Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 92
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Historia nuk ndryshon me premtime t ministrit Buja!

  Historiani i njohur, Jusuf Buxhovi, ka akuzuar t mrkurn ministrin e Arsimit, Ram Buja, t ket ndikuar n anulimin e ligjrats s parapar t mbahet t enjten n Prishtin. Ai ka thn se Buja e ka br kt pr shkak t paragjykimeve t tij rreth librit “Historia e Kosovs” dhe fakteve q parashtrohen aty gjat pushtimit t Perandoris Otomane.

  “Me keqardhje m duhet t’ju informoj se jam i detyruar ta anuloj marrveshjen ton lidhur me ligjratn tuaj t parapar pr datn 17 n Bibliotekn Kombtare dhe Universitare t Kosovs. Krkoj ndjes pr kt jokorrektsi!”, thuhet n e-mail-in e Murteza Osdautaj, Drejtor i Departamentit pr Shkenc dhe Teknologji drguar historianit Buxhovi.

  Historiani Buxhovi i ka thn Kosovapress-it se ishte ftuar po nga i njjti zyrtar dy-tri jav m par q t merrte pjes me konferencn “Java e Shkencs” n Kosov, t ciln e organizon Ministria e Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis. Ai ka thn se anulimi i ksaj ligjerate nuk sht br thjesht nga dikush, por drejtprdrejt nga ministri Buja.

  “Un mendoj se ktu gjrat jan m thell. Mendoj se ministri Buja n relacion me shkencn, m historin i ka disa gabime shum t rnda, pr t cilat un kam reaguar me koh dhe n mnyr t ashpr. Kjo ka t bj me deklaratn q e dha ai kur ishte ministri turk, t cilit objektivisht i premtoi se do t ndryshohen tekstet e historis s Kosovs, ku prmenden vlersimet rreth Perandoris Osmane”, ka thn Buxhovi.

  Sipas tij, nse do t ndodh nj dukuri e till me ndryshimin e teksteve shkollore ku vlersohet perandoria Osmane, ather duhet shtruar edhe pyetja se far do t ndodhte nse nesr do t arrihet nj marrveshje apo pajtim me Serbin. “Pra nse do t vazhdohet ky trend i ndryshimit t teksteve shkollore, ather ndoshta nesr gjenocidin serb do ta quajm edhe ‘ekskursion’ t Serbis n Kosov”.

  Nga ana e tij, ministri Buja i ka mohuar akuzat e Buxhovit. Ai ka mohuar t ket marr nj vendim t till, duke thn se nuk ka pasur ndonj arsye q ta merrte nj veprim t till.“Sot n media tona t shkruara del dika q mua m rrqeth dhe mua m duhet bukur banale. Del aty se un paskam dhn nj urdhr politik q t'i ndalohet dikujt fjala ktu n konferencn shkencore dhe sht fjala pr t nderuarin Jusuf Buxhovi”, ka thn Buja.

  “Gjoja un paskam thn se nuk na duhet historia e tij, por s’e kam pasur kurr parim q t jap vlersime pr veprn e palexuar, dhe un nuk e kam lexuar veprn e Buxhovit, nuk them as vlen as nuk vlen. Un kam dhn nj koh urdhra ushtarak, por asnjher urdhra politik. Un bj sugjerime politike, por pun politike asnjher jo”, ka thn ministri Buja.

  Mirpo Buxhovi ka prsritur se nse ministri Buja thot se nuk sht i prfshir n kt rast, ather ai shtron pyetjen se si ka mundsi q nj vendim i till t merret pa dijenin e tij? “E them se ktu puna sht m thell se kaq. Un konsideroj se kjo sht br drejtprdrejt me urdhr t ministrit. Prap po them, nse ministri del sot dhe thot se nuk ka qen n dijeni rreth ksaj dhe nuk ka paragjykime ndaj librit tim apo puns time shkencore, ather t dal publikisht dhe ta kthej terminin, ndrsa un nesr po dal dhe po e mbaj ligjratn”, ka thn Buxhovi.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Akademia e Shkencave t Vidovdanit

  Shkruan: Ramadan Musliu


  Pas nj heshtjeje t gjat, ASHAK-u - e cila nuk foli as n momentet kye pr vendin, kur kishte nevoje q ky institucion t beht i gjall dhe ta thot fjaln e vet t nderit pr momentet delikat t historis historis son - kryetari i ri i saj, u b gjall: foli me sa z q pati, jo rreth problemeve t ndjeshme t vendit e as pr librat q po promovonte si “shkenc t rnd”, por u prononcua pr nj botim tjetr q nuk pati lidhje me aktivitetin e organizuar rreth t pars histori autoriale t Kosovs - botimit trevllimsh, “Kosova” , t Jusuf Buxhovit. Ky reagim, i cili uditrisht vjen n nj moment q fare nuk lidhet me librin - ngase gjith ajo tirad e kryeakademikut dr. Hivzi Islami erdhi n aktivitetin “vetpromovues” t botimeve stereotipe q bn ky institucion - sht nj prkrahje tinzare e reagimit t akademis simotr nga Beogradi, SANU, t shoqruar m par edhe nga disa krrokama t orbaxhinjve t do instituteve anonime me drejtor t shumt, qofshin “teolog”, “historian” apo edhe intelektual kinse t pavarur. dhe qarqeve t identifikueshme qeveritare. Nj pajtim i koordinuar i faktorit serb, atij t “jashtm” dhe faktorit vendor!

  E keqja m e madhe e ktyre reagimeve sht se asnjri prej tyre nuk merret me librin, m prmbajtjen e tij, as i bn analiz t mirfillt pr t gjetur vlerat dhe jo vlerat, shkarjet dhe gabimet eventuale. Por, jan konstatime kuturu, madje reagime pr nj libr q nuk e kan lexuar fare. I vetmi “argument” i ktyre reagimeve sht se kinse prapa librit autorial po i fshehkan njerzit jokompetent, duke e nnkuptuar prgjegjsin shkencore q, sipas mendimit t tyre, duhet t vij nga titujt dhe gradat e munguara shkencore - q zakonisht n ambientin ton akademik nuk dshmojn asgj m shum pos faktit se jan rezultat i nj vetdije korruptive (dihet si jan marr e si merren titujt e caktuar e q asnjher nuk jan pasqyr e dijes dhe formimit intelektual e shkencor, aq m par kur sht krijuar bindja se me marrjen e titullit kapet litari I dijes prfundimtare pr t cilin duhet t rrij varur gjith jetn). T njjtit as q e din se ’ shkolla kan mbaruar t apostrofuarit, sepse nuk jan verbuar nga pEsha e gradave dhe harrojn se titujt shkencor nuk funksionojn a priori pa nj pun komplementare t vazhdueshme n sferat e preferuara t dijes. Po aq harrojn kontributin e vet n fabrikimin e padijes akademike n institucionet ku punojn.

  Pak ka njerz me grada shkencore q kan dhn ndonj kontribut t shquar n shkencn ton e aq m keq q rrethanat e reja i kan fshir fare shum libra dhe kontribute “shkencore” t skribomanis s tyre. N jetn ton t prditshme kta tituj t dyshimt madje kane shkuar deri aty sa ata i kan shrbyer si mjete represive ndaj dijes, sepse prmes tyre, si n rastin konkret, shrbenin pr uzurpimet e pozicioneve institucionale pr nj dije dhe shkenc t kontrolluar.

  Ky reagim i kryeakademikut, aq m par q sht fyes, dhe aq m keq pr t q sht kongruent me qndrimet e akademis serbe - veanrisht q beht para njerzve q statusin akademik e kan marr n rrethana jo fort t moralshme - t detyron t mendosh se kush jan kta tipa akademik, cila sht fytyra e vrtet e ktij institucioni, tradita dhe historia q bhet pikrisht nga antart e saj.

  T gjitha institucionet e Kosovs jan rezultat i zhvillimit dhe avancimit politiko-juridik t Kosovs dhe kosovarve, q nga “banovina” e hershme, “obllasti”, “srezi” e deri te “krahina autonome”, duke pasur pr baz aktet e caktuara normative, ligjet gjegjse, statutet e deri te Kushtetuta. Edhe Akademia jon e nderuar sht pjes e ktij procesi. Po ky proces i zhvillimit politiko-juridik ka ndodhur brenda nj sistemi ultra totalitar, ku do gj u b pr shtetin dhe nevojat e tij dhe ku inteligjencia ishte n aktivitetin e vazhdueshm t verifikimit “shkencor”, e m shum moralo-politik. Vetm nj pakic e nderuar n kt institucion arritn t ruajn nderin e fytyrn, kurse pjesa m e madhe e antarve ishin n pajtim t plot me rrjedhat politike, n pajtim t plot m statusin e nj institucioni t shtetit totalitar.

  Nga ASHAK-u as ka krkuar kush e as krkon q t jet hartuese e projekteve t mdha nacionale, aq m pak t projekteve analoge me SANU (Akademia e Shkencave dhe e Arteve t Serbis). Por, s paku t ishte nj zdhnse e vockl e nj prpjekjeje pr emancipim politik, kulturor, shkencor dhe artistik t popullats q e prfaqsonte. T sillte nj mendim ndryshe n jetn shkencore dhe artistike.

  Akademikt tan, pjesa m e madhe e tyre e pranuar me kriteret moralo-politike dhe pa ndonj kontribut t dalluar shkencor, u akomoduan n kt institucion si struci, me kokn n rr, shikonin se nga po shkon krkesa legjitime e shqiptarve pr nj avancim t statusit t tyre kushtetues.

  Akademia e Shkencave dhe e Arteve t Kosovs as gjat viteve t ’80-ta nuk arriti t jet partnere dhe rivale e simotrave t saj n ish-Jugosllavi, e aq m pak t jet nj mburoj e popullit t saj t rrezikuar. Pikrisht, shkrimtart ishin ata q hapn frontin me ata t “Francuska 7” dhe jo vetm q e hapn frontin, por edhe e fituan dyluftimin intelektual aq sa pala kundrshtare hoqi dor nga ballafaqimi n Prishtin. Ky ishte legjitimimi i par ndrkombtar i shqiptarve si entitet serioz me t cilin duhet marr politika ndrkombtare.

  Intelektualt suprem, far i presupozon opinioni kosovar antart e ktij institucioni, asnjher dhe n asnj rast nuk patn t shkruar e as thn nj fjali kundr regjimit. Dhe, po e than at fjal, ajo ishte pikrisht nn pikpamjen e “internacionalizmit proletar”. ASHAK-u si institucion ishte pjell e nj shteti totalitar dhe at filozofi e mbrojti deri n fund, duke mos pasur as ide e dije, e as fuqi morale pr ta thn nj fjali se shqiptart jetojn t okupuar dhe n komunizm, se pjesa tjetr jan viktim e nj sistemi totalitar stalinist dhe se q t dy pjest e kombit jan n shrbimin serbo-rus. Nuk e thane se ishin t zn me shkencn e rnd dhe me gradabrjet shkencore! Pra, ASHAK-u ishte nj institucion pa identitet shkencor, artistik e intelektual, por me nj profilizim t qart politik.

  Pr akademikun ton ishte e mjaftueshme q para emrit t vet t’i fshinte si me gom gradat “shkencore” dhe ta vendoste epitetin e gjithfuqishm “akademik” dhe me t fitonte t drejtn q ta shihte popullin nga “kali i bardh”. Nuk e di se ndonjri prej tyre ka ar kokn se djemt e vajzat e reja futeshin burgjeve serbe me idet staliniste dhe nga andej dilnin ose te rirekrutuar ose t shkatrruar fizikisht e psikikisht. sht vrtet e rnd dhe e dhimbshme t kujtohet ajo periudh e aq m e dhimbshme q sot t krkohet llogari pr nj gjendje t till. Mirpo riprsrtija e historis, rishfaqja e klisheve mendore kongruente nga periudha e prparshme n nj koh kur ajo periudh duhet t’i takoj historis, t detyron t preksh plagn e pashruar.

  Po kjo Akademi, duke harruar se akomodimi ideologjik socialist m nuk sht i vlefshm, nuk e kujton se tani duhet br riverifikimi i statusit, ridimensionimi i shkencave t saj, e dyshim edhe i moralit akademik. Kta akademik q n prurimin e objektit t ri (po t qndronin n t vjetrin do t krijonin iden se jan relikt i nj kohe t harruar dhe pjese e trashgimis kulturore analog me objektin!) presin shiritin e inaugurimit para nj pllake me nj citat nga mendimet e kryeministrit Thai! Mirpo, akademikt tan nuk e lan kryeministrin n hallet e veta politike, ngase deshn ta nxjerrin edhe si mendimtar, duke e br t skuqet fare nga ideja e marr akademike. Me kt akademikt tan dshmuan se mbetn ata “antaxhit” dhe sahanlpirsit e vjetr, prher t gatshm pr shrbesa politike.

  Akademikt tan edhe n planin shkencor dhe artistik pr m shum se nj dekad t aktivitetit nuk lan shenj kund. Edhe kur shkruan e botuan gj, flas pr projekte kolektive, ato kinse t karakterit kapital cfar ishte monografia pr Kosovn, bn pun pr faqe t zez: shkruan historin sipas skemave t historiografis shoveniste serbe. Aty, prkundr pikpamjeve t Buxhovit, na e nxjerrin si nga kapela e prestixhatorit “shtetin mesjetar serb”, “kishn orotodokse serbe” etj. Ky, pos nj gabimi material, sht edhe nj gabim metodologjik. Le t na thon se sipas cilit dokument t kohs dshmohet “shteti mesjetar serb” dhe “kisha ortodokse serbe”!?

  do studiues serioz i ksaj problematike e di se historiografia serbe ka br nj falsifikuat t madh historik, duke krijuar pr nevoja politike “shtetin mesjetar serb” nga “Rasit” (Rashka) dhe rasiant tribal, q nuk kishin asnj lidhje me serbt. Kt e di edhe nj pjes e historiografis serbe. Nuk ka nevoj pr t qen ndonj studiues i thell i historis serbe dhe pr ta hetuar se i gjith ai falsifikuat mbshtetet n dy-tre libra si “Letopis popa Duklanina”, “Istoria slavena” e Mauro Orbinit , “Istoria slavena ilira, donje e gornje Mezije” t Gjuragj Brankoviqit dhe katr versione false t “krisovulave” kishtare, e q t gjitha t shkruara n gjuh t huaja. Libri i Orbinit madje prkthehet pa 200 faqet e para, n t cilat gjykuar sipas nj citati nga libri i Jovan Rajiqit (“Краткаја Сербљи, Раси, Босни и Рами кралевств историја”, i shkruar n “staroslovenski”), flitet pr Dardanin dhe dardant...

  Akademikt tan t nderuar nuk e pan t arsyeshme ta thon asnj fjal kundr simpoziumit shkencor t SANU-s, t e mbajtur m 2007 n Beograd, pr ta “dshmuar” se shqiptart jan t ardhur nga Albania e Kaukazit (kto materiale jan botuar n nj libr, “Kavkazki albanci lazni iliri”). Jo vetm se nuk e thon nj fjal t nderit kundr, por teza e till n form rudimentare shfaqet edhe n librin e nj antari t ktij institucioni, q domethn se vet ky institucion kontribuon n mjegullimin e t kaluars son. Por, historia dhe historiografia sht proces i hapur dhe do hulumtim - kurse hulumtimi i terenit sht n pikn zero - do t ndryshoj prfytyrimin sllav dhe t akademis son pr shqiptart dhe etnogjenezn e tyre. Ky prfytyrim sllav sht shndrruar n klishe mendore me t vetmin qllim: q popullatn vendore ta privojn nga historia dhe e drejta historike e tyre ndaj ktij vendi. Ky klishe sht pranuar vetm nga shkenca dhe inteligjencia kosovare, por jo edhe nga popullata shqiptare!

  Akademia e Shkencave heshti trimrisht duke mos ia prishur politiks pr Pakon e Ahtissarit, me t ciln Kosova jo vetm se u b Kosove e Metohi, si e quajn serbt, por “metohi” fare se nj pjes e madhe e saj u shndrrua n pron kishtare e me kt edhe iu fal dhunshm e drejta historike ndaj ktij vendi.

  sht e habitshme dhe e pafalshme se si nj institucion i till t mos aj kokn pr historin nacionale, q t mos shfaq as m t paktin dyshim mbi versionin serb t historis son nacionale! Kryetari i Akademis nuk dyshon n asnj moment n leksionet e shkolls fillore. dhe t mesme, se dije m t madhe pr historin edhe nuk ka, e sipas t cilave serbt identifikohen nga emrat me etimologji t adaptuar sllave, kurse shqiptaret vihen n dyshim pr shkak te emrave t tyre joetnik, Historiografia serbe, nj pjes e saj, e di se Nemanja (te Rajiqi Nemani), Dushani etj. jan rasian, tribal sipas verzionit bizantin e ilir, sipas atij raguzian...

  Nuk e di sa e kuptojn akademikt se institucioni i tyre gjendet n nj moment delikat: ’t beht me kt institucion t ardhur nga sistemi totalitar?! As mund t reformohet e as t vazhdohet m t. Kishte t drejt nj qytetar q thoshte, duke kaluar nga godina e ktij institucioni: “Tash q jan n kt ndrtes njerzit pyesin: a thua se ’ punojn kta njerz brenda? Prpara, te godina e vjetr i patm harruar se ekzistojn fare”.

  Derisa Jusuf Buxhovi e shkruan librin trevllimsh me rreth 2.500 faqe pa harxhuar as nj cent t taksapaguesve kosovar, pa dmtuar asknd dhe duke hapur nj dritare t re t vshtrimit t historis nacionale, kta akademikt harxhojn gjith at buxhet pr t na msuar t mendojm sllavisht.

  Kryeakademiku harron gjn elementare: historia e Buxhovit sht projekt autorial dhe se pr baz ka nj pikvshtrim personal t historis dhe shfaqje t nj botkuptimi ndaj nj procesi historik, far jan t gjitha historit analoge. Mendja e kryeakademiku ton sht e obsesionuar nga klishet mendor t shkencs socialiste, sa nuk di se ’sht projekti i nj historie autoriale.

  ASHAK-u as ka pas e as ka ndonj mision t caktuar. Pse ky institucion nuk bn nj projekt, s paku arsimor (fjala vjen, pr shkollimin e kuadri t ri pr gjuht q po i munguekan kryeakademikut si osmanishtja dhe sllavishtja e vjetr, por edhe “greqishtja e vjetr”, latinishtja dhe gjuh t tjera t vdekura, q do t mund ta bnte prmes nj krkese drejtuar institucioneve q prkujdesn pr ngritjen shkencore t kuadrit universitar), q nesr ta kemi at kuadr t specializuar q do t na e artikuloj tamam si duhet problemin e identiteti historik t shqiptarve!?

  Nuk ka se si t mos na kujtohen kontributi i madh i ASHA-s n jetn publike, krijimi i dy partikave akademike, fshatares jetshkurtr dhe LBD-s edhe m jetshkurtr, q ikn pa ln gjurm msa idet e ktyre bajlozave t shkencs dhe artit kosovar!

  N fund fare, akademikt duan ta ken mir m pushtetin se ai ua ndan buxhetin dhe zshm pajtohen me degradimnin e jets s njeriut ton, ku intelektuali sht shndrruar n tepric teknologjike q duhet hedhur n plehra e injoranti faktor politik vendimmarrs q duhet t vendos pr mnyr e jetess son.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Deklarata e Vidovdanit e krytarit t Akademis s Shkencave dhe Arteve t Kosovs

  Shkruan: Jusuf BUXHOVI

  M 28 qershor, ditn e Vidovdanit serb, kur Kosova n mnyr t organizuar dhe tepr brutale t njjtn dit prjetoi tri agresione nga Beogradi: at shpirtror - nga peshkopi Artemije, i cili n meshn e Graanics deklaroi se "Kosova sht Jerusalemi serb" dhe se "herdo kurdo do t lirohet"; at t sovranitetit - kur paramilitart serb n Meradare hyn n territorin e Kosovs dhe sulmuan policin ton, dhe at politik-diplomatik - kur xhandarmeria serbe bri betimin se "vdesin pr Kosovn", pra kt dit kur klasa e paprgjegjshme politike e vendit, pr t trhequr vmendjen nga kto agresione t hapura u "kundrprgjigj" me rrahjen e deputeteve n palamentin e Kosovs t inskenuar nga SHIK-u famkeq, ndodhi edhe nj kapitullim tjetr para Beogradit dhe politiks s tij hegjemoniste ndaj shqiptarve dhe Kosovs.

  N kt dit, sikur t mos mjaftonte gjith ai nnmim dhe dhunim i Kosovs q Shqiptarve u erdhi nga Beogradi, Kryetari i Akademis s Shkencave dhe Arteve t Kosovs, n nj konferenc pr shtyp, kur po promovonte disa biltene "shkencore" dhe po prpiqej t tregonte se Akademia e Kosovs, megjithat, po "bn shkenc", pa guxuar t prmend as emrin e autorit e as t librit, por me eufemizma "se kohve t fundit po shkruhen histori joshkencore" dhe insinuata t tjera t nivelit t kafeneve, shfrytzoi rastin q t sulmoj "Kosovn", duke prdorur t njjtin fjalor q kishte prdorur Akademia Serbe e Shkencave dhe Arteve sapo libri doli nga shtypi!

  S'do mend se kjo deklarat qesharake as q kishte merituar vemendje, po mos t pasqyronte gjendjen tragjike n t ciln ndodhet institucioni m i lart shkencor dhe akademik i vendit, q pr fat t keq n vend se gjat ktyre dhjet viteve t bnte dika pr t'iu kundrvn propagands hegjemoniste q bjn akademikt serb, t cilt vazhdojn t botojn dhe botojn libra kundr Kosovs (24 brenda ksaj kohe), n vend se t inicionte ndonj projekt shkencor pr t mirn e ktij vendi, pra n kt gjendje t mjerueshme q gjendet, sulmon "Kosovn" - vepr autoriale, t cils "si mkat" i shihet pse Shqiptart shihe n themelet e antikitetit, pse aty kundrshtohet miti mesjetar serb pr Kosovs, mbi t cilin hegjemonizmi serb prej nj shekulli e gjysm ka ndrtuar teorin gjenocidiale kundr shqiptarve, dhe pse rilindja kombtare dhe shtetformimin e Kosovs shihet jasht dioprtris s kornizave t deritanishme ideologjike prej t cilave asesi t lirohen "akademikt" e Tirans dhe ata t Prishtins.

  N kt mnyr, pra Kryetari i sapo zgjedhur i Akademis s Shkencave dhe Arteve t Kosovs, n ditn e Vidovdanit i drgoi mesazhe akademikve serb, se mbetet n kursin e tyre jo vetm duke mos br gj pr ta ndriuar shkencarisht t vrtetn pr Kosovn dhe hsitorin e saj, q bie ndesh me Naertanjen e Gatashaninit, por duke anatemuar fardo prpjekje e cila mund t'i kundrshtoj apo t'i lviz sad pak konvencat e vna nga akademikt serb!

  Mbetet, pra pr t'u par, se kryetari i t ashtuquajures Akademi t Shkencave dhe Arteve t Kosovs a ka folur "kryenvete", pra sipa direktivave t kruzhoqeve t njohura t vasalve t Beogradit nga Vjena dhe Zvicra dhe t mbetjeve flangiste t shikistve, q koh m par n "Kohn ditore" u prononcuan me nj pamflet kundr "Kosovs", apo fjala sht pr nj orkestrim kolektiv t ktij institucioni? Akademikt tan, (ata q megjithat kan nj ndergjegje shkencore por edhe intelektuale), tash ballafaqohen me nj delarim t domosdoshm: pr deklaratn e vidovdanit, t br nga kryetari i tyre, gj q i kthen n vasal t Beoradit, ose pr t kundrtn?
  .......
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Nj pasqyrim monumental i historis shqiptare

  Jusuf Buxhovi: “Kosova” n tri libra ( Antikn dhe Mesjetn, Perandorina Osmane, Nga Konferenca e Londrs deri te protektorati ndrkombtar), botues: “ Faik Konica” dhe “ Jalifat Publishing”, 2012, faqe 2202.

  Shkruan: Mr. Naile Demiri

  Lexuesi shqiptar tani m e ka n dor kt vepr kapitale q nga fillimi i vitit 2012, ku deri tani jan dhn disa vlersime n masmedia t shkruara, elektronike, emisione televizive, prurime n sa qendra kulturore etj, nga ata q kan lexuar me prkushtim kt vepr monumentale pr kohen dhe kan vlersuar. sht br si mod q librat e posa botuar, t prcillen me nj vlersim nga nj knd i kritiks s fushs prkatse, sa pr njohjen e lexuesit q t orientohet drejt kapjes dhe leximit t librit. Por, pr t dhn vlersim pr kt vepr monumentale vrtet sht dashur t lexohet me kujdes dhe m shum se nj her...

  ’ bri Jusuf Buxhovi n kt vepr? E bri hi e pluhur mitologjin greke-serbe-sllave, e prdhosi, e ’vlersoi tr historiografin serbo-greke t krijuar me shekuj, historiografi kjo e falsifikuar me koh sa u prket raporteve shqiptaro-greko-serbe-sllave. E theu mitin serb mbi Kosovn, e theu mitin helen mbi eprsin e qytetrimit, e theu tezen n Enciklopedin e Madhe Sovjetike, tani ruse, t botuar pas Lufts s Dyt Botrore ku shkruhej: “ Sllavet kan pasur nj ndikim prparimtar mbi zhvillimin shoqror dhe kulturor t Shqipris. Ata e shptuan popullin shqiptar nga latinizmi i plot. Gjuha shqipe sht pasuruar me nj numr t madh fjalsh sllave. Dmi m i madh q sundimi turk u ka br shqiptarve ka qen shkputja nga fqinjt sllav. Si rrjedhim shqiptart u bn ushtar mercenar t Sulltanit. Ata luftuan kundr lvizjes nacionaliste t popujve t Ballkanit pr hesape t perandoris Osmane. Duke sulmuar e grabitur pronat sllave pronaret feudal t Shqipris shtrin sundimin e tyre mbi krahinat sllave t Serbis s Vjetr)* A. Baleta “ Dilema historike”, Rimkmbja, 2011, fq. 232- 233., e theu kt parashikim t mundimshm q kishe nxjerr vllai i madh ortodoks. Buxhovi theu dhe fundosi tezen se ekzistoja dikur Serbia e Vjetr, Serbia Mesjetare, theu tezen se helenet qenkan t part e djepi i qytetrimit evropian. E theu ashtu si e theu Mitrush Kurteli, n veprn”Sulm e lot” 1943, n Poemn Kosovar.

  “Ta shemba shka kufirin q ngrite ti n vendin tim e prmbi varr t babs tim. Ta shemba, ta dogja, me zjarrin e shpirtit, t vuajtjes dhe t urrejtjes... Tani, tani – O Mali i ZI – ja un ja ti ! Po un- jo ti, se jam ktu kur s’ kish njeri as kufi as fqinjri...”

  Z. Buxhovi si historian i vrtet, si nj kok enciklopedike, ka t drejt t’i “brtas” Enciklopedis Ruse, Programit t Akademis t Shkencave e Arteve Serbe e Greke, se me ndihmn e akademikve t gjith vendeve tjera t qytetruara, akademikve t njmend, t vrtet, t sinqert, akademikve t njerzishm ua shemba tezen false, rrense e manipuluese lidhur me gjenezn, autoktonin dhe zhvillimin historik t shqiptarve n trojet e tyre. Shqiptaret e kan eprsin e qytetrimit evropian e jo helenet, edhe pse kta, greket e sot-it nuk jan t origjins s vjetr, por kryesisht jan sajuar nga dyndjet sllave e shqiptare.

  N veprn monumentale “Kosova” me 2202 faqe , historiani shqiptar Jusuf Buxhovi, shkruan: “Shqiptart kan ardhje nga Pellazgt, populli m i vjetr indoevropian q iu priu dyndjes s popujve nga India pr n perndim nga mileniumi i gjasht.- Gjurmt e tyre n gjith Evropn, n Azin e Vogl, n Mesdhe dhe deri n veri t Afriks dshmojn pr rolin vendimtar q kishin n agimin e qytetrimit botror. Homeri i quante Pellazgt “popull hyjnor”. Sipas dshmive t shum autorve antik Pellazgt ishin burim frymzimi pr kulturn greke, e cila u ngrit mbi vlerat e saja q u morn prej tyre. Edhe Kreta edhe ishujt e Egjeut ishin prfshir n kuadr t mbretris pellazge. Kultura Mikene kultur e pastr pellazge”)*Jusuf Buxhovi , Kosova I, Prishtin,2012, fq. 44.

  M pas autori shpjegon se prse historiografia e deri tanishme i ka shmangur ksaj teze? I ka shmangur kryesisht pr t ruajtur interesat greke e sllave . N kt fshehje kan qen t prfshir edhe historian t sektit komunist “shqiptar” q kan pasur nj pakt t fsheht me historian greko-serbo-sllav. Buxhovi shkruan: “T thuash se “nuk na interesojn gjurmt e Dardanve n lindje”, me q”ato kan t bjn me Trojn”, pra me Azin, si vlersohet n “Historin e Popullit Shqiptar”, vllimi i par, botuar n Tiran m 2002, nga nj grup autorsh, t cilt mburrn se”kan br rishikime”, ndrkoh q Homeri dhe autoret e tjer n antikitet, thon se”Troja sht dardane”, ndrsa t tjert (rumunt, bullgaret e madje edhe serbet) bjn mos q disi t ndrlidhen me t, duke e prvetsuar, duke sajuar edhe gjithka tjetr, sht jo vetm e pa kuptueshme, por edhe e pafalshme”.)* Po aty, fq. 270.

  N pjesn e dyt t librit t par, Mesjeta, z Buxhovi argumenton se nuk ka shtet mesjetar serb. Kishat dhe manastiret e ndrtuara n Dardani-Kosov jan produkt shqiptar, jan pronsi shqiptare. “ Historia e shtetit t Arbrit sht e lidhur ngusht me vet themelimin e Bizantit, pra nga shekulli i IV e tutje, n themelet e t cilit ata deponuan vetdijen pr shtetin si pjes e politiks, e cila do t filloj t pasqyrohet q nga koha e pushtimeve romake e tutje, kur Iliriku dhe Dardania do t fitojn statusin e provincave me vetqeverisje t brendshme fisnore...”)* Po aty, fq. 496. Pikrisht parashtrimi i tezs se nuk ka pasur shtet mesjetar serb e ka shkallmuar historiografin serbe sllave e ruse.

  N librin e dyt, Kosova, historiani m i madhi n historiografi shqiptare, z Buxhovi, pasqyron historin shqiptare q nga deprtimet e para t Osmanve n pjesn evropiane e deri te largimi i Osmanve nga Ballkani n shekullin XX, pr t vazhduar n librin e tret me themelimin e shtetit modern shqiptar dhe platformn drejt konsolidimit t bashkimit kombtar shqiptar, nj shtet,nj kom, nj atdhe.

  Deprtimet e para Osmane n Ballkan, sipas Buxhovit fillojn n vitin 1354, ather kur Arbrit gjenden n nj situat shum t vshtir nga ndrhyrjet e sllave. Pas vdekjes s Dushanit, feudalet shqiptar q kishin qen nn shtypjen e Rashs fillojn prpjekjet e tyre pr mvetsi. Aleatin e tyre e gjejn te“Perandori Murati I , i cili m, 15 qershor 1389, e shpartallon koalicionin e madh ortodoks t krishter, dhe sa princave t Arbrit ua dorzon qeverisjen lokale”- shnimi im. Nga Beteja e Fush-Dardanis e deri m 1912, thaja se n vazhdimsi qeverin osmane, do ta udhheqin si kryeministra e ministra kuadrot shqiptar. Por, prkundr sundimit dhe privilegjeve shqiptart kurr nuk do t ndalin luftrat e tyre pr pavarsi prej osmanve. N kohen kur ushtria osmane trhiqet nga Ballkani dhe Porta e Lart e njeh autonomin e shtetit shqiptar, q nga Selaniku e n Nish, nga Adriatiku e n Preshev, tokat shqiptare jan t banuara me shqiptar, t cilt nuk e kishin t humbur as gjuhen e as gjakun, as traditn e as t folurit shqip prkundr pushtimit pes shekullor.

  sht karakteristik e veant t ciln e cek z Buxhovi, vasalitetin e princave serb, nnshtrimi dhe prulja e tyre q i bjn sundimtarit osman, q nga fillimi e deri n fund, pes shekuj rresht.

  N librin e tret, q sht edhe m voluminoz , prfshihen ngjarjet q nga Konferenca e Londrs e deri te protektorati ndrkombtar. Autori i ka dhn rndsi : Shpalljes s Pavarsis s Shqipris m, 28 nntor 1912, si nga ngjarjet m madhore t kombit, sfidave dhe konflikteve q e kan prcjell kt prridh, pastaj ka analizuar konfliktet e brendshme, pasojat dmet dhe dobit e ktyre konflikteve etj. N veanti analizon Kongresin Kombtar t mbajtur n Lushnje m 21 janar 1920, si nj nga ngjarjet me rndsi, q m pas solli stabilitetin politik n Shqipri...Analizon pastaj pushtimin fashist dhe rezistencn q bjn shqiptart. Analiz t posame me dallime t theksuara nga historian tjer, autori shkoqit “Ripushtimin jugosllav t Kosovs” prkatsisht, ”Aneksimi serb i Kosovs dhe koha e autonomive ideologjike “. Pr dallim nga ata q kan shkruar histori pr popullin e Kosovs q nga fillimi i Lufts s Dyt Botrore e deri n ditt tona, m i madhi historian shqiptar z Buxhovi, thekson se komunistet, brigadat komuniste jugosllave e pushtuan Kosovn dhe vendosen diktaturn komuniste. Pr fat t keq, 50 vjet rresht nxnsve , t gjitha niveleve dhe studentve t historis , me tekste shkollore, e me ligjrim u sht thn se, nntori 1944, sht qita e lirimit t shqiptarve t Kosovs...

  Asnjher nuk sht treguar se shkollat shqip n Kosov i hapi lobi shqiptaro-gjerman..., asnjher nuk sht treguar personaliteti dhe puna patriotike e Xhafer Devs, Bedri Pejanit, Marie Shllakut e shum e shum figurave t kohs, q n ato koh t vshtira q kalonte kombi, ditn dhe e kanalizuan rrjedhn e proceseve shoqrore n kahen e duhur. Asnjher, pa asnjher nuk u shpjegua shkenctarisht pushtimi komunist dhe aneksimi i Kosovs. Pushtimi i Kosovs dhe viseve tjera t shqiptarve pas Lufts s Dyt Botrore dhe vendosja e sistemit komunist n Shqipri, ka qen pushtimi m i egr q u sht br shqiptarve nga t gjitha perandorit e mparshme...

  Hapsir e veant dhe t punuar mir shkenctarisht i sht kushtuar “Lvizjes Shtet formuese”, “ Shpallja e Kosovs Republik dhe Shteti paralel”. Dalja n sken e inteligjencs shqiptare dhe marrja e prgjegjsive, e deri t fillet e vendosjes s protektoratit ndrkombtar n Kosov, npr t cilat procese, n t gjitha fazat e tyre ka qen pjesmarrs aktiv, drejt apo trthorazi edhe vet autori i ksaj vepre monumentale. Ka qen fat i mir pr kombin shqiptar, pr historin e tij, q n mesin e Lvizjes Kombtare, kur bhet kthesa m e madhe pr shqiptar, gjendet aty historiani m i madh shqiptar, z Jusuf Buxhovi, duke grumbulluar t gjitha dokumentet q argumentojn dhe vulosin fatin e kombit dhe duke kanalizuar rrjedhat n drejtimin e duhur dhe n interes t kombit.

  Gjuha dhe stili i t shkruarit n vepr jan t standardit t lart. Lexuesi me kureshtje, pa lodhje, dshiron t kap krejt at q sht shkruar n kt vepr.

  Sipas disa t dhnave, ky libr sht libri m i shitur deri tani, prkundr mimit t lart pr lexuesin, por ka nevoj dhe duhet q do familje ta ket kt vepr n vitrinn e tij.

  sht detyr dhe obligim parsor i t gjitha institucioneve relevante q tezat e theksuara nga z. Buxhovi t barten n tekste shkollore dhe studime tjera historike, q nga shtatori i ktij viti jubilar, n mnyr q t kuptohet nj her e mir e vrteta historike, q nga fmija e deri te akademiku.

  Uroj autorin pr punn e madhe dhe n kohen e duhur q e bri pr kombin. I dshiroj jet t gjat dhe shndet t plot.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #65
  Hierark i lart Maska e Uriel
  Antarsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime n 33 postime
  Autori ka kryer studimet ne gjuhe-letersi dhe ka nje master diku, per dicka. Pra, nese ka mundesi per te zgjedhur, i thuhet nje bojaxhiu per te lyer shtepine apo shkohet tek Ushtari i Panjohur e merret i pari qe te del perpara, vecse ka ca rroba pune?

  Ky historiani flet shume per Dardanine dhe pajtohet bindshem me ideologjine Pellazge. Thote se nuk kemi arsye t'i frigohemi tezes pellazge; shteti mesjetar serb nuk ka ekzistuar; kisha serbe gjithashtu; ne Serbi ka dominuar etnia shqiptare, po keshtu edhe ne Greqi; flet per tezen Tribalde te Rashkes, ku keto Tribaldet jane sllavo-dardan, pra jo serb; e ben Justinianin dardan te interesuar qe, sipas tij, kultura lindore t'i nenshtrohet asaj perendimore. Sidoqofte, ia vlen te lexohet per folklor dhe per tu tallur pak, mbase mund te lexohet dicka rreth bibliografise. Vlen edhe per qofte. Ky budalla-gazetar, thoshte diku: "Shen Pali, kjo figure e madhe e kombit tone". Imagjino nivelin.

  Pas vdekjes s Dushanit, feudalet shqiptar q kishin qen nn shtypjen e Rashs fillojn prpjekjet e tyre pr mvetsi. Aleatin e tyre e gjejn te“Perandori Murati I , i cili m, 15 qershor 1389, e shpartallon koalicionin e madh ortodoks t krishter, dhe sa princave t Arbrit ua dorzon qeverisjen lokale.

  ***

  sht karakteristik e veant t ciln e cek z Buxhovi, vasalitetin e princave serb, nnshtrimi dhe prulja e tyre q i bjn sundimtarit osman, q nga fillimi e deri n fund, pes shekuj rresht.
  Keto pretendime jane ne paradoks me njeri-tjetrin, sebashku me pretendimin tjeter qe shteti mesjetar serb nuk ka ekzistuar. Nese shteti serb nuk do ekzistonte, si do ekzistonte vasaliteti ndaj Portes se Larte?

  Ushtria e krishtere kunder otomaneve ishte nje konglomerat ballkanik, ku nuk munguan perpos serbeve, shqiptaret, boshnjaket, hungarezet e deri tek polaket. Ishin serbet te ndare ne dy kampe; nga njera ane Lazarevic ne koalicionin ballkanik, nga ana tjeter Vuk Brankovic i rreshtuar prekrah turqve. Megjithse ky i fundit nuk konsiderohej tradhetar nga serbet deri ne vepren e Mauro Orbinit te vitit 1601. Fitorja otomane ishte pyhrrike, saqe ne shume burime te kohes u ngaterrua per fitore te te krishtereve. Gjithsesi, humbjet ne fushe beteje i dhane nje godtije te rende serbve te cilet nuk e rimoren dot veten, ne ndryshim nga otomanet. Nga ana tjeter, otomanet nuk ''lejuan'' kurre qe shqiptaret te qeverisnin ne Kosove, sic nuk u pa Murati I si aleat, perpos aleances otomane te Topiajve ne Saver kunder Balshajve dhe bashkepunimit te mevonshem te Dukagjineve. Kosova do te ndodhej nen sundimin e despotateve te mevonshme serbe, vasale ose jo otomane, madje sulltani kishte krushqi me Brankovicet, te cilet do te kishin me vone me vete Skenderbeun. Vasaliteti serb nuk ka asgje te vecante per tu vene ne dukje; eshte i ngjashem me situatat qe pasqyroheshin tek sundimet e tjera ballkanike ne te njejten kohe, te cilat pranonin vasalitetin si nje mjet ne shkembim te ekzistences se tyre. Edhe shqiptaret perpara revoltes se Skenderbeut u gjunjezuan, madje pa lufte ndaj Padishahut, per ta pranuar ate si suzeren. Perjashtim beri vec Balsha II, i cili ishte fisniku i vetem qe sundoi ne hapesiren arbere e qe luftoi otomanet; megjithse ne menyre aksidentale ku gjeti dhe vete vdekjen.

  Ndryshimi i sotem i shqiptarve nga serbet persa i takon shkrimit te historise, eshte se keta te fundit, kane nxjerrur nga gjiri i tyre elemente perparimtare per hulumtimin shkencor te historise, sic i shkon pershtat shek XXI dhe metodave perendimore objektive. Shqiptaret vazhdojne ende te prodhojne histori ideologjike me ane te renegateve qe as nuk kane studjuar histori, ku qellimi kryesor eshte mohimi i ideologjise (si ajo shoviniste serbe e shek te kaluar) po me ideologji, proces qe con ne nje rruge pa krye. Serbet nuk jane me ndryshe se ne gjate mesjetes. Ne momentin qe vdes udheheqesi, plasin sherre e konflikte te pergjakshme qe sjellin fragmentimin dhe "vdekjen" e shtetit. U ka ndodhur dokleateve ne shek. XI-XII, serbeve gjate dhe pas sundimit te Nemanjicve, boshnjakeve, e natyrisht edhe ne. Edhe feja ne keto territore ka organizim tribal. Imagjino "politika".
  Ndryshuar pr her t fundit nga Uriel : 23-07-2012 m 11:02
  relata refero

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  LIBRI I SHITUR DHE I POLEMIZUAR

  Nga Arbr Selmani

  Historia e re kontroverse e Kosovs e shkruar nga Jusuf Buxhovi ka shkaktuar paknaqsi tek gardiant zyrtar t historive t t dyja vendeve - por autori i saj mbetet i palkundur nga qndrimet e tij.

  Nj profesor me prkatsi shqiptare nga Kosova ka arritur t shkaktoj paknaqsi tek historiant n Serbi dhe tek historiant n vendin e vet.

  Trilogjia e Jusuf Buxhovit pr historin e Kosovs, e publikuar n shkurt t ktij viti, mes tjerash pretendon se qytetin e Trojs e kan themeluar shqiptart e jo grekt.

  Ai gjithashtu insiston se Kosova ka qen qendr shpirtrore dhe kulturore e Shqipris pr mileniume me radh dhe se pretendimet e Serbis q thon se Kosova ishte zemra e mbretris s tyre mesjetare jan vetm “mite”.

  Zyrtart serb than se “ky libr nuk ka kurrfar baze shkencore”. Por edhe disa homolog t tyre nga Kosova kan br komente t ngjashme, gj q ka shtyr Ministrin e Arsimit Ram Buja q t mos e ftoj fare autorin e ktij libri pr t marr pjes n programin e shnimit t 100-vjetorit t pavarsis s Shqipris.

  Prkundr kundrthnieve t lartprmendura, apo ndoshta pikrisht pr shkak t tyre, libri i Buxhovit sht duke u shitur me shpejtsi marramendse. Ai ve ka shitur 12,000 kopje, ndrsa planifikon q versionin e ktij libri n gjuhn angleze ta nxjerr n shitje kt vjesht.

  Pyetje: Zyrtart serb thon se libri juaj nuk ka baz shkencore, pasi q anashkalon serbt dhe e prshkruan Kosovn si qendr shpirtrore dhe shtetrore t Shqipris? Si i prgjigjeni ju ksaj?

  Prgjigje: Reagimi serb ndaj librit tim ka mundur t pritet, marr parasysh politikat e njohura hegjemoniste t Serbis, t cilat e kan dmtuar shum kombin e tyre dhe kombe t tjera gjat disa dekadave t fundit. Kjo [histori] tani sht demaskuar, pikrisht n baz t argumenteve shkencore, t cilat nuk jan t panjohura as pr historiant serb.

  Akuzat se un i paskam anashkaluar serbt nuk qndrojn. Ata q e kan lexuar librin tim e kan par se sllavt n prgjithsi, e serbt n veanti, nuk jan ln anash - ata zn vendin e tyre q nga ardhja n kto vise n shekullin XII. Megjithat, ajo q paraqitet n kt libr sht roli i tyre i vrtet dhe objektiv.

  Kjo sht dokumentuar nga shum autor serb t cilt nuk pajtohen me konceptet hegjemoniste t akademikve serb, nga Vaso ubrilloviqi e deri tek Dobrica Qosiqi, t cilt zhvillonin programe antishqiptare, antikroate dhe antiboshnjake.

  N librin tim un citoj Milan Budimirin, Jericekun dhe shum autor t tjer serb dhe t huaj, t cilt kan qndrime objektive ndaj shqiptarve dhe serbve dhe q nuk bien n grackn e miteve, sipas t cilve Kosova sht “djep i Serbis” apo “qendr e kishs serbe”.

  Afirmimi i faktit se shqiptart kan luajtur rolin e tyre n zhvillimin e krishterimit nuk prbn ndonj tez historike revizioniste, por n fakt nj realitet t cilin e pranon e tr bota e shkencs.

  Pyetje: far mendoni pr reagimin e Sllavenko Terziqit, kshilltarit shkencor t Institutit t Historis t Akademis s Shkencave dhe Arteve t Serbis?

  Prgjigje: reagimet paragjykuese t Terziqit dhe t tjerve t cilat i bn madje pa e par apo lexuar librin dshmojn se ata nuk jan n gjendje ta kuptojn t vrtetn shkencore, posarisht kur nj e vrtet e till vjen nga shkenctart shqiptar.

  Nse ata do t kishin fare pak sens shkencor do t kishin durimin q ta lexojn librin tim dhe t shtjellojn argumentet shkencore q ai i prmban – e jo t japin deklarata t cekta politike.

  Reagimet politike nga Instituti i Historis i Akademis s Shkencave dhe Arteve t Serbis dshmon se nuk ka pasur kurrfar qasje shkencore – ai ka qen trsisht politik. Kjo akademi q ka vn shkencn n shrbim t politikave hegjemoniste dshmoi se ende sht pjes e ksaj mnyre hegjemoniste t t menduarit.

  Pr kt arsye, nuk sht e befasishme q madje edhe pas intervenimit ndrkombtar t udhhequr nga NATO n vitin 1999, kur Kosovart ishin viktim e nj gjenocidi t udhhequr nga [ish lideri serb Sllobodan] Millosheviqi, kjo shkenc vazhdon t shfrytzoj gjuh t njjt dhe t publikoj libra t cilt nxisin urrejtje mes shqiptarve n Kosov dhe Shqipri.

  Pyetje: Me ka ka t bj ky libr, prse keni vendosur ta shkruani at dhe cilat jan arsyet q ju shtyn ta shtjelloni kt tem?

  Prgjigje: Historia e Kosovs sht vepr e publikuar n tri vllime: “Antika dhe mesjeta”, “Perandoria osmane” dhe “Nga Konferenca e Londrs deri te protektorati ndrkombtar”, dhe prfshin historin shpirtrore t shqiptarve nga koha antike e deri n epokn ton. Kjo histori shpirtrore prfshin edhe sllavt dhe grekt, por ardhjen e tyre e trajton nga kndvshtrimi i realitetit t ri.

  Shum nga studimet e bra deri tani nuk i kan trajtuar shqiptart me objektivitet shkencor.

  Kjo ndodhte ngase shteti serb, Mali i Zi dhe Greqia, pas fitimit t pavarsive t tyre kombtare n shekullin XIX, mundoheshin ta fshijn zonn etnike t Shqipris, n mnyr q shqiptart t mos gjenin vend n hartn e shteteve t Ballkanit.

  N pjesn e par – Antika, u prpoqa q t lidh tezat ilire [t cilt pohohet se jan paraardhs t shqiptarve] me ato Pellazge [q pohohet t jen paraardhs t grekve], ndrsa n ‘Mesjet’ shtjellohen Arbrit [pasardhsit e pellazgve-ilirve] n kontekstin bizantin.

  Ktu un nuk pajtohem me historiant serb t cilt insistojn se shqiptart jan ‘ardhacak’ nga Azia. Poashtu, pr kta historian vlersimet e mia mbi epokn e pushtimeve otomane jan t papranueshme. N kt kontekst, procesi i islamizimit t shqiptarve, por edhe t krishterve, shihet nga nj prizm tjetr, n t ciln serbt nuk jan gjithmon ‘t guximshm’ dhe antiotoman, por n fakt vasal dhe bashkpuntor t otomanve.

  Ksisoj, kto dhe shtje t tjera t cilat shtjellohen ndryshe nga stereotipet e deritanishme, prbjn kornizn e ‘Kosovs’ sime, e cila mund t ngjaj si nj kritik historike jo vetm pr historin serbomadhe, por n mas t madhe edhe pr ideologjit n Tiran dhe Prishtin.

  Pyetje: Si po shkon shitja e librit tuaj?

  Prgjigje: Libri sht pritur aq mir sa q tani mund t themi se meriton epitetin e “nj libri q duhet ta ket do familje”. Interesi pr librin sht i jashtzakonshm dhe i paprecedent n viset shqiptare, gj q dshmohet me tri krkesa pr rishtyp dhe me mbi 12,000 kopje t shitura.

  Tani jemi duke e rishtypur at pr her t katrt. Duhet thn se libri sht duke u shitur mir jo vetm n Kosov por edhe n Maqedoni, Shqipri dhe Mal t Zi, n veanti n Maqedoni ku shitja po shnon shifra marramendse.

  Pyetje: Cili ka qen reagimi i Akademis s Shkencave dhe Arteve t Kosovs?

  Prgjigje: Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovs dhe disa institucione shkencore n Kosov - Instituti i Historis, Instituti Albanologjik dhe Fakulteti i Historis i Universitetit t Prishtins - pr fat t keq nuk jan t prqendruar n pun shkencore. Me “punn” e tyre ato po e largojn veten nga shkenca.

  Akademikt dhe shkenctart ton merren me shtje pedagogjike dhe ligjrime n fakultete private dhe shumica e tyre jan konsulent t qeveris me paga t majme. Madje disa prej tyre jan shndrruar n militant partiak.

  Ata me dshir punt e rndsishme shkencore ua ln idealistve, puna e t cilve kurr nuk sht e mjaft e mir pr ta.

  Pyetje: ka mendoni pr vendimin e Ministrit t Arsimit, Ram Bujs, pr t mos ju prfshir si fols n nj ngjarje n t ciln shnohej qindvjetori i pavarsis s Shqipris?

  Prgjigje: Me kt veprim arbitrar dhe t paprecedent n vendin ton deri tani, Buja ka pruar tri mesazhe pr komunitetin ndrkombtar, Beogradin dhe Turqin.

  Pr t part, ai deshi t’ju tregoj se klasa aktuale politike vazhdon t’i prmbahet pakos s Ahtisaarit, me t ciln Kosova trajtohet si shoqri shumetnike.

  Pr Beogradin, mesazhi i tij dshmon se ne do t’i prmbahemi marrveshjeve pr t’ia dorzuar Kishs Ortodokse Serbe trashgimin e krishter t Kosovs.

  Ndrsa, pr Turqin mesazhi sht se ne do vazhdojm t’i pranojm ndrhyrjet q Ankaraja i bn historis son t epoks s Perandoris Otomane.

  Ky artikull sht financuar nga projekti BICCED dhe sht prkrahur nga Programi Kulturor Zviceran.

  gazetajnk
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Uriel Lexo Postimin
  Autori ka kryer studimet ne gjuhe-letersi dhe ka nje master diku, per dicka. Pra, nese ka mundesi per te zgjedhur, i thuhet nje bojaxhiu per te lyer shtepine apo shkohet tek Ushtari i Panjohur e merret i pari qe te del perpara, vecse ka ca rroba pune?

  Ky historiani flet shume per Dardanine dhe pajtohet bindshem me ideologjine Pellazge. Thote se nuk kemi arsye t'i frigohemi tezes pellazge; shteti mesjetar serb nuk ka ekzistuar; kisha serbe gjithashtu; ne Serbi ka dominuar etnia shqiptare, po keshtu edhe ne Greqi; flet per tezen Tribalde te Rashkes, ku keto Tribaldet jane sllavo-dardan, pra jo serb; e ben Justinianin dardan te interesuar qe, sipas tij, kultura lindore t'i nenshtrohet asaj perendimore. Sidoqofte, ia vlen te lexohet per folklor dhe per tu tallur pak, mbase mund te lexohet dicka rreth bibliografise. Vlen edhe per qofte. Ky budalla-gazetar, thoshte diku: "Shen Pali, kjo figure e madhe e kombit tone". Imagjino nivelin.

  Keto pretendime jane ne paradoks me njeri-tjetrin, sebashku me pretendimin tjeter qe shteti mesjetar serb nuk ka ekzistuar. Nese shteti serb nuk do ekzistonte, si do ekzistonte vasaliteti ndaj Portes se Larte?

  Ushtria e krishtere kunder otomaneve ishte nje konglomerat ballkanik, ku nuk munguan perpos serbeve, shqiptaret, boshnjaket, hungarezet e deri tek polaket. Ishin serbet te ndare ne dy kampe; nga njera ane Lazarevic ne koalicionin ballkanik, nga ana tjeter Vuk Brankovic i rreshtuar prekrah turqve. Megjithse ky i fundit nuk konsiderohej tradhetar nga serbet deri ne vepren e Mauro Orbinit te vitit 1601. Fitorja otomane ishte pyhrrike, saqe ne shume burime te kohes u ngaterrua per fitore te te krishtereve. Gjithsesi, humbjet ne fushe beteje i dhane nje godtije te rende serbve te cilet nuk e rimoren dot veten, ne ndryshim nga otomanet. Nga ana tjeter, otomanet nuk ''lejuan'' kurre qe shqiptaret te qeverisnin ne Kosove, sic nuk u pa Murati I si aleat, perpos aleances otomane te Topiajve ne Saver kunder Balshajve dhe bashkepunimit te mevonshem te Dukagjineve. Kosova do te ndodhej nen sundimin e despotateve te mevonshme serbe, vasale ose jo otomane, madje sulltani kishte krushqi me Brankovicet, te cilet do te kishin me vone me vete Skenderbeun. Vasaliteti serb nuk ka asgje te vecante per tu vene ne dukje; eshte i ngjashem me situatat qe pasqyroheshin tek sundimet e tjera ballkanike ne te njejten kohe, te cilat pranonin vasalitetin si nje mjet ne shkembim te ekzistences se tyre. Edhe shqiptaret perpara revoltes se Skenderbeut u gjunjezuan, madje pa lufte ndaj Padishahut, per ta pranuar ate si suzeren. Perjashtim beri vec Balsha II, i cili ishte fisniku i vetem qe sundoi ne hapesiren arbere e qe luftoi otomanet; megjithse ne menyre aksidentale ku gjeti dhe vete vdekjen.

  Ndryshimi i sotem i shqiptarve nga serbet persa i takon shkrimit te historise, eshte se keta te fundit, kane nxjerrur nga gjiri i tyre elemente perparimtare per hulumtimin shkencor te historise, sic i shkon pershtat shek XXI dhe metodave perendimore objektive. Shqiptaret vazhdojne ende te prodhojne histori ideologjike me ane te renegateve qe as nuk kane studjuar histori, ku qellimi kryesor eshte mohimi i ideologjise (si ajo shoviniste serbe e shek te kaluar) po me ideologji, proces qe con ne nje rruge pa krye. Serbet nuk jane me ndryshe se ne gjate mesjetes. Ne momentin qe vdes udheheqesi, plasin sherre e konflikte te pergjakshme qe sjellin fragmentimin dhe "vdekjen" e shtetit. U ka ndodhur dokleateve ne shek. XI-XII, serbeve gjate dhe pas sundimit te Nemanjicve, boshnjakeve, e natyrisht edhe ne. Edhe feja ne keto territore ka organizim tribal. Imagjino "politika".

  Rrugtimi i popujve te hns...


  Nj sqarim i vogl pr lexuesin; n asnj mnyr nuk duhet t ngatrrojmi gjuhn sllave m etnin skite, tjetr gj sht kur popujt sllav q ishin si vasal t empirit skit dhe ku e huazuan gjuhn skite por m etni ata ishin t gjith t perzir m racat mongole. Falemnderit !

  Diodori qe vizitoi Egjiptin n kohesen Qezarit, ai nga prifterinjt egjiptian t Sajit na mson se si n kohrat e lashta egjiptiant themeluan koloni t tyre n botn antike n Mezopotami, Indi, Kaukaz Trak dhe Greqi. Bota antike ndahej sipas racave q dominonin njra mbi tjetrn dhe n krye t ktij sitemi qeveriss sundonte Seozirisi i famshm nn simbolin e Diellit.
  Fiset dhe racat ishin t ndara ne familje t ndryshme, si familja e Hns, familja e peshkut, familja e krokodilit e Luanit e Kaut.
  N familjen e Hnes bnte pjes edhe Marsi e Venera ose Aferdita si dhe familja Thot ose e Merkurit si dhe disa familje tjera t bregut t Nilit q ishin t drejtuara nn bajrakun e Peshkut.
  Miologjia greke i ka ruajtur kto kujtime t familjes s Hns egjiptase t udhhequr siapas shefave t tyre. q ishin t ardhur nga qyteti Nisa buz Nilit, q ishin familja e Silebve=silene=el-ana =hna.
  N himnin q mendohet t ishte i Orfeut, Silene ishte babai q e kishte rritur Bakusin, ku permendet edhe tek pushtimi i Hindve, Silene i cili komandonte krahun e djatht t Bakusit. Ky rast pra sht i ngjajshm edhe me rastin tjetr kur Makedo, pra i biri i Seozorisit i jep emrin Maqedonis, Selent apo helenet me siguri moren edhe kta emrin helen nga ky komandanti q quhej Selene q simbolizon Hnn apo al-ab-ana dhe m von Hallebana ?


  Qyteti Mendes Men-hes, q n hieroglifet egjiptiane shnohet me simbolin e hns dhe q i kushtohej perendis Pan, i cili ishte n fakt nj gjeneral i Seozirisit q e shoqroj n ekspeditene tij n Indi, ku emri i tij rrjedh nga =ap-an=q ishte personifikimi i familjes s Hns. Kulti i Panit m von hyri edhe n Greqi n kohn e lufts s Tojes por duket se kt perendi e adhuronin shum koh m par Pellazgt arkadian, pra n pergjithesi, Pani njihej n Greqi vetm sipas emrit Priape =pre-apa=ku i kushtonin nj figurin m krih, njsoj si edhe tek sumert ku sht gjetur e njjta figurin n Shqipri si dhe kohve t fundit edhe n Itali e ardhur prmes pellazgo-etruskve m formen e nj sfinksi n miniatyr por m krih mbeshtetur mbi nj kmb t vetme si te nj shpendi q mund t jet huti apo shqipoja, pra n pamje kjo figurin e Priapve simbolizonte forcen e fekonditetit t natyres n Mezopotami.
  N luftn e Trojs, mbreti i Asurit i dergon Primait 10 000 lufttar nn komanden e Memnonit q ishte i biri i Titonit, nj zatrap i persve. Ktu pra na del n ndihm perpos Plinit e Ktesiasit edhe Diodori i cili mbshtet iden e Plinit se Etiopiant q ishin fqinj t Egjiptit krenoheshin m Memnonin q kishin si hero t tyre, mirpo edhe tek kushitt e kaukazit hasim t njjtin emr Men-hon, Menhoni=prijsi i hns.
  Sipas Plinit, Etiopiant e Kaukazit ngjyheshin m ngjyrat tbardh dhe zi, m siguri trashigim nga epoka e ekspedites s Seozirisit nga Egjipti, dhe se kta etiopiant e bardh quheshin Hiperbort, kurse t zinjt quheshin Mort, njsoj si pr Mort e Afrieks veriore. Sipas t gjitha ktyre dshmive kuptojmi se, Etiopia aziatike gjindej n vendet e sotme apo trans kaukazi, Azerbajgjan e Gjeorgji, ku e konfirmon edhe Herodoti. Mirpo Diodori e sqaron m s miri kt anomali t keq interpretuar pr historin e njerzimit se n realitet, Etiopia e Azis lindore i dha Egjiptit t lasht t Nilit shum gjra te vlefshme si disa ligje t tyre si dhe skulptura dhe sistemi i shkrimit lindi nga ky populli etiopian i Azis ku i dhan Egjiptit pos tjeash edhe shum sundimtar.
  Etiopia e Afriks s sotme, perpos disa gjurmeve t krishtianizmi t vonshem nuk na dshmon asgj m shum pr nj lidhje m Egjiptin e vjetr prpos shperndarjes s fiseve Hiksose q ishin m origjin ndoshta nga Etiopia aziatike t cilt kur lshuan egjiptin gjeten strehim n kto pjes t Afriks lindore q dshmoht edhe sot m disa idioma se gjuha e tyre ngjan m gjuht kushiite t kaukazit.
  N realitet Etiopiant e Afriks veten e quajn Habesh q do thot n gjuhen Abisiniane populli i perzier.
  Sipas traditave abisiniane populli i tyre rrjedh nga Noe, nga nipi i tij Kushi i cili zbret n Egjipt dhe nga aty vendosen n Abisini. Pa dyshim se kjo tradit vjen nga dalja e Hiksosve q ishin nga Kaukazi e egjiptasit i qujten hiku-sos, pas sundimit 500 vjear mbi Egjiptin m n fund egjiptasit i largojn nga vendi dhe kt gjenealogji ua percollen edhe banorve afrikan t Abisinis q u przien m ta dhe moren ngjyren e kuqe, pr ate edhe Deti i Kuq mori kt emr.
  Nj kronik tjetr na informon se Abisinia ishte e banuar m nj popullsi t quajtur Agazi ose Agazian rreth 1800 para krishti, dhe se rreth vitit 1400 para krishti kjo popullsi agze q fliste gjuh t ndryshme e pushtojn Abisinin ku dikur ky populli Agaz jetonte n brigjet e Tigrit n Mezopotami.
  Pra, ky kolonizim quhej ndryshe m emrin Angaba, q do thot, hyrja e popujve t ndryshm n Abisini m origjin aziatike nga kushitet e kaukazit. S pari kta popuj nga kaukazi u vndosn n Palestinn aktuale, q historiant arab e quajtn kt popull m emrin Berber t cilt nga Palestina kaluan n Afrik por q prbnin fise t shumta, sipas Ibin-Khaldun, fiset tjera quheshin; himiaritt, moderitt, koptt, amalesitt, kananent dhe korreshitt, t gjith kta popuj jetonin m par n Siri dhe flisnin nj gjuh "barbare" q ndoshta pasi q ky populli Hiksos pr arabt konsideroheshin Berber pra m plot logjik e themi se edhe gjuha e tyre duhej t ishte gjuha Berbere e jo barbare !

  Diku tjetr i kemi permendur edhe popujt e egjeut q nga faraonet e egjiptit n shekullin XIII -t pra 100 vite pas largimit t Hiksosve nga Egjipti, faraonet permendin ne shkrimet e tyre se para invadimit t Hiksosve kishin marrdhenje me popujt e egjeut q quheshin Hajnibu, e tani pas 500 vitesh kur lidhen perseri kontakte me ishujt e egjeut sidomos me Kreten, egjiptiant vrejten se aty m nuk ishte populli Hajnibu por nj popull tjetr q e quanin Kefti, t cilt kishin vn n qarkullim nj sistem t nj shkrimi t ri...jo si ai Hajnibujve me simbole si tek egjiptiant hieroglifike por ky ishte nj shkrim fonetik q lexohej rrokje pas rrokjes permes shkronjave t reja. Nj studiues nga Magrebi kohve t fundit ka dhn nj spjegim t ri se mbishkrimet e steles s Lemnos deshifrohen permes gjuhs berbere, q do thot skite- pellazge ose permes gjuhve te kaukazit ku edhe Berberet e Afrikes veriore shkruanin nj alfabet t ngjajshm m at fenikas dhe frigjian, pra deshmohet se ishte i njejti popull ose e njejta deg e familjes s popujve t Hns.

  Emigrant q u dbuan nga Gjosue nga Siria e Palestina dihet se e pushtuan Abisinin dhe quhshin Agov, banonin tek burimi i Nilit ndrsa nj koloni tjetr e perbr prej fiseve Agov dhe Lasta (nga skitja dallendyshe) ku kta Agovt t mdhenj kishin mbretin e tyre q quhej Hanes, q do thot sipas simboliks nga gjuht kushite t kaukazit an-es =sunduesi i Hns, nga rrjedh edhe emri shum i perhapur n Abisini, Johans i njjti si pr Jon apo Gjon.
  Pas nj periudhe t shkurtr, kta popuj me t kuq e me flokt e lmueshme u quajten Ghebertis, i ngjajshm me fjalt Gheber et Heber q i hasim tek kushitet n Azi dh tek gjermanet si Arian apo Eri, populli Arian. Tek kta emigrant q kishin ruajtur gjithmon thelbin e fjals As apo Asi q vinin nga Agazi perputhet m emrat e mbretrve t par t ksaj dinastije q sunduan mbi Egjiptin q nga viti 2183 para krishti q zgjati gati 500 vite, gjithsejt dhan m s 36 mbretr, nder ta ishin Asis dhe Janias. Nga kjo vertetohet se Abisinia apo Etiopia e sotme sht e kompozuar nga popuj t perzier nga kaukazi t cilt pasi qndruan nj koh n Siri e Palestin u shperngulen nper tr Afriken. Tek siriant venerohej planeta Aferdita q e quanin Astarte, poashtu edhe emrat e qyteteve palestineze fillojn me A, q jan, Ashkeloni, Gaza e Ashdod q konfirmohet nga kronikat arabe se kta Hiksost quheshin Berber e q flisnin nj gjuh barbare. E si mos t permendim Herodotin, babain e historis antike kur flet pr banort e Likis, nuk e dinte se 'far gjuhe flisnin edhepse i kishte aty krejt afr por e thot se flisnin nj gjuh *barbare* mos ndoshta kta flisnin gjuhn Berbere ?
  Tju rikujtojmi se kta Hiksost te ardhur nga Kaukazi, ku disa prej tyre pasi q kishin kaluar prmes Mezopotamis kalojn n Siri e Palestin dhe q historiant arab i qujten jo Hiksos as Simerian por Berber dhe pasi q u shpartalluan nga egjiptiant m von, kta berberet si e vrejtem disa prej tyre gjeten strehim n perendim t Egjiptit, pra n Libi e Tunizi t sotme ku m von rreth 1200 para krishti, para lufts s Trojs disa prej tyre donin t kthehen mbrapa por nuk mund t kalonin kah tokat e Egjiptit se ishin n armiqsi m ta dhe me siguri se duhej te kalonin me anije permes Krets pr arritur n Libanin e sotem ose Siri dhe Turqin e sotme, tek t afrmit e tyre aty ku ishin vendosur disa shekuj m par, dhe ktu si duket Herodoti i ngatrron kta berberet me barbart, kjo mbetet vetem si hipotez e shtruar por t gjitha hulumtimet qojn drejt ksaj mundsije, ku edeh sot asnj historian modern nuk arrin ta kupoje Herodotin se si shprehet n kt mnyr q mos t dije se far gjuhe flisnin fqinjt e tij q ishin mu aty afr Halikarnasit., e pa besueshme, si ka mundsi ?
  Poashtu kemi edhe dshmi tjera se fiset e Abisinis ruajten emrat e banorve t mparshm q jetonin n Palestin para se te shperndaheshin nga Gjozue, si Falshas q sot jetojn n Etiopi por q praktikojn judaizmin t cilt pretendojn se ruajn shkrimet e shenjta dhe se lidhen ngusht m Filishtimt ose Filistint q Palestina e sotme mban emrin nga ky fis i Berberve, apo i barinjve Hiksos q migruan nga Etiopia e Kaukazit.
  Sipsa ksj, rrnja e fjals egjiptiane Ag, mori emrin e prijsit tek kolonit e reja egjiptiane n kaukaz, siq e permendem lart nga ekspedita e Seozirisit, ku termi Ag vjen nga naga=gjarpri nga sanskrishja =aje, aja apo Aga nga e shtuar nga arabt e koptt me qka konfirmohet se sipas mitologjis s vjetr sumere thuhet se nj gjarpr e pushtoi Tigrin dhe sundoi nj koh t gjat mbi t. Poashtu nga Etiopia e Azis s kaukazit dolen edhe popuj tjer siq ishin Pult q pushtun a Afrikn qndrore, gjurmt e ktyre popujve i gjejmi n toponimet e sotme npr Afrik si Timboktu, Niger, Jola n Adamava etj. dshmojn Denam dhe Barth europiant q u habiten m kto etni t izoluara te Afriks q kishin shum dallim nga vndasit, kishin pamje tjetr dhe diktohej se jan t ardhur nga nj vend i panjohur.
  Dihet se populli i shkrimeve t para quhej Phul, ku njri prej mbretrve t Asiris quhej Phul, apo Phol=ap-hol=, nga rrnja =ol=q nga gotikja do thot =i lart, i fuqishm. Pati edhe fise tjera nga kta Folt apo Fult qe u shperndan nga Siria m Berbert dhe Kanaant, ku njra nga familja e tyre Barabras q sot jetojn n Nubi e ruajtn kt emr, e vrejmi fmiljen e tyre prmes statujave egjiptiane q permbajn flokt bistek, ku kt dukuri e vrejmi m von edhe tek dinastija e mbretrve sirian e persse por n vend te flokve kta e bnin bistek mjekrren, si e shohim, lidhja e Berberve, Hiksosve e Pulve apo Fulve, i prket t njjts familje kushite nga Kaukazi. Kta emigrant t cilt para 4000 vitesh hecen prgjat Nilit deri n burimin e ktij lumi ku atje lan gjurm prmes toponimeve q ndeshim edhe sot si mali i njohur i Afriks qndrore q mban emrin Gebel- Kumri q do thot Mali i Hns. N realitet rrnja e fjals =kumri= rrjedh nga emri i perendis egjiptase Lunus mirpo thuhet Gom nga u formua Gomeri emri i i djalit t Jafetit si e shohim, edhe nga emri Gom-Eri= rrjedhin nga hna.

  E pa spjegushme do mbetej kjo enigm sikur t mos nderhyhej edhe tek gjuha e traditat keltike, perndryshe si do spjegohej kjo lidhje, kur hasim tek emri i vjetr i Etiopis n Afrik pa ditur fare se nga e ka nxjrrur dijetari Prishard emrin e vjetr te ktij vendi q e quanin Alberogran q n gjuhn etiopiane do thot vendi i lart ?
  Pa dyshim s ky emr sht nga gjuha kelte e paster, al- ab-er=Alber sht nj shprehje keltike e maleve q keltt e prhapen n tr Europn.
  N mbishkrimet hieroglifike n nj shtyll t Tutmesit sht gjetur fjala Kens, e nj fisi t Abisinis, poashtu edhe galt prijsin e tye e quajn Ken, ku edhe pas shekujve q emigroi kjo fmilje nga kaukazi ruajti gjuhn e te parve t tyre ku i emrun prijsat e tyre me emrat Amalek, Malek, t mdhenj, nga fjala Ag apo Aga, i madh ku edhe arabt nxjerrin m kt emr fisin e famshm Adi, apo Adt titulloheshin si sundimtar t mdhenj. Pra nuk duhet t habitemi nga kto ngjajshmri gjuhsore t emrave e toponimeve mes Etiopianve t Afriks ee Gjermanve kur dihet fare mir q diur stergjyshrit e tyre jetonin n t njjtn platform, n Meotidn e Atlantve n Krime ku Abisiniant sundimtarit i thon Ata, sht i ndar n 7 fise dhe e adhurojn hnn, kan poashu nj kult pr disa gur dh nj dru t shenjt q e quanin =Uanze=ndr t cilin i kurorizonin mbretrit e tyre.
  Studiuesi i njohur Bota e kishte vrejtur kt fenomen tek popullsit e detit t Kuq, ku Etiopiant i percakton si t kuq apo ngjyr bakri kurs n malete Jemenit ai krahason femrat e ktyre vendeve si italianet e sotme. T njjtin fenomen e gjejmi por n anen e kundrt, n Azin veriore si dhe Europ ku kta t njjtit Etiopian nga Afrika m emrat Ag e Er q njihn edhe m emrat si =pe-l-ag =Pelag ose Pellazg si dhe populli tjetr fqinj =ibh-er=Iber, u vndosn n mesin e ksaj popullsis m lkur t bardh ku m kohn zbardhet ngjyra e tyre se predominon e bardha, por q nuk e humbin nganjher tipin e tyre abisinian apo Alberian, kshtu q u formua nj popullsi e veant n mes Detit Kaspik e Detit t Zi, m flok t zeza e kafk t zgjatur nga ku rrjedhin Helent, Ibert, Sllavt e murrm dhe n Azin qndrore Perst, Hebrejt, Hindt e Arabt paraqitet tipi skitik m rrall. T gjith kta popuj kan patur pr prind t tyre t par nga familja e ksaj race Eritreane pr t ciln Plini e thot se m von iu dha emri Etiopia. Kjo sht edhe arsyeja pse Arabt dhe Hebrejt i vjn n gjenealogjin e prejardhes s tyre t gjith popujt e shumt t antikitetit q rrjedhin nga rremi i perbashkt ku pastaj i ngjiten thupres s popullsis Kushite t cilt dalin nga trungu Sham. Popullata Berbere Himiarite e ardhur ga veriu i mezopotamis q vershuan jugun dhe u shperndan deri n Suez, njra pal shkoi kah jugu n Arabi dh themeluan shtetet Saba, Hadramaut dhe Omanin, e t tjert hyrn n Egjipt q u bn prindrit e Maghrebit e t Kabilve t Atllasit, t Berberve t Lithamit, t Tuaregve e Nubianve rrodhen pastaj edhe kta Agazi e Agovt e Abisinis, rrodhen edhe Fulet apo Folt e Afriks qndrore si dhe deri n cepin e Shpress s Mir gjejmi Kafrt si dhe Amazulust t cilt kan ruajtur doke e zakone te ngjajshme m hebrejt e par.
  Kur ehapim Gjenezen, sht e pabesueshme numrimi i te gjith ktyre popujve t ndar n grupe etni e fise q rrjedhin t gjith nga Kaukazi, si e thot profesia e Ezeshielit, "ata t Putit, t Kusit dhe Perst ishin me ta kurse Gomer dhe banda e tyre jan t dalur nga gjiri i Akuiloni " ! Puti ose Ponit t Bosforit rrjdh nga put=udha, si e vrejmi, Gog dhe Gomer jan Gjermant dhe Gett ose Kimri. Edhe n peridhen pas krishti Kaukazi njihej shpeshher me emrin Etiopia ku edhe shn Jeremia e emerton m kt emer kt regjion ndrsa Armeniant e quajn kt vend Kushan, pra q nga deti Kaspik e Deti i Zi, perndryshe nga t tjer quhej Gjihan, siq e vrejmi tek profeti Muhamet, n kuran kemi Gjihanin dhe Gjenetin q n realitet jan dy ishuj t Meotids s Krimes ose Atlantids q u fundosen dhe atyre q shkojn n boten tjetr profeti i drejton kah ishulli nga doli flaka apo shpertheu vullkani i Atlantides q quhet Gihon ose "gjehnemi".
  Si duket, familja e ksaj degs Kushite ka rrnj shum t vjetra nga antikiteti i hershm, n Gjerogji ku fjala Kusari e gjetur n mbishkrimet kuneiforme mbi monumentet e vjetra, poashtu edhe tek muret e Thutmesit n Egjipt i shekullit XVIII t par krishti, duken portretet dhe emrat e 115 fiseve etiopiane q ishin nn sundimin e Thutmesit, ndr ta dijetari Mariette ka gjetur emrin e Atur, Barabara ose Barabra apo Berbert, ku kta etiopian ksihin lkurn e kuqe t qelt dhe flokt e kuqe si tek gjermant q dikur flokt i lynin me gelqere dhe merrnin pamjen e kuqe si sulfuri. Prejardhjen e ksj familjes s etiopianve t Kaukazit e gjejmi edhe tek Edomitt, Himiaritt, Foinikt apo Fenikasit q do t thot t kuqt ku sipas ksaj vertetoht poashtu se edhe Deti i Edomit, mori emrin sipas ksaj popullsije, t kuqt, q ishin t familjes Hiksose. Disa autor Etiopin e Kaukazit e vndosin n Kolshid tek delta e Fazes n Detin e Zi, =hol-kus=do thot vendi i nalt ose Kolshida.
  Si e vrejmi ktu popujt u ndajtn n Magrip e Mashkrip n Gog e Magog, ose lindje-perendim.
  M kt dshmohet pra se t gjith kta popuj kult e kishin Hnn, si Helent dh Pellazgt, ishin t nj familjes por q Pellazgt u vndosn rreth 400 vite para Helenve n gadishullin Ilirik prandaj Hesiodi kur shprehet se, pellazgt ishin m t vjetr se Hna, pra, fjala ishte se kta pellazgt arkadian erdhen aty n greqi nga Babiloni para ktij grupit t dyt t familjes s shprndar t Hiksosve q dolen nga Egjipti dhe u versulen pastaj drejt Gadishullt por q n fillim kur dolen nga Kaukazi ata ishin t gjith me nj prejardhje nga familja e rrnjes Skite t Kaukazit., e kurrsesi as pellazgt e as helent nuk ishin autokton n keto troje, perve se Dinarikve q ishin nj rac tjetr nga t cilt rrjedh edhe populli shqiptar por q duhet kuptuar se nga kta popujt e ardhur m siguri edhe ne kemi huazuar disa fjal t ktyre gjuhve skite pellazge e kaldeane, t perziera pastaj si e pam m shum etni t ndryshme nga tri kontinentet, ku ne shqiptart kemi ruajtur vlerat e rndsishme t races s veant dinarike q para Ilirve, ku pastaj dort e perhapen gjuhn shqipe nper disa ishuj t detit Egje ku arrijten n Kret n filim t shekullit XIII-t q njhet kjo periudh nga historiant pr qytetrimin grek si peridha
  e errt.
  Nga kjo mund t perfundojmi se dikur ne lashtsi q nga Abisinia apo Etiopia Afrikane si dhe Aziatike e deri n Indi e Europ toka ishte e ndar m emra t ktyre dy familjeve kryesore, Dielli dhe Hna.

  Problemi i dyt:
  Kemi edhe disa pakjartsi ktu rreth emrit Albania, si e dijmi, bht fjal pr Albanin e Kaukazit dhe Albanin ton n Gadishullin ilirik, ku na u sht br si barr prej kohsh por, duke iu mveshur mir nj studimi t dijetarve t shquar mund t themi se kemi zberthyer edhe kt ngatrres, siq e skjaruam problemin pellazgjik se ata nuk ishin nj popull autokton dhe larg saj ata nuk ishin fare dinarik si ne sot q jemi m shum se 90% me ka dshmoht definitivishte se jemi autokton dhe t part e ktyre trojeve tona, pra ne nuk erdhem as nga kjo hordhia helenike-skite, as nuk jemi me prejardhje nga hiksoset e dalur nga Egjipti siq e dshmuam m lart n kt dosje.
  Duht t kuptojmi se si dhe q nga kur erdhi deri tek shkaqet e ngatrreses s emrit Albania.
  Pasi q kemi gjetur fillin e historis s grekve dhe pellazgve vrejtem se ata vinin nga rremi i familjes s Hens, edhepse Pellazgt erdhe rreth 400 vite para grekve n Gadishull, t gjith kjo familja e hns kishte ruajtur marrdhenjt mes tyre q kur dolen nga Egjipti, si e vrejtem m shperndarjen e Hiksosve, ku prej tyre dolen hebrejet helenet dhe fenikasit, popujt e hns dhe greket e quanin veten dhe e qmonin se dilnin nga Hna, apo ishin bijt e Selens, ku m von mbeti ...helens pa s-n para, ku edhe antart tjer t ngusht t ksaj familjs s Hns q ishin siq e tham, Hebrejet e Fenikasit Greqin apo vendin e ri t tyre n Gadishull pas daljes nga Egjipti e quanin Hallebana, q do thot =al-ab-ana=Albania, apo =hna nna e shnjt=ku nga emri Selent i egjiptasve kaluan n Hallebana dhe m von pr disa autor, ky vend i pushtuar nga Hallebant apo Selent e mbetur i njohur vetm si Helent, n realitet ishte po i njjti kuptim hallebana ose Al-ab-ana Albania q ka t njejtin kuptim pra, se Albania dhe albant e vertet apo njerzit e hns, q ishin me origjin nga Hiksoset apo Azgt e Kaukazit, dhe q rrjedhin nga e njjta familje dhe nga i njjti vend i Azeris, apo Agt e Azerbajgjanit, ng ku t gjith kta popuj Jo-Dinarik erdhen e u vndosen n viset e Dinarikve, si e shohim, ngatrrimi i emrit t sotm t Albanis Ilirike, apo Shqipris q prej kur iu dha ky emr nga t huajt, sht i gabueshem se emri Albania=Njrzit e hns iu pershtatet vetm Grekve e jo kurrsesi popullit autokton vendas q ishin me origjin dinarike dhe nga rrjedh zingjiri Iliro-shqiptar, q nuk ka kurrfar lidhje me Albanin as m Azgt e Kaukazit e as m popullin e Azerbajgjanit, por perkundrazi, helent apo grekt q ishin t ardhur nga ky regjion i kaukazit ndoshta pr korrektsi ndaj historis duhej t quheshin Albant ose Azgt, Azgant apo Hiksost, e jo ne ! Ky pra sht nj gabim i thjesht i interpretimit q u ngattrua nder shekuj dhe vshtir se do permirsohet, por... dikush do te pyeste; po ne shqiptart, kush jemi dhe si duhej te quheshim sot?
  E kemi permendur disa here, se ne jemi autokton, rrjedhim nga nj rac tjetr, as nga raca pellazge e as hiksose as indo-europian skitike e as ariane, por thjesht, jemi popull i racs Dinarike-Adriatike vendas t par n kto troje ku prej tyre dolen Ilirt dhe Dort. M von Doret siq e dijmi pushtuan greqin ose mund t themi ripushtuan kto vende q ndoshta i kishin humbur me ardhjen e Arkadianve e Selenve ose helenve apo Hallebanve, sipas shqiptimit hebre Albant, dhe si duket, pasi vrshuan Dort mbi njrzit e Hns, n veri t Greqis dhe gjith bregdetit Adriatik mbeten sundimtar t vetm fiset Ilire nder ta m t shquarit ishin Molopt banort e Epirit si dhe t Peleponezs q edhe ky regjion m par para se t vinin Arkadiant apo Pellazgt ap Azgt skito hiksost e Kaukazit, ky vend quhej Molopia q nuk ka ndryshim nga Melopia e Epirit fare, nga t cilt rrjedh edhe populli shqiptar, pa kurrfar dyshimi, ne jemi autokton dhe se ne nuk kemi lidhje as m Agt, as m tazt, as m hiksost e Azeris s Albanis s kaukazit.
  M kt dosje u munduam t sqarojmi kto ngatrresa q jan br n t kaluaren n shqiptime duke iu dhn popullit shqiptar emra t ndryshm t cilt nuk i perkasin ku sot kto enigma mbi termat e toponimet e dhna ng autor t ndryshm popullit shqiptar sot kemi mundsin ti shtjellojmi ndryshe dhe t spjegojmi me dshmi duke u mbeshtetur mbi t dhna te sakta t dijetrve e m ndihmn e shkencs do kemi mundsi t shpalosim t verteten se kush ishim ne dhe nga rrjedhim, q n fakt, ne nuk rrjedhim nga asnj vend tjetr por jemi t ktij vendi ku jetuan mija vite m par edhe stergjyshrit tan t cilt flisnin edhe at si ne sot q e flasim shqipen, por q duhet pranuar se ka n fjalorin ton fjal t huaja t huazuara nga migraiont e ktyre popujve t hns, por m e rndsishme pr ne sht se kemi mbetur po ata q ishim vendas dhe duhet t mburremi, siq e thot Eugene Pittard, ...sht vshtir t gjndet diku nj popull m kafka aq perfekte si tek populli shqiptar pra, po e mbyllim kt udhtim t gjat ku pershkruam fise kombe e raca t ndryshme, pa kurrfar pretendimesh, vetm pr hir t s vrtets pa kerkuar asnj revandikim as patur asnj qellim t keq por perkundrazi, duke e njohur t kaluaren besoj se do kalonim edhe m mir n paqe m fqinjt tan edhepse t ardhur nga nj vend tjetr i largt, patjeter se duhet t kemi rrespektin dhe ta ruajmi paqen pr nj ardhmri pa urrejtje ndaj njri tjetrit se siq tregohet nj proverb tibetane, njri ishte duke hecur n shkretir dhe nga larg e vren nj siluet dhe thot vet me vete ... do m haje ujku...... frigohet, merr dy gur q t mbrohet dhe duke hecur drejt tij, thot, ...nuk qenka ujku por qeni ... i del pak frika dhe vijon rrugn, kur i afroht edhe m afr e vrejti se nuk ishte qeni si kujtonte por ishte nj njeri... dhe i humbi frika...Pasi heci m tutje, edhe njeriu perball tij i afrohej, e njohu posa iu afrua dhe iu hodh n qaf nga gzimi .. … nuk qnkeni as ujku as qeni siq mendoja nga lodhja e vapa e shkretires m ishin qorruar syt, m doli m n fund vllau imi i tha dhe e perqafoj njeriu- njeriun !

  http://renesancailire.blogspot.fr/20...elantides.html
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 05-08-2012 m 08:11
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #68
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-01-2009
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  O Kreks i ke qelb forumet me kete teorine skite te pellazgeve , boll ma .
  Dar di ku mund ti blejme librat e Buxhovit ?

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga flora57 Lexo Postimin
  Dar di ku mund ti blejme librat e Buxhovit ?
  Libri qarkullon n treg n vler prej 40, ndrsa n koh panairi shitej n vler prej 25. Ky libr prbhet prej 3 vllimesh, ndrsa gati sht edhe vllimi i katrt. At mund ta gjeni n librari t Prishtins, si: "Toena", "Dukagjini", etj. Prve ksaj, libri mund t gjindet edhe npr librari t qyteteve tjera t Kosovs dhe po ashtu tek shitsit n rrug. Pr Shqipri nuk jam i sigurt nse ky libr sht n dispozicion shitjeje, e q mund t blihet n ndonj librari universitare ose t tjera!

  Prshndetje!

  Dar_di
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. #70
  Perjashtuar
  Antarsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardan
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  3
  20 falenderime n 19 postime
  U zhduk genjeshtra, erdhi e verteta. Genjeshtra gjithnje zhduket...

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Gon! Lexo Postimin
  U zhduk genjeshtra, erdhi e verteta. Genjeshtra gjithnje zhduket...
  Historin e popullit shqiptar duhet tua lemi ta shkruajn Akademiket, shkenctaret, profesoret e specializuar nga kjo shkenc e jo letrarve e poetve e romancierve...!

  Akademia shqiptare e ka perfunduar dosjen pellazge ktu e 50 vite...mjafton te hapet fjalori enciklopedik shqiptar dhe t shkoni tek pellazgjishtja; ku edhe e tr bota e qytetruar e di fort mir se kush ishin dhe nga vinn pellazgt por ne disa qe vejmi qerren para kieve e punojmi mbrapsht per nam e fam, i grahim edhe pa shkenc e pa kurrfare pergjegjsije..sikur te ishim ne nje forum botojmi libra pa e ditur mir se cilat do jen pasojat mbrapa t ktij libri por dhasht zoti e nuk botohet edhe ne gjuhet tjera(fjalen e kam per kapitullin e pellazgeve tjerat sa per serbet, as q sht dashur fare te permendet emri "shteti serb" se nuk mund te quhet nj pushtues ndryshe perpos ktij termit, dihet fort mir q serbt erdhen dhe pushtuan tokat tona dhe kosovn e mbajten vetem 172 vite...por fjala sht per pellazget, si duket autori i e di fort mir se kjo tem sht e komplikuar s tepermi dhe sht dashur ti kerkoje ndihm Akademis shqiptare, se paku te nxjerri nga fjalori encikloedik shqiptar se kush ishin pellazget dhe se cila ishte origjina dhe gjuha e tyre...e pastaj pas ketij konsultimit do e ksihte botuar librin e jo te botohet nj liber aq voluminoz pa pelqimin e Akademis shqiptare, ktu sht gabimi i madh i Buxhovit.

  Ju kisha lutur q para se te botohej libri edhe ne gjuhet e huaja, sado pak per te dalur nga hendeku qe e ka futur veten autori, te rishikohet edhe njhere lbri, te permirsohen ato faqe nga Akademiket n Tiran dhe pastaj et botohet libri edhe ne gjuhet tjera. shendet.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga ikthus Lexo Postimin
  marre nga post#2 Dar_di

  Ato qe thua jane kontradiktore , qe te pelqen libri prof.Buxhovit,por s`je dakort me tezen pellazge te mbeshtetur nga ai, gje qe eshte fondamentale.

  Pellazgt - Shqiptart(Naim Frasheri)

  Ishte nj dit,
  q pellasgjit.
  Posi nj drit,
  mbuluan dhen.
  Duall ng' Asia,
  si mizria,
  dhe me ania,
  e hodh den.

  Pas pak her,
  duke przjer,
  ca me t tjer,
  bn elint.
  Dhe duke ndar,
  syresh nj far,
  si ka t ngjar,
  bri llatint.

  Edhe t tjert,
  e m t ndjert,
  T paprzjert,
  Pellasgjinj mben
  Maqedhoninjt,
  e ilirinjt,
  e mollosinjt,
  gjith' ata qen.

  Dhe ata jan,
  prindrt tan,
  pastaj na than.
  Na shqiptar.
  Mundim t themi
  ne ata jemi,
  at gjak kemi,
  si dhe shtypar.

  Thot' Herodoti,
  N Tomor zoti ,
  shtpi qmoti ,
  kishte Dhodhon ,
  esht m'e vjetr ,
  ngaha do tjetr,
  shum m tepr,
  Kjo gjuha jon.

  Ne kurdoher ,
  burra t ndjer ,
  edhe t vler ,
  jemi treguar;
  me Grekrin ,
  dhe me Persin,
  me gjith' Asin ,
  kemi lftuar.

  Me Lekn vam,
  muntm Daran,
  datn i dham
  gjith Asis.
  Burr' u dftyem,
  t gjith' i thyem,
  prmbys e kthyem ,
  fron' e Persis.

  T tr dhen,
  den' e steren,
  sa kombe qen,
  n kmb i vum ,
  dhe mbretruam,
  kudo q shkuam,
  tekdo lftuam,
  vndin e zum.

  Me Pirron vam,
  Roms i ram,
  llatint' i vram
  e i tmeruam;
  me Sknderben,
  Tyrqve sa qen,
  u dham dhen ,
  dhe i dbuam.

  Kush i goditi ,
  posi petriti ,
  e i cfiliti ,
  Tyrqit, barbart?
  bota s'kuxonte ,
  q t'u qndronte,
  po kush lftonte?
  ne shqiptart.

  Pastaj u ndruam,
  se s'kuptuam ,
  dhe nuk e quam ,
  t mirn tn ,
  gjakn pr bot ,
  e derthm kot,
  njeri 't thot?
  Nuk ishte thn!

  Mbajtm Tyrqin,
  ngjallm Greqin,
  ndihm' Italin.
  Po Shqiprin?
  Pse s'u munduam?
  Pr k lftuam?
  Neve 'fituam?
  'kemi tanin?
  Edhe Nami po te tregon se pellazget erdhen nga Azia..por edhe tere bota edijne kete se pellazget ishin me origjine sllave te ardhur ne tokat tona ne gadishull, vetem disa kalamaj nuk e dijne ende mirren me poezi e jo me histori...

  History of France: From the Earliest Period to the Present Date: Volume 1 - Page 66

  books.google.frJules Michelet - 1845 -
  The connection of the Sclavonian, German, and Pelasgian races with the ancient Asiatic nations, may be established by ... as the origin of the name, Celtze, having been derived from the primitive language of the first settlers of the country.
  Ne duhet ti heqim kapelen Akademis shqiptare, ata ishin patriot te vertete e jo si kta autor librash te vetpublikuara sot me 1000 dollar e shesin kombin shqiptar tek pellazgo- skitoo- sllavet !
  ne jemi Ilirian dhe krenohemi, populli me i lashte i gadishullit i races dinarike dhe duhet te krenohemi !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga flora57 Lexo Postimin
  O Kreks i ke qelb forumet me kete teorine skite te pellazgeve , boll ma .
  Dar di ku mund ti blejme librat e Buxhovit ?
  keto librat qe botohen jasht normave te Akademis shqiptare me qmime te sponsorizuara nga biznsmenet ?
  Qe ktu i ke falas;


  books.google.frJules Michelet - 1845 - Google eBook gratuit - Lire
  The connection of the Sclavonian, German, and Pelasgian races with the ancient Asiatic nations, may be established by ... as the origin of the name, Celtze, having been derived from the primitive language of the first settlers of the country.
  Rsultats de recherche

  Varronianus: a critical and historical introduction to the ... - Page 42

  books.google.frJohn William Donaldson - 1844 - Google eBook gratuit - Lire
  shall find new reasons for considering the Pelasgians as a branch of the great Sarmatian or Sclavonian race. ... links in a long chain connecting the Pelasgians with Media ; the Sauromatae were Sclavonians ; and the Pelas- gian language, ... allied to the Sclavonian : we cannot, therefore, doubt that this was the origin of the Pelasgian people, especially as there is no evidence or argument to the contrary.
  Autres ditions
  Varronianus: a critical and historical introduction to the ... - Page 58

  books.google.frJohn Will Donaldson - 1852 - 476 pages - Google eBook gratuit - Lire
  Tlie Pelasgians were of Sclavonian origin. ... to the parent stock of the Sclavonians ; and we find in the Sclavonian dialects ample illustrations of those general principles by which the Scythian languages seem to have been characterised.
  Autres ditions
  Report of the ... Meeting of the British Association for the ...: Volume 21 - Page 154

  books.google.frBritish Association for the Advancement of Science. Meeting - 1852 - Google eBook gratuit - Lire
  There cannot be any doubt as to the Sclavonian origin of the Tyrrheno-Pelasgian race. There cannot ... But it is clear that if they had been Sclavonians, their language would not have differed so strikingly from that of the Tyrrheno-Pelasgians.
  Autres ditions
  Report of the ... meeting: Volume 21 - Page 154

  books.google.frBritish Association for the Advancement of Science - 1852 - Google eBook gratuit - Lire
  There cannot be any doubt as to the Sclavonian origin, of the Tyrrheno-Pelasgian race. There cannot ... But it is clear that if they had been Sclavonians, their language would not have differed so strikingly from that of the Tyrrheno-Pelasgians.
  Autres ditions
  Report of the Annual Meeting: Volume 21 - Page 154

  books.google.frBritish Association for the Advancement of Science. Meeting, British Association for the Advancement of Science - 1852 - Google eBook gratuit - Lire
  There cannot be any doubt as to the Sclavonian origin of the Tyrrheno-Pelasgian race. There cannot ... But it is clear that if they had been Sclavonians, their language would not have differed so strikingly from that of the Tyrrheno-Pelasgians.
  Autres ditions
  Report - Page 154

  books.google.frBritish Association for the Advancement of Science - 1852 - Google eBook gratuit - Lire
  There cannot be any doubt a9 to the Sclavonian origin of the Tyrrheno-Pelasgian race. There cannot ... But it is clear that if they had been Sclavonians, their language would not have differed so strikingly from that of the Tyrrheno-Pelasgians.
  Autres ditions
  The Church of England quarterly review - Page 189

  books.google.fr1838 - Google eBook gratuit - Lire
  ... of Prussian origin, and formed that part of the Roman people which introduced the peculiarities of the Lettish language and customs. The Prussian Sabines might easily coalesce with the Sclavonians, Wends, and other Medo-Grecians ; while it is almost ... of a totally distinct race, should force the grammar of their language upon Latin tribes, who retained their Sclavonian vocabulary. ... Mr. Winning next devotes his attentive inquiry to the Pelasgians of Asia Minor, Greece, and Italy.
  Autres ditions
  Heads of an analysis of the history of Greece: for the use of ... - Page 3

  books.google.frDawson William Turner - 1860 - 108 pages - Google eBook gratuit - Lire
  ... the Sclavonian What is of most importance with regard to the Pelasgian languages, it appears that the old inhabitants of ... The first, or mythical period, comprises the origin and early culture of the nation and its language, with the legendary ...
  Autres ditions
  The Breeches Bible: considered as the basis for remarks, critical ... - Page 178

  books.google.frJames Gurnhill - 1862 - 227 pages - Google eBook gratuit - Lire
  considered as the basis for remarks, critical and philological, on the English language James Gurnhill ... After them came the Sclavonian (Pelasgian) element in each country, and then a Lithuanian element was added in Italy, and a Persian, High German, High Celtic ... 90. s "That the Pelasgians were of Sclavonic origin is pretty clear (not to speak of historic probability) from the agreement of even modern ...

  The breeches Bible, considered as the basis for remarks ... on the ... - Page 178

  books.google.frJames Gurnhill - 1862 - Google eBook gratuit - Lire
  Latin and Greek to be regarded as separate languages, or connected only by descent, was due to the difference of those lingual elements, ... After them came the Sclavonian (Pelasgian) element in each country, and then a Lithuanian element was added in Italy, and a ... 1 " That the Pelasgians were of Sclavonic origin is pretty clear (not to speak of historic probability) from the agreement of even modern ...

  Ose do tii hapim syt tani para se te behet von; te gjitha ato libra pellazgjshte qe po i konsideroni se ne jemi me origjine nga ky populli pellazge, jemi krejte gabim dhe do e thejmi qafen me keto teori e teza te mbrapshta... Shkni pysni Akademn shqiptare, aty e keni pergjigjejen se kush ishin e se qfare gjuhe e ciles far i perkasin pellazget, mos u beni kalamaj e mos te biemi kurth e agjenturave te huaja...

  SA ME URGJENT TE NDALOHET PUBLIKIMI I LIBRT TE BUXHOVIT NE GJUHET E HUAJA, se paku shpetojmi nga tragjedija.. me mire heret se von mos ta thejmi qafen, le te shkoje Buxhovi tek Akadema Shqiptare n Tiran, ata akademiket e moem do ia tregojne Buxhovit se kush ishin e fare gjuhe flisnin pellazget, besoj se kjo menyr do e shpetoje edh Buxhovin, sht ne interesin e tij, le te fut diku ne nje Bunker ato libra... !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 11-08-2012 m 20:44
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Kraja: Libri i Buxhovit, n shrbim t Serbis

  Akademiku Mehmet Kraja, n “Zonn e Debatit” t “Klan Kosovs”, ka kritikuar Jusuf Buxhovin.

  N debatin pr Akademin e Shkencave dhe Arteve t Kosovs, duke iu prgjigjur kritikave t shkrimtarit dhe historianit Jusuf Buxhovi pr Akademin - kritika t bra br n t njjtin emision javn e kaluar - Kraja ka thn se Buxhovi nuk sht historian dhe se libri i tij i fundit pr historin e Kosovs sht shkruar me diletantizmin m t madh.

  Duke iu prgjigjur kritikave t Buxhovit se ASHAK-u nuk ka reaguar ndaj akuzave t akademis serbe, ka thn se Buxhovi as q ka ditur ta lexoj at reagim.

  “Akademia serbe nuk ka reaguar ndaj tij (Buxhovit), por sht tallur me t”, ka thn akademiku Kraja, duke shtuar se ai libr i Buxhovit me diletantizmin e tij, i ka br shrbim pikrisht akademis serbe.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 15. #75
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Dar_di Lexo Postimin
  Kraja: Libri i Buxhovit, n shrbim t Serbis

  Akademiku Mehmet Kraja, n Zonn e Debatit t Klan Kosovs, ka kritikuar Jusuf Buxhovin.

  N debatin pr Akademin e Shkencave dhe Arteve t Kosovs, duke iu prgjigjur kritikave t shkrimtarit dhe historianit Jusuf Buxhovi pr Akademin - kritika t bra br n t njjtin emision javn e kaluar - Kraja ka thn se Buxhovi nuk sht historian dhe se libri i tij i fundit pr historin e Kosovs sht shkruar me diletantizmin m t madh.

  Duke iu prgjigjur kritikave t Buxhovit se ASHAK-u nuk ka reaguar ndaj akuzave t akademis serbe, ka thn se Buxhovi as q ka ditur ta lexoj at reagim.

  Akademia serbe nuk ka reaguar ndaj tij (Buxhovit), por sht tallur me t, ka thn akademiku Kraja, duke shtuar se ai libr i Buxhovit me diletantizmin e tij, i ka br shrbim pikrisht akademis serbe.

  Telegrafi
  NUKE KAME DITUN SE ENDE AKADEMIA JONE KA AKADEMIKA PRO SERB.E verteta i dhemb dikujna,mirepo edhe mose dija te miren me qashtjet shqipetare.AKADEMIA E PRISHTINES ASHTE NJI oooooooooooo XERO HIQE.Buxhovi ka trimni,ne shkrime dhe te verteta,kraja ,po deshiron DIALLOG me ATA.HA HA HA

 16. #76
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Dar_di Lexo Postimin
  Kraja: Libri i Buxhovit, n shrbim t Serbis

  Akademiku Mehmet Kraja, n Zonn e Debatit t Klan Kosovs, ka kritikuar Jusuf Buxhovin.

  N debatin pr Akademin e Shkencave dhe Arteve t Kosovs, duke iu prgjigjur kritikave t shkrimtarit dhe historianit Jusuf Buxhovi pr Akademin - kritika t bra br n t njjtin emision javn e kaluar - Kraja ka thn se Buxhovi nuk sht historian dhe se libri i tij i fundit pr historin e Kosovs sht shkruar me diletantizmin m t madh.

  Duke iu prgjigjur kritikave t Buxhovit se ASHAK-u nuk ka reaguar ndaj akuzave t akademis serbe, ka thn se Buxhovi as q ka ditur ta lexoj at reagim.

  Akademia serbe nuk ka reaguar ndaj tij (Buxhovit), por sht tallur me t, ka thn akademiku Kraja, duke shtuar se ai libr i Buxhovit me diletantizmin e tij, i ka br shrbim pikrisht akademis serbe.

  Telegrafi
  Kraja i paska thn mir, Buxhovi sht romancier dhe me nj tematik per historine e popullit shqiptar e jo veem te Kosoves, ai do kontribuonte me se miri se sa me ndarjen e historise shqiptare ne dysh.. duke e ditur mire se per hitori dh me histori si dhe botimin e librave shkencore mirret Akademia e Tiranes, duhej t'iu ipej besimi historianve tane se, nese romancieret shkruajne libra te historise, po ata histroiane me ka do te mirren pastaj, do shkruajne poezi novela e romane ?
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 17. #77
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Kraja i paska thn mir, Buxhovi sht romancier dhe me nj tematik per historine e popullit shqiptar e jo veem te Kosoves, ai do kontribuonte me se miri se sa me ndarjen e historise shqiptare ne dysh.. duke e ditur mire se per hitori dh me histori si dhe botimin e librave shkencore mirret Akademia e Tiranes, duhej t'iu ipej besimi historianve tane se, nese romancieret shkruajne libra te historise, po ata histroiane me ka do te mirren pastaj, do shkruajne poezi novela e romane ?
  Nuke te drekte Kreksi.Akademia jone dhe te tjeret qe permende,nuke banen kurgja ne Arkeologji,dhe ase ne gjuhe,dhe ase histori.se pari me trego vetem ,vetem nji dokument qe thote serbija ishte ne shqiperi,para 1000 vjete,para 800 vjete para 500 vjete.me trego se kure ke serbija ne shkoder,ne dures ose ne ndonji pjes te shqiperis dhe te kosoves.Mose fole pralla Kreksi.Pinjolli i fundit qe njohim neve nga familja Habsburgeve pate thane para 3 vjete,serbija nuke ka histori krejte jane fallcifikime.ky pinjoll vdiq para nji viti.Ku ashte akademija jone kure maqedonija sllave thote se shqipetaret erdhen ketu ne maqedoni,prej Shqiperie,kurse e njejta akademi ,para disa vjete thoshte se shqipetaret jane ardhacake ne ballkan,jane ardhe me turq.Shiko akademine e shkret shqipetare.HISTORIANET DHE GJUHETARET PO FLEJNE KREKSI.Normale ashte qe POPULLI NUKE FLEN,E JUSUF BUXHOVI ASHTE POPULL E JO AKADEMIK.

 18. #78
  fanatik i s vrtets Maska e tomaras
  Antarsuar
  09-07-2008
  Postime
  343
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Dar_di Lexo Postimin
  Kraja: Libri i Buxhovit, n shrbim t Serbis

  Akademiku Mehmet Kraja, n Zonn e Debatit t Klan Kosovs, ka kritikuar Jusuf Buxhovin.

  N debatin pr Akademin e Shkencave dhe Arteve t Kosovs, duke iu prgjigjur kritikave t shkrimtarit dhe historianit Jusuf Buxhovi pr Akademin - kritika t bra br n t njjtin emision javn e kaluar - Kraja ka thn se Buxhovi nuk sht historian dhe se libri i tij i fundit pr historin e Kosovs sht shkruar me diletantizmin m t madh.

  Duke iu prgjigjur kritikave t Buxhovit se ASHAK-u nuk ka reaguar ndaj akuzave t akademis serbe, ka thn se Buxhovi as q ka ditur ta lexoj at reagim.

  Akademia serbe nuk ka reaguar ndaj tij (Buxhovit), por sht tallur me t, ka thn akademiku Kraja, duke shtuar se ai libr i Buxhovit me diletantizmin e tij, i ka br shrbim pikrisht akademis serbe.

  Telegrafi
  Kyfar Kraja edhe nuk sht fot burr i keq, po nuk merr vesh nga kto pr t cillat ka shkrue Buxhovi, prandej edhe nuk duhet me i pre dm q nuk kupton kurrgj, mirpo po m'habit qi nuk ka ndie pr at thnien e njohur t njnit nga fillozoft m t'shquem t njerzimit, Artur Shopenhauerit, pr tri fazat npr t cillat kalon do e vrtet e kontestueme:
  "N fillim e prkeshin, mbasandej e kundrshtojn me forc, kurse n fund e pranojn si t vetkuptueshme"
  Serbt, si dhe Kraja e Kreksi me ta ndodhen te faza e par, ma von vijn fazat qera, po ishalla Kraja dhe Kreksi dahen prej tyne n fazat e ardhshme.
  "It is a miracle that curiosity survives formal education."
  Albert Einstein

 19. #79
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Buxhovi: Kraja, n vallen e akademis serbe

  Nj dit pasi akademik Mehmet Kraja, e cilsoi historian diletant, dhe librin e tij “Historia e Kosovs” n shrbim t akademis serbe, ka reaguar autori i librit Jusuf Buxhovi.

  N nj reagim t tijin t postuar n profilin e tij n rrjetin social Facebook, Buxhovi thot se edhe Kraja hyn n vallen e Akademis Serbe, e cila m par kishte hedhur akuza n drejtim t librit t tij.

  “Gjuhs pamfletiste kundr ‘Kosovs’, t br nga kryetari i ASHAK-s me rastin e Vidovdanit, m n fund, sipas detyrs, iu bashkua edhe ‘akademik’ Kraja”, shkruan Buxhovi. “Vrtet m vjen keq pr gjendjen n t ciln ka rn ‘akademiku’ yn dhe sejment e tij, q nuk po tregojn pos q jan t detyruar t hyn n vallen e Akademis Serbe, jo vetm duke mos punuar asgj, por pr m tepr, duke br prpjekje t’i pengojn ata q punojn!”, ka shkruar Buxhovi.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 20. #80
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga tomaras Lexo Postimin
  Kyfar Kraja edhe nuk sht fot burr i keq, po nuk merr vesh nga kto pr t cillat ka shkrue Buxhovi, prandej edhe nuk duhet me i pre dm q nuk kupton kurrgj, mirpo po m'habit qi nuk ka ndie pr at thnien e njohur t njnit nga fillozoft m t'shquem t njerzimit, Artur Shopenhauerit, pr tri fazat npr t cillat kalon do e vrtet e kontestueme:
  "N fillim e prkeshin, mbasandej e kundrshtojn me forc, kurse n fund e pranojn si t vetkuptueshme"
  Serbt, si dhe Kraja e Kreksi me ta ndodhen te faza e par, ma von vijn fazat qera, po ishalla Kraja dhe Kreksi dahen prej tyne n fazat e ardhshme.
  lol ! ...por un nuk jam as Kraja e as Buxhovi...jam si ju n kt forum...kemi te drejten ta kritikojmi secilin apo thjesht mendimet e tyre, njashtu si mkritikoni edhe ju me plot te drejt por nuk do thot kjo se jeni ne rrugn edrejt rreth historise se kosoves ...deshira ime do ishte qe historia e popullit tone te shkruhej nga Akademia jone e perbashket e jo te shkruhet vetem nga pikpamjet e nje personi, kjo sht e damshme per ne.
  Ende nuk e kemi kuptuar se kur e teprojmi me lavdata historine tone, duke theksuar se Trojen e Romen i themeluam ne, t tere qytetrimin Europa e mori nga ne...kam frik se gjeneratat pas neve do i djegin kto libra qe nxjn vendin vetem tek zhanret fantastike e jo libra shkencor !
  ...te presim tani edhe botimet ne gjuhet e huaja...do vetknaqemi s paku nj dit...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •