Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028

    Pa titull

    Gishtat me se fundi vendosen te prekin tastieren. Jashte qetesine e nates e prish rrebeshi I shiut qe ka kohe qe ka filluar. Jam krejtsisht vetem. Pa ty pa eren tende pa ledhatimet e tua. Me mban gjalle imazhi yt. Tani je larg shume larg por mendimet e mia fluturojne me shpejt se aeroplani yt. Ato mberrijne me shpejt se ty ne stacionet ku ti do kalosh. Ato nuk kane nevoje per pasaporte apo per vize. Cfare po shkruaj keshtu? Gishtat levizin te shperqendruar mbi tastiere. Nje here e nje kohe shkruanin hareshem, gati kercenin kurse sotnte mezi me binden. Kam ftohte. Jam krejtesisht vetem.
    Pse valle jam I dashuruar akoma me njeriun qe me urren me se shumti? Pse valle ndjej mungesen e asaj qe me ktheu shpinen? Pse zemra nuk me bindet me? Jam rob I te kaluares se gezuar dhe I te tashmes se hidhur. Dallget e oqeanit degjohen deri pas xhamave te lagur te baneses ku dikur jetoje dhe ti. Cdo gje ketu eshte ashtu si ti e le. Vetem ti s’je ketu……Nje shkreptime e zbardhi per nje cast naten e zeze te kesaj vjeshte. Cakmaku ndezi cigaren qe po tymos ne gojen time dhe ra nga dora e cila nxitoi te shkruaje. Prit pak. Cakmaku ndezi dicka dhe ra. O Zot. Dikur edhe une te ndizja ty. Ti digjeshe ne caste fantastike dhe me,luteshe qe mos ndalesha. Sa e sa net I kaluam ne bregun e arte te ishullit tone duke pritur lindjen e Diellit qe zjarronte vetem per ne te dy. Sa e sa net I kaluam prane zjarrit qe jo rralle me gjuhet e tij te kuqe ngjallte deshirat dhe pasionet vetem per ne te dy. Kalimtaret e rrugeve qe kemi shkelur, myshterite e kafeve ku jemi ulur sportelistat e kinemave ku kemi hyre ishin mesuar te na shihnin bashke. Une dhe ti. Ti ike. Nuk je me. Jam krejtesisht vetem. Shiu vazhdon te bie dhe cigarja digjet ne gojen time.
    E nesermja ime do agoje pa ty. E nesermja jote….. nuk e di kam frike ta shkruaj. Per nje gje jam I sigurte kur ta lexosh kete email do kesh mbrritur ne stacionin e fundit.
    RIPPR

  2. #2
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Proza eshte me e bukura qe kam lexuar ndonjehere dhe te pergezoj jeni nje djale me shume fantazi

  3. #3
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028

    eldes

    BEHU E DEVOTSHME NESE HUTIMI TE KA GODITUR
    TE TE VIJNE TE MIRAT SANDEJMI NGA SĶ KE PRITUR
    MOS JU FRIKSO VARFERISE SE ZOTI TA KA SHKRUJT RRIZKUN
    AI ZOT QE NE AJER USHQN ZOGUN DHE NE DET PESHKUN

    KUSH MENDON QE RRIZKUN E SJELL DHUNA
    S'KISH PER TE NGRENE GJE HARABELI
    SA TE ISH GJALLE SHQIPONJA

    ZHDUKESH NGA KJO BOTE DHE
    AS VETE S'E DI
    NESE NATA BJEN MBI TY
    A DO ZGJOHESH PERSERI

    SA E SA TE FUQISHEM IKEN PA KUJTUAR
    E SA TE VARFER E TE PERVUAJTUR
    SHEKULLIN KANE JETUAR

    SA TE RINJ FJETEN E DUKE QESHUR U ZGJUAN
    KUR QEFINET NE ERRESIRE I PRESIN
    E ATA TIA DINE S'DUAN

    JETOVE NJE MIJE
    DHE DY MIJE T'JETOSH
    PATJETER DO VIJE DITA
    QE NE VARR TE SHKOSH.


    e nderuar Elda mos u keqkupto nga keto vargje qe i thura tani jane thjesht improvizim pas asaj qe lexova ne adresen time nga persona te cilet nuk i bin dot gomarit por samarit. poezite e tua me pelqyen mjaft urime.
    RIPPR

  4. #4
    El-Letėrsia Maska e macia_blu
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    michigan usa
    Postime
    2,492

    ....me dhembi mungesa e asaj qe po te dhemb ty.

    "o zot, dikur te ndizja edhe une ty"


    nuk kam c'te them me...kjo i tha te gjitha....
    o zot dikur te ndizja .... me pelqeu..me keputi nje dege nga malli i ndezesit tim qe ka ikur...tani lexoj edhe njehere tregimin tend dhe veshtroi degen e mallit tim te keputur per ate ndezesin...
    dhe per ate iksen tende ...pune fati..ose nuk i merituam ose nuk na merituan...ose asnjera as tjetra..mbaroi..erdhe data e skadences tek ata per ne.... ne nuk skadojme kujtuan ata ashtu... po te uroj qe te kesh ke te ndezesh ne shiun tjeter,,,urohem te kete kush te me ndeze qysh sonte biles(lol)

    para se te me ndizte mua ndizte cigare..dhe i pata thene.

    "TYM I CIGARES TENDE LE TE ISHA
    MUSHKERITE E TUA
    TI PERSHKOJA ME DOBINE E DIELLIT"

    C'ti besh e ngopi dielli im..ndoshta e dogji ne vend qe te me ndiz-digjte ai mua. macia e blute prap jam ..edhe pse iku... me dhemb sigurisht...une fle me dhimbjen ti fle me tymin. te dale ku te dale!

  5. #5
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028

    maces

    e vlersoj ate qe ke shkruar
    RIPPR

  6. #6
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028

    Kontradikta te vyera

    nese uje s'do kish as etja sdo ekzistonte
    nese tradhtia s'do ekzistonte askush nuk do ja dinte vleren besnikerise
    por prap prap s'e kuptoj kurre nuk kam urryer
    si ja di vleren dashurise ?????
    RIPPR

  7. #7
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Dashuria eshte nje ndjenje te ciles nuk i jap dot nje shpjegim te sakte por mund te them qe e ben njeriun te beje marrezira dhe te enderroje me sy hapur

    poezia me pelqeu shume

    Ps .Krijo edhe nje per mua

  8. #8
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028

    per ty

    nje liber i tere ne nje fjale , 7 pale qiej ne nje shikim , nje bubullime ne nje prekje , rrufe ne nje puthje, nje oqean i tere ne nje pike loti , nje mije vjet ne nje cast.... ja se c'eshte per mua dashuria.
    RIPPR

  9. #9
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    dashuria eh si gjithmone fillon me nje shikim vazhdon me puthje
    perfundon me lot

  10. #10
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Dola. Ēiftet e dashuruara
    putheshin qetėsisht nė park.
    Rendin rrugėt e periferisė
    buzėt tė takonin me bulevardin e madh.
    Natė e bukur, ēapitej ngadalė,
    diellin priste tė puthej nė mėngjes.
    Qyteti pėrqafohej me mallin pėrballė
    pa asnjė llogari, pa asnjė interes.

    Natė e bukur tmerrėsisht
    njė natė a vetė jeta ish?!

    Jetė njerėzore-fytyrė dashurish


    ....................

  11. #11
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Dashuria ėshtė romani i zemrės. (BOMARSHE)
    Dashuria ėshtė pėlhurė qė e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje! (VOLTERI)
    Tė dashurosh, edhe mė keq tė mos dashurosh, por mė sė vėshtiri ėshtė ta gjesh atė qė tė do! (PUSHKINI)
    Nėse nuk tė ka prekur dashuria, je duke ecur nėpėr terr. (PLATONI)
    Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė. (SUEDEZE)
    Zemra ėshtė pasuri, qė as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet. (FLOBERI)
    Dashuria nuk mund tė jetė e thellė, nėqoftėse nuk ėshtė e pastėr. (KONT)
    Dashuria e pėrhershme ėshtė xhevahir, i cili ka nevojė pėr kuti tė artė. (SANDI) Dashuria ėshtė mjeshtėr i madh, tė mėson mė njė tė qėlluar. (Korenji)
    Do tė lavdėroj dashurin barabare me pėrėndinė, se dashuria e vertetė, na mban tė gjallė nė jetė!!! (Ēajupi)
    Gėzimi i dashurisė zgjatė vetėm njė ēast, vuajtja e dashurisė zgjat tėrė jetėn. (De Floriani)

  12. #12
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028

    me mungon ky liber

    antologjia e fjales se mencur eshte njeri prej librave qe me mungon shume...
    RIPPR

  13. #13
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028

    Si dikur.....

    si dikur edhe tani ma mbyllen deren ne fyryre... si dikur edhe tani i rraskapitur ndihem prej dhunes se pa emert... si mundem te duroj kur fjalen ma mohojne ?? te jetosh si memec akoma nuk paska dale mode... ndoshta niperit e mij kete nuk e perjetojne.
    RIPPR

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •