Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 94 prej 94
 1. #81
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  461
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  lol ! ...por un nuk jam as Kraja e as Buxhovi...jam si ju n kt forum...kemi te drejten ta kritikojmi secilin apo thjesht mendimet e tyre, njashtu si mkritikoni edhe ju me plot te drejt por nuk do thot kjo se jeni ne rrugn edrejt rreth historise se kosoves ...deshira ime do ishte qe historia e popullit tone te shkruhej nga Akademia jone e perbashket e jo te shkruhet vetem nga pikpamjet e nje personi, kjo sht e damshme per ne.
  Ende nuk e kemi kuptuar se kur e teprojmi me lavdata historine tone, duke theksuar se Trojen e Romen i themeluam ne, t tere qytetrimin Europa e mori nga ne...kam frik se gjeneratat pas neve do i djegin kto libra qe nxjn vendin vetem tek zhanret fantastike e jo libra shkencor !
  ...te presim tani edhe botimet ne gjuhet e huaja...do vetknaqemi s paku nj dit...
  Po ti qka mendon o Kreksi,te dhemb e verteta,dihet qe 300 vjet qe
  ,qe europa muer qyteterimin nga shqipetaret.Shkaqet duhet lypun,ne besimin qe kishim para 300 vjete.Ti Kreksi nuke njeh histori e ase arkeologji ,bile edhe gjuhe.Si mundesh te thuesh,se gjeneratat,do ti djegin librat dhe do te lexojne zhanrin fantastik.Te kthehimi temes,A e din kush ishte Konstantini klori ne angli,Jo,a e din ne france ,prape familja e konstantinit,edhe se fundit Konstantini,dhe hieronimi.TA PERKUJTOJE Kreksi se LIGJET ne shkolla mesohen nga libri i JUSTINJANIT.1300 vjet ma heret,sot perdoret ato ligje ne europe amerike,etj.Mose haro se ligji shume sende nxjer nga bibla,e ate e shkrovi HIERONIMI para 1600 vjete,dhe ende ashte ne perdorim pa kurfare ndryshimi.Ketyne puneve i thuhet qyteterim.Qyteterimi vjen nga ligji,dhe disciplina,dhe puna.Shume vepra te shqipetare u moren nga shqipetaret,stemat familjare,STATUTET qe i kemi pasun 2000 vjet nuke kane ndryshim.Te duket qesharake edhe ty,SI MUNDET TE JET SHQIPETARI DIKUSHI.Po,na themeluem Romen ate e dijne edhe femija,vetem ti jo.Troja ashte themelue nga SHQIPETAREVE.ajo me siguri.Dardanet,iliret ose iliada ,vepra vet tregon me emem se ilireve ishte qyteti dhe themeluesi ishte ilir.Shume je Kreksi ne gabim,duhet te diskutohet,ketu ne forum,e jo vetem mendimi yt,qe ashte shume i thjesht.PREJ AKADEMIS SONE SKA KURGJA;ashte VERTETUE se 50 % ka GABIME,dhe kunder shkrime,kunder popullit shqipetare.Pse? Sepse prej kojshive kane KOPIJU,dhe hajte futja.GJENERATAT QE DO TE VIJNE DO TE QESHIN DHE PERMENDORET DO TI ZHDUKIN;TE ATYNE QE SHKRUEJTEN PER SHQIPETAR ME AQE SHUME GABIME DHE RRENA;do te jesh Kreksi DESHMITAR.

 2. #82
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968

  Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs

  KOSOVA, QENDR E LVIZJES SON KOMBTARE

  N organizim t Federats Panshqiptare “Vatra” n New York, ne fillim te dhjetorit u promovua libri “Kosova” (tri vllime) i shkrimtarit dhe historianit Jusuf Buxhovi. Kt vepr e botoi Shtpia Botuese “Faik Konica” n Prishtin dhe “Jalifat Publishing” n Hoston t Texas-it.
  Pas fjals prshndetse t biznesmenit dhe prfaqsuesit t Shtpis Botuese “Jalifat”, Ramiz Tafilajt, i cili e sponsorizoi botimin e ktij libri, autorin Jusuf Buxhovi, e prshndeti kryetari i Federats “Vatra”, Dr. Gjon Buaj.

  “Prezantimi i librit “Kosova” n vitin jubilar t 100 vjetorit t Pavarsis, paraqet nj ngjarje t rndsishme kulturore”, tha n fillim t fjals s tij, Dr. Buaj. Ai e quajti librin nj “kull t historiografis shqiptare”, q flet pr Kosovn q nga Antika e deri n ditt e sotme. “Me kt vepr, z. Buxhovi ka hapur nj rrug t pandalshme studimi, npr t ciln historiografia jon duhet t vazhdoj m tutje”, tha ndr t tjera Buaj, duke e prgzuar autorin pr kt studim t rndsishm pr historin e Kosovs.
  Konsulli i Republiks s Kosovs n New York, Bekim Sejdiu, paraqitjen e veprs s Buxhovit n New York, si dhe n disa qytete t tjera amerikane, e vlersoi si nj nderim pr “komunitetin shqiptaro-amerikan, aq t rndsishm pr qenien ton shpirtrore dhe shtetrore”, – si tha ai, – “nj komunitet i denj pr t’u nderuar n kt mnyr t kaq t veant, si me kt prezantim t sotm”.
  N kt promovim t veprs “Kosova” t autorit Jusuf Buxhovi foln Dalip Greca, editor i Gazets “Dielli”, Idriz Lamaj, ish gazetar i “Zrit t Ameriks”, Frank Shkreli, ish gazetar dhe ish drejtor i Divizionit Evropian t “Zrit t Ameriks” dhe Sinan Kamberaj, ish redaktor i Gazets “Illyria” n New York.

  Dalip Greca tha se Jusuf Buxhovi, krahas suksesit t madh q ka arritur n fushn e letrsis, duke botuar nj varg veprash letrare, si jan “Shnimet e Gjon Nikoll Kazazit”, trilogjia “Prap vdekja”, “Libri i Bllacs” dhe shum t tjera, ai po l gjurm t pashlyeshme edhe n fushn e studimeve historike, si n kt rast me librin “Kosova”.
  “Nga viti 1972 e deri sot Buxhovi botoi rreth dyzet vepra letrare, publicistike e shkencore”, tha Greca. Ai shtoi se me librin “Kosova”, autori hapi rrug e shtigje t reja n fushn e historiografis son, drejt rishqyrtimeve t domosdoshme, t cilat ojn kah lirimi nga kthetrat e historiografis serbomadhe dhe stereotipet ideologjike t shkrimit t historis son. “N t tri vllimet e ktij libri, autori nuk e shkput Kosovn nga koncepti i Shqipris s natyrshme. “N vllimin e par t librit “Kosova”, duke gjurmuar burimet nga historiografia botrore, duke u ndalur tek autort antik, Buxhovi na on tek prfundimi se Dardant jan themelues t Trojs dhe t qytetrimit antik, i cili deri m tash u faturohet trsisht grekve, t cilt, po sipas Buxhovit, argumenteve, fakteve e interpretimeve, erdhn shum von dhe prvetsuan gjith qytetrimin Pellazg, madje edhe shkrimin e tyre. Nn dritn e interpretimit t autorit, edhe Eposi i madh Botror, “Iliada”, si dhe filozofia antike paraqesin trashgimi shpirtrore t shqiptarve”, tha Greca.
  “Kosova” e Buxhovit hap rrugt pr nj mendim ndryshe, jasht steriotipeve shumvjeare, jasht kornizave ideologjike, me t cilat ka qen e mbrthyer deri sot historiografia jon kombtare. Prmes fakteve, Buxhovi vrteton se nuk ka pasur shtet serb n Mesjet, e as Kish serbe”, tha ai
  Greca tha n vazhdim se libri “Kosova” sht pritur mir, por ka shkaktuar edhe e kundrshti. “Reagime shum t ashpra kan ardh prej andej nga jan pritur: nga Akademia Serbe, ku nj kshilltar shkencor i saj, Sllavenko Terziq, e quajti kto dit “dhunim t fakteve historike dhe t arsyes s shndosh”(!) librin e z. Buxhovi, vetem pse ai prfundimisht rrzoi tezat e historiografis serbe pr Kosovn”, tha ndr t tjera Greca.

  Shqiptart vendosen n qendr t Antikitetit

  Studiuesi Idriz Lamaj, duke u prqendruar te pjesa e par e librit “Kosova” (Antika dhe Mesjeta), vlersoi se Buxhovi bri nj pun t madhe, duke iu kthyer tezs pellazge, e cila u shfaq dhe u mbrojt nga studiusit shqiptar dhe shkrimtart tan t Rilindjes Kombtare. Lamaj tha se qndrimi i Buxhovit rreth lashtsis pellazge, shqiptart i kthen n qendr t antikitetit dhe t qytetrimit botror, ku n t vrtet ata edhe kan qen, por q pa t drejt jan injoruar nga t tjert.
  “Ky vllim q kap mbi 500 faqe, i ndar n dy pjes: Antika dhe Mesjeta, sjell nj informacion t bollshm pr pellazgt dhe pasardhsit e tyre, pra paraqet lashtsin pellazge nga pikpamja historike, mitologjike, arkeologjike e gjuhsore, lashtsi kto q arrijn te Homeri dhe lashtsia e njmendt pellazge”, tha Lamaj.
  M pas ai prezantoi kronologjikisht periudhat q trajton ky libr q nga pellazgt dhe pasardhsit e tyre; pellazgt dhe dardant; raportet etnike dardane-ilire; raportet dardane-ilire me grekt, ilirt, epirott, maqedont dhe etruskt.
  Lamaj prezantoi lndn q trajton n vijim ky vllim: Iliriku dhe shfaqja e Bizantit, Krishtrimi n Ilirik dhe Dardani; Dardania dhe Bizanti; Ilirt dhe Bizanti, dhe Ilirt e Dardant n kuadr t mendsis s hershme bizantine. Kapitulli i dyt i Mesjets, rrok kt problematik: Arbrit midis Bizantit dhe Perndimit, Dyndjet sllave dhe thellimi i ndarjeve midis Lindjes dhe Perndimit, Iliriku dhe bullgart, nga Themat e deri tek Principatat e para t Arbnit, Arbnit midis Bizantit dhe Perndimit, Despotati i Epirit dhe Mbretria e Arbris, Agonia e Bizantit dhe Principatat e Arbrit, Raportet Etnike mes Arbrorve dhe pushtuesve sllav gjat Mesjets.
  Duke iu referuar asaj q kumton autori i ktij libri n prfundim t pjess s par mbi Antikn, Lamaj tha se historiant shqiptar n Tiran nuk mund t “fshehen” prapa alibis s shkrimit t historis s ksaj periudhe nn dogmn dhe trysnin ideologjike. Autort e “Historis s popullit shqiptar”, nuk mund t shfajsohen pr shkputjen joshkencore q i bjn historise son, duke refuzuar t shkohet m tutje, pra tek pellazgt, sipas tezs se gjoja prkatsia ”Ilire”- sht “shtje e sigurt, ndrsa ajo pellazge -“e mjegulluar dhe e paqndrushme”. Ky qndrim, tha Lamaj, si e konfirmon Buxhovi, sht nj sabotim i pafalshm q i bhet historis shqiptare, duke i penguar shqiptart “t shkojn” aty ku e kan vendin, pra n themel t antikitetit, si nj faktor ky i qytetrimit botror.
  Duke iu referuar trajtimit q i bn Buxhovi Kanunit t Lek Dukagjinit, Lamaj tha se “nuk besoj se vetdijen kombtare mund ta ta pasqyronte kush m mir se trajtimi q Prof. Buxhovi i bn Kanunit t Lek Dukagjinit n kt vepr”.
  Ja se far shkruan Buxhovi: ” Kanuni i Lek Dukagjinit si institucion ligjor dhe moral, si nj kushtetut e brendshme q do t lidh pr vete pjesn m t madhe t Arbrve, ather dhe m von, nuk ishte dika e rastit, e aq m pak se mund t ket pasur pun me “Zakonikun” e Dushanit, por fjala sht pr nj vazhdimsi t Kodit t njohur t Justinianit nga Shekulli i VI, kur ai do t dal q t kodifikoj ligjet dhe normat me t cilat ishite qeverisur shoqria iliro-dardane q nga antika e tutje.”
  “Buxhovi prmes librit na sjell n kujtes faktin se q n shekullin e XVII, por veanrisht n shekullin e XIX u hodh dhe u trajtua teza e lidhjes s pellazgve me shqiptart dhe e gjuhs pellazge me gjuhn shqipe, nga studiues shqiptar e t huaj. Pr t treguar lashtsin e popullit ton, tezn e prejaradhjes pellazge t shqiptarve e trajtuan jeronim De Rada, Sami dhe Naim Frashri, Vaso Pash Shkodrani dhe Kostandin Kristoforidhi, si dhe Rilindas t tjer t shquar, dhe e popullarizoi n Evrop albanologu i njohur gjerman Johan George Von Hahn”, tha ndr t tjera studiuesi Lamaj.

  Kosova – qendr e Lvizjes son kombtare

  Studiuesi Frank Shkreli tha n fillim se Z. Buxhovin e njihte q nga koha kur intelektual shqiptar nga Kosova, t kryesuar nga Dr. Ibrahim Rugova, vinin n Washington t’u flisnin drejtprdrejt zyrtarve amerikan mbi gjenocidin q po bnte regjimi serb n Kosov, pra mbi shqiptart e Dardanis.
  Duke folur pr vllimin e dyt t librit “Kosova”, studiuesi Frank Shkreli, pos tjerash, tha se Buxhovi ia doli t hedh drit t re mbi Kosovn n kohn e Perandoris Osmane. Ai vlersoi se vepra e Buxhovit nga kjo pikpamje paraqet nj kontribut t veant historiografik, ngaq ky autor thyen konvencat e deritanishme bardh-zi rreth ksaj problematike, me t cilat historiografia jon sht plot e prplot dhe q n njfar mnyre paraqesin lajthitje t madhe n trajtimin e historis s Kosovs.
  “Interpretimi i Krizs Lindore dhe i rolit t shqiptarve n t sht pasqyrimi m komplet rreth ksaj periudhe, q sht paraqitur deri m tash n historiografin ton”, tha Shkreli.
  Duke e muar botimin e ksaj vepre si nj dhurat n kremtimin e 100 vjetorit t Pavarssis, Shkreli tha se “pas prpjekjeve dhe lufrave t shumta, edhe Kosova u lirua dhe u b shtet i pavarur”.
  “Shteti i Kosovs kishte nevoj pr nj histori t shkruar, pasi historia e saj, si pjes prbrse e historis s kombit shqiptar, duhet patjetr t rivlersohet, jo sepse nj gj t till e krkon turku, sllavi ose greku, por pr arsye se ajo sht deformuar dhe keqtrajtuar, jo vetm, nga kta armiq t kombit, pr qllimet e tyre ekspansioniste, por edhe nga komunizmi shqiptar n bashkpunim me komunizmin ndrkombtar, pr arsyet e tyre ideologjike”, tha Shkreli.
  “Vllimi i dyt i librit “Kosova” trajton periudhn e Perandoris Osmane, si nj prej perandorive q ka zgjatur m shum se do tjetr, ’prej kohs s antikitetit. Buxhovi n kt vllim nnvizon proceset dhe qasjet historike t Perandoris Osmane n relacion me shqiptart, si pjes e historis s Evrops dhe t bots. Ai prshkruan jetn dhe lvizjet politike, ushtarake, diplomatikedhe intelektuale t shoqris otomane n relacion me shqiptart dhe anasjelltas, duke u bazuar n dokumentacion arkivash vendesh t ndryshme, e sidomos si thot edhe vet autori, n arkivat e pasura gjermane”, tha Shkreli.
  Ai tha se Buxhovi shkruan pr mimin e lart q kombi shqiptar e ka paguar nn sundimin otoman, si dhe pr luftn e tij t pr t dal nga terri i nats s gjat t pushtuesve otoman.
  “Poenta kryesore n kt vllim sht se lufta e Arbrit kundr pushtuesve osman pasqyron mbijetesn dhe vazhdueshmrin e “ndjenjave dhe t vetdijes perndimore’’, n rezistencn shekullore t shqiptarve ndaj barbarve turq e sllav. Zoti Buxhovi thekson se qndresa dhe lufta e shqiptarve gjat pes shekujsh okupimi osman, tregon se shqiptart ishin t gatshm q me do kusht e mjet, mbi t gjitha, t ruanin identitetin e tyre kombtar, gjuhn, kulturn dhe mnyrn e tyre t jetess. Lufta dhe rezistenca epike e Gjergj Kastriotit – Sknderbeut, prej nj erek shekulli kundr otomanve, si thot autori, do t shrbente si nj frymzim pr brezat e ardhshm t shqiptarve, breza, t cilt edhe pas vdekjes s heroit kombtar, rezistuan duke iu kundrvn okupimit osman me aq sa kishin mundsi e fuqi”, tha ndr t tjera Shkreli.
  Ai tha se “nacionalizmi dhe ndjenjat e shqiptarizmit kan lindur dhe jan formuar, duke prdorur mjetet dhe duke shfrytzuar rrethanat dhe metodat q shqiptart kishin n dispozicion. “ Nacionalizmi shqiptar, n t vrtet, sipas Zotit Buxhovi, ka ndikuar pozitivisht edhe n zhvillimet brenda Perandoris Osmane, sidomos pas sundimit t Sulltan Hamitit, duke thn se nacionalizmi shqiptar nxiti madje edhe forcat e shndosha nacionaliste turke, t cilat do t kishin m von ndikime historike n krijimin e nj Turqie evropiane ose prendimore”, tha Shkreli.
  “Buxhovi nnvizon edhe faktin se revolucioni xhonturk sht krijuar, influencuar dhe organizuar nga shqiptart me 1908 n Ferizaj. Kto zhvillime dhe influenca e shqiptarve n kt revolucion t xhonturqve, sipas prof. Buxhovit, e kishin br Kosovn qendr me rndsi t lvizjeve kombtare shqiptare, e t cilat m n fund ndihmuan, q 100-vjet m par, m 1912, t shpallej Pavarsia s Shqipris”, tha ai, duke shtuar se “nacionalizmi shqiptar i asaj kohe, sipas Z. Buxhovi, ishte dhe mbetet nj trashgimi ln brezave t shqiptarve t Kosovs dhe t prpjekjeve politike t tyre shekullore pr shtet-formim, pr t siguruar prfundimisht, t drejtat natyrale t kombit shqiptar. Buxhovi thot gjithashtu se Kosova ishte qendra, e atij q ai e cilson si “graviteti kombtar’’, politik e kulturor i shqiptarve, dhe prmend, natyrisht, Lidhjen Shqiptare t Prizrenit, revolucionin e xhonturqve, si edhe 14 pikat e Hasan Prishtins – si ide kto dhe nj program q i paraprin shpalljes s pavarsis s Shqipris m 28 Nntor 1912 n Vlor.

  Kosova – nj plag e hapur gjat nj shekulli

  Gazetari Sinan Kamberaj referoi pr vllimin e tret t librit “Kosova”, duke e vlersuar at si nj kontribut t rndsishm pr ndriimin e historis s Kosovs.
  Ai tha se ky vllim me rreth njmij faqe, i ndar n tri pjes, kap dhe trajton nj hark kohor gati 90 vjear t historis s Kosovs, q nga Konferenca e Londrs (1912-1913) e deri te Konferenca e Rambujes (1999).
  “Konferenca e Londrs, – objekt i kapitullit t par t ktij libri, si dhe ajo e Parisit, e cila u mbajt disa vjet m von, si dihet, e lan jasht shtetit shqiptar Kosovn dhe pjes t tjera t trojeve shqiptare prreth. Ky vendim i padrejt pr Shqiprin, si konstaton autori i librit “Kosova”, hapi nj plag t rnd q nuk do t mbyllet dhe nuk arriti t mbyllej plotsisht pr gati nj shekull”, tha Kamberaj.
  Ai tha n vazhdim se autori i librit “Kosova” i ka trajtuar hollsisht, n dritn e dokumenteve arkivore, – disa nga t cilat t gjetura von, – t gjitha kto zhvillime me pasoja t rnda pr shqiptart, si dhe rrethanat gjeo-politike e ushtarake n Ballkan dhe Evrop, t cilat pr fat t keq, nuk ishin n favor t shqiptarve. Ai shtoi se autori sjell fakte nga burime arkivore, dshmi t shtypit britanik, gjerman, turk, austriak, si dhe t dhna nga raportet q u drgonin qeverive t tyre diplomatt perndimor n Ballkan, mbi terrorin q po prjetonin shqiptart e Kosovs, t Maqedonis e Malit t Zi dhe t Greqis, pas Konferencs s Parisit.
  “Autori i ktij libri, poashtu pasqyron prpjekjet e shqiptarve t Kosovs dhe viseve prreth, pr t’i rezistuar ksaj dhune, me shpres se do t korrigjohej padrejtsia, por kto prpjekje nuk gjetn m mbshtetje as tek qeverit shqiptare, n vazhdimsi. Ato, n fakt, binin njra pas tjetrs dhe “nuk e patn m n agjend shtjn e Kosovs”, si thot autori, duke br q Lvizja e Rezistencs s Kosovs dhe viseve prreth t shuhej me gjak e t shpartallohej nga Serbia”, tha Kamberaj.
  Ai tha se edhe periudhat historike n vazhdim ndriohen mjaft mir nga autori i librit “Kosova”. Prmes nj vshtrimi objektiv, autori ka arritur t’i demantoj prfundimisht falsifikimet e historianve shovinist serb lidhur me Kosovn, por edhe t shum historianve shqiptar, t cilt e shkruan historin e ksaj periudhe nn diktatin e regjimit komunist.
  “Nga nj lexim i kujdesshm i ktij vllimi, mund t konkludohet se Shqipria nuk arriti ta merrte vetn asnjher, – si pasoj t interferimit t Serbis e t Greqis, – q nga shpallja e Pavarsis e kndej. N saje t vshtrimit objektiv t ktyre zhvillimeve, autori i librit “Kosova” ka arritur t pasqyroj drejt dhe me guxim edhe fajin e vet protagonistve shqiptar, t cilt, q nga shpallja e Pavarsis zhvilluan nj “luft” t ashpr kundr njri-tjetrit, duke e defaktorizuar vetveten, pra duke br q agonia shqiptare n prgjithsi, si dhe e Kosovs n veanti, – si pasoj e ktij konfliktualiteti brendashqiptar, – t zgjas pr gati nj shekull”, tha Kamberaj.
  Ai shtoi se n pjesn e tret t librit “Kosova”, autori ka arritur t trajtoj me sukses kompleksitetin e zgjidhjes s shtjes s Kosovs, duke vn n pah faktort prcaktues t rrjedhs s zhvillimeve n Kosov.
  “Autori ka hedhur drit mbi t gjitha proceset politike, diplomatike e ushtarake t faktorit ndrkombtar, sidomos mbi rolin vendimtar q pati n kt proces diplomacia amerikane, si dhe ajo evropiane. Ktyre proceseve, si thot edhe autori i librit, u dha vul Konferenca e Rambujes m 1999, duke i hapur rrug Aleancs s NATO-s, n ball me Amerikn, kampionen botrore t liris dhe demokracis, pr ta dbuar ushtarakisht njher e prgjithmon regjimin e Serbis nga Kosova”, tha Kamberaj.
  Ai shtoi se autori ia ka dal q kto zhvillime t’i parqes objektivisht, n saje t nj pune t madhe hulumtuese, t mbshtetur mbi dokumente arkivore, si dhe larg mnyrs s pasqyrimit tradicional t historis son.
  N fund t takimit autori i librit iu prgjigj pyetjeve t pjesmarrsve, duke i falnderuar ata pr interesimin q shfaqen n kt promovim.
  Promovimin e drejtoi me profesionizm studentja shqiptare-amerikane, Blerta Mujaj.
  N fund, sponsorizuesi i librit “Kosova”, Ramiz Tafilaj, i njoftoi t pranishmit se libri “Kosova” sht n process t botimit edhe n gjuhn angleze.

  DIELLI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs

  Shqiptart vendosen n qendr t Antikitetit

  "Studiuesi Idriz Lamaj, duke u prqendruar te pjesa e par e librit “Kosova” (Antika dhe Mesjeta), vlersoi se Buxhovi bri nj pun t madhe, duke iu kthyer tezs pellazge, e cila u shfaq dhe u mbrojt nga studiusit shqiptar dhe shkrimtart tan t Rilindjes Kombtare. Lamaj tha se qndrimi i Buxhovit rreth lashtsis pellazge, shqiptart i kthen n qendr t antikitetit dhe t qytetrimit botror, ku n t vrtet ata edhe kan qen, por q pa t drejt jan injoruar nga t tjert.
  “Ky vllim q kap mbi 500 faqe, i ndar n dy pjes: Antika dhe Mesjeta, sjell nj informacion t bollshm pr pellazgt dhe pasardhsit e tyre, pra paraqet lashtsin pellazge nga pikpamja historike, mitologjike, arkeologjike e gjuhsore, lashtsi kto q arrijn te Homeri dhe lashtsia e njmendt pellazge”, tha Lamaj.
  M pas ai prezantoi kronologjikisht periudhat q trajton ky libr q nga pellazgt dhe pasardhsit e tyre; pellazgt dhe dardant; raportet etnike dardane-ilire; raportet dardane-ilire me grekt, ilirt, epirott, maqedont dhe etruskt".

  Ndoshta ka dashur te thoshte; para pellazgt ?
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #84
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968

  Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs

  Buxhovi sjell historin e Kosovs n pes vllime

  Emri: Kosova-Buxhovi.jpg

Shikime: 448

Madhsia: 31.4 KB

  “Kosova”, sht titulli i cili sht br gati pr publikun n pes vllime, nga shkrimtari dhe historian Jusuf Buxhovi. Aty, lexuesit do t gjejn prfundime dhe konstatime t rndsishme pr historin e shqiptarve, sidomos pr pjesn e lashtsis.
  Prpos ksaj aty lexuesit do t gjejn edhe nj literatur t pasur q dshmon se kjo shtje sht historiografi botrore shum e rndsishme dhe me interes.

  Kto ishin edhe disa prej konstatimeve q doln nga Nazmi Rrahmani, njri prej redaktorve t vllimeve t Buxhovit.

  Kshtu u shpreh Rrahmani gjat promovimit q u mbajt sot n Bibliotekn Kombtare t Kosovs, n mesin edhe t shum mysafirve t tjer.

  “Vepra e Jusuf Buxhovit q po e promovojm sot sht nj kurorzim i puns shum vjeare t autorit n kt fush duke u angazhuar q studimet e historis t bhen sistematike q nga antika e deri n ditn e sotme. E till sht vepra ‘Kosova’ n 5 vllime n t ciln, do t gjejn prfundime konstatime t rndsishme pr historin ton sidomos pr pjesn e lashtsis, por do t gjejm edhe nj literatur t pasur t shfrytzuar q dshmon se kjo shtje sht historiografi botrore shum e rndsishme dhe me interes”, tha Rrahmani.

  “Antika”, “Mesjeta”, “Perandoria osmane”, “Kosova 1912 - 1945” dhe “Kosova 1945 – 1999”, jan titujt e vllimeve q Buxhovi i ka emruar.

  Ndrsa, autori vlersoi se rndsia e prkthimit t veprave n gjuhn angleze qndron n at se duhet t komunikohet n ambientet ndrkombtare dhe se n kt mnyr e vrteta bhet pjes e nj mendimi m t gjer pr civilizim pr t cilin shqiptart kan nevoj.

  “Ndihem i nderuar sot q jam prap n mesin tuaj, q dal me punn time t mtutjeshme. Falnderoj mikun tim Ramadan Musliu i cili q ka qen pjes e ktij projekti. Falnderoj vemas zotin Ramiz Tafilaj, i cili me prkthimin n anglisht ndihmoj q kjo pun t marr edhe prmasa ndrkombtare, sepse ka shum vepra te ne q jan shum t rndsishme por nuk kan pasur mundsi q t prkthehen dhe t komunikohen n ambientet ndrkombtare. Kjo mbetet nj pun shum e rndsishme e jona e cila u pa kohve t fundit. sht e domosdoshme sepse e vrteta e cila mbetet n mes t nj mahalle ajo mbetet nj thashetheme, por nse del jasht bhet pjes e nj mendimi m t gjer pr civilizim pr te cilin ne kemi nevoj”, tha Buxhovi. /KP/
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #85
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968

  Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs

  Antipod - Promovimi i librit "Kosova" i autorit Jusuf Buxhovi

  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. Anetart m posht kan falenderuar Dar_di pr postimin:

  Kermilli (21-11-2015)

 7. #86
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs

  Kush ma gjen kete liber apo HULUMTIM do ja di per FALEMINDERIT
  Hansjrg Frommer: Die Illyrer. 4000 Jahre europischer Geschichte. Vom 3. Jahrtausend bis zum Beginn der Neuzeit.
  Naten e mire!
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 8. #87
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,813

  Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs

  Citim Postuar m par nga martini1984 Lexo Postimin
  Kush ma gjen kete liber apo HULUMTIM do ja di per FALEMINDERIT
  Hansjrg Frommer: Die Illyrer. 4000 Jahre europischer Geschichte. Vom 3. Jahrtausend bis zum Beginn der Neuzeit.
  Naten e mire!
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...qwygyLyeqa_wVQ
  http://www.booklooker.de/B%C3%BCcher...hte%2B%253B%2B

 9. Anetart m posht kan falenderuar Akuamarini pr postimin:

  martini1984 (24-11-2015)

 10. #88
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601

  Thumbs up Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs

  Mirembrema dhe faleminderit per informacionin.
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 11. #89
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,813

  Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs
  RTV Dukagjini
  Streamed live on Sep 29, 2018

 12. #90
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,813

  Post Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs

  Rubikon - Jusuf Buxhovi 11 07 2019

  https://www.youtube.com/watch?v=pI7yaYzx3us
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 17-07-2019 m 16:45

 13. #91
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,813

  Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs

  Rubikon - Jusuf Buxhovi 11 07 2019  https://www.youtube.com/watch?v=pI7yaYzx3us
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 17-07-2019 m 16:48

 14. #92
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,813

  Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs  Personale - Jusuf Buxhovi - 16.11.2019
  Nov 16, 2019

 15. #93
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,813

  Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs  , Jusuf Buxhovi - 03.03.2021

 16. #94
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,813

  Pr: Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs
  AKTUALE, I FTUAR AKADEMIK, JUSUF BUXHOVI
  Promovimi i librit "Kosova - nj histori e shkurt" dhe aktualitetin politik n vend

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •