Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 177
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  47
  Postime
  405

  Nn Tereza nder i kombit!

  Pr Nn Terezn kemi dgjuar t gjith. Shum e vlersojn si Nn dhe nder i kombit. Un mendoj se e meriton t quhet nder i kombit, sepse thjesht i bri nder dhe po i bn nder kombit shqiptar. Pa t sa m t varfr do t ishin n sy t bots.
  Shpesh her kur prezentohemi n vende t huaja, nuk e di a e keni provuar, kur thoni se vij nga mmdheu i Nn Terezs njerzit shprehin nj respekt m t madh ndaj teje - fal shembullit t ksaj Nne shqiptare.
  Ajo do t duhej t na bashkoj t gjith ne bashkkombas t dashur! Ajo ishte pr Zotin por edhe pr njeriun. Ajo besonte n Zotin q kujdeset pr personin njeri, i cili sht i varfr, i pasur, i smur, n prag t vdekjes, mendjemadh, smirzi, egoist.... thoshte: nuk ka rndsi: Duaje t till si sht! Nuk fliste shum, por me vepra dshmoi m s miri se si duhet t jetohet pr t qen i lumtur!
  A sht rruga m e mir (nuk po them m e leht) ajo q tregoi Nn Tereza, pr t pas nj ardhmri m t lumtur edhe populli shqiptar? A thua nuk na sqaron aq shum gjra t ndrlikuara ky shembull i saj shum i thjesht, por tejet i thell dhe me plot kuptim?

  Me respekt!
  IHS

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  47
  Postime
  405

  'thojn njerzit kush sht Nn Tereza

  ULEZA
  Anetar i ri
  Posts: 42
  (4/30/01 12:57:21 pm)
  Reply
  NENE TEREZA!

  I vetmi EMER, qe ne Shqiptareve na ben me pak te urryer ne arenen globale.
  Pershendetje Vllazerore.
  rycki2001
  Deputet
  Posts: 140
  (4/30/01 1:26:06 pm)
  Reply
  Re: Besimi i Nn Terezs

  Nse ka shqiptar q ka br t njohur shqiptart n bot ka ve nj emr NN TEREZA. Shum t tjer kan ndihmuar q shqiptart t bjn emr por jo n prmasat e Nn Terezs.
  Po tu hedhsh nj sy biografive t shkruara nga autor t ndryshm e para gj q t bie n sy sht theksi q i vihet origjins s saj shqiptare. Mua m sht dashur tu shpjegoj njerzve q nuk njohin Shqiprin se ky vend ka nxjerr Nn Terezn.
  Rycki
  Ps. Po vazhdoj njher tjetr se m duhet t ndjek msimin....

  albaniauk
  Anetar i respektuar
  Posts: 94
  (5/1/01 12:09:03 pm)
  Reply
  REocky2001...

  Nxir konkluzionin se nuk ka nevoje te dime shume per te se edhe ajo nuk dinte shume per ne.Gjithe bota pas e njeh Shqiperine nga nene Tereza dhe ne te njejten kohe ka edhe njerez qe nuk e dine fare Shqiperine.(cudi e madhe kjo!!!) Bota nuk e dinte fare se Shqiperia ka prejardhjen nga pellazget,iliret dhe arberit,por e njohu Shqiperine nga nene Tereza?!Po nene Tereza vet cka bere se per Shqiperine se kjo ka rendesi dhe jo prejardhja e saj,gjaku i saj apo ku da di une se cfare.Hesht mor djale dhe mos fole se eshte turpi vete ne kete pike.Hesht more se nuk pame asnje ndihme qofte edhe pergezuese le me financiare per vendin tone nga ajo nene e madhe(eh ta dinte ne cbote te vogel jetoje!)kaq e madhe qe ajo sa qe mendonte per indine,afriken etj.dhe nuk mendonte per Shqiperine vendin e saj?!Lena aman me keto sakrificat pa kuptim!
  Eh e di qe kete pergjigjie prisje nga dikush dhe me pas te dilje atje ku do,por ky eshte fakti me vjen keq.
  Shpresmiri
  Besimtar
  Posts: 43
  (5/2/01 1:55:40 pm)
  Reply
  Nn Tereza pr shqiptart

  Albaniuk, shihet se me t vrtet je pak i inforumuar lidhur me veprimtarin e nobelistes shqiptare pr paqe Nn Terezs. Veprimtaria e saj qe (dhe sht) q t'u ndihmoj t varfrve ndr m t varfr. Ajo nuk shikoi se njeriu n hall beson apo s'beson n Zotin, ajo nuk i ndau njerzit n t zi dhe n t bardh sepse i bashkoi me dashurin e nj Nne. Dashuria nuk ka kufij. A s'sht vepr e madhe q n vend se t zgjedhsh rrugn m t leht ta zgjedh at m t vshtir q edhe tjetri t jet i lumtur - zemrgjersia e saj habit njeriun. Pr veprimtarin e Nn Terezs sa libra u shkruan, sa vargje poetike u thurn duke e miratuar dhe prkrahur veprn e saj. Po i prmendi vetm disa autor shqiptar q mos t duket se po tregoj ndrra: Enver Gjerqeku, Ali Podrimja, Fahredin Gunga, Azem Shkreli, Zejnulla Halili, Agim Deva, Resmje Kryeziu, Basri apriqi, Qerim Ujkani, Abdylaziz Islami, Ibrahim Kadriu, Anton Gojaj, Mark Krasniqi, Ndue Gjergji, Fehime Selimi, Musa Ramadani, Gani Bytyqi, Zahide Ukaj, Demush Zefaj...
  Veprimtaria e Nn Terezs sht e pranishme edhe ndr shqiptar. Motrat e saja Misionaret e dashuris jan t pranishme n Tiran, Shkodr, Durrs, Puk, Kor, Elbasan, Dukagjin, Bushat, Pej, Shkup...ku me sakrifica t mdha mundohen t'u japin dashuri atyre q kan nevoj m s shumti: t dbuarve, t nprkmburve, t varfrve...
  Besoj se kjo flet mjaft q t shihet se ajo e kishte nj zemr t madhe q t'i ndihmoj gjithkujt q ka nevoj dhe jo vetm disave.
  Shtrohet pyetja: far kemi br ne, 'po bjm dhe do t bjm n t ardhmn pr shqiptart tan. A thua gjithmon do t presim q tjetri t'ia filloj.
  N nj letr Nn Tereza shkruante: Unj gjithmon e kam ndr mend popullin tim shqiptar, dhe un gjithmon i lutem Zotit q paqja e tij t mbretroj n t...
  albaniauk
  Anetar i respektuar
  Posts: 99
  (5/3/01 10:01:27 am)
  Reply
  RE moj shqipri...

  Shpresemiri,nene tereza qe vetem nje misionare dhe nuk kishte ne dore asnje gje.Keshtu si misionare qe qe ajo thjeshte vinte atje ku e caktonin.Kjo nene e madhe mendonte shume per Shqiperine,sic shkruante ne nje leter te saj.Po edhe nje i burgosur jashte vendlindjes tek Shqiperia do ta kete mendjen,kjo eshte llogjike.Tema eshte se a e ndihmoje ajo Shqiperine apo jo?!Apo ke,i degjuar se e mburin te tjeret dhe o burrrra ta mburim edhe ne.Le qe ku kishte kohe kjo nene te mendonte per Shqiperine,se mos ishim ne vendi me i varfer ne Evrope(nr1)dhe me i varferi ne Bote(nr6-7)?!
  Belami
  Doganier Kakavije
  Posts: 187
  (5/3/01 2:03:05 pm)
  Reply
  Re: RE moj shqipri...

  Albaniauk,ne vertete sot jemi nga me te varferit e Europes,por sot ama.Deri ne vitet 1970 Greqia ishte ku e ku me e varfer sesa ne.Edhe sot vende si Polonia apo Bullgaria nuk kane ndonje ritje ekonomike me te larte se ne,bile ne Bullgari ne vitin 1995 shteti filloi te hapte menca publike per te varferit.
  Mos pyet cka bere Nene Tereza per Shqiperine,por ckemi bere ne per te.
  Haron ti se Shqiperia ka qene e mbyllur,feja u ndalua dhe ne Shqiperi shume pak veta e kishi dijeni per Nene Terezen.
  Cfare mund te bente ajo kur Enver Hoxha i ndaloi hyrjen ne Shqiperi?!
  Nene Tereza eshte simbol i Humanizmit per te gjithe Shqiptaret,prandaj nese tek ti rjedh gjak Shqiptari duhet ta ndjesh veten Krenar.
  rycki2001
  Deputet
  Posts: 142
  (5/7/01 10:34:22 am)
  Reply
  Faleminderit Belami

  Nuk m udit injoranca e Albaniauk (injoranca n kuptimin e mungess s njohurive prnj shtje t caktuar).Ajo q m udit sht urrejtja e tij prdo gj q vjen era kristianizm. Un po i kujtoj zotnis n fjal se Nn Tereza pr ne shqiptart sht shqiptare para se t jet nj misionare e paqes dhe e bamirsis. E dyta gjith sa frymzohen nga fe t tjera (jo-kristiane) i shohin t mirat e t tjerve me "far na dha ajo ne ?" apo "Ajo kontribuoi pr indiant etj. etj." Po, Albaniauk ajo ndihmoi t varfrit e gjith bots me sa mundi e ku mundi pa i par nga ngjyra e nga rraca. Ndrsa Shqipria e Enver Hoxhs si e prmend edhe Belami i mbylli portat dhe e ndau nga t afrmit e saj. Por ajo nuk e harroi Shqiprin. Ne nuk na shpton dot askush nse nuk dim t vlersojm pasurin q na jepet. Nn Tereza na la veprn e saj t madhe. Ne parat nuk dim ti mbajm (harrove 97!)por ne kemi nevoj pr nj shpirt t gjer t prmasave t Nn Terezs. Sa pr turpin q m prmend Albaniauk, turp duhet t ken t gjith ata q nuk jan shqiptar ose jan t till por t shitur. Shqiptart e vrtet duhet t din t nderojn bashkkombasit e tyre sidomos ata q i kan nderuar dhe jo ti denigrojn si bn komunistt n vaktin e tyre...
  Edhe njher faleminderit Belami q je prgjigjur me t njjtat ide.
  Zoti i bekoft shqiptart
  Rycki

  renea kuqezi
  Anetar i respektuar
  Posts: 60
  (5/9/01 4:20:52 pm)
  Reply
  Re: kontrolloni shprehjet

  Cudi per nder cudi!

  Bota perpiqet ta beje te sajen (Nene Terezen) , e ne duam ta bejme te tyren(te botes).

  Ne indi ka nje minoritet te gjere islam , Nene Tereza i ndihmoi dhe ata, nuk u ndal pse ishin islame.

  Ja pyetja egocentrike dhe aspak prej besimtari: C'ka bere Nene Tereza per ne?

  Mjeku eshte per te semuret, India kishte me shume nevoje per te, prandaj eshte e Madhe sepse la Atdheun dhe ju vu humanizmit.

  C'fare beme ne per te? E lame jashte kombit per 50 vjet, dhe me vone prisnim cudine nga ajo. Sa naive qe jemi. Njerez, islami mund te jete nje fe e mire, por mua nuk me intereson , kam gjetur vehten tek Jezusi.
  Jetoni dhe lini te jetojne.
  Te Deum!
  Shpresmiri
  Besimtar
  Posts: 55
  (5/10/01 12:11:39 pm)
  Reply
  Nna e t grbulurve

  Renea, s'ke pse uditsh. Edhe un do her uditesha por ja se prvoja ime sht: jeta sht e vshtir - pa e pranuar kt s'mund t bjm asgj t mir. Mos i harro ata q mendojn m ndryshe. (T prgzoj pr qndrimin dh bindjen e mir q ke ndaj Nn Terezs).
  N nj vend lidhur me njerzit e varfr n Indi Nn Tereza thot: sht mjaft vshtir t'i bindsh njerzit n Indi se Zoti s'e ka dnuar njeriun n vuajtje... Shi pr kt edhe kemi ndrtuar, s pari fshatra t vogla pr t grbulur, ku ata mund t jetojn, t krijojn familje, t jen t pavarur...Sot kemi "Qytetin e hares", qytet ky i ndrtuar vetm pr t grbulur, t tilla qendra ka edhe n m se 12 mejdise t tjera n Indi.
  Kshtu pra, Nna shqiptare ua bri t lumtur jetn sa mijrave (!) njerzve. Merre me mend kur e mori fjaln pran mikrofonit n Osllo ajo tha: me nnshtetsi jam e Indis, por pr nga gjaku jam shqiptare! Kjo pr mua nuk sht gj e vogl.
  rycki2001
  Deputet
  Posts: 145
  (5/11/01 9:41:51 am)
  Reply
  Nn Tereza - Kjo shqiptare e madhe

  Vitin e kaluar isha pr vizit n Amerik dhe duke folur pr Nn Terezn, mbesa ime m tregoi nj mngjarje q kishte ndodhur n skolln e saj. Msuesja u kishte krkuar t gjith nxnsve (shumica emigrant) t sillnin n klas objekte, fotografi opo suvenire q prfaqsonin vendin nga ata vinin. Nj indian kishte sjell n klas fotografin e Nn Terezs. At'her ishte ngritur nj shqiptar nga Kosova (Niku, n mos gaboj) dhe e mbrthen pr gryke indianin duke i thn "Ti t na marrsh Nn Terezn neve, po ajo sht shqiptare...." Kam qeshur megjith shpirt me sedrn ton t shqiptarit por ndonse ky veprim nuk sht i hijshm, tregon q edhe fmijt shqiptar kan me se t krenohen dhe 'far tu tregojn t tjerve pr Shqiprin q shum nuk e din se n far kontinenti bn pjes.
  E pra Nn Tereza ishte shqiptare n radh t par por edhe e t gjith atyre q u ndryshoi sodopak jetn. E n bamirsi nuk ka nevoj t kesh kombsi. N funeralin e Nn Terezs pati dhe klerik musliman e hindu q foln pr Nn Terezn dhe vlersuan veprn e saj n favor t t varfrve kudo n bot por sidomos n Indi. Prandaj uditesh kur ka shqiptar q nuk kan sy t shohin at far Nn Tereza ka br. Por miopi t tilla jan t korrigjueshme.
  Zoti e bekoft tokn q lindi Nn Terezn !
  Faleminderit, Rycki
  Shpresmiri
  Besimtar
  Posts: 57
  (5/11/01 4:08:49 pm)
  Reply
  Vajza nga Shkupi

  Pr Motrn Tereze n nj revist shkruante: Vajza 18-vjeare nga Shkupi, me emr mjaft t njohur shqiptare Gonxhe Bojaxhiu, sht br motr e nderit... Deri n vjeshtn e kaluar ka ndihmuar n kish dhe ka knduar n kor t famullis, i ka nxitur shoqet e veta pr Kongregatn e Zonjs Mari, pr t'iu ndihmuar misioneve, iu ka ndihmuar vajzave m t reja n msim dhe n kndim. Ishte vajz shembullore n gjimnazin femror n Shkup... Prpos poezis "Lamtumir" ajo na ka drguar edhe nj letr ku shkruan: "T dashur lexues, q t mos mendoni se ju kam harruar tani kur jam tejet e lumtur, ja po ju shkruaj me shum hare. Kaluan dy muaj nga lamtumira nga Shkupi im i dashur nga jam nisur duke ndjekur zrin e Zotit, i cili m ka ftuar vite me radh...
  Ajo lindi n Shkup t Shqipris me 27 gusht 1910. I ati e kishte emrin Kol, nna Drane, kurse ajo ishte fmija i tret me radh n familje pas Ages e Lazrit.
  Shpresoj se me t vrtet kjo Nn e madhe meriton t njihet m shum sidomos prej shqiptarve.

  Shpresmiri
  Besimtar
  Posts: 70
  (5/25/01 10:06:44 am)
  Reply
  Nj shkrimtar pr Nn Terezn


  Nj shkrimtar shkruante pr Nn Terezn:
  "Nj grua e vogl, nj grusht njeri, e krrusur, e veshur me petka t thjeshta sari, e zbathur, me nj ant t thjesht, me sy-gac, me zemr plot dashuri, u end npr meridianet e bots plot 87-vjet, pr ta zbutur vuajtjen dhe mjerimin, pr t'i shruar plaget varrt e dhembjeve n trup dhe n shpirt, pr t'na treguar t gjithve se t varfrit, t mjert, t uriturit, t grbulurit, jan vllezrit dhe motrat tona, se pa ta s'do t ket kurr paqe dhe dashuri, lumturi dhe ardhmri.
  Para figurs s nns vigane, ne jemi t vegjl, por jemi bijt dhe bijat e saj, apo si thon vllezrit tan arbresh, jemi "gjaku i shprishur" i saj. Kurse tash kur po bhet nj vit (vdiq n vitin '97)pa Nn Terezen, dshirojm t frymzohemi dhe t veprojm sipas shembullit dhe jets s saj - Nns son Tereze, pr t mirn e atyre q s'kan asknd, prpos Zotit dhe neve, q s'kan z, q s'kan duar dhe kmb, q s'kan sy dhe vesh, q s'kan hieshi dhe knaqsi, q s'din pr mirsi dhe dashuri, q presin nj rreze shprese dhe jete...
  Dshirojm t jetojm dhe t veprojm sipas shembullit t madh t Nns son Tereze, pr t ndrtuar qytetrimin e paqes dhe t dashuris edhe n mesin ton. Ky, me siguri, do t'ishte urimi m i bukur q populli shqiptar mund t'ia dhuroj bijs dhe nns son legjendare, zemrmadhe, dashuriplote, flijimtare - shqiptare.
  Figura dhe vepra flijimtare e humane e Nn Terezes edhe sot na prcjell kudo, e vemas ne pasardhsve t saj. Nna Tereze na porosit: "Pa dashuri dhe flijim jeta s'ka kuptim".
  IHS

 3. #3
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  Pershendetje. ne e kemi per nder me te vertet jo ne por e tere bota. por kam nje pyetje a e kishte ajo per nder qe ishte Shqipetare??? se nuk meduket se eshte then e permendur ndoje here nga ajo vete qe eshte shqipetare ne te shkrete shqipetare germojme ndoje dokument qe ta njxjerim e ta vertetojm qe ajo ishte nje shqipetare. nene Tereza duje tua kishte te bere te ditur e me madhe qe ajo ishte nje shqipetare e ta thekesonte e tu tregonte botes qe ishte shqipetare e kerenare, por kam ca nga india ketu e thone qe eshte indiane, e jo vetem keta indianet por shume e shume veta nuk e din qe ajo ka qen nje shqiipetare. me duket pak e pa pelqyeshme, ajo vdiq e nderin e te tera na i mori india, ajo kur u hapen rruget ne shqiperi mendoje se duhej te kethehej ne vendin e vete, se shqiperia ishte me te vertete nje vend per ndihm, e nuk do te kishte nje gje me te bukur ajo te ndihmonte popullin e vete gjakun e vete e te ishte midis shqipetarve si shqipetare qe ishte. nese nuk ka shume rendesi ku eshte nje mendim personal.
  me shume respekt
  eda

 4. #4
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,907

  po

  ajo u kthye ne Shqiperi por gadi askush nuk deshi as te dij per te.


  Ne Shqiperi as ne shqiptaret nuk u interesonim shum per te,e psenuk e di?!

  Te tjeret mburren me te e ne as qe duam ta nderojme ate!

  E di qe ka shum vite qe ne vendin e qujtur Tuz ne Mal te Ziku banojne shqipetare ju ngrit nje permendore para shum vitesh.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 5. #5
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  Pershendetje. njohja e saj si shqipetare ne fillim duhej te beje nga vete nen Tereza, ajo duhet te prezantohej si shqipetare ashtu si c'ishte me te vertet as me shume e as me pak. pra kur te behet pyetja nga eshte nen tereza e tere bota te pergjigje me nje pergjigje nen tereza esthe shqipetare, por faktet e tregojen qe asnje nuk e di, te gjithe thone esthe india. pra a e kishte ajo per nder qe ishte shqipetare pse nuk e ka shprehur e then nje gje te till, pse asnje nuk edi te verteten nga eshte ajo?? e kur erdhi ajo ne shqiperi xhan ne kemi qen aty e mire pritem por cfare lloje mirkpirtje priste ajo, me shume se aq, me mire se te pret nje popull i farfer e i vuajtur??? po deshe na gjej ndo nje dekument ku thuet e shpreht qart qe nen tereza eshte shqipetare, se u kam then cave ketu qe ajo eshte shqipetare e me kan pare me nje shikim si qen, than nen tereza shipetare e jo me than e ke gabim shume gabim ajo eshte andje nga india, une vete po kerkoje po nuk po gjej gje. e vitet e fundit te saj ajo ti kalonete ne shqiperi ku ishte vete lindja e saj atedheu i saj, ajo ti sherbet shqiperise deri ne fund, se shqiperia me te vertet ishte e eshte nje vend i varfer e i vujtur. tjeteri te respekton sa e respekton pra respektimi eshte reciprok.
  me shume respekt
  eda

 6. #6
  i Krishtere Maska e i krishteri
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  43
  Postime
  660

  Nje thenje e nene terezes

  ne fillim italisht pastaj shqip:

  La vita un'opportunit, coglila
  La vita bellezza, ammirala
  La vita beatitudine,assaporala
  La vita un sogno, fanne una realt
  La vita una sfida, affrontala
  La vita un gioco, giocalo
  La vita preziosa,abbine cura
  La vita amore, godine
  La vita un mistero, scoprilo
  La vita promessa,adempila
  La vita tristezza, superala
  La vita un inno, cantalo
  La vita uan lotta, accettila
  La vita e un avventura, rischiala
  La vita felicit, meritala
  La vita la vita, difendila


  ne Shqip

  Jeta eshte nje rastesi, mblidhe
  Jeta eshte bukuri, admiroje
  Jeta eshte lumturi, shijohe
  Jeta eshte nje enderr, ktheje ne te vertet
  Jeta eshte sfid, perballoje
  Jeta eshte nje detyrim(detyre), plotesoje
  Jeta eshte nje loje, luaje
  Jeta eshte e mueshme, kujdesu per te
  Jeta eshte nje pasuri, ruaje
  Jeta eshte dashuri, gezoje
  Jeta eshte nje mister, sbuloje
  Jeta eshte premtim, kryeje
  Jeta eshte trishtim, kaloje
  Jeta eshte nje himn, kendoje
  Jeta eshte nje lufte(beteje), pranoje
  Jeta eshte nje aventur, rrezikoje
  Jeta eshte lumturi, meritoje
  Jeta eshte jeta, mbroje

  Zoti ju bekofte te gjitheve!!!

  e gjeni ne kete adrese
  http://communities.msn.it/Krishterimi
  Ndryshuar pr her t fundit nga i krishteri : 31-05-2002 m 07:05
  Tani pra keto tri gjera mbeten:
  Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
  Por me e madhja nga keto eshte
  DASHURIA

  Zoti ju bekofte te gjitheve

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  876
  Eda,
  Te cuitshem jemi ne shqiptaret!!!!!
  Atehere:
  Ne cdo liber ku flitet per Nene Terezen thuhet kjarte qe eshte SHQIPTARE.
  Libri-biografi i saj i bere ne forme interviste,shume vite me pare fillon me fjalet: Me nenshtetesi jam indjane,me gjak jam SHQIPTARE!
  Gonxha Bojaxhi emri i saj,a te mjafton!
  Me paturpesi ka shqiptare qe ankohen ndaj saj.E kush pikerisht ne,qe kur bota i jepte cmimin Nobel,ne e cilesonim si nje agjente te Vatikanit dhe e cilesonim me fjale te pahijeshme edhe per rrugacet (fatkeqesisht ka te tille edhe sot),kur ajo mbante fjalimin e bujshem para OKB ambasadori shqiptar s'merrte pjese(nje "nacionalist"),kur kishte dyert e hapura kudo ne s'e lejonim as te futej ne Shqiperi as per te pare nenen e saj.
  Turp,turp,turp!!!!!
  E sot,per nje nga figurat me te shquara te mbarenjerezimit,kemi guxim edhe te themi: c'beri per ne?
  Ajo ka bere per njerezimin,por vertete jo per ne,se ne sic duket s'hyjme ne kete kategori!
  Eda sot kush don te dije ka mundesi te mesoje!Njihu me ate cfare beri,pastaj ankohu!
  Vertete..ne ishim te varfer,por me te varfer ishim kur s'e njihnim!

 8. #8
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,907

  Ja keshtu

  Nen Tereza-Gonxhe Bojaxhiu nuk kapas mundesi te jet meshqiptare se ishte.
  Ne Shqiperi rregjimi komunist nuk donte te degjonte per te,kurse
  trojet tjera nga e kishte origjinen ishin nen regjimin sllav ashtu
  qe nuk dojshin as emrin te ja permendin.
  A esht e qarte kjo?
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  407

  Ikona shqiptare ne librin e botes

  Nuk ma merrte mendja se do kishte shqiptar qe te mohonte dhe Nene Terezen ne keto dite.

  Po ate na e njeh bota si shqiptare more dhe me anen e kesaj nene te vockel ishte zemra e madhe shqiptare.

  Kjo zemer ndihmoi 1 miliard njerez ne Indii mor njerez, kush nga ju qe erresoni kete madheshti i ka dhene kesaj bote me shume se Nene Tereza.

  Cfare prisnit ju qe te nxirrte shpaten Nene Tereza t'ju clironte nga serbi dhe greku.

  Ajo i dha jeten miresive dhe kujdesit per te mjeret e kesaj bote.

  Kjo Nene eshte ikona e zemres se shqiptarit ne kete bote

  Veshtiresia me e madhe eshte qe njeriu te njohe veten dhe te ngrihet mbi te deri ne vetmohim

 10. #10
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  Pershendetje. ne per nder e kemi, nuk tham gje, po ka shume e shume ne bote qe nuk e din e njohin nen Terezen si nje shqipetare, e thash kete gje duhet te beje e ditur me te madhe, e jo ta dine qe eshte nga india. se sia dine ca su be gjameti ajo eshte kush eshte e fakti se kush eshte ajo nuk ndryshon se nuk e njohin apo vlersojne ca veta.
  me shume respekt
  eda

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e mad_about
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  fushave
  Postime
  75
  nene tereza edhe pse eshte shqiptare, ajo asgje nuk beri shqiptaret ..tere jeten e vet u ndihmoi indianeve ne kalkute edhe kushedi ku tjeter ...por sa ndihma nevojitej per shqiptaret ne kosove , shqiperi e maqedoni asaj(nene terezes) asnjehere nuk i interesoi , per kete arsye asnje shqiptar besoj edhe them shume lirisht se nuk e duan kete nene te kalkutes
  Great minds have purposes, others have wishes!!

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  876
  "...asnje shqiptar besoj edhe them shume lirisht se nuk e duan kete nene te kalkutes" nga mad-about!!!!!!

  Kush je ti qe flet ne emer te shqiptareve?
  Kush je ti qe flet dhe ne emer tim?
  Per mua ajo eshte nderi e kush nxjerr fjale te tilla turpi!
  A ju duket vetja te mencur kur perdorni argumentime qe tregojne vetem injorance?
  Kur s'dini asgje me mire mbyllni gojen e heshtni e urrejtjen mbylleni brenda vetes!
  Misioni i Nane Terezes ishin te varferit me te varfer.TE VARFERIT ME TE VARFER!!!A MERRNI VESHT MOR NJEREZ!!!!!!!!!!
  E keto i kishte rrugeve te Kalkutes e rrugeve te Botes.
  Ndihma per shqiptaret ne Kosove e Maqedoni thote!Per shqiptaret ne Kosove e Maqedoni me makina e marka gjermane!
  Qysh kur shqiptaret,jo te pasur,ishin njelloj me ato qe vdisnin rrugeve ne Indi?Kur nder shqiptare ka ekzistuar braktisja si atje?Kur ke pare turma shqiptaresh te vdesin te krimbur e te braktisur neper trotuare?S'e dini fatin e te jetuarit ne mes te Europes!

  Aman heshtni se nuk duroheni!
  Deshet para nga ajo?Deshet t'ju beje te pasur?
  Te mjeret ju!

  Por s'keni faj!S'mund te vleresoni ate qe ka bere dicka per njerezimin,se ju nuk hyni ne kategorine e njerezve!

 13. #13
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Antarsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,688
  Pershendetje....!!

  Me poshte jane fjalet e Nenes Tereza!!
  Jam JETUS jo TREGUS!.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  47
  Postime
  405

  Beatifikimi i Nn Terezs

  REKORD N HISTORIN DYMIJVJEARE T KISHS KATOLIKE - SHENJTRIMI ZYRTAR VETM PES VJET PAS NDRRIMIT JET:

  ME DSHIRN E VET ATI I SHENJT - GJON PALI I DYT - PAS SHQYRTIMIT T MBI PESMIJ FAQE DSHMISH, M 13 TETOR 2002 BEATIFIKON NNN TEREZE

  Qytet i Vatikanit, 17 gusht 2002 (QIKSH Albeuropa - ENGJLL KOLIQI)
  Si kan br t ditur burimet zyrtare t Selis s Shenjt n Vatikan, Ati i Shenjt Gjon Pali i Dyt, pas shqyrtimit t mbi pesmij faqe dshmish mbi jetn, veprn dhe mrekullit e Gonxhe Bojaxhiut - Nns Tereze, ka vendosur q m 13 tetor 2002, n Bazilikn e Shn Pjetrit ta shpall shenjtresh kt bij shqiptare, t ciln mbar bota e njohu dhe e quajti Nn.
  Murgesha e vogl, me zemr t madhe - Nobeliste e Paqes dhe Simbol i Dashuris pr t varfrit, t smurt dhe t lnt, me nderimet m t larta t hierarkis katolike n Selin e Shenjt, vetm pes vjet pas vdekjes fizike do t shpallet shenjtresh, thon burimet e Vatikanit, duke e cituar vet Atin e Shenjt - Gjon Pali i Dyt, me rastin e marrjes s ktij vendimi historik, q shnon rekord t ri n beatifikimin e t lumturtuarve - shenjtrimin e t merituarve.
  N arsyetimin e ktij vendimi historik pr beatifikimin e Bijs Shqiptare - Gonxhe Bojaxhiu, e njohur n mbar botn si Nna Tereze e Dashuris, prmenden edhe 122 mirnjohje ndrkombtare, prve mimit Nobel pr Paqe, m 1979, si dhe disa mrekulli, t cilat vshtir mund t shpjegohen edhe shkencrisht. Komisioni Kishtar pr beatifikim, pasi ka shqyrtuar 80 volume me 113 dshmi e 35.000 faqe t shkruara me akte nga jeta dhe vepra e Shenjtreshs Shqiptare, ka prgatitur materialin sintez nga jeta, vepra dhe mrekullit e Nns Tereze, n ekstraktin 5000 faqesh t shkruara dhe pas analizimit t tij, Papa ka marrur vendimin pr shenjtrimin zyrtar t Gonxhe Bojaxhiut.
  Populli Shqiptar ndjehet krenar pr bijn e tij, q ishte gruaja m e madhrishme e bots e shekullit XX. sht pra nj nder dhe nj privilegj i madh pr t gjith ne, shenjtrimi i Nns Tereze, t ciln mbar bota e quan nn. Le t marrim pjes edhe ne n kt shenjtrim - dikush fizikisht e t gjith shpirtrisht. Le t bjm secili nga ne dika t vlefshme pr dashurin njerzore. Ta ndezim dashurin e vrtet ndaj njri-tjetrit e ndaj njerzimit mbar, sipas shembullit dhe msimeve t Shenjtreshs Son. GZUAR !!!
  IHS

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  47
  Postime
  405

  Marr nga QIK-u

  Prishtin, 6 shtator - Me nj akademi t veant n Teatrin Kombtar n Prishtin prfundoi manifestimi prkujtimor "Ditt e Nns Tereze", i cili u mbajt nn patronazhin e Presidentit t Kosovs dr. Ibrahim Rugova. N kt akademi morn pjes krert e institucioneve t Kosovs dhe prfaqsues t institucioneve vendore dhe ndrkombtare. Akademin e hapi Dom Lush Gjergji q njihet si biograf i Nns Tereze. Ai tha s Nna Tereze sht nj prfaqsuese e denj e popullit shqiptar. Ajo i fali dashurin dhe humanitetin e saj tr njerzimit.
  Ndrkaq, Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova, duke folur rreth figurs s Gonxhe Bojaxhiut - Nna Tereze, tha se ajo nga nj femr shqiptare u kthye n nj nn t rruzullit toksor. Ai theksoi se Nna Tereze sht themeluese e filozofis humanitare. N vijim presidenti Rugova tha se Nna Tereze sht n zemrn e t gjith kosovarve t cilt krenohen q sht edhe nn e njerzimit. "N kt pesvjetor t kalimit t saj n prjetsi ne lutemi me besim t plot se do t vazhdojm veprn e Nns Tereze dhe do t msojm nga filozofia e saj e dashuris q t kemi gjithmon liri, pavarsi dhe dashuri mes vete dhe me popujve t vendeve t tjera", tha ve tjerash presidenti Rugova.
  Ndrkaq, rreth ors 20.00 shum qytetar t Prishtin ndezn qirinj para Teatrit Kombtar n procesionin "Drita e paqes" q bhet n prag t shpalljes s Nns Tereze shnjtresh.
  IHS

 16. #16
  Perjashtuar Maska e SSALB
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Royal Leamington Spa, UK
  Mosha
  38
  Postime
  107
  Kush thote qe gjithe bota e respekton Nene Terezen e ka shume gabim. Ka shume shtete ku nene tereza eshte akuzuar per korrupsion dhe shperdorim te ndihmave. Biles per kete jane botuar disa artikuj ne gazeta, ka misionare te cilat pohojne se Nene Tereza ka shperdoruar per interesin e saj ndihmat nga fondacionet e ndryshme.

  Per mua personalisht nese ka emer qe ne bote na ben te jemi krenar eshte ai i Ferid Murat, qe shume nga ne nuk e dine fare se kush eshte. Eshte shkencetari shqiptar fitues i cmimit Nobel per shpikjen e ilacit me me rendesi per shekullin XX. Viagres.

 17. #17
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Ja e shihni...prandaj edhe duhet te kuptoni se gjuha e forte ka vendin e vet!

  Po c'jane keto idiotlliqe more gjirokastrit...! Po pse mo po me nje kritike alabakesh, e krimbash si te shumeve ne forum u ulka vlera e nene Terezes?

  E kam per detyre te sqaroje meqe je qenie njerezore, se nga natyra misione te tilla si ai i nene Terezes kane predispozita per erresime, poshterime......nga njerez palaco....

  por ja qe titujt e merituar nuk kane nevoje per goje....e ne fund te fundit.....po te ishte per tipa si puna ju'j,me sondazh do dilte Dulla para Krishtit

  SSALB!

 18. #18
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Antarsuar
  10-05-2002
  Mosha
  41
  Postime
  1,450
  vertete nene tereza ishte shqipetare por mbi te gjitha ishte humane hehehehhee nuk fliste me urrejtje ndja te tjereve e as zihej po vetem kerkonte paqe ........................................

 19. #19
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Tema nuk eshte ne ishte apo jo shqiptare...por se eshte nderi i kombit!

  Qe kur jena bo me dy yje (urime Yllka), s'dim ca flasim nga municionet.....!

  Yeahhhh vertet, disa plotesojne me "grindje2 ate qe se bente dot Nene Tereza..

  ...se kisha me ty heeee..!

 20. #20
  Perjashtuar Maska e SSALB
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Royal Leamington Spa, UK
  Mosha
  38
  Postime
  107
  Klod paske mare kot si pushka e jevgut me duket. Me fal qe ta shava Nene Terezen, gabimi im qe, eshte si shpirt. Nder te kombit e kemi, pastaj nje e korruptuar me teper nuk eshte se po na i prish imazhin ne bote.

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Cilat jane meritat kombetare te Nene Terezes?
  Nga altruisti_ek84 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 26-12-2010, 15:49
 2. Nena Tereze vleresohet per shpirtin e saj apo per famen e saj?
  Nga fisniku-student n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 19-03-2009, 20:47
 3. Ku po shkon kombi shqiptar?
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 05:47
 4. Nn Tereza e Kalkuts, bija e mohuar e Shqipris
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-02-2005, 09:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •