Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 57
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
  Kur thua e pamundur qe nje njeri te kete zhvilluar keto aftesi, nenkupton zhvilimin gjate jetes? Sepse une mendoj qe nje aftesi e tille eshte e lindur... ose te pakten e fituar ne jete pas nje "ndodhie te madhe".
  po flisja per nje aftesi deshifrimi te tingujve ne menyre te ngjashme me aparatet radiomarres, jo per aftesine e degjimit te te vdekurve.

 2. #22
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  po flisja per nje aftesi deshifrimi te tingujve ne menyre te ngjashme me aparatet radiomarres, jo per aftesine e degjimit te te vdekurve.
  Ah, ne rregull!

  La vita non si spiega, si VIVE!

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Kanina
  Anėtarėsuar
  14-10-2010
  Postime
  553
  Faleminderit
  7
  10 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
  Rosemary Altea - nje ndermjetesuese midis shpirtrave te njerezve qe kane vdekur dhe te afermerve te tyre qe jane akoma ne jete.

  Rastesisht, pak me pare, ne nje emisione tv italjan degjova per here te pare per te. Ne kete emision, ajo po perpiqej ti shpjegonte spektatoreve qe e pyesin cfare shpirtrat i thoshin asaj... Disa prej tyre e pranonin, gjindeshin ne mes te atyre shpjegimeve, e disa te tjere normalisht kundershtonin e thoshin gje gjera te tilla jane te pakuptimta.

  Pas nje kerkimi ne google lexova qe qysh e vogel Rosemary degjonte zera dhe kishte vizione te njerzve te vdekur. Madje, ka bere edhe 4 CD me raste te tilla.

  Ju c'mendoni ne lidhje me kete? Ju ka ndodhur personalisht ndonje rast i ngjashem, ose keni degjuar ndonje rast te ngjashem? Ju duket dicka reale apo thjesht nje "budallallek"....?
  E kam pare kete Rsemary Altea edhe ne programin qe thua ti. Kur e pashe ate dite me beri shume peshtypje. Por pak kohe me vone doli a te striscia a te le iene sme kujtohet mire dhe ata beren shpjegimin se si arrinte kjo te bente kete me ane te mashtrimit kuptohet. Mashtrimi qendronte ne faktin se ajo "peshkonte" njerez nga publiku. Fillimisht ajo e nis zakonisht me ndonje lloj pershkrimi te pergjithshem te ndonje njeriu apo personi qe po i "flete" dhe te asaj qe i ka ndodhur. Kur them shume i pergjithshem flas te tipit nje burre apo nje grua, plak vajz etj me pas nje aksident apo nje semundje, nje fatkeqesi etj dhe ne te njejeten kohe shikon nga publiku dhe studion mimiken e tyre. Shikon kush prej tyre behet me interesuar ndaj fjaleve te saj. Ata qe kane te aferm te vdekur qe i pergjigjet pershkrimit te saj behen me te interesuar ndonjeher fillojn dhe te perlotin syte ende pa then gje konkrete. Ka nga ata qe pohojne me koke apo e tregojne ne menyra te tjera te mimikes se fytyres behen me te vemendshem etj me te peqendruar te fjalet e saj. Me pas ajo pasi e identifikon "peshkun" e saj i cili ne fakt u vete indentifikua dmth u vete indentifikua ne pershkrimin e pergjithshem qe ajo i beri. Ne kete moment ajo ka personin i cili i pergjigjet pershkrimit te saj dhe tani mund ta plotesoj edhe duke i bere pyetje. "Ti zoteri ke humbur ndonje njeri te aferm??" dhe i ben pershkrimin e meparshem.... "PO" pergjigjet ai normalisht sepse ne fakt ai e ka konfirmuar kete qe me pare. Dhe kjo vazhdon keshtu duke then gjera dhe duke pare a i konfirmon personi me mimiken e tij apo jo. Dhe gjithashtu thote dhe gjera te tejra me pas te cilat skane nevoj per konfirmim te tipit "personi qe po kontakton me mua me thote se te do shume se eshte shume mire etj". Normalisht ne procesin e peshkimit shpesh ajo del bllof dhe te programi qe e demoskonte jepte plote raste te tilla. Jepte dhe rastet e "peshkimit" te sukseshem kur njerez te publikut e konfirmonin fjalet e saj ne menyre te pavetedijshme instiktive. Dmth e gjithe loja ishte hidh nje grep dhe shiko kush do ti vej mbas pastaj kur gjen njerin qe i vete mbas grepit fokusohet vetem tek ai dhe fillon i hedh grepa te tjere kur nje grep nuk konfirmohet ateher e ndryshon kollaj "jo jo prit " thote dhe ndryshon ate qe kishte nisur etj. Kjo eshte me pak fjale ajo qe ben kjo gruaja. Eshte pak e veshtire te shpjegohet me fjale por po te shihet vidjoja dhe analiza qe behej te programi qe e demaskonte do te duket sume qarte mashtrimi.
  Gjithsesi fakti qe ka mashtrues nuk hedh poshte mundesin e ekzistences se fenomenit. Per fenomene te tilla jane folur qe nga kohet antike neper mite legjenda , orakujt etj. Per mendimin tim ku ka ze seshte pa gje. Shkenca ndoshta e ka te kote qe i studjon sepse shkenca ndoshta eshte e limituar per tu dhen shpjegim ketyre fenomeneve. Ndoshta per te shpjeguar keto fenomene duhet nje tjeter lloj shkence me te tjera metoda dhe instrumenta ndoshta te pakonceptueshem per ne sote dhe deri ateher do te mbetet nje mister cdo lloj fenomeni paranormal dhe shume mistere te tejra.

 4. #24
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kanina Lexo Postimin
  E kam pare kete Rsemary Altea edhe ne programin qe thua ti. Kur e pashe ate dite me beri shume peshtypje. Por pak kohe me vone doli a te striscia a te le iene sme kujtohet mire dhe ata beren shpjegimin se si arrinte kjo te bente kete me ane te mashtrimit kuptohet. Mashtrimi qendronte ne faktin se ajo "peshkonte" njerez nga publiku. Fillimisht ajo e nis zakonisht me ndonje lloj pershkrimi te pergjithshem te ndonje njeriu apo personi qe po i "flete" dhe te asaj qe i ka ndodhur. Kur them shume i pergjithshem flas te tipit nje burre apo nje grua, plak vajz etj me pas nje aksident apo nje semundje, nje fatkeqesi etj dhe ne te njejeten kohe shikon nga publiku dhe studion mimiken e tyre. Shikon kush prej tyre behet me interesuar ndaj fjaleve te saj. Ata qe kane te aferm te vdekur qe i pergjigjet pershkrimit te saj behen me te interesuar ndonjeher fillojn dhe te perlotin syte ende pa then gje konkrete. Ka nga ata qe pohojne me koke apo e tregojne ne menyra te tjera te mimikes se fytyres behen me te vemendshem etj me te peqendruar te fjalet e saj. Me pas ajo pasi e identifikon "peshkun" e saj i cili ne fakt u vete indentifikua dmth u vete indentifikua ne pershkrimin e pergjithshem qe ajo i beri. Ne kete moment ajo ka personin i cili i pergjigjet pershkrimit te saj dhe tani mund ta plotesoj edhe duke i bere pyetje. "Ti zoteri ke humbur ndonje njeri te aferm??" dhe i ben pershkrimin e meparshem.... "PO" pergjigjet ai normalisht sepse ne fakt ai e ka konfirmuar kete qe me pare. Dhe kjo vazhdon keshtu duke then gjera dhe duke pare a i konfirmon personi me mimiken e tij apo jo. Dhe gjithashtu thote dhe gjera te tejra me pas te cilat skane nevoj per konfirmim te tipit "personi qe po kontakton me mua me thote se te do shume se eshte shume mire etj". Normalisht ne procesin e peshkimit shpesh ajo del bllof dhe te programi qe e demoskonte jepte plote raste te tilla. Jepte dhe rastet e "peshkimit" te sukseshem kur njerez te publikut e konfirmonin fjalet e saj ne menyre te pavetedijshme instiktive. Dmth e gjithe loja ishte hidh nje grep dhe shiko kush do ti vej mbas pastaj kur gjen njerin qe i vete mbas grepit fokusohet vetem tek ai dhe fillon i hedh grepa te tjere kur nje grep nuk konfirmohet ateher e ndryshon kollaj "jo jo prit " thote dhe ndryshon ate qe kishte nisur etj. Kjo eshte me pak fjale ajo qe ben kjo gruaja. Eshte pak e veshtire te shpjegohet me fjale por po te shihet vidjoja dhe analiza qe behej te programi qe e demaskonte do te duket sume qarte mashtrimi.
  Gjithsesi fakti qe ka mashtrues nuk hedh poshte mundesin e ekzistences se fenomenit. Per fenomene te tilla jane folur qe nga kohet antike neper mite legjenda , orakujt etj. Per mendimin tim ku ka ze seshte pa gje. Shkenca ndoshta e ka te kote qe i studjon sepse shkenca ndoshta eshte e limituar per tu dhen shpjegim ketyre fenomeneve. Ndoshta per te shpjeguar keto fenomene duhet nje tjeter lloj shkence me te tjera metoda dhe instrumenta ndoshta te pakonceptueshem per ne sote dhe deri ateher do te mbetet nje mister cdo lloj fenomeni paranormal dhe shume mistere te tejra.
  Ne ate pjese qe pashe une me dha pershtypjen qe po ia fuste kot fare. Pikerisht keto qe the ti, shume njerez perloteshin direkt aty, shume te tjere nuk gjindeshin mes atyre fjaleve etj etj, kshuqe ne lidhje me kete Rosmary edhe une e kam besimin = 0.
  Por, gjithsesi kam pershtypjen edhe une qe njerez te tilla ka... njerez qe ndoshta e kane intuiten me te zhvilluar, por ja qe jane te afte te bejne nje interpretim. Une kam pare dhe plot filma me keto tema se me terheqin por gjithsesi, me nje perqindje fare te vogel, jam e mendimit qe njerez te tille ekzistojne!

  La vita non si spiega, si VIVE!

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Bamba
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Postime
  3,411
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Edhe te vdek nuk te leni rahat ju mer vlla!

 6. #26
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Bamba Lexo Postimin
  Edhe te vdek nuk te leni rahat ju mer vlla!
  Ketu flitet per ato te vdekur qe nuk kane zene akoma rehat pertej tokes, sepse kane lene dicka pezull...edhe teorikisht me ane te ketyre njerezve i thone keto "amanete" e pastaj kalojne ne boten e pertejme
  Eshte menyra pra e ndermjetesimit midis shpirtit te personi te vdekur dhe njerezve te tij te dashur qe jane ende gjalle.

  La vita non si spiega, si VIVE!

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Bamba
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Postime
  3,411
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Kshu eshte kur fiksohesh mbas "Ghost"!

 8. #28
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Bamba Lexo Postimin
  Kshu eshte kur fiksohesh mbas "Ghost"!
  S'ka lidhje fare.. Ghost do mbetet unik, por ka plot te tjere qe trajtojne kete tematike. E gjithe e vecanta e kesaj teme eshte pikerisht fakti qe besoni sadopak qe ka kshu njerezish? Ti psh mendon qe ka ndonje njeri te afte per kete gje? (e di pergj por po te le te shprehesh )

  La vita non si spiega, si VIVE!

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Bamba
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Postime
  3,411
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Perderisa egzistojne injorantet, medoemos qe egzistojne dhe keto njerez!

 10. #30
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Anėtarėsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Wink

  .......Nje shembull konkret. Kur ti sheh nje objekt, ta zeme nje sfere, ti e ke konceptin e sferes ne mendje, keshtu qe kur e sheh e dallon qe eshte nje sfere.............

  Ky eshte pozicioni i Platonit. Rrethi i persosur egziston vetem ne mendjen time .Figurat e botes reale jane perseritje te papersosura , te atyre ideale, qe ekzistojne vetem. ne mendjen e Platonit (tone), Por edhe po te marrim kete pozicion per cfare arsyeje figurat qe egzistojne ne mendjen tone duhet te kene patjeter nje korrespondence ne boten reale?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga brandon : 25-07-2011 mė 17:53
  La vida es un carnaval

 11. #31
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
  Hmm... por edhe ne na ndodh ndonjehere te themi personit qe eshte aty afer: e degjove? E ai/ajo thote jo, s'degjova gje!

  Ketu hyn pastaj lidhja me trurin... veshi im e degjoj nje tingull, ky tingull kalon ne tru ku pastaj jepet interpretimi, ashtu sic e ke thene ti, ne baze te pervojave emocionale. Nderkohe qe nje person tjeter po aty afer nuk degjoj asgje... Ne lidhje me kete shembull lind edhe pyetja nese cdo tingull eshte i "kapshem" nga te gjithe?
  Po eshte me se e vertet ky fenomen. Sic e thua me vone qe ky tingull nuk eshte i kapshem nga te gjithe. Nuk flas me teorira por ne eksperiencen time personale . Me ka ndodhur shume here ne jete te shoh dhe te komunikoj me keta te vdekur . Cdo gje ka qene rastesi me ka ndodhur ne shtepi naten , diten dhe rruges ne dite me diell. Sic e thashe cdo gje ka ndodhur rastesisht. Neqoftese kerkon ta zhvillosh kete ndijim ka plot menyra. Eshte e trasheguar ne gene, e lindur dhe ne disa raste ndodh pas nje traume te madhe. Ne rastin tim eshte e trasheguar nga gjyshja. Ka nje gje qe kur lind nje femije gjyshi ose gjyshja duhet te jete gjalle qe tja kaloje femijes kete dhunti me kapacitet te plote perndryshe do jete shume e zbehte.

 12. #32
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Zeri ka nje rang frekuencash te percaktuara mire, nuk mund te degjosh zera me ultratinguj se nuk do quhej Ze njerezor pastaj.
  Ndoshta do kishim modulim ne amplitude ne ultratinguj ose modulim ne frekuence ne ultratinguj, por kjo eshte kaq teknike dhe menyra se si funksionojne aparatet e telekomunikacionit saqe eshte teper e pamundur qe nje njeri te kete zhvilluar keto aftesi.
  Eshte me e thjeshte se gjithe keto fjale qe ke perdorur .Ta shpjegosh eshte shume e veshtire kur ndodh eshte shume e thjeshte. Flet me keta te vdekur me zerin e brendshem . Ke komunikim te plote e degjon te degjon i flet te flet te prek e prek por neqoftese do gjendej njeri afer teje asgje nuk do degjonte ose shikonte. Do te thonin hej pse ndalove makinen cfare pret qe nuk po leviz ose pse u hutove etj. Ne momentin qe flet me keta te vdekur te duhet te kesh nje jorgan aty afer se avull te del nga goja edhe pse jashte eshte pisku i vapes.

 13. #33
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pleakley Lexo Postimin
  Po eshte me se e vertet ky fenomen. Sic e thua me vone qe ky tingull nuk eshte i kapshem nga te gjithe. Nuk flas me teorira por ne eksperiencen time personale . Me ka ndodhur shume here ne jete te shoh dhe te komunikoj me keta te vdekur . Cdo gje ka qene rastesi me ka ndodhur ne shtepi naten , diten dhe rruges ne dite me diell. Sic e thashe cdo gje ka ndodhur rastesisht. Neqoftese kerkon ta zhvillosh kete ndijim ka plot menyra. Eshte e trasheguar ne gene, e lindur dhe ne disa raste ndodh pas nje traume te madhe. Ne rastin tim eshte e trasheguar nga gjyshja. Ka nje gje qe kur lind nje femije gjyshi ose gjyshja duhet te jete gjalle qe tja kaloje femijes kete dhunti me kapacitet te plote perndryshe do jete shume e zbehte.
  Interesante! Une gjithmone kam qene e idese qe ka njerez te tille, ashtu sic e kam thene edhe me lart, jane njerez te lindur ose qe kane kaluar nje traume ne femijeri.
  E ke problem te na tregosh ndonje rast konkret, ndonje gje me shume te detajuar?

  La vita non si spiega, si VIVE!

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pleakley Lexo Postimin
  Po eshte me se e vertet ky fenomen. Sic e thua me vone qe ky tingull nuk eshte i kapshem nga te gjithe. Nuk flas me teorira por ne eksperiencen time personale . Me ka ndodhur shume here ne jete te shoh dhe te komunikoj me keta te vdekur . Cdo gje ka qene rastesi me ka ndodhur ne shtepi naten , diten dhe rruges ne dite me diell. Sic e thashe cdo gje ka ndodhur rastesisht. Neqoftese kerkon ta zhvillosh kete ndijim ka plot menyra. Eshte e trasheguar ne gene, e lindur dhe ne disa raste ndodh pas nje traume te madhe. Ne rastin tim eshte e trasheguar nga gjyshja. Ka nje gje qe kur lind nje femije gjyshi ose gjyshja duhet te jete gjalle qe tja kaloje femijes kete dhunti me kapacitet te plote perndryshe do jete shume e zbehte.
  Une jam mbeshtetes i egzistences se fenomeneve paranormale, por pa harruar te jem skeptik atehere kur duhet. Per kete rast po preferoj te luaj avokatin e djallit duke te te kundershtuar ne menyre konstruktive.
  Lindin disa pyetje pas konstatimeve te tua. Nuk kam asnje pike dyshimi mbi sinqeritetin tend per ato qe thua.

  Dyshimi im qendron tek fakti se ku e kupton ti se komunikimi po ndodh me nje te vdekur. Pra prej nga buron siguria jote qe entiteti shpirteror me te cilin po komunikon eshte realisht nje i vdekur dhe jo diēka tjeter qe ka marre ate forme duke perdorur kujtimet e te vdekurit?
  Ose ose ndoshta aftesia jote qendron tek te "lexuarit" e kujtimeve te vdekurit pak a shume i ngjashem me fenomenin e memories me prekje nese e ke parasysh qe bazohet mbi supozimin qe lenda ka memorje mbi ngjarjet qe ndodhin rreth saj. Keshtu qe ne vend sa te jete nje komunikim direkt eshte thjesht nje akses mbi memorjen e te vdekurit.

  Tjeter, nese kjo aftesi mund te vije si pasoje e nje traume, ēfare lloj traume?
  Mos valle humbja e nje personi te dashur?
  Nese po, atehere nuk do ishte me e llogjikshme qe "komunikimi" ne kete rast eshte thjesht iluzioni qe i krijon njeriu vetes per te lehtesuar sadopak realitetin e hidhur qe ai person nuk kthehet me?

  Po dhe nese e marrim si te mireqene komunikimin me diēka, kthehemi tek pyetja e pare dhe me e rendesishmja,
  ku eshte garancia qe i vdekuri me te cilin komunikon eshte realisht nje person i vdekur dhe jo diēka tjeter?

  Nuk jam kunder faktit qe pertej vdekjes ka diēka. Por kjo diēka me siguri eshte nje forme e re egzistence e pakonceptueshme nga intelekti jone, dhe ne paste mundesi nje i vdekur te komunikoje me te gjallet a do gjente dot valle gjuhen e perbashket?

  Apo thjesht nese egziston nje forme komunikimi me te vdekurit atehere komunikimi behet thjesht me nje mbetje te psikes se njeriut te vdekur, por jo me esencen e vertete te tij, do ishte si te flisje me nje inteligjence artificiale se ciles i ka ikur shpirti.

 15. #35
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Jemi ne qe do vdesim dhe nuk e dim se nė ēfar qėnje apo krijesė do shėndėrohemi. Pse u dashka kerkuar pėrgjigja nga tė
  tjerėt kur bėhet fjalė pėr qenjen tėnde ? A mos vallė dikush di mė shumė se ēfar njeriu ka nė trup kur as ti vetė nuk ndjenė gjė ? Kush nga ju ndjen qė ka diēka brėnda tijė dhe qė mjeksia moderne bashk me shkencėtar dhe me aparaturat qė ka nuk e sheh ? Kush ka konkretizuar apo konfirmuar diēka tė tillė pėrveē mashtruesve qė flasin me veten e tyre apo me videot e manipoluara ?

 16. #36
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Jemi ne qe do vdesim dhe nuk e dim se nė ēfar qėnje apo krijesė do shėndėrohemi. Pse u dashka kerkuar pėrgjigja nga tė
  tjerėt kur bėhet fjalė pėr qenjen tėnde ? A mos vallė dikush di mė shumė se ēfar njeriu ka nė trup kur as ti vetė nuk ndjenė gjė ? Kush nga ju ndjen qė ka diēka brėnda tijė dhe qė mjeksia moderne bashk me shkencėtar dhe me aparaturat qė ka nuk e sheh ? Kush ka konkretizuar apo konfirmuar diēka tė tillė pėrveē mashtruesve qė flasin me veten e tyre apo me videot e manipoluara ?
  Po ti i pergjigjesh pyetjes me pyetje?
  Ti e ke lidhur me shpirtin e njeriut - ate qe njeriu ka ne trup e qe shkenctaret nuk e shohin, nderkohe qe ideja e temes eshte e lidhur me kontaktin qe mund te kete kjo "qenia jote" pas vdekjes, dmth pas humbjes se kontaktit me boten reale qe po jetojme.

  Pikerisht rreth asaj pyetjes se fundit po diskutojme, kush e ka konfirmuar e konkretizuar? Ja qe ka disa persona qe e pranojne nje gje te tille!

  La vita non si spiega, si VIVE!

 17. #37
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
  Po ti i pergjigjesh pyetjes me pyetje?
  Ti e ke lidhur me shpirtin e njeriut - ate qe njeriu ka ne trup e qe shkenctaret nuk e shohin, nderkohe qe ideja e temes eshte e lidhur me kontaktin qe mund te kete kjo "qenia jote" pas vdekjes, dmth pas humbjes se kontaktit me boten reale qe po jetojme.
  Pse une cfar shkruajta ? A mund ta kuptosh qe nese nuk ka shpirt, nuk ka as kontakt e budallelleqe te tilla pas vdekjes ? Nuk mund te flasesh per fantazma apo per shpirtra pas vdekjes nese nuk eshte konfirmuar ekzistenca e shpirtit ne trupin e njeriut.

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
  Anėtarėsuar
  04-04-2010
  Postime
  810
  Faleminderit
  1
  30 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pleakley Lexo Postimin
  Po eshte me se e vertet ky fenomen. Sic e thua me vone qe ky tingull nuk eshte i kapshem nga te gjithe. Nuk flas me teorira por ne eksperiencen time personale . Me ka ndodhur shume here ne jete te shoh dhe te komunikoj me keta te vdekur . Cdo gje ka qene rastesi me ka ndodhur ne shtepi naten , diten dhe rruges ne dite me diell. Sic e thashe cdo gje ka ndodhur rastesisht. Neqoftese kerkon ta zhvillosh kete ndijim ka plot menyra. Eshte e trasheguar ne gene, e lindur dhe ne disa raste ndodh pas nje traume te madhe. Ne rastin tim eshte e trasheguar nga gjyshja. Ka nje gje qe kur lind nje femije gjyshi ose gjyshja duhet te jete gjalle qe tja kaloje femijes kete dhunti me kapacitet te plote perndryshe do jete shume e zbehte.
  Mund t'ju bej nje pyetje,pa menduar se ju mund te nxirrni ndonje sekret?

  -Si e trashegoi gjyshja tek ju,cfare pate ju?VIZIONE?
  -Cfare aftesish te tjera keni ju,si psh parashikime ose,sherime?
  -Ku ndjeheni ju me rrehat,duke pare mbi te gjera me ngjyra te forta te erreta apo ngjyra te forta te celura?
  -Komunikimi juaj ne cfare gjuhe eshte,shqip,apo ndonje gjuhe antike?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Alti Elezi : 07-08-2011 mė 18:01

 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Kleadoni me fal qe po e postoj kete video por i perket pak temes dhe me shkrin cdohere qe e shikoj

  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 20. #40
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga Alti Elezi Lexo Postimin
  Mund t'ju bej nje pyetje,pa menduar se ju mund te nxirrni ndonje sekret?

  -Si e trashegoi gjyshja tek ju,cfare pate ju?VIZIONE?
  -Cfare aftesish te tjera keni ju,si psh parashikime ose,sherime?
  -Ku ndjeheni ju me rrehat,duke pare mbi te gjera me ngjyra te forta te erreta apo ngjyra te forta te celura?
  -Komunikimi juaj ne cfare gjuhe eshte,shqip,apo ndonje gjuhe antike?
  Po i pergjigjem pyetjes tende sakte dhe prere. Kur thashe qe e kam te trasheguar nga gjyshja kisha parasysh pjesen e dyte te kesaj shprehje

  Ne rastin tim eshte e trasheguar nga gjyshja. Ka nje gje qe kur lind nje femije gjyshi ose gjyshja duhet te jete gjalle qe tja kaloje femijes kete dhunti me kapacitet te plote perndryshe do jete shume e zbehte.
  ...pra gjyshja kishte vdekur kur kam lindur une. Qe te gjithe ne familjen tone pohojne se ajo kishte aftesi jo vetem te komunikonte me te vdekurit, por edhe parashikime ose aftesi te tjera. Cdo gje per mua ka mbetur e zbehte, vetem ne kuadratin e te shikuarit, pra vetem shikoj te vdekur dhe komunikoj , asgje me teper.
  Nje rast qe me ka ndodhur diten me diell. Para 3 vjeteve, egzakt ne diten qe ishte ndyshuar ora 1 ore mbrapa, pra te henen po coja vajzen ne shkolle. Ate dite me duhej ta coja pak me heret. Shkolla fillonte ne oren 9 ne mengjez, por ate dite po e coja qe ne oren 8. Ne te vertete ora 8 i binte te ishte ora 9 ne mengjez sipas nje dite me pare. Me duhet te theksoj se prane shkolles se saj ishte edhe shkolla fillore (elemnetary school) . Sigurisht qe ata kane nevoje per school crossing guard. Shume shkolla kane pleq ose ndonje invalid qe behet vullnetar ne keto detyra, por ajo shkolle kishte angazhuar nxenesit e saj (sic benin ne dezhurnin ne shkolle) . Rruges per ne shkollen e vajzes, me duhej te kaloja ne fillim shkollen fillore. Kishte dy vende qe kalonin femijet, njera ne fillim dhe tjetra ne mbarim te shkolles. Kisha vene re qe midis ketyre shenjave kishte edhe nje shenje tjeter, por e kishin braktisur, nuk perdorej me. Kalova shenjen e pare...dhe cuditerisht pashe "dicka" kur po i afrohesha shenjes "te braktisur". Sa me shume po i afrohesha, aq me te qarta ishin ato qe "po shikoja". Perpara me qendronte nje grua plake, rreth 60-65 vjece, shume e shkurter, me floke te bardha fare , e veshur me nje xhakete qe veshin school crossing guard dhe mbante ne dore tabelen qe thoshte STOP. Rruga ishte nje kalimshe , keshtu qe i bie qe une te isha ngjitur saj, cdo gje e shikoja me qartesi...
  Cdo gje po me dukej e cudishme: mosha e saj - mos harroni se ishin femije qe e kryenin kete detyre; ishte ngjyra e xhaketes - nxenesit mbanin xhakete ngjyre portokalli me vija gri si varak, ndersa xhaketa e saj ishte ngjyre e ndezur neoni me vija gri varaku; me beri pershtypje distanca- ajo qendronte ne shenjen qe kishte kohe qe ishte braktisur, as ne te paren as ne te dyten , por midis; se fundi ishte KOHA - nuk ishte koha per femijet ne shkolle - ishte ora 8 ne mengjez dhe jo 9 ( edhe pse nje dite me pare ishte ora 9)...
  Distanca ime me kete gruan ishte egzakt 2 m, jo me shume. Gjithe keto pyetje me erdhen ne koke : pse tek kjo shenje e braktisur, pse nje grua plake dhe jo nje femije, pse ne kete ore, nuk ishte koha per femijet ne shkolle, qe kur paska ndryshuar ngjyra e xhaketes ?! . Instiktivisht ndalova afer saj dhe fillova "ta pyes" gjithe keto seri pyetjesh - Since when the uniform color has been chaged...why you?! - aren't kids suppose to work here ?!...this is not the correct time..dhe ja vazhdova ja thashe te tera pyetjet qe kishja ndermend...
  Me tha qe ajo punon aty dhe jo femije, ky ishte vendi qe duhej te punonte, koha eshte tamam ashtu sic duhet te punoje ajo - me tha ora eshte 9am dhe pa oren e saj ne dore - ja tha ora eshte 9am.... Une kisha shtangur, nuk po kuptoja asgje. Ne ate kohe ne tortuar kalojne 3 te rritur (dy gra dhe 1 burre) me dy femije. Nje grua shtynte nje karroce femije me dore dhe i jati mbante femijen tjeter per dore. Qe te tre po flisnin me njeri tjetrin. Kjo "plaka" sa i pa e nderpreu biseden me mua dhe direkt ngriti tabelen, se mendoi se ata donin te kalonin nga ana tjeter. U cudita me shume se ata jo vetem qe vazhduan rrugen, por nuk ju pergjigjen pershendetjes se saj qe ju tha Good Morning. Uau - i thashe asaj - si ka mundesi qe ata nuk ta kthyen pershendetjen ?! Bile ata nuk te pane fare -si ka mundesi ?!
  Mblodhi supet dhe me nje shenje deshperimi e uli tabelen poshte dhe me tha -as vete nuk e kuptoj pse-ne (ne anglisht). Une kembengulja qe si ka mundesi qe ata nuk te pane, se pashe reagimet e tyre -as pane as degjuan gje. Dilema e madhe me beri qe te ktheja koken nga vajza ime dhe fillova ta pyes ate...Ne ate moment ndjeva nje dhimbje te madhe ne gryke, me kishte mbetur fjala ne gryke sic i themi ne shiptaret - flisja por nuk me dilte zeri...vajza po me pyeste -hej cfare ke? - une po "i thoja" pse nuk e pane ata kete gruan, e shikon sec po ndodh? - e gjithe kjo bisede qe per mua ishte me "ze" per vajzen time dukej si filmat e Carli Caplin - Ndjehesha i ftohte ne trup - shikoja vajzen qe nuk po reagonte ne fjalet e mia dhe me ne fund ktheva koken nga gruaja plake qe po beja bisede...Ne momentin qe ktheva koken cfare te shikoj ?! - Nga nje forme e plote e nje gruaje, me nje xhakete ngjyre neoni me nje tabele ne dore cdo gje po transformohej ne syte e mi...filloi te shperbehej ne formen e avullit : ne fillim i iken kembet , me vone avash-avash trupi dhe i erdhi rradha bustit te saj ...me ne fund degjoj fjalen e fundit qe tha "Have a good day !" dhe cdo gje u zhduk perpara syve te mi. "Plaka" qe po shperbehej ne forme "Avulli" perpara syve te mi mbajti ngjyrat qe kishte. Ngjyra dominante ishte neon.
  Direkt kthej koken nga vajza dhe filloj ta pyes - kesaj rradhe zeri doli i plote - Did you see what happen ?! - What happen ? - me tha vajza ....fillova ta pyesja me imtesi per cdo gje dhe pergjigja e saj ishte JO per cdo gje. All I saw - me tha vajza - was you moving like a monkey in a circus, you were moving with hands and legs and saying not even the smallest word...What ?!?!?!?!?! - All this scenario and you saw NOTHING ?!
  All I saw - me tha vajza - ishe ti qe kishe ndaluar per nje kohe te gjate,levizje me kembe dhe duar, pashe grupin me 5 vete qe kaloi dhe ty qe pyetjeve te mia - hej , pse nuk po leviz, nuk po ju pergjigjeshe. Ti ishe shkeputur nga realieti- me tha- mendova se te kishte ndodhur dicka...

  Pra cfare ndodhi aty ate dite ishte kjo : nje bashke bisedim me ze te plote me plaken dhe nuk degjova asnje ze nga vajza ime. Te nesermen shkuam ne shkollen fillore dhe pyetem ne kishin pleq qe punonin si guards ne shkolle, ndonje grua plake me floke te shkurtra dhe te bardha, e shkurter edhe vete kjo grua dhe pyetjeve tona ju pergjigjen : Po kemi pasur me pare pleq, por ngaqe jane shtuar shkollat ( ishte edhe nje shkolle french version afer) filluam te angazhojme femije. Kjo grua qe thua ti, e bazuar ne pershkrimin tend ka te pakten 7-8 vjet qe ka vdekur - me tha.

  Te sqaroj dicka: Kur ben "bisede " me ghost nuk je ne gjendje te dallosh ne je ne realitet. Cdo gje te duket NORMALE. Vetem kur e kalon ate gjendje kupton cfare ka ndodhur. Per momentin cdo gje eshte dhe te duket REAL.
  Kam edhe 3 raste te tjera qe me kane ndodhur diten, se naten kam shume me teper. Qe ne adoleshence kam filluar te shikoj GHOSTS. Nga, pse, si, qysh, tek - nuk e di - di qe gjyshja ime ka pasur shume here me shume nga mua aftesi. Neqoftese e kam te trasheguar nga ajo e kam shume TE ZBEHTE. Dikush tjeter ne familjen tone e ka kete aftesi, neqoftese do ta quaje si te tille.

  Kete xhakete me ngjyre neoni kishte veshur plaka ndersa ngjyre portokalli ishte ngjyra qe perdornin ne ate moment.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 10-08-2011 mė 21:46

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •