Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Antarsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791

  Poezia juaj e preferuar nga poet shqiptar apo t huaj!

  Kjo ketu poshte eshte dhe kenge ne gjuhen spanjole dhe angleze por gjithashtu dhe poezi nga nje poet qe tgjithe e njihni. Une e kam sjellur si kenge.

  Ne se bashku
  nga atje u larguam
  kerkuam prova
  qe t'argumentojme
  faktin qe ai ze
  ishte i cuditshem

  ai ze ishte i cuditshem (4x)

  Ai ze ishte vete ai
  ai qe e kemi frike
  ai qe s'vdes
  pa te vrare
  ai qe te lendon
  pa e lenduar
  ai qe te gjen
  pa e kerkuar

  ai ze ishte i cuditshem

  jam i sigurte
  qe ishte aiii (qe ishte) aiiiii

  Ai do te te vras
  nga brenda
  do perfundosh
  si e cmendur
  por (por) por (por)
  ti po thua
  (realitetin) realitetin (realitetin)
  ti s'je e cmendur
  ti je viktima
  (ti je viktima
  ti je viktima)
  ti je viktima
  (ti je viktima)

  Zoti s'te ndihmon
  kerkon qe ta besh
  veteeee
  shpeto veteeen
  largoje ateee
  digje shpirtiiiiiin
  mos kerko
  meshireeeee
  ndihmeeee
  fuqiiiii
  s'do gjeeeesh

  Ndihmojeee
  meshirojeee
  shpetojeeee
  veteeen
  nje hereeeeeeeeeee
  pergjithmoneeeeeeeee

  ai ze ishte i cuditshem.
  Kjo per mua eshte poezia me e mire ... por per ju ?

  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  Don't , kush e ka shkrue ?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Antarsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Jos de Espronceda
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-07-2010
  Postime
  146
  Don`t, e kam veshtire te percaktohem per nje te vetme.
  Nga poetet e huaj,kjo me poshte (nga J.W.Goethe) eshte njera nga me te dashurat per mua


  Kushtim

  Srish mafrohi, hije luhatore,
  Q n rini iu shfaqt syrit tim.
  A t prpiqem tash tju ndal prdore?
  Prap m qan zemra pr at vegim?
  Po grahni! Mir! Me fore urdhrore
  Rreth meje ohi tymit nagullim;
  Dhe ma trondit si n krthi krahrorin
  Fryma magjike q ju ndrion korin.

  Sillni fytyra motesh t gzuar,
  Hije t dhmshura me mallin syn;
  Si nj prrall e vjetr gjysm e shuar,
  Vjen dashuri e par me miqsin.
  Prtrihet dhimbja, ngjallet gjm e shkuar
  E jets npr shteg plot labirinte
  Dhe grish t mirt q, pr aq or hareje
  T rrejtur fatit, van para meje.

  Shpirtrat, qu kam knduar m s pari,
  Kngt e ra spo mi dgjojn dot;
  Sa miq q pata tash i mbulon varri,
  Jehon e tyre ushton e mekur sot;
  Turms s huaj i ligjroj s qari,
  Edhe lvdat e saj m duket kot;
  Dhe sish q knga mi gzoi m par,
  Nd rrojn, harbojn bots s prndar.

  Nj mall q e pata zvjerdhur m z prap
  Pr shpirtrat q po heshtin namshim,
  Piptim e kngs sime, si nga njarp
  Eljane, e shkretz endet pa caktim.
  M rrjedhin lot e drithma m ka kap,
  E rrepta zemr rreh me mallngjim:
  At qe kam e shoh si n prrall,
  Dhe ishte e zhdukur po m del e gjall.

  E mora nga forumi ketu dhe ne mos gabofsha shqiperimi eshte bere nga
  Prof.S.Luarasi,po s`jam shume i sigurt.

 5. #5
  arli_mangup Maska e arli_mangup
  Antarsuar
  22-03-2007
  Vendndodhja
  ch
  Postime
  250

  Pr: Poezia juaj e preferuar nga poet shqiptar apo t huaj!

  Lasgush Poradeci


  Zemra

  Bj e ri mendohem,
  T mos t'afrohem,
  Bn e ri mendohesh
  T mos m'afrohesh.

  Dhe ri bj e bjn
  Mos t shkoj andejn,
  Dhe ri e bn bejn
  Mos t shkosh ktejn.

  Ha! tek bj kshtuz,
  Hop! t shoh ktuz!
  Ha! tek bn ashtuz,
  Hop! buz-pr-buz.

  Pa me puth nj her,
  Pa t puth dy her,
  Pa m puth tri her,
  T puth tridhjet her,

  Uf! moj zemr-e mjer...

  Zemr-lule-e-ver,
  Gas-e-vrer-prher,
  Zemr-kopsht-me-er,
  Zemra-sktere.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Antarsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243

  Pr: Poezia juaj e preferuar nga poet shqiptar apo t huaj!

  Ans Lumenjve (Poezi nga Fan Noli)
  Arratisur, syrgjynosur,
  Rraskapitur dhe katosur
  Po vajtonj pa funt, pa shpres,
  Ans Elb-s, ans Spree-s.
  Ku e lam' e ku na mbeti,
  Vaj-vatani e mjer mileti,
  Ans detit i palar,
  Ans drits i papar,
  Pran sofrs i pangrn,
  Pran dijes i panxn,
  Lakuriq dhe i dregosur,
  Trup e shpirt i sakatosur.

  Se 'e shempn derbedert,
  Mercenart dhe bejlert,
  Se 'e shtypn jabanxhinjt,
  Se 'e shtrythn fajdexhinjt,
  Se 'e pren' e se 'e vran,
  'e shkretuan anemban,
  Nn thundrn e prdhuns
  Ans Vjoss, ans Buns.

  irem, digjem i vrerosur,
  Sakatosur, armatosur,
  As i gjall', as i varrosur,
  Pres nj shenj' e pres nj drit,
  Pres me vjet' e pres me dit,
  Se 'u tera, se 'u mpaka,
  Se 'u ora, se 'u mplaka,
  Lark prej vatrs dhe prej puns,
  Ans Rinit, ans Tuns.
  akrdisur, batrdisur,
  Prplitur dhe zalisur,
  ndronj pa funt, pa shpres,
  Ans Elb-s, ans Spree-s.

  Dhe nj z vengon nga lumi,
  M buet, m zgjon nga gjumi,
  Se mileti po gatitet,
  Se tirani lebetitet,
  Se plcet, krcet furtuna,
  Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
  Skuqet Semani dhe Drini,
  Dridhet beu dhe zengjini,
  Se pas vdekjes ndriti jeta
  Dhe kudo gjmon trumbeta.
  Ngrehuni dhe bjeruni,
  Korini dhe shtypini,
  Katundar' e puntor,
  Q nga Shkodra gjer n Vlor!

  Ky ila e ky kushtrim
  m bn djal' e m bn trim,
  m jep forc' e m jep shpres,
  ans Elb-s, ans Spree-s.
  Se pas dimrit vjen nj ver,
  q do kthehemi njher,
  pran vatrs, pran puns,
  Ans Vjoss, ans Buns.

  Arratisur, syrgjynosur,
  Raskapitur e katosur,
  brohoras me bes' e shpres,
  ans Elb-s, ans Spree-s.


  Besoj se ka plot poezi shqiptare te bukura por kjo me duket e shkruar per te gjithe kombin.Te gjithe ne e kuptojme njesoj kete madheshti.
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 7. #7

  Pr: Poezia juaj e preferuar nga poet shqiptar apo t huaj!

  Ner shume to, po filloje me te keto (qe pash te jen publikuar edhe ne kete forum):

  FMIJVE T MI

  Kmbkryq tek dera ua lash zanatin e skamjes
  Dhe t drejtn pr ta shikuar atdheun
  Prher n sy

  Sabit Idrizi


  KA DIELL PR T GJITH
  (Shkruar m 17 shkurt 2008)

  Asgj e jashtzakonshme, biri im
  Dielli lindi

  N gjoksin tnd t njom
  N ballin tnd t hapur
  Po dritson

  Merre hisen tnde t qiellit
  E qndisi shekujt e dashuris
  Me rreze

  E as mos ia l
  E as mos ia merr kujt kurr

  Sabit Idrizi


  LIRIA
  Liria sht e drejta q t mos kesh kurr t drejt
  Ta bsh pazar diellin

  Ajo sht gjithka e mir q e dshiron
  Edhe pr at tjetrin

  Liria sht vnia e dors n zemr
  Kur t vjen n shteg t bsh ka t duash

  Sabit Idrizi

 8. #8

  Pr: Poezia juaj e preferuar nga poet shqiptar apo t huaj!

  Atdheu eshte dhimbje

  Atdheu s'eshte sa sedilja e makines tende,
  sa karrigia e zyres,
  sa dhoma komode
  A me degjon,
  ti qe me flamur te ri u gdhive ne mengjes,
  per ta ndryshuar, ndoshta, prape ne mbremje?
  Atdheu s'eshte loje kalamajsh.
  Atedheu eshte dhimbje.
  O Zot,
  Dhembje!

  Bardhyl Londo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Besa001 : 08-01-2013 m 11:57 Arsyeja: korrigjim

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •