Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 54
 1. #21
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Sot ishte shume ftohte ketu ku jam e po mendoja sikur te kisha nje supe me mish e perime do ishte e perkryer. Ndaj dhe po sjell receten me poshte e cila besoj eshte shume e lehte per tu gatuar, e mire per shendetin dhe e njohur per shqiptaret.


  Mish me mashurka (barbunja)

  Per keto lloj recetash nuk ka masa te sakta sepse ne fakt duhet shkuar nje me sy e dy me zemer. Fillimisht duhet pare nese duket e mjaftueshme sasia per te ngopur personat per te cilet po gatuani, si dhe duhet konsideruar shija juaj. Pra nq se ju jeni mish ngrenes dhe doni me shume mish apo perime, doni me shume leng apo jo si dhe sa shume doni ti gatuani perimet?! Pak a shume per 2-4 veta, duhen:

  • Kater copa mesatare mishi
  • Nje qepe
  • Nje domate
  • Nje patate te verdhe (ketu quhen Yukon Gold - ziejne shpejt dhe kane shije me te mire per mendimin tim se patatet normale)
  • 1 Kg mashurka
  • Tre kater luge vaj ulliri
  • Kripe/Piper i Kuq/Piper i Zi
  • 1 gote vere te kuqe


  Fillimisht skuqni copat e mishit me pak kripe, piper te kuq, te zi dhe vajin e ullirit. Mishi zakonisht leshon lengun e tij ndaj dhe une preferoj te skuq mishin para qepes. Kur mishi te kete filluar te skuqet, pra te kete avulluar disi lengu e te jete duke u skuqur ne vaj, shtoni qepen te prere holle. Pasi qepa te filloje te marre ngjyre te arte, shtoni domaten te qeruar nga cipa dhe te prere ne katrore te vegjel.

  Domatja leshon lengun e saj dhe ne kete kohe mund ta ulni pak zjarrin qe mishi te filloje te zieje disi. Shtoni siper nje gote vere te kuqe (te athet, jo te embel) dhe lereni te zieje.

  Ne nje ene pastroni mashurkat duke prere te dy majat e skajeve si dhe qerroni pataten. Pasi ti kini lare, hidhini te gjitha ne tenxheren ku po zien mishi.

  Perseri mashurkat do leshojne lengun e tyre dhe nuk eshte nevoja per uje, por nq se i doni pak me te ziera mund te shtoni nje gjysem gote uje. Lerini te ziejne ne zjarr te ngadalte deri sa lengu i tyre dhe vera te jene shteruar. Une i preferoj pa ju hedhur uje fare, mashurkat thjesht gatuhen ne avujt e veres dhe lengut te tyre dhe jane cik si te forta kur haen, por shume te shijshme


  Bon Appetit
  --------------
  i regjistruar, fatkeqsisht nuk kam ngrene ndonjehere kunguj te mbushur me perime. Me hamendje do thoja gatuhen pak a shume si patellxhanet me lart, vetem se nuk eshte nevoja besoj te ziejne kungujt aq shume. Po bleva tani afer kunguj perseri do i provoj dhe te them

  Meqenese ngelem tek kungujt, hengra tek nje restorant i Jose Garces javen e kaluar, supe me kungulleshka (si ato me te cilat eksperimentova supen me lart) dhe ishte e perkryer. Kuptohet kish me shume gjalpe dhe krem qumshti se receta me lart, si dhe ishte me e lengshme si supe. Ata e servirnin siper me cress (s'e di ne shqip kete po eshte nje lloj gjethe jeshile e vogel per sallate) dhe kjo per mendimin tim ishte pjesa qe i mungonte nje supe te tille.
  ---------------
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #22
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  kam mesu te bej nje pasta salad, a pa pa pa. Si ne restorant e bej. lol
  Foto do sjell nga week-end se atehere, gatuaj me pasion. Po ju pelqeu foto, do u jap dhe receten si ta beni. lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 3. #23
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Ka njerez qe per disa muaj ne vit kthehen ne vegjetariane, ne menyre qe te kene mundesine te pastrojne trupin nga lyrat e ndryshme qe hyjne ne trup nepermjet mishit etj Keta njerez quhen 'flexitarians'! Gjithashtu, ne pergatitje te festave te medha fetare shume besimtare heqin dore nga mishrat dhe bulmetrat, per te pastruar trupin.

  Burger me kerpudha dhe mch

  Burger ne vazhdim eshte i perkryer per keta lloj njerzish! Pergatitet shpejt dhe ka shije te mire, ndaj mund te perdoret dhe nga njerez qe nuk hyjne ne asnje nga grupet e permendura me lart.

  Ju mund te beni pershtatjet e tua, por une per kete lloj burger per dy veta perdor perberesit ne vazhdim:

  • Dy kerpudha portabella
  • Vaj ulliri
  • Pak kripe deti
  • Pak gjalpe
  • Majdanoz te fresket
  • Dy feta domate
  • Pak sallate mch (ka gjethe te vogel dhe shije shume te mire)
  • Dy feta te vogla buke


  Fillimisht pastroni kerpudhat dhe vendosini ne tigan me pak gjalpe e kripe deti. Fillimisht skuqni pjesen e jashtme, dhe me pas pjesen tjeter. Pjesa perbrenda e kerpudhes leshon lengun e saj dhe nq se i vini direkt nga kjo ane do i zieni disi.
  Pasi te jene skuqur kerpudhat sipas deshires, vendosni ne tigan dy fetat e bukes. Ne kete menyre theken pak dhe marrin dhe aromen e gjalpit e te kerpudhes.
  Bukes se thekur hidhini siper majdanoz te fresket te grire dhe pak vaj ulliri. Vendosni siper kerpudhen, nje fete domate dhe sallaten mch. Ne fund mund ti hidhni pak leng limoni, kripe dhe piper te zi sipas deshires.

  Ky lloj burger shkon shume dhe me djathe mozzarella (behet nga qumshti i nje lloj bualli qe quhet water buffalo) por per kete shembull nuk e bera me djathe duke pasur parasysh ata qe nuk hane bulmetrat.


  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 4. #24
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Cfare koecidence!!! Per dreke hengra sallate me banane dhe manaferra & kur pashe qe kishe shkruar ketu mendova se kishe shkruar recete embelsire e do me ikte dreka kot

  Sallata me lart eshte gjeja me e mire qe mund te hash ne kete periudhe te vitit (kur behesh gati per plazh e kam fjalen).
  --------------------------


  Nuk ka shume kohe qe e perdor kete bime ne kuzhinen time por me ka pelqyer dhe tani e perdor shpesh. Origjinen si bime e ka ne mesdhe por ndoshta atje njihet me emra te tjere. Ketu mund te gjeni pak me shume informacion qe ta dini per cfare e kam fjalen : http://en.wikipedia.org/wiki/Fennel


  Sallate me fennel

  Fennel e kam provuar ne sallate, thjesht te pa gatuar. Kam provuar ta skuq si dhe sic do shikoni ne vazhdim e kam pjekur. Nga te treja menyrat e pjekura me duket si rruga e mesme : e shijshme dhe e shendetshme.

  Per sallaten ne vazhdim perdora:

  • 2 fennel mesatare
  • Dy fela mishi
  • Pak vaj ulliri
  • Nje luge gjelle leng limoni
  • Kripe, piper te zi e rigon


  Pak a shume, ju hiqen bishtat bimeve. Lahen mire e me pas priten ne thela te holla. Vendosini mbi siperfaqen ku do i piqni dhe sperkatini me pak vaj ulliri, kripe e piper te zi. Nq se i mbyllni ne nje ene me vaj ulliri, limon, kripe e piper te zi per ndonje ore dhe pastaj i piqni behen si me te buta e te shijshme. Vendosini te piqen dhe mund ti lini pak ose gjate sipas shijes tuaj. Fennel haet dhe e pa gatuar ndaj dhe shume nuk eshte nevoja ta torturoni ne furre : )

  Copat e mishit mund ti rrihni me nje cekan druri per perdorim kuzhine, shtonjuni kripe, rigon dhe vaj ulliri dhe lerini per nje nate te mbyllura. Mund ti skuqni para se ti hani ne nje kohe kur jeni duke pjekur fennel. Mishin e skuqur priteni ne copa te vogla, dhe perziejeni me fennel ne nje pjate sallate. Mund t'i shtoni pak vaj ulliri dhe leng limoni nq se ju duket e nevojshme para se ta servirni.

  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 23-03-2011 m 09:34

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e kryenece
  Antarsuar
  17-01-2005
  Postime
  167
  Citim Postuar m par nga shigjeta Lexo Postimin
  blueberries (nuk e di emrin ne shqip)
  boronica quhen ne shqip

  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Nuk ka shume kohe qe e perdor kete bime ne kuzhinen time por me ka pelqyer dhe tani e perdor shpesh. Origjinen si bime e ka ne mesdhe por ndoshta atje njihet me emra te tjere. Ketu mund te gjeni pak me shume informacion qe ta dini per cfare e kam fjalen : http://en.wikipedia.org/wiki/Fennel
  Finok i thone ne shqip kesaj bime, i jep shume shije ushqimit. Urime per temen, interesante vertete!

 6. #26
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Para ca ditesh, vura re qe kisha tre kater kokrra qepe ne shtepi qe kisha kohe s'i kisha zene me dore. Meqenese po ngrohet koha, s'doja ti kisha me ne shtepi dhe ose do i hidhja ose do gatuaja dicka qe donte shume qepe e pak kohe per tu gatuar.

  Comlek me qepe dhe peshk

  Vendosa te bej comlek sepse mendova pjesa me e veshtire eshte e qerruara e qepeve dhe pastaj zere se behet vete. Per te qerruaren nuk e pata shume problem...si duket gjithe ato ore duke pare Food Network, vijne ne ndihme ne te rralle. Per taven ne vazhdim perdora:

  • Kater qepe mesatare
  • Tre peshq flounder
  • 5 karrota te fresketa
  • Dy tre copa salary
  • Flete dafine
  • Dy tre hudhra
  • Piper te zi te bluar trashe
  • Kripe deti
  • Pak piper cajun
  • Vere sipas deshires
  • Dy tre gjethe dafine


  Peshkun zakonisht e blej te eger dmth qe nuk eshte rritur ne ferme peshq dhe rastisi qe flounder ishte peshku me i fresket ate dite ne dyqan. Vete nuk kam ndonje preference te vecante, pervecse zakonisht shikoj nese peshku eshte i eger apo jo. Megjithate ne kohet qe jetojme hall ta marresh peshkun te rritur ne farme me hormone e hall ta marresh nga oqeani me 100 ndotje natyrore qe kemi pasur keto vitet e fundit.

  Fillimisht qerron qepet, karrotat,salary dhe hudhrat dhe i pret ne copa te vogla. Me pas pergatit tiganin me pak vaj ulliri dhe hidh gjithe perimet ne zjarr te ulet. Hidhini siper pak piper cajun, piper te zi dhe kripe. Pasi jane gatuar per 10 min dhe qepet zbuten pak, mund t'i hiqni nga zjarri dhe t'i shtroni (ne kete rast) nje ene qelqi. Siper vendosni peshqit te cilet sperkaten me pak piper cajun & vaj si dhe fletet e davines vendosen te shperndara ne brendesi te mases se qepeve.

  Veren e bardhe mund ta hidhni kur jeni duke gatuar qepen ne tigan, por une harrova dhe e mbyta taven me vere me shume sec duhej para se ta vendosja te piqej. Zakonisht ne kete moment mund te hidhni vetem pak leng perimesh.

  Piqeni per 30 min ne zjarr te ngadalte.  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #27
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Tani ne vere, pijet jane po aq te rendesishme sa vete ushqimi. Me shumellojshmerine e pijeve qe mund te pergatiten per BBQ apo piknike ... mundesite jane te pakufijshme. Edhe pse uji ne fund mbetet mbret i pijeve, per mendimin tim, kete vere jam perqendruar tek margaritat (meqenese vjet gjithmone kur me shkonte mendja per nje, pija vetem limonade ).

  Margarita me Ananas

  Ne nje festival para pak kohesh pashe qe kishin bere disa limonada dhe si gota kishin perdorur guasken/levozhken e ananasit. Ndaj ne nje BBQ te vogel ketu ne shtepi mendova se do ishte dicka e perkryer per te shoqeruar Margaritat e Ananasit. Per perberesit duhen:

  • 4 Ananase mesatare
  • 2 gota me leng lime (limonj jeshile ?!)
  • 2 gota tequila te bardhe
  • 2 gota grand marnier
  • 2 1/2 gota me leng ananasi
  • akull me forma/qershi etj zbukurime sipas deshires


  Fillimisht ju futa punes per te pastruar ananaset nga pulpa brenda. Pasi shpenzova nje ore me pastrimin e tyre, kerkova ne internet sepse mu duk e pamundur qe sa here te doje te beje dicka te tille te te duhej te harxhoje gjithe ate kohe pri e therr ananasin. Pasi kerkova gjeta nje pajisje fare te lire e cila e nxjerr gjithe pjesen e anansit (mund te blihet ketu) - mend per tjeter here.

  Pasi pergatita ananaset, fillova me pergatitjen e margarites. Ne nje kane perzieva perberesit per margariten. Ne fund vendosa neper ananase akujt ne forma yjesh, fela te plota ananasi si dhe pasi i mbusha me margarita ju shtova nga nje qershi, thele kiwi etj.


  Kalofshi nje vere te bukur!


  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Tave Kosi

  Tava e kosit eshte nje nga pjatat e mia me te preferuara. Ka perberes qe me pelqejne plus behet shpejt e lehte.

  Sic e kam permendur dhe tek recetat e tjera ju mund te shtoni apo hiqni perberes te ndryshem sipas pelqimit personal (sidomos vezet apo sasine e kosit). Ne pergjithsi perberesit jane si me poshte

  • 1 kofshe qengji per njeri. Kjo tave behet e mire me mish qengji ose pule. Kam vene re qe lengu i leshuar nga keto lloj mishi i jep me shume shije taves.
  • 1kg kos
  • 2 – 3 veze
  • 2 filxhan kafeje oriz
  • 1 luge gjelle gjalpe
  • kripe dhe piper i zi


  Mishit hiqjani lekuren dhe vendoseni te zieje me pak kripe e piper te zi. Zakonisht mishi i qengjit leshon shume yndyre dhe si rrjedhoje nuk ju duhet te perdorni fare gjalpe per receten. Madje mund t’ju duhet te hiqni ate shtresen e pare qe krijohet ne siperfaqe te tenxheres kur mishi sapo ka filluar te zieje.

  Pasi mishi te kete ziere mire (sa me i bute aq me i shijshem) hiqini felat/kofshet nga zjarri vendosini mbi tepsi dhe hidhni ne tenxhere 2 filxhanet e kafese me oriz. Raporti i orizit me lengun duhet te jete te pakten 2 filxhane kafeje oriz, kater gota uji leng (qe mos beni pilaf). Lereni orizin te zieje 5 – 10 minuta.

  Ne nje tas perzieni kosin me vezet si dhe orizin pa leng. Orizi duhet te jete ftohur pak qe te mos priten vezet.

  Hidheni masen ne tepsi ku kini vendosur mishin dhe ne fund shtoni dhe leng mishi sipas deshires. Zakonisht ne kete pike vetem 2-3 gota uji leng duhet te kete mbetur, ndaj mund ta perdorni te teren.

  Piqeni ne 375F per 20 min.


  Bon Appetit


  ------------------

  Faleminderit per mesazhet.

  Tek kjo teme do mundohem te sjell ushqime shqiptare ashtu si dhe receta te ndryshme qe kam mesuar ketu ku jetoj. Kuptohet une nuk gatuaj dhe i ha keto lloj gjerash cdo dite ndaj kur vendosni te perdorni nje nga recetat tek kjo teme duhet te kini parasysh se secili e ka ne doren e vet shendetin dhe dieten personale. Une e bera ftesen, e ardhura nuk eshte me zor

  Marya te marte e mira, ku e ke pare burrin tim ti? I dashuri im qesh dhe eshte me humor gjithmone kur eshte me mua, nuk e di ne c'dite e ke takuar ti ; )
  dua ta provoj kete fiori, cfare lloj kosi perdor, apo ska rendesi?
  komplimente per temen
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 9. #29
  Citim Postuar m par nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
  dua ta provoj kete fiori, cfare lloj kosi perdor, apo ska rendesi?
  komplimente per temen
  Plain yogurt , Rexhina. E shkrova pergjigjen para Fiorit, se mendova se e ke me urgjence.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  Citim Postuar m par nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Plain yogurt , Rexhina. E shkrova pergjigjen para Fiorit, se mendova se e ke me urgjence.
  flm corazon do ta provoj neset
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Antarsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,016
  po me vjen per te ngtren mua tani qe pash keto...Fiori... dhe ato proncat e shigjetes jan te shishme

 12. #32
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Kete vit ne vend te lengut me miell dhe leng/yndyre gjeli (gravy) beme nje lloj supe me te brendshmet e gjelit. Ne varesi te gjalpit, vezeve dhe miellit qe perdor per supen ne vazhdim mund te dale shume here me e lehte se lengu.


  Supe me copa gjeldeti

  Gjithmone per permasat e perberesve duhet te perdorni pak dhe arsyetimin tuaj. Ne pergjithsi per kete lloj supe jane si ne vazhdim:

  • Dy filxhan kos (edhe me pak mund te perdorni, por mua me pelqen shija qe i jep kosi)
  • Te brendeshme gjeli dhe copa te vogla (sipas deshires)
  • 1 luge gjelle miell
  • 1/2 filxhani oriz
  • majdanoz i prere holle
  • vaj ulliri (ose pak gjalpe)
  • kripe & piper
  • 1 veze
  • karrota te fresketa te grira holle  Fillimisht zieni mire te brendeshmet dhe copat e gjelit. Une i preferoj te ziera mire sepse behen pak si pulled pork. Kur e ndieni qe mishi ka ziere sa deshironi, shtoni orizin dhe karrotat.

  Gjate kohes qe keto ziejne ne nje tigan skuqni miellin me pak gjalpe. Kur mielli te filloje te marre ngjyre shtoni pak nga lengu i mishit qe po zien. Sa kjo mase te filloje te mare vale, bashkojani lengut te mishit me oriz dhe karrota. Ne fund shtoni kosin dhe lerini te gjitha te ziejne.

  Pasi e kini hequr supen nga zjari mund ta prisni me nje veze (ose thjesht te verdhe veze) si dhe mund ti hidhni siper majdanoz te grire.
  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 13. #33
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Kete vit ne vend te lengut me miell dhe leng/yndyre gjeli (gravy) beme nje lloj supe me te brendshmet e gjelit. Ne varesi te gjalpit, vezeve dhe miellit qe perdor per supen ne vazhdim mund te dale shume here me e lehte se lengu.


  Supe me copa gjeldeti

  Gjithmone per permasat e perberesve duhet te perdorni pak dhe arsyetimin tuaj. Ne pergjithsi per kete lloj supe jane si ne vazhdim:

  • Dy filxhan kos (edhe me pak mund te perdorni, por mua me pelqen shija qe i jep kosi)
  • Te brendeshme gjeli dhe copa te vogla (sipas deshires)
  • 1 luge gjelle miell
  • 1/2 filxhani oriz
  • majdanoz i prere holle
  • vaj ulliri (ose pak gjalpe)
  • kripe & piper
  • 1 veze
  • karrota te fresketa te grira holle  Fillimisht zieni mire te brendeshmet dhe copat e gjelit. Une i preferoj te ziera mire sepse behen pak si pulled pork. Kur e ndieni qe mishi ka ziere sa deshironi, shtoni orizin dhe karrotat.

  Gjate kohes qe keto ziejne ne nje tigan skuqni miellin me pak gjalpe. Kur mielli te filloje te marre ngjyre shtoni pak nga lengu i mishit qe po zien. Sa kjo mase te filloje te mare vale, bashkojani lengut te mishit me oriz dhe karrota. Ne fund shtoni kosin dhe lerini te gjitha te ziejne.

  Pasi e kini hequr supen nga zjari mund ta prisni me nje veze (ose thjesht te verdhe veze) si dhe mund ti hidhni siper majdanoz te grire.
  Bon Appetit
  Mire qe duhet te jete e shijshme sipas perberesve , por u dukerka edhe e bukur. Good job!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 14. #34
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Kohet e fundit kemi gjetur jo shume larg nje treg fshataresh ku bleme perime, mish e veze te fresketa...& shumicen e rasteve organike. Heren e fundit kur ishim atje morrem dy lepuj te vegjel. Une kam ngrene shpesh lepur dhe shumicen e rasteve ne restorante franceze, por asnjehere s'i kisha gatuar vete dhe ashtu ne qese me dukeshin sikur sapo kishin vrare 'Benny Bunny'


  Lepur me vere e qepujka

  Receta me poshte eshte shume e thjesht dhe perberesit apo permasat varen 100% nga shija e personit qe po i gatuan, rendesi ka te kini lepurin : )

  • Nje lepur (pa koke)
  • Dy gota vere te kuqe (ka njerez qe pelqejne te bardhen ne kete rast)
  • Nje dore me hudhra te qerruara (mund edhe mos perdorni hudhra nq se nuk i pelqeni)
  • Qepujka te qerruara (keto jane cik siklet per tu qerruar dhe une nuk i qerrova vete, por edhe qepet e bardha te medha njesoj e bejne punen)
  • vaj ulliri (ose pak gjalpe)
  • kripe & piper te zi (piperi i zi mund te perdoret kokerr, ose i sapo bluar)
  • dafine  Lani lepurin mire, nxirrini te brendshmet dhe prijeni ne thela per ta patur me te lehte gatimin. Ne nje tigan, skuqni pak qalpe/vaj ulliri vendosni felat e lepurit dhe shtoni dafinen, hudhren, kripen e piperin. Pasi te jene skuqur pak nga te dyja anet, hidhini veren e kuqe, mbylleni kapakun dhe lereni te zijne ne nje zjarr mesatar per nje ore.

  Ne fund, shtoni qepujkat dhe pak leng/ose uje, me kapak te mbyllur lerini te ziejne dhe per nje ore tjeter.

  Mos e teproni me ujin qe do te shtoni, sepse nuk kane nevoje te valojne ne uje apo leng, thjesht mjaft sa mos te ngjiten apo me keq te digjen : ) Kam idene gjithashtu qe sa me shume qendron ne zjarr aq me i mire behet si lepuri ashtu dhe qepujkat.

  Lepurin tjeter do e gatuaj krejt ndryshe (eksperiment); gjithashtu dhe ndonje menyre e re qe nuk eshte permendur ne forum me pare, se si te gatuhet lepuri eshte e mirepritur.

  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 15. #35
  Sa do thoja " O korcare, o hic fare", por pashe qe e paske shkruar vete.
  Te lumshin duart e goc! Mire do ishte te sillje edhe nje foto te bashkeshortit duke ngrene. Aty do kuptonim sa e shijshme eshte bere. j/k...
  Where does a thought go when it's forgotten?

 16. #36
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Me sa kam vene re ne dimer gatuaj me shpesh dhe mundohem te provoj gjera te ndryshme. Ndoshta sepse kur eshte -10C jashte...nuk ka gje me te mire se sa nje gote me kakao te ngrohte dhe arome te mire ushqimesh ne kuzhine.


  Qofte me yucca (cassava)

  Ta dija qe kishin perqindje toksike nuk e kisha marre mundimin t'i gatuaja, por ate gje e morra vesh kur isha duke i ngrene : ) Me shume informacion per cfare behet fjale e gjeni ketu : http://en.wikipedia.org/wiki/Cassava

  • Dy rrenje yucca
  • Dy gota djathe mozarella te grire
  • Buke te thate te grire (kete ose mund ta beni vete ose mund te perdorni te parapergatitur; une perdora progresso me hudhra dhe ereza; si shije i dhane shume te mire por kam idene nq se buka e grire ishte pak me te trashe, qoftet ne fund do ishin skuqur me lehte)
  • vaj ulliri per skuqjen
  • kripe & piper te zi  Qerroni yucca, pak a shume sic do qerronit patatet dhe vendosini te ziejne ne nje ene me uje dhe pak kripe. Kur jeni duke i qerruar do vini re se yucca kane nje ere te vecante (mua s'me pelqeu), plus lekurren e kane me te trashe se patatja. Gjate zierjes duhet te kini parasysh qe mos i zieni as me shume sec duhet dhe as me pak. Nq se ziejne me pak jane toksike me sa lexova, nq se ziejne me shume eshte e veshtire t'u japesh formen e qofteve.

  Pasi te kene zier vendosini ne nje grirese ushqimesh. Une perdora 'blender' ne vend te 'food processor' ne kete rast, dhe ne fakt e pata te veshtire te beja purene. Pastaj pertova te beja gjithe enet pis dhe u hodha pak nga lengu ku ziene qe i bera pure. Por nq se i kini te dyja, me mire do ishte te zgjidhnit griresen e ushqimeve. Brenda jane pak a shume si plantain...dhe kur po i beja pure dolen disa si fije. Nuk e di nq se fijet ishin ne zemren e rrenjes apo nq se duhet t'i kisha qerruar me shume nga jashte.

  Pasi t'i kini bere pure, mund t'u hidhni pak gjalpe, piper te zi dhe hudhra te grira dhe t'i hani ashtu, ose mund te vazhdoni te beni qoftet si ne kete rast. Per cdo qofte merrni pak pure, vendosni ne mes djathe te grire, jepuni formen rrumbullake dhe me pas rrotullojini mbi buken e grire qe te marrin nje si lloj korre.

  Me pas skuqini ne zjarr te ngadalte dhe sherbejini me ndonje salce djegese sipas shijes.


  Ne fakt edhe pse nuk duken shume te bukura, edhe pse aromen fillimisht s'e kishin te shkelqyer, si shije nuk ishin keq. Gjithsesi nuk mendoj se jane perberes qe do i perdor serisht ne kuzhine.


  Bon Appetit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 17. #37
  Cilat,xhukat kane permbajtje toksike? Pse s'thua ti,qe mua me paska ruajtur Zoti?!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 18. #38
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Sipas wikit (lidhjen e kam vene me lart) :

  ...Rrnjt e yucca/cassava dhe gjethet nuk duhet t konsumohen te pagatuara sepse ato prmbajn glucosides cyanogenic, linamarin dhe lotaustralin. Kto dekompozohen nga linamarase, nj enzim natyrore qe ndodhet n Cassava, e cila liron hidrogjen cyanide (HCN). Llojet e Cassava kategorizohen ne te mbla ose te hidhura, respektivisht nenkuptojne mungesen ose pranine e niveleve toksike t glucosides cyanogenic. Cassavat e mbla (ose me mire qe nuk jane te hidhura) mund t prodhojn deri ne 20 miligram cyanide (CN) pr kilogram t rrnjve t freskta, ndrsa ato t hidhura mund t prodhojn m shum se 50 her m shum (1 g / kg). Cassavas e rritura n thatsir kan nje nivel veanrisht t larte t ktyre toksikeve. Nj doz prej 40 mg cassava cyanogenic glucoside sht e mjaftueshme pr t vrar nj lop... etj etj...

  Keto wiki s'jane gjithmone te besueshme ne fakt

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Kohet e fundit kemi gjetur jo shume larg nje treg fshataresh ku bleme perime, mish e veze te fresketa...& shumicen e rasteve organike. Heren e fundit kur ishim atje morrem dy lepuj te vegjel. Une kam ngrene shpesh lepur dhe shumicen e rasteve ne restorante franceze, por asnjehere s'i kisha gatuar vete dhe ashtu ne qese me dukeshin sikur sapo kishin vrare 'Benny Bunny'


  Lepur me vere e qepujka

  Receta me poshte eshte shume e thjesht dhe perberesit apo permasat varen 100% nga shija e personit qe po i gatuan, rendesi ka te kini lepurin : )

  • Nje lepur (pa koke)
  • Dy gota vere te kuqe (ka njerez qe pelqejne te bardhen ne kete rast)
  • Nje dore me hudhra te qerruara (mund edhe mos perdorni hudhra nq se nuk i pelqeni)
  • Qepujka te qerruara (keto jane cik siklet per tu qerruar dhe une nuk i qerrova vete, por edhe qepet e bardha te medha njesoj e bejne punen)
  • vaj ulliri (ose pak gjalpe)
  • kripe & piper te zi (piperi i zi mund te perdoret kokerr, ose i sapo bluar)
  • dafine
  Lepurin tjeter do e gatuaj krejt ndryshe (eksperiment); gjithashtu dhe ndonje menyre e re qe nuk eshte permendur ne forum me pare, se si te gatuhet lepuri eshte e mirepritur.

  Bon Appetit
  edhe une kehtu e gatuaj vecse kur e skuq shtoj edhe nje luge mielli qe te behet pak lengu pak me konsisten dhe hedh edhe karrota te grira imet dhe me shume vere qe ti jape me shume thartesi.

 20. #40
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,527
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Imam Bajelldi
  (hoxhes i ra te fiket)


  Ka shume menyra per te gatuar kete lloj recete. Besoj te gjithe fillimisht jemi mbeshtetur tek ajo cfare kemi mesuar nga mamate tona dhe me pas kemi shtuar apo kemi hequr dicka gjate viteve sipas shijes personale. Ne fund e gjithe shija e kesaj pjate varet tek pergatitja e qepes dhe patellxhaPneve.

  Per menyren si e kam gatuar une me poshte do ju duhen:

  • 6 patellxhana te vegjel
  • 7 kokra mesatare qepe
  • karrota/piperka/domate sipas deshires
  • kokra piperi te zi
  • piper i kuq dy luge gjelle
  • nje luge kafeje piper cajun (pak djeges)
  • mish i grire sipas deshires
  • 5-6 fije dafine
  • hudhra sipas deshires
  • 5-6 luge gjelle vaj ulliri
  • 1 filxhan kafeje vere e kuqe


  Fillimisht pergatiten patellxhanet. Disa lloje patellxhanesh jane te hidhur ndaj pasi i lani mund t'ju duhet ti zieni per 10 min, zbrazni ujin e pare e me pas mund ti vini te ziejne per 15-20 min me pak kripe.

  Qepet qerrohen dhe prihen ne kuba te vegjel. Une kam marre makine per prerjen e qepeve por zakonisht pertoj me shume te ve makinen ne pune e ta pastraoj se sa ti pres vete. Kur prisni qepe mbani prane nje ene me uje ose nje qiri te ndezur, zakonisht syte djegin me pak kur ndiqen keto menyra. Per prerje te lehte, ndaheni qepen ne dy pjese, vendoseni gjysmen te mbeshtetur nga ana e prere dhe prisni thela te holla. Mundoheni duke prere thelat ta mbani formen e qepes sic eshte, rrotullojeni nga ana tjetren dhe prisni perseri fela te holla (si rrjedhim jeni duke krijuar kubat e vegjel). Perdorni te njejten menyre per gjysmat e tjera.

  Ne nje tigan qe nuk ngjit hidhni vajin e ullirit, qepet, karrotat, piperkat, hudhrat, domatet, piperin e kuq, piperin e kuq djeges dhe filloni ti kaurdisni ne zjarr mesatar.

  Pasi patellxhanet te kene ziere, nxirrini nga uji qe te ftohen dhe vendosini mbi tepsine ku do te gatuani taven. Tani ketu vjen dhe personalizimi i kesaj recete per mua, sepse une kam qejf patellxhanet te ziere mire dhe pasi piqen behen shume te shijshme. Pasi te ftohen, beni nje prerje ne mes te patellxhaneve dhe nxirrni farat. Kjo pjese duke qene se ka ziere mire, mund te prihet holle dhe ti hidhet mases se qepeve qe jane duke u gatuar ne tigan.

  Sa me shume te gatuhet qepa perseri aq me e shijshme behet. Ne gatim e siper mund te shtoni dhe veren. Pasi e gjithe masa eshte gatuar sipas pelqimit tuaj, hiqeni nga zjarri dhe mbushni patellxhanet qe kini vendosur ne tave. Pjesen tjetren shtroheni ne pjesen bosh te tepsise.

  Persiper mund ti hidhni pak vaj ulliri dhe piper te zi sipas deshires. Vendosni fijet e dafines, hidhni nje gote me uje dhe vendoseni te piqet ne 375F per 30min.

  Haet e ngrohte me buke te thekur dhe pak vere te kuqe.  Bon Appetit

  p.s. shigjeta, faleminderit! E dija une qe kish nje arsye perse e vura receten me pule te paren (thjesht e kapa me vonese).
  Kjo eshte nje recete tipike e stines se veres. Une zakonisht si erza perdor gjethe menderze te fresketa te grira holle ose rigon te thate.Gjithashtu perdor edhe sedano te grire holle, merr nje arome te pa pare..
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •