Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 56 prej 56
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime
  Sot eshte kater vjetori i shpalljes se kushtetutes si akti me i larte juridik i Kosoves. I zhgenjyer nga neperkembja e saj po sjelle pakenaqesine time te derdhur ne poezi:

  KUSHTETUTA


  1.
  Sot kemi njė festė qė nuk di si ta quaj
  Festė e dėshtimit apo festė pėr fitore
  Tė aktit mė tė lartė katėr vite kaluan
  Ne ēdo ditė po humbim, asgjė nuk fituam!

  2.
  Sot e katėr vjet ishim nė eufori
  Shpallėm shtetin tonė, pavarėsinė fituam,
  Tash dhe kushtetutėn, ligjet e shtetit
  Qė as pushtetarėt vet nuk i zbatuan!

  3.
  E shkelėn me kėmbė sikur t’ish njė letėr
  Qė nė vehte nuk ka as edhe njė vlerė,
  Thanė sot po e shkelim se kėshtu na duhet
  Do ta respektojmė ndoshta tjetėr herė!

  4.
  Mos vallė menduan qė janė mbi ligjin
  Dhe kushtetuta mbi ta s’ka fuqi,
  Mund tė bėjnė ē’tė dua dhe nuk i dėnon kush
  Secili e konsideronte vehten tamam mbinjeri!

  5.
  E tėrė bota moderne bie nė gjunjė
  Para kushtetutės, ligjit mė me vlerė,
  Me kėtė repektojnė vehten, respektojnė vendin
  Dhe shtetit tė tyre i bėjnė shumė nderė!

  6.
  Kjo nuk ndodhė tek ne
  Tek njerėzit nė pushtet,
  Sepse ata vet i krijojnė ligjet
  Dhe i zbatojnė veē kur duan vet!

  09.04.2012 / 13:30
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Poeti : 09-04-2012 mė 07:55
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime
  MOS VALLĖ

  1.
  Mos vallė jam duke u ēmendur
  Kėshtu i lėnė nė vetmi,
  Pėrse po mė duket se mė nuk po jetoj
  Meqenėse me mua tani nuk je ti ?

  2.
  Mos vallė truri im mė nuk punon
  Kur ti nga unė tashmė je largua,
  Mos vallė dhe zemra ime po ndalon
  Meqenėse ti mė s’mė thua: TĖ DUA!

  3.
  Mos vallė jeta ime tashmė po mbaron
  Tani pėr mua mė nuk ka shpresė,
  Si mund tė jetohet pa dashurinė tėnde?
  Shpėtimin do ta gjej, veēse nėse vdes!

  16.04.2012 / 14:46
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime
  VAJZAT SHQIPTARE

  Edhe 100 herė po tė vija nė kėtė botė
  Tė mė ofronim pallate dhe mbretėri
  Askund nuk do tė kėrkoja grua pėr vehten time
  Pėrveē se nė SHQIPTARI!

  10.07.2012 / 14:00
  F E R I Z A J
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime
  A THUA?

  1.
  A thua nesėr do tė mė kujtoni
  Kur mė tė mos jem nė kėtė jetė,
  Poezinė time kur ta lexoni
  Si kujtim i vetėm qė ka pėr tė mbetė!

  2.
  A thua vallė do t’u bie ndėrmend
  Qė isha dikur mbi kėtė dhe,
  Apo ndoshta do tė mė harroni
  Sikur ata qė s’kanė atdhe!

  3.
  A thua jeta ime qė e jetova
  Do fshihet pa lėnė asnjė gjurmė,
  Dhe unė do tė vyshkem dhe tė harrohem
  Sikur nuk isha kurrė!

  22.07.2012 / 8:25
  F E R I Z A J
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime
  Nė Kujtim tė poetit Ali Podrimja

  KUJTIM

  1.

  Ikin dhe shkojnė nga kjo botė
  Veē veprat e tyre mbeten pėr jetė,
  Ikin kurrė pėr tė mos u kthyer
  Shkrimet e tyre kujtim na kanė mbetė!

  2.

  Ikin thua se kurrė nuk ishin me ne
  Poezinė na e lan kujtim,
  Kurrė nuk na shikuan drejtė nė sy
  Nė shpitrat tona kishin vėnė shikim!

  3.

  Ikin dhe ne i kujtojmė
  Me malle, dhembje dhe nostalgji,
  Ata banojnė tash nė varret e tyre
  Por veprat e tyre janė nė ēdo shtėpi!


  02.08.2012 / 10:04
  F E R I Z A J
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime
  SOT KAM FTOHĖT


  Sot sa shumė kam tė ftohėt
  Ngrij si bryma mbi barin e njomė
  S'mė ngrohin mė as sytė e tu
  S'mė ngroh dot dashuria e jonė!

  Sot sa ftohėt kam o Zot
  Si purteka nė ujė unė po dridhem
  Rreth meje mė s'ngroh dashuria
  Dhe trupi im me tė mė s'mbeshtillet!

  Sot dhe mendimet i kam tė ngrira
  Sikur akullnajat nė Antarktik
  As ngrohja globale dhe as dashuria
  Nuk mė ngroh dhe PIKĖ!

  08.11.2012 / 8:08
  F E R I Z A J
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime
  Me modestinė time mė tė thellė po e sjell njė poezi kushtuar 100 vjetorit tė shtetit Shqipėtar:

  100 VJET PAVARESI

  1.
  Rrugė tė gjatė ne kaluam
  Qė nga “Meshari” e “Formula e Pagėzimit”
  Pėrmes luftės, pėrmes gjakut
  Drejt lirisė dhe lulėzimit!


  2.
  Na shkelėn, na ndanė
  Na pushtuan e na vranė,
  Trathėtinė na futėn nė mes
  Qė vėllau, nga vėllau tė vdes!

  3.
  U rropatėm, barkėpangopur
  U shkapėrderdhėm nėpėr botė,
  N’Amerikė, n’Australi
  Dhe gjithkah nėpėr Europė


  4.
  Na nėnēmuan dhe na shanė
  Edhe bishtin na e vendosėn,
  Por shpresėn e lirisė qė ndizej nė ne
  Kurrė, dot nuk e fundosėn!

  5.
  Na quajtėn tė pa ditur
  Tė pagdhendur dhe torollak,
  Por ne ndenjėm gjithėnjė ballėhapur
  Nuk u ligėshtuam aspak!


  6.
  Pas shumė pune me shumė mund
  Zjarrin qė nė ne ndizej bubullimė,
  E liruam nga gjokset tona
  N’Vlorė shpallėm pavarėsinė!

  7.
  Nga t’ gjitha trojet me gjak shqiptari
  U mblodhėn burrat nė kuvend
  Dhe gjithė botės ia kumtuan lajmin
  Nga sot e tutje ka Zot ky vend!


  8.
  Nga 28 Nėntori , 100 vjet mė parė
  Shqipėria ka njė Zot,
  Mos provo mė Europė plakė
  Se vendin e shqipeve s’e shkel mė dot!

  08 – Nėntor – 2012 / 13:05
  F E R I Z A J
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime
  Njė poezi pėr Isa Boletinin:

  ISA BOLETINI

  1.
  U nise pėr nė Vlorė
  Tė dėrgoje njė porosi
  Gjithkush le ta dijė pėrjetė
  Kosova ėshtė Shqipėri!

  2.
  U nise botės ti tregoje
  Se shqiptarėt kudo nė botė janė njė
  Tė shpėrndarė anė e kėnd
  Por nė zemėr kanė njė Shqipėri

  3.
  U nise dhe shkove drejt e nė Vlorė
  Me plakun e pavarėsisė u takove
  Dhe si vėllau me vėllanė
  Me shumė dashuri duart i shtėrngove!

  4.
  Shkove o trim nga mishi dhe gjaku
  Nėpėr pangesa tė panumėrta kalove
  Dhe sot, 100 vjet mė vonė, n’vendlindje u ktheva
  Nė bronz, n’kujtim t’pėrjetshėm ti u shndėrrove!

  5.
  T’nderon Boletini, tė nderon Kosova
  Mbarė shqiptaria kėngė tė kėndojnė
  Le gjurmė tė thella nė zemrat tona
  Shqiptaria pėrjetė ty do tė tė kujtojė!

  26.12.2012 / 14:20
  F E R I Z A J
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Krijimet e mia

  PĖR TY

  Pėr ty qė ēdo ditė nga pak mė vret
  Pėr ty qė pėr mua je - jetė
  Pėr ty dhe pėr askend tjetėr nė botė
  Nė sytė e mijė nuk do tė ketė lot!

  29.01.2013 / 15:05
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 10. #50
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Anėtarėsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  42
  Postime
  1,947
  Faleminderit
  62
  63 falenderime nė 54 postime

  Pėr: Krijimet e mia

  Citim Postuar mė parė nga Poeti Lexo Postimin
  MOS VALLĖ

  1.
  Mos vallė jam duke u ēmendur
  Kėshtu i lėnė nė vetmi,
  Pėrse po mė duket se mė nuk po jetoj
  Meqenėse me mua tani nuk je ti ?

  2.
  Mos vallė truri im mė nuk punon
  Kur ti nga unė tashmė je largua,
  Mos vallė dhe zemra ime po ndalon
  Meqenėse ti mė s’mė thua: TĖ DUA!

  3.
  Mos vallė jeta ime tashmė po mbaron
  Tani pėr mua mė nuk ka shpresė,
  Si mund tė jetohet pa dashurinė tėnde?
  Shpėtimin do ta gjej, veēse nėse vdes!

  16.04.2012 / 14:46
  Urime e vecova kte pasi me pelqeu shume i nderuar.. Respekte
  Takohemi Ditėn e Gjykimit

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Krijimet e mia

  EDUARDI, te falemnderit shume, se pari qe me lexon e pastaj edhe qe e vlereson poezine time. Respekt miku im!
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Poeti pėr postimin:

  EDUARDI (08-10-2013)

 13. #52
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Krijimet e mia

  NĖSE


  Nėse vuaj shkaku yt
  Perėndia nuk tė fal dot
  Sepse nė vend tė dashurisė
  Ti po mė dhuron LOT!

  31.01.2013 / 8:00
  F E R I Z A J
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 14. #53
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Krijimet e mia

  DASHURIA E VERTETE!

  Ka shumė gjėra qė dua
  E ti sikur nuk e di
  Nuk ėshtė jeta veē vuajtje
  Dhe as veē poezi!
  Por ka shumė mė shumė
  Qė na duhet nė jetė
  E mbi tė gjitha
  Dashuria e vėrtetė!


  05.08.2013/9:35
  F E R I Z A J
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 15. #54
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Krijimet e mia

  ĖNDĖRRA

  Mė vjen nė mendimet e mia vėrdallė
  Mendjen time tė kthjellėt ma bėre dhallė!
  Mė shtyn drejt fundit, pa e jetuar fillimin
  Mė bėn mos ta shijoj kėnaqėsinė, por zhgėnjimin!

  Mė pėrplas shkėmbinjėve si njė leckė pa vlerė
  Dimrin mė sjellė nė shpirtin tim, edhe nė verė!
  Nė netėt me hėnė mė errėson qiellin
  Ditėve tė kthjellėta mė mbulon diellin!

  Nė shtratin e vdekjes pa mėshirė mė shtyn
  Shpirtin tim tė zhuritur nė kafaz e ndryn!
  Dhe s'mė le tė jetoj as nė vetmi
  Pse mė bėn tė tė urrej ty dashuri?!

  04.10.2013/9:00
  F E R I Z A J


  DHEMBJA IME

  Gjethet e verdha e mbulojnė tokėn
  Mbi kokėn time bie borė,
  Zemra ime e lėnduar drithėron
  Ta kam lėnė ty nė dorė!

  Vuaj, lėngoj, qaj dhe lotoj
  Qė dashurinė tė fala pa hezitim,
  Ti si e pashpirė qė mė je
  Shkele mbi te dhe mbi shpirtin tim!

  04.10.2013/10:50
  F E R I Z A J
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 16. #55
  E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Anėtarėsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime nė 118 postime

  Pėr: Krijimet e mia

  shume kohe pa lexuar poezite e tua Poeti. kenaqesi te shetisesh ne vargjet e muzes tende. Urime
  What goes around---comes around

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Sorkadhe_Kelcyre pėr postimin:

  Poeti (08-10-2013)

 18. #56
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Krijimet e mia

  Citim Postuar mė parė nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
  shume kohe pa lexuar poezite e tua Poeti. kenaqesi te shetisesh ne vargjet e muzes tende. Urime

  Te falemnderit Sorkadhe...kishte kohe qe MUZA ime e poezise ishte larg kokes sime...sepse aty kishin zene vend halle te medha.
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •