Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 92
 1. #41
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  "Bashkim Kosova"


  Jusuf Buxhovi // Zona B // 08.06.2011 // Pjesa 3

  Historia e Kosoves -Interviste Jusuf Buxhovi -pjesa 1.mp4
  Historia e Kosoves -Interviste Jusuf Buxhovi -pjesa 2.mp4
  Historia e Kosoves -Interviste Jusuf Buxhovi -pjesa 3.mp4

  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Rrnohen gnjeshtrat serbe pr shqiptart  “Kosova Sot”: Z. Buxhovi, kan kaluar tri jav nga dalja n shitje e librit tuaj “Kosova 1,2, 3” dhe pothuajse nuk kemi pasur nj reagim nga institucionet tona akademike. Si e vlersoni kt heshtje t tyre?

  Buxhovi: Kjo ka t bj me at se vepra ime, si histori kritike, e cila ngre probleme q nuk i ka trajtuar historiografia jon deri m tash si bn edhe vlersime kritike ndaj shum qndrimeve dhe pikpamje q do t duhej t’u nnshtroheshin ndryshimeve, rishqyrtimeve pse jo edhe rishkrimeve, del nga konteksti i klisheve ideologjike dhe folklorike, peng i t cilave sht sot e gjithditn. T zn “n befasi”, kto institucione, t cilat, pr fat t keq, edhe m tutje presin “urdhra” nga shteti, nuk mund t pajtohen q t prkrahet nj pun individuale e nj autori, i cili punon i pavarur dhe mbi kt prcaktim krijon dika q ata nuk mund ta bjn edhe me ndihmn e shtetit.

  Libri theu t gjitha rekordet e shitjes

  “Kosova Sot”: far mendoni pr heshtjen totale pr librin tuaj nga institucionet dhe historiant nga Shqipria?

  Buxhovi: Nuk sht e thn q institucionet e tona shtetrore t reagojn menjher, meq fjala sht pr nj vepr voluminoze me rreth 2500 faqe, q vetm pr t’u shfletuar krkohen disa dit. Por, meq ky libr sht i pari i nj natyre t till dhe meq ky libr zgjoi interesim aq t madh t opinionit, saq vetm brenda tri javsh (prkundr mimit prej 40 eurosh, shkoi i gjith tirazhi prej 1500 ekzemplarsh, me ka u thyen q t gjitha rekordet) - sht pritur nj prshndetje formale, vemas pse ky libr i sht kushtuar 100-vjetorit t pavarsis kombtare dhe 4-vjetorit t shtetit t Kosovs. Por, kjo heshtje e institucioneve tona ka t br m tepr me at se historia e Kosovs, si nj histori shpirtrore dhe politike e popullit shqiptar, q n t vrtet, me nj fokusim prej pes mileniumesh, paraqet nj histori t Shqipris s natyrshme, shfaqet ndryshe nga kornizat e atyre q Kosovn dhe t kaluarn e saj e shohin t shkputur nga ky kontinuitet, qoft edhe duke e rrudhur at n dhjet vjet histori!
  Sa i prket heshtjes s historianve nga Shqipria, kjo ka t bj se libri im, si histori kritike, n mas t madhe v n dyshim qndrimet e historiografis ideologjike shqiptare, nga ato pr tezn ilire, pr mesjetn, krizn lindore dhe n prgjithsi pamjen historike t bots shqiptare. Historiografia ideologjike e Tirans, si tregoi edhe versioni m i ri i “Historis s Popullit Shqiptar” i punuar nga Akademia e Shkencave e Shqipris i vitit 2002-2007, jo vetm q nuk sht n gjendje q t lirohet nga nj pjes e kornizave ideologjike, por ajo nuk sht e gatshme t lirohet nga kurthi i pikpamjeve t historiografis hegjemoniste serbe, si sht ai pr t ashtuquajturin shtet mesjetar serb, si dhe kishn ortodokse serbe, q u shrbeu platformave antishqiptare nga Kriza Lindore e tutje, me t cilat Beogradi kreu katr gjenocide ndaj popullit ton me pasoja t rnda. Historiografia shqiptare ka edhe nj fiksim tjetr, at t tezs ilire, fiksim ky q injoron lashtsin pellazge dhe shtjen pellazge n prgjithsi, t ciln shkenca bashkkohore botrore po e pranon gjithnj e m shum. Por, pranimi i ksaj teze prmbys t menduarit e deritanishm dhe zhvendos raportet e brendshme shqiptare, meq historia jon zhvendoset nga mileniumi i par tek ai i treti, ndrkoh q me dardant, maqedonasit dhe epirott, si dhe rolin e tyre t madh n antikitet, ajo kthehet n nj djep t qytetrimit perndimor n prgjithsi. Teza pellazge, e cila jo vetm q nuk e dmton tezn ilire, por e bn edhe m t fuqishme, duket se nuk pranohet ngaq mendsia ideologjike nuk pranon t privohet nga privilegjet, titujt, por edhe prfitimet e ndryshme materiale. Duket se kjo “mendsi”i ka plqyer dhe po i plqen asaj pjese t politiks shqiptare e cila, ndonse formalisht pranon shtetin e Kosovs, nuk mund t pajtohet me faktin q Prishtina t lirohet nga paternalizmi i shtetit shqiptar. Andaj, nuk sht e habitshme q n Tiran, deri m tani, as me ndonj lajm t thjesht t mos shnohet botimi i ktij libri dhe mos t shnohen as reagimet e Beogradi ndaj tij!

  “Kosova Sot”: Tashm akademikt serb kan nisur reagimet. far mendoni pr kto? far u ‘dhemb’ atyre ktu?

  Buxhovi: Reagimet e akademikve serb kan qen t pritshme, meq ata nuk jan msuar q t’u kundrshtohet koncepti i tyre hegjemonist pr Kosovn “djep mesjetar serb” dhe gnjeshtrat e tjera q ata kan krijuar nga “Naertanja” e tutje. Ata jan vemas t dshpruar pse libri s shpejti botohet n SHBA n gjuhn angleze, ndrkoh q jan t gjitha gjasat q ky prkthim t shoqroret me at gjermanisht dhe frngjisht, gj q e gjitha shnon nj prpjekje q t’u rrnohet gnjeshtra e tyre pr shqiptart dhe Kosovn, t ciln ata e kan prhapur n gjith botn pa hezituar q t heqin dor nga kjo pun. Natyrisht se t dilet me nj libr ku kundrshtohen dhe rrnohen tezat e tyre hegjemoniste dhe shoviniste pr Beogradin paraqet nj grusht t madh, ngaq ata mbi kto teza vazhdojn t destabilizojn shtetin e Kosovs, q pr fat t keq u sht lejuar me Kushtetutn e Ahtisarit, ku atyre u sht njohur e drejta e trashgimis s krishter, e cila sht trashgimi shpirtrore dhe kulturore shqiptare dhe assesi pron serbe. Reagimet e ashpra t Beogradit kan t bjn edhe me at se ky libr mobilizon opinionin shoqror dhe politik shqiptar q t flaken tezat e tilla, n mnyr q t mos lejoj q trashgimia shpirtrore e tyre t shitet nga politika e tanishme e paprgjegjshme,e cila , si po shihet, pr qllime t pushtetit personal sht n gjendje q t heq dor nga e drejta historike, pa t ciln nuk mund t ket shtet t Kosovs, e madje as Shqipri meq kto jan t ndrlidhura, nse u rrezikohet trungu kur hiqet dor nga rrnja.

  Nj histori kritike

  “Kosova Sot”: Gjat diskutimeve, q jan zhvilluar kto dit pr librin tuaj n nj emision televiziv, n t cilin kan marr pjes disa historian, krahas mbshtetjes veprs suaj, ka disa vrejtje, kryesisht sa i prket, si sht thn t moscitimit t disa literaturave, kryesish pr mesjetn?

  Buxhovi: Ka pasur vetm nj debat n TV-21, i cili kujtoj se ka qen parimor dhe t pranishmit, me ndonj prjashtim, kan pranuar tezat e librit tim. Vrejtjet, sugjerimet, kritikat q vijn ngado, po qe se jan t argumentuara, jo vetm q i pranoj, por jam i gatshm q ato menjher t’i marr parasysh. T tjerat, q thuhen sa pr t’u thn dhe pa ndonj kompetenc, nuk m bjn prshtypje, pos q m bjn edhe m t prkushtuar n punn time.

  “Kosova Sot”: Pr t shkruar historin e Kosovs, duhet pun dhe konsultime me nj literatur mjaft t gjer. Sa ia keni arritur ksaj?

  Buxhovi: Vepra ime, n radh t par, sht nj histori kritike, ku bhen shqyrtime dhe rishqyrtime mbi bazn e interpretimeve t reja. Natyrisht se t interpretosh dika nnkupton shqyrtimin e nj literature t gjer, si dhe burimeve t tjera t shumta. Shqyrtimi im kritik, megjithat, pr piknisje ka pasur pikpamjet e njohura nga burime po ashtu t njohura, por q sht dashur t vihen n vend t vetin n prputhje me konceptin tim.

  “Kosova Sot”: Gjat shfletimit t librit shohim se ju keni cituar disa her Gjorgj Ostrogorskin, q cilsohet njri nga historiant m t mdhenj t historis s Bizantit. far thot ky historian pr Kosovn dhe shqiptart e far pr serbt dhe kishn serbe n mesjet?

  Buxhovi: Ostrogorski sht nj autor i rndsishm, por ka edhe t tjer t cilve u referohem. Prkufizimi i ktij autori te shtja shqiptare sht se ai ata i sheh si pjes t antikitetit, por m shum si objekt, por ky autor pranon se Dardania dhe Iliriku n mesjetn e hershme ishin nj poligon i rndsishm historik, ku edhe ata defiluan bashk me t tjert. Ai madje flet edhe pr temn e Shkupit dhe pranon edhe principatat arbrore n kto pjes. Ndrsa pr “kishn mesjetare serbe” ai nuk bn fjal fare, pos q e sheh si pjes t kishs ortodokse, ku n t vrtet ka qen. Edhe pse Ostrogorski tregon nj interesim m t madh se sa duhet pr sllavt dhe serbt, “kishn mesjetare serbe” e sheh si pjes t kishs ortodokse t lidhur me Bizantin, pra jasht autoqefalis dhe dokrrave t tjera me t cilat sht plot e prplot historiografia serbomadhe, e cila Ostrogrskin shpeshher e kthen n referenc n saje t amputimeve q i bhen vlersimeve t tij.

  “Kosova Sot”: Ka nj mjegull sa i prket zotrinjve q sundonin n Kosov n prag t pushtimeve osmane. Sipas jush, cilt jan ata arbror vendas q kishin principatat e tyre n territorin Kosovs?

  Buxhovi: Kt “mjegull” na e ka krijuar historiografia serbomadhe, nga e cila assesi nuk po mundemi t lirohemi, duke lansuar t ashtuquajturn “mosprani” shtatshekullore shqiptare n Ballkan, gj q nuk sht e vrtet, po qe se, si them n studimin tim, Arbrit shikohen si pjes e shtetformimit t Bizantit dhe jo kundr tij. Prkundrazi, ai q un e quaj identitet administrativ, vetqeveriss dhe shpirtror dardano-iliro-arbror gjat perandoris s Roms dhe t Bizantit, tregon pr rolin e tyre para dhe gjat kohs s pushtimeve osmane, ku ata kishin principatat dhe t gjitha strukturat shoqrore dhe politike q kishin edhe t tjert n Bizantin, t cilit n dyqind vjett e fundit i pikonte atia nga invazionet sllave, t cilat m s shumti prekn botn dardano-ilire. Madje, edhe ather kur rasiant erdhn si pushtues n Dardani (shekulli XIII), ata ishin tribal, nj fis dardan, gj q kt gjithnj e m shum po e vrteton historiografia botrore, me ka ndryshon pamja edhe e asaj q ka t bj me at se far n t vrtet paraqet i ashtuquajturi “shtet mesjetar serb” i Nemanjiqve, duke e nxjerr at nga kornizat serbe dhe duke e bartur tek ato dardano-arbrore, pr ka shkenca duhet ta thot fjaln e vet pas hulumtimeve t mtutjeshme?

  Keqkuptimi rreth prkatsis fetare

  “Kosova Sot”: Keni thn se popullata shqiptare e Kosovs mesjetare ishte e besimit ortodoks. far ndikoi q pr pak shekuj shqiptart ta braktisin ‘ortodoksizmin’ dhe t kthehen n mysliman?

  Buxhovi: Ka pasur nj keqkuptim ktu, ku prkatsia fetare ortodokse e shqiptarve sht gjeneralizuar. Prkundrazi, kam thn dhe them se nj pjes e madhe e popullats s Dardanis i takonte ritit ortodoks (diku dy t tretat), ndrsa pjesa tjetr, katolikja ishte “n pakic”, por pjes e shumics n pjesn veriperndimore. Por, ky raport “shumic”- “pakic” shfaqet ndryshe n aspektin shpirtror dhe kulturor, meq kisha katolike ka br prpjekje, aq sa ka mundur, pr t ruajtur gjuhn shqipe dhe kulturn shqiptare, ndrsa ortodoksja, nga shkaku i lidhjes me kishn bizantine sllavo-ortodokse, ka ndjekur nj rrug tjetr, t kundrt me interesat shpirtrore t shqiptarve, gj q ky faktor nuk ka qen pa rndsi pr pranimin n mas t islamit nga shqiptart e ktij riti. Kaprcimi n islam ka faktor t tjer m t rndsishm, si sht ai i aristokracis ushtarake q arbrit e trashguan nga Bizanti, si dhe i sistemit timar, q u shkoi pr shtati shqiptarve pr t’u akomoduar n hierarkin ushtarake dhe at shtetrore t perandoris osmane, shtje kjo q edhe m tutje krkon t hulumtohet.

  “Kosova Sot”: Cilat ishin lidhjet e Kosovs me Sknderbeun. Nse mund t shprehemi kshtu?

  Buxhovi: shtja e Sknderbeut dhe kthimi i tij n Shqipri jan shtje komplekse dhe nuk mund t parcializohen mbi baza krahinore. Duhet par realitetet e athershme, si dhe konceptin e Sknderbeut pr t nxjerr ndonj prfundim t ksaj natyre, i cili nuk mund t jet real. Por, mund t thuhet se Dardania ishte pjes e konceptit t Sknderbeut pr nj Arbri t krishter dhe jo rastsisht, n Dardani (n betejn e Nishit) vendosi t’ia kthej armn sulltanit dhe Perandoris Osmane. Kur kjo shtje analizohet historikisht pak m thell, q ky rebelim t ndodh n Dardani, kjo nuk sht vetm simbolik, por edhe demonstrim q kjo t ndodh pikrisht aty ku Arbrit bashk me krishtert e tjer psuan disfatn e tyre historike n betejn e Dardans t vitit 1389. Kjo shtje pra duhet t shikohet n kt prizm dhe jo t rrudhet te kshtjella ku ai ktheu flamurin e vet.

  “Kosova Sot”: Mjaft shpesh vrejm t citoni se shqiptart ishin pothuajse t vetmit t cilt vazhdonin t luftoni Perandorin Osmane pr shekuj me radh edhe pas shtrirjes s saj n gjith Ballkanin, prderisa popujt e tjer, si serbt e grekt, u bn vasal t dgjuar t Sulltanit, bile edhe ndr bashkpuntort m t ngushte drejt pushtimeve evropiane q synonin turqit deri n shekullin XIX, kur filloi dobsimi i Ports s Lart. far ndodhi q pas shembjes s ksaj perandorie, fuqit evropian t mos mbshtesin shqiptart n shtetformim, por t kundrtn vasalt e Sulltanit?

  Buxhovi: Vet jeta dhe vepra e Sknderbeut e pasqyron kt m s miri. Ndrsa, rreth shtjes se pse fuqit e mdha nuk mbshtetn shqiptart dhe lvizjet e tyre shtetformuese, kjo ka t bj me koniunktura politike dhe sferat e interesit q doln n pah nga Kriza Lindore e tutje, kur hegjemonizmi rusomadh i futi duart n kto pjes dhe ishte i interesuar q nga sllavt e jugut t krijoj vasal, me ann e t cilve do t siguronte pranin e vet n Ballkan. Shqiptart ishin t part q duhej t sakrifikoheshin pr kt ide. Por, edhe prkundr ksaj, Rusia bashk me miqt e saj (vende sllavo-ortodokse), nuk ia doli q t’i shfaros shqiptart e as ta pengoj shfaqjen e shtetit shqiptar m 1912, ndonse t prgjysmuar. Ishin pikrisht vendet perndimore q e mundsuan kt dhe kjo duhet pasur parasysh sot e gjith ditn. Vepra ime ka parasysh faktort q parandaluan jetsimin e koncepteve rusomdha, por edhe ato q ndikuan q Shqipria t dal e prgjysmuar. Zaten, ktu thyhen disa nga stereotipet dhe paragjykimet rreth “Evrops armike”, “Perndimit antishqiptar”, e t tjera me t cilat sht ushqyer vetdija antievropiane e shqiptarve, ku rol t madh ka pasur historiografia serbomadhe dhe propaganda e saj, q shqiptart sht dashur t’i armiqsoj me Perndimin dhe t’i lidh me Lindjen e t ngjashme, nga t cilat, si thash, historiografia shqiptare nuk sht liruar.
  N tetor, botimi anglisht

  “Kosova Sot”: A prisni ndonj ndihm institucionale pr botimin e librit pasi ka krkesa t mdha pr librin?

  Buxhovi: Nuk jam mbshtetur n ndihmn e institucioneve, meq kam dashur t jem i pavarur. Kshtu do t jet edhe n t ardhmen, meq kjo pavarsi po m shprblehet me interesimin e madh q po mbretron pr librin, i cili sht i papar te ne, q pr pasoj do t ket ribotimin e shpejt n nj tirazh edhe m t madh (sigurisht deri n 5000), gj q kjo m jep mundsi t mbetem edhe m i prkushtuar n kt rrug.

  “Kosova Sot”: Kur do t dal botimi anglisht?

  Buxhovi: N saje t prkushtimit t botuesit shqiptaro-amerikan “Jalifat Publishing”, libri do t dal nga shtypi n tetor t ktij viti, n mnyr q promovimi i tij t bhet n Uashington m 28 nntor, ditn e 100-vjetorit t pavarsis kombtare. Do t jet ky nj kontribut i madh jo vetm ksaj ngjarjeje, por edhe pr shtetin e ri t Kosovs, q vetm n gjuhn angleze mund t kthehet n nj referenc t hulumtimeve dhe t studimeve botrore.

  “Kosova Sot”: Pse sht krijuar prshtypja se librat m t mir t historis pr shqiptart i shkruajn t huajt?

  Buxhovi: Kjo ka t bj me at q ne nuk kemi pasur shtetin ton kur duhej, ka t bj me at q edhe kur Shqipria u b nuk ishte n gjendje q t krijonte nj elit shkencore q t matej me t tjert, dhe ’sht edhe m keq, Shqipria komuniste pr gjysm shekulli veproi n t kundrtn, pra q edhe ajo q u b t jet n shrbim t ideologjis komuniste. Por, ne duhet t’ua dim pr nder t huajve, vemas gjermanve, t cilt nga shekulli XVIII e tutje jo vetm q nxorn n drit t vrtetn pr shqiptart dhe lashtsin e tyre, por bn shum q ajo t shpjegohet edhe me studime shkencore dhe hulumtime, q ishin t vetmet q iu kundrvun propagands hegjemoniste serbomadhe, ruse dhe grekomadhe, me t cilat krkohej zhdukja e tyre nga historia, por edhe zhdukja fizike.

  “Kosova Sot”: Nga reagimet q keni pasur, far ju ka br m shum prshtypje?

  Buxhovi: Edhe pse sht hert t nxirret ndonj prfundim, interesimi aq i madh i opinionit ton pr t, shitja e shpejt e tirazhit prej 1500 ekzemplarsh, prononcimet e ndryshme dhe t shumta n internet dhe ‘facebook’ q vin nga t gjitha ant, t shumtn n mbshtetje t tij, ma kan vrtetuar bindjen se historia sht pjes e jets dhe se identifikimi me t paraqet nj prpjekje t hapur q t sigurohet ardhmria n prputhje me vlerat qytetruese. Ky pra sht edhe nj demonstrim kundr politiks, e cila pr interesa meskine, dshiron q t kaluarn ton antike dhe vetdijen e saj ta prjashtoj, duke e zvendsuar me at t nj qytetarie t thjesht.

  Intervistoi: I.Vatovci

  KOSOVA SOT
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Libri i Jusuf Buxhovit promovohet n Tetov

  4 prill-Autori shpreson se me kt studim q botohet me rastin e 100 vjetorit t Pavarsis s Shqipris do t'i kontribuoj plotsimit t pasqyrimit t kuadrit historik t Shqipris s natyrshme, si nj realitet shoqror, kulturor dhe politik t qytetrimit perndimor.

  sht promovuar n Tetov libri "Kosova" me autor Jusuf Buxhovi. Ramadan Musliu, recensent i librit n tre vllime, thot se ky libr sht nj prodhim i nj pune kolektive t institucioneve t caktuara. "Historia e Kosovs" n tre vllime sht nj prpjekje kapitale e cila realizohet rrall n tre vllime t ktilla. Nj prodhim i cili ka qen nj pune kolektive e institucioneve t caktuara. Kosova n tri libra, i pari q prfshin antikn dhe mesjetn, i dyti q prfshin kohn e Perandoris Osmane dhe libri i tret q kap kohn nga ndarja e Kosovs nga etnia shqiptare, pra at t pushtimeve serbo-jugosllave e deri te ndrhyrja ndrkombtare e NATOs dhe konfirmimi i Pavarsis s shpallur n bashkpunim me faktorin ndrkombtar, m 17 shkurt t vitit 2008, pasqyron korniz historike q ka t bj me historin e popullit shqiptar n prgjithsi", thot Musliu. Autori Jusuf Buxhovi tha se libri sht nj histori kritike pas gjith ktyre ndryshimeve historike. "Kjo sht nj histori kritike, sht e para q shkruhet nga historian, sepse do popull, sidomos pas ktyre ndryshimeve, duhet ta ket edhe historin kritike q nnkupton rivlersimet, rishqyrtimet ashtu si mendoj se duhet t jet. Jan tri katr pika kryesore n t cilat un mbshtetem, pra periudha e antikitetit, periudha e pellazgve, sht teza ilire q historia botrore q njqind e sa vite e ka thn. sht pjesa e dyt, mesjeta, ku un trajtoj se nuk ka pasur shtet maqedonas. Ky sht kunstrukti i historis serbo-madhe. Kan qen formacione tjera n kohn e bizantit, por jo shtet formuese, kurse n pjesn e tret sht periudha osmane", tha Buxhovi. Autori shpreson se me kt studim q botohet me rastin e 100 vjetorit t Pavarsis s Shqipris do t'i kontribuoj plotsimit t pasqyrimit t kuadrit historik t Shqipris s natyrshme, si nj realitet shoqror, kulturor dhe politik t qytetrimit perndimor, ku i ka rrnjt, pa marr parasysh mozaikun shtetror mbi t cilin qndron ai dhe pa marr parasysh dukjen e tij t tanishme dhe t ardhshme. Ramiz Tafilaj, nga Shtpia botuese "Jalifat Publishing" thot se ky libr i Kosovs sht promovuar m 17 shkurt n ditn e Pavarsis s Kosovs. "sht historia e par e Kosovs, n t ciln Kosova nuk ndahet nga territoret e shqiptarve. Ne kemi br nj llogaritje t gabuar, pasi q n fillim kemi botuar 2000 mij kopje dhe na sht dashur pr t trefishuar numrin e kopjeve, pra jemi duke e prkthyer edhe n gjuhen angleze, kurse botimi do t bhet m 28 nntor me rastin e 100 vjetorit t Shtetit Shqiptar", tha Tafilaj. T hnn "Kosova" e Jusuf Buxhovit u promovua edhe n Shkup. Pr kt vepr t veant dhe mbi t gjitha t rndsishme t historis shqiptare n prgjithsi dhe Kosovs n veanti, foln Blerim Reka dhe Ramadan Musliu. "Shkupi sht nj protagonist shum i rndsishm i veprs sime, sepse ai ka nj rndsi shum t madhe n gjeografin shqiptare. Ka qen qendr e t gjitha ngjarjeve q nga antika, bizanti e vemas gjat Perandoris Osmane", tha ndr t tjera autori Buxhovi.

  tvkoha
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #44
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Antarsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime n 36 postime
  Mekat qe jan aq pak njerez te tille qe mirren me qeshtje esenciale kombetare, te tjeret ne pergjithesi mirren me urrjetje nderpartiake , me inate personale dhe bajraktarizem. Shpresojme qe edhe intelekutalet tjere te zgjohen nga gjumi dhe te i dalin krah Jusufit dhe te vertetes kombetare. Ta kthejne historine e vjedhur nga greku e serbi dhe te e bindin boten per te verteten.

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2011
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pun e menur dhe vepr kolosale e Jusuf Buxhovit.Kurse Akademikt tjer le t'flejn,zoti do t'i dnoj pr qyqarllkun eklatant q i ngop ve armiqt e shqiptarve.

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  ku mund ta gjejm kte liber?


  i lumte buxhovit..

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga Foleja_ Lexo Postimin
  Mekat qe jan aq pak njerez te tille qe mirren me qeshtje esenciale kombetare, te tjeret ne pergjithesi mirren me urrjetje nderpartiake , me inate personale dhe bajraktarizem. Shpresojme qe edhe intelekutalet tjere te zgjohen nga gjumi dhe te i dalin krah Jusufit dhe te vertetes kombetare. Ta kthejne historine e vjedhur nga greku e serbi dhe te e bindin boten per te verteten.
  Jo e tr kjo ndrmarrje, e lvizur drejt realizimit t saj, ka gjetur prkrahjen e publikut profesional t gardhit t historianve. Ekzistojn iniciativa ose makroprojekte n shrbim t eksplorimit t faktit historik dhe at t`ia servojn opinionit historiografik, si t nevojshm dhe real, por meq si t tilla jan t kushtueshme n aspektin material, ather ato kan ngelur akoma t parealizueshme. N disa raste nuk mund t mbshteten teza q ngrthejn elemente subjektive dhe jo t dors s par, por q bazohen n burime nganjher edhe t paqndrueshme shkencrisht.

  Citim Postuar m par nga irfancana Lexo Postimin
  Pun e menur dhe vepr kolosale e Jusuf Buxhovit.Kurse Akademikt tjer le t'flejn,zoti do t'i dnoj pr qyqarllkun eklatant q i ngop ve armiqt e shqiptarve.
  T prgjithsosh nj struktur akademike e nnvlerosh at, nse nuk posedon s paku nj pasqyr t veprimtaris s saj, sht nj gjykim i ngutshm n kuptimin e vlersimit t nj subjekti shkencor.

  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  ku mund ta gjejm kte liber?


  i lumte buxhovit..
  Libri qarkullon n treg n vler prej 40. Ky libr prbhet prej 3 vllimesh, ndrsa gati sht edhe vllimi i katrt. At mund ta gjeni n librari t Prishtins, si: "Toena", "Dukagjini", etj.

  Dar_di
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Antarsuar
  29-06-2011
  Postime
  726
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Kam vertete interes per ta blere kete librin.

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2011
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Jusuf Buxhovit gjith respekt,por pak jan si ai,aty sht problemi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 14-04-2012 m 12:46 Arsyeja: Jasht tems.

 10. #50
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga PLAKU Lexo Postimin
  "Bashkim Kosova"


  Jusuf Buxhovi // Zona B // 08.06.2011 // Pjesa 3

  http://www.youtube.com/watch?v=z28UZ...eature=related  Historia e Kosoves -Interviste Jusuf Buxhovi -pjesa 1.mp4

  http://www.youtube.com/watch?v=fDjIv...eature=related


  Historia e Kosoves -Interviste Jusuf Buxhovi -pjesa 2.mp4

  http://www.youtube.com/watch?v=_2Izd...eature=related


  Historia e Kosoves -Interviste Jusuf Buxhovi -pjesa 3.mp4

  http://www.youtube.com/watch?v=YwHui...eature=related

  Ne te vertete Jusuf Buxhovi bene nje pune te madhe sai perkete historise se popullit shqipetare ne ballkane .

  Shqipetaret duhet te kene shume Jusuf Buxhova ,sepse ky intelektuale dhe historiane e merriton te thirret intelektuale .

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Dar_di Lexo Postimin

  Jo e tr kjo ndrmarrje, e lvizur drejt realizimit t saj, ka gjetur prkrahjen e publikut profesional t gardhit t historianve. Ekzistojn iniciativa ose makroprojekte n shrbim t eksplorimit t faktit historik dhe at t`ia servojn opinionit historiografik, si t nevojshm dhe real, por meq si t tilla jan t kushtueshme n aspektin material, ather ato kan ngelur akoma t parealizueshme. N disa raste nuk mund t mbshteten teza q ngrthejn elemente subjektive dhe jo t dors s par, por q bazohen n burime nganjher edhe t paqndrueshme shkencrisht.


  T prgjithsosh nj struktur akademike e nnvlerosh at, nse nuk posedon s paku nj pasqyr t veprimtaris s saj, sht nj gjykim i ngutshm n kuptimin e vlersimit t nj subjekti shkencor.


  Dar_di
  "T prgjithsosh nj struktur akademike e nnvlerosh at, nse nuk posedon s paku nj pasqyr t veprimtaris s saj, sht nj gjykim i ngutshm n kuptimin e vlersimit t nj subjekti shkencor".
  =Pajtohm m mendimin tuaj i nderuar Dar_Di, kalofshi mir.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  prgjithsosh nj struktur akademike e nnvlerosh at, nse nuk posedon s paku nj pasqyr t veprimtaris s saj, sht nj gjykim i ngutshm n kuptimin e vlersimit t nj subjekti shkencor"PORE,QITNI GISHTIN NE KOKE DHE PAKE MENDONI PSE ?Buxhovi nuke duhet qe juve tu japi argumente,e dyta na jemi PELLAZGE,po qfare pellazgesh,aty ashte pyetja.Ne jemi ne keto vise sipas hulumtive 12 000 vjet kurse te tjeret le te lypin argumente,kure ne themi jemi pellazge dihet PSE JEMI NE PELLAZGE.

 13. #53
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Buxhovi: Schmitt sulmon historin shqiptare!

  Historiani Jusuf Buxhovi, i pranishm n nj debat t organizuar nga Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike t Kosovs, s bashku me forumet rinore t partive politike shqiptare, ka qen i ashpr n vlersimin e tij pr historianin zviceran, Oliver Jens Schmitt.
  Ai u ka thn t rinjve n politik se shqiptart nuk kan nevoj t friksohen prej madhshtis s historis s tyre.

  Para disa ditsh Schmitt ishte ktu, nj historian shum i kontestuar, i cili e sulmon historin ton aty ku sht gjja m e shenjt Sknderbeun, ka thn Buxhovi, transmeton RTV21.

  Sipas tij, sht turp i madh q nj historian si Schmitt ftohet t ligjroj para studentve shqiptar, deputetve t Parlamentit t Kosovs e zvendsministrave kosovar.

  Schmitt fyen edhe shkon aq larg sa thot se as teoria ilire nuk ekziston dhe se historia shqiptare duhet t shikohet n kontekstin ballkanik. Kjo do t thot se duhet t kthehemi n nj orb ballkanike, ka thn Buxhovi. /Telegrafi/

 14. Anetart m posht kan falenderuar Genti.. pr postimin:

  Diella1 (31-10-2013)

 15. #54
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Genti.. Lexo Postimin
  Buxhovi: Schmitt sulmon historin shqiptare!

  Historiani Jusuf Buxhovi, i pranishm n nj debat t organizuar nga Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike t Kosovs, s bashku me forumet rinore t partive politike shqiptare, ka qen i ashpr n vlersimin e tij pr historianin zviceran, Oliver Jens Schmitt.
  Ai u ka thn t rinjve n politik se shqiptart nuk kan nevoj t friksohen prej madhshtis s historis s tyre.

  Para disa ditsh Schmitt ishte ktu, nj historian shum i kontestuar, i cili e sulmon historin ton aty ku sht gjja m e shenjt Sknderbeun, ka thn Buxhovi, transmeton RTV21.

  Sipas tij, sht turp i madh q nj historian si Schmitt ftohet t ligjroj para studentve shqiptar, deputetve t Parlamentit t Kosovs e zvendsministrave kosovar.

  Schmitt fyen edhe shkon aq larg sa thot se as teoria ilire nuk ekziston dhe se historia shqiptare duhet t shikohet n kontekstin ballkanik. Kjo do t thot se duhet t kthehemi n nj orb ballkanike, ka thn Buxhovi. /Telegrafi/
  Pajtohem m kt postim por edhe m shum me reagimin e Buxhovit ndaj Shmitit, atij nuk duhen ti hapen dyert e univerziteteve tona kurrsesi q ti infektoje edhe studentet tan, kategorisht duhet rrefyzu pranija e tij ne instituionet tona, i lumt Buxhovit !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 16. #55
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sharri-Liburna : 22-04-2012 m 15:18
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 17. #56
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sharri-Liburna : 22-04-2012 m 15:18
  Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

 18. #57
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Buja ia ndalon Buxhovit t flas pr "Kosovn"

  Ministri i Arsimit, Ram Buja ia ka ndaluar Jusuf Buxhovit ligjratn pr historin e Kosovs n “Javn e shkencs”, duke thn se nuk na duhet historia e tij. E tra kjo ka ndodhur gjat “Javs s shkencs” q pritet t mbahet sot n Prishtin.

  Ka qen ministri i MASHT-it, Ram Buja i cili ka urdhruar q nj dit para fillimit t ksaj jave t urdhroi heqjen e emrit nga lista e ligjruesve t Buxhovit n kt jav shkencore.

  Historiani Jusuf Buxhovi ishte caktuar dit m par, po nga Ministria e Arsimit dhe Shkencs q t mbaj nj ligjrat rreth “Kosovs” n kuadr t Javs s Shkencs, e cila fillon sot, me 16 maj, dhe do t zgjas deri me 10 qershor.

  I kontaktuar nga “Bota Sot”, historiani Jusuf Buxhovi thot se nj veprim i till i ministrit Buja, mbase edhe mund t jet i pritshm ngaq ai u kritikua ashpr me rastin e premtimeve q i bri ministrit turk rreth mundsis q n tekstet shkollore t historis t ndryshohet qndrimi i deritanishm rreth Perandoris Osmane si pushtues.

  Ndrkoh Buxhovi ka thn se Buja urdhrin e tij q ai mos t mbaj ligjrat n kt seminar e a dhn me fjalt, “nuk na duhet historia e tij”.

  Indeksonline
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 19. #58
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  pjestaret e UDB-s po dalin ne sken

 20. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ky,Ram Buja,ska drejte,te baje kete.Nuke ashte pune private,java e shkences,duhet gjdo mendim dhe dijuni te tregohen,pa mare parasysh,ai shkrovi librin dhe duhet te qmohet puna e Buxhovit.Me fjale tjera,rame buja nuke dine te foli shqipen,dhe tashe pengon shqipetarin te mer pjes ne javen shkencore,ky ashte nji turp i madh.

 21. #60
  i/e regjistruar Maska e Bajraku
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  499
  Faleminderit
  4
  6 falenderime n 6 postime
  LDK: PDK po falsifikon historin!

  Prishtin, 16 maj - Partia Demokratike e Kosovs (PDK), q do t bj shkenc me 400 e 80 mij euro n vit, e ka nisur ‘Javn e Shkencs’ sikur t ishte ‘java e shkencs s vet’, thuhet n nj reagim t Lidhjes Demokratike t Kosovs (LDK).

  “N sall, n pamjet q u bn publike, ishin t gjith, npuns e shrbtor, zvends e drejtor PDK-ist, por aty munguan shkenctart. Dhe kjo ishte e pritshme meq shkenctart e dijetart e Kosovs nuk kan t bjn me ‘shkencn’ e PDK-s, me mashtrimet e falsifikimet e qeveris s saj”.

  “sht qeveria e PDK-s q tash e nj vit, dit pas dite, po falsifikon historin e popullit shqiptar, qeveria q po falsifikon edhe t tashmen e Kosovs, qeveria q nuk dshiron ta dgjoj t vrtetn n asnj fush dhe pr asnj shtje”.

  “Nga kjo Jav, PDK-ja prjashtoi edhe shkrimtarin e historianin e njohur, Jusuf Buxhovin, njeriun q pr shkencn ka br m shum se q mund t bjn t gjitha ekipet q mund t ngarkoj ministri Ram Buja pr t falsifikuar. Buxhovi, edhe pse i ishte konfirmuar pjesmarrja me nj ligjrat, m 17 maj, u prjashtua, sepse kishte krkuar shkarkimin e Bujs, kur ky urdhroi falsifikimin e historis shqiptare”.

  “Sjelljet e till t qeveris s PDK-s, LDK e konsideron skandaloze dhe t papranueshme. LDK krkon veprime t prgjegjshme, respektim t puns e t dijes s figurave t njohura t kombit, si dhe prgjegjsi pr qeveritart q po sillen paprgjegjshm”, thuhet n reagim.

  LDK konsideron se kjo qeveri n vijimsi po e dmton arsimin dhe shkencn n Republikn e Kosovs, po shkel autonomin e institucioneve arsimore e shkencore, duke imponuar interesa t ngushta e duke rekrutuar militant partiak si kuadr akademik
  http://www.kohaditore.com/index.php?page=1,13,99725
  Ndryshuar pr her t fundit nga Bajraku : 16-05-2012 m 16:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •