Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 57 prej 57
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Helikranon
  Antarsuar
  14-11-2010
  Postime
  359
  Faleminderit
  14
  18 falenderime n 17 postime
  Dicka e fundit per ju.

  "Mendjet e medha diskutojne per idete,

  mendjet mesatare diskutojne per ngjarjet

  dhe mendjet e vogla diskutojne per njerezit."

  A nuk po diskutoni dhe ju per njerezit?

  Diskutime te mbara.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Helikranon Lexo Postimin
  Dicka e fundit per ju.

  "Mendjet e medha diskutojne per idete,

  mendjet mesatare diskutojne per ngjarjet

  dhe mendjet e vogla diskutojne per njerezit."

  A nuk po diskutoni dhe ju per njerezit?

  Diskutime te mbara.
  Ne shqiptart ortodoks po diskutojm se si iden, platformn dhe arritjen e madhrishme t Kishs Ortodokse Autoqefale Shqiptare t realizuar me sakrifica e therrori sublime nga ortodokst shqiptar, po na e nprkmb nj njeri i vetm i telekomanduar n krye dhe si duhet t veprohet q ky njeri t shkoj andej nga ka ardhur me ceremonit prkatse t mikpritjes e bess shqiptare. Por si i bhet kur mysafirt e huaj nuk i respektojn traditat dhe zakonet e shqiptarit. Ja pr kto shtje po diskutojm e vrasimm mendjen.

 3. #43
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Helikranon Lexo Postimin
  Dicka e fundit per ju.

  "Mendjet e medha diskutojne per idete,

  mendjet mesatare diskutojne per ngjarjet

  dhe mendjet e vogla diskutojne per njerezit."

  A nuk po diskutoni dhe ju per njerezit?

  Diskutime te mbara.
  Ndrsa hipokritt devijojn debatin me aksione subversive. Interesante q zotrote ke zgjedhur nj variant t nj shprehje shum t vjetr Mongole, e cila ka kaluar npr dhomat diplomatike t njerzve m manjak pr pushtet n bot, pra Francezt n kohrat e Luigjave, e m pas u b pjes e diskursit politik edhe n Amerik me themelimin e progresivizmit(lexo: komunizmit si koncept evolutiv dhe jo revolutiv) nga Rooseveltat.

  Origjinave nuk i shmangesh dot, hert a von do t gnjejn e do dalin n pah.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 4. #44
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga illyrian rex Lexo Postimin
  Per ta perforcuar kete qe e tha Hyllien, mund te shtoj edhe keto -

  Taulantet - te vrazhde (taulantos e taulantos - te vrazhde e kokeforte)
  Arberit - upelina (arbos: i zhburreruar)
  Plerei - te krekosur (pleros - i krekosur)
  Atintanet - te pa ndere (atites - i pandere)
  Moloset - budallenj (molos - idiot)
  Ardiejte - te piset ( arda- ndyresire)
  Enkelejte - te denje per tallje (engelao- shpotitem)
  Pirustet - zjarrvenes ( pyros- zjarr)
  Nestet - te uritur (nestos - agjerues)
  Penestet - skllever (penestes - skllav qe punon ne fusha)
  Peonet - **** (peos - organ mashkullor)
  Kaonet - koq.e (kaon - testikul)
  etj...
  HAHAHAHA
  Ky e more kete "'etimologji'" se qenka si nga ato te analfabeteve gerek. Pse greket ua paskan vene emrat ilireve?!

  Taulantet - banoret e tokave te Kaut vendor Taut
  Arberit - s'eshte as shqip as greqisht po nje forme absolutisht e korruptuar tashme pa kuptim ne asnje gjuhe.
  Plerei - te pasurit, banor te tokave te plleshme
  Atintanet - fis latin
  Moloset - te buallit
  Ardiejte - ?te ardhur [muhaxhire]
  Enkelejte - bijte e Enjtit
  Pirustet - Xehetaret
  Nestet - Te urtit qe nxjerrin, qe marrin [gjakun],
  Penestet - bij te nesteve, te nesteve, [te rrjedhur] prej nesteve
  Peonet - PIE as ne antike s'kuptohej ky emer
  Kaonet - Kaurret
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 5. #45
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga Baptist Lexo Postimin
  HAHAHAHA
  Ky e more kete "'etimologji'" se qenka si nga ato te analfabeteve gerek. Pse greket ua paskan vene emrat ilireve?!

  Taulantet - banoret e tokave te Kaut vendor Taut
  Arberit - s'eshte as shqip as greqisht po nje forme absolutisht e korruptuar tashme pa kuptim ne asnje gjuhe.
  Plerei - te pasurit, banor te tokave te plleshme
  Atintanet - fis latin
  Moloset - te buallit
  Ardiejte - ?te ardhur [muhaxhire]
  Enkelejte - bijte e Enjtit
  Pirustet - Xehetaret
  Nestet - Te urtit qe nxjerrin, qe marrin [gjakun],
  Penestet - bij te nesteve, te nesteve, [te rrjedhur] prej nesteve
  Peonet - PIE as ne antike s'kuptohej ky emer
  Kaonet - Kaurret
  Keshtu kur i lexon postimet duke kercy si zhaba prej postimit ne postim. Nuk ishte fjala per etimologjine e fjaleve. Etimologjia qendron ashtu siq i ke sjell edhe ti. Po flisnim per praktiken e grekeve qe keto emertime ti perdornin per gjera te pahijshme dhe nenqmuese ne menyre qe te krijonin konfusion te pasardhesit.
  Pra i perdoren keto emertime per te emertuar diqka te pahijshme e nenqmuese.

  Postimi im e pasoi kete postim te Hyllien, te cilin sipas gjitha gjasave nuk e paske lexu.


  Citim Postuar m par nga Hyllien Lexo Postimin
  Kshtu Pirrua na paskish qn Grek, edhe pse emrtimi i fiseve atje, pra Molos, Kaon etj nse sht origjinal, n greqishten e lasht kan patur kuptime degjenerative. Kaon do t thot i pist, derr. Gati cdo populli Grekt nse i ruajtn emrtimin e bn emrtimin n gjuhn e tyre dicka t keqe dhe t neveritshme. Sidomos kjo praktik ka qen me popullsit vndase t ballkanit me origjin Pellazge.
  Ja ku i mora:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga illyrian rex : 11-01-2011 m 04:01

 6. #46
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga illyrian rex Lexo Postimin
  Keshtu kur i lexon postimet duke kercy si zhaba prej postimit ne postim. Nuk ishte fjala per etimologjine e fjaleve. Etimologjia qendron ashtu siq i ke sjell edhe ti. Po flisnim per praktiken e grekeve qe keto emertime ti perdornin per gjera te pahijshme dhe nenqmuese ne menyre qe te krijonin konfusion te pasardhesit.
  Pra i perdoren keto emertime per te emertuar diqka te pahijshme e nenqmuese.

  Postimi im e pasoi kete postim te Hyllien, te cilin sipas gjitha gjasave nuk e paske lexu.

  Ja ku i mora:
  HAHAHAHA
  oj zhabe, deshte me thane si karkalec.
  Po nuk asht ashtu, -keqkuptimi asht i joti. Une fort mire e dita se ti nuk i ke pru ato si etmologji te sakta, po per te treguar se cfare etimologjish bajne analfabetet e sotem grek, prej motiveve te xhelozise kundrejt shqiptareve.

  Ajo po shihet se asht interpretim i tipit si : "fjala caj vjen prej kuptimit qaj sepse ata qe e donin cajin ishin ne gjendje te qanin per te" hahahaha


  Te pyeta ku e more, se deshta me e pa, e me qesh pak ma fort me at' "autor" t'famshem. Edhe me i ra ne fije se n'dialektin e cilit katun asht bazu.
  -----------------------

  Problemi asht se keto pordhonime e perdhunime te emnave te fiseve ilire nuk jan ba prej grekeve...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Baptist : 11-01-2011 m 11:51
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 7. #47
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  9 falenderime n 9 postime
  ups...
  Pra, une paskam keqkuptu. Nuk e kisha kap mire postimin tend.
  Kerkoj falje

  zhaba

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e liridonmuqa
  Antarsuar
  08-01-2011
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Albania - Shqipria

  Harta e Shqiptarve 1878-2O12 http://img220.imageshack.us/f/albaniay.jpg/

  Jam ne perpunim te nje harte me te madhe se kjo dhe me duhet ndihma juaj qe ta realizoj kete qellim.
  Me duhet cdo vend shqiptar i cili tani gjendet ne shtetet fqinje si e kishte emrin ne shqip dhe si e ka ne maqedonisht , greqisht apo serbisht.

  liridon_muqaj@hotmail.com
  http://www.facebook.com/home.php#!/p...?id=1644131220

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e gjergani
  Antarsuar
  09-01-2009
  Postime
  132
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mesa kuptoj une kjo teme ka te bej me qenesine ose jo te Pellazgeve paraardhes te te tereve dhe dalja e ilireve si paraardhes.Apo prap gaboj ndoshta merret me Gattin qe ndoshta harron qe ne Epir gjenden dhe sote e kesaj dite shume kollona fallustike sic duket ky Enxua nuk e dika i shkreti qe emrin lap e vendosen te paret etia asaj popollsie qedikure queshin KAONE (ndoshta te kjo fjale me kalimin e kohes per letesi jane hequr nja dy germa). Ne jug ekziston akoma toponimi QAFA E KARIONIT.Ne diksjonarin ITALIANO-LATINO volumi i dyte me autore F. CALONGHI e P.RIVOIRE botuar ne Torino ne vitin 1921 nga ROSENBERG & SELLIER ne kollonen 710 ne fund te faqes shkruhet keshtu:
  Lapida e Lapide,lapis (pietra, in gen),-monumentum (monumento spolcrale;ricordo marmoreo);
  sepulcrum
  ndersa ne kollonen 711 ne fillim
  Lapidare,qualc.,lapides in alqm mitere ovv.conicere-alqm lapidibus cooperire;alqm lapidibus ovv,saxis obruere(coprir di pietre, di sassi); alqm lapidibus prosequi.-temere di essere lapidato,lapides timere
  Se ku i ka gjetur ky Gatti ***** nuk e gjej dot ndoshta ska per vete se si autor mua mu duk pa to.Ishte per mua vetem nje kopjus pjesesh dhe montues i tyre .Sa per Spahiun e uroj te vazhdoj me me kujdes punen qe ka nisur se ka filluar te me duket si shume lokalist gje qe ja ul shume vlerat. Ndoshta do te ishte mire qe ku studiues te studjonte ndoshta dhe ne gjuhen qe jane shkruar ca gjera jo ne perkthime qe nga njehere luajne shume nga njeri perkthyes te tjetri.
  Sa per EPIRIN ai eshte PELLAZG ose zoti Spahiu duhet te pranoje publikisht qe DODONA eshte
  tempull grek dhe jo i joni .
  Ne mos gaboj te Iljada Akili ne DODONE i flet ZEUSIT te DODONES(ZEUS MBRET I PELLAZGEVE)dhe jo i ilireve .
  Jam shqiptar se kesh ler un i par, pa bra gjuh e bra perndin e m pas Perndia bri njerin.

 10. #50
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
  Postime
  1,073
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Lokalistet , jane pjese e antishqiptarizmes , jo vetem se deformojne faktet duke genjyer , por i sherbejne percarjes dhe tezave sllavo-greke ! Per ata eshte me i rendesishem gerxhi i fshatit te tyre , per te cilin jane gati te shkaterrojne qytetin qe kane krijuar te gjithe fshatrat e zones !

  Sic e shikon , eshte mediokritet , "fshataresk" !

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e medaur
  Antarsuar
  21-06-2006
  Postime
  877
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Helikranon Lexo Postimin
  Dicka e fundit per ju.

  "Mendjet e medha diskutojne per idete,

  mendjet mesatare diskutojne per ngjarjet

  dhe mendjet e vogla diskutojne per njerezit."

  A nuk po diskutoni dhe ju per njerezit?

  Diskutime te mbara.
  Me Dna greket e shqiptaret jane gati njesoj,edhe greket nga kaukazi erdhen ?haplogrupet me te medha jane J,E,.Nga gjinia femerore J.Kjo dukuri nuk haset fare ne kaukaz ku me dna kane si grupim haplogrupin G.Nga e gjete ti pra bashke me serbet e greket qe shqiptaret erdhen nga kaukazi ??Apo hap vikipedine ne serbisht dhe greqisht dhe hopa e gjetem...Mos u nxito se e ke gabim ,ne ose me sakte nje pjese e shqiptareve (pa llogaritur vllehet serbet e bullgaret e shqiptarizuar) jemi autoktone.Shko te Family treedna qe eshte qendra me e rendesishme ne bote per studime gjenetike, dhe shiko harten e ballkanit e e kupton pastaj.Ne nuk jemi aq shume shqiptare ne Shqipri sic mendon shumica,te gjithe flasim shqip jemi rritur e lindur ne shqiperi por sic te thashe po te heqesh te ardhurit e shqiptarizuar ,per mendimin tim dalim te gjysma.hallat e mia psh...jane martuar me greke (minoritare kuptohet, qe ne ndryshim nga 300 Euroshat flasin shqip).Tezja eshte martuar me gallabordas,por po ta pyesesh e ka harruar ne gjenerata e cuditet po ta pyesesh cje, se pervec se shqiptar ska cte jete.Si cdo popull jemi perzier e transformuar por berthamen e kemi.Merre greqine tende te ndritshme ,gjysma e tyre ngjajne si palestineze jo si europiane.Te zinj e me mustaqe si sadami.Lexo lexo lexo,pa percmim per asnje....duaje greqine nese e ndjen veten grek ose progrek por mos percmo Shqiperine..
  SHQIPERIA MBI TE GJITHA

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Ketu ne suedi E gjeta nje liber e viteve 1889 suedisht ne te shkrune qe shqiptaret dhe greket jane pellazge.

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga fegi Lexo Postimin
  Ketu ne suedi E gjeta nje liber e viteve 1889 suedisht ne te shkrune qe shqiptaret dhe greket jane pellazge.
  Morre ,po a e lexove se kure ja nis emni grek,mu lajmrue.po qfare greket me prejardhje pellazge?Emni grek ashte shum i voneshem,bile vetem nji pjes ashte quejtur GREACI,dhe pikerisht keta jane shqipetar.Roma kure nuk i permend,Ata thojne e okupuem epirin maqedonin trakin ilirin,dhe krej gadishullin ILIRIK.

 14. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga gjergani Lexo Postimin
  Mesa kuptoj une kjo teme ka te bej me qenesine ose jo te Pellazgeve paraardhes te te tereve dhe dalja e ilireve si paraardhes.Apo prap gaboj ndoshta merret me Gattin qe ndoshta harron qe ne Epir gjenden dhe sote e kesaj dite shume kollona fallustike sic duket ky Enxua nuk e dika i shkreti qe emrin lap e vendosen te paret etia asaj popollsie qedikure queshin KAONE (ndoshta te kjo fjale me kalimin e kohes per letesi jane hequr nja dy germa). Ne jug ekziston akoma toponimi QAFA E KARIONIT.Ne diksjonarin ITALIANO-LATINO volumi i dyte me autore F. CALONGHI e P.RIVOIRE botuar ne Torino ne vitin 1921 nga ROSENBERG & SELLIER ne kollonen 710 ne fund te faqes shkruhet keshtu:
  Lapida e Lapide,lapis (pietra, in gen),-monumentum (monumento spolcrale;ricordo marmoreo);
  sepulcrum
  ndersa ne kollonen 711 ne fillim
  Lapidare,qualc.,lapides in alqm mitere ovv.conicere-alqm lapidibus cooperire;alqm lapidibus ovv,saxis obruere(coprir di pietre, di sassi); alqm lapidibus prosequi.-temere di essere lapidato,lapides timere
  Se ku i ka gjetur ky Gatti ***** nuk e gjej dot ndoshta ska per vete se si autor mua mu duk pa to.Ishte per mua vetem nje kopjus pjesesh dhe montues i tyre .Sa per Spahiun e uroj te vazhdoj me me kujdes punen qe ka nisur se ka filluar te me duket si shume lokalist gje qe ja ul shume vlerat. Ndoshta do te ishte mire qe ku studiues te studjonte ndoshta dhe ne gjuhen qe jane shkruar ca gjera jo ne perkthime qe nga njehere luajne shume nga njeri perkthyes te tjetri.
  Sa per EPIRIN ai eshte PELLAZG ose zoti Spahiu duhet te pranoje publikisht qe DODONA eshte
  tempull grek dhe jo i joni .
  Ne mos gaboj te Iljada Akili ne DODONE i flet ZEUSIT te DODONES(ZEUS MBRET I PELLAZGEVE)dhe jo i ilireve .
  DODONA ASHTE E EPIROTEVE SHQIPETARE,NUKE KA LIDHJE ME GREK.

 15. #55
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
  Postime
  1,073
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Epoken e hershme eshte shume kollaj per ta kuptuar se e kemi po ashtu ne ditet e sotme ! Shikoni Shqiperine e sotme , zbritjen e te gjithe popullsise rurale drejt qendrave te medha te banuara ! Shikoni industrine , lapidaret dhe monumentet qe ne shume pak vite jane kthyer totalisht ne germadha ! Shikoni "konfliktin" social mbi qytetarine dhe intelektualizmin dhe zhvillimin e shtresave sociale ! Shikoni epitetet percmuese te vendosura per percaktimin pikerisht te ketyre shtresave sociale !

  Shikoni edhe "rrjedhjen" e natyrshme drejt "Greqise" dhe "Italise" se sotme !

  E njejta gje ka ndodhur ne Gadishullin pellazgjik , po midis shqiptaresh , edhe ne lashtesi ! Them po midis shqiptaresh , duke kuptuar te njejten mase njerezish , me te njejten gjuhe (me diferencat dialektore) , me te njejten tradite (kod zakonor) , por jo me te njejtin nivel zhvillimi qytetar , shkencor dhe pasuror !

  Ne po na ndodh si puna e ketyre "shkencetareve" qe kerkojne "aliene" , duke harruar qe vete Toka eshte nje nga pjeset e universit dhe njerezit qe e popullojne jane pjese po e natyrshme e ketij universi (vete alienet)! Keta "shkencetare" , jane duke kerkuar "alienet" neper galaktika dhe harrojne te shikojne se Njutoni e pa mollen 5 metra larg tij , nderkohe qe te gjithe njerezit e kishin pare miliona here te binte ???!!!

  Prandaj iu takon studiuesve shqiptare te thellohen si ne terrenin shqiptar edhe ne shkrimet origjinale te lashta , me seriozitet ! Jo si ky "shkencetari" qe na paska "zbuluar" se epirotet paskan qene ilire .
  Sipas ketij "shkencetarit" shkodranet jane vlonjate ! Keshtu te pakten e kuptoj une ! Cfare jane me keto ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga bamatat : 17-04-2011 m 18:08

 16. #56
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-03-2012
  Postime
  648
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 2 postime
  Shqipja konike
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,480
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Epirott e vjetr jan ilirt  AVANTAZH EPIRI NGA LASHTESIA DERI NE DITET E SOTME
  2 649 visningar•13 juli 2019


  Alpo Televizion.al

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •