Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443

  Buxhetit t Kosovs i mungojn 400 milion euro

  Buxhetit t Kosovs i mungojn 400 milion euro
  Publikuar: , m 27 shkurt 2011

  http://koha.net/repository/images/27buxheti4.jpg

  Kusari-Lila: Qeveri e pastr “si loti”

  http://koha.net/repository/images/27kusari43.jpg

  Financuesit e PDK-s prfitojn miliona euro tender publik
  Publikuar: , m 27 shkurt 2011


  http://koha.net/repository/images/milioner4.jpg

  Sa jan t pasur ministrat e Kosovs
  Publikuar: , m 27 shkurt 2011


  http://koha.net/repository/images/qeve4.jpg
  Britania do t ndrpres ndihmat Kosovs dhe 15 vendeve

  http://koha.net/repository/images/27-ndihma4.jpg

  Pacolli gjurmve t Sejdiut
  Publikuar: Sot, m 28 shkurt 2011

  http://koha.net/repository/images/kushtetuta4.jpg  PSHDK-ja ndihet e tradhtuar nga Thai
  Publikuar: Sot, m 28 shkurt 2011

  http://koha.net/repository/images/28pshdk4.jpg


  Me gjitha keto probleme te mberendesheme dhe shum te tjera, si ka me bisedua me serbin kjo qeveri!
  Ndryshuar pr her t fundit nga PLAKU : 28-02-2011 m 06:23
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 2. #2
  Me vie mir qe Britania e madhe do ti nderpres vitrat per Kosoven.
  S'eshte normale qe nje shtet mik te ndihmon, dhe kete ndihme ta ndajn mes antareve te partis !

  Me e ndershme do te ishte sikur te mos perfitonim as edhe 1 cent nga miqte tan n-kombtar. Kjo i ka dembelizuar pamas politikanet shqiptar !

  Te mesohen tani ta gatuajn vet buken pa ndihmen e askujt, se "shtet" po i thot vetes !
  "Shqiptar, Elhamdulilah"

 3. #3
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Citim Postuar m par nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  Me vie mir qe Britania e madhe do ti nderpres vitrat per Kosoven.
  S'eshte normale qe nje shtet mik te ndihmon, dhe kete ndihme ta ndajn mes antareve te partis !

  Me e ndershme do te ishte sikur te mos perfitonim as edhe 1 cent nga miqte tan n-kombtar. Kjo i ka dembelizuar pamas politikanet shqiptar !

  Te mesohen tani ta gatuajn vet buken pa ndihmen e askujt, se "shtet" po i thot vetes !
  Ty te lumt o i nerumi Ilirian, po atehre ku do vjedhin, kan me rjep popullin e shkrete. Kusarja don te an bined se jan me duar te pastra !!!
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 4. #4
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Po ku shoku cfare thete?! Kur tiu futen ketyne puneve me biseda me shkie, a thau jan pregadite quvurrutaret ton?! o Pacolli vertete ju hyn ne pune hajnave me duar te pastra!
  Per ndryshi nuk ia kishen dhene hyq..., qeveri nga halli, ka nis me i dal harami !

  Kosova po bisedon me Serbin, e Serbia...?
  Publikuar: Sot, m 28 shkurt 2011

  http://koha.net/repository/images/bisedimet4.jpg

  Prishtin, 28 shkurt – Nj dit pas deklarimit t shefit t delegacionit serb, Borko Stefanoviq, se dialogu me Kosovn nuk do t jet vetm i karakterit teknik, por do t prek edhe n shtjen “e pazgjidhur t statusit”, analistt n Prishtin i bjn thirrje pr kujdes pals kosovare.
  Analisti politik, Azem Vllasi, ka deklaruar pr “Kohn Ditore” se pala kosovare para fillimit t dialogut duhet t krkoj garanci nga Brukseli q Serbia n nj t ardhme t afrt do ta heq nga Kushtetuta e saj “Kosovn si krahin autonome”.
  “Nse n Kushtetutn e Serbis figuron Kosova si pjes e Serbis, fardo marrveshjeje, fardo bisedash me Serbin n pik t fundit nuk ia vlejn asgj pr ne”, ka thn ai.
  Kurse Shklzen Gashi, duke prmendur se dialogu sht parakusht drejt afrimit me BE-n, konsideron se kosovart patjetr duhet t jen t prgatitur, pasi q fundi i dialogut do t mund t prodhoj nj “status special” pr serbt e veriut t Kosovs.
  Bisedimet n mes t Prishtins dhe Beogradit tashm jan shtje javsh. Nn trysni edhe t BE-s, t dyja palt jan duke i br prgatitjet. Serbia, s fundi edhe Kosova kan emruar nga nj udhheqs delegacionesh, ndonse jo t njjt pr nga pesha politike.
  Vllasi vlerson se bisedat me Serbin duhet t jen pr shtje praktike q i prkasin rregullimit t raporteve mes dy shteteve, e t cilat do ta ken edhe dimensionin e vet politik, por jo pr shtjen e statusit t Kosovs.
  Sipas tij, qysh para fillimit t dialogut duhet t definohen pozicionet e secils pal se “kush me k po bisedon”.
  “Pala kosovare e ka t qart se po bisedon me prfaqsuesit e shtetit t Serbis. Ndrsa pala serbe, prderisa thot se po bisedon me prfaqsuesit e shqiptarve ose me prfaqsuesit e Prishtins, kjo sht absolutisht e papranueshme. Pala jon nuk i prfaqson shqiptart apo Prishtinn, po e prfaqson shtetin e Kosovs”, konsideron ai.
  “N fillim delegacionit serb prmes ndrmjetsuesve t’i ofrohet nnshkrimi i nj deklarate t prbashkt, n t ciln t dyja palt, q do t thot dy shtetet, deklarojn se e pranojn dhe e konsiderojn t pacenueshme trsin territoriale t njrit dhe tjetrit shtet dhe deklarojn se e respektojn paprekshmrin e kufijve t dyja shteteve”, ka theksuar Vllasi, duke vlersuar se nj veprim i till do t’i relaksonte bisedat.
  Sipas tij, nse pala serbe nuk do ta pranoj nj propozim t till, ather ajo e bn me dije se bisedimet me Kosovn i prdor pr ta bindur Brukselin se sht duke br hapa drejt antarsimit t vet n Unionin Evropian dhe jo q ka qllime serioze t rregullimit t marrdhnieve me Kosovn.
  Kurse pr cilsimin se bisedimet e ardhshme “do t prekin shtjen e pazgjidhur t statusit”, q po u bn pala serbe, Vllasi mendon se ky cilsim sht vetm pr konsum t brendshm t serbve.
  Avokati Vllasi ka theksuar m tutje se pala kosovare ka prparsi absolute n kto biseda, natyrisht nse di ta shfrytzoj kt prparsi.
  “Para s gjithash, vlersimi i Gjykats Ndrkombtare t Hags se shpallja e pavarsis s Kosovs sht n prputhje me t drejtn ndrkombtar dhe fakti se qarqet relevante t komunitetit ndrkombtar, q duan edhe t ndrmjetsojn n kto biseda, deklarojn se shtja e statusit sht e kryer, kjo sht prparsia”.
  N ann tjetr Vllasi ka konsideruar se institucionet e Kosovs me emrimin e zvendskryeministres Edita Tahiri n postin e shefet s delegacionit, vet u kan dhn dimension politik bisedimeve.
  Ai thot se Tahiri sht e zonja pr kt pun, por “nuk sht dashur q pala jon t’i jap formalisht nivel m t lart sesa pala serbe, sepse kjo sht porosi jo vetm te serbt, q menjher e kan vrejtur kt pun, por edhe pr qarqet ndrkombtare q ne e kemi ndrmend t pranojm edhe biseda m t rnda prtej shtjeve praktike e teknike”.
  N ann tjetr, analisti Shklzen Gashi, pasi tregon se bisedimet duhet t ndodhin si parakushte drejt afrimit me BE-n pr t dyja palt, thot se pala serbe do t’i shfrytzoj kto bisedime pr ta fituar statusin e kandidatit pr antarsim n BE, ndrsa Kosova nga to mund t arrij n nivelin q e ka tani Serbia, natyrisht duke plotsuar nj sr kushtesh t tjera.
  Gashi vlerson se prfundimisht nga ky dialog pala serbe do t mund t fitoj nj “status special” pr serbt e veriut.
  “Dialogu mund t’i ndihmoj t dyja palt pr t lvizur drejt BE-s. Mirpo Serbia sht disa hapa prpara Kosovs drejt integrimit n BE. Dialogu pr shtje ‘t vogla’ – kadastrn, t zhdukurit, kryesimin e CEFTA-s, regjistrimin e popullsis, targat e automjeteve, e me radh – mund t jet dobiprurs pr t dyja palt”, ka thn Gashi, duke shtuar se kjo sht e mundur vetm nse palt jan konstruktive, “sepse, ta zm, dialogu pr t zhdukurit ka tashm shtat vjet q zhvillohet me pak sukses”.
  Sipas Gashit, Kosova duhet t angazhohet maksimalisht q t’i siguroj kushtet e tjera t BE-s, n mnyr q mbarimin me sukses t dialogut pr shtje “t vogla” (faza e par) t’ia kushtzoj me nnshkrimin e marrveshjes pr stabilizim-asociim dhe t asaj pr liberalizimin e vizave.
  Pa dyshim, ka theksuar Gashi, se dialogu pr shtje “t mdha” (faza e dyt) do t ket pr tem veriun e Kosovs, “me gjith premtimin elektoral t ministrit t Punve t Brendshme, Bajram Rexhepi, se do t insistoj q veriu i Kosovs t mos bhet subjekt i bisedimeve Serbi-Kosov. N kt kuadr mund t diskutohet pr gjasht pikat e Ban Ki-moonit, pr dogana, gjyqsi, transport, polici, kufij e trashgimi kulturore”.
  Fundi i fazs s dyt, si e quan ai, duket se do t prodhoj nj “status special” pr serbt.
  “Kjo, me fjalt e ambasadorit t SHBA-s n Prishtin, Christopher Dell, sht ‘...nj zgjidhje baraspesh mes ruajtjes s shtetit t Kosovs dhe krijimit t hapsirs pr serbt e veriut q t jetojn si zgjedhin vet’”, ka thn me tutje ai.
  Sipas tij, nuk duhet harruar q Kosova udhhiqet nga lider, q pr t mbetur n pushtet e t pasuruar paligjshm, do t bjn koncesione t dhimbshme pr Kosovn.
  “Prandaj, mbetet t shihet se si ndrmjetsuesi kryesor i BE-s, diplomati britanik, Robert Cooper, autori i librit ‘The Breaking of Nations’ (arja e kombeve) do ta aj Kosovn”.
  Ndrsa, Klubi pr Politik t Jashtme vetm nj dit m par ka konsideruar se platforma e bisedimeve me Serbin duhet t kaloj prmes Kuvendit t Kosovs.
  “Mnyra sesi Qeveria po i qaset ktij procesi ngre shqetsime serioze pr ecurin e tij, por mbi t gjitha pr pasojat q do t mund t prodhoheshin n raport me interesat shtetrore. KPJ-ja vlerson se i tr procesi i bisedimeve duhet t jet konsensual dhe duhet t’i nnshtrohet verifikimit t Kuvendit t Kosovs”, ka deklaruar drejtori i KPJ-s, Ylli Hoxha.
  Ndryshe, ndrmjetsi n bisedime, Robert Cooper, ka qndruar t premten n Prishtin, ku sht takuar me kryeministrin Hashim Thai dhe me zvendskryeministren Edita Tahiri, e cila sht emruar si udhheqse e pals kosovare n bisedime. Takimi i Cooperit me krert e Qeveris s Kosovs sht mbajtur larg syve t mediave, ndrsa ndrmjetsi ka udhtuar edhe n Beograd pr t’u takuar me krert e shtetit atje.
  Ndaj veprimeve t Qeveris pr t hyr n bisedime pa u njoftuar Kuvendi i Kosovs kan reaguar edhe partit opozitare dit m par.
  Gazeta ka provuar gjat dits t flas me t emruarn si udhheqse t bisedimeve t pals kosovare, Edita Tahiri, por ka qen i pamundur kontakti me t. Ajo sht emruar t enjten si udhheqse e ekipit nga kryeministri Hashim Thai, por nuk jan dhn detaje t tjera pr ekipin dhe pr platformn e bisedimeve.
  Qeveria e Kosovs nuk ka br t ditur kohn se kur do t nis dialogu, megjithse sht zhvilluar takimi i par me ndrmjetsin Cooper, ndrsa n nj komunikat pr media t lshuar t enjten sht br e ditur se dialogu do t jet ndrshtetror.
  Duke vlersuar se deri n kt koh autoritetet kosovare nuk kan marr hapa konkret pr kthimin e Fondit pensional nga Serbia, Partia e Pensionisteve t Kosovs ka krkuar q gjat ktyre bisedimeve t’i bhet presion Serbis q t'i kthej kontributet e tyre.
  “Vlersojm se tani jan pjekur parakushtet pr zhvillimin e bisedimeve teknike n mes ktyre dy shteteve, mes t tjerash edhe pr kthimin e fondeve pensionale t grabitura nga Serbia”, thuhet n nj komunikat pr shtyp t PPK-s (m gjersisht sot n “Kohn Ditore”)
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 5. #5
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Presidentit nuk i kujtohet nse ka votuar
  Publikuar: Sot, m 28 shkurt 2011

  http://koha.net/repository/images/28paca4.jpg

  Prishtin, 28 shkurt - Presidenti Behgjet Pacolli nuk e di nse ka votuar pr Qeverin Thai t martn e kaluar. Ai shprehet se n ato momente ka qen jashtzakonisht i lodhur dhe plotsisht i injoruar nga kryeparlamentari Jakup Krasniqi. N nj intervist pr “Express”, Pacolli fajson edhe Protokollin e Kuvendit pr do shkelje t mundshme t ligjit apo Kushtetuts ditn kur u votua si president i Kosovs.
  Presidenti i sapozgjedhur Bengjet Pacolli nuk sht i sigurt se a ka votuar pr zgjedhjen e Qeveris n seancn e 22 shkurtit.

  Ai madje thot se nuk i kujtohet momenti i votimit t Qeveris, pr shkak t lodhjes q kishte, pas tre raundesh drrmuese pr zgjedhjen e tij.

  Megjithkt, Presidenti Pacolli, n nj intervist pr gazetn “Express”, thot se sht i hapur dhe do ta mirpriste do verdikt t Gjykats Kushtetuese.

  “Un jam i gatshm q t’i prgjigjem do vendimi t Gjykats Kushtetuese. Pr kt nuk kisha dashur m shum t komentoj. Nuk dua t influencoj nj vendim eventual t gjykatsve t Kushtetueses. Un nuk di ta prshkruaj at moment, sepse kam qen tepr i lodhur. N afekt un kam mundur t’i ngre t dy duart edhe kokn, por realisht nuk e di sepse kam qen tepr i lodhur”, ka thn Presidenti Pacolli.

  Pr t gjitha “gabimet” q Presidenti mund t’i ket br menjher pas betimit t tij n foltoren e Parlamentit, fajson Protokollin, i cili sipas tij, at dit nuk ishte fare funksional dhe e la at t kthehej e t ulej srish n ulsen e deputetit.

  “Un nuk di sinqerisht se si ta shpjegoj kt sepse nuk jam kompetent. T’ia lm Gjykats Kushtetuese t vendos pr kt dhe t konstatoj se a sht br shkelje a jo. Por, nj e di se n momentin kur jam votuar nga pjesa m e madhe t deputetve prezent n Kuvendin e Kosovs, un iu kam drejtuar Kryesis s Kuvendit dhe un nuk kam marr asnj udhzim elementar: as ku t ulem, as kah t’ia mbaj. Dhe kam shkuar e jam ulur n vendin e deputetit dhe asgj tjetr”, ka treguar Pacolli.
  ------------------------------------------------------------------------------
  Mer Bexhet ruju,kujdes, se aty je me detyre per ti pastru duaret "pastra si loti"! nuk di si ke em i pastru , ato si kan duaret te lyeme me boj Bexheto jo, Gjaku nuk pastrohet lete! Kujdes bexhet
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •