Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i larguar Maska e bindi
  Anėtarėsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,564
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Njoftim per opihoin

  Lėvizja qytetare ALEANCA E RE Ulqin
  NJOFTIM PĖR OPINION
  Qytetar tė nderuar, Lėvizja qytetare Aleanca e Re njofton opinionin e gjėrė se nė programin e veprimtaris sė vet pėveē veprimtarive tė tjera merret edhe me ruajtjen e kultivimin tė mjedisit jetsor.
  Aleanca e Re vlerson se hapsira e gjėrė e mjedisit jetsor nė komunėn e Ulqinit si asnjėher mė par po shkatrrohet. Kėtė po e bėjnė strukturat dhe individėt tė ndryshėm tė pandėrgjegjshėm qė gjoja pėr hir tė zhvillimit ekonomik po keqpėrdorin pasurit natyrore qė ka komuna e Ulqinit. Ky zhvillim nė shumicėn e rasteve ėshtė nė kundėrshtim me parimin e zhvillimit tė qėndrusheshėm, gjė qė vrehet nė ēdo hap. Nėse nisemi nga hyrja e Krruēit vrejm bazėn e instaluar tė betonit e cila me pluhrin qė shkakton, mbulon tėr rrethinėn. Pastaj vazhdojn retė e pandėrprera tė tymit qė dalin nga deponia tė mbeturinave nė Mavrian, tė cilat shpesh mbulojn tėr luginėn e Krruēit e nga nji here mbrrijnė edhe nė Valdanos. Kjo ėshtė skena tė cilėn e vren turisti i cili vjen nė pushim e qė ėshtė pamje e shėmtuar. Mungesa e planeve urbanistike dita e ditės po e dėmtojn tokat mė pjellore duke i kthyer nė parcella tė betonizuara. Prerja pa kriter e pyjeve, bimėve mjekuese, drunjėve zbukurues, gjuetia dhe peshkimi me mjete tė ndaluara, derdhja e ujrave tė zeza tė pa trajtuara vend e pa vend, vėrtetojnė vlersimin e Aleancės sė Re. Aleanca e Re vren se niveli i vetėdijes qytetare lidhur me ruajtjen e mjedisit nuk ėshtė i mjaftueshėm, edhe se organet kopetente tė komunės nuk punojnė nė ngritjen e ksaj vetėdije.Ėshtė e domosdoshme tė punohet nė vetėdijsimin e qytarve se pasuria natyrore ėshtė e shterrshme dhe se natyra nuk lejon shvrytėzim tė pa masė, ēka e vėrtetoin edhe dukurit qė po paraqiten viteve tė fundit.
  Aleanca e Re apelon qė pėr hire tė gjeneratave tė reja, tė investohet nė ruajtjen e kėsaj pasurije qė na ka falur natyra.Njė ambijent I ruajtur ėshtė shenjė e qytetrimit dhe nder pėr qytetarėt. Nė tė kundėrtėn ēmimi i prishjes sė ekujlibrave natyror janė: vėrshimet, zjarret, largimi i turistėve kualitativ, smundjet e shtuara si nė popullat ashtu nė kultuart bimore gjė qė jemi tė bindur se nuk i dėshiron askush.Aleanca e Re fton tė gjithė shoqatat dhe qytetarėt qė kanė veprimtari tė ngjajshme apo ide lidhur me kėtė lėmi tė lajmėrohen pėr veprim tė pėrbashkėt. Gjithashtu Aleanca e Re i jep pėrkrahje tė plot shoqatės sė Ullishtarėve si dhe Intelektualėve tė pavarur nė pėrpjekjen e tyre qė bėjnė pėr kthimin e ullishtės sė Valdanosit pronarve tė vėrtet tė saj. Privatizimi nė komunėn e Ulqinit ėshtė bėrė nė mėnyrė skandaloze nė dėm tė qytetarėve tė saj. Kjo na jepė shkas tė dyshojm se edhe nė tė ardhmen sdo tė jet mė mirė. Privatizimet qė bėhen nė kundėrshtim me vullnetin e qytetarėve tė Ulqinit janė veprime arbitrare qė tė gjthė sėbashku duhet ti kundėrshtojm me mjete demokratike.

  Ulqin 25.02.2011 Kėshilli pėr informim

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2009
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Po me pelqen kjo deklarate. A mundeni me na tregu se kush eshte ne krye te Aleances se Re dhe ndoshta edhe ndonje antare tjeter.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •