Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 240
 1. #21
  JUDO Maska e Gogi
  Antarsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,695
  Faleminderit
  2
  20 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  Kjo qeveria ja ka qit faqen e zez drenices ,por me kalimin e kohes,njerzit kan fillu ta shohin te verteten,prandaj mos e identifikoni drenicen me regjimin sepse nuk e meriton
  E di qe po te dhemb shume, mirepo kjo eshte e verteta. Dil ne DRENICE ( nese je prej DRENICE) dhe shiko se cka ka bere kjo qeveri per DRENICEN, shiko rruget shiko shkollat, shikoje shkollen ne prekaz, edhe 10 here kaq te behen investime e di qe drenices nuk mund ti dilet hakesh.

 2. #22
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Antarsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime n 36 postime
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  Eshte kendu edhe kenga neper odat e drenices,mos genje

  Frika nga e verteta(te) shkakton halucinacione Mos u bej merak "drenicaku" se kaluese eshte kjo faze .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Foleja_ : 04-01-2011 m 13:20

 3. #23
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-12-2010
  Vendndodhja
  ....Europe...
  Postime
  1,184
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Drenic, ktheja nderin vetes! Dnoji vet t paudht!
  ...skeni qka me shkru kso far lloj shkirmesh palidhje ....
  sepse Drenica e ka nderin , e ka burrnin , e ka trimerin.

  ata qe mendojn se Drenica ka humb nderin burrnin ....ata perher e kan urryer Drenicen njejt sikur se shkit.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,984
  Faleminderit
  23
  33 falenderime n 26 postime
  Citim Postuar m par nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
  Adem nese ke kurajo? Pse nuk ja thua keto fjale kur te takohesh me Jakup Krasniqin

  kaloni mir
  Ishte shprthim casti ky Pa_dorza. Bile n bised me nj vendas - drenicak, m tha: "po ku po je ngusht o Adem. Tan ( t gjith ) po vjedhin. Pse t ndahemi ne. Ku ta qet le ta qet". E c't'i thosha o Pa_dorza. Po dashuria pr Drenicn m bri q t shprtheja.

  Sa pr Jakup Krasniqin, un kam respekt t vecant dhe ky pr mua sht i vetmi njeri n PDK q ka vlera njerzore. Sikur t ishin edhe t tjert sikur Jakupi, jo vetm nga PDK-ja por edhe t partive tjera, kurr nuk do t ishte Kosova n kt gjendje t poshtruar e t mjeruar me kaq korrupsion, me kaq jo mirqenie, me kaq krim t organizuar me kaq vrasje, me kaq injorim e poshtrim t krahut t lufts e dshmorve, me kaq.... q s'kan mbarim.
  Pr mua mesazhi nga telefonit nga Jakupi ishte signal se edhe ai e kishte kuptuar se dicka nuk po shkonte n rregull.

  Ja prmbajtja e mesazhit n cilin e mora nga Guri i Kuq:
  T nderuar demokrat t PDK-s: Ju njoftoj se PDK nuk ka dhn asnj direktiv se k duhet votuar prve nr. 49, pra PDK. do direktiv tjetr sht jodemokratike, sht krim dhe dmtim i vots s lir, sht vepr e dnueshme. Nuk sht krim vetm me e vra njeriun, krim sht edhe dhunimi i vots s lir. Dhunimi i vots s lir sht vrasje e demokracis dhe vrasje e ardhmris s fmijve t bukur t Kosovs shtet. Mos e dhunoni gjakun e dshmorve, duke shitur votn pr njerz t ligj. Shprndaje kt mesazh pr hir t demokracis se dikush po do ta vras at. Sekretari i prgjithshm i PDK-s

  Mirpo nj shkrim m lart i Ardit ma ndryshoj qndrimin, tani edhe un nuk jam i sigurt se ishte ky mesazh nj vrejtje q mos t keqprdorej vota, apo vrtet shkroi kur e hetoi se po i punohej pas shpine.

  Un edhe m tej jam pr at q Drenica sic ka ditur t jap shembuj t mir pr clirim, tash n paqe duhet t jap shembuj konkret civilizues, sepse drenica sht edhe e dijes edhe e pushks.
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 04-01-2011 m 13:53
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Drenica 97
  Antarsuar
  19-07-2009
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  1,094
  Faleminderit
  1
  10 falenderime n 8 postime
  DRENICA mire i ka punt ,sa te shajn shkiet bashk me poshteni albanici mire eshte puna.
  DRENICA eshte si Shkodra,SHKODRA nuk i voton komunistat e xhaxhit enver,DRENICA nuk i voton komunistat e shokut tito,te dyja i kan arsyet e veta pse votoin keshtu.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-12-2010
  Vendndodhja
  ne boten e udirave
  Postime
  3,802
  Faleminderit
  129
  116 falenderime n 85 postime
  Z. Adem,
  nese me lejohet sqarimi(po kerkoj leje sepse ka ketu te atille qe mendojne se grate duhet te lajne pelena):  "Prshndetje ANita dhe Brari
  Do t prpiqem t jap nj sqarim n lidhje me vargjet q i ka sjell Brari. Un po e jap variantin tim, por do t kisha dshir q edhe dikush q e di m mir ta plotsoj.

  Anita, nse je kosovare, besoj e di se n regjimin serb kngt e ktilla kan qen t ndaluar dhe shum kngtar pr motive t tilla edhe jan burgosur. Dhe kjo ka zgjatur po thuajse nj shekull."  Une jam kosovare nga Drenica dhe besome qe e di mire fare ishte e ndaluar. I kam perjetuar edhe vete te gjitha keto te ndaluarat qe ne moshen 2 vjee.Une isha pjese e nje populli te ndaluar njesoj si shumica e shqiptareve.

  "Besoj n nj situat t till, prpara xhandarmris barbare edhe un, edhe ti edhe Brari, besa edhe goxha do trima t tjer e kishim knduar t njjtn kng me t njjtat vargje.."  Une ta thashe edhe njehere qe nuk dija shume per historine e kesaj kenge ose dija pak turbull.Une vetem desha te them qe Azem Bejta ka qene i perkrahur nga drenicaset.


  "P.S. Do t kisha dshir ta konfirmonte dikush vrtetsin pr kt q e shkrova - rastin e Dervish Goxhulit."


  Une e pyeta babane tim ne lidhje me kete kenge.Sepse une nuk e mbaja mend mire po e di qe diqka prinderit na e kishin thene per te.As ai nuk eshte 100% i sigurte por thote qe sipas variantit qe atij i ka treguar axha i tij kengen e ka bere D.Goxhuli por nje burre nga Abria e ka nderruar tekstin nga "hajri" ne "sherri".

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2009
  Postime
  222
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Drenicake kane diture dhe do te dine gjithe here ,po fatkeqsishte te tjeret nuk ja duan te miren kesaj kosove dhe drenices ,,po drenica ishte edhe me e forte edhe gjat ditev edhe me te veshtira se keto siq po pretendojen do se keto nuk jan kumedite se sa te rendesishem per drenicaket,,se te dilen do e deshmojen at qka e kan treguar edhe me h6eret dh6e te binden tradh6taret se drenica esh6te kjo kur te vjen ne pytej kosova e jo interesat

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-12-2010
  Vendndodhja
  ne boten e udirave
  Postime
  3,802
  Faleminderit
  129
  116 falenderime n 85 postime
  [QUOTE=drenicaku;2969745]A as ky shkrim nuk po te pelqen a,e nuk eshte veq qka ta kana,duheni me u mesu edhe qka nuk ta kana oj anite hanmi.
  Po qka din ti per azem galicen,shko more kryj rangt e shpis hiqu politikes e mjer ai qe te kish ty[/QUOTE

  Ti sdoje te debatoje me mu se s'jemi te nje kalibri. Tung

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e gjilan55
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  gjilan
  Postime
  311
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime
  drenica me te mirat dhe te kqijat e saja nuk dallon shum nga trevat tjera shqiptare.drenica eshte shqiperi.shqiperia eshte drenic.mal pa ujk ska .

 10. #30
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-12-2010
  Vendndodhja
  ....Europe...
  Postime
  1,184
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Drenica 97 Lexo Postimin
  DRENICA mire i ka punt ,sa te shajn shkiet bashk me poshteni albanici mire eshte puna.
  DRENICA eshte si Shkodra,SHKODRA nuk i voton komunistat e xhaxhit enver,DRENICA nuk i voton komunistat e shokut tito,te dyja i kan arsyet e veta pse votoin keshtu.

  ....qajo osht....bravo...

 11. #31
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Nuk po pergjithsoj as ken.. por ata qe nuk e duan atdheun ne paq as ne luft nuk e kan dashur e as qe do e duajn ndonjiher.
  Zotri Adem nuk jon kto pune me te bleme po mete leme.
  Jemi popull i pa koke pa perjashtim ...Drenic e Pertej drenice nga do qe sillesh.
  Jemi popull qe qka na servilet i themi oki se Kshtu e ka ba nasip Ai nalt.
  Sjemi ma te mir as ne Jo Drenicasit,te njejt jemi si mej da nji moll ne 12 grosh.
  Nese Drenicen e akuzo per neglizhenc pse..,,,
  Kshtu mendojn te gjitha fiset se nuk i lejon nefci i keq me luftu te keqen ne mes te vet per me qen tamam nji popull qe vlerat e dikujt i vlerso pa ngjyrime.
  Tjer kanar perdorim ne shqiptaret per tjert e tjeter per vllaun.
  Vllaun gjithnji e kemi urryer derisa na e ka ba janku evo ti shiptaru vidi koj sam ja.

  Masanej ooooooooooooooo vllaaaaaaaaaaaaaaaa pooooooooooooooo kut kooooooooooooom po von .sot vertet kemi nevoj per njeri tjetrin por do duhej ket ta mendojm e mos e harrojm me kurr.
  Kshtu te mos fajsojm as fise as krahina po koken e budallinjeve me emer e mbiemer dhe numer serik ose personal.
  U pshtiell hesap u ba kerrklli apo xekerrtaravi ne gjith shqiptarhanen.

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,984
  Faleminderit
  23
  33 falenderime n 26 postime
  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Drenic ke qen ( dhe je ende, ndoshta edhe pak ) vend i nderit, burrris, trimris, dituris e qndress.

  Drenic, disa nga bijt tu, duke shfrytzuar respektin q kan t tjert pr TY, po ti shprfillin kto epitete t larta q ke,

  Drenic, tok e lar me gjak, dikush po luan me gjakun e derdhur, dikush po luan me nderin tnd,

  Andaj,

  Drenic, si ke ditur ta godassh dokend q t ka prekur n nder e dinjitet, dnoje dhe kt her t pabesin q ta shptosh nderin tnd!

  Drenic dy rrug ke: o ta dnosh krimin ( q fatkeqsisht po del nga gjiri yt ), o ta prkrahsh at.

  E di se e ke vshtir, por aman Drenic, bje edhe kt sakrific, mos e humb at q e ke fituar npr shekuj me shum skrifica.

  Drenicak t dashur, nnshkruajuni ktu: jeni q Drenica t marshoj akoma ballhapur, apo ta mbroni t keqen e t jetojm me faqe t zez.

  Un t kam dashur, bile shum t kam dashur Drenica ime. Dua q edhe m tej t t dua!
  O baci Adem pom dhimesh. Pej drenice qitash nuk ka kurrgja. E kan kap hajnat e plaqkitcat n dor. Shumica po rrejn. Lexoj kajher shkrimet e agjit Halil Xanit edhe e sheh ku asht Drenica.
  Po bane ni pun. Rri se mir je atje veq n paq munci qoma ni viz e t iku edhe un ni sahat e ma perpara. Nuk po muj me i durue ma kta hajna.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,984
  Faleminderit
  23
  33 falenderime n 26 postime

  denone kta ne video per me pshtue drenica

  se pari kosova me PDK per ta vjedhur


 14. #34
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Ademgashi_dk

  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Drenic ke qen ( dhe je ende, ndoshta edhe pak ) vend i nderit, burrris, trimris, dituris e qndress.

  Drenic, disa nga bijt tu, duke shfrytzuar respektin q kan t tjert pr TY, po ti shprfillin kto epitete t larta q ke,

  Drenic, tok e lar me gjak, dikush po luan me gjakun e derdhur, dikush po luan me nderin tnd,

  Andaj,

  Drenic, si ke ditur ta godassh dokend q t ka prekur n nder e dinjitet, dnoje dhe kt her t pabesin q ta shptosh nderin tnd!

  Drenic dy rrug ke: o ta dnosh krimin ( q fatkeqsisht po del nga gjiri yt ), o ta prkrahsh at.

  E di se e ke vshtir, por aman Drenic, bje edhe kt sakrific, mos e humb at q e ke fituar npr shekuj me shum skrifica.

  Drenicak t dashur, nnshkruajuni ktu: jeni q Drenica t marshoj akoma ballhapur, apo ta mbroni t keqen e t jetojm me faqe t zez.

  Un t kam dashur, bile shum t kam dashur Drenica ime. Dua q edhe m tej t t dua!
  Z,ADEM GASHI TE RERSPEKTOJ PER KET SHKRIM TUAJIN PARTIOTIK DHE HUMAN DRENICA S I NJE RJON I CILI DIN TE LUFTOJ EDHE TASH DUHET TE DIN TE DISTANCOHET NGA NJERZ QE NE EMER TE TYRE OPSHKATRRON KOSOVEN

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Jashar Pasha n Drenic

  Ka pas trima n'Drenic gjithher
  Pr atdhe luftuan me nder
  Sa her q i sulmoi anmiku
  Ktu gjet trima t'fort si eliku
  Kur n'Drenic ra Jashar Pasha
  S'dojke luft po lypke vasha
  Tahir Gradica n'kamb na u ue
  Gjogut n'shpin ju ka gjue
  Se te Pasha knka shkue
  Mir te Pasha knka dal
  Po m'ja thot nja dy-tri fjal
  Si e ka adet shqyptaria
  Kur i vjen i huj te shpia
  A po ngon Pash ka po t'tham
  Krejt Drenicn mbas e kam
  Ja zullumin me ndalue
  Ja prit luftn me luftue
  N'Drenic nuk sunon i huj
  Nuk i japim vasha krkuj
  Priti foli Pash Osmanlia
  Ngo mir Tahir Gradica
  N'u oft n'kam krejt Drenica
  Un pr ta hiq nuk n
  Jam ni pash osmanli
  Kur mrrin n'Lluga t'Kamaranit
  U pan forcat e shqyptarit
  Zeqir Kiina t'madhe brtet:
  Osmanlit i baj tim vet
  Pasha ndern e shqyptaris
  Sa ta kam ket top t'qershis
  Si lash vend kun osmanlis
  Kur ja mrrini Ram Lutani
  N'Korrotic nga nji gardhi
  Mir e rrzoi pashn prej kali
  Po ban pasha kuku nan
  E la kalin e iku kam
  Njerz t'pa tut kta tek jan
  Turkut hatrin nuk ja kan
  Pr liri e pr vatan
  Po luftojkan a bajkan nam
  Kta s'po nijkan pr kral e mbret
  Po luftojkan sa t'kan fyshek
  Kthehet Pasha e kqyr me sy
  Kah po jet ushtria e tij
  He Drenic tha ty t'dalt flaka
  Si s'mun t'shkeli Jashar Pasha
  N'ushtri teme bn krdi
  S'knka vend pr osmanli

  Sulltani n'Stamboll kur ka ngue
  Fort i shkreti ish kan idhnue
  Q Drenicn smujti me shtrue
  Fort marak t'shkretit i mbet
  Q Drenicn s'e bani fet
  Me punueqysh t'don vet
  Me i plakit, hara t'ju qet

  Jashar Pasha he budall
  ka ke lyp n'Drenic me ardh?
  A ki dit si s't lshojm pr t'gjall
  S'nijm pr mbret as pashallar
  Der sa t'desim plak e i ri
  Kamb e turkut n'Drenic s'ka me hi.

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Kujtime nga Lufta e Drenics n Vitin 1945

  Nga Hajriz Demaku*

  Me prishjen e marrveshjes (1943) n mes partis Komuniste Shqiptare dhe partive Dernokratike, n Mukje, delegatt 12 me 12 patn pru vendim q Kosova t'i bashkohet nns Shqipri, kt marrveshje e prishn komunistt, ngase kt parti e drejtonte Milladin Popovii e Dushan Mugosha.
  Me prishjen e Marrveshjes s Mukjs u pa se nga komunistt selameti nuk pritet, por vetm gazepi. U thirr Prof. Ymer Berisha n Tiran nga Rexhep Mitrovica, Bedri Pejani, Kol Bib Miraku, Ernest Koliqi e t tjer, pr t'i kumtuar lajmin se marrveshja e Mukjs u prish pr shkak t Kosovs. Pra, sa ma par t kthehet n Kosov n bashkpunim me profesort e gjimnazit "Sami Frasheri", t organizoj Kryengritje t Armatosur kundr Sllavo-komunizmit n Kosov.
  Ymer Berishn e zgjodhn udhheqs politik dhe ushtarak, q t'i mobilizoj t gjith Nacionalistt n Kosov, n Maqedoni e Sanxhak, pr ta kundrshtuar me pushk komunizmin. Pr t lvizur pa pengesa nga pushteti aktual, Ministria e Arsimit n Tiran, i kishte siguruar nj dekret, kinse, pr t gjurmuar gjeologjin dhe mbledh folklorin Kombtar npr t gjitha trojet shqiptare n Kosov, n Maqedoni e Sanxhak. Ymer Berisha shkoi te kolegt e vet n gjimnazin "Sami Frasheri" n Prishtin, u morn vesh, i ndan detyrat me Gjon Serein, Ajet Grgurin, Adem Gllavicn, Kol Parubin, Luan Gashin, Vasil Andonin e shum t tjer.
  U Shprndan npr t gjitha trojet shqiptare, jo pr t mbledhur folklorin kombtar, por pr t mbledhur besn e burrave pr kryengritje t armatosur kundr sllavo-komunizmit n Kosov. Kta patriot q u cekn m lart, i vizituan t gjitha qytetet dhe 1400 fshatra t Kosovs, si edhe pjesn shqiptare n Maqedoni. Kosova Lindore, n at koh ishte me Kosovn.
  Patriott e lartprmendur biseduan me t gjith Krert-Bajraktart, Oficert, Kryetar komunash, Klerin fetar shqiptar t asaj kohe, pr kryengritje t armatosur kundr komunizmit sllav. U bn lidhjet dhe me Atasheun ushtarak anglo-amerikan n Tiran, prej nga vinin udhzimet se si duhet vepruar. Ata organizuan rezistenc antikomuniste n gjith territorin e Jugosllavis, duke filluar nga Sllovenia Dobrant, Kroacia Ustasht, Serbia, Mali i Zi dhe Bosna etnikt, Maqedonia VMRO, dhe organizata e turqve t Maqedonis "jugjel", si edhe n Kosov "Besa Kombtare", m von "LNDSH". Mbasi u formua kjo organizat Nacionaliste, u ndan zonat e veprimit: zona e I Drenic e Dukagjin, Ymer Berisha, ngase ky mbante lidhjet me Anglo-amerikant, zona e II Rrafshi i Kosovs, Ajet Grguri, zona e III Gjon Serei Anamorav e Dardan, Zona e IV Ahmet Selaci, Llap e Shal t Bajgores. Kjo lvizje n NDSH ka pasur 30000 antar n tr Kosovn, burra t zgjedhur beng e beng.
  N fillim t nntorit 1944, Beogradi dhe Tirana nuhatn mir se 'po prgatitet n Kosov, dhe pa humb koh filluan kurthet e tradhtis. S pari Enver Hoxha, nj muaj para se ta lironte vendin e vet nga gjermant, u detyrua t'i drgoj dy Divizione sulmuese komuniste, t V dhe t VI, pr ta nnshtruar Kosovn dhe ln Jugosllavis. Ata e armatosn Kosovn dhe i burgosn e i likuiduan Nacionalistt m me autoritet, t mos ishin kto divizione me ja pastruar Kosovn si moll t qrueme, kurr Serbia s'pati mundsi pr t'i fut turinjt n Kosov.
  Kur e kryen kt shrbim me besnikri, kto dy divizione mblodhn dhe shum kosovar e shkuan pr Sanxhak q at ta nnshtronin si Kosovn. Kur u krye puna edhe n Sanxhak edhe pse mbetn nja 360 Dshmor, Ramiz Alia u urdhrua nga Titoja, t'i merre divizionet dhe t'i qet andej kufirit, duke i dekoruar ca me nga nj medaljon n kraharor sa patkoi i gomarit. Drenica, jo vetm q e para e kuptoi kt tradhti, por edhe e para u prballua me t. Brigadn e Drenics as nuk e formoi Fadil Hoxha as Qamil Hoxha e as serbt, por vet drenicasit, Shaban Palluzha, me Bajraktart e Krent, oficer e urtak t zgjedhur beng e beng, n konsultim me arkitektin profesor Ymer Berishn, i cili udhhoqi kryengritjen antikomuniste n Kosov. Brigada e Shabanit u formua m 6 dhjetor 1944 n Skenderaj, pa lejen e Fadil Hoxhs e as t serbve por me iniciativn e vet drenicasve. Ditn e par u regjistruan mbi 700 veta nga Drenica. Komunistt pak u befasuan por ata mendonin se kjo do t shkoj n dobi t tyre, ngase ishte nj fushat pr boshatisjen e Kosovs nga njerzit e pushks. Serbt mendonin se, sa m shum q t grumbullohemi m leht do t manipulojn me neve, kurse ne mendonim t kundrtn. Fadil Hoxha e drgoi nj kasnec t vetin t ne pr t marr vesh se kush po futet n formacion, por, e pa se aty vinin njerz jo simpatizant t komunizmit, ishin ata q pr 5 vite qndruan n mbrojtje t kufijve kombtar.
  Komunistt u shqetsuan, menjher filluan me kurthet e tyre. S pari e thirrn Shabanin n konsultim, ku i kishin prgatit atentat n komand t vendit n Skenderaj (Ali Shukria e Vllado Raigevii me 10 t tjer). Shabani shkoi te ta por nuk i la armt. Kur u hyri brenda, me Ali Kastratin dhe Hamz Istogun, ata u habitn dhe filluan me t mir, se kah dshiron me shkue me brigad..., Shabani u thot: askund, deri sa t largohen etnikt q jan vesh n tesha t partizanve e po bjn masakra n Drenic mbi njerzit e pafajshm. Kur e pan se Shabani e kishte pr nj mend, i than... shko, shko se do ta rregullojm kt pun.
  U kthye Shabani n Shtab t brigads s vet, tash edhe m i bindur se do t pasojn kurthet varg e vij, pr ta shpartalluar formacionin e tij kombtar.
  Shabani deri tash i zgjidhte n formacionin e tij persona t mir, kurse tash edhe sosh q krkonte pushteti komunist, por pr ne t pafajshm. Shabani e konsolidoi Brigadn si ushtri t rregullt me Batalione e Kompani. Formoi Shtabin e Prgjithshm, me sekretar Salih Azemin, referent Rifat Kotorrin, antar t shtabit Miftar Bajraktarin, Mulla Ilaz Brojn (Spahiun) Azem Aruin, Jetullah Muharremin (Zabeli), Rexhep Gjelin, Mulla Ibrahim Hotin, Sadik Lutanin dhe Zuk Xanin. Komandant t Batalonit I-r emroi Ram Babajn nga LLausha, t II-t Ymer Fazliun nga Radisheva, t III-t Is Zymerin nga Prekazi- nipi i Ahmet Delis, t IV-t Istref Temn nga Dabrashefci.
  Komandant t komp. Hazir Xhaka, Rifat Galica, Sate Boshnjaku, Istref Hoti, Xhem Luta, Muharrem Smakii, Murat Kameri, Hysen Bajraktari, Bajram Bajraktari, Hetem Bajrami, Vesel Shala, Feriz Boja, Ahmet Rreci, Bajram Haziri, Isuf Hajdari dhe Selman Demiqi. Kur e pan komunistt se nga t gjitha ant e Kosovs po i bashkohen Shaban Palluzhs, filluan ta boshatisin nga shqiptart e armatosur. S pari e nisn brigadn e Abit Dedis e Dervish Koprivs, jo m pak se 6000 ushtar, pr n Srem. Ani, jo prej Shals e kah Ibri, por, kah Gjilani e n Preshev, n tren t bagtive e n Srem. Tani e kishim radhn ne, na urdhruan t shkojm n Mitrovic, von n mbrmje, u vendosm n shkoll t muziks. T nesrmen m 7 janar 1945, ishte festa sllave e Krishtlindjes. Erdhn oficert serb, krkuan regjistrin, filluan t na thrrasin me emr e mbiemr nga 300 deri n 400 veta pr secilin grup nja 10 sish me nga nj ushtar serb n ball, kur menduam se u krye kolona e I n Pej, e II n Prizren, e III n Gjakov e kshtu me radh, deri n fund. Kur ka dal, nja 5 minuta para katastrofs, n ballkon Sknderbeu i Dyt- Shaban Palluzha, ka lshuar nj z t thekshm, vllezr, apo doni me u nda a me ndej bashk-
  t gjith njzri, do t rrim bashk, Shabani i ka hap duart e i ka afrua, sepse zri m skishte fuqi nga gzimi e hareja. Oficert dhe ushtart serb humbn si shurra e puls.
  M 8 janar 1945, u kthyem n Drenic. U sistemuam npr fshatra prreth Skenderajt - kur dolm te fabrika e vjetr e tjegullave, qe nja 10-15 OZN-as, e kishin lidh nj njeri dhe po e onin pr n Skenderaj, dikush e njoftoi t arrestuarin, kishte qen djali i Rexhep Gjelit, Asllani. N at moment ne u dolm para OZN-s, as nuk e lirojshin, as na ata. Prgjegjsi i OZN-as ishte Hetem Dauti i Kryshefcit.
  Dikush e lajmroi Shabanin, e jo Rexhepin, se Rexhepi po ta kishte pa djalin t lidhur, i kishte vra t gjith. Erdhi Shabani, iu afrua Hetemit dhe i tha: lshoje bre qen, djalin, Hetemi tha: jo, se urdhrin e kam me e arrestua, pa nj pa dy, Shabani ja futi flakaresh Hetemit, i cili e mbante automatin var n qaf, e krrusi kokn dhe ecte ngadal, Shabani shkonte paralel me Hetemin, vazhdimisht duke i ra me shuplak n qaf deri sa Hetemi e dha urdhrin pr ta liruar Asllanin. M 9 janar u ftuam pr nj miting t madh n Skenderaj. Erdhn Fadil Hoxha, Ali Shukria dhe Krsta Filipovii. I pari Ali Shukria, pas tij Krsta e i fundit foli Fadili. Ai tha: Lufta n Kosov ka prfunduar, shok Shabani merri ushtart e nisu pr Podujev e n Srem. Shabani tha: jo, derisa t ndalet mbytja e shqiptarve natn, pa gjyqe nuk shkoj askund, qe dje i kemi nxjerr 6, Halil Bajraktarin me 5 t tjer n nj varr dhe Tush Selmanin n nj varr tjetr, bile ktij, e kam par vet, syt e nxjerr dhe buzt e prem.
  Fadil Hoxha: askush m, pa gjyq s'ka me u prek, un garantoj. Shabani tha: Do t rrim ktej pari edhe nja nj jav, pale ta shohim, apo del ashtu si po thoni ju Fadil. Ndr koh, pr ta zbrazur sa m par Kosovn, e formuan brigadn e VII-t m t madhen, sa 5 tjerat, q Kosova me numr t ushtarve ish 13000, duke e Vn n krye t saj si Komandant major Shaban Haxhin (Pacin) nga Luma e Komesar Qamil Brovina. M 18 janar 1945 Kasneci i Fadil Hoxhs, Sadik Tafashiku, na tha se Fadili ka thn m 20 janar me dal me Brigadn tuaj n Podujev, me ju bashkngjit Brigads VII se do t vij dhe un aty. Mirpo, serbt i prishnin planet edhe t Fadilit, tr natn e 19-20 janarit kishin punuar pr t'i kaluar 13000 ushtart shqiptar pr n Serbi, duke u friksuar se Shabani "Nacionalist" po ia merr ushtart Shabanit "Komunist". Kur vajtm n Podujev e gjetm vetm nj kompani t Brigads VII me Ramadan Banushin kom. komp. dhe Shaban Haxhiun me Ismet Shaqirin. Kurse Fadili s'kishte ardhur fare. Bina ishte kurdis n tregun e bagtis, sepse ne ishim 8000 veta, Shaban Palluzha tha: Ju, Shaban Haxhia m keni pre n bes, pse e ke nisur brigadn tan pa ardhur un. Fadilin e ka pre n bes, pse s'ka ardhur ktu ku e kemi lan pjekn, ju komunistt nuk e mbani fjaln, Fadili m ka premtuar se asnj shqiptar m s'ka me u pre pa gjyqe, u b nj jav mbas premtimit e presa nuk ndalet fare. Foli Shaban Haxhia, foli Ismet Shaqiri, Shaban Palluzha tha pa ardhur Fadili un kmbn se luaj. Ndrkoh u thirr n qytet me fol n telefon me Fadilin, Shabani shkoi me shum roje, foli me Fadilin, kur u kthye ishte mllefosur tej mas, sepse Fadili i kishte than un nuk mund t vij por merri ushtart e nisu pr Srem. Shaban Palluzha hipi n tribun, i hidhruar tepr, mbas shpine i kishte nja 10 oficer serb, bile, edhe npr kulme t ndrtesave t qytetit plot serb, vetm pritnin urdhr pr zjarr, por nuk iu erdhi. Shaban Palluzha iu drejtua ushtarve: ". . . Vllezr, un jam komandant i juaj, kta gjeneral q jan ktu s'jan kurrgj pr mua, mos e thoni na mori n qaf Shabani, n dashi shkojm n Srem n dashi kthehemi n Drenic.
  Midis mase e lypi fjaln Feriz Boja nga Krrnica: "... Jo tha- komandant se n Drenic partizan e etnik jan przier e po vrasin gjith natn, me ba e me shkue n Srem edhe fmijt n djep kan me na i pre, edhe, na asnj s'kemi me u kthye prej andej. Ather Shabani tha:... Kthehuni pr Drenic, ve mos i harroni do vllezr ktu n burg, se sabahu nuk i el. Feriz Bojs, Muharrem Smakiit ia ndrroi pak, ia hoqi kapeln dhe ia vuri plisin dhe u nism pr n burg, gardiant e hapn dern pa rezistenc, doln t gjith sa ishin afro 100 veta dhe erdhn me neve n Drenic, bile edhe gardiant shqiptar. Bujtm at nat npr katunde t Llapit. Kur u zgjuam n mngjes, brigadat serbe na kishin rrethuar. Mehmet Gradica i kapi dy oficer serb n punkte t telefonit dhe i ka mbajti peng! Deri n Barilev. N mngjesin e 21 janarit 1945-it u nism pr Drenic, rrugs Podujev-Prishtin, nga Abria ishim t fundit n kolon. Pas nesh vinin kah 20 ushtar serb. Prve armatimit personal kishin dhe nj mitraloz kundrajror, t cilin e trhiqnin dy kuaj. E drguan nj ushtar, n krye t kolons t Shabanit, me na lejuar t'ua merrnim at mitraloz, por tha- jo, se na t part nuk do ta fillojm luftn. Kur erdhm n Barilev e lshuam rrugn Podujev-Prishtin, filluam t grupohemi npr Batalione e Kompania, mu ai mitroloz na qlloi me rafal neve, u vra Ymer Shasivari nga Dubovci dhe u plaguan Xhem Lutani dhe nj tjetr. Pra, m 21 janar 1945 n ora 10, ra viktima e par e lufts s Drenics. U kthyem n Drenic,-
  i nxum kullat tona n Kryshefc, Marin, Rezall, Palluzh,
  Makrmal, Trstenik, Bezheni, Likofc, Tushil, Aarev, Tic, Plluzhin, Abri e Poshtme, Abri e Eprme dhe Murg. Vija e frontit ishte diku rreth 40 kilometra. Ushtri u b i gjith populli. Ishte nj Orkestrin e mrekullueshme luftarake, me t gjitha instrumentet, t mdha e t vogla, ku morn pjes burra e gra, fmij e pleq. Kjo ishte nj luft e vrtet popullore, njerzit ishin t gzuar si t shkonin n dasm, sepse, ktu mbrohej jo vetm Kosova, por e gjith Shqipria.
  Lufta e Drenics prfundoi at dit kur kullat e Hasan Syls n Trstenik e rrnuan me 28 predha t topit, m 21 shkurt 1945.
  Katr her brenda 75 viteve, me topa lufte Serbia sulmoj Drenicn, por mbeti e pathyer
  M 15 korrik 1924 Kulla e Azem Bejts, m 1981 Kulla e Nebih e Tahir Mehs, m 21 shkurt 1945 kullat e Hasan Syls, m 5 mars 1998 kullat e Adem Jasharit. N Luftn e Drenics, 1945, prve lufttarve t Drenics pati edhe nga viset tjera shqiptare lufttar, si, nga Llapi: Ejup Hoxha, Adem e Smail Zakuti, Mulla Ram Govori, Nuhi Gashi (babai i Ministrit t Arsimit), e shum t burgut t Podujevs, pastaj nga Shala, Ahmet Selaci, Ukshin Kovaica, Bislim Bajgora, Sherif Trstena, Adem Voca e t tjer. Nga Gjilani, Jusuf Ibrahimi, Raif Halimi i pari Komandat e i dyti komisar. Me 200 ushtar t Batalionit t rinis t Brigads m gjakatare t Zufer Musiit, t cilt u bashkuan me neve dhe e bombarduan shtabin Partizan n Prekaz. Mandej nga Gjakova, Qamil Hoxha e Asim Luzha, nga Shqipria Bernard Llupi e Marije Shllaku, Kol Parubi e Vasil Andoni si dhe Reshat Xhebrea nga Tirana.
  N luftn e Drenics, s'kemi pasur veshmbathje, bile, sa pr kpuc apo izme vetm ndonj ushtar i dezertuar nga ushtrit tjera mund t'i kishte, t gjith t tjert me opinga nga lkura e lops, edhe vet komandanti Shaban Polluzha.
  Shum nga ushtart u mrdhin kmbsh, mbetn pa gishta. Edhe furnizimi me arm ka qen kurrfar, vetm ato q i patm n fillim nga trofet q i kapshim nga armiku. Furnizimi me buk nja tri jav ka qen i mir, n javn e fundit, t gjith mullinjt e Aarevs ran n duar t armikut. Tani ushqeheshim me mish dhe me tramak misri t zier.
  Morali i lufttarve ishte tepr i lart, asnjher s'ka ndodhur ndonj mosmarrveshje n mes grupeve apo individve. Lufta frontale, prfundoi m 21 II 1945, por lufta guerile vazhdoi deri m 1949. Nga t gjitha grupet t organizuara, nga perndimi, kundr sllavo-komunizmit n popujt e ish Jugosllavis, flamurin e kryengritjes ma s larti e ngritn Shqiptart e Kosovs, ngase ata luftonin pr sistem t regjimit kurse neve pr liri. Drenica m 1945 u b shkrumb e hi, por gacat e zjarrit u mbuluan me at hi, por rinia kureshtar erdhi n Drenic, shpuri hirin gjeti gacat e ndezi zjarrin tjetrin e tjetrin deri sa me ndihmn e Miqve t vjetr e korri fitoren. Edhe vet shovent serb e pranuan, Madhshtin e lufts Drenics. Ja nj citat: "Kontrarevolucioni dhe lufta e armatosur n Kosov e Metohin e liruar, n fund t vitit 1944 dhe gjysmn e par t vitit 1945 (si e quanin ata luftn e forcave ushtarake t lvizjes pr lirim dhe bashkim kombtar) ishte fenomen i veant pr Luftn e Dyt Botrore, sepse, askund n bot, q nga Moska e deri n Berlin, nuk ka ndodhur q kryengritsit t udhheqin dhe t zhvillojn luft t armatosur frontale, prve n Kosov, ku n territorin e liruar prfundimisht hapi front t gjer dhe pati territor t lir, t cilin e mbrojti fuqimisht"**.
  Neglizhenca ende po na prcjell: Ymer Berishs akoma nuk ju kan gjetur eshtrat. Shaban Palluzhs akoma nuk i sht rindrtuar Kulla, trekatshe, e shum tjerve m t vegjl po.

  *Hajriz Demaku ish-ushtar i Shaban Polluzhs

  **Spasoje Gjakovi "Sukobi na Kosovu", f. 354.

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Pra Forumista Qe Kerkojn Frasje Te Liderve Qe I Votojn Shqiptaet Neese Kjo Esht Pasqyr E Nje Partie Sdo Koment

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Qeveri E Turpit Dhe E Korrupsionit Por Besoj Qe Edhe Rajoni I Drenices Dote Kuptoj Me Kalimin E Kohes

 19. #39
  Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
  Antarsuar
  19-11-2007
  Vendndodhja
  Ne mendjen tende!
  Postime
  1,022
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  oo benyyyy tfala Adem gashin e tregoj per fitoren sa nuk na Uroj hiqq e po tutna mos ka vdek kur e ka degjue kete lajme PDK-ja FITUSE.
  2011*Pse t pshtyjm rrugs, kur ka njerz q e meritojn fytyrs ...

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Drenica 97
  Antarsuar
  19-07-2009
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  1,094
  Faleminderit
  1
  10 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Drenica 97 Lexo Postimin
  DRENICA mire i ka punt ,sa te shajn shkiet bashk me poshteni albanici mire eshte puna.
  DRENICA eshte si Shkodra,SHKODRA nuk i voton komunistat e xhaxhit enver,DRENICA nuk i voton komunistat e shokut tito,te dyja i kan arsyet e veta pse votoin keshtu.
  .............................

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •