Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36
  1. #1

    Depresioni i nėnave pas lindjes

    Ndryshimet biologjike

    Lindja e fėmijės sjell ndyshime tė hormoneve nė trupin tuaj. Depresioni post-natal mund tė jetė i lidhur me kėto ndryshime. Por edhe pse kjo mund tė jetė shkaku dėshmitė sygjerojnė se hormonet nuk janė shkaktar tė vetėm. Rrethanat tuaja individuale dhe sociale janė poashtu me rėndėsi.
    Megjithatė, ilaqet kundėr depresionit dhe ilaqet e tjera mund tė ju ndihmojnė. Bisedoni me mjekun pėr kėto.
    Ndryshimet fizike

    Lindja e fėmiut ėshtė rraskapitėse dhe ndonjėhere mund tė shkaktojė probleme fizike p.sh. nėse keni lindur fėmiun me operacion, dhėmbjet pas operacionit. Shėrimi pas operacionit nuk ėshtė gjithmonė i lehtė. Kujdesi pėr foshnje e bėnė tė vėshtirė qė ju tė pushoni dhe tė fleni sa duhet. Nėse keni fėmijė tė tjerė ata mund tė reagojnė duke kėrkuar nga ju vemendje mė tė madhe. Kjo mund tė ju bėjė mė tė lodhur.
    Ndoshta ju nuk keni oreks tė mirė dhe nuk hani sa duhet. Kur kjo ndodh ėshtė shumė lehtė tė lodheni pa masė. Disa femra poashhtu ndjehen tė pa sigurta dhe jo-atraktive pėrshkak se forma e tyre e trupit ndryshon dhe nuk kanė kohė tė kujdesen pėr veten. Nė tė njejtėn kohė disa femra tė cilat vuajnė nga depresioni post-natal kujdesen pėr veten dhe foshnjen e tyre posaqrisht mė shumė pėr tė fshehur ndjenjat e dėshtimit qė ndjejnė pėr shkak tė depresionit. Kjo shkakton mė shumė lodhje fizike.
    Ndryshimet emocionale

    Femrat shpesh nuk i pėrjetojnė ndjenjat qė i kanė paramenduar kur lindin foshnjen. Kur ato marrin nė duar foshnjen e tyre pėr tė parėn herė, njė numėr i madh i tyre nuk ndjenė atė emocione tė nxituar tė ‘dashurisė sė nėnės’. Ato vetėm ndjehen tė lodhura dhe pak tė shkėputura. Kjo ėshtė normale. Disa nėna e duan fėmijėn nė shikim tė parė por disa mėsohen ta duan fėmijėn gradualisht.
    Por kryesorja ėshtė qė mos tė brengoseni apo tė zghėnjeheni nėse lindja e fėmiut nuk ėshtė si e keni paramenduar. Dhe ėshtė e vėrtet se shumė femra thonė se pas lindjes sė fėmiut ndjehen mė tė emocionuara kėshtu qė kur gjėrat nuk shkojnė mirė atėhere duken shumė mė keq se zakonisht.
    Ndryshimet sociale

    Lindja e fėmiut mund tė shkaktojė shumė ndryshime. Nevojat e foshnjes vėshtėrsojnė vazhdoni jetė aktive shoqėrore. Poashtu mund tė shkaktojė tendosje nė marrėdhėniet e prindit sepse ėshtė vėshtirė tė kalojnė kohė sė bashku si ēift.
    Pėr shkak se shumė njerėz nuk jetojnė afėr anėtarėve tė familjeve tė tyre, prindėt mund tė ndjehen tė izoluar dhe nėnat nuk kanė ndihmė nga njerėzit e tjerė. Posaqėrisht ato tė cilat nuk i kanė nėnat e tyre afėr tė ju ndihmojnė gjatė kėsaj kohe tė vėshtirė. Edhe ato qė kanė familjet afėr mund tė kenė vėshtėrsi tė kėrkojnė ndihmė praktike.
    Gazetat, revistat dhe programet televizive thonė se tė lind fėmijė ėshtė pėrvojė e mrekullueshme por shpesh nuk pėrmendin pjesėt e vėshtira. Pėr shkak se ēka dėgjojmė nga mediat dhe se ēka njerėzit tjerė tregojnė pėr lindjen e fėmiut, femrat ndonjėherė ndjehen se kjo kohė duhet tė jetė e pėrkryer. Ato mendojnė qė ēdokush tjetėr ia del mbanė tė lind fėmiun nė mėnyrė natyrale dhe lehtė dhe menjėhere bėhet nėnė e pėrkryer. Kjo ndikon tė keni vėshtirė tė kėrkoni ndihmė.
    Por ky mit pėr amėsinė ėshtė larg nga e vėrteta pėr shumė njerėz. Lindja e fėmiut mund tė jetė shumė e vėshtirė dhe tė bėheni nėnė ėshtė rol i ri qė mėsohet nė jetė.
    Femrat kėto ditė kanė mė shumė kėrkesa se nėnat e tė kaluarės. Ato ndoshta janė mėsuar tė dalin tė punojnė dhe tani ndjehen tė izoluara nė shtėpi dhe i mungon takimi me kolegėt e tyre. Por nėse vendosin tė kthehen nė punė ato mund tė ballafaqohen me shumė mundime.
    Ndodhitė e vėshtira jetėsore

    Ne gjithashtu njohim se njerėzit tė cilėt kanė pėrjetuar apo perjetojne jete me ndodhi tė mundueshme mund tė ju shfaqet depresionin post-natal pas lindjes. Pėr shembull, abortimet spontane nė tė kaluarėn, vdekja e nėnės, probleme financiare, vėshtėrsi me banim. Pėrfundimisht ėshtė me rėndėsi tė mbani mend se njėra prej shkaqeve mė tė zakonshme tė stresit janė ndryshimet nė jetė, dhe asgjė mė shumė se lindja e fėmiut nuk e ndryshon jeten.
    Ēka mund tė ndihmon?

    Mos harroni se ndihma ekziston dhe ka mėnyra se si ju mund t’i ndihmoni vetės.
    Hapat e parė

    * Pranoni se diēka nuk ėshtė nė rregull
    * Bisedoni me partnerin/burrin tuaj ose me ndonjė shok/shoqe apo ndonjė nga anėtarėt e familjes pėr ndjenjat qė i pėrjetoni
    * Mos harroni se ju do tė bėheni mė mirė
    * Bisedoni me mjekun apo infermjeren e shėndet

    Po tretman tjetėr?

    Studimet vėrtetojnė se terapija konsultuese ėshtė tretman shumė efektive pėr depresionin post-natal. Infermjerja e juaj e shėndetit ėshtė pėrsoni me tė cilėn mund tė bisedoni, ajo mund tė ketė trajnim nė shkathtėsi tė konsultimit. Mjeku mund tė ju drejtojė te njė konsultues nė klinikėn lokale apo te psikologu, infermjerja psikiatėr nga komuniteti. Konsultuesi juaj mund tė shqyrtojė me ju ēėshtjet nga e kaluara, tė cilat ju mendoni se kanėlidhshmėri me ndjenjat qė i pėrjetoni tani.
    Si ta ndihmojė vetėn?

    Mund te merrni disa hapa praktike tė cilat ju bėjnė tė ndjeheni mė mirė.

    * Tė bisedoni pėr ndjenjat tuaja ėshtė me rėndėsi. Ndoshta ju duket vėshtirė tė bisedoni me partnerin/burrin tuaj por nėse i mbani gjėrat nė vete tėrė kohėn ai mund tė ndjehet i lėnė anash. Kjo posaqėrisht ėshtė e vėrtet nėse nuk dėshironi tė keni marrėdhėnie seksuale, gjė qė ndodh shpesh te njerėzit me depresion.
    * Mundohuni tė mos kaloni kohėn vetėm ēdo ditė. Bėni pėrkjekje qė tė takoheni me shoqe/shokė apo tė takoheni me nėna tjera. Infermjerja e juaj e shėndetit mund tė ju tregojė pėr grupet lokale ku mund tė njoftoheni me femra tė tjera. Ndonjėhere mund tė ketė grupe ku japin pėrkrahje tė cilat mund tė ju ndihmojnė shumė. Poashtu ka edhe anėtarė nga organizatat vullnetare tė cilt mund tė ju ofrojnė pėrkrahje praktike dhe emocionale (Shikoni adresat nė fund tė kėsaj fletushke).
    * Ēdoherėpranoni ofertat pėr ndihmė praktike. Mos tė ju vjen keq tė kėrkoni ndihmė apo tė ndiheni keq pėr ta pranuar ndihmėn. Gratė tė cilat pėrjetojnė depresion tė rėndė ėshtė e mundur se kanė tė drejtė pėr ndihmė me mbikėqyrje tė fėmijve dhe punė shtėpiake.
    * Mos u mundoni tė bėheni amvise e pėrsosur. Nuk ėshtė me rėndėsi a e keni shtėpinė e pastėr apo tė papastėr. Bėni sa mė pak punė qė ėshtė e mundur.
    * Pushoni sa mė shumė sepse lodhja e keqėson depresionin.
    * Hani ushqim tė shėndoshė.
    * Gjeni kohė pėr vetėn. Kjo mund tė jetė joreale por nėse p.sh. kaloni njė kohė tė gjatė nė vaskė, bėni shetitje tė shpejtė apo vetėm nėse e lexoni njė revistė pėr gjysmė ore ju ndihmon tė qetėsoheni.
    * Ushtrimet fizike posaqrisht janė shumė tė dobishme.



    Nena te dashura, na thuani edhe pervojat tuaja, a kishit probleme te tilla (vecanerisht) pas lindjes se pare?
    Paqė

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    Nje teme shume interesante dhe une kam degjuar, por vitin qe shkoi kisha nje kolegun e punes qe shoqa e tij kishte pesuar kete fatkeqesi mbas lndjen.Ajo e kish kuptuar vete dhe kishte shkuar te nje psikologe se nuk mund ti rrinte femijes se vet afer kishte frike ta merte ne krah se ju dukte se do e myste ,ishte vajze shume e qete dhe e ndjeshme,gjate 5-6 muajve terapi u sherua plotesisht por ajo sduhet te beje me tjeter femij se eshte prap me rrezik.
    Ne keshtu rastesh me te vertete sduhet ti vije turp njeriu se ajo eshte si nje semundje tjeter qe te ndodh ne trup dhe duhet sherim dhe durim(gjithashtu dhe ndihme nga te afermit nese kemi prane)..................
    Ti me sjell gjithmone fat dhe lumturi

  3. #3
    Citim Postuar mė parė nga lisa12 Lexo Postimin
    Nje teme shume interesante dhe une kam degjuar, por vitin qe shkoi kisha nje kolegun e punes qe shoqa e tij kishte pesuar kete fatkeqesi mbas lndjen.Ajo e kish kuptuar vete dhe kishte shkuar te nje psikologe se nuk mund ti rrinte femijes se vet afer kishte frike ta merte ne krah se ju dukte se do e myste ,ishte vajze shume e qete dhe e ndjeshme,gjate 5-6 muajve terapi u sherua plotesisht por ajo sduhet te beje me tjeter femij se eshte prap me rrezik.
    Ne keshtu rastesh me te vertete sduhet ti vije turp njeriu se ajo eshte si nje semundje tjeter qe te ndodh ne trup dhe duhet sherim dhe durim(gjithashtu dhe ndihme nga te afermit nese kemi prane)..................
    Une per here te pare, per kte gje kam degju ne lajme ku u tha qe nje nene ka hedh nga kati 7, foshnjen e saj 2 javshe, shkaku i depresionit pas lindjes.

    U pata rrenqeth kur e degjova, tani pata lyp ne net material lidhje me kte depresion.
    Paqė

  4. #4
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Kjo besoj eshte tema me e rendesishme e ketij nenforumi.

    Mendoj se ne eksperiencen e lindjes se femijes duhet te marrin pjese gjithe familjaret. Bashkeshorti se pari e me pas prinderit e te dyja paleve (apo si te jene rrethanat). Nuk e kam fjalen per ate moment kur lind femija, sepse ajo eshte dicka personale midis cifti dhe puna e tyre si vendosin, por behet fjale per muajin e pare pas lindjes. Si femija dhe nena kane nevoje maksimale per mbeshtetjen e familjes.

    Kam parasysh veten, fizikisht nuk pata probleme pas lindjes por psikologjisht...falenderoj Zotin si per 'zemren time' ashtu dhe mamin E te mendosh qe ka njerez te cilet e perjetojne akoma me ne ekstrem kete periudhe?! Me vjen keq sinqerisht, ne pergjithsi me sa kam vene re femrat shqiptare nuk marrin kujdesin e nevojshem dhe kryesisht per faj te njohurive te kufizuara. Ndaj eshte e rendesishme leximi i materialeve qe kane te bejne me ndryshimet qe shkaktojne hormonet gjate shtatzanise si dhe pas lindjes.

  5. #5
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anėtarėsuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Eshte nje ndjesi jo vetem qe lirohesh nga pesha e barres porse sikur nje pjese e shpirtit tend eshte shkeputur prej teje.Prandaj eshte ajo lidhja e forte nene-Femije.Burrat kane nje rol thelbesor ne kete gjendje sepse duhet te dhurojne me shume dashuri dhe perkujdesje.Zakonisht ne shqiperi femrat marrin arratine tek nena e tyre gjate 40 diteve te lehonise duke i lene burrat fillikat dhe ne "depresion". Zakonisht femrat kete lloj depresioni e perdorin per te qene te qeta nga vjerrat se u iken qumeshti hmm
    "Shoku Mjekesise"

  6. #6
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anėtarėsuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Teme vertete shume e bukur dhe mesimdhenese .Kam degjuar para disa vjetesh se nje aktore u hodh nga taraca e pallatit dhe u gjet e vdekur per shkak te depresionit pas lindjes .Femra ne ate periudhe do shume kujdes , nerva te qeta , dashuri nga partneri dhe ndihme te madhe .

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    por kur depresioni nis qe para lindjes, nga pritja e gjate , veshtiresite dhe nje lindje e vonuar

  8. #8
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anėtarėsuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    por kur depresioni nis qe para lindjes, nga pritja e gjate , veshtiresite dhe nje lindje e vonuar
    Merr fryme thelle nxirre frymen, perdor mozilla firefox se intenet explorer nuk e shkarkon mire bebushin.

    "Shoku Mjekesise"

  9. #9
    Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
    Kjo besoj eshte tema me e rendesishme e ketij nenforumi.

    Mendoj se ne eksperiencen e lindjes se femijes duhet te marrin pjese gjithe familjaret. Bashkeshorti se pari e me pas prinderit e te dyja paleve (apo si te jene rrethanat). Nuk e kam fjalen per ate moment kur lind femija, sepse ajo eshte dicka personale midis cifti dhe puna e tyre si vendosin, por behet fjale per muajin e pare pas lindjes. Si femija dhe nena kane nevoje maksimale per mbeshtetjen e familjes.

    Kam parasysh veten, fizikisht nuk pata probleme pas lindjes por psikologjisht...falenderoj Zotin si per 'zemren time' ashtu dhe mamin E te mendosh qe ka njerez te cilet e perjetojne akoma me ne ekstrem kete periudhe?! Me vjen keq sinqerisht, ne pergjithsi me sa kam vene re femrat shqiptare nuk marrin kujdesin e nevojshem dhe kryesisht per faj te njohurive te kufizuara. Ndaj eshte e rendesishme leximi i materialeve qe kane te bejne me ndryshimet qe shkaktojne hormonet gjate shtatzanise si dhe pas lindjes.
    Fiori pikerisht kjo eshte me e rendesishmja pas lindjes. Para 2 vite kam lind vajzen jashte Kosoves, fatkqesisht as prinderit e mi as te bashkshortit as askend tjeter nuk kisha afer me perjashtim te burrit ama edhe ai FATKEQISHT lindja qelloi ne kohen kur ishte shuuuumme i zene me nje pune te rendesishm edhe nuk ishte gjithe kohen ne shtepi.
    Derisa erdhi koha te shkoj per pushime ne KS i kam kalu 2 muaj te tmerrshem. Lajmin qe e paskam postu ktu me siper e pata degju vetem pak dite para lindjes kurre me pare nuk kisha degju dicka te tille.

    Thjesht 2 muaj qe nuk pershkruhen, shume te kqinj. Por fal Zotit u mundoja te gjeja force ta qetsoja veten, gabimi ishte qe nuk i thosha asgje burrite e fshehja kte gjendje nga ai tani pys veten pse, nuk e di ndoshta e merrja ate depresion si dobsi timen edhe per kte arsye nuk doja qe te me vereje ai, ose edhe nuk dija cfare t'i them qe kam?! Gjendje e pashpjegueshme!

    Pas 2 muajve kur ika ne Kosove brena pak dite u normalizova iku depresioni isha me njerez per rreth me beben u mesova e doja cdo dite e me shume. Dhe sot jam shume e lumtur.
    Paqė

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
    Kjo besoj eshte tema me e rendesishme e ketij nenforumi.



    Kam parasysh veten, fizikisht nuk pata probleme pas lindjes por psikologjisht...falenderoj Zotin si per 'zemren time' ashtu dhe mamin E te mendosh qe ka njerez te cilet e perjetojne akoma me ne ekstrem kete periudhe?! .
    Kam degjuar dhe kalim ne skizofreni pas lindjes. Shume e trishtueshme! Kur e kam degjuar nje histori te tille me erdhi vertet keq si per te semuren, qe nuk arriti ta provonte kenaqesine e te qenurit nene, dhe per burrin qe u detyrua ta linte gruan se paraqiste rrezik per femijen.
    Feelings change - memories don't.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e bebi im
    Anėtarėsuar
    03-07-2012
    Postime
    121
    edhe une pas lindjes se vajzes u stresova shume, nuk kalova ne depresion .... por aty afer...
    edhe kur shkova ne shtepi nuk duroja te me vinte verdalle neper shtepi as vjerra as mamaja ime...
    pasi kaluan ca dite therras burrin ne dhome edhe i them: thuaji te dyja paleve te prinderve faleminderit per ndihmen por tani duhet te ikni ne shtepite tuaja...
    dhe burri pastaj mori nje muaj leje dhe ndejti me mua ne shtepi sa me kaloi paska ai acarimi qe ndjeja ne ate periudhe...

  12. #12
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Depresioni pas lindjes............!
    qofsha i gabuar,por une mendoj se stresi apo depresioni ndikon me shum tek ato femra te cilat
    ngelin shtatezan ne menyre te pa deshirueshme,pasi shtatezanine apo sjedhjen ne jete te nje femije e cilsojne si ngarkese,preokupim te parakohshem, privim apo izolim te tyre nga jeta e shthurur e atyre Nanave qe mund te kene shijuar perpara se te ngjiteshin shtatezane!!

    Te krijoshe familje,te lindesh femij dhe te i rritesh ata te shendetshem dhe te edukuar,duhet qe
    te distancohesh nga jeta e nates,pabet,night clubs,diskoteka etj etj ne te kundert stres e depresion do kte vazhdimisht!

    ndoshta dola pak ga tema por thjesht dhashe mendimin tim!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BEHARI : 06-07-2012 mė 09:44

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga BEHARI Lexo Postimin
    Depresioni pas lindjes............!
    qofsha i gabuar,por une mendoj se stresi apo depresioni ndikon me shum tek ato femra te cilat
    ngelin shtatezan ne menyre te pa deshirueshme,pasi shtatezanine apo sjedhjen ne jete te nje femije e cilsojne si ngarkese,preokupim te parakohshem, privim apo izolim te tyre nga jeta e shthurur e atyre Nanave qe mund te kene shijuar perpara se te ngjiteshin shtatezane!!

    Te krijoshe familje,te lindesh femij dhe te i rritesh ata te shendetshem dhe te edukuar,duhet qe
    te distancohesh nga jeta e nates,pabet,night clubs,diskoteka etj etj ne te kundert stres e depresion do kte vazhdimisht!

    ndoshta dola pak ga tema por thjesht dhashe mendimin tim!
    Kurse une si nene mendoj se vjen me shume nga lodhja, pagjumesia, padituria per tu kujdesur. Ndryshimi i menyres se jeteses. Shume gjera qe mund ti beje me pare nuk jane me pjese e rutines se jetes tende, dhe e ke gjithashtu shume veshtire te gjesh kohe per veten. As nuk behet fjala per jete nate sic thua ti. Dhe te besh dush eshte nje stres me vete. Ka patur raste qe e sillja femijen me vete sa here beja dush. Do hash kur te krijohet mundesia dhe jo kur do. Mos llogaritim faktin qe nena do 40 dite te pakten ta marti veten plotesisht. Nuk eshte vet aq e shendetshme muajt e pare. Nuk i hartoj ethet ne mes te nates, ne mes te Korrikut, lol. Kam pershtypjen qe stresohen, kalojne ne depresion me shume ato qe nuk gjejne ndihme nga burrat ne kujdesjen e femijes, si dhe ato qe kane femije te veshtire. Femije qe nuk flene, hane apo qajne dite e nate.
    Te gjitha nenat stresohen. Kush me shume e kush me pak, varet nga ato qe permenda me lart.
    Feelings change - memories don't.

  14. #14
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Kurse une si nene mendoj se vjen me shume nga lodhja, pagjumesia, padituria per tu kujdesur. Ndryshimi i menyres se jeteses. Shume gjera qe mund ti beje me pare nuk jane me pjese e rutines se jetes tende, dhe e ke gjithashtu shume veshtire te gjesh kohe per veten. As nuk behet fjala per jete nate sic thua ti. Dhe te besh dush eshte nje stres me vete. Ka patur raste qe e sillja femijen me vete sa here beja dush. Do hash kur te krijohet mundesia dhe jo kur do. Mos llogaritim faktin qe nena do 40 dite te pakten ta marti veten plotesisht. Nuk eshte vet aq e shendetshme muajt e pare. Nuk i hartoj ethet ne mes te nates, ne mes te Korrikut, lol. Kam pershtypjen qe stresohen, kalojne ne depresion me shume ato qe nuk gjejne ndihme nga burrat ne kujdesjen e femijes, si dhe ato qe kane femije te veshtire. Femije qe nuk flene, hane apo qajne dite e nate.
    Te gjitha nenat stresohen. Kush me shume e kush me pak, varet nga ato qe permenda me lart.
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    . Kam pershtypjen qe stresohen, kalojne ne depresion me shume ato qe nuk gjejne ndihme nga burrat ne kujdesjen e femijes, si dhe ato qe kane femije te veshtire. Femije qe nuk flene, hane apo qajne dite e nate.
    Te gjitha nenat stresohen. Kush me shume e kush me pak, varet nga ato qe permenda me lart.
    po si ka mundesi qe prinderit tane kishin nga 5 deri ne 12 femij ne te shumtit e rasteve,madje kishin nje menyre jetes shum me te veshtire ne cdo aspekt,ekonomisht per toke,Mamate e para 20 viteve te cilat kishin edhe nga 10 femij punonin ne fabrika apo ne koperative edhe nga 16 ore,dhe asnje here nuk pretendonin per lodhje apo per sindroma stresit apo depresionit,pa lere me qe nuk behej fjale te mbysnin femijen e vet nga depresioni!!jo ato e kishin te qarte se jane gra ne familje qe duhej punuar,jetuar dhe sakrifikuar per te rritur femij te shendetshem dhe te edukuar ndonse ne kushte te veshtira!

    ah se desh harrova;aso kohe nuk kishte klube nate,as pape e diskoteka,familja ishte gjeja me e shejte,harmonia dhe besnikria bashkeshortore ishin ne plan te pare!
    prandaj nuk kalonin ne stres apo depresion!

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga BEHARI Lexo Postimin
    po si ka mundesi qe prinderit tane kishin nga 5 deri ne 12 femij ne te shumtit e rasteve,madje kishin nje menyre jetes shum me te veshtire ne cdo aspekt,ekonomisht per toke,Mamate e para 20 viteve te cilat kishin edhe nga 10 femij punonin ne fabrika apo ne koperative edhe nga 16 ore,dhe asnje here nuk pretendonin per lodhje apo per sindroma stresit apo depresionit,pa lere me qe nuk behej fjale te mbysnin femijen e vet nga depresioni!!jo ato e kishin te qarte se jane gra ne familje qe duhej punuar,jetuar dhe sakrifikuar per te rritur femij te shendetshem dhe te edukuar ndonse ne kushte te veshtira!

    ah se desh harrova;aso kohe nuk kishte klube nate,as pape e diskoteka,familja ishte gjeja me e shejte,harmonia dhe besnikria bashkeshortore ishin ne plan te pare!
    prandaj nuk kalonin ne stres apo depresion!
    Duket qe s'ja ke haberin. Ti vet ke femije, apo je kujdesur per femijet?

    E ke pyetur ndonjehere nenen per veshtiresite qe ka heq pas lindjes tuaj? Pastaj nuk qahej njeri atehere se ishte turp, tregonte dobesi, merrej per dembelizem nga vjehrra. lol. Le qe s'ja venin njeri veshin. Me tregoi njera nje histori ku nje grua e shkrete ankohej nga dhimbja e kokes. Te shtepise se burrit mendonin se ajo shtirrej se ishte pertace, looooooooool. Se mori njeri seriozisht. Doli qe kishte kancer.
    Ta dish qe rritja e femijes nuk kalon pa stres sidomos te nenat e reja, apo ato ne mosha te vogla. Me kujtohet kur linda cunin merrja nje me dy ne tel. prinderit e mi ne Shqiperi pse keshtu, pse ashtu, lol. Shume stresuese. Ke te besh me nje femi per te cilin ke pergjegjesi 100% dhe jo nje kukull. Mos flasim per te tjerat. Please ato klubet e nates i keni merak ju meshkujt. Femrat Shqiptare ne pergjithesi heqin dore nga ato kur behen nena. Une qe kur jam bere nene kam lene dhe alkoolin dhe jo me te me mungojne klubet e nates, pffff! Cdo gje ka kohen e vet.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 06-07-2012 mė 15:36
    Feelings change - memories don't.

  16. #16
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Duket qe s'ja ke haberin. Ti vet ke femije, apo je kujdesur per femijet?

    E ke pyetur ndonjehere nenen per veshtiresite qe ka heq pas lindjes tuaj? Pastaj nuk qahej njeri atehere se ishte turp, tregonte dobesi, merrej per dembelizem nga vjehrra. lol. Le qe s'ja venin njeri veshin. Me tregoi njera nje histori ku nje grua e shkrete ankohej nga dhimbja e kokes. Te shtepise se burrit mendonin se ajo shtirrej se ishte pertace, looooooooool. Se mori njeri seriozisht. Doli qe kishte kancer.
    Ta dish qe rritja e femijes nuk kalon pa stres sidomos te nenat e reja, apo ato ne mosha te vogla. Me kujtohet kur linda cunin merrja nje me dy ne tel. prinderit e mi ne Shqiperi pse keshtu, pse ashtu, lol. Shume stresuese. Ke te besh me nje femi per te cilin ke pergjegjesi 100% dhe jo nje kukull. Mos flasim per te tjerat. Please ato klubet e nates i keni merak ju meshkujt. Femrat Shqiptare ne pergjithesi heqin dore nga ato kur behen nena. Une qe kur jam bere nene kam lene dhe alkoolin dhe jo me te me mungojne klubet e nates, pffff! Cdo gje ka kohen e vet.
    deri dikun jam dakort me ato qe thua!

    po nuk me ktheve pergjigje se si kishte mundesi qe ato Nenat tona nuk kalonin ne depresion , edhe pse ishin te detyruara qe te keqen te mos e nxirrnin perjashta pasi nuk kishin shanc te ankoheshin sic the ti vete!

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga BEHARI Lexo Postimin
    deri dikun jam dakort me ato qe thua!

    po nuk me ktheve pergjigje se si kishte mundesi qe ato Nenat tona nuk kalonin ne depresion , edhe pse ishin te detyruara qe te keqen te mos e nxirrnin perjashta pasi nuk kishin shanc te ankoheshin sic the ti vete!
    Kishte te ''cmendura'' apo te depresionuara dhe atehere lol. Ku e dime ne si e qysh ndodhi?
    Feelings change - memories don't.

  18. #18
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Kam degjuar dhe kalim ne skizofreni pas lindjes. Shume e trishtueshme! Kur e kam degjuar nje histori te tille me erdhi vertet keq si per te semuren, qe nuk arriti ta provonte kenaqesine e te qenurit nene, dhe per burrin qe u detyrua ta linte gruan se paraqiste rrezik per femijen.
    eshte e vertete.baxhellat kalojn gjithmone ne skizofreni


    ps.ku ka dhurate me te bukur kur behesh nene

  19. #19
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Kishte te ''cmendura'' apo te depresionuara dhe atehere lol. Ku e dime ne si e qysh ndodhi?
    nejse ,jam i sigurt se ti e kupton qarte iden time!
    megjithate une mendoj se detyra e Nanes eshte te mbaje,sherbeje dhe te rrise femij te shendetshem,pa dyshim duhet edhe perkrahja e Babait,por kjo nuk dmth qe babai te i nderroje pampersat femijes e mamaja tuj par menekshet.e halila.si thua ti MIa!urse Babai ka per detyre te siguroje te ardhura te mjaftueshme per femijen dhe familjen!

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar mė parė nga _Mersin_ Lexo Postimin
    Merr fryme thelle nxirre frymen, perdor mozilla firefox se intenet explorer nuk e shkarkon mire bebushin.

    Pse e keni provuar ju.?..psh keshtu qe e sqaroni se jo per gje

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •