Close
Faqja 1 prej 10 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 189
 1. #1
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Cfare po ndodh me Token?

  Data 8 Janar - Dite Ngjarjesh te Cuditshme ne Gjithe Boten

  Ere gazi ne New York

  Numer i larte zogjsh te ngordhur bllokon qendren e Austin, Texas

  Nje Re kimike po leviz drej Houston, Texas

  Rrjedhje gazi nga nje tubacion ne Londer

  Nje rrjedhje e madhe gazi ne Meksike

  Rrjedhje gazi ne Sidnei, Australi

  Rrjedhje gazi ne Blue Springs, USA

  Rrjedhje gazi ne Albuquerque, New Mexico, USA

  Carje e cuditshme tubacionesh uji ne Midland, USA

  Shperthime te papritshme ujrash ne Eagle Rock

  Shperthime te papritshme ujrash ne Allegany County, MD, USA

  Shperthime te papritshme ujrash ne Edmonton, Canada

  Shperthime te papritshme ujrash ne Honolulu, Hawaii

  Zjarr masiv ne Texas

  Shperthim i fuqishem ne Centralin Elektrik ne Ohio

  Zjarre ne Malibu

  Rrjedhje radioaktive ne Suffolk, Angli

  Informacioni aktual jepet i qarte me grafika qe rifreskohen here pas here ne ket adrese: AlertMap

  Sikur mos mjaftonte kjo, ka nje aktivitet sizmik te pabesueshem. Mbi 30 termete shume te fuqishme jane rregjistruar ne te gjithe boten si dhe nje rritje te theksuar te aktivitetit vullkanik. Ky aktivitet i sotem mund te ndiqet ketu: http://aslwww.cr.usgs.gov/Seismic_Data/heli2.shtml

  Pra cfare po ndodh me Token?

  Rritje e pabesueshme e numrit te termeteve. Aktivitet i pazakonte vullkanik. Anomali elektromagnetike (gjykuar nga ngordhja masive e zogjve). Shperthime tubacionesh uji dhe gazi metan ne vende te ndryshme... A kane te gjitha keto lidhje me njera tjetren apo jane te shperndara? Dhe pse nuk ka asnje mbulim te ketyre ngjarjeve nga shtypi?

  Pervec CNN, FOX News dhe BBC organet e tjera kane heshtur.

 2. #2
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Darius me heret na ke paralajmeruar se mund te kete te ardhmen vershime apo gjera te pazakonta ne Toke si pasoje e afrimit ndermjet planetit Nibrus dhe Tokes kjo gje qe kishte ndodhur edhe mijera vjet me pare. (nese sgaboj cdo 6000 vjet? ndodh kjo), a mund te jete kjo nje shkak??

  me duket se ketu dikun ke thene, se spo kam kohe ta gjej tani shkrimin:

  http://forumishqiptar.com/showthread.php?t=52780

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e elen
  Anėtarėsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Sumica e ketyre qenkan ne Usa brrrrrrrrrrrrr
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,601
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime
  Ketu ne Greqi deri ne daten 20 Dhjetor 2006 ishte temperatura 22 nje dicka e jashtezakonshme per klimen e Greqise deri sa arriti nje dite 26.Lexova edhe ne nje gazete qe ne gjithe Europen temperatura eshte shume e larte per kohen edhe per klimen qe ka ka me shume se 120 vjet qe te beji kaq ngrohet ne gjithe Europen.

 5. #5
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Bukur per pak vite do ta fusim nefuqi ligjin e Romes Antike. Gjasht muaj pune gjashte muaj pushimeee!!!
  Verore-eee
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 6. #6
  revolucionar Maska e bOndi_oo7
  Anėtarėsuar
  18-10-2005
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  37
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Vertet temperaturat jane shume te larta per kete periudhe te vitit kendej nga ne ne Ballkan,ketu ne Iliride (FYROM) as edhe nje fije bore nuk ka ka, pervecse neper male te larta mjaft pak saqe edhe ski qendrat punojne me kapacitet shume minimal-thuajse aspak.
  U lodhem duke pritur pak bore, lutemi cdo dite
  Punė, djersė, dashuri mes njerėzve dhe ndaj atėdheut.

 7. #7
  Perjashtuar Maska e MICHI
  Anėtarėsuar
  14-09-2004
  Mosha
  38
  Postime
  1,537
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  ktu ne mich qe ben acar cdo vit ka dy vjet qe as nuk ngrin ne dimet eshte si vjeshte e vone vec.
  Global warming e kena punen pick ne banoret e tokes.

 8. #8
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Nje tjeter numer rekord zogjsh (me mijera) bien te vdekur ne toke ne Australi.

  Puste e naftes ne kete vend jane me shumice dhe mjafton nje sasi fare e vogel gazi metan qe te mbysi morine e zogjve qe fluturojne siper tyre. Por ajo qe i shqeteson me shume shkenctaret eshte sjellja e ketyre zogjve. Ato fluturojne ne tufa dhe te corientuar. Madje shume prej tyre (ne disa vende te botes) jane pare te rrine grumbull ne toke dhe jo ne fluturim sic bejne zakonisht. Dihet qe zogjte perdorin si orientim fushen magnetike te tokes. A eshte duke ndryshuar fusha magnetike e tokes? Pergjigja qe vjen eshte qe po. Vetem nje ndryshim i tille mund te shkaktoje nje vdekje kaq masive zogjsh dhe ne nje shtrirje gjeografike kaq te madhe, nga nje krah i botes ne krahun tjeter.

  Ja fotoja e vendeve ku ndodhen puset e naftes si dhe ku jane gjetur zogjte e ngordhur.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e unikali
  Anėtarėsuar
  06-03-2009
  Postime
  227
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Termete e vullkane ka patur gjithmone per mot e jete e do te kete deri ne pafundesi, sepse per kete arsye rruzulli eshte me male e me hone. Po te studiohet tektonika e tokes nga shtresat e ndryshme vullkanike del shume lehte dhe mosha e strukturave perkatese. Shqetesimi eshte sipas meje ne teknologjine qe po ndermerret pa fre e pa mase nga njerzimi vetem per te perfituar sa me shume, pavaresisht nga demi ekologjik qe po i krijohet planetit dhe shtresave te ozonit. Nga kjo pastaj ngordhin jo vetem zogjet, zhduken kafshet e rralla, shtohen rastet me kancer e vdekjet masive me semundje te pasherueshme. Edhe ne kohet e hershme eshte punuar e shfrytezuar toka, por asnjehere me ndotje kaq masive dhe barbare. Nuk dua te besoj se ngordhja e zogjve po ndodh nga levizja e boshtit manjetik, se kjo nuk ndodhi brenda nates e zogjte e humben rrugen ne kthim. Rruga e zogjve nuk trashgohet me breza, por ajo fitohet me intuite dhe reflekse te kushtezuara te tyre. Shqetesimi mbete se vetem e shohim kete shkaterrim, themi se do ngrejme skuadren e zjarrefikseve per te shuar zjarrin nderkohe ky zjarr po na perpin vete ne. Na qelloj si puna e gomarit qe kur po e hante ujku tha "Ishalla jam ne enderr".

 10. #10
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Termete dhe vullkane ka patur dhe do kete gjithmone. Po intensiteti i tyre ne kohet e fundit nuk eshte normal. Psh termeti prej 9 ballesh qe ra ne Paqesor dhe qe shkaktoi Tsunamin e frikshem te para disa viteve, ndodhi ne nje zone qe nuk njihej aspak si zone tektonike. Po i njejti problem eshte me disa vullkane qe mendoheshin te shuar prej shume kohesh dhe qe kane rezultuar qe jane aktiv ne brendesine e tyre. Si rasti i Yellowstone ne Amerike i cili konsiderohet si supervullkan, i nje magnitude disa here me te madhe se ai i Krakatoas ne Indonezi etj. Sa per rrugen e zogjve dhe fenomene te tjera te kesaj natyre nuk duhet harruar anomalia qe po ndodh me fushen magnetike te tokes. Dobesimi i saj shkakton dhe corientim te shpendeve e kafsheve migratore te cilat bazohen ne instiktin e tyre te trasheguar. Ne e kemi shkaterruar kaq keq e shume kete planet sa vete me nuk kemi se cfare te bejme per ta riparuar. Do jete vete Toka ajo qe do mendoje te sheroje veten. Dhe ne nje skenar te tille ne jemi ata qe do denohen.

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-04-2008
  Postime
  499
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sa te bukura jane keto sfida per njerezimin dhe nuk e kuptojme. Do te vije koha tani per refresh dhe them se do te jete gje e bukur rotasioni.
  Kuptohet qe njeriu nuk ka dore ne keto ndryshime por qe i meriton , i meriton shume!
  Nuk po vazhdoj me tej sepse do te dilja jashte teme.

 12. #12
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Ja nje video shume domethenese mbi gjendjen sesi eshte toka sot.


 13. #13
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Darius data 8 janar dmth ne vite te ndryshme te dates 8 janar kan ndodh kto sene .?
  We are all Aliens

 14. #14
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Jo ska te beje me asnje numer apo date te vecante.

 15. #15
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Mosha
  35
  Postime
  2,160
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Darius po ne knej mer ne Durres qe kane plas ujrat e zeza ka ndonje ndikim me andej nga ju qe po ndodh?

 16. #16
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime nė 37 postime
  Do te te keshilloja te shikoje vidion

  Sorry earth !
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga elen Lexo Postimin
  Sumica e ketyre qenkan ne Usa brrrrrrrrrrrrr
  sonte e pash nji dokumentar DOC dhe CHOC ne Los angjelos kishte pas termet dhe do te ket , tregun te kaluatren dhe si te mbrohen njerzit nga termeti!
  me hy nen tavolin me se sigurti dhe me kput rrymen dhe gazin !
  ishte e tmerrshme termeti qe kishte ndodh ne los angjelos.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Bani gjk
  Anėtarėsuar
  06-01-2005
  Postime
  550
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Profesori britanik John Beddington parashikon ate qe e quan “stuhi perfekte”, dhe se kerkesa per keto burime do te shkaktoje krize me pasoja te tmerrshme.
  Sipas tij, ndryshimet e klimes do te sjellin pasoja te paparashikueshme. Mungesa e ujit do te ndihet kryesisht ne disa pjese te Afrikes, Europes dhe Azise.

  Tendenca rritese e popullsise eshte mjaft mbreselenese nese mendohet se i jane dashur rreth 3 milion vite njerezimit qysh nga shfaqja e tij per te kaluar pragun e 1 milionshit.

  Ne kohen e jesusi (para 2009 viteve), aferisht ishin 300 milion banor.
  500 milion banore ne vitin 1650.
  1 miliard ne vitin 1800
  2 miliard ne vitin 1927
  3 miliard ne vitin 1960
  4 miliard ne vitin 1974
  5 miliard ne vitin 1987
  6 milird ne vitin 1999
  6.75 miliard ne fillim te vitit 2009.
  8 miliard ne vitin 2025
  9.2 miliard ne vitin 2050.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bani gjk : 29-03-2009 mė 18:08

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Bani gjk
  Anėtarėsuar
  06-01-2005
  Postime
  550
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mbrem e pashe nje dokumentar ne programin exploren qe bejke fjal per krizen e arit te zi, aty tregoje se do te vije ne nje kohe shum te shkurt kjo kriz katastrofale! Ja tre shkenctar amerikan qe kishin ka tre tituj para emrit te tyre (: thojshin qe " Arit te zi po i vjen fundi dhe njerzimi nuk po e kupton cka d.m.th kjo !!! Gazetari e pyte njerin prej tyre " Nese nuk do te kete naft fare, a do munden te jetojn 9 miliard banor ne toke " Aj ju pergjigj me nje pergjigje te prer "JO" . Gazetari e pyte " Sa banor munden ateher te jetojn ne toke, nese nuk do te kete naft fare" Ai u pergjigj "Aq sa ishim kur nuk ishte nafta". D.m.th vetem 1 miliard, sikur ne vitin 1800. Gazetari e pyti " perse politekanet nuk ndermarrin diqka per kte" Njeri perj tyre u pergjigj " Sepse politika me leht e ka te nderrmarr diqka kur te ndodh, se sa te ndermarr qe ta parandaloj ate, e per te parandalur kete tash eshte bere disi vone"
  Ishte me te vertet nje dokumentar shum i mire, ja vlen shum qe te shikohet.

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-04-2008
  Postime
  499
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nese e ke fjalen mbi naften ajo eshte ceshtje e zgjidhur z.Bani gjk.

Faqja 1 prej 10 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •