Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 57 prej 57
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Helikranon
    Anëtarësuar
    14-11-2010
    Postime
    359
    Dicka e fundit per ju.

    "Mendjet e medha diskutojne per idete,

    mendjet mesatare diskutojne per ngjarjet

    dhe mendjet e vogla diskutojne per njerezit."

    A nuk po diskutoni dhe ju per njerezit?

    Diskutime te mbara.

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    31-12-2010
    Postime
    378
    Citim Postuar më parë nga Helikranon Lexo Postimin
    Dicka e fundit per ju.

    "Mendjet e medha diskutojne per idete,

    mendjet mesatare diskutojne per ngjarjet

    dhe mendjet e vogla diskutojne per njerezit."

    A nuk po diskutoni dhe ju per njerezit?

    Diskutime te mbara.
    Ne shqiptarèt ortodoksè po diskutojmè se si idenè, platformèn dhe arritjen e madhèrishme tè Kishès Ortodokse Autoqefale Shqiptare tè realizuar me sakrifica e therrori sublime nga ortodoksèt shqiptarè, po na e nèpèrkèmb njè njeri i vetèm i telekomanduar nè krye dhe si duhet tè veprohet qè ky njeri tè shkojè andej nga ka ardhur me ceremonitè pèrkatèse tè mikpritjes e besès shqiptare. Por si i bèhet kur mysafirèt e huaj nuk i respektojnè traditat dhe zakonet e shqiptarit. Ja pèr kèto çèshtje po diskutojmè e vrasimm mendjen.

  3. #43
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Helikranon Lexo Postimin
    Dicka e fundit per ju.

    "Mendjet e medha diskutojne per idete,

    mendjet mesatare diskutojne per ngjarjet

    dhe mendjet e vogla diskutojne per njerezit."

    A nuk po diskutoni dhe ju per njerezit?

    Diskutime te mbara.
    Ndërsa hipokritët devijojnë debatin me aksione subversive. Interesante që zotrote ke zgjedhur një variant të një shprehje shumë të vjetër Mongole, e cila ka kaluar nëpër dhomat diplomatike të njerëzve më manjak për pushtet në botë, pra Francezët në kohërat e Luigjave, e më pas u bë pjesë e diskursit politik edhe në Amerikë me themelimin e progresivizmit(lexo: komunizmit si koncept evolutiv dhe jo revolutiv) nga Rooseveltat.

    Origjinave nuk i shmangesh dot, herët a vonë do të gënjejnë e do dalin në pah.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  4. #44
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Per ta perforcuar kete qe e tha Hyllien, mund te shtoj edhe keto -

    Taulantet - te vrazhde (taulantos e taulantos - te vrazhde e kokeforte)
    Arberit - çupelina (arbos: i zhburreruar)
    Plerei - te krekosur (pleros - i krekosur)
    Atintanet - te pa ndere (atites - i pandere)
    Moloset - budallenj (molos - idiot)
    Ardiejte - te piset ( arda- ndyresire)
    Enkelejte - te denje per tallje (engelao- shpotitem)
    Pirustet - zjarrvenes ( pyros- zjarr)
    Nestet - te uritur (nestos - agjerues)
    Penestet - skllever (penestes - skllav qe punon ne fusha)
    Peonet - **** (peos - organ mashkullor)
    Kaonet - koq.e (kaon - testikul)
    etj...
    HAHAHAHA
    Ky e more kete "'etimologji'" se qenka si nga ato te analfabeteve gerek. Pse greket ua paskan vene emrat ilireve?!

    Taulantet - banoret e tokave te Kaut vendor Taut
    Arberit - s'eshte as shqip as greqisht po nje forme absolutisht e korruptuar tashme pa kuptim ne asnje gjuhe.
    Plerei - te pasurit, banor te tokave te plleshme
    Atintanet - fis latin
    Moloset - te buallit
    Ardiejte - ?te ardhur [muhaxhire]
    Enkelejte - bijte e Enjtit
    Pirustet - Xehetaret
    Nestet - Te urtit qe nxjerrin, qe marrin [gjakun],
    Penestet - bij te nesteve, te nesteve, [te rrjedhur] prej nesteve
    Peonet - PIE as ne antike s'kuptohej ky emer
    Kaonet - Kaurret
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #45
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    HAHAHAHA
    Ky e more kete "'etimologji'" se qenka si nga ato te analfabeteve gerek. Pse greket ua paskan vene emrat ilireve?!

    Taulantet - banoret e tokave te Kaut vendor Taut
    Arberit - s'eshte as shqip as greqisht po nje forme absolutisht e korruptuar tashme pa kuptim ne asnje gjuhe.
    Plerei - te pasurit, banor te tokave te plleshme
    Atintanet - fis latin
    Moloset - te buallit
    Ardiejte - ?te ardhur [muhaxhire]
    Enkelejte - bijte e Enjtit
    Pirustet - Xehetaret
    Nestet - Te urtit qe nxjerrin, qe marrin [gjakun],
    Penestet - bij te nesteve, te nesteve, [te rrjedhur] prej nesteve
    Peonet - PIE as ne antike s'kuptohej ky emer
    Kaonet - Kaurret
    Keshtu kur i lexon postimet duke kercy si zhaba prej postimit ne postim. Nuk ishte fjala per etimologjine e fjaleve. Etimologjia qendron ashtu siq i ke sjell edhe ti. Po flisnim per praktiken e grekeve qe keto emertime ti perdornin per gjera te pahijshme dhe nenqmuese ne menyre qe te krijonin konfusion te pasardhesit.
    Pra i perdoren keto emertime per te emertuar diqka te pahijshme e nenqmuese.

    Postimi im e pasoi kete postim te Hyllien, te cilin sipas gjitha gjasave nuk e paske lexu.


    Citim Postuar më parë nga Hyllien Lexo Postimin
    Kështu Pirrua na paskish qënë Grek, edhe pse emërtimi i fiseve atje, pra Molosë, Kaon etj nëse është origjinal, në greqishten e lashtë kanë patur kuptime degjenerative. Kaon do të thotë i pistë, derr. Gati cdo populli Grekët nëse i ruajtën emërtimin e bënë emërtimin në gjuhën e tyre dicka të keqe dhe të neveritshme. Sidomos kjo praktikë ka qenë me popullsitë vëndase të ballkanit me origjinë Pellazge.
    Ja ku i mora:
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga illyrian rex : 11-01-2011 më 05:01

  6. #46
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    Keshtu kur i lexon postimet duke kercy si zhaba prej postimit ne postim. Nuk ishte fjala per etimologjine e fjaleve. Etimologjia qendron ashtu siq i ke sjell edhe ti. Po flisnim per praktiken e grekeve qe keto emertime ti perdornin per gjera te pahijshme dhe nenqmuese ne menyre qe te krijonin konfusion te pasardhesit.
    Pra i perdoren keto emertime per te emertuar diqka te pahijshme e nenqmuese.

    Postimi im e pasoi kete postim te Hyllien, te cilin sipas gjitha gjasave nuk e paske lexu.

    Ja ku i mora:
    HAHAHAHA
    oj zhabe, deshte me thane si karkalec.
    Po nuk asht ashtu, -keqkuptimi asht i joti. Une fort mire e dita se ti nuk i ke pru ato si etmologji te sakta, po per te treguar se cfare etimologjish bajne analfabetet e sotem grek, prej motiveve te xhelozise kundrejt shqiptareve.

    Ajo po shihet se asht interpretim i tipit si : "fjala caj vjen prej kuptimit qaj sepse ata qe e donin cajin ishin ne gjendje te qanin per te" hahahaha


    Te pyeta ku e more, se deshta me e pa, e me qesh pak ma fort me at' "autor" t'famshem. Edhe me i ra ne fije se n'dialektin e cilit katun asht bazu.
    -----------------------

    Problemi asht se keto pordhonime e perdhunime te emnave te fiseve ilire nuk jan ba prej grekeve...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 11-01-2011 më 12:51
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #47
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    ups...
    Pra, une paskam keqkuptu. Nuk e kisha kap mire postimin tend.
    Kerkoj falje

    zhaba

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e liridonmuqa
    Anëtarësuar
    08-01-2011
    Postime
    9

    Albania - Shqipëria

    Harta e Shqiptarëve 1878-2O12 http://img220.imageshack.us/f/albaniay.jpg/

    Jam ne perpunim te nje harte me te madhe se kjo dhe me duhet ndihma juaj qe ta realizoj kete qellim.
    Me duhet cdo vend shqiptar i cili tani gjendet ne shtetet fqinje si e kishte emrin ne shqip dhe si e ka ne maqedonisht , greqisht apo serbisht.

    liridon_muqaj@hotmail.com
    http://www.facebook.com/home.php#!/p...?id=1644131220

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e gjergani
    Anëtarësuar
    09-01-2009
    Postime
    132
    Mesa kuptoj une kjo teme ka te bej me qenesine ose jo te Pellazgeve paraardhes te te tereve dhe dalja e ilireve si paraardhes.Apo prap gaboj ndoshta merret me Gattin qe ndoshta harron qe ne Epir gjenden dhe sote e kesaj dite shume kollona fallustike sic duket ky Enxua nuk e dika i shkreti qe emrin lap e vendosen te paret etia asaj popollsie qedikure queshin KAONE (ndoshta te kjo fjale me kalimin e kohes per letesi jane hequr nja dy germa). Ne jug ekziston akoma toponimi QAFA E KARIONIT.Ne diksjonarin ITALIANO-LATINO volumi i dyte me autore F. CALONGHI e P.RIVOIRE botuar ne Torino ne vitin 1921 nga ROSENBERG & SELLIER ne kollonen 710 ne fund te faqes shkruhet keshtu:
    Lapida e Lapide,lapis (pietra, in gen),-monumentum (monumento spolcrale;ricordo marmoreo);
    sepulcrum
    ndersa ne kollonen 711 ne fillim
    Lapidare,qualc.,lapides in alqm mitere ovv.conicere-alqm lapidibus cooperire;alqm lapidibus ovv,saxis obruere(coprir di pietre, di sassi); alqm lapidibus prosequi.-temere di essere lapidato,lapides timere
    Se ku i ka gjetur ky Gatti ***** nuk e gjej dot ndoshta ska per vete se si autor mua mu duk pa to.Ishte per mua vetem nje kopjus pjesesh dhe montues i tyre .Sa per Spahiun e uroj te vazhdoj me me kujdes punen qe ka nisur se ka filluar te me duket si shume lokalist gje qe ja ul shume vlerat. Ndoshta do te ishte mire qe ku studiues te studjonte ndoshta dhe ne gjuhen qe jane shkruar ca gjera jo ne perkthime qe nga njehere luajne shume nga njeri perkthyes te tjetri.
    Sa per EPIRIN ai eshte PELLAZG ose zoti Spahiu duhet te pranoje publikisht qe DODONA eshte
    tempull grek dhe jo i joni .
    Ne mos gaboj te Iljada Akili ne DODONE i flet ZEUSIT te DODONES(ZEUS MBRET I PELLAZGEVE)dhe jo i ilireve .
    Jam shqiptar se kesh lerë unë i parë, pa bëra gjuhë e bëra perëndinë e më pas Perëndia bëri njerinë.

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Lokalistet , jane pjese e antishqiptarizmes , jo vetem se deformojne faktet duke genjyer , por i sherbejne percarjes dhe tezave sllavo-greke ! Per ata eshte me i rendesishem gerxhi i fshatit te tyre , per te cilin jane gati te shkaterrojne qytetin qe kane krijuar te gjithe fshatrat e zones !

    Sic e shikon , eshte mediokritet , "fshataresk" !

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anëtarësuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Citim Postuar më parë nga Helikranon Lexo Postimin
    Dicka e fundit per ju.

    "Mendjet e medha diskutojne per idete,

    mendjet mesatare diskutojne per ngjarjet

    dhe mendjet e vogla diskutojne per njerezit."

    A nuk po diskutoni dhe ju per njerezit?

    Diskutime te mbara.
    Me Dna greket e shqiptaret jane gati njesoj,edhe greket nga kaukazi erdhen ?haplogrupet me te medha jane J,E,.Nga gjinia femerore J.Kjo dukuri nuk haset fare ne kaukaz ku me dna kane si grupim haplogrupin G.Nga e gjete ti pra bashke me serbet e greket qe shqiptaret erdhen nga kaukazi ??Apo hap vikipedine ne serbisht dhe greqisht dhe hopa e gjetem...Mos u nxito se e ke gabim ,ne ose me sakte nje pjese e shqiptareve (pa llogaritur vllehet serbet e bullgaret e shqiptarizuar) jemi autoktone.Shko te Family treedna qe eshte qendra me e rendesishme ne bote per studime gjenetike, dhe shiko harten e ballkanit e e kupton pastaj.Ne nuk jemi aq shume shqiptare ne Shqipri sic mendon shumica,te gjithe flasim shqip jemi rritur e lindur ne shqiperi por sic te thashe po te heqesh te ardhurit e shqiptarizuar ,per mendimin tim dalim te gjysma.hallat e mia psh...jane martuar me greke (minoritare kuptohet, qe ne ndryshim nga 300 Euroshat flasin shqip).Tezja eshte martuar me gallabordas,por po ta pyesesh e ka harruar ne gjenerata e cuditet po ta pyesesh cje, se pervec se shqiptar ska cte jete.Si cdo popull jemi perzier e transformuar por berthamen e kemi.Merre greqine tende te ndritshme ,gjysma e tyre ngjajne si palestineze jo si europiane.Te zinj e me mustaqe si sadami.Lexo lexo lexo,pa percmim per asnje....duaje greqine nese e ndjen veten grek ose progrek por mos percmo Shqiperine..
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Ketu ne suedi E gjeta nje liber e viteve 1889 suedisht ne te shkrune qe shqiptaret dhe greket jane pellazge.

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    Ketu ne suedi E gjeta nje liber e viteve 1889 suedisht ne te shkrune qe shqiptaret dhe greket jane pellazge.
    Morre ,po a e lexove se kure ja nis emni grek,mu lajmrue.po qfare greket me prejardhje pellazge?Emni grek ashte shum i voneshem,bile vetem nji pjes ashte quejtur GREACI,dhe pikerisht keta jane shqipetar.Roma kure nuk i permend,Ata thojne e okupuem epirin maqedonin trakin ilirin,dhe krej gadishullin ILIRIK.

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    Citim Postuar më parë nga gjergani Lexo Postimin
    Mesa kuptoj une kjo teme ka te bej me qenesine ose jo te Pellazgeve paraardhes te te tereve dhe dalja e ilireve si paraardhes.Apo prap gaboj ndoshta merret me Gattin qe ndoshta harron qe ne Epir gjenden dhe sote e kesaj dite shume kollona fallustike sic duket ky Enxua nuk e dika i shkreti qe emrin lap e vendosen te paret etia asaj popollsie qedikure queshin KAONE (ndoshta te kjo fjale me kalimin e kohes per letesi jane hequr nja dy germa). Ne jug ekziston akoma toponimi QAFA E KARIONIT.Ne diksjonarin ITALIANO-LATINO volumi i dyte me autore F. CALONGHI e P.RIVOIRE botuar ne Torino ne vitin 1921 nga ROSENBERG & SELLIER ne kollonen 710 ne fund te faqes shkruhet keshtu:
    Lapida e Lapide,lapis (pietra, in gen),-monumentum (monumento spolcrale;ricordo marmoreo);
    sepulcrum
    ndersa ne kollonen 711 ne fillim
    Lapidare,qualc.,lapides in alqm mitere ovv.conicere-alqm lapidibus cooperire;alqm lapidibus ovv,saxis obruere(coprir di pietre, di sassi); alqm lapidibus prosequi.-temere di essere lapidato,lapides timere
    Se ku i ka gjetur ky Gatti ***** nuk e gjej dot ndoshta ska per vete se si autor mua mu duk pa to.Ishte per mua vetem nje kopjus pjesesh dhe montues i tyre .Sa per Spahiun e uroj te vazhdoj me me kujdes punen qe ka nisur se ka filluar te me duket si shume lokalist gje qe ja ul shume vlerat. Ndoshta do te ishte mire qe ku studiues te studjonte ndoshta dhe ne gjuhen qe jane shkruar ca gjera jo ne perkthime qe nga njehere luajne shume nga njeri perkthyes te tjetri.
    Sa per EPIRIN ai eshte PELLAZG ose zoti Spahiu duhet te pranoje publikisht qe DODONA eshte
    tempull grek dhe jo i joni .
    Ne mos gaboj te Iljada Akili ne DODONE i flet ZEUSIT te DODONES(ZEUS MBRET I PELLAZGEVE)dhe jo i ilireve .
    DODONA ASHTE E EPIROTEVE SHQIPETARE,NUKE KA LIDHJE ME GREK.

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Epoken e hershme eshte shume kollaj per ta kuptuar se e kemi po ashtu ne ditet e sotme ! Shikoni Shqiperine e sotme , zbritjen e te gjithe popullsise rurale drejt qendrave te medha te banuara ! Shikoni industrine , lapidaret dhe monumentet qe ne shume pak vite jane kthyer totalisht ne germadha ! Shikoni "konfliktin" social mbi qytetarine dhe intelektualizmin dhe zhvillimin e shtresave sociale ! Shikoni epitetet percmuese te vendosura per percaktimin pikerisht te ketyre shtresave sociale !

    Shikoni edhe "rrjedhjen" e natyrshme drejt "Greqise" dhe "Italise" se sotme !

    E njejta gje ka ndodhur ne Gadishullin pellazgjik , po midis shqiptaresh , edhe ne lashtesi ! Them po midis shqiptaresh , duke kuptuar te njejten mase njerezish , me te njejten gjuhe (me diferencat dialektore) , me te njejten tradite (kod zakonor) , por jo me te njejtin nivel zhvillimi qytetar , shkencor dhe pasuror !

    Ne po na ndodh si puna e ketyre "shkencetareve" qe kerkojne "aliene" , duke harruar qe vete Toka eshte nje nga pjeset e universit dhe njerezit qe e popullojne jane pjese po e natyrshme e ketij universi (vete alienet)! Keta "shkencetare" , jane duke kerkuar "alienet" neper galaktika dhe harrojne te shikojne se Njutoni e pa mollen 5 metra larg tij , nderkohe qe te gjithe njerezit e kishin pare miliona here te binte ???!!!

    Prandaj iu takon studiuesve shqiptare te thellohen si ne terrenin shqiptar edhe ne shkrimet origjinale te lashta , me seriozitet ! Jo si ky "shkencetari" qe na paska "zbuluar" se epirotet paskan qene ilire .
    Sipas ketij "shkencetarit" shkodranet jane vlonjate ! Keshtu te pakten e kuptoj une ! Cfare jane me keto ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga bamatat : 17-04-2011 më 18:08

  16. #56
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    05-03-2012
    Postime
    641
    Shqipja konike
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Epirotët e vjetër janë ilirët



    AVANTAZH EPIRI NGA LASHTESIA DERI NE DITET E SOTME
    2 649 visningar•13 juli 2019


    Alpo Televizion.al

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •