Close
Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 191
  1. #141
    Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
    Mu nuk mundesh mem dal nga kllapat!! e mem shti posh kllapave tua,,,sepse i bjen me besu qe ti mundesh me kriju paradoks,,e mu rrit ma shum se un,,por ket mund ta bash vetem si moderator,,por jo ne aspektet tjera,,
    Kjo pjesa e moderatorit eshte shume e panevojshme. Me duket mua sa here mungojne argumentat kalohet tek pozicioni i moderatorit dhe mundesite qe jep ai per te nderhyrje. Nuk eshte as e ndershme dhe as korrekte te permendet kjo pasi ne teme po flasim si dy forumista dhe jo si antar e smod. Nese ke kete lloj mendimi atehere kot qe diskutojme.

    [
    llogjika uniformiste,,nuk esht vetem ora ime,,,por esht edhe ora juaj!!
    Jo aspak. Une nuk arsyetoj me ate llogjike perndryshe nuk do e percaktoja si tenden por si te perbashket.

    pastaj c“far do te thot,,,harron katastrofen si faktor prishes te kti rregullatori??
    Po ta shpjegoj sa me thjeshte. Ne filozofi ekziston nje koncept qe gjen aplikim ne cdo fushe te jetes (mund te thuash qe cna e fut temen ne filozofi por faktikisht eshte dicka e pranishme ne cdo fushe) dhe qe quhet uniformizem, ne te njejten menyre sic ta permenda dhe pershkruajta une. Po ashtu ekziston dhe e ashquajtura katastrofizem qe eshte ana tjeter e medaljes dhe qe krijon variacionin ne cdo gje qe na rrethon. Menyra e te menduarit uniformist bazohet ne dy komponente, gradualismi qe ne rastin konkret specifikon normen e ndryshimeve te tokes dhe aktualizmin qe specifikon proceset qe prodhojne keto ndryshime. Besoj deri ketu jemi te qarte apo jo? Ndersa katastrofizmi 'dhunon' kryesisht aktualizmin pasi krijon nje mekanizem tjeter, ate te ndryshimeve te menjehershme e te dhunshme. Po tani a me kupton?


    kjo cop esht thjesht formulim fjalesh,,qe skishte te bente fare me temen,,por nuk me duket as formulim i bazuar ne llogjik,,esht thjesht thurje fjalesh qe akoma spo e kuptoj se c“far kishte te bente me ato qe un po te thoja deri para asaj poste,,,dhe me ato qe ti po me thoje deri para asaj poste....pasi ne po flisnim per ato qe te vin natyrshem,,dhe jo ne mynyr aksidentale.
    Ky nuk eshte aspak nje formulim fjalesh por koncepte shume te rendesishme dhe jashtezakonisht llogjike dhe kane te bejne me ate qe thua ti pasi ti ngul kembe qe ndryshimi i poleve te tokes ndodh sipas nje parimi ciklik (kalendariko-gjeologjik) ndersa une po te them te kunderten, qe ndodh per shkak te nderhyrjes nga jashte dhe jo si pjese e ciklit te tokes.

    dmth aksident te tipit qe mund te shkatrroj kte rregullator,,un nuk mund ta kojtoj sepse nuk ka egzistur ndonjeher,,kshtuqe kur me thua se po harroj un dicka,,nuk e di se c“far po te kujtohet ty??

    edhe pse e le mundesi te hapur per nje aksident

    99,9% llogjika te thot se kjo esht e pamundur!!

    persa i perket katastrofes,,ajo do te vi vetem kur vullneti i rrjedhes llogjike,,te ket kryer misjonin,,,

    te krijohet nje aksident i till qe do te perishte te gjith sistemin,,shansat jan 0,01%
    Ti thua qe komentet qe ben jane teori te tuat, mendimet e tua dhe idete e tua. Integriteti eshte dicka e rendesishme por normalisht qe ti bazohesh ne nje njohuri dhe nuk flet ne tym. Dhe nese i referohesh nje njohurie atehere ske si thua qe nuk ka ekzistuar ndonjehere apo lihet e hapur mundesia per nje aksident apo kur thua se 99 % llogjika thote se kjo eshte e pamundur apo me keq kur thua se shancet jane pothuajse inekzistente. Po ta freskoj une kujtesen: ne 540 milion vitet e fundit kane ndodhur 5 zhdukje masive (spo permend ato qe mund ti quaj mini zhdukje apo katastrofa ne nje shkalle me te vogel). I di shkaqet e ketyre zhdukjeve? Nese je i interesuar mund te kerkosh ti gjesh dhe do zbulosh qe faktori kozmik ishte kryesori, pra elementi katastrofik ishte ai qe prishi balancat natyrore ne Toke. Dy rastet me te fundit, ai i 65 milion viteve me pare me asteroidin ne Meksike qe zhduku dinosauret dhe 80 % te gjitareve te medhenj ne toke qe ishte dhe zhdukja me e madhe e fundit si dhe rasti me i fresket, ai i 12 mije viteve me pare, pra fundi i Pleistocenit ku u zhduken shume nga gjitaret e medhenj, mamuthet, mastodontet, mahajorded, dudu-te, tapiret gjigande, arinjte gjigande, minjte gjigante etj. E ke degjuar apo lexuar sesi jane gjetur disa nga keto kafshe te mumifikuara ne menyre natyrale: jane gjetur me ushqim ne goje dhe me ushqim te patretur ne stomak, pra dicka krejt e papritur. Event qe ndodh vetem nga nje nderhyrje kozmike teper violente dhe me pasoja te menjehereshme.


    nuk do te me pelqente,,te perdoresh forcen e postit te moderatorit,,,kunder argumentave te mij,,qe vin ne mynyr te shlir kombinimi,,dhe krijojn nje figurativ te plote,,me te gjitha ato qe un dua te shpreh,,

    ashtu sikur ti citon nje liber,,,,un psh dua te citoj nje keng dhe nje video,

    qe mbetet gjithmon pjes e pa shkeputshme e imja,,dhe e asaj qe un dua te them,,,sdo te ishte mir qe te me coptosh,,,por te me lesh ashtu sic jam.

    sepse do te jet me mir per te gjith!
    Nuk me duket se po te ngec fjalen ne gryke apo po perdor forcen e moderatorit. Ne kete forum e aplikoj vetem kur pergjigjet i konsideroj dalje nga tema, perseritje te gjerave te thena me pare ose komente qe nuk sjellin asgje konstruktive ne teme. Me duket se po te pergjigjem si Darius antar dhe as qe e kam permendur statusin qe kam ne forum. Argumentave te tua po i pergjigjem me argumenta te mijat.

    p.s. do te lutesha postimet mos ti shoqerosh me video unnikatili apo kenge te llojeve te tjera. Nese ruajtja me fanatizem e temave dhe mbajtja e tyre sa me paster eshte mekati im, atehere ashtu qofte por do i qendroj deri ne fund seriozitetit me te cilin i jam perkushtuar ketij nenforumi.

  2. #142
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315

    Post

    Citim Postuar mė parė nga Milkway Lexo Postimin
    Duke dashur te dal jashte ligjerimit te Bricjapit , sepse kete ma merr menja qe edhe nje njeri me PHD sdo ta kuptonte , desha te ndalem pak mbi fushen magnetike te tokes.
    un nuk e di Cka asht PHD por

    Mua do te me kuptonte c“do njeri qe i ka dy syt ne ball,,dhe i funskionojn ata,,

    nese do te kishim marr dhjet sfera te vogla,,te permasave dhe emitimeve te planteve tona,,duke ja nisur nga dilli,,


    dhe nese do te kishim emituar c“do njerin planet,,ne mynyren se si sillet dhe ne mynyren se sa i nxeht esht ne njerin krah dhe sa i ftoft ne tjetrin,,pra dmth nese do ti mund ti emitonim ata,,me disa sfera te vogla,,,

    do te shikonim kte gje,,,se sfera e treT,,,ose toka,,,kur sfera e 9t te bej 1000 rrotullime te plota rreth Diellit,,

    poli i veriut me polin e jugut ne sferen e tRet ,do te ken nderruar vendet,,,

    sepse kjo esht rruga e sferes,,ajo niset me polin e nxetesis ne krahune majt psh,,

    kur te sillet planti i 9t 1000 her rreth diellit,,rruga qe do te pershkruaj sfera e tret,,ose ,,e con polin e nxetesis vet tek krahu tjeter,,,dhe polin e ftoft ne krahun tjeter,,

    kjo esht krejt e thjesht,, nuk duhet PHD,,por duhet vetem te ndjekesh rrugen qe pershkruan gjith kjo tollovi silljesh,,,pa e shkeputur mendjen per asnje moment,,,sepse gjat ksaj procedure i bjen qe toka diku ka 68,493,150,684 her perafersisht,,,te sillej vetem rreth vetes!!

    pastaj ne kte perjudh kohore do te jet sill,,diku ka 250 miljon her edhe rreth diellit!!

    e pastaj do te dilte poli vetvetiu ne krahun tjeter sepse e con rruga mor Zotni,,

    NATEN E MIR MA BAFSHI: se u lodha tash..

    e 3 her qe po e njek kte procedur ne mendje dhe po me del,,prap ashtu si heren e par,,
    ne 250,000 vjet,,polet ndryshojn!! PIK
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iLirjam : 09-06-2011 mė 21:24

  3. #143
    Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
    un nuk e di Cka asht PHD por

    Mua do te me kuptonte c“do njeri qe i ka dy syt ne ball,,dhe i funskionojn ata,,

    nese do te kishim marr dhjet sfera te vogla,,te permasave dhe emitimeve te planteve tona,,duke ja nisur nga dilli,,


    dhe nese do te kishim emituar c“do njerin planet,,ne mynyren se si sillet dhe ne mynyren se sa i nxeht esht ne njerin krah dhe sa i ftoft ne tjetrin,,pra dmth nese do ti mund ti emitonim ata,,me disa sfera te vogla,,,

    do te shikonim kte gje,,,se sfera e treT,,,ose toka,,,kur sfera e 9t te bej 1000 rrotullime te plota rreth Diellit,,

    poli i veriut me polin e jugut ne sferen e tRet ,do te ken nderruar vendet,,,

    sepse kjo esht rruga e sferes,,ajo niset me polin e nxetesis ne krahune majt psh,,

    kur te sillet planti i 9t 1000 her rreth diellit,,rruga qe do te pershkruaj sfera e tret,,ose ,,e con polin e nxetesis vet tek krahu tjeter,,,dhe polin e ftoft ne krahun tjeter,,

    kjo esht krejt e thjesht,, nuk duhet PHD,,por duhet vetem te ndjekesh rrugen qe pershkruan gjith kjo tollovi silljesh,,,pa e shkeputur mendjen per asnje moment,,,sepse gjat ksaj procedure i bjen qe toka diku ka 68,493,150,684 her perafersisht,,,te sillej vetem rreth vetes!!

    pastaj ne kte perjudh kohore do te jet sill,,diku ka 250 miljon her edhe rreth diellit!!

    e pastaj do te dilte poli vetvetiu ne krahun tjeter sepse e con rruga mor Zotni,,

    NATEN E MIR MA BAFSHI: se u lodha tash..

    e 3 her qe po e njek kte procedur ne mendje dhe po me del,,prap ashtu si heren e par,,
    ne 250,000 vjet,,polet ndryshojn!! PIK
    PhD eshte titull akademik (shkencore) qe e merr duke ndjekur studimet e thelluara akademike, duke mbrojtur teza shkencore, etj .... e thene ne gjuhen e thjeshte te te dalin trute mbi libra.
    Bricjap, t'a them miqesisht: ashtu sic u treguam mendjehapur ne' me ty, nuk te kushton gje te tregohesh edhe ti mendjehapur, e te marresh parasysh edhe konkluzionet e tjera qe te paraqiten ne kete teme. E shoh qe je i bindur ne teorine qe ke krijuar vete, por mendimi tjeter qe te paraqitet nga keto materialet e temes, nuk ke pse ta hedhesh poshte menjehere, mund te reflektosh mbi to dhe pastaj mbase e perfeksionon me mire teorine tende, mendimi ndyrshe qe te vjen ta ploteson ate, apo jo?
    Ti kur thua qe "vete Bota ka cikle te saj qe e ndryshojne Ate natyrshem dhe nuk kemi pse shqetesohemi" , atehere pse mos te ndryshoje natyrshem edhe kjo teoria jote nga materialet e ndryshme qe te jepen?
    Ti je djale i mire, nese i refuzon gjithe keto materiale te ndryshme qe te ofrohen, rrezikon te dukesh mosmirenjohes dhe mbase edhe arrogant, por ti nuk je i tille...Keshtu qe merri paraysh gjithe keto materiale dhe shpjegime qe te ofrohen, dhe beji pjese te asaj teorise tende, se kur thua "nuk kam nevoje per to" rrezikon te dukesh arrogant, kur ne fakt nuk je; mire?
    Shendet!

  4. #144
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Bricjap, t'a them miqesisht: ashtu sic u treguam mendjehapur ne' me ty, nuk te kushton gje te tregohesh edhe ti mendjehapur, e te marresh parasysh edhe konkluzionet e tjera qe te paraqiten ne kete teme
    un nuk po ul posht askend,,perkundrazi po vin njerez ne tem,,po thon dicka krejtesisht tjeter,,por nuk e len pa ma ngulur mua nje gjylper te vogel gjat fjaleve qe thon!!

    dhe kjo vjen si pasoj se njeri vjen e te tallet ne tem,,,un e toleroj dhe mbyll njerin sy,,

    pastaj vjen nje tjeter pas tij ,,,dhe me shkruan me nje gjuh "kercenuese"

    un bej sikur se kuptoj,,


    vjen nje tjeter pastaj,,,dhe keshtu msohen te gjith,,,dhe ju krijohet bindja se BriCjapi qenka budallai ktu,,dhe pastaj fut e bje kush futet ne tem!!

    nejse nuk esht se e kam ndertuar nje teori,,hajt tja futi kot..

    por edhe un kam 7 vjet qe jam ne kerkim te gjerave,,

    nuk esht se kam ardhur ne forum bigari mullar,,nuk duhet ti genjehet mendja dikuj,,se un skam gjimnaz dhe nuk i di gjerat,,,sepse un vertet smund te di ndoshta emrat apo si i quan shkenca,,por nuk me mungon llogjika per te kuptuar funksionimin e gjerave,,un jam i bindur se shum gjera qe kam then ne forum,,do te vertetohen me kalimin e kohes,,,por at“her meriten,,do ta marin ata PHD,,, dhe Bota do thot uaaaaaaaaa c“far zbulimi !!

    do te jet e njet si puna e ati Gurit ne fshatin Vranisht,,

    qe Egjyptjanet na kan vjedhur vetem mynyren e trasportit te gurit dhe kan krijuar Piramida,,

    edhe ata PHD,,,do te marin disa gjera te vogla nga BriCjapi,,dhe do te ndertojn teori te medha dhe te argumentuara..sepse ata kan fuqi kapitale per te derdhur pare ne kte drejtim.

    gjithsesi,,un jam i mesuar qe te me vidhen gjerat pa mu njohur asnje merit,,hehehe

    duke ja filluar qe nga G 99cat

    e duke mbaruar ne copeza portokallie,,,apo ne diskutime historike,,,te top show,,kur ata qe diskutonin me citon mua,,pasi askush tjeter skishte shkruar me perpara dicka te till,,,

    ose poezi,,,kur me kan mar ,,kam degjuar te recitohet poezia ne televzor nga nje vajz,,,origjinal sic e kisha shkruar un,,dhe ajo pa i shtuar asnje germ,, ne fund thoshte se autor ishte dikush tjeter,, lol

    e shum e shum gjera...tekste kengesh,,instrumentale muzikore,,,etj etj

    jam i mesuar un me kte,,jam i mesuar edhe te me sulmohet webi,,dhe te me prishin gjithshka vetem e vetem pse kisha ber nje Shkrim,,ku thoja se Zoti im esht Gjergj Kastrioti... dhe Dielli

    Jam kryqezuar dhe shtypur 100 mij her pa faj deri tani..

    dhe per kte arsye,,sdo te doja te shtypja apo te shkelja dike pa faj ne tem..

    sepse e njoh ate ndjenje..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iLirjam : 10-06-2011 mė 10:45

  5. #145
    O Bricjap, mjaft perdore nje rresht bosh ne vend te pikes se eshte e pamundur te merret vesh se cfare shkruan ne mes te asaj rremuje. Nuk ka nevoj as per tre presje rresht dhe te lutem perdore dhe gremen e madhe ne krye te fjalise. Po mundohem seriozisht te kuptoj se ku do te dalesh, po eshte nje mision shume i veshtire.

  6. #146
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
    O Bricjap, mjaft perdore nje rresht bosh ne vend te pikes se eshte e pamundur te merret vesh se cfare shkruan ne mes te asaj rremuje. Nuk ka nevoj as per tre presje rresht dhe te lutem perdore dhe gremen e madhe ne krye te fjalise. Po mundohem seriozisht te kuptoj se ku do te dalesh, po eshte nje mision shume i veshtire.
    Pėr ktė ke tė drejt o vlla!!

    Ndoshta pikrisht pėr ktė,Spo mė kuptojn as tė tjerėt!!

    Ti mund tė mė pyesėsh pėr ndonjė pjes qė se ke kuptuar,,dhe un do tė pėrpiqem ta Spjegoj me Gramatik,

    Por stili qė un shkruaj,,,ėsht bėr si tė thuash instikt,

    E kam tė vėshtir,Por jo tė pa mundur!

    Pėr Cilen pjes ke paqartėsira??

    Pėr ndryshimin e Poleve?? Se si ato ndryshojnė??

  7. #147
    Ca pjese te te them une. Behet thjesht e pamundur te lexohen komentet kur jane ne rremuje totale. Filloj lexoj 4-5 rreshta dhe pastaj duhet te dorezohem. Kaq e veshtire eshte qe pasi mbaron fjaline te lesh nje vend bosh dhe te fillosh fjaline tjeter?

  8. #148
    Persa i perket temes, besoj se mund tejem deri diku dakort me ty, qe nuk duhet te alarmohemi dhe aq shume. Mund te kete me verte nje rritje ne numer te icidenteve te ndryshme, apo nje perqendrim te madh te tyre ne kohet e fundit, po veshtire se mund te thuhet me siguri qe eshte hera e pare qe ndodh.

    Qe toka abuzohet vazhdimisht eshte e vertete, por besoj se nuk kemi pse shqetesohemi shume per shkaterrimin e saj, pasi eshte larg akoma.

  9. #149
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
    Ca pjese te te them une. Behet thjesht e pamundur te lexohen komentet kur jane ne rremuje totale.
    Ja te spjegoj pse ndodh kjo!!

    Sepse nese e kupton Funksionimin e Sistemit Djellor,,

    Esht e pa mundur ta spjegosh qart,,sepse si do qe ti sillesh planetet,,dhe si do qe ta kapesh kendin e spjegimit,,Ai nuk ka perfundim,,prandaj vjen rromuja,,sepse un mendoj se edhe te tjeret jan me mua,,kur un kaloj nga nje spjegim tek tjetri,,

    por ju keni te drejt!

    ndoshta me duhet edhe mua ta kuptoj se per ta spjeguar Funksionimin e Tij,,esht e pa mundur pa ndertuar nje her nje Sistem te vogel Djellor!

  10. #150
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-09-2010
    Postime
    351
    Bricjap me intereson (nese ke njohuri) se si ata planete qendrojne ne ajer pa asnje shtylle dhe sillen reth diellit, kjo paksa me intriguese se ndrimi i poleve?...

  11. #151
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    08-04-2009
    Postime
    243

    Lightbulb

    Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
    Ja te spjegoj pse ndodh kjo!!

    Sepse nese e kupton Funksionimin e Sistemit Djellor,,

    Esht e pa mundur ta spjegosh qart,,sepse si do qe ti sillesh planetet,,dhe si do qe ta kapesh kendin e spjegimit,,Ai nuk ka perfundim,,prandaj vjen rromuja,,sepse un mendoj se edhe te tjeret jan me mua,,kur un kaloj nga nje spjegim tek tjetri,,

    por ju keni te drejt!

    ndoshta me duhet edhe mua ta kuptoj se per ta spjeguar Funksionimin e Tij,,esht e pa mundur pa ndertuar nje her nje Sistem te vogel Djellor!
    Pak mė thjesht vėlla.

    Nga e gjithė ajo qė ke thėnė mė lartė i bie se ndryshimi
    i poleve magnetike ndodh thjesht periodikisht, nė fakt
    pasi tė plotėsohet numri i rrotullimeve tė caktuara qė ti
    pėrmende mė lartė, ashtu, apo jo?

    N'paē mundėsi vetėm shkurt njė pohim apo mohim!

  12. #152
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga ricky_ch Lexo Postimin
    Pak mė thjesht vėlla.

    Nga e gjithė ajo qė ke thėnė mė lartė i bie se ndryshimi
    i poleve magnetike ndodh thjesht periodikisht, nė fakt
    pasi tė plotėsohet numri i rrotullimeve tė caktuara qė ti
    pėrmende mė lartė, ashtu, apo jo?

    N'paē mundėsi vetėm shkurt njė pohim apo mohim!
    Po o Vlla ashtu esht,,,pas rrotullimeve ndodh ndrimi i poleve,,

    Por rrotullimet nuk jan boshe,psh jo ne kuptimin qe planeti sillet si akrepi,dhe kur te plotesoj silljet,ndrohen polet thjesht sepse ka te bej me data apo me or:

    Por ato jan nje mekanizem i perbashket,, dhe ne momentin qe pleneti i fundt leviz,,,leviz gjithshka bashk me te,,,dhe kur them gjithshka,,se kam fjalen vetem per planetet,,,por leviz edhe perberja planetare,,levizin edhe magnetet,,

    leviz gjithshka edhe dheu edhe uj edhe era,,

    kur toka apo ndonje planet sillet,,,ai nuk sillet,,,vetem ne pamjen e jashtme,,por ka ingranazhe te mbrendshme,,,qe jan te lidhura te gjitha me njera tjeTren,,

    pra dua te them,,se poli nuk ndorohet thjesht sepse i ka ardhur koha apo data,,por sepse aty e cojn kto ingranazhe,,,qe jan te lidhura me njera tjetren,,
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iLirjam : 10-06-2011 mė 15:15

  13. #153
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
    Po o Vlla ashtu esht,,,pas rrotullimeve ndodh ndrimi i poleve,,

    por rrotullimet nuk jan boshe,,,psh jo ne kuptimin qe planeti sillet si akrepi,,dhe kur te plotesosj silljet,,,ndrohen polet thjesht sepse ka te bej me data apo me or,,

    por ato jan nje mekanizem i perbashket,, dhe ne momentin qe pleneti i fundt leviz,,,leviz gjithshka bashk me te,,,dhe kur them gjithshka,,se kam fjalen vetem per planetet,,,por leviz edhe perberja planetare,,levizin edhe magnetet,,

    leviz gjithshka edhe dheu edhe uj edhe era,,

    kur toka apo ndonje planet sillet,,,ai nuk sillet,,,vetem ne pamjen e jashtme,,por ka ingranazhe te mbrendshme,,,qe jan te lidhura te gjitha me njera tjeren,,

    pra dua te them,,se poli nuk ndorohet thjesht sepse i ka ardhur koha apo data,,por sepse aty e cojn kto ingranazhe,,,qe jan te lidhura me njera tjetren,,
    Cfare do ndodhe nese Jupiteri apo Saturni "bie" prej sistemit Diellor , a do te ndikoj ne fushen magnetike te Tokes ??

  14. #154
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga Milkway Lexo Postimin
    Cfare do ndodhe nese Jupiteri apo Saturni "bie"
    Si ?? pershembull

    Si te bie se spo kuptoj shkakun! pa e dit shkakun smu me dit pasojen

  15. #155
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
    Si ?? pershembull

    Si te bie se spo kuptoj shkakun! pa e dit shkakun smu me dit pasojen
    Shume thjesht , sikur "planeti" qe supozohet te kete egzistuar ndermjet Marsit dhe Jupiterit qe sot quhet unaza e asteroideve , qe eshte shkaterruar .

    Cfare do ndodh me fushen magnetike te Tokes nese shkaterrohet Jupiteri ose Saturni ??

  16. #156
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga Milkway Lexo Postimin
    Shume thjesht , sikur "planeti" qe supozohet te kete egzistuar ndermjet Marsit dhe Jupiterit qe sot quhet unaza e asteroideve , qe eshte shkaterruar .

    Cfare do ndodh me fushen magnetike te Tokes nese shkaterrohet Jupiteri ose Saturni ??
    ti po mer shembull nje supozim o vlla,,



    Por un di se me Shum se 9 Planete ne sistemin ton Djellor nuk kan egzistuar kurr!!

    sepse sesht llogjike!! perndryshe sdo te kishte egzistuar kurr Matematika!

    arsya per te ren nje planet esht e pa kuptueshme per mua,,


    por "supozojm" qe ra

    nga ,,1 ,2,,3,,4,,5,,6,,7,,8,,,9,,,! i Cili do qe te bie,do te ket ndikimin qe ka nje Numer ne boshtin Matematik,

    a do te Funksiononte matematika pa nje nga kta numra??

  17. #157
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
    ti po mer shembull nje supozim o vlla,,



    Por un di se me Shum se 9 Planete ne sistemin ton Djellor nuk kan egzistuar kurr!!

    sepse sesht llogjike!! perndryshe sdo te kishte egzistuar kurr Matematika!

    arsya per te ren nje planet esht e pa kuptueshme per mua,,


    por "supozojm" qe ra

    nga ,,1 ,2,,3,,4,,5,,6,,7,,8,,,9,,,! i Cili do qe te bie,do te ket ndikimin qe ka nje Numer ne boshtin Matematik,

    a do te Funksiononte matematika pa nje nga kta numra??
    Me vjen keq por spe dishe qe ka egzistu edhe nje planet tjeter , dhe per kuriozitet cili eshte planeti i 9 ??

    Dhe kjo logjika jote eshte aq e pakuptim shkencore qe len te kuptohet qe as nje ligjik fizik ske arrit me kuptu sic duhet .

  18. #158
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga Milkway Lexo Postimin
    Me vjen keq por spe dishe qe ka egzistu edhe nje planet
    po mvjen mir qe po e dishe ti qe ka egzistu! por ai qe tka than,,qe ka agzistu,,, ai dhe teoria e tij skan me egzistu ma!!

    veq nejse Shqipe,,e kam nje kshill,, mos kqyr shum TELEVIZI!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 10-06-2011 mė 18:44

  19. #159
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    08-04-2009
    Postime
    243

    Lightbulb

    Citim Postuar mė parė nga BriCjapi Lexo Postimin
    Po o Vlla ashtu esht,,,pas rrotullimeve ndodh ndrimi i poleve,,

    Por rrotullimet nuk jan boshe,psh jo ne kuptimin qe planeti sillet si akrepi,dhe kur te plotesoj silljet,ndrohen polet thjesht sepse ka te bej me data apo me or:

    Por ato jan nje mekanizem i perbashket,, dhe ne momentin qe pleneti i fundt leviz,,,leviz gjithshka bashk me te,,,dhe kur them gjithshka,,se kam fjalen vetem per planetet,,,por leviz edhe perberja planetare,,levizin edhe magnetet,,

    leviz gjithshka edhe dheu edhe uj edhe era,,

    kur toka apo ndonje planet sillet,,,ai nuk sillet,,,vetem ne pamjen e jashtme,,por ka ingranazhe te mbrendshme,,,qe jan te lidhura te gjitha me njera tjeTren,,

    pra dua te them,,se poli nuk ndorohet thjesht sepse i ka ardhur koha apo data,,por sepse aty e cojn kto ingranazhe,,,qe jan te lidhura me njera tjetren,,
    Pėr t'u ndėrruar polet magnetike, nuk mjaftojnė vetėm rrotullime tė rregullta.
    Nėse supozojmė se planetet janė magnete, dhe njė magneti nuk mundesh
    t'ia ndėrrosh polin aq lehtė, pa e demagnetizu, pėrndryshe duhet ta lėvizėsh
    fizikisht. Njė arėsye tjetėr e ndėrrimit tė poleve mund tė jetė njė ngarkesė
    e madhe elektrike e cila nė at rast e demagnetizon apo edhe krijon magnet
    tė ri me pole tė ndryshme nga ai i mėparshmi. Njė arėsye tjetėr mund tė jetė
    njė ndeshje direkte me njė trup tjetėr.

  20. #160
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga ricky_ch Lexo Postimin
    Pėr t'u ndėrruar polet magnetike, nuk mjaftojnė vetėm rrotullime tė rregullta.
    po ate po te them edhe un..por rrutullimet e rregullta percaktojn kohen qe i duhet ksaj gjallese,per te arritur deri ne kte shdrim polesh,sepse esht si nje gjalles e vetme,,

    Sikur 1% te levizi dicka ne Diell,,1% leviz dicka cep e ne cep sistemit te tij,

    esht si nje shpirt i vetem,,i lidhur edhe me posht token,,,edhe me mbi token,,edhe me planetin e par,,edhe me te fundit,,gjithshka leviz nje heresh!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iLirjam : 10-06-2011 mė 16:38

Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •