Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  Thumbs down Bisedimet me Serbin nisin kt muaj pr kufirin

  Prishtin, 6 nntor E prditshmja Koha Ditore shkruan sot se autoritetet ushtarake serbe kan krkuar nga komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler, q t bisedojn pr ndryshimin e vijs kufitare n mes t Kosovs dhe Serbis. Lajmin e ka br t ditur pr gazetn nj burim ndrkombtar, sipas t cilit takimi i par do t zhvillohet kt muaj n Nish t Serbis.
  Takimi do t mbahet m 18 nntor dhe do t zhvillohet n Nish. Ky takim do t mbahet me krkes t autoriteteve ushtarake serbe, t cilat kan krkuar q t ndryshohet vija kufitare me Kosovn, ajo vij q sht caktuar sipas Marrveshjes s Kumanovs, ka thn ky burim me kusht anonimiteti. Sipas tij, pr kto bisedime jan njoftuar edhe autoritetet n Kosov, e po ashtu sht biseduar edhe n takimin q komandanti i KFOR-it ka mbajtur t premten me drejtorin e prgjithshm t Policis s Kosovs, Reshat Maliqi.
  Pr shkak t mosdefinimit t sakt t vijs kufitare, banort e Kosovs n ann e Anamoravs n kufi me Serbin, shpesh her jan konfrontuar me policin kufitare t Serbis. Muaj m par n Kamenic madje ka pasur edhe protesta nga banort t cilt jan ankuar se autoritetet serbe t kufirit jan futur n pjesn e Kosovs.
  Sipas Marrveshjes s Kumanovs, t nnshkruar n mes t forcave t NATO-s dhe autoriteteve t athershme t Serbis, kufizimi i Kosovs me Serbin nuk sht i definuar si Kufi, por si Vij administrative kufitare. M gjersisht pr kt n numrin e sotm t gazets.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 2. #2
  Mire do ishte te viheshin kufinjte nje here e mire, se me vone dalin probleme.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •