Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 64
  1. #41
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Epo udha e mbare te gjitheve, nje pune me pak per ne qe jemi ketu!
    Mundesisht, ta keni parasysh qe kur te shkoni atje, te na paraqitni foto masheshtore te Kanadase ne forum; prite Zot ndonje foto te Shqiperise sepse, Shqiperia nuk behet e nuk shihet me sy, dhe prap brenda mundesive mund te na konsideroni ne te tjeret qe qendruam ketu dhe do te qendrojme deri ne fund, si mendje vegjel dhe te prapambetur, kurse ju ta gezoni ate "parajsen" qe na i beni aq publicitet.....
    Nuk ma merr mendja se asnjerit qe jeton jashte i bejne pershtypje ato gradacela. Nuk behet fjale per pejsazhe te bukura, po behet fjale per mireqenie dhe mundesira qe te jepen ne baze te diturise, zgjuarsise sesi ti perdoresh keto mundesira qe te ofrohen, pavarsisht njerez me nivele dhe kultura te ndryshme, te gjitheve u jepen shancet . Secili zgjedh sipas deshires dhe egove qe ka. Dhe me pune, vullnet arrin ato qe ke synim. Ne Shqiperi kjo nuk ndodh. Nuk te ofron asgje. Ne dac per ne, ne dac per te ardhmen e femijeve tane. Ky eshte thelbi pak a shume.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  2. #42
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    ...behet fjale per mireqenie dhe mundesira qe te jepen ne baze te diturise, zgjuarsise sesi ti perdoresh keto mundesira qe te ofrohen, pavarsisht njerez me nivele dhe kultura te ndryshme, te gjitheve u jepen shancet . Secili zgjedh sipas deshires dhe egove qe ka.
    Jam shume e ndergjeshme qe atje ka me shume mireqenie e mundesi, nqs ti je i afte, i arsimuar, ambicioz etj etj...ma thone kaq shpesh sa me ka ardhe ne maje te hundes qe nuk me mbeti njeri pa me thene "po ti c'ben akoma ne Shqiperi, si nuk iken edhe ti jashte, jo po ti ke mentalitet tjeter jo si keto, u konsumove ketu etj etj..." Madje ka nga ata qe kur i takoj per here te pare ne jete, me thone qe e moren vesh qe jam shqiptare vetem kur fola shqip, sepse sipas tyre une as ne pamje nuk qenkam si shqiptare....!!!!
    I degjoj shpesh keto fjale, por ja qe po e zeme ika dhe une, iku dhe nje tjeter, iket edhe ju....e kush mbeti atehere ketu??
    Kam qene e vogel ne vitet 90-te, por e mbaj mend se si te gjithe u sulen jashte per nje jete me te mire, dhe ishte pikerisht periudha kur Shqiperia kishte nevoje per ta, kishte dale nga nje sistem i ashper dhe kishte nevoje t'ia niste nga fillimi, te ndertohej... e c'bene shumica; u turren neper bote te ndertonin vendet e huaja, dikush me krah pune, dikush me kontribut intelektual, e ketu mbeten batakcinjte qe na u bene bossa dhe pushtetare, e qe na udheheqin akoma e kesaj dite.
    Disa ikin dhe kthehen, gjoja qe po e ndertojme Shqiperine, ku ne fakt vijne dhe e zhvasin, fillimisht merren me ca organizata gjoja po bejne dicka, ku ne fakt vetem vjedhin fonde, dhe me pas i perthith politika dhe fillon kleptomania e kleptokracia...
    Iken te gjithe truri, dhe disa prej tyre pastaj qe kthehen, vijne per te zhvatur dhe per t'u bere pushtetare, se ashtu ecen me shume.
    E ne fund kush do te jape nje kontribut per kete vend?
    Ja te iki dhe une, ta ekuivalentoj diplomen dhe me nje cik durim po filloj pune ne nje studio ligjore, ja u bera rehat dhe une!!!
    Epo nuk e dua kete rehati, nuk mund te kthej shpinen e te iki, me idene se ketu nuk ndertohet, ketu nuk behet, atje eshte jeta ketu eshte ferri etj etj....
    Nuk me behet vone shume per gjera te tilla, thjesht e dua kete vend (nuk po them se ju nuk e doni) dhe nuk mundem te largohem, thjesht nuk mundem, kam krijuar nje lidhje te pashpjegueshme me vendin tim....eshte njesoj si ne rastin kur e do dike, por ky qe do ti nuk te jep mundesite dhe jeten e rehatshme qe te jep nje tjeter, c'a te besh; te braktisesh ate qe do per dike qe te jep rehatine, komoditetin dhe sigurine e mireqenies?? Une nuk jam e tille, nuk jam nga ata qe braktisin...Eshte thjesht ceshtje kendveshtrimi....
    Ndryshe te dal si turiste e te bredhi boten, por te jetoj jashte: JO

    Dhe me pune, vullnet arrin ato qe ke synim.
    Po me pune, me mund, me durim dhe sakrifice, ia del edhe ne Shqiperi, nuk ka pune te medha pa pengesa te medha! Mjafton qe te mos ikin te gjithe, dhe ata qe kane ikur te kthehen e te vene edhe ata nje "tulle"
    Ne Shqiperi kjo nuk ndodh. Nuk te ofron asgje. Ne dac per ne, ne dac per te ardhmen e femijeve tane. Ky eshte thelbi pak a shume.
    Ndodh, thjesht duhet durim, as Roma nuk u be per nje dite!
    Uroj qe femija im te linde dhe rritet po ketu, dhe me shume Dashuri per kete Vend.....
    Nuk ka gjera te pamundura PINK, edhe Shqiperia ta jep mundesine, mjafton te mos dorezohesh...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fleur Blanche : 12-04-2011 mė 21:59

  3. #43
    Pėr mendimin tim, nuk ėshtė e drejtė tė paragjykojmė ata tė cilėt e kanė lidhur tė ardhmen e tyre me Toronton apo diku tjetėr larg Shqipėrisė, pasi nuk i dimė aspak e nuk kemi tė drejtė t'i dimė rrethanat e tyre kur e kanė marrė vendim.
    Personalisht i qėndroj parimit, qė ajo qė pėrfitoj jashtė Shqipėrisė, pavarėsisht se ku, ėshtė e barabartė me atė qė humbas duke mos jetuar nė Shqipėri, kjo sipas njėsive matėse qė unė pėrdor.
    Edhe pse kam patur mundėsi tė largohem, kam vendosur tė vazhdoj tė jetoj nė Shqipėri, thjeshtė fare, e dua kėtė vėnd ashtu siē ėshtė.

  4. #44
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga Ziti Lexo Postimin
    pengesa kryesore per nje emigrant jane te njofurit.
    ata nuk te lene te ecesh perpara, ti kalosh ata, edhe sikur kapacitetet tende te jene me te medha se te tyret. ata thjesht te izolojne.
    ndersa tiranen mos e diskuto sepse ka deshtuar si qytet.
    fatkeqsisht ka edhe rob te tille por them se ne me te shumten e rasteve nje i njohur ose i aferm ne nje vend te huaj eshte disi mbeshtetje. sa per tiranen gjithmone shpresojme per me mire
    I LOVE GOD

    j&g

  5. #45
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga TikTak Lexo Postimin
    me te nigjume un kom pa ufo. problemi osht a e ke pa apo jetu vet.

    a e din ti mi daj perkufizim e mireqenies
    jo akoma ne mesim jam lol. ndoshta nje dite do ia arrij qellimit . e them me plot bindje qe shqiptaret qe ndodhen ne north america kan ecur shume here perpara ne krahasim me shqiptaret qe jane ne europe arsya eshte sepse ketu ke me shume mundesi. ndoshta europa afron me shume ndihma sociale per emigrantet. por nje emigrant ne europe veshtire te arrij mireqenien qe gezon nje vendas.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 13-04-2011 mė 09:12
    I LOVE GOD

    j&g

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga Dalan Lexo Postimin
    Pėr mendimin tim, nuk ėshtė e drejtė tė paragjykojmė ata tė cilėt e kanė lidhur tė ardhmen e tyre me Toronton apo diku tjetėr larg Shqipėrisė, pasi nuk i dimė aspak e nuk kemi tė drejtė t'i dimė rrethanat e tyre kur e kanė marrė vendim.
    Personalisht i qėndroj parimit, qė ajo qė pėrfitoj jashtė Shqipėrisė, pavarėsisht se ku, ėshtė e barabartė me atė qė humbas duke mos jetuar nė Shqipėri, kjo sipas njėsive matėse qė unė pėrdor.
    Edhe pse kam patur mundėsi tė largohem, kam vendosur tė vazhdoj tė jetoj nė Shqipėri, thjeshtė fare, e dua kėtė vėnd ashtu siē ėshtė.
    E mendoj si ti dhe ne asnje menyre nuk dua te paragjykoj apo akuzoj dike qe jeton jashte dhe ka lidhur jeten andej per arsyet e veta.

    Por nga ana tjeter nuk me vjen mire qe thone se shqiperia nuk behet apo e demonizojne kaq shume. Edhe une perpara se te kthehesha kisha dyshimet e mia se si do ndihesha ne nje ambient te ri pas shume kohesh por m'u desh pak per te kuptuar se kisha bere zgjedhjen e duhur 100%.

    E gjitha varet se ēfare kerkon nje person nga jeta, perveē mireqenies jetesore. Personalisht nuk do i jepja dot kuptim jetes sime jashte shqiperise, ashtu si nuk i dhashe dot.

    Qe te mos dalim nga tema, nuk kam jetuar as ne kanada dhe as ne vendet skandinave(qe thone se kane nivel jetese shume te larte). Por di qe cmimi i jeteses ne evrope eshte shume here me i larte ne raport me rrogen mujore qe merr nje njeri normal.
    Te mos flasim per greqi dhe itali pastaj ku nuk ka me te ardhme per emigrantet, ekonomia po bie jashte mase atje dhe shume persona qe njoh po vleresojne kthimin qofte dhe me rroge me te ulet edhe pse atje kane pune te mira.

    Persa i perket mentalitetit,
    mentaliteti shqiptar ka te keqet e veta, ka derrat e vet,
    por vendet e tjera nuk jane me pak, te pakten flas per italine, me rob koti dhe provincial dhe paragjykues dhe cakenj qe mezi presin tia fusin njeri tjetrit nuk ka.

  7. #47
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    kalamaja katnara patriota albaneze

    formula osht e thjesht. njeriu rri atje ku nihet i lumtur i kenaqur monetarisht shpirterisht profesionalisht e shume isha. ku osht ku ven: ky ven osht ne hone hahahahahahahahaha

    pranoj robt bojn zgjedhje te nermjetme.

    care do dojshit ju i shpi pran detit apo oqeanit under the sun and a peach margarita apo te bridhnin metrove te qyteteve prej betoni me i emer ene karjere
    no glove no love

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-10-2010
    Postime
    56
    Ju drejtohem te gjitheve forumisteve,vendi me i mire eshte ai ne te cilin ndjehesh ty personalisht mire,dhe mos influencoheni nga dikush se ku eshte me mire e ku eshte me keq,por megjith ate ne te gjith i kemi mesuar apo lexuar nga dikush ku jan te mirat dhe ku jan te keqijat,keshtu qe ne fund konkludojsh idene tende personale dhe aty vendosesh,...por personalisht per mua ballkani dhe evropa jugore nuk ben,pervec SKANDINAVIS dhe KANADAS,vendet tjera nuk me pelqejn...FLM ju deshiroj te gjitheve nje jete sa me te mire

  9. #49
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Epo udha e mbare te gjitheve, nje pune me pak per ne qe jemi ketu!
    Mundesisht, ta keni parasysh qe kur te shkoni atje, te na paraqitni foto masheshtore te Kanadase ne forum; prite Zot ndonje foto te Shqiperise sepse, Shqiperia nuk behet e nuk shihet me sy, dhe prap brenda mundesive mund te na konsideroni ne te tjeret qe qendruam ketu dhe do te qendrojme deri ne fund, si mendje vegjel dhe te prapambetur, kurse ju ta gezoni ate "parajsen" qe na i beni aq publicitet.....
    Ty s'ta merr mendja sesa e lavderojme Shqiperine ne qe jemi larg saj... te pakten une dhe shoqeria ime shqiptare. ASkush nuk mendon qe ato qe jetojne ne shqiperi jane te prapambetur apo mendje vegjel, thjesht cdo njeri ben zgjedhjet e tij/saj ne jete, ne baze te prioriteteve qe ka dhe normalisht, mbi te gjitha edhe ne baze te mundesive.
    Rendesi ka te ndihesh mire aty ku je e te ndihesh e kompletuar... Nivelin e shqiperise e shihni shume qarte si ju qe jetoni atje e si ne qe vijme per 1-2 muaj pushime, e normalisht, duke qene se kemi nje mundesi te dyte (dmth mund te zgjedhim ndermjet qendrimit jashte apo kthimit), bejme zgjedhjen qe na duket me e pershtatshme.

    Askush nuk mendon qe ato qe jetojne ne shqiperi jane inferior, e ato qe jetojne jashte kane te gjithe te mirat. Parajsa krijohet kudo!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-05-2005
    Postime
    103
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Gjithsesi jetesa vazhdon matan oqeanit

    Un jetoi pertej Oqeanit dhe vendi ku jetoi radhitete nder tri vendet me te standadizuara dhe me te bukura te Botes(sipa nje kanali televiziv te vendit),pertej Oqeanit mvaret se ku jeton mos i fut te gjitha ne nje port.
    Un nuk jetoi ne Canad,por per ket Zonjen nje sugjerim; sikurse dhe gjithkund tjeter mvaret nga aftesit tua ,shkathtesit e te gjteurit, shkalla e shkollimit, kualifikimit, dhe personi i cili je mbeshtetur per ne fillim per te udhzuar dhe ndihmuar per te i ven hapat e par,Si femer duhet te jesh dy her me e matur dhe ta njohish shum mir njeriun qe i mbeshtetesh ne fillim, pasi qe njerzit jasht vendlindjes nder vite kan ndryshuar,por nese ki besim te fort ne veti dhe nje vizion per ta ndryshuar jeten per me bukur, ne Canad ka horizont veprimi dhe esht vend qe mund te i realizosh endrrat tua.Por e ter ajo mvaret nga ti!, pasi qe Njeriu esht ai faktor qe e krijon Boten e ti te brisht apo te shkelqyar.
    Shendet dhe suksese kudo qe te ndodhesh.

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anėtarėsuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Citim Postuar mė parė nga TikTak Lexo Postimin
    venet skandinove jon ne vend te par per mireqenie. ket se lu as ene i top. per qef shkoni ne mikonos hahahahahahahahahaha
    Jeta behet gjithandej varet kush je e sa pare ke (ktu ke paret ke te drejte Tiko duhen letra me vlere qe konvertohen ne vlere )
    te bejne te sigurt ,ben qef ,shef hap syte ,po te lumtur nuk te bejne jane ca gjera te tjera qe te bejne te lumtur...
    Ne Mikonos pieni di finocchi Tiko ēdo anej ti ahahahahaha
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-10-2010
    Postime
    56

    Hi Saura

    Citim Postuar mė parė nga saura Lexo Postimin
    Jeta behet gjithandej varet kush je e sa pare ke (ktu ke paret ke te drejte Tiko duhen letra me vlere qe konvertohen ne vlere )
    te bejne te sigurt ,ben qef ,shef hap syte ,po te lumtur nuk te bejne jane ca gjera te tjera qe te bejne te lumtur...
    Ne Mikonos pieni di finocchi Tiko ēdo anej ti ahahahahaha
    suera nuk eshte ashtu ty si po thua,se ne shqiperin nuk mundet ta bejsh jeten ashtu si don edhe pare po te kesh,por mungojn shum gjera,per arsye se jeten nuk mundet ta bejsh vetem me nje shtepin tende luksoze me nje makine tende luksoze(dmth pasuni te ngerthyer mbrenda vetvetes).Jeta nuk eshte sikur qe ty futish brinat ne these,keshtu qe thesi nuk do mundish ta mbushish ne ate menyre,por ka nje dinamizem reciprok e cila eshte e lidhur dhe e nvarur nga rrethi qe ke,nga kushtet social,opinioni ka 1001 sende qe te rrethojn pa te mbushte ai thes,po nise sidoqoft mendimi jote eshte,respekte...

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-04-2009
    Postime
    14
    ketu qenka bere nami nga komentet flm per diskutimin te dashur forumista. Ka ndonje qe po fillon te bej dokumentat per Kanada se shqiperia jone ska shprese te eci perpara...

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    Citim Postuar mė parė nga Anushja Lexo Postimin
    ketu qenka bere nami nga komentet flm per diskutimin te dashur forumista. Ka ndonje qe po fillon te bej dokumentat per Kanada se shqiperia jone ska shprese te eci perpara...
    sa u ktheva nga kanadaja
    isha 2 jave per pushime
    ne qytetin ku isha une, ishin 25 mije kanadeze, te droguar, te pashprese, qe flinin rrugeve.
    ne kanada te mbyt shteti, nuk te jep asnje mundesi te ecesh perpara.
    Kafete ishin te gjitha te monopolizuara nga kompania mafioze sturbucks. nuk mer dot hapsira me qera per te punuar si ne shqiperi apo ne amerike.

  15. #55
    Ti ke qene ne Toronto apo Canada? Nga numri i te droguareve qe po permend kam pershtypjen se ke qene ne Vancouver dhe do kesh pare Hastings Street se ne Toronto nuk e ke kurre ate fenomen. Natyrisht qe ka te droguar si ne cdo qytet tjeter te madh por jo si e ben ti dhe jo ti shohesh rrugeve aq zakonisht. Tjetra, Starbuck nuk ka monopolizuar aspak asgje madje ketu eshte Tim Hortons ajo qe kryeson ne numer kafeneje dhe aspak Starbuck. Po ashtu nuk eshte aspak e vertete qe nuk merrke dot hapesira me qera per te punuar. Kush te ka shoqeruar aty ke qendruar o njeri?

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-10-2010
    Postime
    56

    Anushja

    Citim Postuar mė parė nga Anushja Lexo Postimin
    ketu qenka bere nami nga komentet flm per diskutimin te dashur forumista. Ka ndonje qe po fillon te bej dokumentat per Kanada se shqiperia jone ska shprese te eci perpara...
    hi anushe si te rjedh proceduar,dhe pasi je ne rrejdhja a ka mundesi me me treguar,se nese bejsh kurrore me ndonje kanadeze,sa eshte koha e pritjes deri sa ta marish vize,e kam fjalen prej momentit te kurrores dhe deri ne momentin perfundimtar(te marjes se vizes)kjo pyetje vlen edhe per ndonje forumist tjeter qe ka njohuri per kete flm suskese

  17. #57
    Pse lidh kuror me ndonje kanadez apo kanadeze kjo nuk do te thote se e ke vizen ne xhep. Asnjehere nuk eshte e sigurt. Nese dyshohet qe aplikimi yt eshte per qellim thjesht marrje dokumentash atehere mund te digjesh njehere e mire dhe nuk puth me ne Kanada. Koha e pritjes eshte ne varesi te procedures. Nga paraqitja e dokumentave te marteses deri ne momentin qe ato i kalojne ambasades ne Rome kalojne rreth 3-5 muaj. Me pas normalisht procedura duhet te mbaroje brenda 1 muaji, pra 6 ne total. Megjithate kohet e fundit ka patur disa raste qe kane shkuar 9 muaj edhe nje vit. Qe te jesh brenda, pergatitu per nje vit.

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-10-2010
    Postime
    56
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Pse lidh kuror me ndonje kanadez apo kanadeze kjo nuk do te thote se e ke vizen ne xhep. Asnjehere nuk eshte e sigurt. Nese dyshohet qe aplikimi yt eshte per qellim thjesht marrje dokumentash atehere mund te digjesh njehere e mire dhe nuk puth me ne Kanada. Koha e pritjes eshte ne varesi te procedures. Nga paraqitja e dokumentave te marteses deri ne momentin qe ato i kalojne ambasades ne Rome kalojne rreth 3-5 muaj. Me pas normalisht procedura duhet te mbaroje brenda 1 muaji, pra 6 ne total. Megjithate kohet e fundit ka patur disa raste qe kane shkuar 9 muaj edhe nje vit. Qe te jesh brenda, pergatitu per nje vit.
    Pik se pari te falemenderohem per pergjigjen qe ma dha,kurse per ate pjese qe po thu vendohet ne pykepyetje dyshimi,kete nuk e kuptoj,edhe nuk kajn ndonje baze faktike qe per te ta djeg vizen,a sa i perket kushteve qe duhet ty plotsoje kanadezja apo kanadezi,ate nuk e dij.ndoshta te kete pune e te kete banim...kete nuk e di...!une mendoj qe nje kanadeze te merė 100%,normal nese nuk ke ndonje veper te rende qe ta pengoje ate ne kryerjen e procedures,kurse arsye tjeter nuk dij.......?pershendetje

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-10-2010
    Postime
    56
    edhe nje pyet Darius nese mundesh,a mundet vetem me bashkejtese me te marė?a funksionon ne kanada bashkejetesa,sic e ka suedia psh,..tung flm.

  20. #60
    Te them te drejten per bashkejetese nuk e di, mbase behet por sme ka rene rasti ta degjoj. Ndersa PSE-ne e anullimit ate pergjigje mund te ta jape vetem emigracioni. Madje ka raste qe ka qene ambasada ajo qe ka refuzuar vizen sepse jane marre ne pyetje personat qe do shkonin ne Canada dhe intervistuesi nuk eshte bindur per vertetesine e marteses. Di te pakten 4 raste qe ka ndodhur keshtu.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •