Close
Faqja 1 prej 33 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 645
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  1,010
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

  Para 20 vjeteve si te gjithe Shqiptaret nisa edhe une rrugen e mergimit . Te izoluar sic ishim ne kohen e komunizmit , ashtu te kufizuar kemi qene edhe nga njohurite dhe ngjarjet qe ndodhnin ne bote .
  Nje gje mesova kur shkova ne Greqi ( se nuk e mbaj mend nga historia ), qe Greqia ka qene nen sundimin e Otomanizmit per me shume se 450 vjet , pothuajse te njejta vite sa edhe Shqiperia - 500 vjet .
  Historikisht dihet qe Shqiperia para ketij sundimi Otoman ka perkitur ne Fene Krisitiane = Katolike apo Orthodokse .

  Nje pyetje i kam bere vetes dhe shume te tjereve por asnje nuk me ka dhene nje pergjigje te sakte :
  Pse Shqiptaret e kane nderruar fene dhe Greket mbajten ate Fe qe kishin ?!
  Nje sundim , nje kohezgjatje ( pak a shume ) dhe asnje tolerim ose privilegj nga Turqit per asnje nga keto dy shtete (!)

  Ju lutem me ndihmoni !


  Pse nderruan fene Shqiptaret ?!

 2. #2
  E dua letėrsinė Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,041
  Faleminderit
  72
  98 falenderime nė 81 postime
  Viola.V , pershendetje edhe urime per temen
  une po te pergjegjem , ashtu si une mendoj.. nuk asht diqka qe ka lidhje me fakte historike ...

  ndrimi i fejes te Shqiptarėt nuk ka qen diqka ofedunduse... por nese dikush e ka prekur ne nderin familjar , atehere ka qenė ne gjendje te bej shum ma teper se qka mundet njeriu ta paramendoj...

  edhe Serbet , njejt sikurse Gerket nuk e kan ndryshue religjionin
  ... por asht dasht sipas nevojes me diqka ta paguajn.. virgjinesha , bandilla etj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga busavata : 06-11-2010 mė 23:26

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  33
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 9 postime
  feja eshte pranu me deshir dhe eshte e vertet se nga serbet maqedonet dhe greket ka pas shum pak qekan pranu fen islame por ata qe kan pranu jan detyru nga populli i tyre qe edhe te largohen nga vendi dhe te asimilohen sepse feja ortodokse te cilen kishin greket dhe serbet nuk i pranonin me ne shoqrin e tyre ata qe ndrronin fen

  ndersa ne shqiptaret mendoj qe ishim me te dijshum dhe me tolerant dhe arritem te gjejm te verteten dhe nuk e ndrruam kombin por feja ishte edhe shkak qe ne te mbrojm kombin dhe te mos asimilohemi kurr mirpo asnjeher nuk ja kthyem pushken njeri tjetrit qe kishim fe te ndryshme por bashkjetum ne menyren me te mir

  sot sikur edhe zoti ka dashur qe keto shtete si greqia serbia dhe maqedonia te mos pranonin fen islame qe te jen fakte se feja islame nuk eshte detyru me dhun por ate e kan pranu nga deshira

 4. #4
  . Maska e illyrian rex
  Anėtarėsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Viola.V Lexo Postimin
  Para 20 vjeteve si te gjithe Shqiptaret nisa edhe une rrugen e mergimit . Te izoluar sic ishim ne kohen e komunizmit , ashtu te kufizuar kemi qene edhe nga njohurite dhe ngjarjet qe ndodhnin ne bote .
  Nje gje mesova kur shkova ne Greqi ( se nuk e mbaj mend nga historia ), qe Greqia ka qene nen sundimin e Otomanizmit per me shume se 450 vjet , pothuajse te njejta vite sa edhe Shqiperia - 500 vjet .
  Historikisht dihet qe Shqiperia para ketij sundimi Otoman ka perkitur ne Fene Krisitiane = Katolike apo Orthodokse .

  Nje pyetje i kam bere vetes dhe shume te tjereve por asnje nuk me ka dhene nje pergjigje te sakte :
  Pse Shqiptaret e kane nderruar fene dhe Greket mbajten ate Fe qe kishin ?!
  Nje sundim , nje kohezgjatje ( pak a shume ) dhe asnje tolerim ose privilegj nga Turqit per asnje nga keto dy shtete (!)

  Ju lutem me ndihmoni !


  Pse nderruan fene Shqiptaret ?!
  Po mundohem ta jap nje mendim apo permbledhje te shkurter dhe te thjeshte.

  Asnje komb tjeter nuk u perball me ashper me Perandorine Otomane se Shqiptaret. Sjelljet e perandorise otomane ne trojet tona ishin shume me te vrazhda se ne cilindo vend te pushtuar.
  Pesuan dhjetera disfata dhe u turperuan keq para botes ne 'Shqiperine e vogel' nga nje komb i vogel.
  Lufta e shqiptarve ishte per liri, por qe i sherbeu shume edhe kristianizmit. Ketu u mbrojt kristianizmi. Dhe duke e pare vendosmerine e shqiptareve kunder perandorise otomane kishin filluar edhe perkrahjet nga bota e krishter ne krye me Vatikanin e Vjenen. Por kjo ndihme nuk ishte gjithmone e sinqerte.

  Pas vdekjes se Skenderbeut perandoria otomane arriti qe te fus nen kontroll te gjitha fortifikatat e asaj kohe. Pasoi nje zbrazje e paimagjinueshme e mllefit kundrejt shqiptareve me metodat me ēnjerezore te mundshme. Presion i madh.

  Me kalimin e kohes u nenshtruan. Ishte ne pyetje ekzistenca.

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  1,010
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga illyrian rex Lexo Postimin
  Po mundohem ta jap nje mendim apo permbledhje te shkurter dhe te thjeshte.

  Asnje komb tjeter nuk u perball me ashper me Perandorine Otomane se Shqiptaret. Sjelljet e perandorise otomane ne trojet tona ishin shume me te vrazhda se ne cilindo vend te pushtuar.
  Pesuan dhjetera disfata dhe u turperuan keq para botes ne 'Shqiperine e vogel' nga nje komb i vogel.
  Lufta e shqiptarve ishte per liri, por qe i sherbeu shume edhe kristianizmit. Ketu u mbrojt kristianizmi. Dhe duke e pare vendosmerine e shqiptareve kunder perandorise otomane kishin filluar edhe perkrahjet nga bota e krishter ne krye me Vatikanin e Vjenen. Por kjo ndihme nuk ishte gjithmone e sinqerte.

  Pas vdekjes se Skenderbeut perandoria otomane arriti qe te fus nen kontroll te gjitha fortifikatat e asaj kohe. Pasoi nje zbrazje e paimagjinueshme e mllefit kundrejt shqiptareve me metodat me ēnjerezore te mundshme. Presion i madh.

  Me kalimin e kohes u nenshtruan. Ishte ne pyetje ekzistenca.
  Wow ! Te njejten pergjigje mora edhe nga nje person tjeter . Faleminderit !

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Viola, nuk ke njohuri tė sakta prandaj bėn hamendėsime. Nuk ėshtė e vėrtetė qė grekėt nuk e ndėrruan fenė. Grekėt nuk janė mė tė mirė se popujt e tjerė, por rrethanat historike e sollėn qė gjėrat tė jenė ashtu siē janė sot.

  Kur u krijua shteti grek nė vitin 1821, njė pėrqindje e madhe e popullsisė greke ishte e besimit mysliman dhe tė gjitha qytetet e Greqisė ishin tė mbushura me xhami. Pėr tė ndėrruar fenė, mbreti grek i asaj kohe pėrdori tė njėjtėn mėnyrė qė pėrdorėn otomanėt, atė tė lehtėsive ekonomike. Ai u dha toka dhe shtėpi falas grekėve myslimanė qė do tė ktheheshin nė fenė ortodokse.

  Ėshtė njė lagje nė Athinė qė quhet "Nikaia". E gjithė ajo lagje u ėshtė dhėnė falas grekėve myslimanė qė u kthyen nė fenė ortodokse, mirėpo metoda e pronave falas nuk u ndoq gjithmonė, sepse nė pjesė tė tjera tė Greqisė e sidomos nėpėr ishuj, kthimi i popullsisė nė fenė ortodokse u bė me dhunė. Shumė grekė nuk pranuan ta ndryshonin fenė myslimane, por ndryshimi i emrave nė regjistrat e gjendjes civile u bė me forcė.

  Po tė shikosh edhe sot, njė pėrqindje e madhe e grekėve kanė mbiemra myslimanė tė greqizuar, si pėr shembull: Asllanidhis, Kapllanis, Belipashaqis, Hasanis, Dervishoglu, Karamanlis, Muratis, Muratidhis etj.

  Nuk ėshtė meritė e grekėve, por kėshtu e sollėn rrethanat historike, sepse populli ecėn ashtu si e drejtojnė. Falė dėshirės sė Fuqive tė Mėdha si dhe luftės sė shqiptarėve (shumica e heronjve tė pavarėsisė greke ishin arbėreshė (arvanitė) Greqia u ēlirua 100 vjet para nesh dhe 100 vjet shtet nuk janė pak.

  Greqia nuk ka asgjė pėr t'u admiruar. Ėshtė njė shtet artificial i pėrbėrė nga kombėsi tė ndryshme dhe ku aziatikėt pėrbėjnė shumicėn. Kėta aziatikė, shtetin, kulturėn dhe historinė, i ndėrtuan nė kurriz tė shqiptarėve. Pjesa mė fisnike e atij vendi qė sot quhet Greqi, janė shqiptarėt vendas (arvanitėt), tė cilėt pėrbėjnė rreth 3 milionė banorė.

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime nė 20 postime
  Shqiptaret jon per nga natyra popull shum paqsor.
  Ket e them nga se edhe ne jeten e perditshme respektojn mendimin e tjetrit edhe pse shpesh mund te ket mospajtime rreth shum qeshtjeve.
  Une njof disa familje me prejardhje Serbe qe jon Islamizuar mu ather kure shqiptaret skishin nji ndikim qe ket ta benin me dhun ,pikrisht behet fjal per perjudhen e mbretris SKS.

  Per ta kuptuar ate qe flet duhet te degjohet se pari e pastaj ta vlersoim mendimin.
  Ket thelb esencial sikur nuk kan prirje,tradit ose kultur kumunikimi.
  Gjdo mendim i ndryshem veq aftsis per ta kuptuar don se pari analizen ,pastaj vjen komentimi i cili per njeriun shpesh mund te jet kontravers,varsisht nga karakteret qe dallojn njeriun.
  Rastin e atyre serbve qe permenda me lart qe jon islamizu ,se permenda rastesisht por per ti dhen pergjigje pytjes tuaj mbase mund te ket hapsir te komentohet ne shum menyra.
  Per mendimin tim, dhe sa une dij ket rast as nji her nuk esht permendur nga serbet ,sepse kishin frik apo e mernin si turp9NGA PARIA E TYRE ) pranimin e ksaj feje e te Madhit Zot.
  Njeri nga antaret e tha shum bukur qe la te kuptohet se vetem nga frika tek disa nuk esht pranuar feja Islame,sepse ndiqeshin dhe persekutoheshin nga fqinjet e tyre ashtu siq u ngjau atyre serbve qe une permenda ne ket tem.
  Shqiptaret ishin ne rrezik te asimiloheshin komtarisht nga fet tjera,kshtu u desh te tjetersoheshin qe te mbi jetonin si komb.Islamizmi ishte shpetim per kombin ngase nga Arabija e larget nuk shifnin rrezik te asimiloheshin si komb.
  Kjo ishte arsya por jo e vetmja pse pranuan islamin .
  Feja islame esht nji fe e paster per trup e shpirt,Njeriut i afro qetsin shpirtrore me mir se gjdo fe tjeter.Njohja e Krijuesit dhe kumunikimi me Te i drejtperdrejt pa ndermjetsues e ben ket fe me te kupotimshme se gjdo llogjik tjeter.

  po e permbyll me kaq duke i dhen spjegim temes tuaj se vetem zemra e etshme mund ta kuptoj kerkesen per uj dhe besimi i sinqert per te kuptuar nji Islam te porositur per njeriun e devotshem ,te sinqert e te dashur nga i madhi Zot.

 8. #8
  Hierark i lartė Maska e Uriel
  Anėtarėsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 33 postime
  Citim Postuar mė parė nga Viola.V Lexo Postimin
  Pse Shqiptaret e kane nderruar fene dhe Greket mbajten ate Fe qe kishin ?!
  Nje sundim , nje kohezgjatje ( pak a shume ) dhe asnje tolerim ose privilegj nga Turqit per asnje nga keto dy shtete (!)
  Sepse shqiptarėve i mungonte njė kishė e tyre e cila do e kthente krishtėrimin ''universal'' nė krishtėrim nacional. Shembuj ka plot pas Kundėr-reformės - shtet kombet europiane. Se ēa pasojash historike solli kjo mungesė pasqyrohet tek tė qėnit jetim dhe tė sajuar si shtet nga Fuqitė e Mėdha pas rėnies sė Perandorisė Otomane si dhe lėvrimi i njė identiteti tė mirėfilltė jo shqiptar tek arvanitėt: konvertimi nė islamizėm ishte veē njė nga pasojat. Panoramė tė ngjashme e gjejmė dhe tek kurdėt.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Uriel : 07-11-2010 mė 07:05
  relata refero

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-04-2006
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  E pasha mixhe, du me i shkrue edhe une disa fjale per kete teme,po qka me shkrue per ne shqiptaret e shkret, te shkret kemi qen dhe te shkret jemi edhe sot!

  ai me fole se qka ka ndodhe me shqiptaret para 500 vitev ai, po ne shqiptaret ne ate kohe kemi qene populli me i PA organizuar, ne krahasim me Greket apo serbet, populli me i pa dishem, populli i ndare ne shume fise dhe shume principata, dhe populle me shume udheheqsa si sot!!!popelle analfabet, dhe per kete me ne kane manipuluar osmanlinjet duke na dhuruar ndonje karrige, dhe duke na dhuruar edhe fen, dhe kuptohet si populle i pa organizuar dhe i pa dishem kem pranuar edhe fen islame, edhe ndonje karrige[vezirt] ndersa sa i perket Grekve dhe serbve, keta popuje jane kane te lidhte me fe, kombi dhe feja, dhe gjitha lutjet qe i kane ba ne kisha i kane ba ne gjuhen e vete dhe keshtu kane mbrojt edhe gjuhen dhe kombin, edhe shkollimin, dhe me lehte e kane kalue pushtimet osmane!une kaqe dije!

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime nė 20 postime
  Shifet se disa nga antaret e forumit as qe kerkojn te ofrojn argumente ,por ksaj qeshtje i japin kahje politike e fetare ,ku akuzojn shqiptaret per pranim feje per skak se Turqia u paska ofru poste te rendsishme.Dhe sipas tyre kto poste i paskan refuzu jo shqiptaret.Kjo nuk qendron .Sa llogjike esht ti japesh ati shteti tatimin,sherbimin ushtarak ,madje per 500 vjet ta pranosh si zot shpije e te mos pranosh fen nese ai pushtues e kishte qellim Islamizimin esht krejtsisht e pa baz.Islamizmi nga dhuna nuk pranohet, si i till nese pranohet me ose nga dhuna ,dhe nuk pranohet as si thirrje per ta pranuar, nese ket thirrje se e ben vetem per te qen All-llahu i k'naqur me ty.

  Disa forumist munde ta kujtojn kulturen e mar nga Turqia si veshmbathja etj.
  Dimijat(veshje grash) shumadiski ,a ju kujtohen juve qe mbani mend vitet 70 dhe me heret.
  Edhe tek serbet kjo veshje ka qene e perhapur, mandej zovjaqi ku edhe sot neper fshatra bartet nder gra serbe .
  Pra te pranosh veshjet ose kostumin dhe jo fen d.m.th se aftsi per te kuptuar te llogjikshmen u ka munguar shum popujve ,por fatmirsish jo edhe shqiptarve te cilet zgjodhen menyren me te mir per ta ruajtur kombin e tyre.
  Shif sot presionet e qarqeve greke ku shqiptaret i trajto si grek dhe alternatives po i ngushtohet rruga .,ose shqiptar ose grek, cila do jet zgjedhja per vllezrit e mij me gjak e gjuh shqitari te fes ortodokse.

 11. #11
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga ximi_abedini Lexo Postimin
  feja eshte pranu me deshir
  Ore seriozisht i shkruani keto budallalliqe ju? Nuk e kuptoni qe beheni qesharake kur mohoni te verteta historise se ashtu ju vjen pas avazit apo intereson?

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  33
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Ore seriozisht i shkruani keto budallalliqe ju? Nuk e kuptoni qe beheni qesharake kur mohoni te verteta historise se ashtu ju vjen pas avazit apo intereson?
  ok nese feja qenka pranu me dhun ather pse serbet greket maqedonet malazezet nuk u ben musliman athua skishin mundsi otomanet ti shtypnin keta popuj siq i shtypen shqiptaret

  ti thuaj: “E vėrteta ėshtė nga Zoti juaj, e kush tė dojė, le tė besojė, e kush
  tė dojė, le tė mohojė..."
  (Kur'an, 18:29)

 13. #13
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Sepse ndryshe u imponua ne Shqiperi e ndryshe neper vendet e tjera. Nuk e lexove Baton qe ta shpjegoi qe edhe ne Greqi shume veta u kthyen ne fene myslimane? Pastaj cme duhet mua me serbet, malazezet apo maqedonet. Po flasim per shqiptaret dhe faktet jane keto: Shqiptaret u konvertuan masivisht me dhune.

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  33
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Sepse ndryshe u imponua ne Shqiperi e ndryshe neper vendet e tjera. Nuk e lexove Baton qe ta shpjegoi qe edhe ne Greqi shume veta u kthyen ne fene myslimane? Pastaj cme duhet mua me serbet, malazezet apo maqedonet. Po flasim per shqiptaret dhe faktet jane keto: Shqiptaret u konvertuan masivisht me dhune.
  ather pse serbi i cili na shtypi ne menyren me qnjerzori smundi te naj ndrroj fen

  pse enver hogja smundi ti bej shqiptaret ateista

  une kurr sdo pajtohem qe feja eshte pranu me dhun sepse feja mbahet ne zemer dhe askush nuk mundet me dit se qfar ke ne zemer

  dhe une jam musliman mirpo fe teter askush smundet me me imponu me dhun sepse une mundem te them jam i krishter apo jehud por ne zemer kam fen islame te cilen mundem te praktikoj ne shtepi ne dhomen time ku askush sdo me shoh se qfar bej

  ather sot qfar po i pengon shqiptaret qe te kthehen ne fen e te parve sot jan te lir askush nuk i pengon pse nuk kthehen

 15. #15
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Viola.V Lexo Postimin


  Nje pyetje i kam bere vetes dhe shume te tjereve por asnje nuk me ka dhene nje pergjigje te sakte :
  Pse Shqiptaret e kane nderruar fene dhe Greket mbajten ate Fe qe kishin ?!
  Nje sundim , nje kohezgjatje ( pak a shume ) dhe asnje tolerim ose privilegj nga Turqit per asnje nga keto dy shtete (!)

  Ju lutem me ndihmoni !


  Pse nderruan fene Shqiptaret ?!
  Sepse, relativisht ndryshe nga kombet e tjera te Ballkanit, shqiptaret shquhen si nje komb oportunist. Shqiptaret jane i vetmi komb qe nuk arriten kurre ti qendronin besnike nje vlere (per kohen ishte vlere) te perbashket me vendet e tjera me te cilat rrethohet. Edhe sot e kesaj dite ne Shqiperi do te gjesh me shume pro-amerikanizem sesa pro-europianizem. Ne kemi qene dhe jemi pro me te fortit i cili mban vendin e pare ne te tashmen. Nuk eshte e vertete qe shqiptarit (ne pergjithesi) i eshte imponuar feja islame me dhune, por ajo ka qene perqafuar me deshire nga masa. Jo me ate deshire qe perqafohet sot nga masa e debilave shqipfoles te shek 21 qe enden rrugeve te qyteteve te veshur sikur te jene ne lindje te mesme, por me interes te plote per te rregulluar statusin e tyre social dhe ekonomik. Gje kjo mese e provuar.
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 16. #16
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga ximi_abedini Lexo Postimin
  ather pse serbi i cili na shtypi ne menyren me qnjerzori smundi te naj ndrroj fen

  pse enver hogja smundi ti bej shqiptaret ateista

  une kurr sdo pajtohem qe feja eshte pranu me dhun sepse feja mbahet ne zemer dhe askush nuk mundet me dit se qfar ke ne zemer

  dhe une jam musliman mirpo fe teter askush smundet me me imponu me dhun sepse une mundem te them jam i krishter apo jehud por ne zemer kam fen islame te cilen mundem te praktikoj ne shtepi ne dhomen time ku askush sdo me shoh se qfar bej

  ather sot qfar po i pengon shqiptaret qe te kthehen ne fen e te parve sot jan te lir askush nuk i pengon pse nuk kthehen
  Ti mund te mos pranosh dhe qe 2 + 2 = 4 po ky eshte problemi yt. Argumentat qe jep jane sa infantil aq dhe pa vend. Serbi nuk pati qellim ndryshimin e fese, e para sepse nuk je me ne mesjete dhe e dyta serbi enkas ju la myslimane qe ta perdorte kete argument kur ti interesonte dhe e ka perdorur me kaq finokeri sa ju te gjithe miopet keni rene pre i ketij kurthi.

  Enver Hoxha nuk i beri shqiptaret ateista? E cfare di ti per shqiptaret? Ja une i perkas atij brezi qe u rrit ne ate sistem komplet pa edukim fetar apo prani te fese. Dhe te garantoj qe te gjithe ishim ateista e kush me shume e kush me pak nuk e cante koken njeri per fene edhe mbas 90-es. Ti kujton se lexon 3-4 veta ne forum dhe keta jane shqiptaret e Shqiperise? Pavaresisht nga perkatesia fetare, numri i besimtareve ndonese eshte relativisht me i larte se ne kohen e Enverit, perben nje perqindje fare te vogel te popullsise.

  Cfare i pengon sot shqiptaret per te rimarre fene e te pareve? Moskokecarja ndaj fese. E do me qarte se kaq?

 17. #17
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Pikerisht, ajo qe thote Uriel.

  Le te mbajme para sysh: asnje komb apo popull ballkanas nuk eshte me i mire se sa shqiptaret, po te marrim rastin e konvertimeve.

  Por edhe brenda shqiptareve mbetet e paprovuar te thuhet se konvertimit, duke qene bere me dhune, i rezistuan te fortet, ndersa te dobetit leshuan pe. Eshte nje teori qe besohet fort, por qe nuk provohet dot, as duket e logjikshme. Jo se pjeserisht nuk eshte ashtu.

  Nuk ka nje shkak dhe arsye te vetme qe ti jape shpjegim te gjitha konvertimeve.

  Por ka nje tipar baze.
  Dallimi mes shqiptareve, grekeve, bullgareve e serbeve, ne kete aspekt eshte se pushtimi otoman i gjeti keto popuj me kishen e tyre nacionale, pervec arberve, qe nuk kishin nje institucion fetar nacional. Katolicizmi ishte feja me shqiptare, por nuk arriti te behej plotesisht me deshtimin e nismes se Skenderbeut.

  Keshtu qe, ndersa nje serb, grek a bullgar, qe dilte nga ortodoksia, humbiste njekohesisht edhe identitetin nacional, nder arbanet lindi dukuria tjeter, ne vazhde te logjikes se meparshme bizantine, ku ortodokset quheshin greke, katoliket latine, ndersa myslimanet turq, te cilet njekohesisht i bashkonte ne kontekste te ndryshme emertimi alban/arnaut.

  Me formimin e komb-shteteve moderne, shtetet ortodokse u bashkuan rreth identitetit te tyre nacional ortodoks. Psh greke mund te ishin vetem ata qe nga feja ishin ortodokse. Por kjo nuk do te thote qe nuk ka greke per nga etnia qe nuk u bene myslimane. Thjeshte keta humben identitetin grek.
  Per albanet u praktikua politika shtetberese me baze si fene, ne shumice myslimane, por edhe laike dhe etnik-kulturore, me baze gjuhen.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime
  Per interes.Eshte gabim te thuhet qe eshte vendosur me dhune,dhe eshte budallek te thuhet qe eshte pranuar me deshire.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-09-2010
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  E kaluara s'ka me vlere,e vetmja gje per te cilen ajo vlen eshte qe te sherbeje si mesim per te ardhmen,e cila do te jete ashtu si ne do ta ndertojme.
  Po vjen ora,madje ajo ka ardhur,qe adhuruesit e vertete ta adhurojne Atin Perendi ne fryme dhe ne te verteten,sepse te tille jane adhuruesit qe kerkon Ati.
  Perendia eshte fryme,dhe ata qe e adhurojne duhet t'a adhurojne ne fryme dhe ne te verteten.

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  1,010
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Sepse, relativisht ndryshe nga kombet e tjera te Ballkanit, shqiptaret shquhen si nje komb oportunist. Shqiptaret jane i vetmi komb qe nuk arriten kurre ti qendronin besnike nje vlere (per kohen ishte vlere) te perbashket me vendet e tjera me te cilat rrethohet. Edhe sot e kesaj dite ne Shqiperi do te gjesh me shume pro-amerikanizem sesa pro-europianizem. Ne kemi qene dhe jemi pro me te fortit i cili mban vendin e pare ne te tashmen. Nuk eshte e vertete qe shqiptarit (ne pergjithesi) i eshte imponuar feja islame me dhune, por ajo ka qene perqafuar me deshire nga masa. Jo me ate deshire qe perqafohet sot nga masa e debilave shqipfoles te shek 21 qe enden rrugeve te qyteteve te veshur sikur te jene ne lindje te mesme, por me interes te plote per te rregulluar statusin e tyre social dhe ekonomik. Gje kjo mese e provuar.
  Pushtimi i dhunshem i trojeve shqiptare nga osmanet, politika e tyre agresive ndaj jo-myslimaneve, reformat e e egra te Tanzimatit kunder te krishtereve shqiptare( keto te fundit nderruan proporcionet e feve ne Shqiperi nga 10% myslimane ne vitet 1700, ne 70% te popullsise ne myslimane ne fund te viteve 1800.)
  Nuk me duket qe konvertimi eshte bere me deshire, por me dhune.

  Pse nuk perqafojne ne ditet e sotme shqiptaret islamin me deshire?! Pas pavaresise, nuk kemi me konvertime te krishteresh ne muslimane.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Viola.V : 07-11-2010 mė 11:05

Faqja 1 prej 33 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •