Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35

Tema: T jesh prind

 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  thanks hun, per 8 dite do mbushi 10 muajshe
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669

  Talking

  femijet jane si engjej sa jane te vegjel , por kur rriten dhe arrisin moshen e adoleshences behen te panjohur , thua kur u be si kerrici ky dhe nuk njeh me as prinderit.

  ah sikur te diheshe formula e prindit ideal ku edhe rezultati ne formimin e nje femije te ishte i garantuar

 3. #23
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  Citim Postuar m par nga Marya Lexo Postimin
  femijet jane si engjej sa jane te vegjel , por kur rriten dhe arrisin moshen e adoleshences behen te panjohur , thua kur u be si kerrici ky dhe nuk njeh me as prinderit.

  ah sikur te diheshe formula e prindit ideal ku edhe rezultati ne formimin e nje femije te ishte i garantuar
  kemi receta speciale "made in Albanien"

  i paci me jete dhe i trashegofshi

 4. #24
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Deri tani nuk me ka ndodhur ne jete gje me e bukur se lindja e tim biri. Cdo frymemarrje, shprehje fytyre, cdo lot, cdo buzeqeshje me japin gezim dhe me shtojne jeten.

  Me kete mbrekulli me jane shtuar dhe aq shume strese e pyetje qe nuk i kisha menduar me pare dhe cdo dite e gjej veten duke kerkuar ne google per informacionet e fundit mbi nje loder apo ndonje produkt femijesh e deri tek menyra si duhet te sillen femijet ne kete moshe, si duhet te dalin jashte, si duhet te hane, sa duhet te hane, pse hane keshtu, pse ashtu...Ka raste i kerkoj keto informacione ne tre te mengjesit ashtu si ne tre te dites, sepse cdo gje per bebin tim e dua te perkryer pa asnje pike e presje.

  Jam e sigurt keshtu ndihen pjesa me e madhe e prinderve (sidomos prinderve te rinj), ndaj mendova te hapja nje forum ku mund te ndajme se bashku informacione te ndryshme qe kane te bejne me te qenin prind. Te ndajme lajmet e gezuara si dhe shqetesimet qe vijne me rolin me te rendesishem ne jeten e nje njeriu.

  Shpresoj t'ja kalojme bukur bashke. Me dergoni mesazhe private nq se kini ide per kete forum apo deshironi te moderoni.

  Pershendetje,
  Fiori
  Fiori djalin e pa me jet!
  Tema shum interesante, kam pare nje teme te ngjashme ketu ne forum, por ia mohova vetes te flas aty, ngase hapesi i temes kerkonte qe vetem prinderit te thone fjalen e tyre, gj qe nuk me pelqeu pasi nuk e plotesoja ate kriter edhe nuk mora pjese ne teme.

  Dashuria e ndersjelle e nje qifti ofron klime te pershtatshme per te sjell ne jete nje qenie te re njerzore e cila e pasuron edhe me shume raportin familjar. Ardhja ne jete e nje femije eshte mbartesja e nje menyre me intensive dhe pasuruese e te jetuarit ne familje, paralajmerues i pergjegjesive te reja dhe thirrje per te perforcuar dashurine.
  Te jesh prind! Gjon Bosko ka thene te jesh prind eshte njesoj sikur te ecesh neper nje litar te varur ne mes tokes e qiellit, ne mes jetes se perditshme dhe ndrrave, te mbash tensionin dhe vemendjen e nevojshme per te mos rn, derisa pika e ekuiliber vazhdon te ndryshoje me kalimin e kohes.
  Femija duhet te kete vemendjen dhe shoqerimin e prinderve qe e kane sjellur ne jete per te arritur zhvillimin fizik e intelektual, ta edukojne femijen duke u perkujdes per mirerritjen dhe zhvillimin e tij. Eshte e rendesishme qe seicili prind te kete nje projekt per femijen e tij, ide mbi zhvillimin e tij dhe treguesin e rrugeve te duhura. Eshte veshtire per nje njeri te rritet ne momentin qe njeh ende pak nga bota e te krijuarit si individ autonom, nese asnjeri nuk i paraqet mundesi dhe strategji sjelljeje jo vetem ne raport me nevojat personale, por edhe ne raport me nevojat e familjes , te grupit te komunitetit etj.

 5. #25
  E larguar pergjithmone Maska e izabella
  Antarsuar
  12-07-2009
  Vendndodhja
  Ne nje cep te kesaj bote...
  Postime
  1,780
  Teme shume e bukur.
  Urime te gjithe nenave te reja.

  Te jesh prind eshte dicka fantastike....jane momente shume te bukura dhe te paharrueshme ato qe nje nene perjeton, duke filluar qe ne levizjen e pare qe femija ben ne bark dhe ti rrine pret cdo here me padurim levizjen e radhes...pastaj kur lind ska moment me te bukur se ai kur e shikon femijen per here te pare...kur degjon te qaren e pare...kur e mer ne krah per here te pare...dhe ne ato momente harrohet gjithcka...te gjitha vuajtjet qe mund te kesh patur gjate shtatzanise dhe te gjitha vuajtjet e lindjes....ne ato momente bota eshte vetem e jotja dhe e femijes tend......
  Dhe me pas femija fillon e rritet te dhuron buzeqeshjen e pare dhe qe nga ai momentet ti nuk don te shohesh gje tjeter pervecse ate buzeqeshje qe ta shton jeten....me pas fillon te levizi nga pak te eci komadores...deri sa fillon te hedhi hapin e pare dhe ti ndjehesh aq e lumtur por ne te njejten kohe je e mbushur me frike se nga momenti ne moment mund ti ndodhi gje femijes tend......te mos harrojm kur fillon te thote fjalen e pare dhe sidomos kur ajo eshte MAMA eh ska gje me te bukur......Me pas kur rritet dhe te thote MAMI TE DUA SHUME ska gje me te bukur...ska emocione me te bukura kur femija te perqafon fort dhe te puth dhe ne ato momente te thote JE MAMI ME E MIRE TE DUA SHUME......

  Ato qe perjeton nje nene skane te mbaruar jane vertet emocione shume te bukura qe nuk pershkruhen dot...ato jane te regjistruara ne mendjen e nenes qe dhe ne momentet me te veshtira qe mund te perjetoje ajo mjafton te kujtoje nje nga keto momente dhe cdo gje kalon dhe ajo mer nje fuqi vertet te madhe....FUQI QE TA DHURON VETEM DASHURIA E FEMIJEVE
  Ju uroj shume suksese dhe shume momente te paharrueshme te gjitha nenave
  Non mollare mai !!!!

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e darla1
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  Athens, Greece
  Postime
  57
  te jeshte prinde,..eshte gjeja me e embel e kesaje jete,..
  Une kam nje djale 3 vjec,..dhe me ka sjelle ate lumturi qe nuk e dija qe ekziston ne jete,..
  Por bashke me lumturin eshte nje pergjegjsi e madhe,..
  Paralele me ndjenjen me te embel ne bote,..qe linde sidomos ne momentin qe per here te pare merr femijen ne dore,..aty pikerishte linde frika,pergjegjsia,ndjeshmeria,..dhe vullneti,..per te qene nje nene,e mire,..dhe e vyer ne rritjen e femijes .
  Sdo harroj kurre momentin e pare kur e mbaja ne dore,..mundohesha ta vija te pinte gjirin time,..o zote me dridheshin duarte kisha frike mos e lendoja,..me dukej aqe i vogel i embel i pambrojtur,..nga bote qe rrethonte,..por sdo harroje kurre ate ndjenjen e dashuris se pa-funde,..dhe lotet e gezimit,..bashke me friken e diteve te para se si do mesoja te perkujdeseja,ta laja ti sherbeja,..kaluan ditet tani shkon rreth tre vjec,..dhe kane filluar stadi tjeter,..aty ku shpeshe here sdi si te sillem eshte mjafte i shkathe i zgjuar por dhe nevrik,..dhe don ti ece e tija,..dua ta respektoj identitein e tije qe tani,..nuk dua ti mohoj te drejten qe te flase te me kerkoje pse jo llogari ne ate qe ai quane te drejt,..p.sh..Perse mama,nuk munde ta bej..?,.eshte nje nder pytjet e tije qe don pergjigje te vazhdushme..dhe nganjehere detyrohem bertas e prape smerr veshe,..pastaj,..filloj e perseris fjali te tera njera pase tjeters disa here rreshte me nje tone zeri shpesh me nerva qe ai te kuptoje,..veprimet sjelljet negative,..hahahahaha,..
  Pastaj qetesohemi..ne sallonin tone qe e kemi kthyer pikerishte ne salle lojrashe,..pastaj vjen dhe zihemi se don compjuterin,..kam dhe frike ta le gjate nga syte,.perveq se disa minuta,...ben dhe ai kerkimet ee tije ne gooel,..hape mbylle msn..etj etj,..ahahaha
  Gjdo dite qe pc ime ndizet eshte nje fate per pc,..time hahahaha
  se sbesoj qe do rezistoje gjate,..komandave fikjeve dhe ndezjve te time biri,..
  ehhh..cfare emocioni dhe tani qe shkruaj..me vjen tek qafa ime mama dua te ulem une tani,ngrihu,luaj ti me lodrat,..ahhahaha....
  Por e rendesishme eshte se jemi ne rruge te mbare,..dhe kemi vite te tera per te mesuar njeri-tjetrin se per pake vite ai do kete karakterin e tije,..formimin,..ne kohet e sotme me pake berthame te shendeshme,..dhe femijet,..behen,..te zgjuar,..te sjellshem e me kulture,..duan vetem perkujdesje nga prinderit,..dhe as gje nuk duhet te vije perpara,..tyre dhe kujdesjes se tyre ...
  Po e mbylle duke uruar te gjitha Nenat anekende Shqipetare dhe te te gjithe botes,..qe kurre mos tu lotojne syte,..nga dhimbja e femijes,..megjithe se shpirti i nje nene eshte gjithmone i brishet dhe i bute,..ajo loton dhe kur e kape nje grip,..dhe kure temperatura afron 39,..dhe nuk i zbret,..me ane te deponit,.."FJALA NENE,..ESHTE SHEJTERIMI I BOTES.,..POR QE E PAKEZON FEMIJA I SAJE,.."

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Deri tani nuk me ka ndodhur ne jete gje me e bukur se lindja e tim biri. Cdo frymemarrje, shprehje fytyre, cdo lot, cdo buzeqeshje me japin gezim dhe me shtojne jeten.

  Me kete mbrekulli me jane shtuar dhe aq shume strese e pyetje qe nuk i kisha menduar me pare dhe cdo dite e gjej veten duke kerkuar ne google per informacionet e fundit mbi nje loder apo ndonje produkt femijesh e deri tek menyra si duhet te sillen femijet ne kete moshe, si duhet te dalin jashte, si duhet te hane, sa duhet te hane, pse hane keshtu, pse ashtu...Ka raste i kerkoj keto informacione ne tre te mengjesit ashtu si ne tre te dites, sepse cdo gje per bebin tim e dua te perkryer pa asnje pike e presje.

  Jam e sigurt keshtu ndihen pjesa me e madhe e prinderve (sidomos prinderve te rinj), ndaj mendova te hapja nje forum ku mund te ndajme se bashku informacione te ndryshme qe kane te bejne me te qenin prind. Te ndajme lajmet e gezuara si dhe shqetesimet qe vijne me rolin me te rendesishem ne jeten e nje njeriu.

  Shpresoj t'ja kalojme bukur bashke. Me dergoni mesazhe private nq se kini ide per kete forum apo deshironi te moderoni.

  Pershendetje,
  Fiori
  Urime e nderuar dhe e pa me jete.
  Une per vete,me bashkeshorten natyrisht , jam bere me dy djem,njeri 2 vje e gjysem dhe tjetri 8 muajsh
  Eshte gjithka si te fillosh nje jete te re mbas lindjes se nje femije.
  Tani po rriten por i mbaj mend mire ankthin mbas lindjes.
  Kur e lame per here te pare e na dukej sikur po na rreshqiste nga duart,veshjet e para,kur filluam ta ushqenim,dhe merakoseshim se na dukej sikur po mbytej,
  ose naten kur zgjohej duke qare se donte te pinte.
  Tani qe jane dy qan njeri e tjetri zgjohet,marrim ne krahe njerin dhe tjetrin derisa ti zere gjumi perseri.
  U bene pothuajse 3 vjet qe gjumin e nates e bejme me copa,po kjo nuk ka rendesi.Te jene mire e te kene shendetin.

  Urime serish ty dhe burrit natyrisht,se pjesen e tij jam i sigurt qe e ben teper se miri.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 8. #28
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225
  Sa nen-forum i bukur
  te jesh prind me para se besoja se do isha kaq i lidhur

  p/s momenti me i bukur eshte kur me qesh kur me shikon sa here vi ne shtepi
  me vin tek kembet edhe ja ben baba baba me iken tere lodhja
  tjetra fjalen e pareqe tha ishte baba :
  Partizoni

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Elonaa
  Antarsuar
  17-09-2005
  Postime
  1,664
  Te jesh prind eshte bukur po edhe veshtire.Femija s'ka vetem nevoje per dashuri dhe puthje.Ai do gjithshka nga prindi i tij, sa te filloj te hyje ne jet..te integrohet ne te..Qenia prind te ve perballe nje pune te dyte .Ne cdo moment je pothuajse i punesuar nga femija jot.Ke detyre ta mesosh ta edukosh ne shume drejtime.nje nder to...... se si ai duhet te eci ne jet,se si femija jote te dije te dalloj situatat e rrezikshme dhe te mesohet si te mbrohet nga to.....Do mbrojtjen ekonomike .ngrohtesi shpirterore.Femija do ndihmen e prinderve per te kuptuar edhe se kush eshte dhe se c'fare drejtimi i duhet te mari ne jet. Eshte detyre shume veshtire por qe te kenaq me rezultatet qe jep nqs se punon per te krijuar tamam nje njeri te kompletuar me kulture dhe edukate.

  Eh sa te larmishem jane prinderit, femijet dhe njerzit ne teresi.Lum kush eshte prind i komletuar me dije dhe kulture dhe bie ne jet femije te cilet trashegojne kete kulture dhe edukate.... se ka ca krijesa njerzore qe s'dallohen dot nga kafshet..... zoti na ruajt...
  Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-04-2010
  Postime
  8

  Kur vendos te behesh edhe nese je -PRIND-

  Per te gjithe ata qe e lexojne une ju kisha preferuar qe para se te vendosni te beheni prind te mendoni mire se ke do ta beni bashkeudhetar ne jete per femijet tuaj. Te mendoni mire se ai ose ajo do te mund te jet njeher nje burr apo grua e mire per ju apo jo e pastaj te mendoni per femije ne menyre qe ne te ardhme ai femij te mos mbetet jetim per teket e juaj .Kush eshte ne kete rast viktima -FEMIJA- ... E per ju qe jeni prinder duajin ato krijesa te pa fajshme u ofroni dashuri ne maksimum qe neser te rriten e tua kthejn dashurin juve e per hater te tyre te lidheni si bashkeshorter shume te dashur se femijet tuaj e shohin ne syte tuaj.

  Kisha pas deshir qe asnje femije te mos rritet jetim e tjeter eshte kur prinderit vdesin nga aksidentet e semundjet e ndryshme . Uroj qe te gjithe bashkeshorteve tu shtohet dashuria shume shume me e madhe se ne fillim kur jan dashuruar.

  Ju uroj gjithe te mirat

 11. #31
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  41
  Postime
  943

  ....edukimi eshte kyi drejt suksesit....

  Mendoj qe te jesh nje prind i mire, duhet te kesh qene nje femije i mbare, edukuar nga prinder te mire dhe rrjedhimisht mund te jesh prind i mire.

  Te rrisesh nje femije per mendimin tim eshte art, shpesh here duhet te mundesh dashurine tende, per te perdorur takt, stil, ndeshkim, shperblim dhe per te mos lene asnje vrime ku femije me intuite mund te te thyeje.

  Edukimi i mire eshte enderr per cdo prind.
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e bebi im
  Antarsuar
  03-07-2012
  Postime
  121
  jam shume e emocionuar se po pres femijen e dyte...
  cdo dite sa zgjohem ne mengjes dal para pasqyres te shoh sa me eshte rritur barku, me duket sikur femija im do rritet brenda nates...
  i kisha harruar emocione te tilla kaq te bukura, se tashme vajzen e kam 8 vjec dhe sesi me duket kjo shtatzania e dyte...
  por e bukura eshte qe nuk jam vetem une kaq e lumtur por edhe im shoq edhe vajza, aman o zot cfare bejne, gjithe diten duke me puthur barkun, nuk e imagjinoj dot qe pas disa muajsh do te kem nje bebe ne shtepi qe do na ndryshoje komplet ritmin e jetes...

 13. #33
  Just Me!
  Antarsuar
  17-02-2013
  Vendndodhja
  Who
  Postime
  439

  Pr: T jesh prind

  sa bukur e keni pershkruar te gjithe
  Just me!

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e ArlingtonHTS
  Antarsuar
  09-11-2014
  Vendndodhja
  Chicago
  Postime
  98

  Pr: T jesh prind  The same parents.

 15. #35

  Pr: T jesh prind

  Te jesh prind i nje vajze dhe dy djemve, eshte nje MREKULLI!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •