Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412

  Exclamation Financuesit e PDK-s prfitojn miliona euro tender publik

  Prishtin, 27 shkurt - Kompanit private q financojn Partin Demokratike t Kosovs kan prfituar miliona euro nga tendert publik t Qeveris Thai. Financuesve t partis, si shkruan Koha Ditore, nuk u kan shptuar as fondet publike q kontrollohen nga komunat ku udhheq PDK-ja e as ndrmarrjet publike. Raporti i auditimit i fushats zgjedhore i zgjedhjeve lokale t vitit 2009 si financues t partis s kryeministrit prmend emrat e kompanive q kan fituar m s shumti kontrata publike e q jan korporata Devolli, kompania Rukolli, e kompanit e ndrtimit t rrugve. Ministria e Arsimit, ajo e Transportit, PTK-ja, si dhe komunat e PDK-s kan qen ushqyesit e financuesve t partis.
  Korporata Devolli, q figuron si financues i Degs s PDK-s n Pej, n raportin e auditimit t kompanis Universum, e cila u angazhua nga KQZ-ja, ka prfituar nga PTK-ja, me t ciln ka lidhur kontrat pr operimin e kompanis Dardafone si operator virtual i telefonis mobile. Kjo kontrat sht duke u hetuar nga EULEX-i, pr shkak t dyshimeve pr dmtim t interesit publik. N kt biznes milionsh PTK-ja mban vetm 28 pr qind t aksioneve, ndrsa Dardafone ka 72 pr qind n operatorin virtual Z-Mobile.
  Ndrkaq, vllezrit e pronarit t kompanis Pejton, Bejtush Zhugolli, i cili zyrtarisht figuron si financues i PDK-s, me firmat e tyre kan qen pjes e tenderve publik n kto tri vitet e fundit, vlera e t cilve shkon n mbi 70 milion euro. Korporata Energjetike dhe Operatori i Sistemit e Transmisionit t Energjis Elektrike KOSTT kan shpallur fitues kompanin Eco Trade, pron e Mehdi Zhugollit dhe at ACDC-KOS t Ilmi Zhugollit n rreth dhjet tender publik, t cilt kan pasur t bnin me ndrrime t stabilimenteve, furnizime me pajisje e tender pr riparim t shiritave transportues. N kt raport, si financues i ksaj partie figuron edhe biznesmeni Rrustem Rrukolli nga Sknderaj, i cili ka ndar 5 mij euro pr fushatn zgjedhore t PDK-s n Sknderaj. Kompania e tij, Rukolli sht shpallur fitues vitin e kaluar n tenderin tetmilionsh t Ministris s Ekonomis dhe t Financave pr ndrtimin e Fabriks s ujit n Vushtrri. N vitin 2009 sht shpallur fitues i tenderit n vler prej 61 mij eurosh t Komuns s Sknderajt, q kishte t bnte me ndrtimin e nj kati t Qendrs s Banimit Social n kt komun. Kompania Rukolli sht gjetur mir edhe n tendert e Ministris s Arsimit, ku ka dal fitues n nj tender pr ndrtimin e objektit t shkolls n Prekaz t Sknderajt, i cili peshonte mbi 1 milion euro. Kt kompani nuk e kishte ln anash as Ministria e Transportit, e cila e kishte shpallur fitues n nj tender pr ndrtim rrugsh, vlera e t cilit ishte mbi 600 mij euro. Sipas ktij raporti, q sht publikuar n uebfaqen e Komisionit Qendror Zgjedhor pr Degn e PDK-s n Malishev kishin kontribuar nj grup kompanish, t cilat kan prfituar nga tendert e Ministris s Transport, q ishte udhhequr nga Fatmir Limaj. Kompania Ndrtimi nga Malisheva, q n raport figuron ti ket dhn dy her, ishte pjes e nj tenderi q kalonte shumn prej 2 milionsh e q kishte t bnte me ndrtimin e urave n rrugn nacionale Sllatin-Gjurgjic.
  Po ashtu kompanit AHN Group e Timi Krsko q n list t financuesve figurojn ti ken dhn t dyja bashk katr mij euro pr PDK-n, kishin fituar s bashku nj tender prej 5 milion e 700 mij eurosh, q kishte t bnte me zgjerimin e rrugs nacionale M2 Prishtin-Udhkryqi m2. Me tender publik ishin shprblyer edhe kompanit e tjera t Malishevs q kan financuar PDK-n, si jan Arbri-NS, Jehona, Alfa e Burimi. Ministria e Transporti u kishte dhn tender edhe financuesve t Degs s PDK-s n Gjilan. Kompania Bejta Comerce kishte fituar nj tender q peshonte 1 milion e 600 mij euro pr ndrtimin e rrugs Polac - Vushtrri. Njri prej pronarve t saj Basri Kiku figuron ti ket dhn 10 mij euro pr PDK-n. Pr kt parti kishin ndar mjete edhe Florim Zuka i kompanis Tali, i cili kishte ndihmuar PDK-n me 8 mij euro, kompania lirimi nga Gjilani kishte kontribuar me 2 mij e 500 euro, si dhe Mustaf Shala i kompanis Compact Groupme 7 mij euro. Kompania e biznesmenit Shala fitoi dy her tenderin milionsh pr furnizim me mazut, e cila udhhiqet nga Fllanza Pula, ish-asambleiste e Partis Demokratike n qeverin komunale t Prishtins. Ndrsa kompania Tali ishte pjes e nj tenderi 2- milionsh t Ministris s Transportit n vitin q kishte t bnte me zgjerimin e magjistrales Prishtin-Lypjan. Ndrsa kompania Magjistralja nga Gjilani n vitin 2008 ishte pjes e nj tenderi prej rreth 700 mij eurosh, t cilin e kishte shpallur MTPT-ja. Auditori i angazhuar nga KQZ-ja n raportin e tij pr fushatn zgjedhore t vitit 2009 ka konstatuar se PDK-ja ishte kufizuar q t shpenzonte 867 mij euro, ndrsa ka raportuar se ka shpenzuar vetm 422 mij euro. Sipas auditorit, ka pasur raste kur ka pasur tejkalim t limiteve ditore t pranimit t mjeteve, q sht 1 mij euro, si dhe nuk ka prezantuar fletbilancet dhe pasqyrat bankare q mbulojn shpenzimet n periudhn e fushats. Gazeta ka provuar t kontaktoj me biznesment e prfshir n kt raport, por vetm disa prej tyre kan kthyer prgjigje. Rrustem Rukolli, pronar i firms Rukolli, ka deklaruar se ka dhn mjete pr parti, por nj gj t till e ka br edhe pr student.
  Un kam ndar bursa pr student t suksesshm. Nuk kam financuar vetm pr parti, ka thn ai. Sipas tij, financimi i partis nuk duhet t ndrlidhet me fitimin e tenderve nga kompania e tij. Pr tenderin tetmilionsh q ia kishte dhn Ministria pr Ekonomi e Financa ksaj kompanie zdhnsi Muharrem Shahini ka deklaruar se partneri i Rukollit, q sht nj firm nga Gjermania, ka prvoj n ndrtimin e fabrikave t ujit dhe ministria, sipas tij, nuk ka br shkelje ligjore n kt aktivitet t prokurimit. Ndrsa Bejtush Zhugolli, ndonse emri i tij figuron si financues i Degs s Partis Demokratike t Kosovs n Podujev, ka thn pr gazetn se nj gj t till nuk e ka br asnjher. Ndoshta e kan shnuar pr shkak se individualisht nj antari t kryesis s degs i kam dhn mjete pr shkak se iu kan dashur, por nuk e kam financuar PDK-n, ka thn Zhugolli. Ndrkaq kompanit e vllezrve t tij, sipas pronarit t kompanis Pejton jan duke fituar nga KEK-u, por kt jan duke e br sipas ligjit.
  Ata kan marr pun prej KEK-ut, por kt e kan br duke e respektuar ligjin, ka thn Bejtush Zhugolli.
  I kontaktuar nga gazeta Endrit Shala, shef i kabinetit t ish-ministrit Limaj, ka deklaruar se gjat tr mandatit t shefit t tij tendert jan dhn konform ligjeve n fuqi.
  do tender u sht nnshtruar procedurave dhe normave ligjore, ka thn Shala. Ndrkaq zdhnsi i deritashm i Qeveris, Memli Krasniqi, ka qen i pakontaktuar, ndrsa Blerand Stavileci, q ka mbajtur pozitn e zdhnsit t PDK-s, ka thn se nuk mund t flas pr shtje partiake, pr shkak t pozits s tij si ministr.

  http://www.koha.net/index.php?cid=1,22,50798
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Sa jan t pasur ministrat e Kosovs

  http://www.koha.net/repository/images/qeve4.jpg

  Sipas t dhnat, q i kan raportuar n Komisionin Qendror t Zgjedhjeve n fund t muajit nntor t vitit 2010, RTV21 ka publikuar sot pasurit e ministrave t sapozgjedhur.
  N baz t deklarimeve t vet kryeministrit t Kosovs, Hashim Thai, m 12 dhjetor ai kishte: 17 mij e 318 euro pag vjetore si kryeministr i Kosovs, rreth 180 mij euro kursime bankare n NLB Prishtina, 150 mij euro - tok pr ndrtimin e shtpis, 203 mij euro - shtpi n ndrtim e sipr, 180 mij euro tok t trashguar nga familja, 80 mij euro shtpi nga familja dhe 100 mij euro kredi bankare n NLB;
  Hajredin Kui, zvendskryeministr dhe ministr i Drejtsis - 15 mij euro pag vjetore, si zvendskryeministr, 6 mij euro pag si profesor n Universitetin e Prishtins, 12 mij euro pag si deputet i Kuvendit t Kosovs, 6 mij euro para t gatshme, 15 mij euro kredi bankare n NLB Prishtina, 200 mij euro shtpi n Prishtin,
  200 mij euro tok dhe pasuri familjare n Pej, vetur me vler prej 10 mij eurosh;
  Edita Tahiri, zvendskryeministre e Kosovs - 22 mij euro pag si deputete dhe ministre e Qeveris s Kosovs, 300 mij euro shtpi n Prizren, 200 mij euro tok n Prizren, 500 mij euro truall n Prevall, vetur n vler prej 16 mij eurosh;
  Mimoza Kusari-Lila, zvendskryeministre dhe minister e Tegtis dhe e Industris -
  18 mij euro si konsulente, mbi 7 mij euro para n bank, 200 mij euro vlera e baness n Prishtin, 70 mij euro shtpi n Gjakov, 30 mij euro kredi n bank;

  Besim Beqaj, ministr i Zhvillimit Ekonomik - 45 mij euro pag vjetore si ministr, nga Oda Ekonomike e Kosovs, nga Trusti Pensional, por edhe si ligjrues, 232 mij euro shtpi n Prishtin, 30 mij euro tok n agllavic, 500 mij euro shtpi n Pej, 500 mij euro shtpi dhe truall, 1 milion euro tok dhe objekte afariste n Pej 50 mij euro, vetur 12 mij euro vetur, 120 mij euro kredi n Riefeizen Bank;
  Vlora itaku, minister e Integrimeve Evropiane - mbi 17 mij euro pag si deputete e Kuvendit t Kosovs, 6 mij e 60 euro pag si zvendsministre e Punve t Jashtme,
  mbi 10 mij e 300 euro kredi n Riefeisen Bank;
  Enver Hoxhaj, ministr i Punve t Jashtme - 15 mij e 240 euro pag si ministr i Arsimit, 17 mij e 856 euro pag si deputet i Kuvendit t Kosovs, 4 mij e 500 euro pag si profesor universitar, para t gatshme 37 mij euro, 4 banesa n Prishtin n vler prej 230 mij eurosh;
  Bajram Rexhepi, ministr i Punve t Brendshme - 14 mij euro pag nga Qeveria e Kosovs, 150 mij euro vlera e shtpis n Suhadol t Mitrovics, 80 mij euro banes n Prishtin, 30 mij euro vetur, 2 mij euro para t gatshme n bank;
  Ram Buja, ministr i Arsimit - 24 mij euro pag vjetore si shef i Grupit Parlamentar t PDK-s, 18 mij euro pag si profesor n Universitetin AAB-Riinvest, 130 mij euro vlera e baness n Prishtin, 100 mij euro shtpi n Lipjan, nj vetur me vler 21 mij euro dhe dy t tjera n vler prej 3 mij eurosh;
  Memli Krasniqi, minister i Kulturs,Rinis e Sporteve - 6 mij e 750 euro si kshilltar i kryeministrit t Kosovs, 14 mij e 400 euro si antar i Kryesis s PDK-s, 2 mij e 250 euro pag nga Kolegji "Iliria", para t gatshme 1500 euro, para n llogari t tjera bankare mbi 7 e 200 euro, banes n vler prej 72 mij eurosh, vetur n vler prej 5 mij e 500 eurosh;
  Fehmi Mujota, ministr i Infrastrukturs - 15 mij euro si ministr i FSK-s, para t gatshme 1500 euro, 250 mij euro vlera e toks bujqsore n Shtime;
  Blerand Stavileci, ministr i Bujqsis - 7 mij e 750 euro pag si ministr i Bujqsis,
  2 mij e 500 euro pag si kshilltar n Ministrin e Transportit, rreth 2 mij e 500 euro pag si ligjrues n Kolegjin "Iliria", para t gatshme 10 mij euro, para t tjera n llogarit bankare mbi 4 mij e 500 euro, 100 mij euro vlera e baness n Prishtin,
  48 mij euro lokal n Prishtin, dy vetura - nj n vler 15 mij euro dhe nj tjetr n vler prej 18 mij eurosh;
  Bedri Hamza, ministr i Financave - 14 mij euro pag si zvendsministr i ekonomis,
  mbi 7 mij euro para n dy banka, dy banesa n Mitrovic - njra n vler 30 mij euro e tjera n vler 46 mij euro, 100 mij euro tok t punueshme, 13 mij euro vlera e veturs;
  Ferid Agani, ministr i Shndetsis - 50 mij euro pag nga ordinanca specialistike neuropsikiatrike "Studio Agani", 4 mij euro t gatshme, mbi 500 mij euro n banka n Kosov, 10 mij euro vlera e lokalit n Prishtin, 150 mij euro banes n Prishtin, 65 mij euro banes tjetr n Prishtin, vetur n vler prej 15 mij eurosh, 42 mij euro kredi n Bank;
  Agim eku, ministr i Forcs s Siguris s Kosovs - 11 mij euro pag si ish-kryeministr i Kosovs, 13 mij euro pension ushtarak nga Kroacia, rreth 5 mij euro para npr banka n Kosov e Kroaci, 200 mij euro vlera e shtpis n agllavic,
  100 mij euro shtpi n Pej, 90 mij euro banes n Kroaci, 60 mij euro shtpi pushimi n Kroaci;
  Bujar Bukoshi, zvendskryeministr i Kosovs - 19 mij e 800 euro pag nga Kuvendi i Kosovs, 2 mij e 200 euro qera nga ambulancat, 4 mij e 800 euro nga Kuvendi dhe ministria e Shndetsis, para t gatshme 4 mij euro, 600 mij euro shtpi;
  Sllobodan Petroviq, zvendskryeministr i Kosovs - 20 mij euro nga Kuvendi i Kosovs, 24 mij nga PTK-ja, 10 mij euro nga Bordi i Privatizimit, 30 mij euro para t gatshme, 120 mij euro vlera e shtpis, kredi prej 30 mij eurosh n dy banka;
  Nenad Rashiq, ministr i Puns dhe i Mirqenies Sociale - 13 mij e 300 euro pag si ministr i Puns, 1 mij e 400 euro nga nj kompani n Beograd; 8 mij euro si aksionar i nj kompanie private n Dobratin, 200 mij euro vlera e shtpis n Dobratin, 35 mij euro banes n Kralev, 12 mij euro para t gatshme, 27 mij euro para n disa banka;
  Sasha Rashiq, ministr pr Kthim dhe Komunitete - 14 mij euro si ministr i Kthimit,
  para t gatshme 19 mij euro, mbi 32 mij euro n banka n Kosov, 75 mij euro banes;
  Mahir Jagxhillar, ministr i Pushtetit Lokal - 21 mij e 600 euro pag si deputet i Kuvendit t Kosovs, 6 mij e 800 euro si ministr, 5 mij euro para t gatshme, mbi 56 mij euro n llogarit bankare n Prizren, dy banesa n Prizren, vlera e s cilave nuk sht deklaruar;
  Ndrsa pr ministrin e Ambinetit dhe t Planifikimit Hapsinor, Dardan Gashi, q vjen nga Lista "Dr.Ibrahim Rugova" nuk ka t dhna, pasi ai nuk ka deklaruar ende pasurin e tij.
  Kryetari i Agjencis Kundr Korrupsionit ka deklaruar se t gjith zyrtart qeveritar do t duhet t deklarojn pasurin e tyre deri m 31 mars t ktij viti.  E tashe keto hajnat e qeveris qysh ia lejojen vetit me nga 3-4 rroga, a populli vuan nga skamja! shpresojem se Pacolli ka me i pru ne vend disa pune te hajnave qeveritar.
  taneve ka me ju shku ashtu si e kan vjedhe ate pasuni te popullit, dallavergjit e pist!
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 3. #3
  Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
  Antarsuar
  19-11-2007
  Vendndodhja
  Ne mendjen tende!
  Postime
  1,008
  wooowowowo sa i ndegjova ne lajme...shifra se jo mahii
  2011*Pse t pshtyjm rrugs, kur ka njerz q e meritojn fytyrs ...

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •