Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime

  Un, operativi i burgut t Burrelit, q bashkjetova me Armiqt e Popullit

  panorama


  Un, operativi i burgut t Burrelit, q bashkjetova me armiqt e popullit


  Un, operativi i burgut t Burrelit, q bashkjetova me armiqt e popullit .

  E mart, 08 Shkurt 2011 10:41 . .

  Megjithat, do t mundohem q edhe at deklarat ta respektoj n thelbin e saj. Them n thelbin e saj, se format q ka prdorur Sigurimi i Shtetit, si rrjeti sekret, teknika operative, survejimi, kontrolli postar e t tjera, tashm kan dal n pazar. N tregimet e mia do mundohem t jem i sakt. Pr t qen sa m i vrtet, jam i detyruar t prmend edhe emra konkret, por asnjher ata q duhet t mbeten sekret. Kto kam vendosur ti marr me vete n varr. Me mbarimin e Shkolls s Ministris s Brendshme, fillova pun me prfytyrimin q na kishin krijuar pr armiqt e klass e t atdheut. Kt imazh n praktik nuk e ndesha ashtu si na ishte predikuar dhe gradualisht n ndrgjegjen time filloi t zbehej. Nj ndikim t fuqishm n ndryshimin e konceptit t krijuar tek un

  pr armikun e klass, ka luajtur bashkjetesa me t dnuarit e burgut t Burrelit pr shum vite me radh.
  Oficer Sigurimi n burgun e Burrelit
  N Burrel mbrrita n 24 tetor 1978. At dit jepte konkluzionet nj ekip i ministris q kishte qen aty pr ndihm e kontroll. Ishte dhe zvendsministri Feor Shehu. Pas mbledhjes, ky m thirri n zyrn e kryetarit t degs dhe m komunikoi emrimin si puntor operativ n burgun e Burrelit. M porositi t bja kujdes, mbasi aty vuajn dnimin element antiparti, armiqt m t egr t partis e t atdheut. Megjithse isha transferuar nga Gjirokastra pr zbutje t lufts s klasave, ideologjia e kohs kishte formuar bindjen edhe tek un se kjo kategori njerzish ishin vrtet t rrezikshm. I dnuari i par q ndesha n burgun e Burrelit ishte Koo Tashko. Po hyja pr her t par n ambientet e burgut, kur u prballa me t. Atij i kishte ardhur n takim i biri, Fredi Tashko. Koo i kishte kaluar t 80-at dhe mezi mbahej n kmb. Kontakti i par me t bri q dika t krcas n formimin tim. Mosha dhe gjendja e mjeruar fizike e Koos bn t m lindte pyetja: Ky sht armiku i rrezikshm?! Gjithka q prjetova ditn e par, por edhe ka pash m von, patn nj ndikim t ndjeshm n formimin tim. Kto rrethana formuan nj mendim tjetr tek un pr shum nga t dnuarit e Burrelit. Pas disa kohsh, Koua prfundoi dnimin dhe e internuan n Adriatik t Krujs, megjithse n nj gjendje t rnduar fizike. Kt logjik e kisha t pamundur ta kuptoja. N burg gjeta edhe t dnuarit Xhavit Qesja, Maqo omo, Fadil Parami, Todi Lubonja, Vask Gjino, Lipe Nashi, Kio Ngjela, Gjin Marku e shum t tjer. Prvese e kisha detyr studimin e dosjeve t tyre, m shtynte kurioziteti t njihesha deri n hollsi me aktivitetin pr t cilin ishin dnuar. N shumicn e dosjeve e kisha t vshtir t gjeja elementt e domosdoshm t veprs penale, pr t ciln ishin akuzuar. Megjithat, nuk gjeja kurajo t flisja pr kt dukuri. Qysh ditt e para m bri prshtypje t veant karakteri i fort i t dnuarve Xhavit Qesja, Maqo omo, Bardhyl Belishova, Kur Kola, Daut Gumeni, Spartak Ngjela, etj. sht e pabesueshme q ky i fundit vuante dnimin n t njjtin burg me t atin, Kio Ngjeln, po nuk lejoheshin t takoheshin. N vitin 1984, n burgun e Burrelit solln t dnuarit e rinj q u goditn pas vetvrasjes s Mehmet Shehut, Muhamet Prodanin, Mihallaq Ziishtin, Abaz Fejzon, Halim Ramohiton, Arif Haskon, Rahman Perllakun, Nesti Nasen, Duro Shehun, Ali enon, Xhavit Ismailagn dhe dy djemt e Mehmetit, Sknder e Bashkim Shehun. Shum nga kta kishin pohuar n hetuesi hollsi pr grupin e Mehmet Shehut. Kur i lexova ato, mendova se vrtet kishim t bnim me armiq real t partis e t pushtetit. Po gjat puns pr zbulimin m n thellsi t shtrirjes s ksaj veprimtarie, nuk i gjeta shum nga faktet q ndodheshin npr dosje. N nj rast krkova nga Ali eno t m fliste m n hollsi pr ato ka kishte deponuar n hetuesi. Ai u prlot dhe m tha: Mos i beso ato! N kushtet ku jam ndodhur, u detyrova t pranoj gjra q nuk jan t vrteta!. Po kshtu m ndodhi edhe me Mihallaq Ziishtin, i cili i njihte format e puns s Sigurimit, pasi kishte qen pr vite t tra zvendsministr i Punve t Brendshme...
  Kur vdiq Enveri
  Ishin momentet kur sa ishte njoftuar vdekja e Enverit. T gjitha dhomat e t dnuarve antiparti ishin pajisur me mjetet e tekniks operative (prgjimit) dhe un nga zyra n burg, e kisha pr detyr t ndiqja reagimet e tyre, n rastin konkret pr vdekjen e Enverit. Disa prej tyre e prjetuan me dhimbje dhe kt e shprehn n forma t ndryshme. Edhe pse ishin duke vuajtur dnimet prej disa vitesh, shumica e tyre pr Enverin dhan konsiderata pozitive. Tani Shqiprin do ta marr lumi, reagoi njri. Tani shptoi populli shqiptar! ju kundrprgjigj Abaz Fejzua duke ngritur tonin e zrit. T gjitha kto, por edhe shum t tjera, bn q tek un t ndryshonte mendimi pr t dnuarit n prgjithsi, e n veanti pr t dnuarit antiparti. Nj pjes e mir e tyre, pr mua tashm ishin armiq imagjinar. Edhe mjaft nga t dnuarit e tjer nuk ishin ata q kisha prfytyruar m par. N kt vshtrim, puna n burg ishte edhe nj fat pr mua. Aty gjeta realisht t vrtetn.
  M qlloi t isha pjes e grupit t puns pr aplikimin e dy amnistive n burgun e Burrelit, ato t vitit 1982 dhe 1986. N t dyja rastet faleshin t dnuarit ordiner q kishin br gjysmn e dnimit. Ata q ishin dnuar pr agjitacion e propagand apo tendenc arratisje, faleshin po t ishin n vitin e fundit t vuajtjes s dnimit. T dnuar ordiner kryesisht ishin ata q ishin ndshkuar pr vjedhje, grabitje, vrasje, etj. Pikrisht kta prfitonin para atyre q ishin t dnuar politik. Kjo ishte logjika e atij sistemi. T dnuarve nuk kisha far tu thosha kur m krkonin tua arsyetoja nj qndrim t till.
  Ridnimi i Kosta Filit
  N burgun e Burrelit vuante dnimin Kosta Fili. Ai, n vitin 1953 ishte arratisur n Greqi, nga fshati i tij, Mursi. I vendosur n qytetin e Igumenics, ku u martua e krijoi familje, pas disa vitesh bri disa prpjekje pr t hyr ilegalisht n Shqipri, pr t marr me vete nnn, por nuk mundi ta realizonte. N nj prpjekje t radhs n vitin 1957, ra n grackn e Sigurimit dhe u kap. Pak m von u arrestua si agjent i zbulimit grek dhe ndrlidhsi i grupit t Teme Sejkos. U dnua me 25 vjet heqje lirie. N vitin 1979, dnimi i tij prfundonte. Dy-tre muaj para se t vinte dita e lirimit, Kosta Fili i drgoi nj letr kryeministrit. I tregonte pse ishte arrestuar dhe po mbaronte dnimin. N prfundim i krkonte q pjesn e jets q i kishte mbetur t shkonte ta kalonte n Greqi pran familjes. Pikrisht kjo letr vuri n lvizje Ministrin e Brendshme. Kosta Fili, q zinte nj vend t rndsishm n Muzeun e Ministris s Brendshme si diversant i rrezikshm, hynte n radht e t dnuarve Vip. Nga lart u dha porosia q t punohej pr grumbullimin e t dhnave q vrtetonin veprimtarin armiqsore t tij dhe t prgatiteshin dokumentet pr ta ridnuar. Ishte e vshtir t grumbulloheshin prova t tilla. Ndrkoh, dita e lirimit po afronte. Edhe pse provat mungonin, ato u fabrikuan dhe t drguarit e qendrs ishin optimist pr miratimin e propozimit t arrestimit nga prokuroria e rrethit. Miratimi i atyre q ishin n kushtet e vuajtjes s dnimit, ishte kompetenc e prokuroris s rrethit. Kurse kur i propozuari pr arrest ishte i lir, krkohej domosdoshmrisht firma e prokurorit t prgjithshm. N dosjen e plotsuar rishtas kishte t dhna t viteve 58-60, koh kur ai ishte i izoluar n burgun e Gjirokastrs. Me shokt e dhoms ishte shprehur se kudo q t jet duke vuajtur dnimin, do krijonte rastin pr tu arratisur. Pikrisht ky informacion u shfrytzua pr akuzn e re. Nga dy ish-bashkvuajts t asaj kohe q tani ishin liruar, u siguruan provat q u prdorn pr goditjen e Filit. Pra, pr biseda q ishin br 20 vite m par.
  Erdhi dhe dita e lirimit. T nesrmen, n orn 8, komandanti i burgut, Idajet Deda, dha urdhr pr t proceduar pr lirimin e tij. Kosta shkoi n evidencn e burgut ku u bn t gjitha veprimet e rastit. U pajis edhe me nj vrtetim q do ta prdorte n financn e degs s Brendshme pr t trhequr t ardhurat q kishte n llogarin e tij. Hodhi antn n kurriz dhe u nis pr te dega. Tashm ishte nj qytetar i lir. Ndrkoh, prokuroria ishte vn n lvizje dhe kishte firmosur arrestimin. Tani q Kosta ishte i lir, arrestimi me urdhrin e prokurorit t rrethit ishte i jashtligjshm. Kosta, i cili e shikonte veten t lir pas 28 vitesh, nuk pati fuqi t reagonte. Mendja e tij pas kaq vitesh burg punonte vetm t shkonte n Greqi, pran familjes. Ai i njihte mir praktikat e ridnimit q kishin ndjekur shum bashkvuajts. Kt fat e kishte psuar Maqo omo, Gjin Marku, Kapllan Resuli, Bardhyl Belishova e t tjer...
  Kryetari i degs m urdhroi ta merrja Kosta Filin q ishte te financa dhe ta oja te zyra e tij. Nuk kishte rrug tjetr ve ti bindesha.
  Kosta, ti u lirove sot, por nga prokuroria ka mbrritur nj urdhr arresti pr ty, kumtoi kryetari dhe i lshoi para vendimin e miratuar t arrestit...
  Mbyllja e hetimeve dhe gjyqi i Kosta Filit u realizuan n mnyr rrufe. Ai u ridnua edhe 10 vite t tjera. Pas disa ditsh u kthye n dhomn e tij t vjetr t burgut pr t kryer dnimin. Me Kostn bisedoja her pas here n greqisht. Krkesa e vetme q m bnte ishte t shkruante pr familjen ndonj letr jasht radhe. Nuk mund t mos ia plotsoja. N letrat q merrte nga Greqia dhe Amerika gjeje shpesh eqe n vler dollari. Ishte detyra ime t kryeja veprimet n bank dhe tia konvertoja n lek, t cilat pastaj i kaloja n llogari t Filit. Konvertimi bhej me 20 lek t vjetra pr nj dollar. Kosts i drgonte shpesh dollar djali i tezes nga SHBA-ja, Jani Hito. Ata ishin arratisur s bashku nga Shqipria n vitin 1953. Ndrsa Jani shkoi menjher n Amerik, Kosta pati historin e msiprme. N vitin 1987, Kosta m tregoi se dhndri i tij n Janin, K. Dinaleksi, ishte i njohur i deputetit t Janins, Papulas, ministr i Punve t Jashtme t Greqis. Ai po interesohej q Papulas t ndrhynte tek autoritetet shqiptare pr ti falur pjesn e dnimit. Dhe kjo pati efekt. Papulas n at koh erdhi pr vizit n Shqipri. Menjher pas ksaj, erdhi nj shkres n burgun e Burrelit, ku thuhej se Presidiumi i Kuvendit Popullor krkonte mendimin pr faljen e dnimit t mbetur t t burgosurit Kosta Fili. Nj muaj m pas, Kostn e liruan. U takova me t te turizmi i Burrelit. M krkoi ta ndihmoja t lidhej me telefon me vajzn e tij n Janin. Kishte 28 vite q ishte ndar prej saj dhe do ti dgjonte zrin pr her t par. E ndihmova dhe lidhja u krye n ast. Jetova momente tepr prekse, kur pash Kostn goxha burr, t qante si fmij dhe t puthte receptorin si i mendur....
  vijon nesr...

  PIRRO NUREDINI

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  Operativi i burgut:

  Si u miqsova me njeriun q do vriste Enverin Skip to content.Operativi i burgut: Si u miqsova me njeriun q do vriste Enverin .
  E enjte, 10 Shkurt 2011 13:13 . ....

  vijon nga numri i kaluar

  Prballja e par me Avdul Banushin u b n qelin e tij. Pastaj takohesha me t her pas here. Tani e kisha prpara syve prdit njeriun “mit”. Disa dit m von erdhi edhe shkresa, ku jepeshin porosi q ai ta vuante dnimin n kushtet e konspiracionit t plot dhe t mos merrte takim me t dnuarit e tjer. U izolua n biruc, me t dnuarin Sh.N., ish-oficer aviacioni, pr t shmangur rrezikun e ndonj vetvrasjeje t mundshme. Duke qen se Avduli mbante nj kapele t bardh, rojet e burgut e thrrisnin me nofkn “kasketa”. N dosjen e Avdulit kishte mjaft t dhna interesante. Ai vazhdonte t ndiqej n prpunim aktiv, megjithse kishte prfunduar procesi i hetimit dhe dnimit t tij. Gjat gjykimit, Avduli nuk kishte treguar asgj pr bazat e organizats n Shqipri. Pikrisht ky ishte tashm objektivi kryesor i prpunimit t tij. I studijova me nj frym dosjen e prpunimit dhe at hetimore. Evidentova konkluzionin se kisha t bja me nj subjekt kundrshtar t vendosur t regjimit komunist, nj tip t guximshm, t patrembur prpara vshtirsive. Ai shprehte hapur ndjenjat kombtare, si dhe mallin pr vendlindjen. Mua m konsideronte si bashkpatriot dhe dshironte q t bashkbisedonim. Ndrsa dashurin pr t afrmit e treste prbrenda vetes dhe nuk e shfaqte. Vlersonte mirsin dhe ndiente detyrimin pr ta shprblyer at. Sidoqoft, mbetej nj nga njerzit m t rrezikshm t pushtetit...
  Historia e Avdul BanushiT
  Emri i Avdul Banushit ishte kthyer n nj legjend pr Sigurimin e Shtetit n vitet 1972-1974. T dhnat operative konfirmonin angazhimin e tij si eksponent kryesor i Frontit t Rezistencs Antikomuniste Shqiptare (FRASH) dhe prpjekjen e dshtuar t ksaj organizate n vitin 1974 pr sabotimin e parads ushtarake n Tiran, me rastin e 30-vjetorit t lirimit. Sipas dokumentit sekret, kjo organizat kishte planifikuar vendosjen e eksplozivit n tribunn e parads ku do t qndronte udhheqja e shtetit, ose goditjen e drejtprdrejt nga nj baz e FRASH-it n nj nga pallatet e Shallvareve. Pr Avdulin, q n baz t informacioneve rezultonte t ishte n krye t ktyre veprimeve, ishte krijuar profili i njeriut mit, sadist, kriminel, vrass. Po n fakt cila ishte biografia e tij? Avdul Banushi kishte lindur n Golem t Gjirokastrs. N vitet 1943-1944 ishte inkuadruar n njsitet guerile t qytetit t Durrsit, ku ishte kapur nga gjermant dhe ishte internuar n Mauthauzen. N vitin 1946, pas kapitullimit t Gjermanis, ishte i lir dhe iu nnshtrua procedurave pr t’u kthyer n atdhe. N rrugn e rikthimit u sistemua pr nj far kohe n nj kamp refugjatsh, n Regio Emilia t Italis. Aty ra n kontakt me nj oficer amerikan me origjin shqiptare, i cili “tregoi interes” pr t dhe e lidhi me krert e politiks shqiptare n mrgim t arratisur n prag dhe pas lirimit t vendit, si Abaz Ermenji, Abaz Kupi, Hasan Dosti, etj. Gjat marrdhnieve q u krijuan, Avduli ra n influencn e tyre. Ata e instruktuan q pasi t kthehej n Shqipri, t takohej me disa nga lidhjet e tyre. Midis t tjerash i dhan edhe nj letr pr Lahe Nuron, nga fshatrat e rrethit t Vlors, kundrshtar i sistemit. Ky qndronte i fshehur brenda vendit. Organet e Informacionit, m von organet e Sigurimit t Shtetit, q kishin shtrir rrjetat edhe n kto kampe, u vun n dijeni menjher mbi misionin e Avdulit. Sapo zbriti nga avioni n Rinas, gjat kontrollit iu kap dhe letra n fjal. Pr kt u dnua dhe u drgua n nj kamp pune n Tiran. U lirua andej n vitin 1957. M pas filloi pun si dizenjator n qytetin e Patosit. Nj dit dimri t vitit 1960, e shoqruan pr nj verifikim n Degn e Punve t Brendshme Fier, duke u ln q ta kalonte natn n dhomn e shoqrimit, nga ku mundi t arratisej. Fillimisht mbrriti n Greqi. Prej aty kaloi n filtrat e zbulimit amerikan, i cili vrtetoi pozitn e Avdulit dhe miratoi krkesn e tij pr t shkuar n Amerik. U stabilizua me pun e banim n New York. Atje u takua me krert e emigracionit politik: Vasil Grmenji, Hasan Dosti, Halim Begeja, Rexhep Krasniqi, etj. Prarja e tyre la nj prshtypje jo t mir te Avduli. Gjat kohs q qndroja me t n burg, si rastsisht mbaja n dor librin e Nasho Jorgaqit, “Mrgata e qyqeve”. Avduli nuk ndenji pa m pyetur se prse bhej fjal n t. I thash se i kushtohej nj agjenti shqiptar q operoi n radht e emigracionit, e kryesisht t oborrit t mbretit Zog. Kishte dgjuar pr t dhe krkoi ta lexonte. Pasi e lexoi, m tha: “Autori e ka prshkruar me vrtetsi gjendjen e emigracionit shqiptar n bot. Titulli ‘Mrgata e qyqeve’ sht shum i prshtatshm pr historin e tyre”. N vitin 1972, me krijimin e FRASH-it n Amerik, Avdul Banushi u zgjodh sekretar i Prgjithshm i saj, ndrkoh q kryetar u zgjodh Vasil Grmenji dhe zvends Stavri Skndi. FRASH-i mbante kontakte me oficerin e CIA-s, Xhon.S. Antar t saj ishin edhe Sabaudin Haznedari, i cili n tetor 1982 erdhi n Shqipri me grupin e Xhevdet Mustafs. Ajo kishte baza t rndsishme n Europ, si Subadie Koka n Milano-Itali, Lefter Guveli dhe Nikolla Plasoti n Greqi, etj. Subadie Koka ishte me origjin nga fshati i Avdulit, q n vitin 1943 ishte birsuar nga nj ift italian. Pas lirimit, ajo bashk me prindrit birsues u sistemua n Milano. Deri n vitin 1975, FRASH-i veproi shum aktivisht dhe drgoi me mision n Europ, disa grupe q udhhiqeshin nga Avdul Banushi. Ata kryen akte terrori n prfaqsit shqiptare n Paris, Rom, Madrid e gjetk. Gjithashtu, tentuan n vazhdimsi t hynin n Shqipri pr t vepruar me objektiv kryesor, terror kundr udhheqjes s shtetit dhe vendosje eksplozivi n ATSH e Ambasadn Kineze. N nntor t vitit 1974, nj grup me n krye Avdul Banushin, tentoi t hynte n Shqipri, duke pasur detyr kryesore vendosjen e eksplozivit n tribunn e parads, organizuar me rastin e 30-vjetorit t lirimit, si dhe hedhjen n er t ATSH-s e Ambasads Kineze n Tiran. Kontribut t veant pr kapjen e Avdulit dha agjenti i Sigurimit, “Malsori”. Ai penetroi n radht e FRASH-it n Amerik dhe fitoi besimin e saj, deri n at shkall sa t caktohej edhe si nj nga pjesmarrsit kryesor t grupit q u nis ilegalisht n Shqipri. Me mjaft vlera ishte edhe kontributi i bashkshortes s agjentit ton, Prends, e cila mbajti kontakte t vazhdueshme me agjentin ton nprmjet telefonit gjat gjith kohs q grupi endej npr Greqi e Jugosllavi pr t gjetur momentin e duhur t kalimit t kufirit t Shqipris. N Janin, Avduli i tha “Malsorit” t bnte bisedn e fundit me gruan n Amerik, sepse pas ksaj do hynin n territorin e Shqipris, pa i treguar se n cilin drejtim do ta kalonin kufirin. N momentin e duhur, gruaja e tij informoi Sigurimin e Shtetit. U vendos gatishmria n kufi. Duke qen se ata ndodheshin n Janin, forcat kryesore u vendosn n rrethin e Gjirokastrs, Sarands e Prmetit. Por Avduli vendosi t mos hynte n Shqipri nga kufiri me Greqin, pasi dyshonte se aty e prisnin forcat e Sigurimit. N momentin e fundit, plani i kalimit t kufirit ndryshoi. Malsori u befasua, por tanim nuk kishte mundsi t informonte. Ata u nisn pr n Selanik me autobusin e linjs dhe prej andej kaluan n Shkup. Aty morn trenin dhe shkuan n Mali t Zi. Fjetn at mbrmje n shtpin e agjentit, n nj fshat pran kufirit dhe planifikuan q n ort e vona t nats t hynin n tokn shqiptare. Pr t gjitha kto lvizje, Sigurimi i Shtetit nuk kishte dijeni, sepse Avduli nuk e la m agjentin ton t fliste me gruan e tij, kanali i vetm prej nga mund t msohej itinerari i lvizjeve t tyre. Por, megjithse forcat kryesore t Sigurimit ishin dislokuar n kufirin me Greqin, gatishmria ishte vendosur gjat gjith kufirit t shtetit shqiptar. Pikrisht kjo bri q n prfundim, aksioni pr kapjen e Avdulit t prfundonte me sukses. N kt situat, Prenda u porosit t ndrpriste do lidhje me t njohurit e saj dhe t burrit nga radht e emigracionit politik n Amerik dhe t largohej menjher n Mal t Zi. Nga Mali i Zi, ajo do t kalonte kufirin pr n Shqipri. do gj shkoi sipas planifikimit.
  Nuk kishin kaluar m shum se dy dit q kur ishte kapur Avduli, kur i uan n ballafaqim gruan e bashkpuntorit. Ai u befasua dhe m pas, gjithmon do m thoshte se nuk mund ta kuptonte, si arriti t besoj aq shum tek ata q e futn n kt kurth. “Nuk do ta besoja kurr, po t m thoshin m par, se Sigurimi do t penetronte deri n kt pik”, shprehej ai i menduar, sa her q diskutonin pr aventurn e tij. Avduli, q e kishte t vetin parimin “dysho pr kdo”, jo vetm q nuk i tregoi “shokut” t tij drejtimin, ku do ta kalonin kufirin, si dhe nuk i tregoi asnj nga bazat, ku do t mbshteteshin n Shqipri, por i sabotoi edhe armn personale, duke i hequr gjilprn. Kto baza nuk u identifikuan dot edhe gjat hetimit, me gjith hetuesin intensive, me aplikimin e t gjitha formave, madje dhe at t shtrngimit fizik. N gjyq u dnua me vdekje, dnim t cilin Kuvendi Popullor i Shqipris e ktheu n 25 vjet heqje lirie.
  Ball per ball me atentatorin e Enverit
  Edhe pse hetimi ndaj Avdulit vazhdoi dy-tre vjet dhe ai u shtrngua me t gjitha format pr t treguar bazat e FRASH-it n Shqipri, nuk u arrit asgj n kt drejtim. Gjat ktij procesi, me t u takua edhe zvendsministri i Punve t Brendshme, Rexhep Kolli, por do gj rezultoi e kot. N burg, Avduli, si asnjri prej t dnuarve, nuk kishte asnj ndihm ekonomike. Edhe pse n kt gjendje, ai nuk ndrmori veprime pr t krkuar ndihm nga komanda e burgut. Pasi krijuam nj far afrsie, i rekomandova q t’u shkruante vllezrve pr ta ndihmuar. Nuk e pranoi edhe kt sugjerim, duke argumentuar shkurt: “Kur un u hyra ktyre punve, nuk i pyeta ata, prandaj edhe tani nuk mund t krkoj t m ndihmojn”. Gjat bisedave t mvonshme me t, m tregoi edhe disa momente q e pasuronin m tej profilin e tij si patriot. Ai ndodhej n Amerik, kur Kina u pranua n OKB, gj pr t ciln Shqipria luajti nj rol vendimtar. “Megjithse kundrshtar t regjimit t Enver Hoxhs, u ndiem krenar kur stacionet televizive n Amerik njoftuan se Shqipria e vogl goditi me grusht t madh n OKB!”, kujtonte ai prjetimet e asaj ngjarjeje. Gjat bisedave me t, flisja edhe pr disa nga t njohurit e mi nga Golemi, fshati i Avdulit. Pikrisht n kto momente, njeriu i egr zbutej, syt i mbusheshin me lot dhe pshertinte, duke thn se i ishte djegur shpirti pr fshatin e tij. Duke ndier kt gjendje, mendova t kaloj n nj plan tjetr. Pavarsisht nga afrsia q krijuam, nuk mund ta neglizhoja faktin q ai ishte nj kundrshtar i vendosur i regjimit komunist dhe, si i till, kishte pak gjasa t tregonte bazat e FRASH-it n Shqipri. I kisha krkuar disa her t m fliste pr kto baza, por ai shmangej. Nga format e ndryshme t puns s organeve t Sigurimit, si nga hetuesia, agjentura, kartoteka, teknika operative, etj., disponoheshin mjaft t dhna q bnin fjal pr bazat e FRASH-it n Shqipri, Greqi, Itali dhe Jugosllavi. I nisur nga ky fakt, si dhe nga predispozitat patriotike t Avdulit, mendova t krkoja ndihmn e tij, pr t zbuluar agjentt n shrbim t zbulimeve t huaja, me synime grabitqare kundr sovranitetit t Shqipris. Tashm, Avduli ishte miqsuar shum me shokun e dhoms Sh. N. Sapo ai ndahej nga takimet me mua, “zbrazej” tek ai pr t gjitha ato q i konsideronte “ngacmime”. Ky moment u shfrytzua pr t regjistruar bisedat q do t zhvilloheshin midis tyre. Nisur nga kjo situat, prgatita nj plan t detajuar, ku parashikoja “bombardim” psikologjik t gjithanshm, me veprime t avancuara dhe iniciativa personale t paaplikuara m par. Parashikoja t merrja kontakt me t afrmit e tij n Gjirokastr e t’iu tregoja atyre se Avduli ishte kapur dhe se kishte vite q vuante dnimin n burgun e Burrelit. Fakti i arrestimit t tij mbahej akoma sekret. N varsi edhe me situatn q do t krijohej, kisha parashikuar t organizoja nj takim ndrmjet tyre, madje duke e uar Avdulin deri n Golem…
  Me Avdulin takohesha pothuajse prdit, duke qndruar pr or t tra s bashku n biruc. M von, takimet me t i realizoja n nj nga zyrat e komands s burgut. shtja kombtare ishte thembra e Akilit pr Avdulin. Ai m dgjonte I rn n mendime dhe i armatosur nga mjetet e tij propagandistike. Pr mua, kjo fliste shum. Kishte filluar t lkundej dhe nuk ishte pak. Nga nj kundrshtar i flakt, tani ishte br “i bindur” dhe kishte t paktn durimin t dgjonte, pa t kundrshtuar, si ndodhte m par. Paralelisht me prpunimin ideologjik, ishte planifikuar edhe prpunimi psikologjik, duke shfrytzuar lidhjet e tij n Gjirokastr. Ai q n fillimet e njohjes tregohej aq indiferent kur bisedonim pr t afrmit e tij, tashm fliste m mall. Nuk i kishte par vllezrit dhe motrat qysh nga koha q ishte arratisur, 25 vjet m par. Kishte dobsi e ndiente mall veanrisht pr baban, Hakan Banushi, pr t cilin i ishte mbushur mendja q nuk rronte. Kur gjeta rastin e prshtatshm, shkova n Gjirokastr. Aty organizova edhe takimin me baban dhe vllezrit e Avdulit. Pasi u takova me xha Hakanin, ai m prshndeti, mblodhi veten dhe i dha drejtim biseds: “Ne mor bir, pr Avdulin kemi dgjuar legjenda nga m t ndryshmet. Thoshin se erdhi diversant, dogji, vrau, preu, u arratis prsri e ku ta di un. Ai nuk rrinte dot pa ardhur t m takonte me do mim. Megjithat, ti ia di historit dhe ne presim t’i msojm me padurim”. Pa dashur q xha Hakani t lodhej me sqarime t panevojshme, ndrhyra: “Ather m dgjoni me kujdes! Avduli u nis nga Amerika pr n Shqipri me nj shokun e tij shqiptar nga Mali i Zi. M 7 prill 1975, kaluan kufirin n Hanin e Hotit, ku u kapn nga rojet kufitare. Kaloi rreth 2 vjet n hetuesi dhe u dnua me vdekje. Presidiumi i Kuvendit Popullor ia ktheu n 25 vjet heqje lirie. Pra, ka rreth 10 vjet q sht kapur dhe ka mbi 7 vjet n burgun e Burrelit. Po kaq koh ka q e njoh dhe un. Me t takohem pothuajse prdit. Marrdhniet tona kan qen dhe jan t mira, prandaj jam dhe sot ktu. Por duke qen kshtu, do t thoni ju pse nuk ju kam njoftuar m par. Edhe kjo ka nj shpjegim. Avduli pr ju fillimisht mundohej t tregohej indiferent dhe t mos e shfaqte mallin. Duke u munduar t argumentonte qndrimin e tij, m thoshte: ‘Un i kam t mijt e kt s’mund ta mohoj. Por njkohsisht nuk kam t drejt morale t krkoj t m ndihmojn, sepse nuk i pyeta kur u hyra ktyre punve. Kam ardhur nga Amerika n Shqipri pr t prmbysur regjimin, gj q vllezrit e mi mund t mos e dshirojn, prandaj mendoj t’i l t qet. Ky ishte fati yn dhe un do t’i nnshtrohem atij...’
  Xha Hakani u ngrit dhe m prqafoi si t isha djali q i kishte munguar kaq koh. Kshtu bn edhe Hodoja dhe Zijai, dy vllezrit e Avdulit.
  Vijon nesr...  PIRRO NUREDINI

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  E vrteta e organizats q do prmbyste Enverin nga qelit e Burrelit Skip to content.E vrteta e organizats q do prmbyste Enverin nga qelit e Burrelit .
  E mrkur, 09 Shkurt 2011 11:41 .Pirro Nuredini
  ....vijon nga numri i kaluar

  Pikrisht pr kt m thirri n zyr zvendsministri i Brendshm. Monologun e tij e ndiqja gati si i prhumbur. “Nga informacionet q kemi nga disa burime,- vazhdoi kumtimin ai,- sht organizuar nj grup me qllim prmbysjen e pushtetit popullor. T implikuarit kryesor t ksaj organizate jan duke vuajtur dnimin n burgun e Burrelit. Kjo veprimtari shtrihet edhe n disa burgje t tjera. Megjithat, t gjith ndiqen n prpunim, me dosje agjenturore, prve disa t dnuarve t Burrelit ku kemi dhe burimin kryesor t ktij informacioni...” Duke e marr heshtjen time si aprovim, zvendsministri vazhdoi: “Jemi pra para nj situate reale. Tani nuk ka mbetur gj tjetr vetm t sigurojm prova ligjore pr t shkuar drejt goditjes s krerve t saj”. Si ndenji pak i kthyer nga un, vazhdoi prsri duke thjeshtzuar bisedn: Ne e dim q ti n burgun e Burrelit ke pasur marrdhnie t mira me t dnuarit. Pikrisht pr kt t kam thirrur”, prfundoi ai. U mundova t prgjigjesha natyrshm duke hezituar ta pranoja detyrn. Zvendsministri, q m s fundi e humbi durimin, mu kthye hakrryeshm: Mbaruam bashk, mund t largoheni!” Sa dola nga zyra e tij, ndesha ball pr ball me B.D. E kuptova q priste tek dera, pikrisht pr t m takuar. Me t njihesha prej disa vitesh. I fola pr shtjen q kisha konsumuar me zvendsministrin. B.D mu kthye qortueshm: Ky problem sht diskutuar n nivele t larta. Kundrshtimi yt do konsiderohet si kundrvnie dhe do ta mbajn vath n vesh. Nuk i bihet murit me kok. Prandaj mos u largo. Do bisedoj un me zvendsministrin dhe takoje prsri...”. Ma mbushi mendjen dhe t nesrmen u paraqita prsri te zvendsministri. Sa u prballa me t, ma preu shkurt: Nse ke ardhur me mendjen q kishe dje, m mir shko!”. Aty pr aty i lash t kuptonte se kisha ndrruar qndrim. “Dakord ather,- u lirua ai, dhe filloi t’u bj nj prmbledhje t shkurtr porosive t djeshme. - Si t thash,- vazhdoi,- shtja sht e nj rndsie t veant. Ti do t studiosh dosjen agjenturore “Dhelpra” dhe pastaj do planifikosh detyrat q do t ndjeksh...”
  T fshehtat e dosjes “Dhelpra”
  Sa shkova n Burrel, trhoqa nga kartoteka dosjen agjenturore “Dhelpra”. N t bhej fjal pr nj organizat t fsheht q drejtohej nga t dnuarit e Burrelit. Veprimtaria e saj shtrihej n burgun e Tirans, n at t Spait, Qaf-Barit, etj. Si qllim kjo organizat kishte prmbysjen e qeveris s Hoxhs dhe marrjen e pushtetit. Ishte prpiluar edhe platforma e saj, madje edhe lista e qeveris s ardhshme hije. T implikuarit kryesor ishin: Maqo omo, Bardhyl Belishova, Daut Gumeni, Avni Aliko, Abdulla Sallaku, Pjetr Arbnori, etj. Jasht burgut, e implikuar kryesore ishte Liri Belishova dhe pas saj personi me numr 117, i cili koordinonte veprimet e organizats. Numri 117 qe konspirativ, sepse ishte person i veshur me pushtet. Ndr t implikuarit m bri prshtypje emri i nj agjenti q mbahej n lidhje nga ana jon. Vlersimi pr t ishte pozitiv. Sinqeriteti i tij ishte vrtetuar shum her me mjetet e tekniks operative dhe me agjenturn paralele. Megjithse takimet me t ishin t vazhdueshme dhe t rregullta, edhe pse kishte dhn disa informacione t rndsishme, asnjher nuk kishte folur pr ekzistencn e nj organizate t till. Nga ana tjetr m trhoqi vmendjen fakti se, ndrsa numri i t implikuarve ishte tepr i madh, numri i burimeve prej nga siguroheshin t dhnat, direkt ose indirekt, ishte tepr i kufizuar. Asnj nga kto burime nuk bnte pjes n rrjetin sekret informativ t Sigurimit. Logjika n kt rast bnte q t mendoja pr fabrikim t dhnash dhe krijimin e nj organizate imagjinare. N t kundrt, ndodheshim para nj organizate tepr serioze, q planifikonte detyra pr t dezinformuar organet e sigurimit dhe pr t’i shptuar rrjetit ton sekret. N kt rast furtunn e kishte shprthyer nj letr q i kishin adresuar Enverit pikrisht nga burgu i Burrelit...
  Pui q zbulonte letra e Enverit
  Nga seleksionimi i t dhnave t dosjes agjenturore, rezultonte se raportet pr organizatn dhe pjestart e saj vinin prej denoncuesit S.R nga Dibra. Ai, n nj letr q i drgonte Enver Hoxhs, i shkruante pr t me hollsi, pr t implikuarit dhe mnyrat e koordinimit t veprimeve, si dhe pr fakte konkrete. Ai shkruante se shkmbimin e mesazheve, t dnuarit e bjn me ann e t dnuarit Avni Aliko. Ishte pikrisht ky nj nga t dnuarit q njihej nga t gjith bashkvuajtsit pr karakter t fort. Avniu, i biri i Heroit t Popullit Asim Aliko, ishte dnuar me 25 vite pr tendenc arratisjeje. N burg bnte detyrn e llogaritarit dhe kshtu i krijohej mundsia t kontaktonte me t gjith. Sipas S.R, pr t drguar mesazhe tek t dnuarit n burgjet e tjera, prdoreshin ata q gzonin besimin e organizats, kur shkonin pr vizita mjeksore n spitalin e burgut n Tiran. Ndr t tjera, S.R shkruante se pr organizatn kishin dijeni edhe t dnuarit e Burrelit, Mersin Vlashi e Gjet Kadeli. Kta sipas tij ishin tipa t lkundur, t cilt me pak pun mund t bashkpunonin me sigurimin dhe t tregonin gjithka. N pamje t par, letra e S.R kishte shum fakte t vrteta. Ishte e vrtet q Daut Gumeni, Avni Aliko, Abdulla Sallaku e Pjetr Arbnori kishin marrdhnie shum t mira me njri-tjetrin. Ndrkoh, kishim t dhna edhe nga burime t tjera q Avni Alikua prcillte letra nga njri krah n tjetrin. Gjithashtu, kishte t dhna q t dnuarit e prdornin kaushin e Tirans kur shkonin pr vizita mjeksore pr t shkmbyer mesazhe. T bnte prshtypje q gjendja e reparteve t tjera njihej mjaft mir nga t dnuarit e Burrelit. Ata informoheshin ndr t part pr arrestimet e reja, pr proceset hetimore t tyre, etj. N t njjtn koh, ata ishin ndr t part q msonin pr lvizjet e t dnuarve nga njri repart n tjetrin, si dhe transferimet e oficerve q shrbenin n to.
  Protagonistt e prapaskens
  Prve letrs q kishte marr Enveri nga burgu i Burrelit, n dosjen agjenturore kishte edhe dy letra q i drejtoheshin Ministris s Brendshme dhe Prokuroris nga t dnuarit K.L i burgut t Qaf Barit dhe U.N i Spait. Edhe n to flitej pr kt organizat, duke evidentuar si drejtues kryesor: Daut Gumenin, Avni Alikon, Abdulla Sallakun dhe Pjetr Arbnorin. Nga krahasimi q u bra dy letrave me at t S.R, konstatova disa momente q t linin t dyshoje se ata kishin koordinuar me njri-tjetrin para se t’i prpilonin. Sidoqoft, kto ishin vetm dyshime q duhej t vrtetoheshin, ndryshe rrzoheshin. Nga kontrolli n kartotekn e Drejtoris s Kamp-Burgjeve, rezultonte se S.R, s bashku me dy t dnuarit e tjer q informonin pr kt organizat, kishin qen bashk n t njjtn koh n kaushin e Tirans. Po n at periudh, aty kishte qen edhe bashkpuntori i Sigurimit, “Korabi”. U takova me t. E pyeta pr ditt q kishte qen n kaush n Tiran. N raportin me shkrim q m dha, informonte: Gjat ditve q isha n kaush m kan br prshtypje t veant marrdhniet e S.R. me t dnuarin K.L t repartit t Spait dhe U.N. t repartit t Qaf Barit. Sjelljet e tyre m bn t mendoja se ata po thurnin dika me njri-tjetrin. Ky raport nuk vrtetonte gj, por shtonte m tepr dyshimet e mia. Ata kishin dal dshmitar kundr t dnuarve q morn pjes n revoltn e Spait dhe at t Qaf Barit. Ky fakt ndoshta i bashkonte me S.R, sepse edhe ai njihej nga t dnuarit e t gjitha reparteve t riedukimit si i till. Megjithse S. R u evidentua nga ana ime si nj burim jo i sigurt, n masat e mtejshme u planifikua q ai “t mbahej afr” nga ana jon dhe her pas here t’i krkonim sqarime pr problemet q ngrinte n letrn drejtuar Enver Hoxhs. Q t mos krijonim dyshime, e prdorm si bashkpuntor, pa qen i till, duke e instruktuar pr mnyrn e sjelljes me t dnuarit q ai implikonte. Ndr t tjera, ai informonte se po bnte mos pr t bindur Mersin Vlashin e Gjet Kadelin q t denonconin aktivitetin e organizats. Nj dit, n dhomn ku ndodhej S.R e Mersini, ndodhi nj grindje midis disa t dnuarve. Kjo u shfrytzua pr t realizuar veprimet tona operative. Disa nga t dnuarit u futn n biruca, ndrsa tre t tjer u transferuan n dhoma t ndryshme. S.R dhe Mersini u izoluan n dy biruca q ndodheshin n krah t njra-tjetrs. T dyja kto ishin pajisur me mjetet e tekniks operative pr prgjimin e bisedave. Nga prgjimi rezultoi se S.R bisedonte me Mersin Vlashin nprmjet nj kodi q prdorin t dnuarit pr t komunikuar kur ndodheshin n dhoma q ndaheshin nga i njjti mur. Ishte pak a shum si puna e kodit “Mors”. Sipas biseds s br, rezultonte se S.R bnte prpjekje ta bindte Mersinin q edhe ky t denonconte organizatn e krijuar. Pr t vazhduar m tej, vendosm pr t’i bashkuar ata n nj biruc t dy bashk. Vetm nprmjet ktij veprimi direkt do bhej i mundur sqarimi i pozits s S.R, si dhe niveli i vrtetsis s informacioneve q ishin siguruar deri n at koh pr ekzistencn e organizats. Nga prgjimet e tyre rezultoi se S.R mundohej ta bindte Mersinin q t bnte nj letr pr operativin e burgut dhe ta njoftonte pr organizatn, por ai nuk e pranoi nj propozim t till. Pas ksaj situate, pr Sigurimin u qartsua do gj. U vrtetua se S.R ishte nj fabrikant profesionist i prodhimit t provave t rreme. U planifikua ndrhyrja e menjhershme pr ndalimin e tij. Nse ai do t vazhdonte akoma presionin ndaj Mersinit, kishte rrezik q ky i fundit t thyhej. Shiriti i magnetofonit me bisedat e S.R me Mersinin u deshifrua dhe u qep n dosjen agjenturore “Dhelpra”. Po ashtu, edhe konkluzionet e krahasimit t thnieve t S.R me bisedat e incizuara. U vrtetua prfundimisht se S. R nuk ishte i sinqert. T gjith t dnuarit e Burrelit mendonin pr t se ishte i till dhe nuk e prtypnin dot faktin q Sigurimi i “vlersonte” informacionet e tij. Ishte momenti q edhe t dnuarit t msonin se ne nuk pranonim asknd t shpifte. U vendos pra t bhej demaskimi i S.R.
  Sy m sy me mashtruesin
  T nesrmen e thirra S.R n zyrn e komisarit t burgut. Q n fillim i thash: “Letrn q i ke drguar Enver Hoxhs dhe gjith ato q ke kallzuar deri tani pr organizatn q kan formuar t dnuarit, lidhjet e tyre me njerz jasht burgut, platformn q kan e t tjera hollsi, un i kam studiuar me shum kujdes. Tani krkoj ta riprodhosh dhe nj her. Prpara se t fillosh t flassh, dua t t them se n qoft se do t ket ndryshime me ato q do thuash tani, ruaj t drejtn t mendoj se ato nuk jan t vrteta. Ather po t dgjoj”.
  S.R filloi t flas pr ato q kishte shkruar n letr, por tani me nj ngarkes emocionale t veant. Her pas here thoshte se pr kt situat kishin dijeni edhe t dnuarit Mersin Vlashi e Gjet Kadeli, t cilt tremben t denoncojn, por me pak presion e ndonj premtim t vogl mund t pranojn t bashkpunojn.
  - Dgjo ktu,- e ndrpreva. -Nga sa fole deri tani mendoj se kam pasur t drejt q kam dyshuar. Ti je nj mashtrues profesionist dhe pik.
  - M vjen keq q m fyen,- tha ai dhe shtoi se ishte gati q pr ka thoshte, pranonte t ballafaqohej me Mersinin e Gjetn. N kt koh hapa dern dhe thirra oficerin e rojs pr t sjell aty Mersinin. Kur erdhi aty, ju drejtova: - Sigurimi ka t dhna pr nj organizat q kan krijuar t dnuarit n burg dhe n reparte t tjera me qllim prmbysjen e pushtetit me dhun. Pr kt kemi informacion se ke dijeni dhe ti. Nse ke ndonj gj pr t thn, fol...
  - Dgjoni zotni,- filloi ai. -Mos i besoni kto gjra se nuk ju nderojn. S.R duhet t’ju ket thn ndonj gj edhe pr mua. Por ai njihet si mashtrues dhe bni gabim q merreni me t. I thash se do sillja aty dhe S.R. Ai pranoi menjher. U fut S.R n zyr. I thash se Mersini nuk dinte gj pr ato q kishte pohuar ai.
  - sht e kuptueshme q Mersini kshtu do thot, se ka frik,- u prgjegj ai. -Po un dua ta kshilloj q t mos trembet se Partia do ta ket parasysh rrezikun q na kanoset.
  Pastaj iu drejtua Mersinit dhe i tha: - A nuk ishim bashk ne n ajrim kur na thirrn Avni Aliko e Pjetr Arbnori, para nj viti dhe na propozuan q t futeshim n organizatn q kishin formuar. - Jo more zotri,- reagoi menjher Mersini. - Nuk jan t vrteta kto. A doni t gnjej q t marr njerzit n qaf kot? Po i them edhe S.R q mos t merret me kto lojra, se sht poshtrsi.
  S.R krkoi t thoshte dika, por e ndrpreva duke i thn: - Nuk ka asnj vler ajo q do t thuash ktej e tutje. Hapa dern dhe i thash policit q ta onte Mersinin n dhomn e tij. Mora n telefon oficerin e rojs dhe krkova q t sillte aty Gjet Kadelin. Gjeta ishte me origjin mirditor, me banim n fshatrat e Kurbinit. Ishte dnuar pr tentativ arratisjeje dhe kishte shum vite q vuante dnimin. Ishte tip impulsiv. Kur shikonte padrejtsi nuk kishte frik t bnte debat edhe me polict e shrbimit. - Pse m keni thirrur-, m pyeti ai sa u fut n zyr. E fillova bisedn me t, duke u futur drejt n tem.
  - Ti e njeh t dnuarin S.R q e ke prball. Ai pretendon se ti ke dijeni pr nj organizat t jashtligjshme q sht formuar nga t dnuarit pr t prmbysur pushtetin popullor n Shqipri. S.R m ndrpreu fjaln, duke ju drejtuar Gjets. - Mir sht t thuash t vrtetn, se Partia do t’ia nxjerr kokn ksaj pune. Nuk ln gj pa zbuluar kta, prandaj trego, mos ki frik. Fol tani, se nesr do t jet von e do t pendohesh.
  -Dgjo zoti operativ,- mu drejtua Gjeta. -Q ju t merreni me kt njeri, kjo nuk ju nderon. Ky sht modeli i mashtruesit n radht e t gjith t burgosurve. Ky sht nj gnjeshtar i jashtzakonshm.
  - Pavarsisht nga kto,- ndrhyra un,- i pranoni ju pretendimet e S.R se keni dijeni pr ekzistencn e nj organizate t krijuar n burgun e Burrelit?
  - Absolutisht, jo! Kto jan trillime t ktij q kemi prpara.
  - Dakort,- ndrhyra un,- nuk sht nevoja t vazhdojm m tej. Ti Gjet mund t shkosh dhe na fal pr shqetsimin, por ballafaqimin me ty e krkoi S.R dhe jo un.
  T gjitha kto bisedime, puntori operativ Nduja i transkriptoi dhe informacioni u evidentua n dosjen agjenturore. Ndjeva knaqsi jo vetm pse kisha zgjidhur nj problem t vshtir, por edhe se ishin vrtetuar dyshimet q m lindn q n momentin e par pr kallzimin e S.R. Ky i dnuar kishte veti t rralla mashtruese, aq sa po t mos e njihje, me tregimet e tij, kish rrezik t besoje edhe t pabesueshmen. Letra q ai i kishte drguar Enver Hoxhs ishte vlersuar shum, duke u konsideruar tejet e besuar. N baz t saj u eln disa dosje prpunimi aktiv. Por veprimet e njpasnjshme operative sqaruan plotsisht situatn si dhe pozitn mashtruese t S.R. Tani edhe ata q i kishin pasur bindje pr ekzistencn e organizats, po t lexonin dosjen agjenturore “Dhelpra”, e pasuruar edhe me t dhnat e reja, do bindeshin pr t kundrtn. Pas ksaj bra demaskimin e S.R prpara t gjith t dnuarve pr kallzim t rrem. E ova S.R t prangosur n do dhom t burgut. Sakaq i porosita t dnuarit q pas ksaj t mos e keqtrajtonin S.R, pasi nj gj e till mund t sillte pasoja pr mua.
  Fashikulli i fundit i dosjes “Dhelpra”
  Nuk kaloi shum dhe S.R drgoi nj letr n K.Q dhe nj tjetr ministrit t Brendshm, ku m akuzonte se me dashje armiqsore, kisha mbuluar dhe mbrojtur nj organizat t rrezikshme, q kishin formuar t dnuarit e burgut t Burrelit dhe se kisha sulmuar ata q mundoheshin t ndihmonin partin pr zbulimin dhe goditjen e saj. N t ai fliste edhe pr “lidhjet e fshehta” q mbaja me antart e organizats duke prmendur Avni Alikon. Zvendsministri i Brendshm, q m kishte dhn detyrn pr zbulimin e organizats n burgun e Burrelit, krkoi me urgjenc t prgatitesha pr t raportuar mbi punn e br pr kt qllim. U ula e prgatita nj informacion prmbledhs pr t gjitha t dhnat q prmbante dosja agjenturore, prfshir edhe prplasjen n biruc me Mersin Vlashin, ballafaqimet dhe informacionet e tekniks operative q fiksuan kto veprime. Mora me vete edhe shiritin origjinal t ktyre bisedimeve. Gjat takimit, zvendsministri, i cili u njoh me t gjitha kto, pohoi se dilte shum qart q kishim t bnim me nj mashtrues profesionist dhe nj organizat imagjinare.
  - Ashtu si ishim nisur,- theksoi zvendsministri,- rrezikonim t futeshim n qorrsokak dhe t onim n plumb njerz t pafajshm.
  Para se t largohesha, ai m porositi t prgatisja nj prgjithsim pr shtjen “Dhelpra” dhe dosja agjenturore t arkivohej pr interesa arkivore...

  Vijon nesr...  PIRRO NUREDINI

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  Gjyqi n zyrat e burgut pr divorcin e Bashkim Shehut Skip to content.Gjyqi n zyrat e burgut pr divorcin e Bashkim Shehut .
  E mart, 08 Shkurt 2011 10:38 . .Pasi ish-kryeministri vrau veten, familja e tij iu nnshtrua procesit t persekutimit. Gruaja, Fiqirete Shehu, u dnua e vdiq n burg. Djali i madh, Vladimiri, vrau veten, ndrsa dy djemt e tjer, Sknderi e Bashkimi, u dnuan dhe i solln n burgun e Burrelit. Bashkimi ishte martuar e kishte dy fmij. Gruaja e tij, Marjeta, ishte vajza e Lefter Vels, me origjin nga Kullsi i rrethit t Vlors, n at koh shofer eksporti. Marjeta ndodhej e internuar n Belsh bashk me dy fmijt e vegjl. Ajo e kishte t vshtir ta prballonte jetn n kto kushte. Pr t dal nga kjo situat, kishte krkuar mendimin e babait pr t

  br shkurorzimin me Bashkimin, por kishte gjetur kundrshtimin e vendosur t tij. Pavarsisht ksaj, ajo mori vendimin e pavarur dhe krkoi ligjrisht divorcin me Bashkim Shehun. Vendi ku do zhvillohej seanca gjyqsore pr kt shtje u caktua nj nga zyrat e komands s burgut t Burrelit. N ditn e caktuar, Marjeta u paraqit aty, sipas rregullores. Nuk mungoi at dit edhe babai i saj, Lefteri, i cili banonte n Durrs. Pasi u lexua krkesa e Marjets pr shkurorzim, u krkua t thoshte fjaln e vet edhe Bashkimi. “Un nuk e dshiroj ndarjen,- tha ai,- sepse me Marjetn kam dy fmij q jan gjithka pr mua. Natyrisht edhe pr Marjetn. Dhe fatin e tyre, me prindr t ndar, pr arsyet q ndodhn midis nesh, e shikoj shum tragjik. Un nuk e dua ndarjen me Marjetn, se me Marjetn m ka lidhur vetm e vetm dashuria pr t. Mendoj se edhe me Marjetn kshtu sht. Pr t gjitha kto nuk e dshiroj ndarjen. Po kjo nuk mund t mos ndodh, n qoft se nuk mendojm kshtu t dy. Pra, e thn ndryshe, un nuk mund t figuroj formalisht i martuar me nj grua q nuk m do m. N prfundim t fjals time, pr kt shtje vendos Marjeta”. Kryetari i seancs krkoi q edhe Marjeta t thoshte fjaln e saj. “Fjala ime e fundit,- u shpreh ajo,- sht pasqyruar n krkesn q kam paraqitur pr ndarje bashkshortore”. Pa mbaruar mir Marjeta, krkoi t fliste Lefter Vela, babai i saj. “Kam ardhur pr t thn fjaln time edhe un ktu,- u shpreh ai. -Jam kundr ksaj q po bn Marjeta. Fati i Bashkimit sht edhe fati i saj. Ajo nuk sht e para q i arrestohet burri. Ato kan ditur ta prballojn jetn, ashtu si u ka ardhur. Kt duhet ta bj edhe Marjeta n qoft se sht vajza ime...” Sakaq, duke iu drejtuar Bashkimit, Lefteri vazhdoi: “Sido q t ndodh, Bashkim, mua do t m kesh ktu, n takimet e prmuajshme. Do jem n krahun tnd, pr do nevoj q do t kesh. Rregullorja e burgut nuk do m pengoj, pasi midis meje dhe teje ka nj lidhje t fort familjare. Ti Bashkim je babai i nipit dhe mbess time. N ’prfundim u mor vendimi i divorcit. Bashkimi, i drmuar shpirtrisht, u takua me Lefterin dhe mandej shkoi n biruc. Marjeta, pa i dhn dorn as Bashkimit, as t atit, u largua me nxitim. Lefter Vela e mbajti fjaln. Ai i qndroi afr Bashkimit deri sa u lirua nga burgu..

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  Ju rrfej takimin sekret t Avdul Banushit me vllezrit pas 25 vitesh Skip to content.Ju rrfej takimin sekret t Avdul Banushit me vllezrit pas 25 vitesh .
  E premte, 11 Shkurt 2011 10:16 .PIRRO NUREDINI
  .Kur u fut brenda, mbylla dern dhe u prqafova me mall, duke harruar raportin oficer i Sigurimit–i dnuar politik. Pas pak erdhi Qamili, shitsi i burgut, q solli kafet e porositura dhe nj paket cigare q i blija do dit me t ardhurat e mia. I thash se kisha takuar njerzit e tij dhe nj moment e pash me vmendje si do reagonte. Syt e Avdulit ndrin nga lott dhe buza iu drodh. E lash t qetsohej, pastaj vazhdova: U takova edhe me xha Hakanin. Nuk sht e vrtet q ai nuk rron. M tha se do t gjej mundsin t vij e t t takoj. Avduli u shpreh mosbesues dhe ngriti dyshimin pr ndonj veprim taktik nga ana ime pr ta mposhtur psikologjikisht, gj q edhe e shprehu. “Xha Hakani rron dhe ti do ta takosh”, iu ktheva me z t lart. “Nuk e lm kt bised,- ndrhyri ai disi indiferent. -Babai ka vdekur para disa vjetsh. fardo q m thua nuk ta besoj dhe pik”.
  E lash n mendjen e tij dhe aty pr aty nxora letrat q i drgonin vllezrit. Fillova t’ia lexoj. Nuk kisha mbaruar as tre rreshtat e par, kur ai filloi t shkrehej plotsisht. E lan forcat dhe gradualisht arriti n nj gjendje t till ku nuk mundi ta prmbaj veten. Veanrisht letra e Hodos e bri t qaj me ngashrim duke m detyruar edhe mua t prlotem. N letra i shkruanin edhe pr xha Hakanin, por n kt pik ai mundohej t tregohej mosbesues. Mendimi se i ati nuk jetonte ishte ngulitur thell n mendjen e tij dhe nuk kishte burr nne t’ia shkulte. Ndenjm gjat bashk. Aty n zyr hngrm edhe drekn. Natyrisht jasht vmendjes s t tjerve. M n fund u ndam. Pas disa ditsh m lajmruan se xha Hakani kishte vdekur. U trondita jasht mase. Kisha menduar disa surpriza filli i t cilave mu kput m mes. I kisha premtuar Avdulit se do ta takoja me t atin, por tani nuk do mundja. Prve ktyre, ndjeva keqardhje pr xha Hakanin, q nuk arriti t takonte t birin para se t mbyllte syt. Gjeta mundsin dhe nj dit shkova n Gjirokastr pr t ngushlluar familjart e tij. Me Hodon, t vllain e Avdulit, q punonte msues, u takuam te hotel “ajupi”. Aty e ngushllova. “Ndodhi shum keq,- e theu heshtjen Hodua. -Them se kam br dika t mir n kt drejtim. Kur e ndjeva se babai po ndahej nga jeta, i krkova t m jepte porosit e fundit pr Avdulin. Kto i kam t incizuara. Gjithashtu kam incizuar edhe nj pjes t vajeve me ligje pr baban. Them q nj dit t’ia oj n Burrel. Ai ka nevoj edhe t qaj. Besoj se do m ndihmosh pr kt...” Aty pr aty e miratova iden e tij, q m’u duk e frytshme. Si pim kafen, u ngritm dhe u nism pr n shtpin e Zijait, ku do t ngushlloja sipas zakonit.
  Ngushllime vllazrore
  Mngjesin e dits tjetr, pasi bleva paketn e cigareve pr Avdulin, shkova n burg pr ta ngushlluar pr vdekjen e xha Hakanit. Sapo erdhi n zyr i shoqruar nga polici dhe pa pranga, bra shenj q t mbeteshim vetm, mbylla dern dhe u prqafuam n at mnyr q tek t tjert do t bnte prshtypje. Pa e kuptuar ishim br shum t afrt, duke harruar q u prkisnim “llogoreve t kundrta”.
  Nuk munda t’i mbaja lott.
  - far ke?- m pyeti Avdyli. -I ke mir t gjith?
  - Nuk kam gj jo. Mir i kam t gjith.
  - Ku ke qen q nuk ke ardhur kto dit?
  - Ashtu erdhn punt ksaj radhe. Hodua m drgoi nj telegram ku m njoftoi pr vdekjen e xha Hakanit dhe shkova pr kt pun n Gjirokastr. Ja telegrami! Dhe ja vendosa prpara. Pastaj i hodha mbi tavolin paketn e cigareve sipas zakonit dhe i zgjata dorn pr ta ngushlluar.
  Pasi ndenji ca n heshtje, m’u drejtua me nj pamje t uditshme:
  - Ta marr pr t vrtet kt q m the? Dhe syt iu prlotn.
  - M vjen keq! Ti vazhdon t m marrsh pr djallzor. Kjo sht e vrtet. Un t tregova edhe kur u takova me xha Hakanin n Gjirokastr. M erdhi keq q nuk munde ta takosh ti.
  Pas ksaj, ai filloi t qaj me dnes. E lash disa minuta t zbrazte me dnes dhe pastaj ndrhyra.
  - Hajde prmbahu tani! Je burr i fort e burrat e durojn dhimbjen. U mundova ta qetsoja...
  Lajmi pr vdekjen e babait do ta mundonte shum Avdulin pr t cilin tani ora e burgut nuk lvizte. Prej kohsh qndronte i vetm n biruc sepse shoku i dhoms ishte transferuar n qeli tjetr. Nj dit “guxoi” t m krkonte t ndrhyja pr t dal nga biruca dhe t sistemohej n nj dhom me hapsir m t madhe. Krkoi gjithashtu t’i jepja mundsin t merrej me piktur. Kt profesion e zotronte qysh prpara se t arratisej nga Shqipria.
  Ia plotsova krkesn dhe e rregullova n nj dhom t mir pr kushtet e burgut me hapsir m t madhe. Nga nj piktor n Burrel, shoku im Petrit Gurabardhi, sigurova mjetet e nevojshme t piktorit si letr, bojra, penel, vaj, lapsa, etj. Mbas ksaj, sa her shkoja n dhomn e tij do ta gjeja duke pikturuar. Nj dit m mori leje dhe pikturoi edhe portretin tim, t cilin e ruaj si kujtim t muar...
  Takimi pas 25 vitesh
  Ishte vrtet dika emocionale. M n fund pas 25 vitesh, Avdul Banushi priste t takonte vllezrit, Hodon dhe Zijain. Porosita t prgatitej zyra ku do t organizohej takimi. Shkova aty me dy mysafirt q kishin ardhur nga Gjirokastra. Hyra vet n burg pr t marr nga biruca Avdulin. Pamja e tij mundohej t tregonte se po shkonte n nj takim t zakonshm, por kur u hap dera dhe u gjend prpara vllezrve nuk ishte m ai q mundohej t shfaqej. U hodh n kraht e tyre dhe syt iu mbushn me lot.
  - Boll qave!,- e qetsoi i pari Hodua. -Kemi ardhur t mallemi e jo t qurravitemi. Kemi plot gjra pr t thn.
  Pastaj Hodua filloi t’i tregoj pr familjart e tjer nj nga nj.
  - Para disa ditsh,- vazhdoi Hodua,- na vdiq babai. E mori vesh q ishe ktu dhe kur u bm gati pr t ardhur t t takonim, vdiq papritur.
  - Un e kam ditur se babai ka vdekur prej kohsh,- u hodh Avduli dhe t them t drejtn e kam vshtir t’u besoj edhe juve...
  - Ndoshta ti ke arsyet e tua t mendosh kshtu,- shtoi Hodua,- po ne t kemi sjell ktu zrin e tij, amanetin para vdekjes q la pr ty.
  - Dgjoje me vesht e tu dhe pastaj fol! Sakaq, Hodua vendosi n tavolin nj aparat magnetofoni, futi n t kasetn n fjal dhe shkeli butonin. Pas nj asti, q andej gjmoi zri i xha Hakanit, q u drejtohej fmijve t tij:
  - Bijt e mi! Vitet bn t vetn e tani m pret vdekja. Kshtu e ka kjo bot. Porosia q kam sht t qndroni lidhur me njri tjetrin. Ti lini mnjan mrit q ju ndajn e t gjeni forca pr t qen t bashkuar. Meraku i vetm q po marr me vete lidhet me nj pjes t gjakut tim, me djalin tim dhe vllain tuaj, me Dulen, q na mungoi prej kaq vitesh...
  Avduli sa dgjoi q u prmend emri, nga nj z q e njihte prej kohsh, reagoi rrufeshm: - Po pr Zotin! Ky sht zri i babait. Mnyra si ma prmendi, ma solli prpara syve. “Dule”, vetm ai m ka folur ashtu!...- Dhe u shkreh i tri n dnes. Pas ksaj, nuk mundi ta prmbaj m veten. E mori magnetofonin n krah, sikur ta kishte njeriun e tij m t dashur. Pastaj ia futi kujs, me ngashrim: - Oh, baba, baba! T m falsh pr t gjitha!...
  U krijua nj gjendje e rnd. Hodua, si m i rrahur me kto situata, e mblodhi veten, u ngrit, fiku magnetofonin dhe iu drejtua Avdulit:
  - Avdul, pusho! Je burr dhe duhet t gjesh forca t prmbash veten. sht e dhimbshme, e kuptoj. Po duhet br i fort...
  Si pa kuptuar kaluan rreth katr or. Takimet n burgun e Burrelit zgjasnin vetm dhjet minuta dhe vetm n sportel. N rastin e Avdulit ishte br nj prjashtim, kuptohet me lejen e autoriteteve prkatse. Vllezrit Banushi u ndan duke u prqafuar disa her e duke porositur njri-tjetrin....
  “Dorzimi” i Avdul Banushit
  Takimi dhe lajmet nga vllezrit dhe familjart e tjer krijuan nj gjendje t trazuar te Avduli. Shkoja tek ai do mngjes, ndiznim nga nj cigare dhe bisedonim pr tema t ndryshme. Largohesha, duke e ln n qetsin e tij. Nj moment mendova mos krkoja un i pari pr t biseduar rreth problemeve q i interesonin puns. Le ta merrte ai iniciativn! Kjo do t ishte m rezultative. Krejt rastsisht erdhi asti i shumpritur. Pas nj qndrese t gjat, n nj luft t fort me vetveten, m s fundi Avduli vendosi t bisedoj me mua, pr veprimtarin e tij dhe t organizats FRASH-it, kontaktet q mbanin me zbuluesit e CIA-s dhe ndihmn q u jepnin ata pr veprimtarin q zhvillonin n drejtim t Shqipris. Por ai asnjher nuk pranoi se ishte n shrbim t ktij zbulimi. Gradualisht, filloi t flas pr bazat e FRASH-it n Milano, Bari e Rom n Itali; Prevez, Janin, Igumenic, Konic e Follorin, n Greqi; Ohr, Ulqin e Dibr e Madhe, n Jugosllavi. Kto t dhna q ai s’kishte pranuar t’i tregonte n procesin e hetuesis. Megjithse pr bazat jasht shtetit, m fliste me hollsi, pr ato brenda vendit nuk tregonte asgj. M tej tregoi pr aktet terroriste q kishte kryer FRASH-i n Paris, Rom, Athin dhe Madrid, me organizator vet Avdulin dhe pjesmarrjen e Sabaudin Haznedarit dhe antar t tjer t organizats, n kto vende, si S.K., N.P., L.G., N.V., etj. Gjithsesi, ky ishte vetm fillimi i dorzimit t tij. Duhej kmbngulur m tej me t. Avduli ishte nj thesar pr sigurimin. Mendova se kishte ardhur koha pr t kaluar n nj plan tjetr. Fillova prgatitjet pr t shkuar n Gjirokastr, bashk me Avdulin...

  PIRRO NUREDINI  “Avduli 10 vite n qelit e Burrelit, ne nuk dinim gj”

  Duke hedhur drit mbi arsyet e ktij fakti t panjohur, Piro Nuredimi, ish operativi i burgut t Burrelit, pohon prpjekjet e policis sekrete pr tw zbuluar misteret q i dnuari VIP nuk pranoi ti zbardh gjat procesit maraton q zgjati dy vjet.
  “Avduli kishte dhjet vjet n burgun e Burrelit dhe familja nuk dinte gj”, dshmon Hodo Banushi, vllai i tij, duke kujtuar momentin si jan njohur pr her t par me lajmin trondits. Ai e ka t fiksuar n kujtes at pasdite dimri, kur mysafiri panjohur q vinte nga Burreli, u ka hedhur “bombn” n mes t shtpis: Vllai i arratisur para 25 viteve, tanim ishte n qelit e burgut, jo si i dnuar i zakonshm, por si atentatori i Enverit! N rrfimin pr “Panorama” Hodo Banushi, tregon prjetimet nga takimi pas tri dekadash me Avdulin dhe peripecit q i kan ndjekur pas zbardhjes s historis...
  Zoti Hodo! N kujtimet e Piro Nuredinit, ish-oficer i Sigurimit n burgun e Burrelit, zbulohet nj takim i fsheht q keni br n Gjirokastr me Avdul Banushin gjat kohs q vuante dnimin...
  Prballja me Avdulin pas 25 vitesh, ishte vrtet dika tronditse. Mbaj mend q na thirri Piro Nuredini dhe shkuam pr ta takuar n nj nga qelit e Degs s Brendshme t Gjirokastrs ku e kishin sjell n fshehtsi t plot nga burgu i Burrelit. Ky ritual zgjati plot katr dit. Kan qen momente prekse, sidomos pr Avdulin, q na pyeste e interesohej jo vetm pr t afrmit, por pr tr t njohurit dhe fshatart e tjer. I vetmi peng q shprehte ishte fakti q nuk harriti t takohej me baban. Sidoqoft, ndihej i lehtsuar q m n fund mundi t shoh e t flas nga afr me njerzit e dashur t zemrs.
  Pra, nuk shkuat ju pr ta takuar n burg, si ishin rregullat e kohs pr t dnuarit, por e solln aty nn prkujdesjen e Sigurimit. far fshihej pas ktij fakti pa precedent?
  N at koh nuk bhej fjal t merrnim vesh se far fshihte Sigurimi pas lvizjeve t tilla. M von, kur Avduli doli nga burgu, na tregoi se ky takim i fsheht ishte nj loj e sigurimit pr t vjel t dhna mbi zbulimet e huaja q operonin n vendin ton. Ishte si t thuash nj lloj prpunimi psikologjik q Avduli t “dorzohej” e t rrfente gjra q nuk i kishte pohuar kurr...
  far pretendonte t zbulonte Sigurimi nga Avduli, kur ishin mbyllur hetimet dhe procesi gjyqsor ndaj tij?
  Gjat procesit maraton q zgjati dy vjet, Avduli kishte pohuar gjithka mbi veprimtarin e vet. Kishte pranuar madje se kishte ardhur t’i bnte atentat Enverit n ditn e parads ushtarake. Ndrkaq, nuk kishte dshmuar asgj mbi bazat dhe bashkpuntort e tij n Shqipri. Nuk dha asnj informacion mbi planet e zbulimeve perndimore pr prmbysjen e pushtetit popullor. Shkurt, i gjith deponimi i tij prmblidhej fund e krye te akti q do kryente n Tiran. Kaq, padyshim nuk ishin pak pr Sigurimin e Shtetit, por ishin t pamjaftueshme pr t deprtuar n planet e zbulimeve perndimore kundr regjimit komunist n Shqipri. Avduli deri n fund nuk ofroi asnj t dhn, edhe pse iu nnshtrua nj kalvari t tr torturash e vuajtjesh nga m njerzoret...
  Ndrkaq, ju e dinit pse akuzohej Avduli gjat hetimeve dhe procesit gjyqsor?
  N rastin e tij sigurimi i shtetit ka operuar me nj skem t veant, sa cinike aq dhe djallzore. Arrestimi, hetimet dhe procesi gjyqsor i Avdulit jan mbajtur sekret nga fillimi n fund. Gjithka ndaj tij sht ndjekur nga nj grup i vogl i policis sekrete. Madje, edhe kur sht dnuar, sht proceduar me fshehtsi, duke e mbajtur n nj qeli t veant n burgun e Burrelit...
  Pra, as familjart nuk kishin dijeni...
  N kohn q Avduli gjykohej, bile edhe kur ishte n burg, ne e dinim jasht shtetit. Vetm pas disa vitesh e kemi marr vesh q ishte gjykuar dhe vuante dnimin. Lajmin na e ka sjell Piro Nuredini, operativi i Sigurimit t burgut. Nuk e di n far rrethanash, por mbaj mend q nj pasdite na mblodhi t gjithve dhe na tregoi se Avduli ishte dnuar si agjent i zbulimeve t huaja q kishte ardhur me mision t vriste Enverin. Madje, na njoftoi se kishte 10 vite q ndodhej n Burrel. Pikrisht ather pr ne morn fund legjendat q fliteshin lart e posht pr t.
  Piro Nuredini n kt rast ishte nj ndrmjets midis jush dhe Avdulit...
  Pavarsisht detyrs dhe misionit t besuar, Piro Nuredini, mbi t gjitha ishte nj djal fisnik q na ofroi ngrohtsi e solidaritet n momente shum t vshtira. Pikrisht pr kt dhe sidomos pr pjekurin me t ciln kaprcente raportet delikate midis nesh, ai u b i afrt e i respektuar pr familjen ton. Jemi takuar e kemi biseduar me t shum her, kemi qar hallet e kemi dgjuar mendimet e njri tjetrit si ather kur Avduli ishte n burg, por edhe kur doli nga ferri i Burrelit. Lidhjet e afrta me t kan vazhduar pashkputje deri n momentin kur Pirua ndrroi jet nga nj aksident automobilistik. M ka mbetur peng q nuk mora pjes n varrimin e tij. N at koh isha n Greqi dhe e kam marr vesh shum von tragjedin e tij. Sidoqoft, Pirua ka ln mjaft kujtime t mira te ata q e njohn dhe i lidhi puna me t...
  vijon t hnn  AFRIM IMAJ

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  Jeni Ne Skip to content.Dokumenti i Sigurimit: Po na zbulojn prgjuesit n dhomat e gjumit .
  E enjte, 06 Janar 2011 10:08 . .sht folur e shkruar shpesh pr kt mnyr gjurmimi n regjimin komunist, madje aty-ktu sht cekur edhe prgjimi sekret n dhomn e gjumit, por pohimet kan mbetur n kuadrin e dshmive t prgjithshme. Pr her t par, gazeta “Panorama” ka zbuluar nj dokument autentik t policis sekrete, me procedurat zyrtare t mekanizmit represiv q mbante n vzhgim qytetart edhe n astet intime, n dhomn e gjumit.
  Dosja Nr.100, “Tepr Sekret” (dat 29.07.1978) e Drejtoris s Veant t Sigurimit t Shtetit, alias, Departamentit t Aparaturave dhe Pajisjeve t Prgjimit n Ministrin e Punve t Brendshme, prmban materialet e nj analize sekrete mbi rastet e dshtimit gjat operacioneve gjurmuese me pajisjet speciale ndaj elementve antiparti. Objekt i shqyrtimit, sipas dokumentit, jan “dobsit e t metat q i kan dhn shkas objektit t prpunimit pr t zbuluar pajisjen prgjuese n banesn e tij”. Ngjarjet zhvillohen n fshatin Kutalli t Beratit, n vern e ’78-s. Fillimisht, dikasteri i sigurimit lajmron degn e brendshme pr t prgatitur nj banes pr familjen e armikut Vasil Kati, q transferohej aty nga Tirana, pas dnimit pr sabotim dhe qndrim antiparti. Detyra specifikon adresn e apartamentit dhe mnyrn e vendosjes s aparateve prgjuese n t. Teksa raportohet nga Berati pr prshtatjen sipas kritereve t strehs pr ish- zvendsministrin e Tregtis te numri dy i Sigurimit, Feor Shehu, nga Tirana niset pr t Kutalli familja e Isuf Alibalit, ish-kryeredaktorit t revists “Shqipria e re”, me urdhrin pr t’u strehuar aty. Pikrisht ktu fillon plasaritja e par. I porsaardhuri q t nesrmen shpreh dyshime t forta pr pranin e pajisjeve prgjuese n banes. Kjo v n alarm Degn e Punve t Brendshme t Beratit, e cila reagon menjher pr t konfirmuar pohimet e ish-kryeredaktorit. Pavarsisht konstatimeve t kontrollit t fsheht n shtpin e Alibalit, ku u vrtetua pasaktsia e pohimeve t tij, organet e sigurimit operojn me shpejtsi duke e transferuar at n nj banes tjetr. Prtej kronologjis s ngjarjes, n dokumentin e analizs prshkruhen edhe mjaft shtje t tjera “pr rritjen e cilsis s puns gjurmuse”, “pr shtimin e paisjeve prgjuese n kushtet e zgjerimit t veprimtaris armiqsore”, “pr sofistikimin e procedurave teknike pr mos deshifrimin e praktikave subversive” etj....

  DOKUMENTI
  DOSJA Nr.100
  Analiz mbi dobsin e t metat n punn me teknikn operative.
  N baz t raport-propozimit dat 15.12.1977, br nga Dega e Brendshme Berat, miratuar nga zvendsministri i Punve t Brendshme, Feorr Shehu, u pajisn me teknik operative stacionare (aparatur prgjimi), dy dhoma e nj kuzhin n katundin Kutalli t rrethit t Beratit, ku do t vendosej familja e t dnuarit Vasil Kati, objekt i linjs s Degs s Veant.
  Pajisja u vendos nga puntori operativ i T.O.(teknik operative) t Degs s Pest, Sotir S., i ndihmuar nga puntori operativ i T.O. i Degs s Beratit, Androkli T., dhe u krye brenda nj dite mbasi ishte menduar t sillej me urgjenc familja q do t vendosej n t. N kohn q u vendos pajisja, n pallat nuk ishte futur asnj familje, bile nj pjes e dhomave (prjashto ato ku do t vendosej teknika), ishin ende t pasuvatuara plotsisht. Gjat kohs q u punua, nuk u konstatua nga shokt e ngarkuar me kt detyr asgj negative q rrezikonte deshifrimin e punimeve dhe vendosjen e T.O. Pas vendosjes s tekniks, me gjith urgjencn e paraqitur nga Dega e Veant dhe Dega e Punve t Brendshme, Berat, familja e t dnuarit Vasil Kati nuk u soll n apartamentin q ishte vendosur t sillej. N vend t saj u vendos m 17/4/1978, Isuf Alibali me familjen e vet, objekt po i linjs s Degs s Veant. Vendosja e ktij objekti n apartamentin e pajisur me T.O, u b sipas raport-propozimit t Degs s Brendshme Berat, miratuar nga Feorr Shehu. Si pik prgjimi sht prdorur banesa e antarit t Partis, Besim P., kryetar i Kshillit Popullor t Kooperativs Kutalli, i cili ka vetm t shoqen dhe dy fmij t vegjl dhe banon n dy dhoma e nj kuzhin, nj kat m posht nga objekti i prpunimit, njeri mjaft i predispozuar pr t ndihmuar organet e sigurimit. Nga 22/12/1977 deri m 17/4/1978 q u vendos objekti Isuf Alibali, elsat e apartamentit t pajisur me T.O jan mbajtur nga shoku Besim P. dhe sipas rregullave jan br kontrolle nga puntori operativ i T.O n degn e Beratit. M datn 17/4/1978, d.m.th at dit q u vendos objekti, sht br nga sh. Androkli T. prgjim me T.O. Nga prgjimi nuk ka dal asgj me interes operativ. Jan br midis pjestarve t familjes vetm biseda lidhur me vendosjen e plakave, etj. Edhe nga gjasht, prgjimet e mvonshme nuk rezulton t jet zhvilluar asnj bised me karakter armiqsor, gj kjo e cila t jep t kuptosh se ata i jan ruajtur mundsis s prgjimit me T.O.
  N fillim t muajit maj 1978, objekti Isuf Alibali, n nj takim me kryetarin e Degs s Beratit, Pllumb Kapo, dhe me shokun ome Asimaqi, denoncoi se ndrsa ishte duke pastruar dhomn, n nj cep t saj (pa cilsuar n ciln dhom), kishte gjetur nj cop tubo t vendosur n mur dhe e kishte ln n vend pa e prekur. Gjithashtu, shfaqi mendimin se ky tub duhej t ishte vendosur pr kontrollin e familjes s Vasil Katit q ishte menduar t sillej n kt apartament para ardhjes s tij (Isufit).
  Pr t vrtetuar kto pretendime, m datn 27/5/1978 u largua me kombinacion objekti (Isuf Alibali), bashkshortja e djali i tij dhe me hapje sekrete u futn n banes pr t par gjendjen, shokt Agim ., dhe Sotir S., t cilt konstatuan:
  a - N vrimn e bravs s ders s jashtme, ku futet elsi, ishin vendosur dy kunja shkrepseje pr t dalluar nse mund t hyhej n apartament gjat kohs q objekti nuk ndodhej n shtpi. Ve ksaj, dera ishte mbyllur dhe me nj els tjetr “Elezet”. Hapja dhe mbyllja e ders s jashtme u b pa ln gjurm, kurse dyert e brendshme u gjetn dhe u lan t hapura.
  b - N faqen e murit t kuzhins, por n drejtim t kundrt me faqen e murit t saj q e ndan at me dhomn tjetr (dhoma e gjumit) dhe ku ndodhet i vendosur tubi i T.O, ishte br nj vrim me drejtim horizontal me madhsi 2x2 cm dhe rreth 2cm m lart nga niveli i pllakave t dyshemes.
  c - N faqen e brendshme t murit q ndan dhomn ngjitur me kuzhinn nga dhoma tjetr, ishin dy vrima, njra me madhsi rreth 10x15 cm, e cila ishte mbuluar prsri me lla, kurse tjetra me madhsi 4x4 cm, por e ln hapur.
  Duke gjykuar mbi kto veprime t kryera nga objekti i prpunimit, shokt e ngarkuar pr t par gjendjen konkluduan se T.O nuk ishte gjetur prej tij.
  Pas ktij verifikimi, edhe n dy takime t mvonshme me shokt Nevzat Haznedari e ome Hasimaqi, megjithse iu fol pr t mos pasur iluzione e dyshime t kota, objekti insistoi q n banesn e tij ishte vendosur T.O., se ai kishte konstatuar nj cop tub, t ciln e kishte ln n vend, e mbuluar me lla. Sipas pretendimeve t Isufit, e bri kt i nisur nga dy rrethana kryesore: S pari, kur ishte me pun kryeredaktor i revists “Shqipria e re”, nga leximi i literaturs s huaj kishte msuar mbi ekzistencn dhe mnyrat e vendosjes s T.O n vendet kapitaliste, gj pr t ciln edhe kishte shkruar nj artikull n revistn “N shrbim t popullit”, mbi prdorimin e T.O. n SHBA. S dyti, n dhomat e apartamentit ku u vendos, kishte konstatuar se brezi i fundit i dhomave (20-30 cm mbi dysheme) ndryshonte n lyerje me siprfaqen tjetr t tyre.
  Pr t’u dhn fund ktyre pretendimeve, si dhe pr t’u bindur plotsisht nse ishte gjetur ose jo T.O., u hoq objekti duke u vendosur n nj apartament tjetr. Ndrkoh, u rishikua nga shokt e qendrs, t kryesuar nga Nevzat Hazedari, mnyra e vendosjes s tekniks, grmimet e bra nga objekti, si dhe u montuan mjetet e T.O. Nga puna e br u konkludua se asnjra prej grmimeve t objektit nuk ka prekur mjetet T.O.
  Mosgjetja e T.O. nga objekti vrtetohet:
  S pari, nga funksionimi normal i T.O. n momentin q u montua. Ky fakt rrzon pretendimin e objektit, q sipas tij gjeti nj cop tub dhe e mbuloi prsri me lla, sepse po t kishte ndodhur kshtu, mikrofoni q ka lidhje me kt tub nuk do t funksiononte fare.
  S dyti, asnjra nga grmimet e kryera nga objekti nuk e ka atakuar T.O. sepse jan kryer larg vendosjes s saj (shih skemn bashkngjitur, n t ciln pasqyrohen vendet ku sht vendosur T.O. dhe grmimet e bra nga objekti)
  S treti, po t ishte gjetur tubi n dhom, si pretendon objekti, do t zbulohej mikrofoni, kurse n fakt nuk ishte br asnj tentativ, por ishte grmuar n faqen prball t murit q e ndan kt dhom nga dhoma tjetr.
  S katrti, gjat montimit t mjeteve T.O. u konstatua se grmimet e bra nga objekti nuk kishin prekur asgj prej mjeteve t tekniks.
  S pesti, n qoft se objekti do t kishte gjetur, ashtu si thot, tubin e tekniks n mur, nuk kishte pse t’i mbyllte me plastelin edhe tubat e kordonit elektrik t llambave t ndriimit, q si pranon vet objekti, e bri kt n konsultim me Bektesht (familjart e Sadik Bekteshit, ish-gjeneralit t dnuar pr tradhti) pr t’u mbrojtur nga prgjimet me T.O. Mbyllja e tubave t kordonit elektrik u konstatua edhe nga ana jon, ose nuk kishte pse t vazhdonte t krkonte pr gjetjen e tekniks edhe pas hyrjes sekrete n banesn e tij, sepse u konstatua q ai kishte br nj grmim tjetr n njrn nga qoshet e kuzhins me madhsi 15x15cm dhe e kishte mbyllur prsri me lla.
  Megjithse nga teknika operative nuk sht gjetur fizikisht objekti, duke u bazuar n njohurit q ka pasur mbi t, n bisedat e bra me armiqt Sadik e Hava Bekteshi, mbi mundsin e vendosjes s tekniks (objekti pranon se Havaja i ka thn se edhe n stola jasht baness vendoset teknik operative), ka konkluduar mbi mundsin e vendosjes s T.O. n banesn e tij.
  Dobsit kryesore t puns ton dhe shkaqet e tyre jan:
  1 - sht e vrtet q dyshimi n lyerjen e dhomave ekziston, ashtu si pretendon objekti. Ky ndryshim, nga i cili ai krijoi dyshime mbi ekzistencn e T.O. duket jo vetm brenda dhomave, por edhe n korridor. Kjo mnyr lyerjeje (brezi i fundit me fur dhe gjith siprfaqja tjetr me pomp) kujtdo mund t’i trheq vmendjen e t krijoj dyshime. Pikrisht ktu qndron prgjegjsia e shokut Sotir S. Ai e injoroi kt fakt, e pr rrjedhim e vendosi T.O n kushte jo t prshtatshme. Ai duhej medoemos t krkonte ose t bnte lyerje t njllojt t t gjitha siprfaqeve t dhomave, n t kundrt t refuzonte vendosjen e TO.
  Nga puna me cilsi t dobt e puntorve t ndrtimit, pothuajse n t gjitha dhomat, bile edhe n afrsi, ku ishte vendosur T.O., ekzistonin shenja (njolla), t cilat pr nj person t zgjuar e me aftsi, krijojn dyshime si mbeturina t nj pune t kryer pas suvatimit dhe pr qllime t caktuara. Edhe kto shenja, nga t cilat lindin kuriozitete e jepet shkas pr veprime (grmime) q mund t ojn n deshifrimin e tekniks, pr munges thellimi e vigjilence nuk jan eliminuar.
  Kto gabime tregojn jo vetm pun t cekt pa kualitet, por n t njjtn koh pr varfri profesionale dhe shfaqje t mendjemadhsis, pra shfaqje kto me karakter nnvlersimi pr armikun. Prgjegjsia jon pr kto gabime bhet akoma m e rnd pr faktin se ato jan afrsisht t nj natyre me gabimet e vrtetuara n Degn e Brendshme Rrshen, nj vit m par, si rrjedhim i t cilave u deshifrua T.O. nga i pandehuri. Prsritja e ktij gabimi dshmon se Bilo B. si kryetar i degs s V, Sotir S., q e lejoi at dhe Metan K. si oficer drejtimi prkats, akoma nuk kan nxjerr msimet e duhura dhe nuk kan marr masa t plota pr evitimin n koh t ktyre dobsive. Prgjegjsi mban edhe Agim C., sepse kur u drgua me hyrje sekrete n banesn e Isuf Alibalit, pr t vrtetuar pretendimet e objektit lidhur me vendosjen e T.O., nuk i konstatoi mungesat e msiprme dhe nuk i ngriti ato si problem pr t’u korrigjuar. Megjithse metoda e prdorur lidhur me montimin e qendrave stacionare t T.O. ka qen e drejt si prsa i prket ruajtjes s sekretit, ashtu edhe cilsis s dgjimit, sht e nevojshme q ajo t perfeksionohet m tej, me qllim q t’u prshtatet sa m mir aftsive t njerzve, sidomos t personave q ishin objekt pune pr organet e Sigurimit. Ktu sht fjala q sipas rrezikshmris dhe objektit t prpunimit n do rast, t mendohet edhe pr variante t tjera vendosjeje me qllim, q t evitohet me do kusht deshifrimi i T.O nga armiku.
  Vendosja e qendrave stacionare t T.O. sipas praktiks s prdorur vite me radh, sht konsideruar e mirqen dhe e mjaftueshme, kur ato ishin t pakta si numr dhe niveli i njerzve ishte jo ai q sht sot, por jo e plot dhe e mjaftueshme pr kushtet aktuale kur sht rritur numri i njerzve dhe sht sofistikuar veprimtaria e armikut. Pikrisht se nuk u ndryshua n kohn e duhur n rastin konkret, prandaj gati na u zbulua T.O., pasi shokt i qndruan strikt praktiks s vjetr, duke u mjaftuar me punn e br nga puntort operativ t tekniks dhe nuk organizuan kontroll suplementar pr t’u bindur edhe m mir mbi cilsin e puns s kryer dhe mbi marrjen e t gjitha masave pr likuidimin e do gjurme apo shenje q krijon dyshime e mund t bhet shkak pr dekonspirimin e mjeteve t T.O.
  T prir nga qllimi i mir pr t kontribuar n zbulimin e veprimtaris s armikut, ka pasur raste q jan br lshime e jan kryer punime t nxituara. Kjo mnyr veprimi me karakter liberal e konformist ka uar n at q pa dashur nuk i sht kushtuar gjith kujdesi i duhur kualitetit t puns, eliminimit t plot t shenjave t mbetura, si ndodhi edhe n banesn ku u vendos objekti Isuf Ali Bali dhe q i dha mbshtetje ktij t fundit t konkludonte mbi mundsin e ekzistencs s T.O.
  Ndodhi n rastin e Kutallis, q pajisja u krkua me urgjenc, duke u nxitur kshtu puntort operativ t tekniks ta kryenin brenda dits, objekti q ishte menduar nuk u soll dhe apartamenti qndroi rreth 4 muaj bosh. Pra, porosia nuk ishte aq urgjente sa u paraqit,.
  Pr objektin Isuf Ali Bali, q u vendos m von n apartamentin e pajisur, nuk iu tha asgj pr rrezikshmrin e tij, sidomos mbi njohurit q ai ka pasur mbi ekzistencn dhe prdorimin e T.O, moment i cili, jo vetm duhej t mbahej parasysh, por edhe t gjykohej e konkludohej bashkrisht, nse duhej futur n at ndrtes apo duhej uar n vend tjetr.
  Nga sot e tutje duhet q do pajisje stacionare me T.O. t’i nnshtrohet nj studimi t thell pr t konkluduar fillimisht mbi rrezikshmrin e objektit, mbi domosdoshmrin e vendosjes s qendrs stacionare dhe mbi masat q duhen marr lidhur me ruajtjen e plot t sekretit gjat punimeve pr vendosjen e T.O.
  Pas vendosjes s tyre t ushtrohet kontroll nga kryetari i Degs dhe nj shok tjetr q nuk ka marr pjes n punime, pr t’u bindur se puna e kryer siguron ruajtjen e T.O. nga deshifrimi.  AFRIM IMAJ


  Tjetri >

  komentet
  +1 #3 Elio Gora New York 2011-01-09 08:08
  E cna nxorret mallin me keto muhabete.Sigurisht ishte nje lufte nervash midis atyre qe perfaqesonin shtetin dhe atyre hallexhinjve qe nga e keqja e prehnin shume vigjilencen.Nuk ishte e lehte se keta persona qe ju vendosej teknika opeerative(perg juese)nuk hanin bar ata ishin intelektuale shume me te shkolluar se nje puntor operativ i mjeteve te pergjimit pershembull qe kishte ardhur nga klasa puntore,kishte kryer nje kurs 9 mujor dhe duhej te perballej edhe me njohuri te njerezve qe kishin studiuar per inxhinjeri elektrike apo elektronike.
  Ne nje pike calonte puna ne kete sektor se edhe pse ishin te bindur se keta njerez intelektuale qe pergjoheshin ishin aq te zgjuar sa ceshtjet me zarar te mos i bisedonin ne ambjentet e shtepise,perser i instalohej mjete pergjuese stacionare,qe per hir te se vertetes kishin kosto te larte per shtetin tone.
  Le te flasim pak per "Belulin".Edhe pse isha "buzequmesht" shpesh e kundershtoja kete "rit" qe kryhej herepashere sipas nje grafiku te caktuar,e sidomos pas ngjarjeve politike qe kalonte vendi.Ideja ime ishte qe duhej ti largoheshim kesaj praktike si e paefektshme dhe te gjendeshin forma te tjera qe kerkonin fantazi.Per hir te se vertetes sa here qe u perdor me sukses fantazia u arrit rezultati qe kerkohej.
  Por kjo pune kishte veshtiresi te nje shkalle shume te larte kur duhej qe paisjet pergjuese te vendoseshin ne ambjentet e ambsadave te huaja.Ne nje rast perfaqesuesit e nje ambasade te huaj ne Tirane pasi kishin zbuluar mjetet e pergjimit,i kishin shkulur dhe ne menyre demostrative i kishin vendosur tek kembet e policit te ambsades.Eeee.Kjo eshte lufte kush eshte me i zoti do te fitoje.
  Citoje 0 #2 Ilir Shyti 2011-01-07 19:32
  Gjera normale qe jane perdorur dhe perdoren nga Shtete te ndryshme.Asnje gje e re.Bile kam lexuar dhe kam pare ne TV dhe me te modifikuara se kjo qe lexova.Por normale.
  Vetem ne kete menyre zbulohen gjerat e pa zbuluara edhe mbas shume vite.Nje dite gjerat zbardhen nga keto Teknika.
  Ndersa per ne Shqiperi populli ne pergjethsi ka qene si dele.
  Ndersa nje pjese e mire qe kane punuar neper Dikastere te ndryshme kane patur njohuri.Por nga Englizhenca dhe e kane ngrene me ne fund.
  Citoje -2 #1 enver malko 2011-01-06 20:18
  teknikat operative apo famozet T.O kane orgjina te vjetra,te bujshme jane bere nga anglezet per denimin e krimineleve ne NUREMBERG.sigurimsat ishin analfabete ne keto gjera.PSE?po skishin nevoje i shqepnin njerezit ne dru deri sa te pranonin.me ilace.T.O perdoret shume me teper dhe ne menyre me efikase.PO SI?italianet jane mjeshtra.perdorin nje sere alternimesh.kjo per njerez te zanatit.T.O eshte finalja.fruti.1)hamint inteligjenc,2)h amint klandestina(shu me i rrezikshem)3)interferenza telefonike qe dergojne ne paranoje personin4)fabri kimi i fakteve.
  PO SI?hamint klandestina ka pikerisht kete qellim.personi i hamint klandestina luan piste.pra provokon.eshte ai qe lidh MAFIAN me sherbimet e fshehta.te mbrohesh nga teknika te tilla duhet byth,fat dhe ti thuash ik pirdhu etikes,me te vetemin objektiv ti besh qesharak.pyetni ata te ANKON-es i kane zbulu historite e tmerrshme.ooooooo sa kam qesh.
  Citoje

  panorama

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  751
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ngjarje teper e vecant dhe burrenore e ketij avdulit nga gjirokastra.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  ne shkrimin e fundit del dhe nji here se sa felliqesisht biroja lart.. e ppsh-se e ka perdorur sigurimin..

  po kur thone..

  ne me luften tone partizane e rreshtuam... e derr derr pallavra..
  ose te respektojme luften nac-cl..
  ose e cliruam me 29-te..

  mjafton ki shkrim qe te kuptohet se cfar regjimi krijoj sekretari i pare me ndihmsat e tije..

  pra.. ti ish partizani anti-fashist.. nevzat e fecorr veru tartabiqe.. ne dhom gjumi.. atje ne gulag kutalli roskovec-berat.. partizanit e komisarit te brigadave partizane vasil kat e jusuf alibal..

  tmerr..

  po personazhi besim.. sa interesant..
  po ki come aksimaqi etj..

  e keta te ngratet besima.. nga shpijat e te cilve pergjohej komshija.. "armiku eger i partise".. jane ne fakt krye arsyeja..pse keto zonat gulagore.. lalo-berat-ore.. cojne ne kuvend erion velia gramoz ruca e eriona brace e luiza hoxha..

  tmerr..


  .keta e kulishet e tyre.. i mbledh edvinua i rucit ne 18
  ata nuku luajn dot..

  me keta kulisheri e beri dhe 21.. po dhe 28-ten..

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  751
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  eh cka qene komonizni,(Zot na ruaj) kur e mendoj habitem se si krineli enver sundoj per gjys shekulli.
  Nuk ka qene tjeter, vecse kriminela te mirefillt, qe ne fund hengren koket e njeri tjetrit.

  po me Dulen cu be ne kohen e demokracis o brar?? ku shkoj! a ke degju gje?

  Kurse ky operativi ka qene dhelper dinake me nja 3 a 4 fytyra mes njerzish, por ne realitet ka qene nje komunist deri ne palce..

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  kush o dule?

  poplli ne fakt nuku do merrej me kta.. tartabiq vensat ne se kta do shihnin punen mbas 90-tes..

  mirpo keta formuan PS-ne e nuk e lan 1 sekond rehat procesin e demokratizimit e te varferi-luftimit e te zhvillim-perparimit..

  erion veli bracet.. etj ne ate parti.. jan produkte te asaj nomenklature..

  PS mbledh bllokqenerin e Bllokut lart..dhe mikro bllokqenerine vasale servile te zonave provinco-gulagore..

  e keta m.uter neser me 18 duan te na e djegin prape Shtetin tone..

  ci thua kesaj o Mr Zeid..


  tmerr..

 11. #11
  . Maska e alDI
  Antarsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  663
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Avduli i shkret ka dal nga burgu ne 1991 dhe ka jetuar ne gjirokaster deri para 4-5 vjetesh kur edhe vdiq.
  Mallkuar qofshin hijenat komuniste bashk me perkrahesit e tyre....

  Krijesa te peshtira....u shofshi kudo qe jeni.
  .

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e joss
  Antarsuar
  15-09-2005
  Postime
  311
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Thumbs down

  [Un, operativi i burgut t Burrelit, q bashkjetova me armiqt e popullit .

  Dengla, bashkejetova thote ky trimi dhe ju e besoni, ne ate kohe ai duhet te kete qene kampion i punetoreve operative te Shqiperise perderisa e kane emeruar ne "erdhen e Grethave", ne burgun e burrelit. Njeriu me i besuar nder te tille caktohej aty, dhe jo per aresyet qe thote zoti Nuredini, kane qene kombinacione dhe legjendime veprimet qe e kane emeruar ate aty.... me mire duhet te pyeten ish te denuarit se si eshte sjelle ai aty !!

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  751
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  joss
  Nuk e beson njeri operativin. Ai dhe tre a kater brezat pasardhe nga familja e tij, jane komunist te betuar. Vetekuptohet perderisa ka qene ne burel, dihet se kush ka qene, mirepo neve na intereson ngjarjet dhe jo ai. Operativi tashme ka vdekur, kurse niprit e mbesat e tij jane ushot e edver rames.

  Oj none oj none cfar ka qene ajo kohe

  Komunistat jane njerez qe nuk kane nje pik meshire ne veten e tyre jane prodhusat e krimit

  pu pu pu csistem kemi jetuar

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  751
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  shikoni kete ish sigurimsin

  http://www.tvklan.al/emisioni.php?id=1814

  dhe kete tjetren

  http://www.tvklan.al/emisioni.php?id=1022

  diskutoni rreth sigurimit famkeq shqiptar, shikoni se si shoku i feminis halit bajrami punonte per sigurimin, dhe spiunoj sabahudinin,(shokun) dhe xhevdet mustafen.

  avduli thoshte qe vinte shpesh ne shqiperi. kaq e veshtire ishte te vriste hoxhen??? un theme se ka pasur mundesi te tjera per ta vrare.. pse vetem ajo e 30 vjetorit..
  apo mos ?????????
  Ndryshuar pr her t fundit nga Mr Zeid : 22-02-2011 m 23:57

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  operativi.. eshte shum i sinqete ne ato cka tregon.
  po vete operativi thote se disa sekrete do i marri me vehte..

  ckini ju qe kerceni?

  kini gje per te treguar bujrum..

 16. Anetart m posht kan falenderuar Brari pr postimin:

  Edmond70 (22-01-2016)

 17. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2016
  Postime
  2
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Operativi tregon

  Ky trimi qe the ti zoteri ne ate Kohe per te mbajtur anen tone qe vuanim e perjashtuan dhe e detyruan te punoje ne ndertim Po ne burrel,
  Pa rroge. Dhe me te verte ishte TRIM. Mos fol kote se nuk eshte mire.
  Kaloni mire.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Edmond70 : 23-01-2016 m 08:06

 18. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2016
  Postime
  2
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Operativi tregon

  Une jame takuar me Dautin dhe Pjetrin personalisht ne Tirane,dhe kane konfirmuar sjelljen e operativit,nuk harroj nje fjale te Pjetrit.
  Sa bene VETEM nje zigare qe na sillte fshehurazi ky operativ nuk e harroj dote kurr edhe pse une sote ndodhem ne krye te ketij shteti.
  Ndersa Daut Gumeni dhe Spartak Ngjela.....Me te verte i rralle ai Djale fisnik i RI se cfare vendosmerie kishte hidhnim baste ne ate kohe per ndeshjet e futbollit,dhe ky djale ishte me te verte i rralle.ME TE MIRET I MERR ZOTI LART GJTHMONE.
  I PAHARRUAR KUJTIMI I TIJ

 19. #18
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518
  Faleminderit
  6
  35 falenderime n 28 postime

  Pr: Operativi tregon

  Citim Postuar m par nga Edmond70 Lexo Postimin
  Une jame takuar me Dautin dhe Pjetrin personalisht ne Tirane,dhe kane konfirmuar sjelljen e operativit,nuk harroj nje fjale te Pjetrit.
  Sa bene VETEM nje zigare qe na sillte fshehurazi ky operativ nuk e harroj dote kurr edhe pse une sote ndodhem ne krye te ketij shteti.
  Ndersa Daut Gumeni dhe Spartak Ngjela.....Me te verte i rralle ai Djale fisnik i RI se cfare vendosmerie kishte hidhnim baste ne ate kohe per ndeshjet e futbollit,dhe ky djale ishte me te verte i rralle.ME TE MIRET I MERR ZOTI LART GJTHMONE.
  I PAHARRUAR KUJTIMI I TIJ
  ka qen tamam njeri per se mbari cun trim vlore e kam pas njofur, edhe pse ishte familje komunisti te moderuar jo stalinista, familje e nderuar
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 20. Anetart m posht kan falenderuar xhori pr postimin:

  Edmond70 (25-01-2016)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •