Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 57 prej 57
 1. #41
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pleakley Lexo Postimin
  Po i pergjigjem pyetjes tende sakte dhe prere. Kur thashe qe e kam te trasheguar nga gjyshja kisha parasysh pjesen e dyte te kesaj shprehje  ...pra gjyshja kishte vdekur kur kam lindur une. Qe te gjithe ne familjen tone pohojne se ajo kishte aftesi jo vetem te komunikonte me te vdekurit, por edhe parashikime ose aftesi te tjera. Cdo gje per mua ka mbetur e zbehte, vetem ne kuadratin e te shikuarit, pra vetem shikoj te vdekur dhe komunikoj , asgje me teper.
  Nje rast qe me ka ndodhur diten me diell. Para 3 vjeteve, egzakt ne diten qe ishte ndyshuar ora 1 ore mbrapa, pra te henen po coja vajzen ne shkolle. Ate dite me duhej ta coja pak me heret. Shkolla fillonte ne oren 9 ne mengjez, por ate dite po e coja qe ne oren 8. Ne te vertete ora 8 i binte te ishte ora 9 ne mengjez sipas nje dite me pare. Me duhet te theksoj se prane shkolles se saj ishte edhe shkolla fillore (elemnetary school) . Sigurisht qe ata kane nevoje per school crossing guard. Shume shkolla kane pleq ose ndonje invalid qe behet vullnetar ne keto detyra, por ajo shkolle kishte angazhuar nxenesit e saj (sic benin ne dezhurnin ne shkolle) . Rruges per ne shkollen e vajzes, me duhej te kaloja ne fillim shkollen fillore. Kishte dy vende qe kalonin femijet, njera ne fillim dhe tjetra ne mbarim te shkolles. Kisha vene re qe midis ketyre shenjave kishte edhe nje shenje tjeter, por e kishin braktisur, nuk perdorej me. Kalova shenjen e pare...dhe cuditerisht pashe "dicka" kur po i afrohesha shenjes "te braktisur". Sa me shume po i afrohesha, aq me te qarta ishin ato qe "po shikoja". Perpara me qendronte nje grua plake, rreth 60-65 vjece, shume e shkurter, me floke te bardha fare , e veshur me nje xhakete qe veshin school crossing guard dhe mbante ne dore tabelen qe thoshte STOP. Rruga ishte nje kalimshe , keshtu qe i bie qe une te isha ngjitur saj, cdo gje e shikoja me qartesi...
  Cdo gje po me dukej e cudishme: mosha e saj - mos harroni se ishin femije qe e kryenin kete detyre; ishte ngjyra e xhaketes - nxenesit mbanin xhakete ngjyre portokalli me vija gri si varak, ndersa xhaketa e saj ishte ngjyre e ndezur neoni me vija gri varaku; me beri pershtypje distanca- ajo qendronte ne shenjen qe kishte kohe qe ishte braktisur, as ne te paren as ne te dyten , por midis; se fundi ishte KOHA - nuk ishte koha per femijet ne shkolle - ishte ora 8 ne mengjez dhe jo 9 ( edhe pse nje dite me pare ishte ora 9)...
  Distanca ime me kete gruan ishte egzakt 2 m, jo me shume. Gjithe keto pyetje me erdhen ne koke : pse tek kjo shenje e braktisur, pse nje grua plake dhe jo nje femije, pse ne kete ore, nuk ishte koha per femijet ne shkolle, qe kur paska ndryshuar ngjyra e xhaketes ?! . Instiktivisht ndalova afer saj dhe fillova "ta pyes" gjithe keto seri pyetjesh - Since when the uniform color has been chaged...why you?! - aren't kids suppose to work here ?!...this is not the correct time..dhe ja vazhdova ja thashe te tera pyetjet qe kishja ndermend...
  Me tha qe ajo punon aty dhe jo femije, ky ishte vendi qe duhej te punonte, koha eshte tamam ashtu sic duhet te punoje ajo - me tha ora eshte 9am dhe pa oren e saj ne dore - ja tha ora eshte 9am.... Une kisha shtangur, nuk po kuptoja asgje. Ne ate kohe ne tortuar kalojne 3 te rritur (dy gra dhe 1 burre) me dy femije. Nje grua shtynte nje karroce femije me dore dhe i jati mbante femijen tjeter per dore. Qe te tre po flisnin me njeri tjetrin. Kjo "plaka" sa i pa e nderpreu biseden me mua dhe direkt ngriti tabelen, se mendoi se ata donin te kalonin nga ana tjeter. U cudita me shume se ata jo vetem qe vazhduan rrugen, por nuk ju pergjigjen pershendetjes se saj qe ju tha Good Morning. Uau - i thashe asaj - si ka mundesi qe ata nuk ta kthyen pershendetjen ?! Bile ata nuk te pane fare -si ka mundesi ?!
  Mblodhi supet dhe me nje shenje deshperimi e uli tabelen poshte dhe me tha -as vete nuk e kuptoj pse-ne (ne anglisht). Une kembengulja qe si ka mundesi qe ata nuk te pane, se pashe reagimet e tyre -as pane as degjuan gje. Dilema e madhe me beri qe te ktheja koken nga vajza ime dhe fillova ta pyes ate...Ne ate moment ndjeva nje dhimbje te madhe ne gryke, me kishte mbetur fjala ne gryke sic i themi ne shiptaret - flisja por nuk me dilte zeri...vajza po me pyeste -hej cfare ke? - une po "i thoja" pse nuk e pane ata kete gruan, e shikon sec po ndodh? - e gjithe kjo bisede qe per mua ishte me "ze" per vajzen time dukej si filmat e Carli Caplin - Ndjehesha i ftohte ne trup - shikoja vajzen qe nuk po reagonte ne fjalet e mia dhe me ne fund ktheva koken nga gruaja plake qe po beja bisede...Ne momentin qe ktheva koken cfare te shikoj ?! - Nga nje forme e plote e nje gruaje, me nje xhakete ngjyre neoni me nje tabele ne dore cdo gje po transformohej ne syte e mi...filloi te shperbehej ne formen e avullit : ne fillim i iken kembet , me vone avash-avash trupi dhe i erdhi rradha bustit te saj ...me ne fund degjoj fjalen e fundit qe tha "Have a good day !" dhe cdo gje u zhduk perpara syve te mi. "Plaka" qe po shperbehej ne forme "Avulli" perpara syve te mi mbajti ngjyrat qe kishte. Ngjyra dominante ishte neon.
  Direkt kthej koken nga vajza dhe filloj ta pyes - kesaj rradhe zeri doli i plote - Did you see what happen ?! - What happen ? - me tha vajza ....fillova ta pyesja me imtesi per cdo gje dhe pergjigja e saj ishte JO per cdo gje. All I saw - me tha vajza - was you moving like a monkey in a circus, you were moving with hands and legs and saying not even the smallest word...What ?!?!?!?!?! - All this scenario and you saw NOTHING ?!
  All I saw - me tha vajza - ishe ti qe kishe ndaluar per nje kohe te gjate,levizje me kembe dhe duar, pashe grupin me 5 vete qe kaloi dhe ty qe pyetjeve te mia - hej , pse nuk po leviz, nuk po ju pergjigjeshe. Ti ishe shkeputur nga realieti- me tha- mendova se te kishte ndodhur dicka...

  Pra cfare ndodhi aty ate dite ishte kjo : nje bashke bisedim me ze te plote me plaken dhe nuk degjova asnje ze nga vajza ime. Te nesermen shkuam ne shkollen fillore dhe pyetem ne kishin pleq qe punonin si guards ne shkolle, ndonje grua plake me floke te shkurtra dhe te bardha, e shkurter edhe vete kjo grua dhe pyetjeve tona ju pergjigjen : Po kemi pasur me pare pleq, por ngaqe jane shtuar shkollat ( ishte edhe nje shkolle french version afer) filluam te angazhojme femije. Kjo grua qe thua ti, e bazuar ne pershkrimin tend ka te pakten 7-8 vjet qe ka vdekur - me tha.

  Te sqaroj dicka: Kur ben "bisede " me ghost nuk je ne gjendje te dallosh ne je ne realitet. Cdo gje te duket NORMALE. Vetem kur e kalon ate gjendje kupton cfare ka ndodhur. Per momentin cdo gje eshte dhe te duket REAL.
  Kam edhe 3 raste te tjera qe me kane ndodhur diten, se naten kam shume me teper. Qe ne adoleshence kam filluar te shikoj GHOSTS. Nga, pse, si, qysh, tek - nuk e di - di qe gjyshja ime ka pasur shume here me shume nga mua aftesi. Neqoftese e kam te trasheguar nga ajo e kam shume TE ZBEHTE. Dikush tjeter ne familjen tone e ka kete aftesi, neqoftese do ta quaje si te tille.

  Kete xhakete me ngjyre neoni kishte veshur plaka ndersa ngjyre portokalli ishte ngjyra qe perdornin ne ate moment.

  Lexova deri aty ku kam nenvizuar. Nuk e di ne c'kontinent jeton ti, por ne Europe dhe ne USA ora ndryshohet te dielen. Pra , per te na bindur, duhet te fillosh tregimin me gjera egzakte.

  P.S. Nqs , ora ne kontinentin tuaj ndryshon te henen, atehere injoroje postin tim.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 2. #42
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Lexova deri aty ku kam nenvizuar. Nuk e di ne c'kontinent jeton ti, por ne Europe dhe ne USA ora ndryshohet te dielen. Pra , per te na bindur, duhet te fillosh tregimin me gjera egzakte.

  P.S. Nqs , ora ne kontinentin tuaj ndryshon te henen, atehere injoroje postin tim.
  Pas nje pershkrimi pak a shume te gjate, atje u ndale ti, tek dita e diele apo e hene ?! Ora ndryshon diten e diele, por te henen fillon shkolla. Bile te duhen me shume se nje jave te vish ne terezi. Kjo qe thua s'ben kuptim. Lexo me poshte se ndoshta do gjesh ndonje gje interesante, ne mos ndonje gabim tjeter. Po ta lexosh do gjesh akoma gabime, por me kaloi koha t'i korrigjoja.

 3. #43
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  I see dead people too. lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
  Anėtarėsuar
  04-04-2010
  Postime
  810
  Faleminderit
  1
  30 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pleakley Lexo Postimin
  Po i pergjigjem pyetjes tende sakte dhe prere. Kur thashe qe e kam te trasheguar nga gjyshja kisha parasysh pjesen e dyte te kesaj shprehje  ...pra gjyshja kishte vdekur kur kam lindur une. Qe te gjithe ne familjen tone pohojne se ajo kishte aftesi jo vetem te komunikonte me te vdekurit, por edhe parashikime ose aftesi te tjera. Cdo gje per mua ka mbetur e zbehte, vetem ne kuadratin e te shikuarit, pra vetem shikoj te vdekur dhe komunikoj , asgje me teper.
  Nje rast qe me ka ndodhur diten me diell. Para 3 vjeteve, egzakt ne diten qe ishte ndyshuar ora 1 ore mbrapa, pra te henen po coja vajzen ne shkolle. Ate dite me duhej ta coja pak me heret. Shkolla fillonte ne oren 9 ne mengjez, por ate dite po e coja qe ne oren 8. Ne te vertete ora 8 i binte te ishte ora 9 ne mengjez sipas nje dite me pare. Me duhet te theksoj se prane shkolles se saj ishte edhe shkolla fillore (elemnetary school) . Sigurisht qe ata kane nevoje per school crossing guard. Shume shkolla kane pleq ose ndonje invalid qe behet vullnetar ne keto detyra, por ajo shkolle kishte angazhuar nxenesit e saj (sic benin ne dezhurnin ne shkolle) . Rruges per ne shkollen e vajzes, me duhej te kaloja ne fillim shkollen fillore. Kishte dy vende qe kalonin femijet, njera ne fillim dhe tjetra ne mbarim te shkolles. Kisha vene re qe midis ketyre shenjave kishte edhe nje shenje tjeter, por e kishin braktisur, nuk perdorej me. Kalova shenjen e pare...dhe cuditerisht pashe "dicka" kur po i afrohesha shenjes "te braktisur". Sa me shume po i afrohesha, aq me te qarta ishin ato qe "po shikoja". Perpara me qendronte nje grua plake, rreth 60-65 vjece, shume e shkurter, me floke te bardha fare , e veshur me nje xhakete qe veshin school crossing guard dhe mbante ne dore tabelen qe thoshte STOP. Rruga ishte nje kalimshe , keshtu qe i bie qe une te isha ngjitur saj, cdo gje e shikoja me qartesi...
  Cdo gje po me dukej e cudishme: mosha e saj - mos harroni se ishin femije qe e kryenin kete detyre; ishte ngjyra e xhaketes - nxenesit mbanin xhakete ngjyre portokalli me vija gri si varak, ndersa xhaketa e saj ishte ngjyre e ndezur neoni me vija gri varaku; me beri pershtypje distanca- ajo qendronte ne shenjen qe kishte kohe qe ishte braktisur, as ne te paren as ne te dyten , por midis; se fundi ishte KOHA - nuk ishte koha per femijet ne shkolle - ishte ora 8 ne mengjez dhe jo 9 ( edhe pse nje dite me pare ishte ora 9)...
  Distanca ime me kete gruan ishte egzakt 2 m, jo me shume. Gjithe keto pyetje me erdhen ne koke : pse tek kjo shenje e braktisur, pse nje grua plake dhe jo nje femije, pse ne kete ore, nuk ishte koha per femijet ne shkolle, qe kur paska ndryshuar ngjyra e xhaketes ?! . Instiktivisht ndalova afer saj dhe fillova "ta pyes" gjithe keto seri pyetjesh - Since when the uniform color has been chaged...why you?! - aren't kids suppose to work here ?!...this is not the correct time..dhe ja vazhdova ja thashe te tera pyetjet qe kishja ndermend...
  Me tha qe ajo punon aty dhe jo femije, ky ishte vendi qe duhej te punonte, koha eshte tamam ashtu sic duhet te punoje ajo - me tha ora eshte 9am dhe pa oren e saj ne dore - ja tha ora eshte 9am.... Une kisha shtangur, nuk po kuptoja asgje. Ne ate kohe ne tortuar kalojne 3 te rritur (dy gra dhe 1 burre) me dy femije. Nje grua shtynte nje karroce femije me dore dhe i jati mbante femijen tjeter per dore. Qe te tre po flisnin me njeri tjetrin. Kjo "plaka" sa i pa e nderpreu biseden me mua dhe direkt ngriti tabelen, se mendoi se ata donin te kalonin nga ana tjeter. U cudita me shume se ata jo vetem qe vazhduan rrugen, por nuk ju pergjigjen pershendetjes se saj qe ju tha Good Morning. Uau - i thashe asaj - si ka mundesi qe ata nuk ta kthyen pershendetjen ?! Bile ata nuk te pane fare -si ka mundesi ?!
  Mblodhi supet dhe me nje shenje deshperimi e uli tabelen poshte dhe me tha -as vete nuk e kuptoj pse-ne (ne anglisht). Une kembengulja qe si ka mundesi qe ata nuk te pane, se pashe reagimet e tyre -as pane as degjuan gje. Dilema e madhe me beri qe te ktheja koken nga vajza ime dhe fillova ta pyes ate...Ne ate moment ndjeva nje dhimbje te madhe ne gryke, me kishte mbetur fjala ne gryke sic i themi ne shiptaret - flisja por nuk me dilte zeri...vajza po me pyeste -hej cfare ke? - une po "i thoja" pse nuk e pane ata kete gruan, e shikon sec po ndodh? - e gjithe kjo bisede qe per mua ishte me "ze" per vajzen time dukej si filmat e Carli Caplin - Ndjehesha i ftohte ne trup - shikoja vajzen qe nuk po reagonte ne fjalet e mia dhe me ne fund ktheva koken nga gruaja plake qe po beja bisede...Ne momentin qe ktheva koken cfare te shikoj ?! - Nga nje forme e plote e nje gruaje, me nje xhakete ngjyre neoni me nje tabele ne dore cdo gje po transformohej ne syte e mi...filloi te shperbehej ne formen e avullit : ne fillim i iken kembet , me vone avash-avash trupi dhe i erdhi rradha bustit te saj ...me ne fund degjoj fjalen e fundit qe tha "Have a good day !" dhe cdo gje u zhduk perpara syve te mi. "Plaka" qe po shperbehej ne forme "Avulli" perpara syve te mi mbajti ngjyrat qe kishte. Ngjyra dominante ishte neon.
  Direkt kthej koken nga vajza dhe filloj ta pyes - kesaj rradhe zeri doli i plote - Did you see what happen ?! - What happen ? - me tha vajza ....fillova ta pyesja me imtesi per cdo gje dhe pergjigja e saj ishte JO per cdo gje. All I saw - me tha vajza - was you moving like a monkey in a circus, you were moving with hands and legs and saying not even the smallest word...What ?!?!?!?!?! - All this scenario and you saw NOTHING ?!
  All I saw - me tha vajza - ishe ti qe kishe ndaluar per nje kohe te gjate,levizje me kembe dhe duar, pashe grupin me 5 vete qe kaloi dhe ty qe pyetjeve te mia - hej , pse nuk po leviz, nuk po ju pergjigjeshe. Ti ishe shkeputur nga realieti- me tha- mendova se te kishte ndodhur dicka...

  Pra cfare ndodhi aty ate dite ishte kjo : nje bashke bisedim me ze te plote me plaken dhe nuk degjova asnje ze nga vajza ime. Te nesermen shkuam ne shkollen fillore dhe pyetem ne kishin pleq qe punonin si guards ne shkolle, ndonje grua plake me floke te shkurtra dhe te bardha, e shkurter edhe vete kjo grua dhe pyetjeve tona ju pergjigjen : Po kemi pasur me pare pleq, por ngaqe jane shtuar shkollat ( ishte edhe nje shkolle french version afer) filluam te angazhojme femije. Kjo grua qe thua ti, e bazuar ne pershkrimin tend ka te pakten 7-8 vjet qe ka vdekur - me tha.

  Te sqaroj dicka: Kur ben "bisede " me ghost nuk je ne gjendje te dallosh ne je ne realitet. Cdo gje te duket NORMALE. Vetem kur e kalon ate gjendje kupton cfare ka ndodhur. Per momentin cdo gje eshte dhe te duket REAL.
  Kam edhe 3 raste te tjera qe me kane ndodhur diten, se naten kam shume me teper. Qe ne adoleshence kam filluar te shikoj GHOSTS. Nga, pse, si, qysh, tek - nuk e di - di qe gjyshja ime ka pasur shume here me shume nga mua aftesi. Neqoftese e kam te trasheguar nga ajo e kam shume TE ZBEHTE. Dikush tjeter ne familjen tone e ka kete aftesi, neqoftese do ta quaje si te tille.

  Kete xhakete me ngjyre neoni kishte veshur plaka ndersa ngjyre portokalli ishte ngjyra qe perdornin ne ate moment.
  Ajo qe ke nenvizuar per gjyshen eshte e sakte,dmth qe nuk mund te kalohet FUQIA e plote te nje njeri qe nuk ka ardhur ne jete ose sapo ka ardhur.!
  Nga shkrimi kuptova qe pervec vegimeve ose"bashkebisedimeve",ti nuk ke asnje "fuqi"tjeter qe mund te kete patur gjyshja jote.
  Mendoj se "fuqite" e tua jane ne gjume,dhe duhet te ndjekesh me shume Parandjenjen,ose te bisedosh me dike qe ka keto fuqi,qe mund te te ndihmoje,te dalesh nga kjo gjendje.

 5. #45
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga Alti Elezi Lexo Postimin
  ....

  Mendoj se "fuqite" e tua jane ne gjume,dhe duhet te ndjekesh me shume Parandjenjen,ose te bisedosh me dike qe ka keto fuqi,qe mund te te ndihmoje,te dalesh nga kjo gjendje.
  Te dal nga kjo gjendje apo ta zhvilloj me shume kete aftesi ? - Nuk e kuptova kete pjesen e fundit te fjalise tende.

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-09-2010
  Postime
  356
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 2 postime
  Pleakley, ato qe shef ti nuk kane te bejne me ndonje te vdekur. Ajo "plaka" ishte EXHIN e transformuar ne forme njeriu... Exhinet jane krijesa te padukshme qe jetojne nje jete paralele kundrejt neve, ato jane me te avansuara ne ēdo aspekt, jetoje me shume se ne jane te ndara ne fe, popuje, fise... Kane teknologji te zhvilluar edhe vet pasi qe nuk kane te bejne me materialen kane mundesi qe per pak sec te shfaqen nga nje vend ne nje vend tjeter...
  Njerzit qe meren me magji te zeze, ose me sherimin e magjise, ose magjistaret atraktiv si tipi i Coperfield bashkpunojne me exhin. Mund te i quash edhe ghost, apo alien e ufo e cka te duash ama keta skane te bejne me shpirta te vdekurve... Njeriu kur vdes i shkeputen te gjitha rruget per kete bote... Nuk mund t'i bej dem apo dobi vetit e as njerzeve te tjere...
  ke literatire te bollshme per exhinet, sulmet prej tyre, sherimin/excorcizem, si jetojne etj...

 7. #47
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Peakley urime per dhuntine , ne pergjithesi e kane njerez joegoista ne menyre qe mos ta perdorin per qellime egoje ... ata qe e kane e kane zemren dhe mendjen e hapur , free nga dogmat ... njerez me shpirterore

  ps: ndonje tip si mund te zhvillohet kjo aftesi?

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
  Anėtarėsuar
  04-04-2010
  Postime
  810
  Faleminderit
  1
  30 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pleakley Lexo Postimin
  Te dal nga kjo gjendje apo ta zhvilloj me shume kete aftesi ? - Nuk e kuptova kete pjesen e fundit te fjalise tende.
  E di si eshte puna Byrazer,une historine tende po e quaj te besueshme(me aq njohuri qe kam),vetem per nje fakt qe ti ke shkruar ne historine tende,qe shumica e forumistave qe po shkruajne ketu,kane te drejte te arsyetojne sipas menyres se tyre deri sa ti e ke bere publike kete histori,por dihet dhe kuptohet qe shumica ja fusin p.o.r.dh.e.s kot.
  Megjithate tema eshte per tjeter pune,dhe po kalohet ne tjeter drejtim.
  Me shkruaj privatisht ne email.

 9. #49
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Pse une cfar shkruajta ? A mund ta kuptosh qe nese nuk ka shpirt, nuk ka as kontakt e budallelleqe te tilla pas vdekjes ? Nuk mund te flasesh per fantazma apo per shpirtra pas vdekjes nese nuk eshte konfirmuar ekzistenca e shpirtit ne trupin e njeriut.
  Sa gjera besojme ne pa patur konfirmim per ekzistencen? Jane pikerisht keto gjera jo reale qe shume personave i duken absurde apo te pamundura, qe i ndajne njerezit ne besues e ne mos besues (normalisht pa patur prova efektive, pasi po te jene keto prova detyrimisht kthehemi te tere ne besues)

  Citim Postuar mė parė nga Pleakley Lexo Postimin
  Kam edhe 3 raste te tjera qe me kane ndodhur diten, se naten kam shume me teper. Qe ne adoleshence kam filluar te shikoj GHOSTS. Nga, pse, si, qysh, tek - nuk e di - di qe gjyshja ime ka pasur shume here me shume nga mua aftesi. Neqoftese e kam te trasheguar nga ajo e kam shume TE ZBEHTE. Dikush tjeter ne familjen tone e ka kete aftesi, neqoftese do ta quaje si te tille.
  Kur te kesh kohe shkruaj edhe ato historite e tjera pasi mua me intrigojne shume te tilla ndodhi, jam shume kurioze ti lexoj

  La vita non si spiega, si VIVE!

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Anėtarėsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pleakley na trego ndonje histori tjeter nese mundesh.

 11. #51
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Te "kontaktosh" me shpirtrat e te vdekurve?!

  Pleakley po pse nuk i ke postuar edhe ato ndodhite te tjera qe te kan ndodhe?

 12. #52
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Te "kontaktosh" me shpirtrat e te vdekurve?!

  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Keto "mediume" nuk jane budallalleqe, jane satanizem. Eshte pra satanai ai qe flet dhe personit i duket se po komunikon me te vdekurit.
  Nuk ka komunikim midis te gjalleve dhe te vdekurve.
  Po ti nga e di ?
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 13. #53
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime

  Pėr: Te "kontaktosh" me shpirtrat e te vdekurve?!

  Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
  Po ti nga e di ?
  Cdo "fantazme" (ghost) qe paraqitet ndonjehere, perseri nuk ka te beje me te vdekurit, djalli dhe engjejt e erresires e kane mundesine te marrin forma te tilla,..ne "fantazma" te vdekurit duken te frikshem "horror',..pse nuk duken ashtu sic kane qen te gjalle, e keni pyetur vehten ndonjehere,...
  Duaje te afermin tend si veten

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: Te "kontaktosh" me shpirtrat e te vdekurve?!

  nese flet me Zotin, je duke u lutur;
  nese Zoti flet me ty, je skizofren....
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 15. #55
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime

  Pėr: Te "kontaktosh" me shpirtrat e te vdekurve?!

  Nje I afert I imi tregon nje ngjarje shume interesante. Naten vone pas ores 24 qdohere ne te njejten kohe I eshte hapur dera e koridorit dhe eshte degjuar ka ben kerccccc , eshte zgjuar ka kqyr ka ndez driten nuk ka vrejt asgje.
  Sapo ka shku me fjet pas pak minutave prap diqka ka rroplluar dhe kur eshte zgjuar serish e ka pa qe I eshte thyer ajo qe ka marr me uji ne ara diten dikush I thot kenata e dikush ibrig, nejse ska rendesi por I eshte thyer.
  Historia ka vazhduar bukur gjate. Pas 1 viti e ka pa personin qe I ka hapur deren dhe I ka thyer ibrigun.


  Ajo ishte nje mace inteligjente ka kcy ne der edhe I eshte hapur dera. Kur eshte zgjuar ky maca ka shfrytezu rastin dhe eshte fshehur. Kur ky ka ra me fjet maca ka kcy me kqyr qka ka me pij ne ibrig dhe e ka thy

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime nė 49 postime

  Pėr: Te "kontaktosh" me shpirtrat e te vdekurve?!

  *

  Prsh.
  Sic e lexova njerin nga tregimet e Pleakley, ka te beje me aftesi qartėpamėse. Njerezit e tille quhen clairvoyant, kurse kjo aftesi quhet clairvoyance. Gjermanisht i thone: Hellseher/ei.
  Njeri me te pamur eterik. Nuk eshte e thene te shohe doemos njerez te vdekur por sheh cdo gje qe eshte dhe ekziston (per shumicen absolute) dhe nuk e shohim. Kryesisht boten tone paralele: xhindė/engjuj.

  *
  klipp&klar

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Te "kontaktosh" me shpirtrat e te vdekurve?!

  ..aftesia per te folur me te vdekurit mund te stervitet! duke shkuar naten ne varreza, me kushtin e vetem larg xhamijave, duke patur me vete ndonje varg me hurdhra ose kryq te vjeter Satanik sepse Zoti eshte armiku kryesor i evolucionit apo rruges per ne parajse dhe do te cmendte me spellin e tij 'Bee' ose Behu, dhe duke ndenjur atje ne heshtje dhe i perqendruar, pa u sforcuar shume, nje dite mund te hysh ne boten e te vdekurve por duhet te shmangesh perseri armaten e zotit e cila atje eshte shume me agresive dhe te qellon me te paren!

  ..une vete kur isha i shtruar ne spital pata nje eksperience me nje hije te vdekuri qe i ngjante drejtorit te spitalit dhe kaloi prane shtratit tim per diku..

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •