Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 80
  1. #21
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    ela11 duhet te kesh durim , te vjellat gjate shtatzanis jane mese normale.Nuk e demtojne bebin , por ta bejn diten ty me te lodhshme dhe humorin ta cojne pertoke.

    Durim !!!
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Talking

    po ta mbash gjithe kohen mendjen aty,mund edhe ti provokosh vete

  3. #23
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    Dhe ilace po pi per te vjellen dhe nuk me pushon e vjella
    nuk ti lehteson, sikurse dhe pak fare? e mire, duro dhe pak se ja hudhe. U r almost there, be strong. Do e kesh goce me siguri. Urime.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e ela11
    Anëtarësuar
    11-06-2010
    Postime
    212
    hyra ne javen e 14 dhe nuk me pushon e vjella kam frike nga qe nuk ha a do me zhvillohet femija ne bark ,,ka dy dite qe me dhemb pak fundi i barkut ,per pergjigjet,,,,dhe te me falni qe bej shume pyetje po ne kete forum gjej pergjigje qe me qetesojne pak,,

  5. #25
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    hyra ne javen e 14 dhe nuk me pushon e vjella kam frike nga qe nuk ha a do me zhvillohet femija ne bark ,,ka dy dite qe me dhemb pak fundi i barkut ,per pergjigjet,,,,dhe te me falni qe bej shume pyetje po ne kete forum gjej pergjigje qe me qetesojne pak,,
    une e di, qe te vjellat pushojne, kur te fillosh te ndjesh femijen te levizi. Te ndalojne (ti e ke ndjere femijen te levizi?). Dhe do ndjehesh shume me mire. Sa per zhvillimin e femijes, mos u merzit, se i merr ato qe ka nevoje tani per tani trupi, pavarsisht se vjell. Mundohu te marresh sa me shume lengje. Ha supe me leng mishi te fresket perdite me zarzavate. Meqe stomaku ste duron shume. Supa eshte me e lehte per tu kapercyer. Dhe po volle, ska gje. Rendesi ka qe te vazhdosh te marresh lengje. Pij lengje frutashe me shumice. Dhe mos harro te marresh prenatal vitamins. Kane shume rendesi.

    Sa per dhimbjen ne fund te barkut, nese te vazhdon, shko konsultohu me doktorin. Sigurohu qe cdo gje eshte ne rregull.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  6. #26
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    une nuk e di ku i ke degjuar keto. une kam pas shtatazani tmerr. shkoja ne spital te merrja serume sepse cdo gje e villja. me binte te fiket ne pune me conin ne spital kalova ne anemi. ne asnje moment nuk me tha kush nga mjeket te hiqja femijen. femija hiqet vetem nese e ke ne tuba sepse eshte rrezik per ty & femijen. mire qe te hash & pish vazhdimisht edhe pse te vjellat jane te renda. nese ndihesh shume keq shko shif mjekun. nejse mos harro te maresh vitaminat. te vjellat vazhdojne per afersisht 3 muajet e pare. edhe mundohu te hass crackers te bejne te ndihesh me mire. edhe shmangu eres qe nuk te pelqen. une kisha tmerr leather edhe po ta shifja nga larg villja. kjo me ikur 3 muaj pasi kisha lindur. dmth edhe pasi kisha lind akoma villja po te shifja leather as vet se di pse.
    I LOVE GOD

    j&g

  7. #27
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    per cdo dhimbje ne bark duhet patjeter te konsultohesh me mjekun eshte shume e rendesishme. thjesht mund te jet asgje edhe nese te thone gjithcka mire. sigurohu te degjosh zemren e femijes. nese vazhdon kerko te besh ultrasound. une gjithmon pa degjuar zemren e femijes nuk delja nga dhoma lol. ela me siguri eshte femija i pare mos u shqeteso cdo gje do kaloj mire. keto amerikanet ketu me thonin mos ngri pesha mos u zgjat sepse te demtojne pra ki kujdes cdo gje do jete mire.
    Ndryshuar për herë të fundit nga loneeagle : 21-12-2010 më 16:51
    I LOVE GOD

    j&g

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    hyra ne javen e 14 dhe nuk me pushon e vjella kam frike nga qe nuk ha a do me zhvillohet femija ne bark ,,ka dy dite qe me dhemb pak fundi i barkut ,per pergjigjet,,,,dhe te me falni qe bej shume pyetje po ne kete forum gjej pergjigje qe me qetesojne pak,,
    edhe pak te kesh durim ha vetem buke te thekur sa te stabilizohet stomaku pak,per femijen mos u shqeteso fare se ai i merr aq sa e ka te nevojshme ne fillim,sa per dhimbjen e barkut mos e le masdore shko dhe flit me gjenekologen tende.
    Ti me sjell gjithmone fat dhe lumturi

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e ela11
    Anëtarësuar
    11-06-2010
    Postime
    212
    faleminderit mikeshat e mia me qetesoni me keto pergjigje,,,femijen akoma nuk e kam ndjere te levize ne cmuaj ndiet,,barku ne fund me dhemb kur levis se kur jam shtrire vetem mezi me dhemb ca,,keto dy dite i kam keto probleme,,

  10. #30
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    thone rreth muajit te katert. une e ndjeva rreth 4 muaj e gjysem. ka raste qe leviz por nuk e kupton dot. os si thonin doktorit per djalin tim eshte dembel . ne muajt e fundit kur degjoja muzik levizte me shpesh. por doktori ka nje aparat qe degjon te rrahuret e zemres femijes pa problem. eshte shume procedure e lehte. ela une kam kaluar te njejtin ankth si ty sepse hera e para edhe kisha tmerr per gjithcka. por cdo gje do kaloj mire mos e vri mendjen. good luck sweetie to you & the baby.
    I LOVE GOD

    j&g

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    levizjet e gocave ndihen me shpejt
    rreth muajit te 4 ose te 5

    ne fillim ndihet sikur dikush te ben gili gili
    mendoja se mos ishin zorret , pastaj ndihen sikur ben si vale , bul, bul
    derisa te leshon me shqelma qe te le pa fryme nqs nuk i pelqen ndonje gje
    bej naze po deshe
    e kane pushtetin ne dore pa dale akoma

  12. #32
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Marya, ka fillu me t'gudulis cuni ty? apo akoma, se nuk gjujne vetem shkelma jo. lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Marya, ka fillu me t'gudulis cuni ty? apo akoma, se nuk gjujne vetem shkelma jo. lol
    e kam cupke qe vdekte mamaja per te

    s'di nga c'ane te fle
    fle nga e majta bam shkelmi , fle nga e djathta bam shkelmi, vetem kur rri mbi te ndenjura qetesohet
    do me shkalloje , ne kembe do fle ndonje dite si kali

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    Marya mu me ndodh e kunderta kur rri mbeshtetur fillon dhe gjuan o zot o zot kush shtrihem vetem ndrydhet behet gunga gunga.une tani smundem me me flejte prej barkut te madh,diten kam gjet rehat dhe fle.

    Ela normal femijen mund ta kuptosh dhe 3 muash e gjysem qe leviz nga pak sikur zemer e nje zogu me te rrahura pastaj mbasi mbush 4 muajsh mundohet te zgjatet dhe shtrihet don te beje vend sa me shume....................
    Ti me sjell gjithmone fat dhe lumturi

  15. #35
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Citim Postuar më parë nga Ksanthi Lexo Postimin
    Po jo mi zemer nuk ke pse te frikesohesh .
    Degjo e dashur sa me pak ankth ne shtatzani sepse ankthi nuk eshte gje e mire as per ty dhe as per femijen .Disa shtatzani kane te vjella disa jo .
    Ha ha doktorreshe ksanthi....Me te degjuar e kam,se kur ke te vjella thone se e ke vajze.

  16. #36
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anëtarësuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    Ha ha doktorreshe ksanthi....Me te degjuar e kam,se kur ke te vjella thone se e ke vajze.
    Dhe une me te degjuar e kam qe nuk ka rendesi sexi i femijes doktor profesor Henri.

  17. #37
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    Faleminderit do vete te ble nga keto pije...po doktoresha deri tani nuk me ka dhene as nje ilac pervec acidit folik qe e pi cdo dite,,,vitaminat prenatal tani pihen qe ne muajt e pare
    Pershendetje Ela !
    Shtatzëna ka nevojë te madhe per proteina, minerale dhe vitamina, sidomos vitaminat A, D,C. Gjatë shtatzanise e sidomos ne tre muajt e parë është shumë e nevojshme qe gruaja te konsumoje ushqim cilesor. Ushqimi i mirë i shtatzënes, perveq rendesise ne shendetin e saj , ka ndikim te madh edhe në rritjen dhe zhvillimin e frytit qe ajo e mban. Duhet te marresh proteina me origjine shtazore pasi ato rritin forcën mbrojtëse imunobiologjike.

  18. #38
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Citim Postuar më parë nga RiGerta Lexo Postimin
    Po ku din ti mer? Nuk eshte e vertete.Une s'kam vjelle hic po vajze e kam pas.
    Jo moj ela kush te ka shti ankthin dhe ty.Po mos degjo boten moj po kap lexo nje liber qe flet mbi 7zanine edhe kohen kalon edhe dicka meson, e vren qe jane vetem thashetheme nga njerez te paditur ato qe ke degjuar
    C a ki breh..me tnigjume e kam...

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Citim Postuar më parë nga ela11 Lexo Postimin
    kam shume frike se kam degjuar se po volle shume ne shtatzani ta heqin femijen...une kam shume te vjella nuk po mbaj dot ushqimin jam ne javen e 10,,,nuk jam dobesuar,,,
    shume urime se pari.
    ke degjuar gabim.ti kujdesu vetem qe te ushqehesh shendetshem.ne te shumten e rasteve te vjellurit zgjat 3-4 muaj. madje ehde nese nuk ke orex dhe han fare pak nuk te demtojne. une spara kam vjelle po nga pervoja te grave me te cilat kam kontaktuar dij qe kjo nuk e demton beben.

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    [QUOTE=RiGerta;2933951]Po ku din ti mer? Nuk eshte e vertete.Une s'kam vjelle hic po vajze e kam pas.
    Jo moj ela kush te ka shti ankthin dhe ty.Po mos degjo boten moj po kap lexo nje liber qe flet mbi 7zanine edhe kohen kalon edhe dicka meson, e vren qe jane vetem thashetheme nga njerez te paditur ato qe ke degjuar[/QU

    pajtohem me ty qe seshte e vertete kjo ne lidhje me gjinine e femise.une kam vjelle vetem njehere edhe ate na fundi se ia kam tepruar ne te ngrene po e kam vajze e sa per kete qe duhet te lexoje e them nga pervoja qe ndihmon shume po prape smjafton. une degjoja plot skepticizem kur me keshillonin nena ose gjyshja ,
    doja ti beja gjerat siq i lexoja ne libra a revista. po me vone shume shpesh me kane ndihmuar edhe keshillat.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •