Close

Rezultati i Sondazhit: Kush Mendoni se ka qen politikani me strateg e me i afte ne historine Shqiptare?! Pos

Votues
155. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Enver Hoxha

  45 29.03%
 • Sali Berisha

  24 15.48%
 • Fatos Nano

  11 7.10%
 • Edi Rama

  4 2.58%
 • Ibrahim Rogova

  43 27.74%
 • Ashim Thaci

  20 12.90%
 • Gjergj Kastrioti

  8 5.16%
Faqja 3 prej 11 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 219
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime nė 26 postime
  strateg i afte per te eleminuar shoket e vet dhe gezuar pushtetin ishte enver hoxha
  strateg i afte per shqiperine eshte sali berisha

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga monikal Lexo Postimin
  Kjo eshte nje teme shume interesante qe kerkon edhe nje percaktim me te sakte nėse bėhet fjala " i zoti per veten" apo " per kombin". Preferoj tė vendos tre emra per kontribut madhor ndaj kombit shqiptar
  1. Skėnderbeu
  2. Ismail Qemali
  3. Ibrahim Rugova

  Vlerėsimi bėhet per ata qe jane ndare nga jeta.
  Tek personalitet i madh " per kombin" rradhitet:
  1. Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, strateg ushtarak, e mbajti lart flamurin e shqiptareve (Arberit) per 25 vjet ne beteja te lavdishme kunder fuqise me te madhe te kohes dhe eshte padyshim personaliteti shqiptar me i madh i kohrave dhe fanari ndriēues i Rilindjes Kombetare.
  2. Ismail Qemali, diplomat e politikan i kalibrit boteror, shpalli Pavaresine e Shqiperise dhe me mprehtesine e tij arriti te kurorezonte perpjekjet 500-vjeēare te shqiptarevene lemshin e interesave te Fuqive te Medha.
  3. Ibrahim Rugova, politikan vizionar duke gjykuar arritjen madhore te Lirise se Kosoves. Koloset nuk gjykohen nga llafet por nga veprat e realizuara.

  Tek personalitet i madh "per veten" rradhitet:

  4. Enver Hoxha,sundoi per 40-vjet Shqiperine
  5. Ahmet Zogu, sundoi per 16-vjet Shqiperine

  Per hir te se vertetes historike po perpiqem qe te kapercej paragjykimet e kohes dhe te shprehem per keta dy sundimtare diktatore gjakatare qe gjithsesi sunduan Shqiperine me metoda e klane antikombetare. Krimi me i madh i tyre qe se sharruan rrenjet e familjeve tradicionale atdhetare qe te mos u benin hije kultit te tyre dhe per pushtet shiten interesa madhore kombetare. Per epersine e Enver Hoxhės mbi Ahmet Zogun permend:
  - Erdhi ne pushtet me forcat e popullit dhe e mbajti deri ne fund pa ndihmen e te huajve
  - Ruajti kufijte e paprekur shteterore deri ne fund
  - Shuajti diferencimin ekonomik, fetar, arsimor midis shtresave duke nxitur masivizimin.
  Por duhet te shtojme qe sidomos ne periudhen e sundimit te Zogut por edhe te Enver Hoxhes Shqiperia ka patur nje potencial te jashtezakonshem intelektual qe per fat te keq nuk u perdor si duhet, madje u keqperdor. Arritjet e ketyre sundimtareve u dedikohet ne rradhe te pare perpjekjeve te ketyre komuniteteve intelektuale atdhetare.
  Le te bejme krahasim per te pare se sa poshtersisht u keqperdor resursi intelektual, ekonomik e atdhetar i shqiptareve per te gjykuar me drejt edhe per politikanet tane qe shperbene komunitetet e ndergjegjesuara atdhetare. Ky eshte sabotimi dhe tradhetia e madhe e Hoxhes dhe Zogollit me pasoja te renda per kohen e sotme.

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga monikal Lexo Postimin
  Kjo eshte nje teme shume interesante qe kerkon edhe nje percaktim me te sakte nėse bėhet fjala " i zoti per veten" apo " per kombin". Preferoj tė vendos tre emra per kontribut madhor ndaj kombit shqiptar
  1. Skėnderbeu
  2. Ismail Qemali
  3. Ibrahim Rugova

  Vlerėsimi bėhet per ata qe jane ndare nga jeta.
  Tek personalitet i madh " per kombin" rradhitet:
  1. Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, strateg ushtarak, e mbajti lart flamurin e shqiptareve (Arberit) per 25 vjet ne beteja te lavdishme kunder fuqise me te madhe te kohes dhe eshte padyshim personaliteti shqiptar me i madh i kohrave dhe fanari ndriēues i Rilindjes Kombetare.
  2. Ismail Qemali, diplomat e politikan i kalibrit boteror, shpalli Pavaresine e Shqiperise dhe me mprehtesine e tij arriti te kurorezonte perpjekjet 500-vjeēare te shqiptarevene lemshin e interesave te Fuqive te Medha.
  3. Ibrahim Rugova, politikan vizionar duke gjykuar arritjen madhore te Lirise se Kosoves. Koloset nuk gjykohen nga llafet por nga veprat e realizuara.

  Tek personalitet i madh "per veten" rradhitet:

  4. Enver Hoxha,sundoi per 40-vjet Shqiperine
  5. Ahmet Zogu, sundoi per 16-vjet Shqiperine

  Per hir te se vertetes historike po perpiqem qe te kapercej paragjykimet e kohes dhe te shprehem per keta dy sundimtare diktatore gjakatare qe gjithsesi sunduan Shqiperine me metoda e klane antikombetare. Krimi me i madh i tyre qe se sharruan rrenjet e familjeve tradicionale atdhetare qe te mos u benin hije kultit te tyre dhe per pushtet shiten interesa madhore kombetare. Per epersine e Enver Hoxhės mbi Ahmet Zogun permend:
  - Erdhi ne pushtet me forcat e popullit dhe e mbajti deri ne fund pa ndihmen e te huajve
  - Ruajti kufijte e paprekur shteterore deri ne fund
  - Shuajti diferencimin ekonomik, fetar, arsimor midis shtresave duke nxitur masivizimin.
  Por duhet te shtojme qe sidomos ne periudhen e sundimit te Zogut por edhe te Enver Hoxhes Shqiperia ka patur nje potencial te jashtezakonshem intelektual qe per fat te keq nuk u perdor si duhet, madje u keqperdor. Arritjet e ketyre sundimtareve u dedikohet ne rradhe te pare perpjekjeve te ketyre komuniteteve intelektuale atdhetare.
  Le te bejme krahasim per te pare se sa poshtersisht u keqperdor resursi intelektual, ekonomik e atdhetar i shqiptareve per te gjykuar me drejt edhe per politikanet tane qe shperbene komunitetet e ndergjegjesuara atdhetare. Ky eshte sabotimi dhe tradhetia e madhe e Hoxhes dhe Zogollit me pasoja te renda per kohen e sotme.

 4. #44
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  32
  Postime
  3,862
  Faleminderit
  174
  110 falenderime nė 95 postime
  Citim Postuar mė parė nga Jackie Lexo Postimin
  Ke vu gjithe plehrat aty (hiq rugoven)

  Personalisht politikani me i ndershem ,me strateg dhe me fisnik ,eshte dhe mbetet REXHEP MEJDANI ,ish presidenti shqiperise.
  Rexhep Mejdani mund te jet e mund ti ket gjith te mirat si politikan,POR vetem strateg nuk eshte...te pakten nuk i afrohet asnjerit nga keto qe kam ven ne sondazh.
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 5. #45
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Anėtarėsuar
  17-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  48
  Postime
  5,490
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 14 postime
  Ibrahim Rugova

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ne rast se diskutojme per vlera intelektuale te mirefillta si burre shteti propozoj qe ne liste te vendoset edhe emri i Mehmet Shehut, kryeminister mbi 25 vjet, te cilit ia jap voten time me bindje.

 7. #47
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Nese kemi fjalen per ditet e sodshme atehere natyrisht se i vetmi qe punon ne interes te popullit e Kombit Shqiptar eshte Albin Kuerti - Vetevendosje.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 8. #48
  Perjashtuar Maska e landi45
  Anėtarėsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  shqiperia ska pasur dhe as do kete politikane te mirfillte,,,,

  ndaj jemi te ndare copa ,,copa dhe pa te drejta ne 5 shtete,,,

  dhe me breke neper kembe sorrollatemi neper zyrat e kancelarive te huaja,,,per nje cope buke dhe mbas 120 vitesh shtet thone

 9. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-04-2007
  Vendndodhja
  under the sun
  Postime
  1,288
  Faleminderit
  5
  9 falenderime nė 7 postime
  Vallaj pas Skenderbeut veshtire te kemi pasur politikane qe te kene qene strateg dhe te afte ne (gjithmone sipas mendimit tim).

  gjithe te tjeret pastaj kane qene " hajde te shkaterrojme cdo gje qe ka lene paraardhesi se e ka pasur cdo gje gabim" dhe e kane bere popullin te coroditur komplet.


  ka ec politika jone, ske ci thua.
  When pleasure remains, does it remain a pleasure?

 10. #50
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Exclamation

  Citim Postuar mė parė nga gesti_7 Lexo Postimin
  Vallaj pas Skenderbeut veshtire te kemi pasur politikane qe te kene qene strateg dhe te afte ne (gjithmone sipas mendimit tim).

  gjithe te tjeret pastaj kane qene " hajde te shkaterrojme cdo gje qe ka lene paraardhesi se e ka pasur cdo gje gabim" dhe e kane bere popullin te coroditur komplet.


  ka ec politika jone, ske ci thua.
  Eshte per te ardhur keq qe shumica e shqiptareve nuk e dine historine e kombit dhe potencialin e personaliteteve te tij se atehere do ta kuptoni se me cfare sakrificash madhore e kombinime diplomatike mundem te mbijetojme. Po permend se Ismail Qemali konsiderohej nje nga politikanet me te shquar te Perandorise Otomane ne fillim te shek 20-te. E keqja eshte se keta personalitete nuk u lejuan nga agjenturat e huaja qe te dilnin ne krye te shtetit shqiptar dhe u "varrosen" nga vete xhahilet shqiptare te sponsorizuar. Kujtojme qe Sulejman Delvina u cua ne cmendine nga Ahmet Zogu, Aqif Pashe Elbasani u debua, Isa Boletini e Hasan Prishtina u vrane, etj.

 11. #51
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,789
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime
  Votova per Ibrahim Rugoven.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 12. #52
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  28
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Sa pėr temėn ku janė Ismail Qemajli, Ramush Haradinaj, etj.? gjithashtu nuk quhet "Ashim Thaci" por "Hashim Thaēi e as "Rogova" por "Rugova"

 13. #53
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  32
  Postime
  3,862
  Faleminderit
  174
  110 falenderime nė 95 postime
  Citim Postuar mė parė nga gimche Lexo Postimin
  Sa pėr temėn ku janė Ismail Qemajli, Ramush Haradinaj, etj.? gjithashtu nuk quhet "Ashim Thaci" por "Hashim Thaēi e as "Rogova" por "Rugova"
  Mendoj se kto 5 emra qe kam ven jan disi me mire se te tjeret...Pastaj sa per sa per emrat jan nje gabim drejtshkrimor i imi.Nqs e ve re ndonje Administrator mund te regulloj.
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 14. #54
  ...beyond Maska e Alienated
  Anėtarėsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  39
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Enver Hoxha dhe grushti i tij i hekurt, fatkeqesisht.
  Koha ėshtė e maskarenjėve
  Por atdheu i Shqiptarėve

 15. #55
  sylar Maska e Jackie
  Anėtarėsuar
  21-10-2010
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  544
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga {A_N_G_E_L_69} Lexo Postimin
  Rexhep Mejdani mund te jet e mund ti ket gjith te mirat si politikan,POR vetem strateg nuk eshte...te pakten nuk i afrohet asnjerit nga keto qe kam ven ne sondazh.
  Ky eshte mendimi jot. Po sdo te thote qe ke te drejte. Ti fjalen strateg e kupton mbrapsh mesa shoh. Strateg eshte nje politikan qe mendon per nje shqiperi evropiane me te ardhme. Nuk po flasim per strateg qe izolojne shqiperine 45 vjet ,apo nje strateg tjeter qe i jep ujerat teritoriale greqise. Kto jane strateg te djallzuar qe nuk e ndihmojne shqiperine dhe shqiptaret. Perkundrazi.

  Dikush qe e njeh Rexhep Mejdanin e di shume mire se per cfare njeriu po flas. Dhe jo pacavure te tipit berisha ,nano ,rama.
  Against all odds..

 16. #56
  i/regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-03-2008
  Vendndodhja
  Pistoia
  Postime
  590
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Cfar jan ato lepra qe jan ne sondazh ? Mire enveri po kta tjeret cfar jane ? Boohhh

  une them Fan Noli

 17. #57
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  32
  Postime
  3,862
  Faleminderit
  174
  110 falenderime nė 95 postime
  Citim Postuar mė parė nga Jackie Lexo Postimin
  Ky eshte mendimi jot. Po sdo te thote qe ke te drejte. Ti fjalen strateg e kupton mbrapsh mesa shoh. Strateg eshte nje politikan qe mendon per nje shqiperi evropiane me te ardhme. Nuk po flasim per strateg qe izolojne shqiperine 45 vjet ,apo nje strateg tjeter qe i jep ujerat teritoriale greqise. Kto jane strateg te djallzuar qe nuk e ndihmojne shqiperine dhe shqiptaret. Perkundrazi.

  Dikush qe e njeh Rexhep Mejdanin e di shume mire se per cfare njeriu po flas. Dhe jo pacavure te tipit berisha ,nano ,rama.
  Normal qe mendimi im eshte,dhe nuk thash qe kam te drejte...kshu e mendoj.Fjalen strateg e kuptoj shum parsh sa per info...Te ishte Rexhep Mejdani ashtu sic thua ti,do te kishte ber dicka mbi te tjeret qe do te njihej nga te gjith ne.Rexhep Mejdani esht nje njeri vertet me personalitet shum te mire,por e verteta eshte se asgje nuk beri as ky per kombin ton.Kto qe ti shan pak me siper kan ber dicka te pakten qe kujtohen...
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 18. #58
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Anėtarėsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  30
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga {A_N_G_E_L_69} Lexo Postimin
  .Kto qe ti shan pak me siper kan ber dicka te pakten qe kujtohen...

  Po, jane ngulitur ne kujtese keta tipat, por Shqiperia pike e nga fillimi ka ngel me duket....ose me sakte 2 hapa para e 10 mrapa..ca strategjie o Angel aman..
  https://www.behance.net/robberysk1100

 19. #59
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  32
  Postime
  3,862
  Faleminderit
  174
  110 falenderime nė 95 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
  por Shqiperia pike e nga fillimi ka ngel me duket...ose me sakte 2 hapa para e 10 mrapa...
  Kamela,e ke shum gabim.Te sugjeroj te shikosh Shqiperine e viteve 90,dhe Shqiperin e sotme.Bej pak krahasimet ne:

  1-infrastrukturen e rrugeve

  2-Ne zhvillimin e industrive te ndryshme

  3-Ne mardhenie me BE & SHBA

  E shume gjera te tjera qe nuk me kujtohen momentalisht.Shqiperia jo ka ber hapa para,por ka ber shum e shume hapa para.Mos u ndiko nga ndodhite e fundit qe ndodhen ne vend.
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 20. #60
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Anėtarėsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  30
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga {A_N_G_E_L_69} Lexo Postimin
  Kamela,e ke shum gabim.Te sugjeroj te shikosh Shqiperine e viteve 90,dhe Shqiperin e sotme.Bej pak krahasimet ne:

  1-infrastrukturen e rrugeve

  2-Ne zhvillimin e industrive te ndryshme

  3-Ne mardhenie me BE & SHBA

  E shume gjera te tjera qe nuk me kujtohen momentalisht.Shqiperia jo ka ber hapa para,por ka ber shum e shume hapa para.Mos u ndiko nga ndodhite e fundit qe ndodhen ne vend.

  Keto ndryshime i kam vene re dhe une, sepse jane te dukshme....megjithate une nuk jetoj ne Shqiperi, kshuqe flas me aq pak sa lexoj ketu dhe shoh ne muajt e veres..Po ecja para nuk eshte vetem ne dukje..rruge, drita etj...
  https://www.behance.net/robberysk1100

Faqja 3 prej 11 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •