Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Dolce_Angelo
    Anëtarësuar
    25-11-2010
    Vendndodhja
    Long Island NY
    Postime
    256

    Post Si të kuptojmë që lëkura jonë është e thatë?



    Shkaku i thatësisë, përveç faktorëve të jashtëm, duhet kërkuar edhe te mungesa e yndyrave që mund të ketë vetë lëkura.
    Këtë mund ta kuptojmë fare lehtë nëse, duke përdorur gushtin tregues dhe atë të madhin pickojmë një pjesë të lëkurës në zonën e qafës.

    Nëse krijohen të ‘çara’ të vogla atëherë lëkura është e thatë. Si rrjedhim një lëkurë e tillë ‘çahet’, ‘tërhiqet’ dhe natyrisht që mplaket shpejt.

    Përkundrazi, hidratimi i saktë e tregon lëkurën të shkëlqyer, me pamje të shëndetshme dhe të freskët e njëkohësisht e mbron atë nga kushtet e dëmshme atmosferike.

    Gjithashtu, ndihmon që makijazhi të shtrihet akoma më mirë. Por meqë, çdo tip lëkure paraqet nevojat përkatëse, kremrat hidratuese janë të ndryshe.

    Pra, nëse lëkura juaj është e thatë, preferoni një krem shumë të pasur me ‘yndyra’. /Telegrafi/

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-09-2022
    Postime
    8

    Për: Si të kuptojmë që lëkura jonë është e thatë?

    1. Lëkurë e thatë

    Lëkura e thatë ka më pak sekretim të yndyrës dhe ujit, dhe lëkura duket e thatë pa asnjë shkëlqim vesë. Lëkura është e varur, i mungon elasticiteti, e prirur ndaj zbokthit dhe plakjes. Në jetën e përditshme shmangni larjen e shpeshtë dhe përdorimin e tepërt të pastruesit. Pini shumë ujë dhe hani më shumë perime dhe fruta të pasura me ujë. Për të bërë më shumë masazh, nxitni qarkullimin e gjakut të lëkurës. Përdorni më shumë kremra riparues dhe kremra ushqyes me funksione hidratuese, zbardhuese dhe aktive. Kozmetikët duhet të përdorin funksione jo shkumëzuese, të ulëta alkaline dhe hidratuese.

    2. Lëkurë me vaj

    Lëkura e yndyrshme prodhon shumë vaj, duke e bërë lëkurën të duket me shkëlqim. Poret e lëkurës janë të mëdha dhe shpesh ka pika të zeza, të cilat janë të prirura për akne dhe puçrra, dhe ngjyra e lëkurës është më e errët. Sipas këtyre karakteristikave, kujdesi i përditshëm i lëkurës së yndyrshme duhet ta mbajë lëkurën të pastër dhe të freskët gjatë gjithë kohës, të hajë më pak ushqime me përmbajtje të lartë sheqeri, vaji dhe irrituese dhe të pijë më pak kafe. Hani më shumë perime dhe fruta të pasura me vitamina B2 dhe B6, kushtojini vëmendje hidratimit dhe pastrimit të thellë të lëkurës dhe kontrolloni sekretimin e vajit. Përdorni produkte për kujdesin e lëkurës që mund të kontrollojnë sekretimin e yndyrës, kanë më pak përmbajtje vaji, janë freskuese dhe kanë një efekt të fortë astringent.Përdorni ujë të ngrohtë për të pastruar fytyrën tuaj dhe përdorni një pastrues fytyre të përshtatshëm për lëkurën e yndyrshme. Nëse keni puçrra, mos përdorni kozmetikë ose kozmetikë me bazë vaji në zonën e akneve, enët e grimit duhet të pastrohen dhe ndërrohen shpesh dhe duhet t'i kushtohet vëmendje ruajtjes së një shkalle të caktuar lagështie.
    3. Lëkurë neutrale

    Vaji i sekretuar nga lëkura është mesatarisht i lagësht, lëkura është rozë dhe me shkëlqim, elasticiteti është i mirë dhe poret janë të vogla. I yndyrshëm në verë dhe i thatë në dimër. Mirëmbajtja e përditshme kushtojini vëmendje pastrimit, për ta mbajtur lëkurën të pastër dhe të freskët. Kushtojini vëmendje hidratimit të përditshëm për të ruajtur ekuilibrin e ujit dhe yndyrës në lëkurë. Për shkak se kjo lloj lëkure mund të quhet lëkura më ideale, zgjedhja e kozmetikës dhe produkteve për kujdesin e lëkurës është jashtëzakonisht e gjerë dhe duhet të zgjidhet vetëm sipas stinës dhe moshës. Në përgjithësi, duhet të jetë hidrofile në verë dhe hidratuese. në dimër.
    4. Lëkurë e kombinuar

    Lëkura e kombinuar i referohet lëkurës me dy ose më shumë karakteristika.Në përgjithësi, kjo lloj lëkure është shumë e yndyrshme në ballë dhe në hundë, ndërsa pjesa tjetër e lëkurës është shumë e thatë. Ky lloj kujdesi për lëkurën bazohet në gjendjen e çdo pjese të lëkurës sipas yndyrës, të thatë, neutrale etj. Kur përdorni produkte për kujdesin e lëkurës, jepini përparësi hidratimit të zonave të thata me produkte hidratuese të kujdesit të lëkurës. Kushtojini vëmendje hidratimit në kohë, dietës së arsyeshme dhe siguroni një ushqyerje të ekuilibruar, në mënyrë që sekretimi i vajit të lëkurës të jetë i balancuar.
    5. Lëkurë e ndjeshme

    Kjo lloj lëkure është shumë e ndjeshme, shtresa e sebumit është e hollë dhe aftësia mbrojtëse e lëkurës është e dobët. Kur stimulohet, është e lehtë të shfaqet e kuqe, e fryrë, djegie, kruajtje, dhimbje, qërimi dhe dehidratim. Gjatë mirëmbajtjes ditore, kushtojini vëmendje temperaturës së ujit, temperatura duhet të jetë e përshtatshme, jo shumë e ftohtë apo shumë e nxehtë. Hani më pak ushqim pikant, mos keni zakone të këqija si pirja e duhanit dhe pirja. Përdorni krem ​​kundër diellit gjatë ditës dhe hidratoni lëkurën tuaj gjatë natës. Kozmetika duhet të ndalojë përdorimin e kozmetikës inferiore ose përdorimin e kozmetikës së shumëfishtë në të njëjtën kohë, zëvendësimin e shpeshtë të kozmetikës dhe përdorimin e produkteve të kujdesit të lëkurës që përmbajnë shumë aromë ose acid dhe alkali të tepërt. Nëse shfaqet një reaksion alergjik i lëkurës, përdorni menjëherë të gjitha produktet kozmetike për kujdesin e lëkurës.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: Si të kuptojmë që lëkura jonë është e thatë?

    Lëkura e thatë është një problem shumë i zakonshëm, veçanërisht gjatë stinës së ftohtë. Disa prej shenjave të lëkurës të thatë janë:

    1. Lëkura e thatë shpesh shfaq shkëlqimin e humbur dhe duket e ndryshme nga lëkura normale.

    2. Lëkura e thatë mund të ndiejë lodhje dhe të ketë një ndjesi të përgjithshme të tensionit dhe të thjeshtësimit.

    3. Lëkura e thatë mund të shfaqë skuqje, skuqje, skuqje dhe ngjitje në disa zona.

    4. Lëkura e thatë mund të jetë më e ndjeshme ndaj irrituesve të jashtëm si temperatura e ulët, erërat dhe produkte kimike.

    5. Lëkura e thatë mund të shfaqë njolla të errëta, qelizat e vdekura dhe pluhur.

    Nëse keni ndonjë nga këto shenja, është e mundur që lëkura juaj të jetë e thatë.


    Kërkesat e kujdesit të lëkurës mund të ndryshojnë në varësi të tipit të lëkurës, por disa këshilla të përgjithshme për të trajtuar lëkurën e thatë përfshijnë:

    1.pirja e Ujit e mjaftueshme: Pini lëngje të mjaftueshme dhe ushqim të lëkurës duke u siguruar që të pini sasi të mjaftueshme uji çdo ditë.

    2. Përdorni një hidratues: Përdorni një hidratues të mirë për të mbajtur lëkurën e hidratuar dhe të ndaloni humbjen e ujit.

    3. Mbyllni duart dhe këmbët: Mbyllni duart dhe këmbët pas larjes dhe aplikoni hidratues në zonat ku lëkura është më e thatë.

    4. Mbani banjat e nxehta dhe dushet të shkurtra: Mbani banjat dhe dushet e nxehta sa më të shkurtra që të jetë e mundur, duke përdorur produkte të buta për larjen e lëkurës.

    5. Mbani nivelet e ujit në shtëpi: Sigurohuni që nivelet e lageshtires në shtëpi të jenë të përshtatshme dhe që ajri në dhomën tuaj të jetë i lagësht.

    6. Përdorni një ajrosës: Përdorni një ajrosës për të mbajtur nivelet e lagështisë së ajrit në shtëpi në një nivel të përshtatshëm.

    Nëse simptomat e lëkurës së thatë vazhdojnë edhe pas zbatimit të këtyre këshillave, është e rekomandueshme të konsultoheni me një dermatolog për trajtim shtesë.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •