Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 34
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime nė 645 postime

  Kushtetuta e Shqiperise ne lidhje me lirine e besimit ne Zot

  Kushtetuta e Shqipėrisė
  (1998)

  Neni 1:
  ———
  1. Shqipėria ėshtė republikė parlamentare.


  Neni 10:
  ———
  1. Nė Republikėn e Shqipėrisė nuk ka fe zyrtare.

  2. Shteti ėshtė asnjanės nė ēėshtjet e besimit e tė ndėrgjegjes dhe garanton lirinė e shprehjes sė tyre nė jetėn publike.

  3. Shteti njeh barazinė e bashkėsive fetare.

  4. Shteti dhe bashkėsitė fetare respektojnė nė mėnyrė tė ndėrsjellė pavarėsinė e njėri-tjetrit dhe bashkėpunojnė nė tė mirė tė secilit dhe tė tė gjithėve.

  5. Marrėdhėniet ndėrmjet shtetit dhe bashkėsive fetare rregullohen mbi bazėn e marrėveshjeve tė lidhura ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė tyre dhe Kėshillit tė Ministrave. Kėto marrėveshje ratifikohen nė Kuvend.

  6. Bashkėsitė fetare janė persona juridikė. Ato kanė pavarėsi nė administrimin e pasurive tė tyre sipas parimeve, rregullave dhe kanoneve tė tyre, pėr sa nuk cenohen interesat e tė tretėve.


  Neni 20:
  ———
  1. Personat qė u pėrkasin pakicave kombėtare ushtrojnė nė barazi tė plotė para ligjit tė drejtat dhe liritė e tyre.

  2. Ata kanė tė drejtė tė shprehin lirisht, pa u ndaluar as detyruar, pėrkatėsinė e tyre etnike, kulturore, fetare e gjuhėsore….  Neni 24:
  ———
  1. Liria e ndėrgjegjes dhe e fesė ėshtė e garantuar.

  2. Secili ėshtė i lirė tė zgjedhė ose tė ndryshojė fenė ose bindjet, si dhe t’i shfaqė ato individualisht ose kolektivisht nė publik ose nė jetėn private, nėpėrmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes sė riteve.

  3. Askush nuk mund tė detyrohet ose tė ndalohet tė marrė pjesė nė njė bashkėsi fetare ose nė praktikat e saj, si dhe tė bėjė publike bindjet ose besimin e tij.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime nė 645 postime
  Do te ishte mire, qe te gjithe anetaret e forumit shqiptar qe marrin pjese ne forumin Toleranca Fetare te lexojne pjeset e shkeputura nga Kushtetuta shqiptare qe flasin mbi lirine e besimit, para se te diskutojne ne temat e forumit.

  Albo

 3. #3
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Ide e mire kjo. Edhe me e mire do te ishte te gjenden disa komentime te ketyre neneve, te cilat tregojne detajisht, se cfare duhet kuptuar nga keto nene, sepse ndryshe keqkuptohen, kuptohen ne menyre plakative apo sipas "qejfit" (dijes dhe gjysemdijes) te secilit. Si i detajojne profesoret shqiptare keto nene? Si Gjykata Kushtetuese. Pa keto mendime, Kushtetuta mbetet teper abstrakte.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Nje pyetje kisha une,nese dikush ka njohuri.

  Jep kontribut shteti shqiptar per institucionet fetare,dhe nese po,ne baze te cilit kriter ndahen perqindjet?


  Neni 24,pika 2.

  Kur ti si shtet i jep lirine individit qe te shfaqi ne menyre te lire besimin e tij,perse po ti shtet nuk lejon simbolet fetare ne shkolla,si shamia e kokes ose kryqi?

  Falenderoj paraprakisht nese dikush pergjigjet.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime nė 645 postime
  Jep kontribut shteti shqiptar per institucionet fetare,dhe nese po,ne baze te cilit kriter ndahen perqindjet?
  Kryeministri Berisha ka premtuar se po punon per nje skeme te financimit te komuniteteve tradicionale fetare ne vend nga shteti, por deri me sot nuk eshte realizuar gje, eshte vetem premtim. Ajo qe Berisha e qeveria e tij bene, qe eshte nje arritje e madhe ne vetvete, eshte rregullimi i kuadrit ligjor, duke bere mareveshje ligjore me te gjitha komunitetet fetare ne vend ne tetor 2008. Per plot 18 vjet, komunitetet fetare ne vend ekzistonin dhe vepronin as si entitete ligjore e as si entitete shpirterore, ligji nuk i njihte si te tille. Mareveshja e rregulloi kete anomali te madhe.

  Persa i perket ndihmes konkrete, e vetmia ndihme qe shteti ka dhene ka qene ndihma ne restaurimin e disa objekteve te kultit (xhami e kisha/manastire te vjetra), qe konsiderohen monumente kulture nga shteti. Edhe kjo ndihme, ka qene fare e vogel, per te mos thene e paperfillshme nga komunitetet fetare. Ndihma e vetme e madhe qe shteti u ka dhene me nenshkrimin e asaj mareveshje, eshte se duke filluar nga 2008, komunitetet fetare nuk paguajne me taksa per aktivitetin e tyre, dhe gezojne disa lehtesira ligjore ne aktivitetin e tyre. Mospagesa e takses, eshte nje ndihme e madhe per komunitetet fetare ne vend, nje pjese e mire e donacioneve te vete shqiptareve apo te huajve per keto komunitete, ka shkruar per vite te tera ne buxhetin e shtetit.

  Persa i perket perqindjeve dhe skemes qe qeveria ka pergatitur per te ndare fondet komuniteteve, kjo eshte e lidhur me nismen e censusit te popullsise, ku qeveria deshiron qe ne menyre vullnetare, te mbledhi nga qytetaret e vete edhe etnine e fene e secilit. Ne kete menyre, shteti shqiptar do te kete statistika te sakta dhe do te mund te perdori keto statistika per t'ua ndare fondet komuniteteve ne menyre te ndershme. Kjo nisme per censusin, ka tre vjet qe eshte lene pezull, per ty arsye: a) obligimet e tjera te qeverise per permbushjen e kerkesave te BE per liberalizimin e vizave dhe anetaresimin b) sa here qe ceshtja e censusit ngrihet, eshte kthyer ne nje futboll politik nga opozita dhe krijon nje reagim jo te kendshem nga shqiptaret qe i tremben censusit dhe vetedeklarimit nga ana e shqiptareve te fese dhe etnise.

  Albo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 18-01-2011 mė 21:14

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-09-2010
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Ide e mire kjo. Edhe me e mire do te ishte te gjenden disa komentime te ketyre neneve, te cilat tregojne detajisht, se cfare duhet kuptuar nga keto nene, sepse ndryshe keqkuptohen, kuptohen ne menyre plakative apo sipas "qejfit" (dijes dhe gjysemdijes) te secilit. Si i detajojne profesoret shqiptare keto nene? Si Gjykata Kushtetuese. Pa keto mendime, Kushtetuta mbetet teper abstrakte.
  Qy ?
  A nuk qenka kushtetuta per te gjitha shtresat e njerzeve a ?

 7. #7
  Perjashtuar Maska e morrison
  Anėtarėsuar
  16-01-2007
  Vendndodhja
  Me kembe ne toke!
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mire do beje t'i dergoje dhe Janullatosit nje kopje Mbase e shikon me mire Nenin 10/pika 4...

  Mbase pendohet per c'varrimet e bera dhe homazhet ndaj pushtuesve.

 8. #8
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Kushtetuta e Shqipėrisė
  (1998)

  Neni 1:
  ———
  1. Shqipėria ėshtė republikė parlamentare.


  Neni 10:
  ———
  1. Nė Republikėn e Shqipėrisė nuk ka fe zyrtare.

  2. Shteti ėshtė asnjanės nė ēėshtjet e besimit e tė ndėrgjegjes dhe garanton lirinė e shprehjes sė tyre nė jetėn publike.
  3. Shteti njeh barazinė e bashkėsive fetare.

  4. Shteti dhe bashkėsitė fetare respektojnė nė mėnyrė tė ndėrsjellė pavarėsinė e njėri-tjetrit dhe bashkėpunojnė nė tė mirė tė secilit dhe tė tė gjithėve.

  5. Marrėdhėniet ndėrmjet shtetit dhe bashkėsive fetare rregullohen mbi bazėn e marrėveshjeve tė lidhura ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė tyre dhe Kėshillit tė Ministrave. Kėto marrėveshje ratifikohen nė Kuvend.

  6. Bashkėsitė fetare janė persona juridikė. Ato kanė pavarėsi nė administrimin e pasurive tė tyre sipas parimeve, rregullave dhe kanoneve tė tyre, pėr sa nuk cenohen interesat e tė tretėve.


  Neni 20:
  ———
  1. Personat qė u pėrkasin pakicave kombėtare ushtrojnė nė barazi tė plotė para ligjit tė drejtat dhe liritė e tyre.

  2. Ata kanė tė drejtė tė shprehin lirisht, pa u ndaluar as detyruar, pėrkatėsinė e tyre etnike, kulturore, fetare e gjuhėsore….  Neni 24:
  ———
  1. Liria e ndėrgjegjes dhe e fesė ėshtė e garantuar.

  2. Secili ėshtė i lirė tė zgjedhė ose tė ndryshojė fenė ose bindjet, si dhe t’i shfaqė ato individualisht ose kolektivisht nė publik ose nė jetėn private, nėpėrmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes sė riteve.
  3. Askush nuk mund tė detyrohet ose tė ndalohet tė marrė pjesė nė njė bashkėsi fetare ose nė praktikat e saj, si dhe tė bėjė publike bindjet ose besimin e tij.

  Domethene ndalimi i shamise ne vendet publike, sic eshte edhe shkolla apo univerziteti, spitalet, administrata etj. eshte "kunder" kushtetutes, dhe me kete nuk ka gjasa parlamenti te vendoje cfaredo ligji, duke mos e ndryshuar kushtetuten.........kurse kushtetuten e ndryshon populli..........pra, ceshtja e shamise mund te debatohet vetem nepermjet te nje referendumi !!!

  tung
  albanish by nature

 9. #9
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Ide e mire kjo. Edhe me e mire do te ishte te gjenden disa komentime te ketyre neneve, te cilat tregojne detajisht, se cfare duhet kuptuar nga keto nene, sepse ndryshe keqkuptohen, kuptohen ne menyre plakative apo sipas "qejfit" (dijes dhe gjysemdijes) te secilit. Si i detajojne profesoret shqiptare keto nene? Si Gjykata Kushtetuese. Pa keto mendime, Kushtetuta mbetet teper abstrakte.
  ...kushtetuta nuk intepretohet !!!

  Shteti "garanton" ne shprehjen e lirshme te bindjes fetare ne publik !!!, dmth. cdo tentim per ndaljen e shamise duhet te patjetersohet nga gjykata kushtetuese, pasiqe bie ndesh me vet kushtetuten dhe e shkel ate !!!, kete kuptim ka terminusi "garanci" !!!

  tung
  albanish by nature

 10. #10
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  ...kushtetuta nuk intepretohet !!!
  Qe te mos e komolikoj temen, nje pyetje qe tregon se je gabim:
  Nese Kushtetuta nuk interpretohet, atehere per cfare arsye ekziston Gjykata Kushtetuese? Per cfare arsye debaton Kuvendi (nganjehere me muaj te tere) mbi kushtetutshmerine e nje vendimi, p.sh. nje ligji? E njejta pergjegje vlen edhe per Illyrianin.

  Sigurisht se interpretohet Kushtetuta. Ne vende perendimore tek cdo fjali, nganjehere tek cdo fjale te vetme te Kushtetutes shkruhen me qindra faqe, per te treguar, se si duhet te kuptohet ajo fjali apo ajo fjale. Ne keto qindra faqe permbledhen p.sh. vendimet e Gjykates Kushtetuese (pra tregohet, si e kupton Gj. K. kete fjali apo kete pike), permbledhen mendimet e korifeve te jurisprudences (profesoreve juridike), e tjera.

  PS:
  E njejta vlen edhe per Kuranin gjegjesisht Biblen. Edhe ato permbajne fjali abstrakte si Kushtetuta. Edhe ato interpretohen e konkretizohen nga "dijetaret", pra njerezit. Ka nje dallim te vockel ne mes tyre: Kushtetuten e interpreton shqiptari, Kuranin apo Biblen paria e fese perkatese (ne secilin rast joshqiptare).

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-01-2011
  Postime
  96
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Albo teme e mire.

  une mendoj se kushtetuta i lejon te gjitha lirite dhe praktikimin e feve ,dhe ketu nuk ka vend per diskutim ,tani se dikush ka urejtje ndaj ndonje komuniteti eshte ceshtje personale.

  mendoj qe tani shteti duhet te gjeje ndonje sistem finansimi te ketyre institucioneve fetare ne baze te % sepse te gjithe kontribojne per kete shtet dhe shteti duhet tua ktheje ne te njejten menyre

 12. #12
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga amra27 Lexo Postimin
  Albo teme e mire.

  une mendoj se kushtetuta i lejon te gjitha lirite dhe praktikimin e feve ,dhe ketu nuk ka vend per diskutim ,tani se dikush ka urejtje ndaj ndonje komuniteti eshte ceshtje personale.
  Tema eshte vertet e mire, sepse shihet se Kushtetuta eshte fjale e huaj per shumicen ketu.

  Nese mendon se Kushtetuta lejon te gjitha lirite dhe praktikimin e fese, atehere perse nuk e lejon Kushtetuta futjen e Shahrias si sistem jetesor gjegjesisht ligjor? Kurani thote se Allahu deshiron te reglementohet e tere shoqeria sipas Kuranit, ligjit te bazuar ne te: Shahrias. P.sh. Kurani, Shahria, kerkon t'i priten duart hajnave. Kushtetuta e perjashton kete kerkese. A nuk do ishte prerja e dores se nje hajni nje pjese e "te gjitha lirive dhe praktikimeve fetare" ne kuptim tendin?

  Mendoj se mjaftojne postimet e deritanishme per te deshmuar se kisha te drejte, kur thashe se pa komentimet (komentaret) rreth neneve ne fjale nuk merret vesh asgje nga keto nenet e Kushtetutes, por ndodhe (e njejta si me p.sh. Kuranin) : secili e kupton sipas qejfit te vet.

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-01-2011
  Postime
  96
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  e din ti cfar dtth shahria , apo sheriati sic e themi ne???

  cdo njeri jeten e vete te perditshme i cili eshte musliman i devotshem e jeton sipas islamit pamvarsisht se ne cilin shtet jeton, e kam fjalen per shtetet te cilat quhen si shtete demokratike sepse jo te gjitha jane te tilla sidomos keta te evropes.mua personalisht askush nuk ma ndalon te besoj ,te falem te agjeroj te jap zeqatin, tu ndihmoj te tjereve,te shkoj ne haxh.

  kushtetuta....hmmmmm tani a do ua prese doren ,a do i denoje me 5 vite burg ,apo me dicka tjeter nuk eshte me rendesi ,por me rendesi eshte qe te denohen ,me thuaj ti cili politikan eshte denuar nga kushtetuta per vjedhje ????.

  edhe kushtetuta eshte nje kopje e kuranit ,dale ngadale do vije dita kur cdo kushtetute demokratike do kerkoje qe te ndryshoje dhe do lype qe tu priten duart kokat dhe shume gjera tjera sepse e shohin se sa efikas eshte ne kete drejtim kurani, sa mire do zhduket homoseksiualizmi ,pederizmi, narkomania ,alkoolizmi dale nga dale ,hap pas hapi

 14. #14
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga amra27 Lexo Postimin

  kushtetuta....hmmmmm tani a do ua prese doren ,a do i denoje me 5 vite burg ,apo me dicka tjeter nuk eshte me rendesi ,por me rendesi eshte qe te denohen ,me thuaj ti cili politikan eshte denuar nga kushtetuta per vjedhje ????.
  Ahaaaaaa. Thashe mos rastesisht vertet e mendove ate qe e shkrove (kushtetuta lejon "te gjitha lirite e praktikat fetare")

  edhe kushtetuta eshte nje kopje e kuranit ,dale ngadale do vije dita kur cdo kushtetute demokratike do kerkoje qe te ndryshoje dhe do lype qe tu priten duart kokat dhe shume gjera tjera sepse e shohin se sa efikas eshte ne kete drejtim kurani, sa mire do zhduket homoseksiualizmi ,pederizmi, narkomania ,alkoolizmi dale nga dale ,hap pas hapi
  Hahahah po e tejkalojme temen, por nuk mundem pa thene se sikur te isha Allahu do ndjehesha i turperuar per njerezit qe besojne ne te! Arsyeja, perse Allahu nuk kerkon nga lopet te besojne ne te, eshte mungesa e intelektit.

  S'ka lidhje, kryesorja e kuptove qe Kushtetuta aktualisht nuk lejon prerjen e dores se hajnit. Pra e debon fjalen e drejtperdrejt te Allahut. Me kaq vetem ata qe kane vakuum ne mes te vesheve, nuk kuptojne se Kushtetuta nuk lejon assesi te gjitha lirite e praktikat fetare.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Ide e mire kjo. Edhe me e mire do te ishte te gjenden disa komentime te ketyre neneve, te cilat tregojne detajisht, se cfare duhet kuptuar nga keto nene, sepse ndryshe keqkuptohen, kuptohen ne menyre plakative apo sipas "qejfit" (dijes dhe gjysemdijes) te secilit. Si i detajojne profesoret shqiptare keto nene? Si Gjykata Kushtetuese. Pa keto mendime, Kushtetuta mbetet teper abstrakte.
  Chino ka te drejte ne kete pike. Kushtetuta eshte shume shume e shkurter, per te shpjeguar me te vertete qarte dhe ne menyre te pakundershtueshme, cdo detaj ligjor ne vend.

  Kjo nuk eshte vetem per kushtetuten tone, por vlen per cdo kushtetute ne bote. Ajo interpretohet ne lloj lloj menyrash nga secili dhe prandaj dhe lindin debatet nese nje ligj apo veprim eshte anti-kushtetues apo jo. Eshte e pamundur qe kushtetuta te ndaje te bardhen nga e zeza per cdo veprim qe mund te beje nje shtetas.

 16. #16
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Qe te mos e komolikoj temen, nje pyetje qe tregon se je gabim:
  Nese Kushtetuta nuk interpretohet, atehere per cfare arsye ekziston Gjykata Kushtetuese? Per cfare arsye debaton Kuvendi (nganjehere me muaj te tere) mbi kushtetutshmerine e nje vendimi, p.sh. nje ligji? E njejta pergjegje vlen edhe per Illyrianin.

  Sigurisht se interpretohet Kushtetuta. Ne vende perendimore tek cdo fjali, nganjehere tek cdo fjale te vetme te Kushtetutes shkruhen me qindra faqe, per te treguar, se si duhet te kuptohet ajo fjali apo ajo fjale. Ne keto qindra faqe permbledhen p.sh. vendimet e Gjykates Kushtetuese (pra tregohet, si e kupton Gj. K. kete fjali apo kete pike), permbledhen mendimet e korifeve te jurisprudences (profesoreve juridike), e tjera.

  PS:
  E njejta vlen edhe per Kuranin gjegjesisht Biblen. Edhe ato permbajne fjali abstrakte si Kushtetuta. Edhe ato interpretohen e konkretizohen nga "dijetaret", pra njerezit. Ka nje dallim te vockel ne mes tyre: Kushtetuten e interpreton shqiptari, Kuranin apo Biblen paria e fese perkatese (ne secilin rast joshqiptare).
  ...tamam e ke ti, une u percaktova ne rastin konkret ku eshte shume qarte "konstatimi"....pra, shteti garanton (fjala kyqe) shprehjen e lirshme te bindjes fetare ne publik......ligji pra mund te debatohet por do te bjere pasiqe e shkel kushtetuten....ska gjasa te implementohet, bazuar ne mendimet edhe te njeqid korifeve bashkkohore...thjesht, duhet te ndrohet kushtetuta......kemi te bejme me te drejtat baze te njeriut, qe e prek kryekeput gjyqin kushtetues, me tej edhe gjyqin e strassburgut per te drejtat e njeriut..........

  tung
  albanish by nature

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-01-2011
  Postime
  96
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ti chino i ke koklavitur ne koken tende " lirite fetare" , te praktikosh urdherat fetare , falja e namazit,agjerimi i ramazanti,mbulesa (hixhabi) zeqati dhe disa urdheresa tjera dhe te marish masa ndaj veprave kriminele hajnit tja prsish doren vrasesin ta vrasish ,sipas teje nuk kane dallim euuuu lume per mend qe i ke

 18. #18
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime
  Bah ē'fare kojēidence..., pikerisht ne te njeten kohe 98' ne Itali Parlamenti miratoi po te njejten gje ku edhe Arqidiqezes Orthodhokse se Italise-Maltes e njohu si preson fizik dhe juridik per here te pare..., a thua qe jehona e vendimeve italiane te perplaset ne bjeshket shqiptare...
  Ku jo rralle here vertetohet qe analogu italian te veproje disa ore perpara kolegut te tij ne Tirane.
  Mbetet ngjarja per tu shenuar, per rendesine qe percjell.
  Feleminderit o Zot, per zemer gjeresine e pushtetareve tane, si andej Adriatikut si kendej!:-)
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 19. #19
  Hierark i lartė Maska e Uriel
  Anėtarėsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 33 postime
  5. Marrėdhėniet ndėrmjet shtetit dhe bashkėsive fetare rregullohen mbi bazėn e marrėveshjeve tė lidhura ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė tyre dhe Kėshillit tė Ministrave. Kėto marrėveshje ratifikohen nė Kuvend.
  Kjo pikė bie ndesh me anėtarėsimin e Shqipėrisė nė Konferencėn Islamike.
  relata refero

 20. #20
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Citim Postuar mė parė nga Uriel Lexo Postimin
  Kjo pikė bie ndesh me anėtarėsimin e Shqipėrisė nė Konferencėn Islamike.
  ......lajmerohu tek gjykata kushtetuese, ketu je gabim....
  albanish by nature

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •