurtuar t ligjrats, p.sh. f, sh, shikon shpjegimin e plot). Provat i kam br me GoldenDict (shih postimin e par).

  Tani jan prfshir t gjitha veorit q kam dashur pr vete, ndaj ky i sotmi mund t konsiderohet si puna prfundimtare q mund t prdoret lirisht. Nse gjeni gjra q mungojn ose keni sugjerime, pastaj do bj azhurnimet e duhura.  shkarkoj

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  109
  Ne rradhe te pare te falenderoj per inisiativen qe ke marre. Por do te doja te dija se me cfare programi mund ta hap per MAC OS (Snow leopard). Falemdinderit

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e BHGod
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  447
  N do faqe q lexoj duke sikur sht e mundur (edhe e vshtir) q ta instalosh GoldenDict edhe n Mac OS X. Pr shembull, te forumi i programit (prdor Google translate sepse faqja sht n rusisht) mund t shohsh fotot si sht dukur versioni i vjetr. Te adresa m sipr, nse shkon te faqja 6 (postimi i parafundit), dikush jep informacione dhe paketimin e instaluesit m t ri pr sistemin tnd.
  Ose mund t prdorsh nj version zyrtar por pa shum risi ktu (0.8). Lista e ndryshimeve q ather, ktu.

  Prndryshe, mbase duhet t gjej nj format m universal pr fjalorin, q hapet lirisht n nj program falas pr do sistem operativ. Po dite ndonj, m thuaj!


 6. #6
  i/e regjistruar Maska e BHGod
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  447
  Versioni q postoj sot sht 1.2 ("shkarkoj" m posht), dhe ka nj saktsi m t madhe se i siprshnuari pr t'u quajtur si final. Ndryshimet e fundit: m pak gabime e prsritje, m shum shpjegime, m formal.

  Formati i fjalorit sht i thjesht pr t'u edituar, po t doni t shtoni vet fjal t reja ose t korrigjoni gabime q mbase m kan shptuar (m mir t m'i tregonit edhe mua). Thjesht "ekstraktoni" skedn q mbaron me .DSL.DZ me nj program si 7-Zip ose WinRAR ose ndonj tjetr, dhe hapeni n nj program q redakton tekstin. Mund ta importoni edhe n Excel (Microsoft) ose Calc (LibreOffice) pr ta prpunuar dhe pr ta prdorur diku tjetr.

  Po ju kujtoj se GoldenDict sht i aft t hap fjalor t disa formateve t ndryshme. Prandaj, bashk me Fjalorin e gjuhs s sotme shqipe mund t prdorni leht edhe disa fjalor 'premium', ktu (nga arkivi .EXE duhet t "ekstraktoni" skedat q mbarojn me .BGL dhe t'i vendosni n dosjen ku mbani fjalort e tjer). Megjithse do ishte m e ligjshme t'i blinit ata.

  shkarkoj


 7. #7
  i/e regjistruar Maska e BHGod
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  447
  Edhe ca ndryshime t tjera te versioni 1.3. Dublikatat jan hequr trsisht (numri total i artikujve sht 40,914), kurse disa gabime t imta nuk jan m pjes e fjalorit.

  Pr sa i prket hapave q kam treguar m sipr lidhur me fjalort premium .BGL, me sa duket nuk vlejn m: duhet patjetr t instaloni programin Babylon dhe m pas t blini fjalort q doni t prdorni.

  shkarkoj


 8. #8
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638
  fjalorin e gjuhes se sotme shqipe te botuar nga akademia e shkencave te shqiperise ne vitin 1980 e kam ne biblioteken time dhe e shfletoj nganjehere..me thene te drejten nuk me pelqen fare..ka shume pak fjale..kurrsesi nuk mendoj se gjuha shqipe ka vetem 40.000 fjale..bej fjale per gjuhen letrare pasi gjuha dialektore ka ndoshta 3 fishin e saj..nuk e di nese do e marre ndonjehere inisiativen akademia e shkencave te nxjerre nje fjalore te plote te gjuhes shqipe..

  gjithsesi shume mire ke bere qe je lodhur duke juaq sjellur forumnisteve kete fjalor...
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  280
  E shkarkuam fjalorin por cili na shpjegon si perdoret

 10. #10
  Citim Postuar m par nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  ...ka shum pak fjal...vetm 40.000 fjal...
  40 mij fjal qenkrkan pak???

 11. #11
  BHGod, prgzime t sinqerta pr punn. Shum vet nuk arrijn ta kuptojn as volumin e saj, as rndsin. Mos u merr pr ters. Kan halle t tjera. Por "Bje t mirn e hidhe n det. Po s'ta diti peshku, ta di deti vet" thoshin dikur.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e BHGod
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  447

  Pr: Fjalor i gjuhs s sotme shqipe, 1980

  Shkarko falas Fjalorin e gjuhs s sotme shqipe, botimi 1980, me disa korrigjime t vogla.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •