Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31
 1. #1
  Hierark i lart Maska e Uriel
  Antarsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,207

  Deklarata e Pavarsis s Shqipris

  Deklarata q i dha jet shtetit shqiptar prmblidhet n disa rreshta, t shkruara n shqip dhe n arabisht. Pas tyre vijojn firmat e delegatve q morn pjes n Asamblen Kombtare. Forma e saj sht tepr e thjesht si pasoj e kushteve historike t kohs. Ajo vijon si m posht;

  N Vlon m 15/28 t Vjeshts s Tret 1328/1912
  Pas fjalvet q tha z.Kryetari Ismail Kemal beu, me t cilat tregoi rrezikun e math n t cilin ndodhet sot Shqipria, t gjith delegatt me nj za venduan q Shqipria m sot t bahet n vehte, e lir e mosvarme.


  M posht paraqitet nj kopje e Deklarats q ndodhet n ambjentet e Kuvendit Popullor.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-11-2011 m 01:48
  relata refero

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Deklarata e shpallur n Elbasan, n 25 nntor 1912

  Shkruan: Rudolf Deliana

  Deri von, studimet pr kt ngjarje t rndsishme i referoheshin shtypit t kohs dhe arkivit t atdhetarit t njohur Lef Nosi, t cilat saktsojn vetm datn e mbledhjes dhe emrat e nnshkruesve t deklarats, pa prmendur asgj rreth prmbajtjes s dokumentit t shpallur publikisht. Fal prkujdesjes s prefekturs s Elbasanit, m n fund, arkivave shqiptare u shtohet dhe nj dokument i rndsishm.


  Mbledhja historike

  M 25 nntor 1912, qyteti i Elbasanit prjetoi nj nga ngjarjet m t rndsishme t historis s tij. Sipas tradits s zons, n sheshin prpara ndrtesave qeveritare t kohs, u mblodhn qindra e mijra qytetar, pleq e t rinj, burra e gra, muhamedan e t krishter, priftrinj e hoxhallar, t pasur e t vobekt, me shkoll e pa shkoll, pr t marr pjes n aktin e vetqeverimit t vendit. Dhe kt e bn me guxim, pa u trembur nga pushtuesi turk, madje, e sfiduan at hapur duke i dal ball pr ball. Nuk patn as nga nj pushtues i dyt q kishte filluar t shfaqej, bile m i rrezikshm se i pari, duke u afruar nga Lindja i armatosur deri n dhmb, jo vetm me arm, por edhe me djallzin pr t gllabruar sa m shum q t ishte e mundur nga trualli arbror. T gjith brohoritn me forc, duke lshuar kshtu vezullimet e para t pavarsis shqiptare. Njzri miratuan deklaratn e kumtuar nga nj grup atdhetarsh pr vetqeverimin e Shqipris, duke paraqitur botrisht e publikisht para dy pushtuesve aspiratn e tyre pr liri me fjalt e thjeshta e kuptimplota.


  Deklarata

  Dokumenti i zbuluar s fundi n arkivat e ushtris jugosllave prmban tekstin origjinal t deklarats s mbajtur n tubimin e 25 nntorit 1912, n Elbasan. Ja far shkruhet n t: Vjesht e tret 1912/shpallje pr vetqeverimin e Shqipris.

  Ne, populli i Elbasanit, pa ndonj detyrim nga jasht apo nga brenda , por nga dshira jon e lir bashk me t gjith qytetet e Shqipris po ia bjm t ditur gjith bots s qytetruar, se sot e shpallim veten ton plotsisht t shkputur nga Mbretria turke, duke u rreshtuar si nj komb i lir, i cili me ndihmn e t madhit Zot, mbrojtsit t t gjitha kombeve dhe me mbrojtjen e qeverive t Europs shpall se do t qeveris me nder, drejtsi dhe paansi t plot, pa br asnj dallim feje apo dogme. do shqiptar ose i huaj n kt qeveri shqiptare, do t mund t rroj lirisht duke i gzuar t gjitha t drejtat njerzore. Edhe ne kemi ndrmend t rrojm vllezrisht edhe me shtetet fqinj, pa dashur t’u bjm as m t voglin dm, por duke iu lutur t na ndihmojn n qeverisjen ton, sikurse na ndihmuan edhe n rrzimin e qeveris turke.

  Rroft Shqipria e lir!

  Kshtu e bft Zoti!

  Ne, prfaqsuesit e Elbasanit, vrtetojm t siprmen, duke vendosur nnshkrimin ton.
  (Vazhdojn 35 firma)


  Karta e liris s Elbasanit

  Duke e lexuar sot me shum kujdes e vmendje, mund t nxirren mjaft prfundime, sidomos mbi shkalln e nivelit politik t mendimit elbasanas, sikurse edhe pr aspekte t tjera t ktij niveli. Me nj vshtrim t shpejt del se dokumenti nuk sht thjesht nj paraqitje para pushtuesve e s drejts legjitime q ky komb t kishte nj shtet t tijin, ku t jetonte i lir si t gjith popujt e tjer. Dokumenti thjesht e kuptueshm v n dukje edhe faktin se kjo dshir ishte kthyer tashm n nj realitet, t cilin duhet ta njihte do fuqi e huaj, rrjedhimisht edhe ata q po afroheshin. Ve ksaj, dokumenti v n dukje se kjo deklarat vrtet shpallej n Elbasan, n nj nga qytetet kryesor t truallit shqiptar, por sakaq shprehte lirshm vullnetin dhe dshirn e t gjitha qyteteve shqiptare.

  Qysh n fillim, dokumenti thekson se shteti i ri q po lindte nuk ishte pjell e ndonj synimi dashakeq t ndonj force t huaj, n dm t ndonj force tjetr e q pr rrjedhoj mund t prishte ekuilibrat e brisht aktual t shteteve evropiane, q kishin nisur t prplaseshin midis tyre n nj konflikt evropian. Prkundrazi, ajo ishte nj dshir e jona, q shpallej botrisht nga t gjitha qytetet me “gojn” e Elbasanit. M posht dokumenti shpall shkputjen nga sundimi turk dhe v n dukje se krkon ndihmn dhe bekimin e Zotit, q n kt shtet kombi yn t rroj i lir nn mbrojtjen e Evrops.


  Mesazhet europiane

  Mesazhet e deklarats jan shum domethnse dhe t qarta. Krkohet q edhe Europa, simbol i liris e i drejtsis, t na prkrah, sepse jemi pjes prbrse e saj. Shihni ’krkon qytetaria elbasanase: t jemi n Europ, t’i kemi syt dhe mendjen tek ajo, t jemi pjes e saj. Pra, gjyshrit tan qen vizionar dhe krkuan me ngulm at q diktatura komuniste na e hoqi dhe sot po harxhojm energji t mdha pr ta realizuar.

  Por s’mjaftoi me kaq. Diplomacia e intelektualve elbasanas t kohs, e drejtuar nga Aqif Pasha, Lef Nosi, Ahmet Dakli, Shefqet Vrlaci e t tjer, nprmjet ksaj deklarate shpall botrisht se ky shtet ngrihet mbi themele moderne e demokratike. Ajo premton se n kt shtet do t ket LIRI pr do banor t saj, pa as m t voglin dallim t do lloji, do t ket BARAZI pa vn re dasit fetare, dogmatike e etnike. Para ligjit do t jen t gjith t barabart, pra do minoritet do t gzoj t drejtat e veta. N kt shtet do ket dhe VLLAZRIM me vendet fqinje, t cilave jo vetm s’do t’u bjm asnj dm, por u krkojm t punojm s bashku vllazrisht pr t mposhtur do t keqe, ashtu si vepruam n rrzimin e obskurantizmit osman, i cili pr shekuj na kishte marr frymn t gjithve.

  Pra: LIRI, BARAZI, VLLAZRIM. Kto tri shtylla t mdha t demokracis evropiane, Elbasani po i vendoste n themelet e shtetit t ri, ku do t jetonte i gjith kombi yn dhe jo nj pjes e tij, si ndodhi fatkeqsisht m von. Nj vmendje t veant meriton gjuha e prdorur n t. Mbizotron gegrishtja e Elbasanit, por aty ktu has edhe element t toskrishtes. Paraqitja e tekstit nga ana letrare sht modeste, sepse edhe niveli kulturor i mass ishte i till. Bie n sy fakti q shkruesi i tekstit, i cili ende sht i panjohur n shkrim, prdor alfabetin latin t Manastirit, q kishte pak vjet i futur n prdorim. Masa e gjer at e kishte prvetsuar shum shpejt. Por shkruesit i kishte shptuar nj gabim. Duket q ai ka njohur dhe ndoshta ka prdorur edhe alfabetin e Stambollit, q Kongresi i Manastirit i 1908 e kishte ln n prdorim. Kshtu, me nj fjal ai tingullin “dh” e paraqet me shkronjn “”, q i takon alfabetit q prdorn vllezrit Frashri dhe biri i tyre, i pranishm n trevn e Elbasanit n at koh dhe prfaqsues i tij n Vlor, ku u ngrit Flamuri , Mit’hat Frashri.

  Si prfundim, mund t themi q kjo deklarat sht mishrim i mendimit kulturor e politik t trevs elbasanase e m gjer. Pr idet shtetformuese q jep sht nj manifest politik, prandaj meriton t quhet Karta e liris s Elbasanit. Ajo sht nj miniatur shqiptare e fundshekullit XIX e Karts s Atlantikut t vitit 1941, e hartuar nga emrat e mdhenj botror, Rusvelt e urill. Kjo e fundit vendosi bazat e paqes q sundon sot n Evrop e m gjer. M 1912, Elbasani u tregua vizionar. Me vezullimet q ai lshoi, rriti mundsin q mbas 3 ditsh ato t ktheheshin n nj shprthim t shklqyeshm n Vlorn Kuq e Zi t Ismail Qemalit.


  Lista e nnshkruesve

  Haxhi Hafz Sulejman Kungulli, zavends mitropolit Papa Dhimitr Dhimitruka(klerik).

  Aqif Pash Biakiu, Shefqet Bej Vrlaci, Hasan Bej Biakiu, Abdulla Bej Tirana, Fuad Bej Kareman Beu(bBiaku), Servet Bej Zylfi, Ismail Bej Xheladin Beu, Ali Agjah Bej, Maliq Bej Riza Beu, Demir Bej Sule Beu, Refik Myftiu, Mahmut Guma, Xhaferr Pasmaqi, Hysein Sulova, Ruzhdi Alush Sarai, Beniamin Deliana, Beniamin Nosi, Taq Buda, Kol Papajani, Lazr Papajani, Serafin Jorgaqi, Haxhi Nikoll Jorgaqi, Mihal Prifti, Dhimitr Paparisto, Emin Haxhiadem Shijaku, Rrapush Demeti, Mahmut Hakani, Hysein Dakli, Jusuf Bej Taushani, Hasan ifte, Ymer Peni, Hysein Hastopalli, Demir Zenelhoxha (parija e qytetit)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 26-11-2010 m 05:37
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2009
  Postime
  352
  Kjo Deklarate sigurisht se eshte ajo qe Kristo Frasheri ia dha Jozefina Topallit, pra eshte deklarata e pamanipuluar ku ishin hequr emrat e personave te "papershtatshem" per Enver Hoxhen.
  Ne fakt eshte per t'u trishtuar qe edhe akti me themeltar i themelimit te shtetit shqiptar ka qene i falsifikuar nga regjimi!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  kush eshte qefli historie e qefli se vertetash.. le te beje nje liste te ketyre patriotve qe shpallen pamvaresine.
  e pastaj te na beje nje liste te atyre patriotve qe perfunduan ne birucat apo litaret apo ne togat e pushkatimit te regjimit envero rucist ramizo edvinist bllokqeno stalinist..
  si dhe cilet nga ata patriote u detyruan te marrin udhet e botes e te humbasin andej pa nam e nishann.. larg atdheut qe mezi e bene..larg femijve nenave e motrave e larg vendlindjes..


  bujrum..

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Sofi _
  Antarsuar
  09-04-2011
  Postime
  494
  Sa e besueshme eshte se kjo kopje e deklarates eshte e origjinalit? Ka pase pat me pare disa pikpyetje mbi menyren e trajtimit qe Kristo Frasheri u ka bere disa pikave kyc te historise...


  Dhe nje pyetje per ke mund te jete informuar: si vertetohet teza se Ise Boletini ka qene ne Vlore pas ngritjes se flamurit dhe pas shpalljes se pamvaresise? E di qe eshte teza qe perseritet se paku ne te gjithe librat e historise, prej Hoxhes e me vone, megjithate, askush asnjehere ( me sa di une) s'ka ofruar qofte edhe nje prove te vetme: dmth a ka firmosur Isa diku pas dates 28? Apo kjo eshte e gjitha e bazuar nga c'mendohet te kene thene deshmitaret e kohes?

  Dhe nese ka ardh ne Vlore pas dates 28, per cilen date behet fjale? Info per kete pike eshte i turbullt: disa thone 3 dite me vone, dikush qe pretendon te jete nipi i tij (ndoshta dhe eshte) thote nje dite me vone etj...Pyes se kjo pike eshte shume e turbullt. Nese ka mberritur pas 28es, atehere perse nuk dihet e sakte se kur konkretisht?

  tung

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Sofi _
  Antarsuar
  09-04-2011
  Postime
  494
  Ne lidhje me pyetjen qe kam ngritur me postin siper, po sjell nje copez te nje shkrimi nga Genc Hoti qe adreson pyetjen ne fjale.

  Per te pare fotot per te cilat autori ben fjale si dhe per te lexuar artikullin e plote mund te shkoni tek faqja e autorit tek link-u:

  http://hotig.info/artikulli/kush-e-m...ullit-shqiptar

  Pamvaresisht se une personalisht nuk mund te vertetoj te gjitha cfare diskuton autori se s'i kam ne dore dokumentat qe ai permend, e pashe te arsyeshme t'i sillja ketu per kedo qe do t'i marre ne konsiderate.

  nga Genc Hoti

  "...Mirpo t heqsh disa persona nga fotografit nuk sht fallsifikim, por fshehje do t thonin skeptikt e politiks ktu n Shqipri. Dhe n fakt ashtu duhet t merret, prderisa t gjith armiqt (n thojza) e Shqipris nuk figurojn npr enciklopedira, muzeume apo ngjarje memoriale.


  Por ja q edhe kjo nuk sht e vrtet pasi kemi gjetur (nuk jemi ne t part) fallsifikime tipike t nj fotografie, vlera e s cils sht e pakrahasueshme. N nj libr mbi Luigj Gurakuqin (Tiran 1962), midis faqeve 304-305 botohet nj fotografi (fot. 3) ku thuhet se L. Gurakuqi, I. Qemali e I. Boletini tue zbrit n Vlor pr t ngritur flamurin. Pikspari ajo nuk sht nj pamje drejt Vlors, por drejt Durrsit dhe, s dyti, sipas fotografis dhe shnimit, rezulton q I. Boletini na paska qen me I. Qemalin dhe jo i ardhur pas tre ditsh si sht trumbetuar npr filma e kumtesa (me 30 nndor n mngjes ai ka qn n Vlor me siguri).


  Por kjo nuk sht kryesorja n kt fotografi, pasi po t krahasohet me t njjtn fotografi (fot. 4) botuar n revistn “Leka” 1937 (f. 41) me rastin e 25 vjetorit t shpalljes s pavarsis, do t dallonim nj ndryshim tek personi i dyt majtas nesh, ngjitur me L. Gurakuqin. Pra fotografia e botuar tek libri mbi L. Gurakuqin sht e falsifikuar. Po kush sht ky person i cili paska qn kaq i domosdoshm pr t’u zhdukur nga historia e popullit shqiptar?


  Nuk e besojm t gjndet n Shqipri ndonj personazh m interesant se Mark Kakarriqi, i cili prmblidhte n personalitetin e tij at ka duhet t ket nj njeri dhe at ka nuk duhet ta ket. Pjestar n lvizjen kombtare pr shpalljen e pavarsis (1912); tregtar aventurier me nj veprimtari afariste shum t gjr duke prfshir edhe Rusin, ku m 1918 ndihmon Leninin personalisht me furnizime gruri ku ndodhej i rrethuar n Petrograd, -gjat asaj kohe siguron disa piktura me fam botrore, t cilat I. Erenburgu i rrmbeu pas 1944 pjesrisht (shptoi vetm “ifuti shetits” i Rembrandit); mashtron italiant pr nj fabrik birre n Shkodr n vitin 40; bhet Kryetar i Bashkis s Shkodrs gjat pushtimit fashist dhe pastaj zhduket nga historia e Shqipris. Me sa duket kjo e fundit e ka dnuar me vdekje pr t dytn her. Arsyeja prse pioniert e Enverit u ngritn kundra Komitetit t partis s rrethit m 02 prill 1991 duhet t’i dedikohet faktit se ata jan edukuar n shtpin e ktij “armiku” (shtpia e pionierit n Shkodr ka qn pron e tij)...."
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sofi _ : 25-04-2011 m 23:52

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Misteret e 28 Nentorit 1912  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #8
  Ju falenderoj Forumi,ndjehem shume i respektuar.Jam Gezim Struga me origjine nga nji familje e vjeter Strugane me mbiemer Struga.Jam krenar ne emer te gjithe Familjes qe Xhaxhai i babait tim Dr. Haxhi Myrteza Ali Struga eshte firmetar i deklarates se pamvaresise ne krah te firmes se Zotit Lef Nosi.Dr. Myrtezai se bashku me Strugane te tjere si Ibrahim Temo,Nuri Soili(Bakalli),dhe Djali i Ismail Bej Vlores Qemal Vlora kane qene delegate te Struges ne Ngritjen e Flamurit ne Vlore.Dr.Myrtezai ka edhe Firmosur.

 9. #9
  Qazim Vlora jo Qemal.Me ndjeni.

 10. #10
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  kush eshte qefli historie e qefli se vertetash.. le te beje nje liste te ketyre patriotve qe shpallen pamvaresine.
  e pastaj te na beje nje liste te atyre patriotve qe perfunduan ne birucat apo litaret apo ne togat e pushkatimit te regjimit envero rucist ramizo edvinist bllokqeno stalinist..
  si dhe cilet nga ata patriote u detyruan te marrin udhet e botes e te humbasin andej pa nam e nishann.. larg atdheut qe mezi e bene..larg femijve nenave e motrave e larg vendlindjes..


  bujrum..
  Bujrum pac ore Brari. Po si permend gjith keta emra dhe harrove pasardhesin e tyre te dashur. Nuk te falen keto gabime

  http://www.youtube.com/watch?feature...v=xBDxzMB38vU#
  Revolution 1848

 11. #11
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Bujrum pac ore Brari. Po si permend gjith keta emra dhe harrove pasardhesin e tyre te dashur. Nuk te falen keto gabime

  http://www.youtube.com/watch?feature...v=xBDxzMB38vU#
  Eshte nder te jesh pasardhes i atyre shqiptareve qe firmosen aktin e pavaresise!

  90% e tyre u perndoqen, u poshteruan, u vrane dhe u detyruan te largohen nga vendi prej izmes se kuqe.

  Njeri pa identitet!

 12. #12
  Citim Postuar m par nga Uriel Lexo Postimin
  Deklarata q i dha jet shtetit shqiptar prmblidhet n disa rreshta, t shkruara n shqip dhe n arabisht. Pas tyre vijojn firmat e delegatve q morn pjes n Asamblen Kombtare. Forma e saj sht tepr e thjesht si pasoj e kushteve historike t kohs. Ajo vijon si m posht;

  N Vlon m 15/28 t Vjeshts s Tret 1328/1912
  Pas fjalvet q tha z.Kryetari Ismail Kemal beu, me t cilat tregoi rrezikun e math n t cilin ndodhet sot Shqipria, t gjith delegatt me nj za venduan q Shqipria m sot t bahet n vehte, e lir e mosvarme.


  M posht paraqitet nj kopje e Deklarats q ndodhet n ambjentet e Kuvendit Popullor.
  Gabimi me i madh qe pash ktu esht cshqiptarizimi i emrave, eshte Qemal dhe jo Kemal

 13. #13
  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Eshte nder te jesh pasardhes i atyre shqiptareve qe firmosen aktin e pavaresise!

  90% e tyre u perndoqen, u poshteruan, u vrane dhe u detyruan te largohen nga vendi prej izmes se kuqe.

  Njeri pa identitet!
  I nderuar mos haroni faktin se ata qe u perndoqen nuk ishin kta patriot por pasardhesit e tyre qe e treguan veten jo patriota. Gabimi komunist ishte se i perndoqi disa nga ata qe e nenshkruan pavarsin e shtetit sovran shqiptar dhe ky ishte nje akt tejet i temershem, por le te ndalemi te pasardhesit e disa nga heronjt e tjer te shqiperis te cilet ne luften e dyt botrore u bashkuan me ballin kombetar dhe mirepriten italine fashiste dhe gjermanine naziste te pushtonte trojet tona. Kto jon krejtesisht fakte!

 14. #14
  Hierark i lart Maska e Uriel
  Antarsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,207
  Citim Postuar m par nga Kevin21 Lexo Postimin
  Gabimi me i madh qe pash ktu esht cshqiptarizimi i emrave, eshte Qemal dhe jo Kemal
  Cfare gabimi? Kemal eshte ne tekstin origjinal, ndersa te dy versionet nuk jane shqip.
  relata refero

 15. #15
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897
  Citim Postuar m par nga Uriel Lexo Postimin
  Deklarata q i dha jet shtetit shqiptar prmblidhet n disa rreshta, t shkruara n shqip dhe n arabisht. Pas tyre vijojn firmat e delegatve q morn pjes n Asamblen Kombtare. Forma e saj sht tepr e thjesht si pasoj e kushteve historike t kohs. Ajo vijon si m posht;

  N Vlon m 15/28 t Vjeshts s Tret 1328/1912
  Pas fjalvet q tha z.Kryetari Ismail Kemal beu, me t cilat tregoi rrezikun e math n t cilin ndodhet sot Shqipria, t gjith delegatt me nj za venduan q Shqipria m sot t bahet n vehte, e lir e mosvarme.


  M posht paraqitet nj kopje e Deklarats q ndodhet n ambjentet e Kuvendit Popullor.
  Shumicen e ketyre dhe pasardhesit e tyre sistemi enverist i denoi,persekutoi,pushkatoi,varferoi,denigroi ne menyre barbare.

  firmen e baba Cenit nuk po e shoh?

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e abica
  Antarsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  220
  Postimet n Bllog
  1
  Nikolla Nishku- Surpriza qytetare e Pavarsis n Tiran.


  Duke kryer ritin e bukur mngjesor t uarje s vajzs time n kopsht, n
  lagjen Selit e Vogl diku n ngjitje t kodrins, atje ku gjallon dhe nj
  rrug me emrin Nikolla Nishku ndalem dhe ia tregoj asaj me dashuri si nj
  prrallz se ja ku sht dhe strgjyshi i mamit”.

  Tabela e re sikur “i buzqesh” vajzs miqsisht.
  Qndron lart diku pran nj shtylle elektrike t vjetr druri prkdhelur nga kabllot e rrmujshme t internetit apo telefonis toksore.

  Emri i personazhit t zgjedhur nga historiant bashkiak prfaqson nj
  gjeografi shpirtrore jo aq periferike sa Selita por lidhet direkt me
  qendrn e kryeqytetit n oborrin e shumkatshes s par n Shqipri.

  Ky sht dhe fati i shum emrave t njerzve t shquar q jan
  vendosur si stoli n rrugt e reja n qoshet e lagjeve n ndrtim larg
  kontekstit jetsor e njerzor ku u njohn, jetuan e u kulmuan. Sidoqoft ia
  vlen kujtesa.

  Shtpia e familjes Nishku ishte nj shtpi dy katshe me mure t trasha
  qerpii dhe tavane t drunjta t punuara mjeshtrisht duke prfaqsuar
  motivet e banesave t para qytetare n Tirann e para disa
  shekujve me rnien e Voskopojs n vitin 1769 .

  Sipas Kodikut t

  Atje ka banuar prkohsisht dhe ish Ministri Hil Mosi. Shum pran saj,
  disa metra m tutje ngjitur ndodhej Katedralja Ortodokse e Vangjelizmos.
  Madje disa prej antarve t familjeve Nishku, Antoni , Koja vijuan t jen
  ndihms gjat shrbesave fetare. M von pasi Nikolla ndrroi jet prej
  nj epidemie t kohs, n vitin 1924 kjo tradit vijoi tek vllai i tij Leonidha
  Nishku ku u strehua dhe personaliteti i kishs shqiptare Peshkop Fan Noli.
  Si tregon dhe trashgimtari i Leonidhs zoti Artan Nishku, portat e fisit
  kan qndruar t hapura n do sistem pr miqt e Shqipris s pavarur.

  N vijim Nikolla Nishku dhe familja e tij tiranase, prmendet edhe n
  shnimet e kodikut t bashksis s krishter pr kishn
  e Shn Prokopit q ndodhet n kodrat e parkut t liqenit, si dhuruesi t toks.
  Po kshtu n kt kodik kishtar familja Nishku figuron me prona e pasuri t paluajtshme
  n Tirann e vitit 1819.

  Nikolla mishron dhe nj tregues t
  harmonis s besimeve n Tirann e vjetr kur me porta t hapura e pa
  els, shkmbeheshin me dashuri dhe mikpritje vezt e pashkve dhe mbelsirat apo
  pjesa e kurbaneve pr Bajram.

  Prball shtpis n ish rrugn Fan Koja, tek ish hotel Vjosa ,
  para 100 vjetsh ndodhej shkolla shqipe tiranase . Edhe kjo shkoll furnizohej me
  libra t shtypura n shqip dhe t mbrritura prej tregtarit vizionar Nishku
  nga Manastiri.Shtpia qindravjeare kishte dhe nj bibliotek tejet t
  pasur me libra t sjella nga Voskopoja. N qilart e saj ruheshin dhe
  amfora t vjetra q prdoreshin ritualisht pr zahiret .
  Para shembjes n fillim vitet shtatdhjet erdhen ekspertt e institutit t
  monumenteve dhe pasi morn matjet e hodhn n letr modelin e shtpis
  tiranse premtuan se banesa qytetare pr vlerat q kishte do t ndrtonin
  nj maket t saj pr ta ekspozuar n hyrje tpesmbedhjetkatshit. ( hotel Tirans).  Ditlindja e pavarsis n qytetin e Tirans daton me 26 Nntorin. Ky nxitim
  n koh lidhet me nj episod tejet t veante dhe ende te panjohur nga
  kryeqytetasit. Nikolla pak para ngritjes s flamurit ishte arrestuar nga
  forcat serbe qe kishin mbrritur deri n kufijt e Tirans s Vjetr.*

  Motivi ishte sulmi nga ish kryekonsullit serb pr tu hakmarr ndaj
  zhdukjes s familjes s tij, bashkshorten dhe dy fmijt q
  konsideroheshin t humbur gjat luftimeve pr pavarsi me ushtrin otomane.


  Nikolln serbt e vendosin para togs s pushkatimit pr ta ndshkuar.
  Menjher ai i drejtohet me bindje dhe diplomaci komandanti pr tu sqaruar.


  Prfaqsuesi i tiranasve n pak koh arriti t sqaroj ngarkesn e dy
  palve duke i treguar kryekonsullit serb se familja e tij ishte ruajtur n
  mirbesim gjall e shndosh dhe strehohej n shtpin e tij.*

  Menjher pas ktij lajmi rrethimi i Tirans mbaroi prkohsisht me nj akt
  paqeje. Familja e kryekonsullit serb u rikthye n Serbi dhe pas disa
  ditsh nga kjo ngjarje, u shpall menjher pavarsia nga paria e qytetit.*

  Ky episod kaq sinjifikativ prmendet nga pedagogu i njohur tiranas Sinan
  Tafaj dhe m von nga ish drejtuesi i muzeut t Tirans Ramiz Xhani.
  Burime t tjera historike dhe publicistike ku prmendet jan edhe n
  veprn
  “Historia e Tirans si qytet deri n 1920” nga Kristo Frashri. *

  M tej ngjarjet vijuan ashtu si sht dokumentuar n volumin e dyt
  t librit

  "Sheh Muamer Pazari - Rruga Historike e Azizave t Tirans - kapitulli mbi
  jetn e Sheh Ahmed Pazarit na zbulohen kto fakte n koh. Gazeta Shqiptare
  e Barit ditn E shtune, 19 shtator 1931 shkruante: *

  "Serbi ka sulmuar disa here Shqiperine. Ne vitin 1912, gjeti rastin, kur
  ushtria turke po largohej. Serbi, i perqendruar nga Shkodra ne Kruje,
  sulmon Tiranen dhe arreston te parin Sheh Ahmet Pazarin. *


  Patriotet kosovare, ne vitin 1912-1913, bashke me forcat dibrane, ndoqen
  forcat serbe pertej kufirit te Shqiperise. Patriotet kishin nje gjuhe te
  perbashket. Ata nuk llogaritnin as jeten e tyre. Luftonin krah per krah me
  njeri - tjetrin, kundra cdo armiku, qe shkelte vendin e tyre.

  “Komisioni, qe do te nise protesten, formohet nga gjashte persona. Per te
  mbajtur nje barazi ne mes feve, ne kuptimin njerezor, Sheh Ahmet Pazari
  beri nje shembull tolerant dhe te barabarte. Ne komisionin e protestes ndaj
  serbeve. Ai, si kryetar, propozoi tre myslimane dhe tre te krishtere per te
  njoftuar Komandantin serb, ne Kruje, rreth vendimeve te komisionit per
  pavaresi. Kryetar komisioni zgjidhet Sheh Ahmet Pazari. Anetare te tij
  jane: Myslym Ag Beshiri, Myslym Myderrizi, Fan Koja, Nikoll Nishku, Spiro
  Politoqi."

  Nga shkrimi i studjuesit Gazmend Bakiu ngritja e flamurit pershkruhet
  keshtu me referim nga vepra e Hafiz Ibrahim Dalliut “Patriotizma n
  Tiran”:


  N Tiran mbrriti lajmi se ushtria serbe po afrohej me shpejtsi. M 25
  nntor, populli u mblodh n fushn e Shallvares, pr t biseduar dhe pr t
  vendosur se do t bnin. N mesdit u mor vesh se ushtria serbe kishte
  hyr n Kruj, dhe shqetsimi u rrit. Nuk kishte m koh.Mngjezin e dats
  26 Nntor 1912, tellalli njoftoi popullin pr t’u mbledhur tek sheshi
  nnprefekturs. Ishin aty t gjith shqiptart, q kishin punuar dhe
  ndrruar pr kt dit t madhe, por edhe turkomant. Si tregon Ibrahim
  Dalliu, pikrisht pr t mos shkaktuar konflikt me ta, Refik bej Toptani
  shprehu “keqardhjen” e ndarjes nga Turqia, ndrsa shpallte pavarsin.

  Ai tha:“Or vllazn! Me hidhrim t madh po ju them se e pru puna me u nda
  prej vllaznish ton tyrq, dhe me e zbrit bajrakun e atyne qi ka valu ktu
  me qindra vjetsh, edhe me ngref qeverin komtare e me ngrejt flamurin e
  Shqipnis. Dhant Zoti e u puqshim si sod goj ndr goj q’ashtu t mundemi
  m’e rujt atdheun ton nga t nga t shkelunit e anmikut. Rroft Shqipnija
  n vehte! Rroft vllaznimi! Rroft Flamuri kombtar!”, (H. I. Dalliu, po
  aty, f.8Cool.Populli i Tirans, ose m mir t themi shqiptart
  duartrokitn, e lot gzimi u derdhn.Kapiteni i xhandarmris Hamid Borshi
  ngriti Flamurin kombtar dhe u njoftuan telegrafisht Durrsi, Elbasani,
  Berati, dhe Vlora. Sot, pikrisht aty sht ndrtesa q njihet si
  Biblioteka e vjetr, (ish-Pallati i Princeshave), ndrsa sheshi prpara saj
  quhet “Sheshi i Flamurit”. N fasadn e Biblioteks jan vendosur prej kohe
  dy pllaka prkujtimore.  Nikolla Nishku citohet nga studjuesit e historis si nj prfaqsues i
  zshm i Tirans, pjess zejtaro-tregtare me origjin vllehe q prbnin
  nj ndr elementt kulturor t jets qytetare n zhvillim.

  N kuptimsin dhe qndrimin e tij vlersohet shqiptarsia si vlerson nipi i tij
  historiani Dhimitr Antoni, ku sipas tezs historike se vlleht ose
  vllezrit jan pasardhsit ilir t romanizuar gjat periudhs s
  punsimit nga perandoria romake n Daki apo territorin e Rumanis s
  sotme.

  Kjo shpjegon dhe dukurin e kontributeve t vlerta n arsimin
  shqiptar, pavarsin kombtare si akti i ngritjes s flamurit n Tiran me
  nj identitet trsisht shqiptar.

  Fisi Nishku n Tiran ka pemn e tij familjare me personalitete
  n nj hark kohor afro 300 vjear.
  Nikolla Nishku kishte dy bija Florn dhe Kaliopin.
  Nga e bija Flora Nishku e martuar me Veniamin Antonin ; Nikolla u
  trashgua nga pasardhsit Kalipsoja, Petraqi, Dhimitri, Jovani, Eleonora,
  dhe Teodora duke e vijuar pemn e familjes n disa deg e gjethe q ruajn
  sot tiparet e nj familjeje te bukur qytetare.


  N kujtesn poetike Valdete Antoni, bija e Dhimitrit, nipit nga Flora t Nikolls
  si dhe mamaja ime
  shprehet n mnyr t pavetdijshme te poezia “m prishi strgjyshja e
  pasur” se:

  “ Strgjyshja e pasur lvizte tek un
  me mantelargjndi t gjat, gishtrinjt
  tr unaza me gur t kaltr.’’

  Dhe n t vrtet prtej pamundsive realisht kemi jetuar si t pasur fal
  dashuris dhe kujdesit t trashguar mmsor.*

  N kt form edhe un u rreka t prek me fjal tingullin e nj emocioni
  q t hap shpirtin, pra t udhtoj n t shkuarn e tashme, e cila duket se lviz pareshtur, n gjenet e secilit prej nesh trashgimtarve .


  Andi BICA
  Strnip i familjes Nishku* 17. #17
  i/e regjistruar Maska e abica
  Antarsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  220
  Postimet n Bllog
  1

  Masakra mbi vlerat intelektuale - QEMAL VELIA

  -Biblioteka t tra u rrnuan apo u dogjn. Mijra dorshkrime t vlershme u zhdukn. Shum veprimtari shkencore e krijuese u ndrpren n mes brutalisht, dhe shoqria shqiptare prjetoi me dhimbje plagn e madhe q i shkaktohej n trurin e saj

  Antologji t krimit komunist, ja pse pati shitje rekord n panairin Libri pr t gjith!

  Masakra mbi vlerat intelektuale

  QEMAL VELIA


  Nj aspekt mjaft i spikatshm, dhe mjerisht pak i evidentuar n kto koh, i krimit komunist sht dhe goditja rrnimtare ndaj vlerave intelektuale t shoqris shqiptare mbas marrjes s pushtetit me dhun n nntorin e vitit 1944 nga ana e kliks komuniste. Gjyqet speciale, ekzekutimet, burgimet e internimet, prvese eleminuan lirin politike dhe njerzore, kryen nj masakr edhe ndaj piramids intelektuale q kish arritur t krijonte nj shtrat t qndrueshm trashgimie kulturore kombtare. Njerzit q m s pari u vun nn shnjestr t regjimit dhe ran pr e ndshkimeve njerzore, m par se kundrshtar politik, ishin mendimtar, shkenctar, studiues t fushave t ndryshme, shkrimtar e artist, q me veprimtarin e tyre intelektuale kishin krijuar at q mund t quhet elit kombtare. Si vazhdues t Rilindjes Kombtare ata vepronin e punonin pr epokn e Rimkmbjes Kombtare. Dhe pikrisht kjo epok mbas vitit 1944 mori nj goditje t pamshirshme, duke iu ndrprer udha pr dekada me rradh.

  N kt Antologji t krimit komunist pasqyrohet nj pjes e kalvarit t prndjekjes politike n Shqipri. Dhe ndr emrat protagonist t ksaj antologjie gjejm n pjesn m t madhe jurist, inxhinier, pedagog, mjek, ekonomist, agronom, shkrimtar, gjuhtar, historian, ushtarak, etj. Nj aradh q padyshim, duke u eleminuar, dmtoi rnd zhvillimin dhe prparimin e shoqris shqiptare. E nj veprim edhe m kriminal ishte se, prve ndshkimit fizik, atyre iu ndshkua edhe vepra q kishin ln ndr vite. Biblioteka t tra u rrnuan apo u dogjn, mijra dorshkrime t vlershme u zhdukn, shum veprimtari shkencore e krijuese u ndrpren n mes brutalisht, dhe shoqria shqiptare prjetoi me dhimbje plagn e madhe q i shkaktohej n trurin e saj. Pr afro pes dekada i gjith korpusi i veprave t trashguara prej ksaj elite intelektuale u ndalua t qarkullonte n duart e qytetarve shqiptar. Por edhe n kto koh t sotme ky korpus veprash prjeton harresn dhe shprfilljen, e ende gjendet nn pluhurin q u hodh pr vite e vite me rradh mbi autort dhe mbi vet kto vepra. Kshtu q e ndjem pr detyr q n faqet e ksaj Antologjie t sjellim sadopak nj pjes t ktyre veprave, t cilat kan si autor disa prej figurave t prndjekura q pasqyrohen n kt libr. Kuptohet q nj pun shterruese mbi veprimtarin intelektuale t atyre viteve dhe t ktyre protagonistve do t ishte nj ndrmarrje e madhe q kalon prtej caqeve t ktij vllimi, por edhe ato q paraqiten ktu tregojn mjaft mir se cilt ishin kundrshtart politik dhe armiqt e regjimit komunist, se cila kategori shoqrore ishte pengesa reale pr nj regjim t till diabolik dhe pr m tepr antikombtar.

  N t vrtet para se t rendisim disa nga punimet e autorve t siprthn duhet kujtuar se masakra mbi vlerat intelektuale sht shum m e gjer dhe prfshin: - si autort q u detyruan t mrgojn dhe t japin kontributin e tyre intelektual n mrgim; - si autort q u eleminuan pas vendosjes s regjimit komunist n nntor 1944; - ashtu dhe ata q u detyruan t heshtin dhe t ndrpresin punn intelektuale pr t mbijetuar me pun t detyruar fizike. Por duhet thn se ndalimi i veprs ishte i prgjithshm pr t gjitha kategorit. Vlerat intelektuale t deriathershme u mohuan, u anatemuan, u falsifikuan. Ky ishte dhe dnimi i dyt dhe m i rnd pr autort, sesa ai fizik.

  Por nse vuajtja dhe dhimbja njerzore e t prndjekurve n kto pes dekada sht pr tu kujtuar dhe shnuar n memorjen historike shqiptare si nj epok e hidhur q s'duhet prsritur m, vlerat dhe veprat q u goditn e u masakruan duhet t jen pjes e gjall e jets intelektuale edhe n ditt e sotme, si nj pjes integrale e kulturs kombtare shqiptare e cila vrtet prfaqson si tham epokn e Rimkmbjes Kombtare, por njkohsisht sht lnd koherente dhe jo muzeale e vlerave shqiptare. Studimet historike, juridike, gjuhsore, ekonomike, etnografike, folklorike, pedagogjike; letrsia me dramat, romanet, tregimet, rrfenjat, poezit; muzika me pjest lirike, qytetare, me koret dhe solistt e spikatur, orkestrinat dhe grupet muzikore; - jan puna dhe veprimtaria e mjaft prej autorve t prmendur n kt Antologji t krimit komunist. Dhe prej ktyre autorve, t botuar m vehte apo si pjes e shtypit t pasur t asaj kohs, po sjellim vetm nj pjes t veprimtaris s gjer studimore e krijuese t disa prej tyre, pa pretenduar t shterojm argumentin dhe t japim nj pasqyr t plot t saj.

  S pari do t theksonim se organet e shtypit, revista, gazeta, almanak, etj., ishin nj nga instrumentt ku pasqyrohej veprimtaria intelektuale e kohs dhe botimi i tyre ishte mjaft intensiv q n fillim t shekullit e n vijim.

  Organet e shtypit q e psuan nga hakmarrja komuniste

  Kshtu, protagonizmi si botues apo bashkpuntor n kto organe shtypi, i atyre q pas vitit 1944 do t psonin hakmarrjen komuniste, mund t ilustrohet si m posht:

  N vitin 1904, Terenc Toi sht kryeredaktor i gazets q botohet pr nj koh t shkurtr LA GAZZETTA ALBANESE (Gazeta shqiptare), e cila kishte si drejtor Manlio Beniin, siiliano-shqiptar nga Piana dei Greci, birin e patriotit prof. Xhuzepe, mik i ngusht i Garibaldit dhe Krispit.

  N janar 1910, Dom Ndoc Nikaj themelon n Shkodr gazetn e prjavshme Koha, e cila vazhon me kt emr deri n fund t vitit 1911. Ndrkoh Nikaj e vazhdon gazetn e tij pr m shum se dhjet vjet nn emra t ndryshm: Koha, Bashkimi, Besa shqiptare, Zani i Shkodrs.

  Po m 1910, del n Elbasan Tomorri. E prkohshme politike e letrare, tre her n muaj. Botues dhe drejtor Lef Nosi.

  N dhjetor 1925, del n Berat Idea kombtare, gazet politike-letrare-ekonomike, me drejtor Islam Vrionin.

  N shtator 1925, n Tiran nn drejtimin e Namik Selim Delvins del Rilindja shqiptare, e prjavshme politike.

  N janar 1928, fillon t botohet revista juridike e prpesmbdhjetditshme Drejtsia, nn drejtimin e avokatit Perikli Goga.

  M 1928, botohet n Tiran Gazeta e rę, e prditshme. Prve kroniks dhe artikujve politik, shpesh botonte shkrime letrare e gjuhsore. Drejtor politik ishte Dr. Zoi Xoxa, kurse drejtor prgjegjs Said Toptani. Zoi Xoxa ishte, gjithashtu, drejtor politik i Shqipria e rę t Kostancs, si dhe autor i drams Kapedan Leonidha.

  N tetor 1929, fillon n Tiran botimi i Shqiptarja, revist e prmuajshme, organ i Shoqris Gruaja Shqiptare, nn drejtimin e Emine Toptanit. Synonte emancipimin e gruas shqiptare dhe prgatitjen e saj pr misionin e edukimit t breznive. Bashkpunuan edhe Mehdi Frashri, Milo Shini, Nebil ika, D. Xhulio Bonati, L. Nai.

  M 28 nntor 1929, filloi t botohet n Tiran Vullneti nn drejtimin e Harilla Bakallit. M 16 shkurt 1930 u pezullua nga qeveria, po mundi t dal srish m 7 mars me titullin Vullneti i Popullit, gazet e prditshme, me nj denduri t knaqshme informacionesh dhe me nj shtojc letrare, ku nisi t botohet vepra e V. Hygos Ditt e fundit t nj t dnuari me vdekje, prkthyer n shqip nga Hysejn ele. M 28 nntor 1930 Vullneti boton nj numr t veant me artikuj historik dhe letrar t Ernest Koliqit, Leo A. Frojndlih, G. Fishta, G. Meksi, Milo Shini (T. Toi), Lumo Skndo, M. Logoreci, Seid Kemal, F. Kordinjano, Kristo Floqi, N. Helenau, Van Krishna, K. Gurakuqi, M. Sherko, Zoi Xoxa, Teki Selenica.

  M 1929, del n Tiran Arbnia, gazet e drejtuar nga Ferid Vokopoja.

  M 1930, nis t dal n Tiran katr her n jav Rilindja e Arbnis, organ nacionalist neoshqiptar, drejtuar nga Namik Delvina, nn kujdesin e shoqris botuese Arbnia, q botonte gazetn me t njjtin emr.

  N shtator 1932, del numri i par i Minerva, shkencore e letrare, revist e madhe letrare e jets moderne, nn drejtimin e publicistit Nebil ika.

  N mars 1933, grupi redaksional i prbr nga Asim Gjakova (drejtor), Branko Merxhani, Ernest Koliqi, Vangjel Koa, Karl Gurakuqi, Anton Logoreci, Odise Paskali etj., nis botimin e revists s prjavshme letrare Illyria, nj prej organeve m gjurmlns t krijimit e mendimit letrar e kritik shqiptar (u botua n 52 numra).

  M 28 nntor 1935, del n Tiran gazeta Drita, fletore e prditshme parimesh nacionaliste, me drejtor Mati Logorecin. U mbyll me pushtimin e Shqipris.

  N vitin 1938, Dom Mikel Koliqi themelon revistn Kumbona e s djels, e cila vazhdoi deri n vitin 1945.

  N shkurt 1944, Mitrush Kuteli (Dhimitr Pasko) bashk me Vedat Kokonn, Nexhat Hakiun dhe Sterjo Spassen, themelojn t prmuajshmen Revista letrare.

  Hakmarrje mbi artin dhe kulturn

  Kto ishin vetm disa nga organet e shumt t shtypit q qarkulluan n at koh t ndritur t rimkmbjes s shoqris shqiptare deri n nntorin e vitit 1944, dhe n t cilt gjenden m s shumti ata emra q psuan kalvarin e dhimbshm t eleminimit e t prndjekjes s parreshtur prgjat regjimit komunist. Krahas tyre veprimtaria intelektuale dhe artistike zhvillohej me t njjtin ritm duke hedhur themele t qensishm dhe duke pasuruar jetn shqiptare. N kt hulli, sa pr ilustrim, do t prmendim pak ngjarje artistike q gjithsesi ln t kuptohet se veprimtaria e atyre kohve ishte n lulzim t plot. Kshtu, nj nga personalitetet e njohur t kohs q dnohet me burgim t prjetshm nga gjyqi i par politik i regjimit, Xhevat Korn, e gjejm Drejtor t Gjimnazit t Shtetit q hapet n Shkodr n vitin 1922. Muziktarin dhe kompozitorin Mikel Koliqi (kardinalin shqiptar) e shohim n vitin 1932 t organizoj korin e Katedrales s Shkodrs me emrin Scola Cantorum, ndrsa Dom Kakarriqin n vitin 1933 t formoj korin e par pr fmij (djem e vajza) n Katedralen e Shkodrs. Kurse n prillin e vitit 1935, shfaqet n Shkodr melodrama Rozafa me muzik t Dom Mikel Koliqit, themeluesit t melodrams shqipe, dhe me libret t Dom Ndre Zades (po t Dom Ndre Zades jan edhe libretet e melodramave Rrethimi i Shkodrs dhe Ruba e kuqe). N qershor 1938, n salln e kinemas Gloria n kryeqytet, jepet koncerti i prbashkt i baritonit Kristaq Koo dhe sopranos Maria Paluca, shoqruar n piano nga Lola Aleksi, me nj sukses t vrtet. N repertor arie nga operat Fidelio e Bethovenit (M. Paluca), Don Zhuani dhe Flauti magjik i Moxartit (Marie Paluca dhe Kristaq Koo), Vŕlzeri i Shtrausit (M. Paluca), Vizione Veneziana (K. Koo), Malli i vjershtorit, me tekst t Lasgush Poradecit dhe muzik t Lola Aleksit (K. Koo), etj. M tej, n prill 1937 shfaqet n Shkodr melodrama e Koliqit Rrethimi i Shkodrs, kurse n dhjetor 1937 shfaqet n Shkodr melodrama e tret e Dom Mikel Koliqit Ruba e kuqe, kurse m 28 nntor 1938, piktorja korare Androniqi Zengo hap ekspozitn e par (e para e nj piktoreje shqiptare) n nj sallon t vogl n Bulevardin Zogu I. Dhe padyshim, kto momente t pakta vese japin shenjn e nj game t gjer veprimtarie kulturore e artistike, q gjithsesi nuk prbn objektin e trajtimit t ktij libri, por vese shnojn piketat se mbi cilt element t shoqris shqiptare ra e pamshirshme shpata masakruese e krimit komunist.

  Ndrkoh veprimtaria botuese vijonte n t gjitha fushat: filozofi, politologji, histori, letrsi, jurisprudenc, ekonomi, folklor, gjuhsi, antropologji, teologji, etj. Nj fush tjetr e lvruar me sukses dhe seriozitet ishte ajo e prkthimeve t veprave m t zgjedhura botrore nga pena t shquara dhe me prestigj n fushn e letrave. Do t ishte nj pun e lavdrueshme t bhej nj paraqitje e plot e veprimtaris botuese t atyre viteve, por n rastin ton jemi ndalur vetm n disa prej penave t kohs q prgjat Antologjis s krimit komunist i ndeshim n bankn e t akuzuarve t gjyqeve speciale, prpara togs s pushkatimit, n burgjet infernale t regjimit, npr kampet dhe rrethimet e internimeve.

  Vepra dhe studiues t diskriminuar

  Edhe pr ata emra q pasqyrohen n kt Antologji, lista e punimeve t tyre intelektuale do t ishte tepr e gjat, por jemi kufizuar vetm n disa prej tyre, q gjithsesi japin nj kuadr kuptimplot t vlerave intelektuale t shkelura dhe t masakruara nga klika e Tirans, e ndr ta jan shtetar, jurist, klerik t t gjith besimeve, pedagog, gjuhtar, shkrimtar, etj. Vshtro:  Jakov Milaj

  - Raca shqiptare - Studim antropologjik e historik - 1944.  Baltazar Benussi

  - Sendet, zotnimet dhe modifikimet e tija - 1931.  Xhevat Kora

  - Tri pyetje nga jeta e Sknder Beut - "Nikaj" 1923.  Vinenc Prenushi

  Vepra: - Rrnimet e Jeruzalemit - 1904, (dorshkrim i humbur nn rrnojat e trmetit t vitit 1905).

  - Kng popullore gegnishte (botuar nga arkeologu dhe historiani austriak Karl Pa, Sarajev, 1911).

  - Prej robnije n liri - dram - Shkodr 1914, 1931.

  - E Trathtuemja - dram - Shkodr 1919, 1931.

  - Gjeth e lule - poezi - Shkodr 1924, 1931.

  - Sh Franesku i Asizit - hagjiografi - Shkodr 1927.

  - Fjala e Zotit - 1928.

  - Foglie e fiori - Bari 1993.

  - Visari Kombtar.

  - Ndr lamije t demokracis s vrtet.

  Prkthime: - Sinkievicz - Quo vadis - roman - Shkodr 1933.

  - Vizeman Fabiola - roman - 1924/1925.

  - Veber 13 blirt (Dreizehnlinden) - poem epike.

  - Le mie prigioni (Burgjet e mija)- kujtime t poetit dhe dramaturgut italian Silvio Peliko, me parathnie dhe shnime prej B. Dems - Shkodr 1939

  - Dante - knga XI e Parajss.

  - Fenelon Telemaku nudhtim (fragmente).

  - Shatobrian Prologu i Atala.  Lazr Shantoja

  Vepra: - Pr nat kazanesh - prmbledhje humoristike anekdotash dhe proverbash - Shkodr 1919.

  - Vepra (botuar n Shkodr 2005).

  Prkthime: - Shiler - Vilhelm Teli.

  - Shiler - Knga e kumbors.

  - Gte - Hermandi dhe Dorotheja.

  - Gte - Fausti (pjes t zgjedhura).  Bernardin Palaj

  - Kng kreshniksh e legjenda (bashk me Donat Kurtin) - Tiran 1937.

  - Varrve t Flamurit - Prmbledhje me poezi - 1937.

  - Opere (Vepra) - vllim shqip-italisht, redaktuar nga Anxhela irinone - Rom 1969.

  - Ndrmjet Shngjergjave - prmbledhje poetike - 1938.  Donat Kurti

  - Kang kreshniksh dhe legjenda (Prfshir n Visaret e Kombit, vll.II) - Tiran 1937.

  - Prralla kombtare.

  - Artikuj studimor n Hylli i Drits.  Et'hem Haxhiademi

  Vepra: - Ulisi - tragjedi - Tiran 1931.

  - Akili - tragjedi - Tiran 1931.

  - Aleksandri - tragjedi - Tiran 1931.

  - Pirrua - tragjedi - shkruar m 1934.

  - Sknderbeu - tragjedi - Tiran 1935.

  - Diomedi - tragjedi - Tiran 1936.

  - Abeli - tragjedi - Tiran 1939.

  - Lyra - poezi - Tiran 1939.

  Prkthime: - Virgjili Bukoliket (prkthyer n hekzametr) - 1932.  Mark Ndoja

  Vepra: - Kritika klasike dhe leksione greko romake - Tiran 2003.

  Prkthime: - Dante Aligieri Ferri - Tiran 1997.

  - Horaci Satira dhe Epistula - Tiran 2004.  Petro Marko

  - Hasta la vista - roman - Tiran 1958.

  - Qyteti i fundit - roman - Tiran 1960).

  - Rrug pa rrug - rrfenja e skica - Tiran 1964 (t shkruara mes viteve 1933-37).

  - Nj emr n katr rrug - roman - Tiran 1973.

  - Nata e Ustiks - roman - Tiran 1989, etj.  Pashko Gjei

  Prkthime: - Dante Aligieri Ferri - Tiran 1960.

  - Dante Aligieri Purgatori - Tiran 1962.

  - Dante Aligieri Parajsa - Tiran 1966.

  - Homeri Odiseja - Tiran 1976.

  - Poezi nga Leopardi, Kardui, etj.

  T pabotuara: - Uiliam Shekspir Hamleti.

  - Gte Fausti (pjesa e par).

  - Rasini Andromaka.

  - Rasin Atalia.

  Autor i shkrimeve kritike: - Vrejtje mbi poezt popullore shqyptare Hylli i drits, Viti XV, nr. 3-7, mars-korrik 1939.

  - At Gjergj Fishta, poet satirik.

  - Poradeci i Lasgushit.  Vexhi Buharaja

  Prkthime: - Saadiu Gjylistani dhe Bostani - Tiran 1960 (ribotuar m 1988).

  - Firdesiu Shahnameja - Tiran 2004.  Qemal Draini

  - Era - vepra e tij (Muzeu Historik i Shkodrs 1995.  Selman Riza

  - Emnat n shqipe: Sistemi i rasave dhe tipet e lakimit - 1965.

  - Pes autort m t vjetr t gjuhs shqipe - 1966.

  - Studime albanistike - Prishtin 1979.

  - Tre monografina albanologjike - "Nikaj" 1944.  Arshi Pipa

  - Lundrtar - prmbledhje poetike - Tiran 1944.

  Botuar jasht shtetit:

  - Libri i burgut - Rom 1959.

  - Montale dhe Dante - Mineapolis 1968.

  - Vargu popullor shqiptar: struktura dhe vargu - Mynih 1978.

  - Hieronym de Rada - Mynih 1978.

  - Letrsia shqiptare: perspektivat shoqrore - Mynih 1978.  Hafiz Ali Kora

  - Abetare - Kor 1910.

  - Bolshevizma a katrrimi i njerzimit - 1925.

  - Historia e shenjt - 1931.

  - Kurani i madhnueshm - 1936.

  - Muslimansia - 1919.

  - Rubajjati - Omar Khajam - 1942.

  - Shtat ndrrat e Shqipris - 1944.

  - Alfabeti arabisht - 1945.

  dhe shum vepra me karakter teologjik q nga viti 1909 e n vazhdim.  Terenc Toi

  - La questione Albanese - Kozenc 1901.

  - Shqiponja arbnore (Raca, besimet, atdheu. Familja, besa e burrnia) - 1943.

  - Pazotnimi shqiptar (Anarkia shqiptare) - 1914.

  - Krimet e politiks - 1922.

  - Gjindarmrija pas s drejts ndrkombtare - 1936.

  - Gramatika e italishtes - 1928.

  - E drejta ndshkimore. Parimet e prgjithshme - 1926.

  - E drejta botore - 1923.

  - Tri mprojtje ndshkimore. Pr lirin e shtypit... - 1940.  Visarion Xhuvani

  - shtje politike religjioze - 1926.

  - Fjal n parlament -1920.  Nebil ika

  - Metodik pedagogjike (Punt e dors, mnyra e msimit) - 1923.

  - Njimendsia shqiptare - Studim politik e psikologjik - 1943.

  -Drejtues i revists Minerva - 1932.  Ndoc Nikaj

  - Shkodra e rrethueme - roman - 1892.

  - Historia e Shqypnis - Bruksel 1902.

  - Lulet n thes - Shkodr 1913.

  - Fejesa ndjep a se Ulqini i mrrun - proz - Shkodr 1913.

  - Shkodra e rrethueme - roman - Shkodr 1913.

  - Bukurusha - Shkodr 1918.

  - Brbuqja - Shkodr 1920.

  - Motra pr vllŕn - dram - Shkodr 1921.  Ndre Zadeja

  Pjes historike: - Ora e Shqipnis

  - Hijet e zeza

  - Rrethimii Shkodrs

  - Ruba e kuqe

  - Rozafa  Zef Harapi

  - Pushka e tradhtarit - roman

  - Mustafa Pasha i Shkodrs - dram  Koo Tasi

  - Fjalor greqisht-shqip - 1928  Pashk Bardhi

  - Gjurmime

  - Gramatik e gjuhs shqipe

  - Plotsime t fjalorit t Bashkimit.  Pal Dodaj

  - Ditari i fsheht.

  - Letrkmbim me at Gjergj Fishtn.  Anton Harapi - shkrimtar, filozof dhe gojtar

  - Urti e burrni ndr banor t Cemit

  - Val mbi val

  - Vler shpirtrore. Kontribut pr trajtimin mendor t shqiptarit - 1936.  Marin Sirdani

  - Skanderbegu mbas gojdhanash

  - Shqiptart e Arbnt

  - Shqypnia e shqyptart  Justin Rrota

  - Rreth gramatologjis shqipe

  - Letratyra shqipe - 1925 dhe ribotuar n 1934.

  - Sjell t fotokopjuar nga Biblioteka e Vatikanit Mesharin e Gjon Buzukut n vitin 1929 dhe nj vit m pas, n vitin 1930, boton Monumenti ma i vjetri i gjuhs shqipe - Gjon Buzuku.

  - Shkrimtari ma i vjetr i italo-shqiptarvet - Luk Matrnga - 1931 dhe 1939.

  - Pr historin e alfabetit shqip - monografi - 1936.  Nikoll Gazulli

  - Fjalori toponomastik

  - Fjalor i fjalve t rralla

  - Studime t ndryshme  At Gjon Shllaku - doktor n filozofi

  - Kritik e filozofis s Xhovani Xhentiles

  - Artikuj social e filozofik

  - Drejtor i fundit i Hylli i Drits  Kostandin Kote

  - Shprblimi i gjaksis - Dram - Zadar 1929.  Vangjel Koa

  - Prkthen dhe boton n vitin 1937 Fjalimi i Metods - Rene Dekart.  Mustafa Grblleshi

  - Gremina e dashunis - roman - Tiran 1944.  Hamit Kokalari

  - Kosova djep i shqiptarizms - 1943.  Lazr Radi

  - Fashizmi dhe fryma shqiptare - 1940.  Musine Kokalari

  - Si m thot nnua plak - vllim sipas tradits popullore - 1939, 1944.  Mitrush Kuteli (Dhimitr Pasko)

  - Net shqiptare - prmbledhje me novela - Kostanc Rumani 1938.

  - Ago Jakupi e t tjera rrfime - prmbledhje rrfimesh - Tiran 1943.

  - Mall e breng - Tiran 1943.

  - Kapllan Aga i Shaban Shpats. Rrfime-rrfenja - prmbledhje me pes tregime - Tiran 1944.

  - Kng e brithma nga qyteti i djegur - prmbledhje me kng popullore - Tiran 1944.

  - Shnime letrare - Tiran 1944.

  - Sulm e lot - prmbledhje n vargje atdhetare (me pseudonimin Izedin Jashar Kutrulija) - Tiran 1944.  Autor dhe vepra t tjera:  - Gjergj Bubani - prkthyes, poet dhe publicist - nxjerr Shqipria e Re n Bukuresht.

  - Hafiz Ibrahim Dalliu - klerik dhe botues i Dajti - politike-ekonomike-letrare 1924, mbledhs dokesh e zakonesh e besimesh t popullit t Tirans n Diturija - 1928-29.

  - Kudret Kokoshi - poet n traditn e Ali Asllanit.

  - Namik S. Delvina Dashurija e Memedheut Tjatro me tet pamje - Selanik 1909.

  - Sheh Ahmed Shkodra. Kryetar i federats Rufai t Shqipris, Vlor - Ilahi - vjersha fetare - 1927.

  - Libr i trashigimit, Feraiz - prkthyer nga arabishtja prej Shyqri Myftiut - Peqin 1927.

  - Shqipria m 1927 - autor T. Selenica - Tiran 1928.

  - Botohet Zana popullore (Kang popullore) Vll. I, mbledhur nga Kasem R. Taipi, me nj parathnie nga Ernest Koliqi - Shkodr 1933

  - 28 nntor 1937 - Lef Nosi publikon n Tiran Dokumenti i shpalljes sindipendencs kombtare n Vlon m 28 Nanduer 1912 dhe fytyrat e prfaqsuesvet t popullit shqiptar q patn fatin e lumtur me e shpall.

  - Viti 1937 - Botohet n Paris, n Libraire orientaliste Paul Geuthner, disertacioni i Athanas Gegajt, doktor n Shkencat Historike, LAlbanie e lInvansion turque au XV-e sičcle.

  - Viti 1937 - Botohet n Tiran Visaret e kombit, Vllimi I, Kang trimnije dhe kreshniksh (Pjes t folklors s botueme). Zgjedh e komentue nga Prof. Karl Gurakuqi e Prof. Filip Fishta. (Visaret e kombit, nj seri q filloi t botohet m 1937, me rastin e 25 vjetorit t Pavarsis Kombtare, e q vazhdoi deri m 1944. Ato jan 15 vllime, q, me ndonj prjashtim t rrall si Fjalori i Nikoll Gazullit, vllimi i 12-t, 15-t e ndonj tjetr, t gjith t tjert prmbajn lnd folklorike, kryesisht nga Veriu).

  - Viti 1938 - del Iliada libri XXII (Vrasja e Hektorit) e Homerit, prkthyer nga Prof. Frano Alkaj. Shtypshkronja Franeskane, Shkodr 1938.

  - Viti 1938 - Gani Daiu prkthen dhe boton librin Emili ose Mbi edukatn t Rusoit, me nj parathnie nga Sotir Papakristos. Luarasi, Tiran.

  - Viti 1941 - Botohet n Tiran Antologjia e Letrsis Shqiptare, shkrimtart shqiptar, redaktuar nga Namik Resuli dhe Karl Gurakuqi.

  - Viti 1943 - Botohet n Firence libri Valle kombtare e Gjon Kujxhis.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e abica
  Antarsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  220
  Postimet n Bllog
  1
  shkrim i publikuar ne gazetat e perditshme Metropol dhe Agon.

  Nikolla Nishku- Surpriza qytetare e Pavarsis n Tiran.


  Duke kryer ritin e bukur mngjesor t uarje s vajzs time n kopsht, n
  lagjen Selit e Vogl diku n ngjitje t kodrins, atje ku gjallon dhe nj
  rrug me emrin Nikolla Nishku ndalem dhe ia tregoj asaj me dashuri si nj
  prrallz se ja ku sht dhe strgjyshi i mamit”.

  Tabela e re sikur “i buzqesh” vajzs miqsisht.
  Qndron lart diku pran nj shtylle elektrike t vjetr druri prkdhelur nga kabllot e rrmujshme t internetit apo telefonis toksore.

  Emri i personazhit t zgjedhur nga historiant bashkiak prfaqson nj
  gjeografi shpirtrore jo aq periferike sa Selita por lidhet direkt me
  qendrn e kryeqytetit n oborrin e shumkatshes s par n Shqipri.

  Ky sht dhe fati i shum emrave t njerzve t shquar q jan
  vendosur si stoli n rrugt e reja n qoshet e lagjeve n ndrtim larg
  kontekstit jetsor e njerzor ku u njohn, jetuan e u kulmuan. Sidoqoft ia
  vlen kujtesa.


  Nikolla Nishku dhe familja e tij tiranase, prmendet edhe n
  shnimet e kodikut t bashksis s krishter pr kishn
  e Shn Prokopit q ndodhet n kodrat e parkut t liqenit, si dhuruesi t toks.
  Po kshtu n kt kodik kishtar familja Nishku figuron me prona e pasuri t paluajtshme
  n Tirann e vitit 1819.

  Shtpia e blerw nga familja tiranse Nishku ishte nj shtpi dy katshe me mure t trasha
  qerpii dhe tavane t drunjta t punuara mjeshtrisht duke prfaqsuar
  motivet e banesave t para qytetare n Tirann e para disa
  shekujve me rnien e Voskopojs n vitin 1769 .

  Atje ka banuar prkohsisht dhe ish Ministri Hil Mosi. Shum pran saj,
  disa metra m tutje ngjitur ndodhej Katedralja Ortodokse e Vangjelizmos.
  Madje disa prej antarve t familjeve Nishku, Antoni , Koja vijuan t jen
  ndihms gjat shrbesave fetare.

  M von pasi Nikolla ndrroi jet prej
  nj epidemie t kohs, n vitin 1924 kjo tradit vijoi tek vllai i tij Leonidha
  Nishku ku u strehua dhe personaliteti i kishs shqiptare Peshkop Fan Noli.
  Si tregon dhe trashgimtari i Leonidhs zoti Artan Nishku, portat e fisit
  kan qndruar t hapura n do sistem pr miqt e Shqipris s pavarur.


  Nikolla mishron dhe nj tregues t
  harmonis s besimeve n Tirann e vjetr kur me porta t hapura e pa
  els, shkmbeheshin me dashuri dhe mikpritje vezt e pashkve dhe mbelsirat apo
  pjesa e kurbaneve pr Bajram.

  Prball shtpis n ish rrugn Fan Koja, tek ish hotel Vjosa ,
  para 100 vjetsh ndodhej shkolla shqipe tiranase. Edhe kjo shkoll furnizohej me
  libra t shtypura n shqip dhe t mbrritura prej tregtarit vizionar Nishku
  nga Manastiri.Shtpia qindravjeare kishte dhe nj bibliotek tejet t
  pasur me libra t sjella nga Voskopoja. N qilart e saj ruheshin dhe
  amfora t vjetra q prdoreshin ritualisht pr zahiret .
  Para shembjes n fillim vitet shtatdhjet erdhen ekspertt e institutit t
  monumenteve dhe pasi morn matjet e hodhn n letr modelin e shtpis
  tiranse premtuan se banesa qytetare pr vlerat q kishte do t ndrtonin
  nj maket t saj pr ta ekspozuar n hyrje tpesmbedhjetkatshit. ( hotel Tirans).  Ditlindja e pavarsis n qytetin e Tirans daton me 26 Nntorin. Ky nxitim
  n koh lidhet me nj episod tejet t veante dhe ende te panjohur nga
  kryeqytetasit. Nikolla pak para ngritjes s flamurit ishte arrestuar nga
  forcat serbe qe kishin mbrritur deri n kufijt e Tirans s Vjetr.*

  Motivi ishte sulmi nga ish kryekonsullit serb pr tu hakmarr ndaj
  zhdukjes s familjes s tij, bashkshorten dhe dy fmijt q
  konsideroheshin t humbur gjat luftimeve pr pavarsi me ushtrin otomane.


  Nikolln serbt e vendosin para togs s pushkatimit pr ta ndshkuar.
  Menjher ai i drejtohet me bindje dhe diplomaci komandanti pr tu sqaruar.


  Prfaqsuesi i tiranasve n pak koh arriti t sqaroj ngarkesn e dy
  palve duke i treguar kryekonsullit serb se familja e tij ishte ruajtur n
  mirbesim gjall e shndosh dhe strehohej n shtpin e tij.*

  Menjher pas ktij lajmi rrethimi i Tirans mbaroi prkohsisht me nj akt
  paqeje. Familja e kryekonsullit serb u rikthye n Serbi dhe pas disa
  ditsh nga kjo ngjarje, u shpall menjher pavarsia nga paria e qytetit.*

  Ky episod kaq sinjifikativ prmendet nga pedagogu i njohur tiranas Sinan
  Tafaj dhe m von nga ish drejtuesi i muzeut t Tirans Ramiz Xhani.
  Burime t tjera historike dhe publicistike ku prmendet jan edhe n
  veprn
  “Historia e Tirans si qytet deri n 1920” nga Kristo Frashri. *

  M tej ngjarjet vijuan ashtu si sht dokumentuar n volumin e dyt
  t librit

  "Sheh Muamer Pazari - Rruga Historike e Azizave t Tirans - kapitulli mbi
  jetn e Sheh Ahmed Pazarit na zbulohen kto fakte n koh. Gazeta Shqiptare
  e Barit ditn E shtune, 19 shtator 1931 shkruante: *

  "Serbi ka sulmuar disa here Shqiperine. Ne vitin 1912, gjeti rastin, kur
  ushtria turke po largohej. Serbi, i perqendruar nga Shkodra ne Kruje,
  sulmon Tiranen dhe arreston te parin Sheh Ahmet Pazarin. *


  Patriotet kosovare, ne vitin 1912-1913, bashke me forcat dibrane, ndoqen
  forcat serbe pertej kufirit te Shqiperise. Patriotet kishin nje gjuhe te
  perbashket. Ata nuk llogaritnin as jeten e tyre. Luftonin krah per krah me
  njeri - tjetrin, kundra cdo armiku, qe shkelte vendin e tyre.

  “Komisioni, qe do te nise protesten, formohet nga gjashte persona. Per te
  mbajtur nje barazi ne mes feve, ne kuptimin njerezor, Sheh Ahmet Pazari
  beri nje shembull tolerant dhe te barabarte. Ne komisionin e protestes ndaj
  serbeve. Ai, si kryetar, propozoi tre myslimane dhe tre te krishtere per te
  njoftuar Komandantin serb, ne Kruje, rreth vendimeve te komisionit per
  pavaresi. Kryetar komisioni zgjidhet Sheh Ahmet Pazari. Anetare te tij
  jane: Myslym Ag Beshiri, Myslym Myderrizi, Fan Koja, Nikoll Nishku, Spiro
  Politoqi."

  Nga shkrimi i studjuesit Gazmend Bakiu ngritja e flamurit pershkruhet
  keshtu me referim nga vepra e Hafiz Ibrahim Dalliut “Patriotizma n
  Tiran”:


  N Tiran mbrriti lajmi se ushtria serbe po afrohej me shpejtsi. M 25
  nntor, populli u mblodh n fushn e Shallvares, pr t biseduar dhe pr t
  vendosur se do t bnin. N mesdit u mor vesh se ushtria serbe kishte
  hyr n Kruj, dhe shqetsimi u rrit. Nuk kishte m koh.Mngjezin e dats
  26 Nntor 1912, tellalli njoftoi popullin pr t’u mbledhur tek sheshi
  nnprefekturs. Ishin aty t gjith shqiptart, q kishin punuar dhe
  ndrruar pr kt dit t madhe, por edhe turkomant. Si tregon Ibrahim
  Dalliu, pikrisht pr t mos shkaktuar konflikt me ta, Refik bej Toptani
  shprehu “keqardhjen” e ndarjes nga Turqia, ndrsa shpallte pavarsin.

  Ai tha:“Or vllazn! Me hidhrim t madh po ju them se e pru puna me u nda
  prej vllaznish ton tyrq, dhe me e zbrit bajrakun e atyne qi ka valu ktu
  me qindra vjetsh, edhe me ngref qeverin komtare e me ngrejt flamurin e
  Shqipnis. Dhant Zoti e u puqshim si sod goj ndr goj q’ashtu t mundemi
  m’e rujt atdheun ton nga t nga t shkelunit e anmikut. Rroft Shqipnija
  n vehte! Rroft vllaznimi! Rroft Flamuri kombtar!”, (H. I. Dalliu, po
  aty, f.8Cool.Populli i Tirans, ose m mir t themi shqiptart
  duartrokitn, e lot gzimi u derdhn.Kapiteni i xhandarmris Hamid Borshi
  ngriti Flamurin kombtar dhe u njoftuan telegrafisht Durrsi, Elbasani,
  Berati, dhe Vlora. Sot, pikrisht aty sht ndrtesa q njihet si
  Biblioteka e vjetr, (ish-Pallati i Princeshave), ndrsa sheshi prpara saj
  quhet “Sheshi i Flamurit”. N fasadn e Biblioteks jan vendosur prej kohe
  dy pllaka prkujtimore.  Nikolla Nishku citohet nga studjuesit e historis si nj prfaqsues i
  zshm i Tirans, pjess zejtaro-tregtare me origjin vllehe q prbnin
  nj ndr elementt kulturor t jets qytetare n zhvillim.

  N kuptimsin dhe qndrimin e tij vlersohet shqiptarsia si vlerson nipi i tij
  historiani Dhimitr Antoni, ku sipas tezs historike se vlleht ose
  vllezrit jan pasardhsit ilir t romanizuar gjat periudhs s
  punsimit nga perandoria romake n Daki apo territorin e Rumanis s
  sotme.

  Kjo shpjegon dhe dukurin e kontributeve t vlerta n arsimin
  shqiptar, pavarsin kombtare si akti i ngritjes s flamurit n Tiran me
  nj identitet trsisht shqiptar.

  Fisi Nishku n Tiran ka pemn e tij familjare me personalitete
  n nj hark kohor afro 300 vjear.
  Nikolla Nishku kishte dy bija Florn dhe Kaliopin.
  Nga e bija Flora Nishku e martuar me Veniamin Antonin ; Nikolla u
  trashgua nga pasardhsit Kalipsoja, Petraqi, Dhimitri, Jovani, Eleonora,
  dhe Teodora duke e vijuar pemn e familjes n disa deg e gjethe q ruajn
  sot tiparet e nj familjeje te bukur qytetare.


  N kujtesn poetike Valdete Antoni, bija e Dhimitrit, nipit nga Flora t Nikolls
  si dhe mamaja ime
  shprehet n mnyr t pavetdijshme te poezia “m prishi strgjyshja e
  pasur” se:

  “ Strgjyshja e pasur lvizte tek un
  me mantelargjndi t gjat, gishtrinjt
  tr unaza me gur t kaltr.’’

  Dhe n t vrtet prtej pamundsive realisht kemi jetuar si t pasur fal
  dashuris dhe kujdesit t trashguar mmsor.*

  N kt form edhe un u rreka t prek me fjal tingullin e nj emocioni
  q t hap shpirtin, pra t udhtoj n t shkuarn e tashme, e cila duket se lviz pareshtur, n gjenet e secilit prej nesh trashgimtarve .


  Andi BICA
  Strnip i familjes Nishku*

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e abica
  Antarsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  220
  Postimet n Bllog
  1
  Nga libri: Shnime pr Bashksin Ortodokse t Tirans - Dhimitr Beduli, Vlash Dhora e Kostandin Mara.

  Familja Nishku – Pema Gjenealogjike
  1. Jovan Nishku martuar me Batn (Kleopatra) nga familja Haxhinikolla, Elbasan.
  Pati dy djem (Leonidhen , Nikolln) dhe 5 vajza.
  - Santa, martuar te familja Zoraqi.
  - Evgjenia, martuar te Spiro Leka.
  - Vasiliqia, martuar te Naum Hobdari.
  - Lenka, martuar te Cili.
  - Sofija, martuar te Janku (Babakuqi).

  Nga dy djemt:
  -Leonidha pati dy fmij: Miston dhe Arsinoin.
  -Nikolla pati dy vajza: Florn, martuar me Veniamin Antonin.
  Kaliopin e martuar te Murzakt.

  Nikolla Nishku - jetshkrimi

  Biri i Jovanit lindi n Tiran rreth viteve 1860 dhe ndrroi jet nga fundi i lufts s par botrore n vitet 1917-1918 gjat epidemis s gripit spanjoll.
  Ishte njeri q pr kulturn dhe horizontin e tij t gjer gzonte prestigj e nderim jo vetm n gjirin e Bashksis Ortodokse t Tirans, por n prgjithsi n tr popullin e qytetit.

  N Bashksin Ortodokse t Tirans, sipas t dhnave t Kodikut t Shn Prokopit ai ka qen i ngarkuar me detyra t rndsishme:

  N vitin 1887 e gjejm t ngarkuar m detyrn e eforit t shkolls.

  N vitet 1895 – 1897 emrohet si zvnds i mitropolitit Visarion Theohari pr Tirann, e cila q n vitin 1872 qe ngritur n zvndsi mitropolitane nga enori e thjesht q ka qn deri n at koh. Duke qn vazhdimisht antar i Kshillit Administrativ t dhimogjerondis, ka marr pjes gjallrisht n t gjith veprimtarit shoqrore – arsimore t bashksis.

  Nxns i Kostandin Kristoforidhit dhe Petro Dodbibs, t cilt i kalln n shpirt dashurin pr gjuhn shqipe e pr atdheun. Ai ishte njkohsisht dhe nj patriot rilinds i dalluar.

  Ka punuar shum n prhapjen dhe msimin e gjuhs dhe t librave shqip. Librat i vinin fshehurazi nga Kavaja nprmjet familjes s Mit Koljaks ( rreth viteve 1902 e m von) dhe ai n bashkpunim me patriot t tjer i shprndante npr familjet e tjera.

  Mori pjes bashk me kta atdhetar si antar i delegacionit nga Tirana q u drgua n Kongresin e Dibrs, i cili u mbajt m 23-28 Korrik 1909. Atje foli duke mbrojtur me guxim gjuhn shqipe dhe prdorimin e alfabetit latin pr shkrimin e saj.

  Pak m von, Klubi i “Bashksis” s Tirans n t ciln ai bnte pjes si nj nga antart me influenc e caktoi pjestar t delegacionit, i cili mori pjes n Kongresin e mbajtur nga 2-9 Shtator 1909 n Elbasan pr problemin e shkollave shqipe.

  Ka qn ndr patriott e njohur t Tirans q ka br shum pr lirin dhe pavarsin e Shqipris, pr prhapjen e ides kombtare.
  Patrioti Ibrahim Dalliu e rendit t shtatin n veprn e tij “ Patriotizma n Tiran”.

  N komisionin q u formua nga populli m 26 Nntor 1912 n sheshin e Shallvares pr t ngritur flamurin kombtar dhe pr t shpallur pavarsin e Shqipris ishte Nikolla Nishku, sic del dhe nga telegram prkats me t cilin kjo ngjarje historike iu njoftua dhe rretheve t tjera t atdheut.

  Ai gjithashtu bri pjes n Komisionin q u drgua n Kruj pr t njoftuar komandantin e ushtris serbe q t mos marshonte mbi Tirann se ajo kishte shpallur pavarsin dhe se Shqipria ishte nj shtet neutral. Pr ndjenjat dhe veprimtarin e tij patriotike ai sht ndjekur dhe burgosur disa her.

  N 70 vjetorin e pavarsis t Shqipris, Presidiumi i Kuvendit Popullor e dekoroi Nikolla Nishkun me urdhrin pr veprimtari patriotike t klasit t III me kt motivacion:
  “ Si aktivist i dalluar i lvizjes kombtare shqiptare ka dhn ndihmes me pjesmarrjen e tij n luftn pr liri dhe pavarsi, pr trsin e tokave shqiptare dhe pr bashkimin e tyre n nj shtet t lir”.

  Nga t dhnat e mbledhura prej gazetarit Niko Nishku nip nga i vllai Leonidha rezulton :

  1. Telegram i shpalljes s Pavarsis n Tiran, m 26.XI.1912. sht botuar n “ Dokumenta Historike pr ti shrbyer historis ton kombtare” E boton Lef Nosi. Viti i Par. Prill 1924, Nr 2 Elbasan.
  N telegram figurojn nnshkrimet, prvec t tjerve, edhe t Nikolla Nishkut dhe Papa Nikolla Papajanit.
  2. Deklarat pr veprimtarin patriotike t Nikolla Nishkut, lshuar nga Esat Dishnica m 7 Tetor 1981.
  3. Pjes nga nj raport i agjentve konsullor t Austro Hungaris t dats 22 korrik 1909 pr pjesmarrjen n Kongresin e Dibrs t tregtarit ortodoks Nishku . ( nga Arkivi i Shtetit fondi i Ministris s Arsimit.)
  4. Disa shnime nga jeta e veprimtari e Nikolla Nishkut .
  Nikolla drgoi t mbesn e tij, Marigo Zoraqi pr studime jasht vendit. Kjo sapo erdhi q andej rreth vitit 1920 u b nj msuese e dalluar n Tiran duke u msuar shqipen vajzave, q rrinin t mbyllura dhe nuk dilnin as te pragu i ports.
  Nikolla ka bashkpunuar shum me Fan Kojn q ka qen nj atdhetar i shquar tiranas. Ai e kishte t vetin sepse i kishte marr pr grua Santa Kojn e cila e kishte kushri t par Fanin. 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-06-2005
  Postime
  360
  Me rastin e 100 vjetorit te Pamvarsise nga pushtuesja Turqia Osmane

  http://kosova.albemigrant.com/wp-con...Skenderbeu.png

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •