Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 63
 1. #41
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  USGS (United States Geological Survey) qe eshte organi i cili kryen veshgimin e fenomeneve gjeologjike ne Shtetet e Bashkuara ka publikuar studimet e fundit mbi ngordhjen masive te kafsheve dhe shperndarjen gjeografike ne territorin e SHBA-se. Ky organizem i cili raporton, ndjek e shqyrton dhe aktivitetet sizmike ne vend dhe ne bote ka perpiluar nje grafik te detajuar te ngordhjeve ne gjithe Ameriken duke ju referuar te dhenave qe nga viti 2010. Po ashtu ka dhe nje harte ku tregohet se cilat jane zonat me te prekura.

  New and Ongoing Wildlife Mortality Events Nationwide

  Recent Mortality Events Map

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Muratori
  Anėtarėsuar
  10-01-2011
  Vendndodhja
  3th Dimension
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Gjithmone ka pasur ngordhje te shtazeve apo shpezve mirpo jo deri ne kete mase sa qe jan te brengosure te gjithe specialistet edhe ata te cilen merren me ket pune.
  Per mendimin tim ketu qendrojn disa gjera ,nuk do te thote qe jan reale edhe shpresoj qe te mos jene ashtu qfar kam ne mendje mirpo ja po i ceki disa si psh:
  1.Ndrrimi i Poleve per 10'
  2.Eksperimente te ndryshme si ato H.A.A.R.P apo edhe CERN dhe gjera te tjera nga ata shkenctare te qmendur qe i bjen deme natyres.
  3.Aferimi i nje planeti tjeter si ai i Nibiru
  dhe
  4. Valet e Diellit apo freguencat e diellit ndikojn ne keto gjera .

 3. #43
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Sot raportohet se ne nje zone te New York, ShBA nje fermer ka deklaruar se ka humbur 55 bufalo. Specialistet nuk jane ne gjendje te percaktojne shkakun e ngrodhjes qe fillimisht u mendua te ishte nje virus ose semundje e panjohur.

  Burimi: 55 buffalo die mysteriously on southern Cayuga County farm

 4. #44
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Miliona peshq te ngordhur ne Kaliforni. Lajm kryesor ne Yahoo News.
  -------------------------------------------------------------------

  Millions of fish found dead in California marina

  REDONDO BEACH, Calif. – Millions of dead fish were found Tuesday floating in a Southern California marina. Boaters awakened to find a carpet of small silvery fish surrounding their vessels, said Staci Gabrielli, marine coordinator for King Harbor Marina on the Los Angeles County coast.
  California Fish and Game officials believe the fish are anchovies and sardines.
  Experts had yet to determine what happened, but Gabrielli said the fish appeared to have moved into the harbor to escape a red tide, a naturally occurring bloom of toxic algae that can poison fish or starve them of oxygen.
  High winds overnight might then have trapped the fish in the harbor, crushing them against a wall where they used up the oxygen and suffocated, she said.
  The dead fish were so thick in some places that Garbrielli said boats can't get out of the harbor.
  Fish and Game authorities arrived and began taking samples of the fish.
  "We have no idea how they got here," said spokesman Andrew Hughan. "There are thousands and thousands and thousands of fish."
  King Harbor is on the Santa Monica Bay coast, about 22 miles southeast of downtown Los Angeles.

  http://news.yahoo.com/s/ap/20110308/...s_fish_die_off
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 5. #45
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-07-2009
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Lajm i cuditshem , vazhdojne ngordhjet masive................ paralajmerim?!?
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  9 Mars 2011, Kaliforni.
  Emri: pesci-morti-california-300x225.jpg

Shikime: 840

Madhėsia: 33.0 KB
  La verita' ti rendera' libero!

 7. #47
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  37
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  darius nuk e di po e ke lexuar por lexova ne nje artikull qe vdekja e nje ish punonjesit ne washington ka lidhje me keto ngjarje. ai ishte kimist edhe punonte me environment u gjet i vdekur i hedhur ne nje vend plerash ne DE familja eshte e bindur qe vrasja e tij u krye nga shteti edhe ai ishte ne diene te ketyre ngjarjve. dmth mendohet qe keto jane disa eksperimente qe kane efekte anesore. te pakten me cfare lexova se me saktesi nuk e di.
  I LOVE GOD

  j&g

 8. #48
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Eshte vrasja e katert ne lidhje me kete fenomen. Dicka e frikshme i fshihet publikut dhe qe ta mbajne te fshehur kane per borxh te vrasin dhe 400 e ne mos me shume.

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Val9
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  426
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Eshte vrasja e katert ne lidhje me kete fenomen. Dicka e frikshme i fshihet publikut dhe qe ta mbajne te fshehur kane per borxh te vrasin dhe 400 e ne mos me shume.
  Hej, nuk dita ku me postu kete por kam nje pytje se a ka lidhje vdekja e zogjve, peshqve me ndrrimin e polave magnetik.

  Gjithashtu sot ndodhi termeti dhe cunami ne Japoni, a ka lidhje kjo gjithashtu me ndrrimin qe kisne do te bohet me 15 mars kur te renohen Dielli, Toka, Hena dhe nje koment dhe do te shkaktohet nje ndrrim i polave magnetik.

 10. #50
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Nuk di te kete ndonje date te caktuar qe do nderrohen polet. Madje me duket e pamundur qe te percaktohet e aq me teper te datohet. Dhe po, ngordhjet masive mund te kene lidhje me nderrimin e poleve. Per me shume ne lidhje me kete teori referoju shkrimit #8 ne kete teme.

 11. #51
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Ka shume arsye pse gjallesat vdesin me keto shifra te medha
  si semundjet, ndryshimi i temperaturave, stuhite, ndryshime te tjera ne mjedisin e pershatshem te tyre, fusha magnetike eshte teper e lighur me zogjte, ndotjet nga dora e njeriut, si dhe arsye te tjera

  kafshet e vogla (peshqit, dhe zogjte) jane jane me te ndjenjshme ne krahasim me ato me te medhat
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga thirsty : 11-03-2011 mė 13:00

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-12-2009
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  besoj se eshte shum e mundshme qe shkaktar te jet HAARP

 13. #53
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Edhe sot kishte nje lajm tjeter.

  6000 zogj te quajtur si waterfowl ose shpeze uji jane gjetur te ngordhur ne plazhin e mirenjohur te Ontarios, Wasaga Beach ne Georgian Bay. Trupat e ngordhur te zogjeve dergjen ne nje siperfaqe prej 3 kilometrash. Disa zyrtare federale e provinciale mendojne se arseyja e ngordhjes eshte nje lloj butulizmi qe vjen nga konsumimi i peshkut te ngordhur. Ministria e Burimeve Natyrore nuk u nxitua te komentonte ngjarjen por me pas ne nje deklarate te percipte u shpreh se ngordhjet masive nga butulizmi ne Georgian Bay qe eshte pjese e Liqenit Huron nuk jane te rralla dhe ndodhin vazhdimisht.


 14. #54
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Nje tjeter vdekje masive misterioze kete rradhe ka prekur nje gjitar ujor shume te dashur per njeriun, delfinin. Ne brigjet e Peruse, 100 km larg nga kryeqyteti Lima ne Chiclayo, jane gjetur mbi 260 delfine te ngordhur. Trupat e ngordhur jane shperndare ne nje distance te madhe pergjate bregdetit. Ky rast vjen fill mbas nje misteri te ndodhur ne Cape Cod, Massachusetts ku fatmiresisht delfinet nuk ishin te ngordhur por te corientuar kerkonin shpetim ne brigjet e Atlantikut. Rasti i Peruse deri ne keto momente eshte nje mister i plote dhe nuk ka asnje konfirmim nga ambjentalistet mbi shkaqet e ngordhjes masive. Eshte spekulluar disi mbi mundesine qe delfinet jane duke u gjuajtur pasi nuk eshte e zakonshme prania e tyre ne ate zone. Sipas peshkatareve lokale eshte shume e rralle te shihet nje delfin ne ujrat e cekta te brigjeve.

  http://youtu.be/hzjWJDIHerg

  Fotoja e meposhtme tregon nje harte te zhdukjeve masive ne periudhen kohore 1 vjecare nga 2011 deri ne 2012.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Maya Maya
  Anėtarėsuar
  03-03-2012
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  sa keq me vjen per pinguinet e fokat....
  Truth is, everybody is going to hurt you; you just gotta find the ones worth suffering for

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga VOLSIV : 01-05-2012 mė 18:00
  La verita' ti rendera' libero!

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  >>> Kanalet explorer te digitalbit po behen shume disinformues dhe e kete po e bejne ne fusha te ndryshme. Jo me shume se para nje jave transmetuan nje dokumentar ku midis te tjerave shpjegonte dhe ngordhjen masive te zogjve ne Amerike. Sipas tyre zogjte ishin trembur nga fishekzjarret e vitit te ri dhe pasi nuk shohin naten ishin perplasur me objekte te forte si muret e shtepive. .
  Nuk e di si paten guxim ta transmetonin kete kur dihet gjithashtu qe zogjte kane ngordhur edhe shume kohe pas vitit te ri, pastaj kjo ka ndodhur njekohesisht me ngrodhjen e kafsheve dhe peshqeve te ndryshem qe nuk jane trembur nga fishekzjarret dhe nuk kane pasur mundesine te perplasen me objekte te forte. Budallalleqe me oke. Kjo nuk eshte e drejte, nuk duhet qe keto emisione qe deri diku jane interesante te disinformojne opinionin ose me mire do thoja kini kujdes, mos besoni gjithcka qe transmetohet ne explorer dhe discovery.
  La verita' ti rendera' libero!

 18. #58
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Disinformimi vjen nga injoranca dhe jo nga deshira per te fshehur lajme (te pakten keshtu shpresoj te jete). Do i kene marre dokumentaret gati dhe nuk jane lodhur te bejne ndonje kerkim personal ose research dhe as qe e kane vrare mendjen se cfare po transmetojne. Nuk habitem me kanalet shqiptare.

 19. #59
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga VOLSIV Lexo Postimin
  Kanalet explorer te digitalbit po behen shume disinformues dhe e kete po e bejne ne fusha te ndryshme. Jo me shume se para nje jave transmetuan nje dokumentar ku midis te tjerave shpjegonte dhe ngordhjen masive te zogjve ne Amerike. Sipas tyre zogjte ishin trembur nga fishekzjarret e vitit te ri dhe pasi nuk shohin naten ishin perplasur me objekte te forte si muret e shtepive...
  O Volsiv qetesohu njehere se me dukesh shume i revoltuar. E para nuk thane qe kjo eshte e vetmja arsye, por nje arsye e mundshme.
  Pervec kesaj, per vdekjet masive te zogjve ka edhe shume shpjegime te tjera duke nisur qe nga nje rryme e ftohte dhe e forte ajri qe mund ti marri e ti dergoje ne shtresa te larta, ne te cilat mund te humbin orientimin e vdesin per shkak te hipoksise apo te ftohtit. Gjera te cilat te dyja ndikojne drejt per drejt ne furnizimin e trurit me gjak pershembull. Mund te vdesin nga nje virus i caktuar. Ushqim i helmuar... Stuhi te forta apo elektrike... Keqorientim etj etj pa fund...
  Peshqit mund te hasin gjithashtu rryma te ftohta, ndotje, semundje e dhjetera faktore te tjere... shume prej te cileve mund te mos gjenden ne pamje te pare. Ti pse shkon deri te kafshet? Po te Discovery te detektivet mjekesore ka treguar me dhjetera here per vdekje apo semundje njerezish te perseritura te cilat ne pamje te pare ishin te pashpjegueshme dhe te padiagnostikueshme ne spitale... e me pas ne fund zbuloheshin.
  I ke ne dispozicion raportet zyrtare per vdekjen me shpejgimet perkatese per keto ngjarje? Shpesh njerezit nuk kenaqen apo nuk besojne sepse jane paranojake dhe kerkojne doemos misterin dhe doren e nje force sekrete qe kerkon te marre ne kontroll fatet e botes. Te tjere duan te degjojne qe po fjen fundi i kohes edhe keto jane shenjat e shumepritura te qametit i cili do t'u siguroje vend ne parajse.

  Duhet te kuptosh qe nqs dikush mundohet te sjelle sqarime per dicka qe ti NUK E DI CFARE ESHTE, duhen marre ne konsiderate sqarimet, vleresuar dhe vetem kur te mund ti perjashtosh 100% te gjitha pa perjashtime, ti flakesh tej e te fillosh te hamendesosh per teori konspirative apo nderhyrje hyjnore.
  Te MOS DISH CFARE ESHTE, nuk te ben ekspert te nje fushe te caktuar, nuk eshte dije apo argument per te debatuar... nuk eshte as fakt.
  Eshte thjesht mosdije apo injorance (ne kuptimin qe injoron faktoret shkaktare te ngjarjes).
  Prandaj megjithese pozicione te tilla jane komode sepse te mundesojne te leshosh nje batare te madhe ndodhish te tilla e te pergjithesosh duke u hedhur nga nje dege ne nje tjeter duke nderthurur nje mori hipotezash, mos harro se te marra nje e nga nje, secila ka me shume se nje shpjegim plotesisht te mundshem.
  Ketu lex parsimoniae thote qe ka me shume mundesi te jete hipoteze e vertete ajo qe ben me pak hamendesime.
  Shkurt perpara se te shkule floket e te therrase me histeri per ndryshime polesh, planete misterizoe, haarp, eksperimente qeveritare, nderhyrje aliene apo hyjnore, armagedon etj, mendoj se duhen patur ne duar te gjitha faktet. Thjesht mendimi im ky.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Force-Intruder : 30-11-2012 mė 06:39

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
  O Volsiv qetesohu njehere se me dukesh shume i revoltuar........
  Nuk jam i revoltuar thjeshte bera nje koment qe kisha kohe qe mendoja ta beja per shkak se u bene shume raste, qe ne keto pseudo dokumentare qe me shume me ngjajne me nje lavazh truri per masen e gjere, nuk thuhet e verteta. Qe te mos e zgjas se e kam bezdi, ato qe thua me lart nuk qendrojne.
  La verita' ti rendera' libero!

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •