Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 94
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Citim Postuar m par nga ikthus Lexo Postimin
  marre nga post#2 Dar_di


  Pellazgt - Shqiptart nga Naim Frasheri

  Ishte nj dit,
  q pellasgjit.
  Posi nj drit,
  mbuluan dhen.
  Duall ng' Asia,
  si mizria,
  dhe me ania,
  e hodh den.

  Pas pak her,
  duke przjer,
  ca me t tjer,

  'kemi tanin?
  Pellazgt - Shqiptart(Naim Frasheri)

  Ishte nj dit,
  q pellasgjit.
  Posi nj drit,
  mbuluan dhen.
  Duall ng' Asia,
  si mizria,
  dhe me ania,
  e hodh den.

  Pas pak her,
  duke przjer,
  ca me t tjer,

  'kemi tani n?

  .................................................. .................................................. .....................
  As un nuk di se 'tju thm....u krye bac !
  Ngitja pra nj permendore ktyre pellazgive qe na erdhen nga deti, mburruni me ta, nuk bht nami...
  un do i ruaj ilirt !
  Nuk kam 'ka shtoj pas ksaj...fund !
  sot Heshtja sht flori n demokraci !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 2. #22
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  58
  Postime
  1,804
  Ne raport me autorin ,shkrimtarin/intelektualin/historianin -Jusuf Buxhovi ne jemi nxenes dhe ai eshte mesues sigurisht.E ka deshmuar me nje pune te palodhshme,me nje studim te perjetshem dhe me nje perkushtim te rralle ndaj se vertetes historike te qenjes dhe mbijeteses shqiptare...Rrofshi per materialet dhe per videot,ishte nje freskim te ndegjoja nga autori vete se gershetimi i sojme familjar eshte themeli i te qenit njeri dhe kombetar,sidomos kur flitet per historine dhe kjo shtrihet si definicion edhe per gjithe kombin si nje familje e madhe ..Ka shpresa per kombin tone.
  I deshiroj shendet dhe jete te gjate autorit shume produktiv nga Gjakova!

  Me nderime,
  bili99
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Citim Postuar m par nga bili99 Lexo Postimin
  Ne raport me autorin ,shkrimtarin/intelektualin/historianin -Jusuf Buxhovi ne jemi nxenes dhe ai eshte mesues sigurisht.E ka deshmuar me nje pune te palodhshme,me nje studim te perjetshem dhe me nje perkushtim te rralle ndaj se vertetes historike te qenjes dhe mbijeteses shqiptare...Rrofshi per materialet dhe per videot,ishte nje freskim te ndegjoja nga autori vete se gershetimi i sojme familjar eshte themeli i te qenit njeri dhe kombetar,sidomos kur flitet per historine dhe kjo shtrihet si definicion edhe per gjithe kombin si nje familje e madhe ..Ka shpresa per kombin tone.
  I deshiroj shendet dhe jete te gjate autorit shume produktiv nga Gjakova!

  Me nderime,
  bili99
  Historia e Kosovs nga Buxhovi duhet te botohet edhe ne gjuhet tjera, kjo ka rndsi te madhe, sidomos pr pjesen e mesjetes, ndoshta e keni percjellur edhe ne video, Buxhovi ka aty ka aftsi t mdha, besoj se edhe ne keto volume ndjek kt qendrim te guximshem e kategorik; serbt poashtu si edhe turqit, n Kosov ishin qe te dy vetm si pushtues !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #24
  IT Professionals Maska e Sirius
  Antarsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  583
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Keshtu ndodh kur injoranti perkthen per intelektualin, Buxhovi shkelqente ne shqip por jo edhe ne frangjisht.
  Nothing comes from nothing

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Citim Postuar m par nga Sirius Lexo Postimin
  Keshtu ndodh kur injoranti perkthen per intelektualin, Buxhovi shkelqente ne shqip por jo edhe ne frangjisht.
  Faji ishte i tjerve, perkthyesit qe duhej te merrnin kete detyre nuk e moren, ky uni i ri, por termat dhe panjohsia fare ne histori e bene katastrof perkthimin, vertete me erdhi keq por u be tani...ka mundesi tjeter qe klipi te dublohet ose netitullohet, por kur te kemi kohe do e bejmi...shendet. Buxhovi ishet i shkelqyeshem ketu, e priten me admirim s ishte bindes.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Pjes nga parathnia e librit "KOSOVA", vllimi i par, t autorit Jusuf Buxhovi

  Prpjekja q t shkruhet historia politike e shtetit t Kosovs, si sht edhe ajo e shtetit shqiptar, nuk do t thot shkputje e nj pjese nga trsia, e as hapje e nj procesi t shkputjes s tyre, por pamje e natyrshme e nj prbashksie nga pjest e veta, gj q lejon q ngrehina etnike shqiptare, me t gjitha veorit e saj t shfaqet e ndrtuar nga lidhja e saj e brendshme (shpirtrore, shoqrore dhe kulturore), ku brthama e Dardanis antike, gjeografikisht, historikisht dhe politikisht, n t gjitha fazat, ka luajtur nj rol tejet t rndsishm, n mos vendimtar, edhe pse si term Kosova sht shum i von, q pr fat t keq, nga politika hegjemoniste serbomadhe dhe faktori ndrkombtar q e ka prkrahur at, sht kthyer n sinonim t ndarjes s dhunshme shqiptare astin q ajo do t identifikohet me “Serbin e vjetr”.

  Nisur nga ky qndrim, historia e Kosovs nga antika, mesjeta, koha e Perandoris Osmane, ajo nn pushtimin serbo-jugosllav, si dhe e shfaqjes s shtetit, qoft edhe si paralel, q do t shpallet n fillim t viteve t nntmbdhjeta t shekullit t kaluar, e deri te pavarsia, pra e gjitha kjo ndrton pamjen e historis s prbashkt t Shqipris s natyrshme, fillet e s cils lidhen me Pellazgt dhe rolin e tyre t madh pr parahistorin dhe historin, mbi t cilin ngrihet ajo q njihet si antikitet dhe qytetrim perndimor.

  S`do mend se ky kundrim, me t drejt, largon fokusimin historik nga mileniumi i par para ers son, ku rndom sht par ndrlidhja e shqiptarve me Ilirt dhe Ilirin, pr ta bartur te mileniumi i gjasht, pra te Pellazgt – banorve m t vjetr t Evrops, por edhe t Mesdheut n prgjithsi, t cilve, s voni, nga shkenctar t shumt me t drejt po u njihen meritat e indoevropianve klasik, mbi t cilt do t mbindrtohet helenizmi, ajo q quhet djep i qytetrimit njerzor dhe t gjitha zhvillimet e tjera.

  Pra, ky fokusim ka rndsi edhe pr shqiptart dhe historin e tyre ende gjithnj t pashkruar si duhet, ngaq shtyn gamn e kundrimit tutje pr katr mileniume, prej nga faktori pellazg, ose Pellazgjia qoft edhe n kuptimin e nj mbiemri q paraqet antart e njohur dh t respektuar antik (Homeri, Hesiodi, Herodoti, Tukididi, Isokrati, Demosteni, Skylasi, Aristoteli, Polibi, Cezari, Tit Livi, Taciti dhe t tjer), nxjerr n pah rolin e tyre jasht hapsirs s frkimeve t para t mvonshme me ata q do t shfaqen si Grek (n radh t par Doriont), si do t jet n Troj, n at nyj t rndsishme q lidh Ballkanin me Azin e Vogl, ku Dardant pellazg dalin themelues t Trojs dhe barts t nj faktori tejet t rndsishm t antikitetit, prej nga pastaj do t kemi prvijimet greke dhe ato romake.

  Natyrisht se ky kundrim tepr sfidues, me Dardant, Ilirt, Maqedonasit, Epirott dhe t tjert si eksponent t par kryesore t faktorit pellazg jasht dukjes “si barbar”, q do t`ua prcaktojn atyre ardhsit Grek, sipas t gjitha gjasave diku nga fillimet e shekullit VIII para ers son, Dardant dhe Dardanin e me kt edhe Kosovn e tanishme si pjes t pandashme t etnis shqiptare, e kthen n epiqendr t njrit nga zhvillimet kye t historis s antikitetit, dhe se, me kt, ajo q deri m tash sht par vazhdimsi ilire-shqiptare, jo vetm q nuk vihet n dyshim, por me nj koherenc katr mij e sa vjeare, fuqizohet dhe, kshtu, nj pikpamje shpesh e diskutueshme, fiton themelet e prhershme.

  Tek e fundit do t jen vet ngjarjet e mdha nga Lufta e Trojs e tutje (qoft si e imagjinuar nga Homeri), q Dardanis, si nyje q lidh Perndimin me Lindjen dhe, Dardanve si deg e veant e trungut t madh t familjes ilire dhe n prgjithsi pasardhsve t Pellazgve, do t`i vendos n nj sken t madhe historike, ku do t kalojn dhe do t sprovohen q t gjitha perandorit dhe qytetrimet e tyre nga ai grek, romak, bizantin, osman dhe austro-hungarez, pr t vazhduar edhe deri n kohn ton.

  Dar_di
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  "Prpjekja q t shkruhet historia politike e shtetit t Kosovs, si sht edhe ajo e shtetit shqiptar, nuk do t thot shkputje e nj pjese nga trsia, e as hapje e nj procesi t shkputjes s tyre, por pamje e natyrshme e nj prbashksie nga pjest e veta, gj q lejon q ngrehina etnike shqiptare, me t gjitha veorit e saj t shfaqet e ndrtuar nga lidhja e saj e brendshme (shpirtrore, shoqrore dhe kulturore), ku brthama e Dardanis antike, gjeografikisht, historikisht dhe politikisht, n t gjitha fazat, ka luajtur nj rol tejet t rndsishm, n mos vendimtar, edhe pse si term Kosova sht shum i von, q pr fat t keq, nga politika hegjemoniste serbomadhe dhe faktori ndrkombtar q e ka prkrahur at, sht kthyer n sinonim t ndarjes s dhunshme shqiptare astin q ajo do t identifikohet me “Serbin e vjetr”.""
  ===============================================
  Nuk e di se a do ta quanim ketu termin=shkeputje= se, ne kete rastin konkrete, derisa ne shqiptaret ishim vendas qe u pushtuam nga sebt, mendoj qe ne kete rast nuk quhet "shkeputje nga serbet" por lirim apo debimimi i pushtuesit na vendet tona. Pra duhet patur kujdes; shkeputje sht dika tjeter, psh mos te behet "shkeputje ndaj shqipris, me nje fjal kur ndahemsh nga nje komb ytjeter nuk mund te themi shkeputje, e ndryshe do ishte nese ne shqiptaret e kosoves do shkeputeshim nga shqipria, njashtu si u shkeputen austriaket nga gjermania, kjo pra do ishte shkeputje por besoj se pas shkeputjes vjene edhe bashkimi, pse jo kur behet fjala mbrenda nje membrane, nej celule e nje populli.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  "Nisur nga ky qndrim, historia e Kosovs nga antika, mesjeta, koha e Perandoris Osmane, ajo nn pushtimin serbo-jugosllav, si dhe e shfaqjes s shtetit, qoft edhe si paralel, q do t shpallet n fillim t viteve t nntmbdhjeta t shekullit t kaluar, e deri te pavarsia, pra e gjitha kjo ndrton pamjen e historis s prbashkt t Shqipris s natyrshme, fillet e s cils lidhen me Pellazgt dhe rolin e tyre t madh pr parahistorin dhe historin, mbi t cilin ngrihet ajo q njihet si antikitet dhe qytetrim perndimor."

  ==============================================

  problemi i pellazgeve sht se askush nuk i ka apre deri me sot, ata ishin nje popull diaspor apo vetem shprehje mitologjike, e te mirren sot pellazget si stergjysh te nje populli eshet nje rrezik i madh ketu para shkences, po flas per ne te ardhmen, e sa per te mbajtur kete qendrim per inati te serbeve e grekeve eshet gje tjeter se ne edhe pa mbeshtetjen e pellazgeve jemi poull i lashte e autokton ne trojet tona, mendoj se eshet e rrezikshme qe te ndertohet baza apo periadhja e nje populli ne baz te mitit, duke u bazuar ne dy rreshta te Homerit, dhe ate fjala eshet per pjesen tjeter te Odiseut kur ay pari ne kret njihet me popujt e ketij vendi qe ishin aty helenet eolet dhe "pellazget madheshtor"=e jo hyjnor= perkthimi ishte "magnjanim" qe do thote madheshtor dh ishn ne rendin e trete ...si popull i ketij ishullit.
  Pastaj, ti hedhet nej sy hartes, vrejmi se ku ishte kreta e ku gjendet kosova sot, per mendimin tim keta terma jane te panevojshem per nje liber te hsitorise se kosoves.
  Sa i perkete Dardanise, ketu edhe po te mos ishin vargjet e Homerit ne do kishim si argument mbrojtes se kjo deshmohet se deri vone ky vend quhej Dardnia si ng autoret e vjeter si edhe pas eres son, nuk ka kurrfare dyshimi ketu, e sa i perkete lidhjes se vargjeve te Homerit me Dardanine trojane, kjo eshte dika tjeter sepse me gjih mundin e etre dijetareve te botes ende sot nuk dihet se ku eshte Troja, kur eshte zhvillua lufta e Trojes dhe athua a ka egzistua Troja ndonjehere ?
  Te marrim edhe kete si argument te dyte se ne jemi trojanet homerik, edhe ketu eshte nje guxim i madh nga Buxhovi edhepse kritikat do vijne shum m von, per momentin na e shton knaqesin dhe mburremi me vete vehten, sepse e tera kjo eshet pjes qe i takon mitologjise e jo historis, prandaj kam frike se do sulmohemi nga te gjitha anet... me nje fjal; historia nuk mund te krijohet mbi mitin se e provuan kete paar neve edhe serbet por e dini se ka i gjeti...
  Neve na duhet nje histori reale, par kemi mjaft baza, argumente si ato te zbulimeve arkeologjike ku deshmohet se populli yni eshte ne keto troje edeh paar grekeve e para serbeve, e pa diskutueshme kjo...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  "S`do mend se ky kundrim, me t drejt, largon fokusimin historik nga mileniumi i par para ers son, ku rndom sht par ndrlidhja e shqiptarve me Ilirt dhe Ilirin, pr ta bartur te mileniumi i gjasht, pra te Pellazgt – banorve m t vjetr t Evrops, por edhe t Mesdheut n prgjithsi, t cilve, s voni, nga shkenctar t shumt me t drejt po u njihen meritat e indoevropianve klasik, mbi t cilt do t mbindrtohet helenizmi, ajo q quhet djep i qytetrimit njerzor dhe t gjitha zhvillimet e tjera. "
  ================================================
  "largon fokusimin historik nga mileniumi i par para ers son, ku rndom sht par ndrlidhja e shqiptarve me Ilirt dhe Ilirin, pr ta bartur te mileniumi i gjasht, pra te Pellazgt – banorve m t vjetr t Evrops"
  Edhe ketu sht nj rrezik i madh fare, te thuhet se Pelalzget ishin popull para historik sht leht derisa nuk sht argumentuar deri me sot askund nga shkenca, ndersa qe jane si popullsi agrikultoresh te ardhur ne mesin e mivjearit te VI po, kete shkenca ka arrijtur te japi te dhena se nga 4500 para krishti ne Gadishullin tone vijne nje poull agrikultor, dhe ketu nuk perputhet me keto t dhena me siper sepse as Homeri e as Herodoti ketu nuk mund te na ndihmojn asgj, qe te dy keta autor jetonin ne Azi te vogl qe lidhje nuk kishin se kush ishin barbaret e kush helenet, herodoti se pari nuk eshet ne gjendje te na japi te dhenat se kush ishin banore e Licis, te Halikarnasit, here thote jane nje popull qe flasin nje gjuhe tjeter here thote se ishin te ardhur nga Kreta... mandej edhe Etrusket i beri rremuj, duke i nxjerrur nga Lidia, pra nga vendi i pellazgeve ku pasi kalojne ne gadishullin tone ikin ne Italie, mirepo ndoshta i keni vrejtur rezulltatet e ADN kohes se fundit, se te gjithe keta popuj jan jo europian ? E ka dhe si do pergjigjemi neser nese pellazget do dlin te ardhur nga nje vend i larget ? Pra ne keto kurtha nuk eshet dashur te biem, tjeter gje eshet miti e tjeter eshte shkenca, qe sipas te dhenave shkencore ne si Ilire, kemi argumenet te forta, jemi autokton, por pellazget nuk kemi aftesi ti shpallim autokton, e tjeter eshet te vete knaqemi.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Kreksi, jam dakord me at q n librin e Jusuf Buxhovit duhet t trhiqet nj paralele ndrmjet fakteve relevante t mbshtetura n prova t sakta dhe n mes t asaj se a sht shkruar ky libr pr inate t grekve a serbve. Jam n fillim t leximit t tij dhe m intereson m tepr pjesa e antikes dhe mesjetes, ngase pr periudhn osmane dhe at pas Konferencs s Ambasadorve n Londr (1912-1913) tashm jam njohur me opinionin e autorit. Gjithsesi, nuk do t jap opinionin tim lidhur me kt libr historiografik, por me aq sa vrej, sa pr t plotsuar mendimet tuaja, Buxhovi n teorin e tij pellazgjike, jo vetm q mbshtetet tek autort antik si Homeri dhe t tjert, dhe madje nuk thot se ka ekzistuar ose jo Troja dhe lufta pr t, por kt tez e mbshtet edhe nga studiuesit si Hahn, Tunman, Bopp, Aref Mthie, filozofi Libniz etj. Do t prpiqem, gjithnj nse m premton koha, q t shkpus edhe pjes nga libri dhe t`i paraqes n kt tem. Mbase jan me interes pr lexuesit e studiuesit q akoma nuk e kan bler kt libr!

  Do t pyesja nse e keni n dor at ose jo?!

  Prshndejte!

  Dar_di
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  “Kosova” e Buxhovit

  10-02-2012

  Nga Akademia e Shkencave dhe Arteve t Serbis, ai u konsiderua si libr pa baz shkencore e q prmban fantazi t rrezikshme n shrbim t Shqipris Etnike. Por, Jusuf Buxhovit kjo padyshim q nuk i pengon, e ai madje edhe pati kundrprgjigje taktike ndaj akuzave.

  Vepra e tij “Kosova – 1,2,3” do t promovohet n kryeqytet, gjegjsisht n Bibliotekn Kombtare dhe Universitare, m 16 shkurt n orn 12:00. “Kosova” e Jusuf Buxhovit sht libri i par historiografik i ksaj natyre.

  N hyrje, autori bn t ditur se fjala sht pr nj shkrim gjithprfshirs t historis shqiptare nga antikiteti e deri n kohn ton, ku Kosova jo vetm q nuk shihet e shkputur nga koncepti i Shqipris s natyrshme, por ajo paraqitet si qendr e saj shpirtrore, kulturore dhe shtetrore.

  Me kt rast, autori, fokusimin e prqendron te Pellazgt, ku Dardant dhe Dardania paraqiten trungu kryesor i asaj q m von njihet si vazhdimsi iliro-shqiptare. Duke shfrytzuar shum burime nga historiografia botrore, vemas ato nga autort antik, Buxhovi nxjerr prfundimin se Dardant jan themelues t Trojs dhe barts t qytetrimit antik, i cili padrejtsisht u sht atribuuar grekve, t cilt erdhn shum von dhe prvetsuan gjith qytetrimin pellazg, madje edhe shkrimin e tyre.

  Sipas Buxhovit, edhe eposi i madh botror “Iliada” dhe filozofia antike paraqesin trashgimi shpirtrore t shqiptarve.

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Citim Postuar m par nga Dar_di Lexo Postimin
  Kreksi, jam dakord me at q n librin e Jusuf Buxhovit duhet t trhiqet nj paralele ndrmjet fakteve relevante t mbshtetura n prova t sakta dhe n mes t asaj se a sht shkruar ky libr pr inate t grekve a serbve. Jam n fillim t leximit t tij dhe m intereson m tepr pjesa e antikes dhe mesjetes, ngase pr periudhn osmane dhe at pas Konferencs s Ambasadorve n Londr (1912-1913) tashm jam njohur me opinionin e autorit. Gjithsesi, nuk do t jap opinionin tim lidhur me kt libr historiografik, por me aq sa vrej, sa pr t plotsuar mendimet tuaja, Buxhovi n teorin e tij pellazgjike, jo vetm q mbshtetet tek autort antik si Homeri dhe t tjert, dhe madje nuk thot se ka ekzistuar ose jo Troja dhe lufta pr t, por kt tez e mbshtet edhe nga studiuesit si Hahn, Tunman, Bopp, Aref Mthie, filozofi Libniz etj. Do t prpiqem, gjithnj nse m premton koha, q t shkpus edhe pjes nga libri dhe t`i paraqes n kt tem. Mbase jan me interes pr lexuesit e studiuesit q akoma nuk e kan bler kt libr!

  Do t pyesja nse e keni n dor at ose jo?!

  Prshndejte!

  Dar_di
  Falemenderit shum Dar_di, librin e pres edhe un e me padurim, per momentin lexoj vetem pjes te shkeputura te permbajtjes s ketyre librave, poashtu edhe mua me intereson pjes antike si dhe epoka e Bizantit qe sa i perkete kesaj periudhes jam i bindur se autori Buxhovi do ta kete lidhur mir edhe kt periudh me ardhjen e sllaveve ne gadishullin ilirik, pra mezi pres ta lexoj edhe kete pjes, ndersa per pjesen osmane ka dhn deshmi edh me par si me romanin e Gjon Nikoll Kazazit, por sa i perkeet anikitetit eshte e nderlikuar kjo qeshtje sepse ne shekullin e XIX-t po ti lexojmi keta autor, asnjeri nuk arri te thot te njejten gj per origjinen pellazge, derisa ne fund te shekullit XIX_t pellazget mbeten n harres sa qe sot ne tekstet e lamis se historise askush nuk i njeh pellazget, fare, kurse iliet i njohin dhe posa u mesuan me ne se ne shqiptaret jemi pasardhsit e tyre, tani duhet nisur os e mbshtjellur lmshin edhe njehere, ne kete periudh ku pellazget fare nuk kane simpati m ne europ se po te kishin, do ishin te njohur. Pra, ketu e kam friken se kerkjmi dika me te madhe per te humbur ate me te shtrenjten, origjinen shqiptare nga iliret qe populli yni eshte i ndertuar mbi kete trung prej dekadash dhe mendoj se eshte heret per tu folur se nuk kemi bere kerkime arkeologjike fare.
  Mandej, sa i perket e unitetit ton kombtar, mendoj se teza e races Dinarike do ishte m e qendrueshme sepse nga ky kende do ishin perfshir te gjithe shqiptaret ne gadishull pa dallim "as trojane e as dardan" sespe me nje fjal dinariket jane me te lashte si rac kurse pas tyre vjene qytetrimi i Vines, qe ne fakt perfshine vetem kosoven por jo teresine eshqiperise, pra si e shifni, do kemi probleme ne te ardhmen me keto vetknaqesit qe i ndjejmi tani per tani...Njehere pres te me vje libri, nuk kam te drejet te flas pa e lexuar librin, kalofshi mire dhe falemenderit, shendet.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  JUSUF BUXHOVI Intervistoi: Rozafa KELMENDI

  Qytetrimi shqiptar barts i qytetrimit indoevropian

  Shkrimtari dhe historiani Jusuf Buxhovi, pak dit m par ka botuar librin me tre vllime “Kosova’’ q sjell nj prmbysje konceptuale e metodologjike jo vetm n botimet serbe pr Kosovn, por edhe n vet botimet e deritanishme shqiptare n prgjithsi. Pak dit pasi doli nga shtypi, ky libr i trboi historiant serb, t cilt doln me deklarata se libri nuk sht i bazuar n fakte shkencore. N kt libr argumentohet teza pellazge dhe pr her t par n historiografin ton, qytetrimi shqiptar shihet jo vetm si pasardhs po edhe si barts i qytetrimit indoevropian

  INTERVIST ME SHKRIMTARIN DHE HISTORIANIN JUSUF BUXHOVI
  Intervistoi: Rozafa KELMENDI

  Zhurnal Plus: Libri juaj me tre vllime “Kosova’’ sjell historin e munguar t Kosovs. N pak fjal, ka paraqet libri “Kosova’’?

  Buxhovi: “Kosova” n tre vllime paraqet historin shpirtrore, por edhe shoqrore dhe politike t shqiptarve nga antikiteti e deri te koha jon. sht kjo, pra, nj histori e Shqipris s natyrshme, ku Kosova (Dardania antike) luan nj rol t veant si epiqendr e t gjitha zhvillimeve historike, ku shqiptart jo vetm q shfaqen si entitet, por edhe si barts t ktyre zhvillimeve.

  Zhurnal Plus: Libri i par flet pr Antikn dhe Mesjetn, dhe ktu paraqiten pellazgt si barts t qytetrimit antik. Ku bazohet ky konstatim?

  Buxhovi: Libri i par i kushtohet ksaj problematike, e cila n njfar mnyre me pa t drejt ishte larguar nga historiografia shqiptare, meq teoria ilire shfaqej “m e kapshme” prnga t dhnat dhe ishte n prputhje me trendet historiografike t shekullit XIX dhe XX, ku antikiteti duhej t’u atribohej, pa t drejt, grekve, si barts t helenizimit. Nj pjes e shkenctarve gjerman por edhe evropian, helenofil, mbshtetn arianizmin mbi kt komponent, me ka Greqia dhe qytetrimi helen duhej t rikthehej n skenn historike shtetrore t Ballkanit, si ndodhi n t vrtet n vitin 1832. Me kalimin e kohs, n shkenc filloi t mbizotroj vlersimi se antikiteti nuk u atribuohej grekve, por nj populli tjetr, m t lasht, Pellazgve, t cilt ata i gjetn n ato pjes pasi q u vendosn n to. Autort e vjetr grek, nga Homeri, Platoni, Herodoti, Turqididi e t tjer, bjn t ditur pr Pellazgt hyjnor, prej t cilve i morn t gjitha, nga zotat, mitet e deri te rendi shoqror dhe kultura elementare, ku ishte edhe shkrimi. Pra, kto dhe argumente t ngjashme, tash mbshteten me t madhe nga shkenctar botrore, t cilt vendin kryesor n antikitet ua japin Pellazgve.

  Zhurnal Plus: Fakte t rndsishme historike keni paraqitur edhe n pjesn q ka t bj me Perandorin Osmane. Cilat jan pikat kryesore q do t duhej rishqyrtuar n librat ekzistues t historis?

  Buxhovi: Pushtimet osmane n Ballkan paraqesin nj kapitull t veant, pasi q ato kan t bjn edhe me nj ndeshje qytetrimesh, pra t islamit me krishtrimin. Meq shqiptart i takonin krishtrtimit dhe nga Bizanti e tutje, ishin ndr t part q e pranuan, ather ishte m se e natyrshme q ata t part t ndeshen me osmant, si ndodhi edhe n Fushn e Dardans n vitin 1389. Kjo ndeshje, dhe kjo disfat, megjithat paraqiste edhe nj ndryshim t rndsishm shoqror, politik dhe shpirtror me t ciln u ndeshn shqiptart gjat pes shekujsh, me ’rast mund t thuhet se ata pas rezistencs s par gjat kohs s Sknderbeut, filluan t’u prshtaten rrethanave, pra t pranojn realitet dhe t sillen n prputhje me to. N kto rrethana, megjithat, prkundr pranimit t islamit nga nj pjes e mir e tyre, shqipart ruajtn etnin e tyre, ruajtn gjuhn si dhe qenien e tyre, dhe kjo ishte e mundur n saje t asaj se gjat Perandoris Osmane nj pjes e madhe e tyre u vetqeverisn (me ann e Kanunit), gj q ishte nj pajtim midis tyre dhe Perandoris. Ishte edhe sistemi i spahinjve dhe ai i jenierve, ai q Shqiptarve u mundsoi t akomodoheshin m mir se t tjert n kt perandori. Sidoqoft, nga koha e Tanzimatit e tutje, vemas gjat Krizs Lindore e tutje, kur ishte m se e qart se Perandoria nuk e kishte t gjat qendrimin n pjesn evropiane, shqiptart do t ballafaqohen me dilemn e sjelljes s menur n mnyr q t mbroheshin nga grabitjet e fqinjve (sllavve dhe grekve), por njherash edhe ta ruanin etnin e tyre, duke mos rn n konflikt me Perandorin. N kto rrethana, lindi edhe shqiptarizmi (rilindja kombtare) si nj koncept politik dhe intelektual, me t cilin duhej t krijoheshin rrethanat pr shfaqjen e shtetit t ardhshm shqiptar,i cili duhej t dilte nga nj marrveshje midis Perandoris por edhe fuqive t mdha evropiane. Ky zhvillim, q paraqet rrugn nga Shqipria osmane te Shqipria evropiane, pra nga autonomia (Lidhja Shqiptare e Prizrenit 1878) deri te shteti i pavarur (1912), krkon t rishikohet, meq aty gjendet edhe elsi q shpjegon kompeksitetin e asaj q paraqet prputhje por edhe shprputhje midis islamizmit dhe shqiptarizmit si dhe t osmanizmit dhe shqiptarizmit.

  Zhurnal Plus: Mbi baz t faktografis shkencore, ju keni konluduar se nuk ka pasur shtet mesjetar serb e as Kish Ortodokse serbe. Kjo shfaq t kundrtn e asaj q flet jo vetm historia serbe por edhe versioni m i ri i "Historis s popullit shqiptar" apo jo?

  Buxhovi: Kjo sht shtja q m s lehti argumentohet, ngaq “shteti mesjetar serb” dhe kisha ortodokse serbe n Kosov, nuk paraqesin kurrfar realiteti pos q jan pjes e gnjeshtrave t historiogafis serbe, e cila nga “Nartanja” e Garashaninit e tutje (1844) ndrtoi “mitin e Kosovs” si qendr mesjetare serbe, mbi t cilin pastaj u hartuan programet shfarosse kundr shqiptarve, si ishin ato t ubrilloviqit dhe ai i fundit i Qosiqit i vitit 1986. Historiografia objektive botrore, nuk e pranon t ashtuquajturin shtet mesjetar dhe me t drejt, ngaq n mesjet, gjat Bizantit, kishte vetm zhupani sllave, si kishte edhe principata t arbrit, t cilat u shfaqn nga shekulli IX e tutje. Zhupanit sllave, ishin dinamike, dhe pushtuese, meq krkonin hapsir n pjest m t prshtatshme pr jet, si ishin ato t arbrve, ku ata ishin autokton dhe gjat Bizantit shfaqeshin si faktor shtetndrtues, ndrsa sllavt rrnues dhe pushtues. Por, pr fat t keq, historiografia shqiptare, nuk ishte kritike ndaj ktij fakti, dhe nga varianti i saj i par, i vitit 1953, pranoi versionin e “shtetit mesjetar serb” si dhe t kishs ortodokse serbe n dm t asaj q ishte pjes e trashgimis krishtere, t ciln shqiptart e pranuan ndr t part n shekullin IV, ndrsa sllavt n shekullin X.
  Ky fiksim, pra ai pr shtetin mesjetar serb, vazhdon t mbetet edhe mtutje te historiografia shqiptare e Tirans dhe Prishtins, gj kjo q mund t’i ket egrsuar shum “akademikt” serb t reagojn me pezm ndaj qndrimit tim ndryshe, i cili, po qe se nuk u pranua nga historiografia shqipare, ather ai do t jet kompatabil me at t historiografis hegjemonsite serbe, gj q paraqet nj burim pr historin shqiptare dhe vazhdimsin e saj nga antikiteti e deri te koha jon. Ky qendrim ka br q politika e paprgjegjshme e Kosovs, ta pranoj edhe pakon e Ahtisarit, me ann e t cils, Beogradi po krijon eksteritoralitet n Kosov dhe enklava ortodokse, t cilat do ta mbajn peng dhe do ta destabilizojn shtetin e Kosovs.

  Zhurnal Plus: Si i komentoni reagimet nga Instituti i Historis s Akademis s Shkencave dhe Arteve t Serbis ?

  Buxhovi: T pritshme, por jo gjithaq histerike, si u shfaqen. Natyrisht se ato nuk do t ishin t tilla, po qe se mos t’u digjte e vrteta, t ciln ata e din, por nuk ua kishte marr mendja se do t shfaqet n nj projekt privat t nj historiani, kur ai, si thash, deri m tash, nuk ishte kundrshtuar nga historiogafia institucionale e Tirans dhe e Prishins.

  Zhurnal Plus: N pjesn e tret, q prfshin priudhn nga Konferenca e Londrs deri te Protektorati Ndrkombtar, rndsi e veant i kushtohet rolit t Kosovs n formimin e shtetit shqiptar. far jan faktet q argumentojn se Kosova politikisht dhe shpirtrisht ka bartur barrn e proceseve q kan uar te shteti shqiptar?

  Buxhovi: Edhe ktu Kosova, nga Kriza Lindore e tutje, shfaqet si epiqendr por edhe strumbullar i ktij zhvillim. Mjafton t prmendet Lidhja Shqiptare e Prizrenit prej nga doli edhe Qeveria e par Shqiptare nga koha e Sknderbeut e tutje, e cila bri t ditur se shfaqja e shtetit shqiptar ishte e pashmangshme. N kt kontekst Kosova ishte n fokus t zhvillimeve q quan te rnia e Perandoris Osmane (Revolucioni xhontur i vitit 1908 dhe kryengritja e Kosovs e vitit 1912), q ia hapi rrugn pavarsis s Shqipris.

  Zhurnal Plus: “Kosova” sht libri i par historiografik i ksaj natyre. Sipas jush, pse nuk jan zbardhur m hert kto fakte shkencore?

  Buxhovi: Dy faktor kan ndikuar q puna ime t marr kahun e duhur: e para rnia e ideologjis komuniste n Shqipri, si dhe shprbrja e Jugosllavis dhe shfaqja e shtetit t Kosovs. Q t dy kta faktor kan krijuar rrethanat pr nj pun t till.

  Zhurnal Plus: Sa u ka marr koh mbledhja e materialeve pr kt libr dhe a keni hasur n pengesa gjat puns suaj hulumtuese-shkencore ?

  Buxhovi: Kam punuar pr shum vite, duke vjelur arkivat gjermane dhe ato vieneze, por puna ime intensive te kjo shtje ka filluar nga dita e shpalljes s pavarsis s Kosovs.

  Zhurnal Plus: A ka qen i vshtir botimi, pasi nuk keni pasur prkrahje institucionale?

  Buxhovi: Nuk kam pasur kurrfar prkrahje institucionale e as q e kam krkuar kt, meq ashtu do ta humbja autonomin shkencore, por kjo nuk i liron nga (pa)prgjegjsia institucionet tona q t punohet n kt drejtim. Pres, q puna ime t ohet m tutje, qoft duke u kritikuar aty ku duhet, qoft duke u plotsuar ose vazhduar...

  Zhurnal Plus: Tashm ka filluar edhe prkthimi i librit n gjuhn angleze? A planifikoni ta prktheni n t tjera gjuh?

  Buxhovi: Botimi n gjuhn anglishte do t dal nga vjeshta. Parashihet q n Uashington t promovohet m 28 nntor, me rastin e 100 vjetorit t Pavarsis s Shqipris. Ka nisma nga shoqata dhe grupe t ndryshme jasht vendit, q t prkthehet edhe n gjuh t tjera (gjermanisht dhe spanisht). Kjo do ta rrumbullaksonte edhe m porosin time, sepse neve na duhet opinioni i jashtm, i cili prej m shum se nj shekulli sht bombarduar nga gnjeshtrat e historografis hegjemoniste serbe, t cilat nuk sht leht t demantohen, vemas nse heshtet, si po ndodh me Akademit n Tiran dhe Prishtin.

  Zhurnal Plus: Promovimi i librit nuk sht br ende? Do t ket promovime tjera prpos n Prishtin ?

  Buxhovi : Promovimi do t bhet m 16 t ktij muaji n Prishtin, me rastin e 4 vjetorit t shtetsis s Kosovs. Parashihet nj promovim n Tiran (n maj) dhe nj n Shkup (qershor).

  ================================================== =============
  Nese i ngatrrojmi keto kater sfera;

  1.Raca Dinarike
  2.Qytetrimi i Vines
  3.Qytetrimi Pellazg
  4.Indo Europianizmi

  ...dhe nese te gjitha keto i fusim ne nje thes; si Pellzgjike, e here here si Indo Iuropianizem e here si Arian pr te ardhur deri tek Ilirt e shqiptaret, pa e rrespektuar kronologjine ose Boshtin e Historis, treni del prej binarve...nese nuk ka dalur dri me tani !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 10-02-2012 m 16:50
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 14. #34

  Botime t reja: Historia e Kosovs

  Botime t reja: Historia e Kosovs


  Kto dit t ftohta dimri, janar, 2012, doli nga shtypi "Historia e Kosovs" e historianit nga Gjakova Jusuf Buxhovi.
  Libri ka tri vllime:
  Vllimi i par: Antika dhe mesjeta,
  Vllimi i dyt: Perandoria osmane
  Vllimi i tret: Nga konferenca e Londrs deri te protektorati ndrkombtar.
  Botues t ktij projekti, t parit n historiografin shqiptare, jan "Faik Konica" nga Prishtina dhe "Jalifat Publishing" nga Hjustoni i SHBA-ve.

  Libri "Kosova" e Jusuf Buxhovit sht libri i par historiografik i ksaj natyre. N hyrje, autori bn t ditur se fjala sht pr nj shkrim gjithprfshirs t historis shqiptare nga antikiteti e deri n kohn ton, ku Kosova jo vetm q nuk shihet e shkputur nga koncepti i Shqipris s natyrshme, por ajo paraqitet si qendr e saj shpirtrore, kulturore dhe shtetrore.
  Me kt rast, autori, fokusimin e prqendron te Pellazgt, ku Dardant dhe Dardania paraqiten si trungu kryesor i asaj q m von njihet si vazhdimsi iliro-shqiptare.
  Duke shfrytzuar shum burime nga historiografia botrore, vemas ato nga autort antik, autori, Jusuf Buxhovi nxjerr prfundimin se Dardant jan themelues t Trojs dhe barts t qytetrimit antik, i cili me pa t drejt u sht atribuuar grekve, t cilt erdhn shum von dhe prvetsuan gjith qytetrimin pellazg, madje edhe shkrimin e tyre. Sipas Buxhovit, edhe eposi i madh botror "Iliada" dhe filozofia antike paraqesin trashgimi shpirtrore t shqiptarve.
  Shikuar nga ky prizn, "Kosova" e Buxhovit historin shqiptare e zhvendos nga mileniumi i dyt (teoria ilire) te ai i katr, gj q duke u ndrlidhur me Pellazgt, at e kthen n qendr t antikitetit. Autori, po ashtu, edhe themelimin e Perandoris s Roms dhe t t Bizantit e lidh me trashgimin pellazge (dardano-ilirt), ku ata dalin si barts t qytetrimit perndimor, por edhe t ngrehinave t tyre politike dhe shtetrore.
  Nj rishikim tjetr sht edhe ai q ka t bj me t ashtuquajturin shteti mesjetar serb dhe kish mesjetare serbe, t cilat Buxhovi i sheh si konstrukte t historiografis hegjemoniste serbomadhe t shekullit t kaluar, gnjeshtrat e s cils, pr fat t keq, i ka pranuar edhe historiografia ideologjike shqiptare, t cilat, edhe sot e gjithditn, vazhdon t'i prdor "si t vrteta historike".
  Duke u bazuar n nj faktografi shkencore, Buxhovi nxjerr prfundimin se n mesjet nuk ka pasur shtet serb, e as kish serbe, pos zhupani, t cilat kan qen pushtuese dhe n dm t etnis arbrore, mbi t ciln pastaj sht ndrtuar miti mesjetar serb. Buxhovi, madje vlerson se edhe e ashtuquajtura Rashk, q proklamohet si "qendr e shtetit serb", ka t bj me Tribalt (Dardan t sllavizuar).
  Rishqyrtime t rndsishme paraqiten edhe n pjesn q ka t bj me Perandorin Osmane dhe me krizn lindore n prgjithsi, ku po ashtu, Kosova shfaqet si qendr e gravitetit politik dhe kulturor shqiptar, (Lidhja Shqiptare e Prizrenit, Revolucioni Xhonrturk dhe Katrmbdhjet pikat e Hasan Prishtins, t vitit 1912), q i ka paraprir pavarsis s Shqipris.
  Me interes sht edhe pjesa e tret, ajo e shtetformimit shqiptar, me 'rast autori sjell nj pamje tjetr nga ajo q sht par nga historiografia ideologjike shqiptare.

  Kush sht Jusuf Buxhovi?

  Jusuf Buxhovi ka lindur n Pej, m 4 gusht t vitit 1946. Fmijrin e kaloi n Gjakov, ku kreu shkollimin e mesm. N vitin 1968 u diplomua n Universitetin e Prishtins (Dega e Gjuhs dhe e Letrsis Shqipe), ndrsa n vitin 1979 n Degn e Historis t Universitetit t Prishtins magjistroi n temn "Lidhja Shqiptare e Prizrenit n dokumentet gjermane".
  Karriern e gazetarit e filloi n gazetn "Rilindja" n vitin 1967, fillimisht si gazetar i kulturs, e m von redaktor i saj. Nga viti 1976 deri n vinin 2000 ishte korrespondent i prhershm i ksaj gazete, i akredituar n Bon t Gjermanis. Pas mbylljes s saj, vazhdoi karriern si publicist i pavarur. Deri tash ka botuar kto vepra:

  1. "Cirku", tregime. "Rilindja" 1972
  2. "Pioni", tregime . "Rilindja" - 1975
  3. "Matankrena" - roman. "Rilindja" - 1976
  4. "aste" - vshtrime letrare. "Rilindja" -1978
  5. "Dinozauri" - dram. "Rilindja" - 1979
  6. "Shnimet e Gjon Nikoll Kazazit" - roman. "Rilindja" - 1982
  7. "Ura e Fshejit" - novela. "Rilindja" - 1983
  8. "Pranvera e zhveshur" - dy drama. "Rilindja" - 1984
  9. "Nata e shekujve" - roman. "Rilindja" - 1985. (Fitoi mimin vjetor t Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs)
  10. "Galeria e t vdekurve" - roman. "Rilindja" - 1987
  11. "Libri i t mallkuarve"- roman triptik . "Rilindja" -1989. ( Fitoi mimin letrar "Hivzi Sulejmani")
  12. "Prap vdekja 1" - roman. "Rilindja" - 1991 (Fitoi mimin vjetor t Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs)
  13. "Prap vdekja 2" - roman. "Rilindja" -1993
  14. "Prap vdekja 3" - roman. "Rilindja" - 1995
  15. "Qyteti i dnuar me vdekje"- roman. "Faik Konica" - 2000
  16. "Letrat pr Kryeprincin"- roman. "Faik Konica" - 2003
  17. "Vdekja e Kolonelit" - roman. "Faik Konica" - 2004
  18. "Vera e fundit e Gjin Bardhit" - roman. "Faik Konica" - 2004
  19. "Kujtimet e zonjs Von Braun"- roman. "Faik Konica" - 2005
  20. "Kodi i dashuris"- roman. "Faik Konica" - 2006. (U nderua me mimin kombtar "Azem Shkreli", si vepra m e mir e vitit)
  21. "Udhtimi i Mendim Drinit"- roman. "Faik Konica" - 2006.
  22."Libri i Bllacs - 1, Shnime nga psikiatria" - trilogji. "Faik Konica" - 2007.
  23."Libri i Bllacs - 2, Bota e prmbysur e Urtakut" - trilogji."Faik Konica" - 2007.
  24."Libri i Bllacs 3, Etr e bij" - trilogji. "Faik Konica" - 2007.
  25."Fletza gjermane" - publicistik. "Faik Konica" - 2008.
  26."Kongresi i Berlinit 1878" - historiografi. Botoi "Faik Konica" - 2008.
  27."Libri i Gjakovs" - roman. Botoi "Faik Konica" - 2008.
  28. Kthesa historike: Vitet e Gjermanis dhe Epoka e LDK-s historiografi. Botoi Faik Konica 2008.
  29. Jeta lakuriqe, tregime. Botoi Faik Konica 2009.
  30. Kthesa historike 2: Shteti paralel dhe rezistenca e armatosur historiografi. Botoi Faik Konica 2009.
  31.Kthesa historike -3: Lufta e Perndimit pr Kosovn historiografi. Botoi Faik Konica", 200920. "Kodi i dashuris"- roman. "Faik Konica" - 2006. (U nderua me mimin kombtar "Azem Shkreli", si vepra m e mir e vitit)
  21. "Udhtimi i Mendim Drinit"- roman. "Faik Konica" - 2006.
  22."Libri i Bllacs - 1, Shnime nga psikiatria" - trilogji. "Faik Konica" - 2007.
  23."Libri i Bllacs - 2, Bota e prmbysur e Urtakut" - trilogji."Faik Konica" - 2007.
  24."Libri i Bllacs 3, Etr e bij" - trilogji. "Faik Konica" - 2007.
  25."Fletza gjermane" - publicistik. "Faik Konica" - 2008.
  26."Kongresi i Berlinit 1878" - historiografi. Botoi "Faik Konica" - 2008.
  27."Libri i Gjakovs" - roman. Botoi "Faik Konica" - 2008.
  28. Kthesa historike: Vitet e Gjermanis dhe Epoka e LDK-s historiografi. Botoi Faik Konica 2008.
  29. Jeta lakuriqe, tregime. Botoi Faik Konica 2009.
  30. Kthesa historike 2: Shteti paralel dhe rezistenca e armatosur historiografi. Botoi Faik Konica 2009.
  31.Kthesa historike -3: Lufta e Perndimit pr Kosovn historiografi. Botoi Faik Konica", historiografi. Botoi Faik Konica 2009.

  Mexhid YVEJSI, Gjakov

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Shum falemenderit Dar_Di !

  Shum bindshm sht prezantuar autori yni Jusuf Buxhovi, e dija q sht guximtr, por vertet, sa i perket mesjetes, Buxhovi sht krenaria jon, m kt perfundimin se, "nuk ka patur kurr shtet mesjetar serb n Kosov dhe e tera ishte pikje e serbve ne bashkpuim me aleatet q dihen rretanat ....dhe mir ia ka br serbve, me kt perfundon procesi i te ashtuqujtjtures "serbia djepi i kultures serbe" dhe ka te drejt Buxhovi se, serbt n tr egzistencen e tyre kosovn e pushtuan vetm n nj periudh kohzgjatjje prej 192 vitesh, n krahasim me turqit q na pushtuan 500 vjet... gj q miti serb duhej te rrxohej sot o nesr...mir m vje qe u rrexua nga Buxhovi i Madh, i urojmi suksese !

  =======================================

  P.S; sht dika tjeter q nuk pajtohem m teorin pellazge por mendoj m mir te mbetej gjeni ilirian vendas dhe autokton si cimentim i popullit shqiptar se sa mburrja e lavderia e nje qytetrimi pellazg prrallo 5000 vjear, t cilt shkenca moderne i sjell nga azia...mirpo mir e tha edhe Buxhovi se, ktu mund te priten edhe reagime dhe korrigjime dhe se edne NUK I KEMI VEN PIKEN, jemi pasardhes t pellazgeve apo jo, por pranohen kritikat dhe vijohen hulumtimet...si dhe priten kunder tezat, ketu pra ka rendsi fjalimi i Buxhovit n kt promovim t librit te tij "Historia e Kosovs" q del nga shpirti i nj intelektuali se nuk i dihet, nesr ka mundsi ndoshta se shkenca bashkohore do ta vertetoje se pellzgt nuk ishin autokton n Gadishullin Ilirik por te ardhur nga Azia, e ka do te benim ne athere dhe si do te reagonim si popull n pergjithsi ? .. Te mbesim Ilir besoj se nuk sht ligshti as nenshtrim por krenari, kjo sht prova m vendimtare e hsitrois kombtare e njohur nga dijetaret botnor dhe Enciklopedite botrore qe nuk e luan as TOPI ! Pra ta gzojmi kt vend t lir nga lirt tan, ky trung q na bashkon edhe sot si shqiptar !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 16-02-2012 m 14:06
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Historia e civilizimeve europiane e par sipas shkences te diteve te sotme

  Popujt Azianik:


  Aziatikt ndahn n dy deg mjerisht q nuk e dijmi se gjuht e tyre a ishin t njejtes familje apo jo.

  Popujt e veriut t Azis jan stergjyshrit e popujve t gjuhs eusakaro-kaukaziane, nga rrjedhin gjuht Baske, Gjeorgiane dhe Qerkeze.

  Ndrsa popujt Aziatik t jugut; Pellazgt q flisnin kt gjuh t ketij populli q tani ka humbur, ku ishin t shperndar n kohn e Neolitit deri n Lindjen e Afrme, si dhe n Europ duke sjellur me vete tekniken e Agrikultures, t blegtoris deh keramiks.

  Civilizimet Aziatike ishin n ngritje t madhe t zhvillimit ku Pellazgt e Krets dhe Anatolis kishin pikur nj shkrim mirpo u zhduken nga invadimet pontike.

  Natufiant:

  Natufiant jan stergjyshrit e t gjith popujve aziatik q u qfaqen n Neolitik. E kan vijuar nj evolucion t gjat n kto vende q nga Paleolitiki.

  Pishtarin e ketij civilizimi e merr nj fis nga veriu, Myrejbetient, qkrijuan agrikulturen e par.

  Mirpo dal nga dale kt civilizim e zvendson populli Natufian.

  Myrejbetient;

  Asianiket Myrebejtien jan nj deg e Natufianve.

  Mlekt:

  Civilizimi m i vjetr i njohur deri m sot tek popujt e Mlekve sht civilizimi i Zarzienve, 10 000 para krishti, pastaj Mlekast ndahen n dy deg; njra n jug t liqenit t Vanit(Armani) dhe tjetra deg n jug t liqenit Urmia.

  Rreth 6700 para krishti njihen kultivatoret e dhive dhe te deleve, nga Hati edhe kta Myrejbetien.

  N Miliennumin e II-t para Krishti, nn influencen e Sumerve, Elamitt q ishin edhe keta popull Mlekas perendimor, pikin nj sistem t shkrimit dhe q e perhapin deri n Iranin perendimor. Pr t'iu ikur sulmeve indo europiane Ariane dhe Indus, disa fise leshuan vendin e quajtur Kopet Dagh dhe shojn n Afganistan.

  Kah fundi i Milenumit t II-t Indo Europiant Arian dhe Indus e pushtojn Iranin dhe Afganistanin ku dhe sjellin bronxin.

  Triaaletient Hatis:

  Asianikt Hatti jan nj deg e trialetienve, proto Kaukazienve, te cilt rreth 7200 deri 7000 para krishti perhapin kulturen e grurit dhe t trrshrs, fillojn t ndertojn shtepi katrore kah lindja dhe perparojn kah lindja n Anatolin qendrore, ku pastaj rreth 5000 apo deri 4500 para krishti azianikt Pellazg t Kan Hasanit II si dhe t Bejkesultanit do ta pushtojn Anatolin jugore, duke i shtyer Trialetient Hattis kah veriu. M von kur Indo Europiant nezit formojn nj perandori n Anatolin qendrore, marrin emrin Hittit, n pekujtim t popullit t mundur t ktij vendi, Hatis.

  Seskelt:

  Seskelt ishin m siguri nj deg e azianikve trialetien, t ardhur nga Hailari i Anatolis pr tu instaluar n Greqi. Seskelient mundn rreth vitit 4400 para krishti nga Pellazgt ku i kemi gjetur shenjat e fshatrave t tyre t djegura. Nj pjes e Seskilienve instaloht n Italin jugore rreth vitit 3800 deri 3200 parakrishti t cilt m von edhe ktu pushtohn nga Pellazgt Diminien t ardhur nga Greqia.

  Amukiant:

  Pellazgt Amukian rrjedhin nga Myrebetient perendimor, t cilt rreth 4500 deri 4100 para Krishti Amukiant bien nn sundimin e Halafienve dhe pastaj t Sumerianve t El Eubeid perveq t atyre qe shkuan dhe u perzien m Semitt e Izraelit, pr t formuar civilizimin ghashulian t qypave t zinj t ilustruar. Ky civilizim do t shkatrrrohet pastaj nga Semitt barinj Kananeen t ardhur nga shkretira e Arabis dhe i tr regjioni u gjnd n nomadizm.

  Pellazgt Diminian:

  Azianik t ardhur nga Kan Hasan dhe Bejesultan n Anatolin e jugut, rreth 4400 para krishti, dhe instalohn n Greqi.

  Invadimi i Italis s jugut, kultura e Serra Alto me qypa spirale, dhe pastaj Indo Europiant nga veriu i greqis e shkatrrojn kt civilizim.

  Kardiatt;

  Kardiott, q bnin qypa m vija t pjerrta, jan nj deg e ndar nga proto Seskelient, t cilt e formuan kulturen e Mogulics n veri t Greqis, n Shqipri dhe Serbin aktuale.

  Pasi q ia arriten t bhn edhe lundrues, kulturen e tyre e hasim n Mesdheun meridional sipas kultures s qypave kardiale, me vija t pjerrta rreth 5100 para krishti ku i gjejmi edhe n jug t Italis rreth 4900 para krishti. Njihet tek keta popuj kultura e Guadons, pasi q bnin shtpiza t rrumbullakta tani i bnin katrore. nga druri dhe llai m byk.

  Pas nj kohe ndahen ne disa degtime;

  Adriatt, Tirreniant dhe Franko Iberikt.

  Starevient:

  Starevient, mori emrin kjo kultur nga nj vendbanim i lasht afer Novi Sadit, jan dega e siperme e Seskelve, si ata t ardhur nga Anatolia q jetonin n shtpia katrore nga llai. Kur kta vendosen n Europ kah 6000 deri 5000 para krishti, duket se i kishin asimiluar popujt e vjetr vendas; popujt e Lepenski Vir t cilt adhuronin perendin n form t peshkut.

  T gjitha kto kultura shkatrrohn me invadimin e Pellazgve rreth 4400 para krishti.

  CARDIAUX ADRIATES

  Kardio Adriatt:

  Adriatt jan nj deg e kardienve t cilt rreth 4000 para krishti nj pjes e ktyre Adriatve t shtyr nga Pellazgt lengilien dhe rubaneve( kultures se qypave me pshtjella) Adriatt pushtojn Italin e veriut ku pastaj keta shtyhen n lindje nga populli Lagozza, t ardhur nga Franca rreth 3200 deri 2500 para krishti. M von keta popuj bien nn sundimin e Indo Europianve proto latinve t Remedellos dhe t Rinaldons, fise ballkanike t Vuedolit.

  ================================================== ===========

  Kronologjia parahistorike

  Nga 10 000 deri 2000 para Krishti

  Periudha 8 300 Para Krishti

  N Europ pasi terhiqen akullnajat e mdhaja, shpalosen zona t mdhaja n ultsina t vershueshme ku flora dhe fauna gjejn nj lulzim t volitshm ku edhe banoret e kan atur shum leht qe t furniohen e ket begati.


  7500 Para Krishti
  Ngritja e ujrave bjn ndarjen e kontinentit t Europes nga ishulli i Britanis s Madhe.

  7150 Para Krishti

  Prej 13 000 para Krishti kur n kt koh Deti i Zi ishte nj Liqe i madh i vili gradualisht thahej, q ishte 100 metra nn nivelin e Medheut, njashtu si sot q sht Deti i Vdekur, mirpo kah fundi i epokes s shkrirjes s akullnajave niveli i ujit ngritet pr 120 metra, dhe n vitin 7150 para Kriishti, deti Mesdhe u zgjrua dhe kaperceu pragun e grykes s Bosforit, keshqe mbrenda dy vite liqeni u egalizua me detin Medhe.

  N Laponi, n veri t Suedis, grupe te njerzve gjuetar dalin n siperfaqe te ardhur nga Lindja, perendimi dhe Jugu.

  6500 para Krishti,

  N Afrikn e Veriut dhe Sahara bhn dresimet e kafshve shtpiake nga banoret vndas.

  N Milienumin e IV-t para Krishti, n Europen qendrore fillon epoka e kultures s Lepenski Vir, n te dy ant e Danubit, tek gryka e portave te hekurta, n nj fshat m nja 100 njerz n 22 shtpi.

  N Kret n vendin e quajtur Knosos zhvillohet nj qender Neolitike.
  -5 200 Para Krishti, agrikultoret e par paraqiten n Europ dhe perhapen n drejtim t Holandes.  Ata prodhojn nj keramik karakteristike dekorative m shpulla t prera.  4500 para Krishti n Europen lindore zhvillohet teknika e bakrit t shkrir n kalllupe qe shkrihej n nj temperatur t lart nga rrshiqi.  Paraqiten sepultura t pasura, sidomos ato n Varna n Bullgari, ku ne varreza shohim detaje tjera prestigjioze.  4500 para Krishti ketu n Varna Bullgari, paraqitet nj civilizim misterioz, pra ky civilizim shtrihej brigjeve t liqenit afr Detit t Zi, afr Varnes, ku ky civilizim njohi n zhvillim t lart, t pa par pr epoken.  S pari gjejmi ketu qypa t mrekullueshm, idol nga ashti e guri si dhe vegla nga bakri. Pastaj nj kilometer m tej jo larg Varns, pr her t par jan punuar gjsende prej ari, m t vjettrat t zbuluara deri m sot.

  Keto objekte jan punuar N mes t 4600 para krishti e 4200, n brigjet detit t Zi, shum koh para Piramidave t Egjiptasve dhe civilizimit t Mesopotamis,Shumica e ktyre varrezave jan te paisura m diademe t pasuar nga ari dhe gjesende tjera dekorative, rruza t persosura si dhe maje t shtizave nga bakri si dhe keramika mjaft bukur t dekoruara. Jan gjetur edhe guaca t detit, ka tregonse ka patur marrdhenje tregtare me onat e jugut te Mesdheut.  N regjionin e poshtm t Danubit, shtazet pr terhjekjen e pendes pr t lavruar jan gjetur n shum vende.

  Poashtu n Rudna Glava sht gjetur miniera e par e bakri n bot.

  3800 para Krishti, fshatrat e par t fortifikuara ne europen perendimore,

  3650 para Kriishti, n Rusi jan gjetur n varreza funerare karrocat e para t terhequra nga kiet.

  N Milienumin e II-t ngriten monumentet megalitike te Karnakut n perendim t Francs.

  3200 para krishti n Hungari hasim karrocen e bujqve.

  3500 Para Krishti,

  Vala e par e Indo Europianve n Skandinavi.

  2900 Para Krishti,

  Njohim Mikenen dhe Trojn.

  Migracionet karriene n Qipro

  Invazioni i nj populli Anatolien n kret, qe e bjn t njohur civilizimin Minoen. Ishte nje popull paqsor deh i fuqishm.

  2800 para krishti, fillon ndertimi i Stonhengjit n Angli.

  N Greqi fillon qytetrimi Egjeen, Kadmeen m origjin Fenikase q installohn n Beosi.


  Burimi; http://www.hist-europe.fr/Prehistoir...ehistoire.html  pergatiti; kreksi nga frengjishtja
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Buxhovi promovon “Historin e Kosovs”, paralajmron vllime t reja

  Historiani Jusuf Buxhovi promovoi sot “Historin e Kosovs” n tri vllime. Kritiku Ramadan Musliu foli gjer e gjat pr librat trevllimor t Buxhovit, duke i vlersuar ato si vepra kye pr rivlersimin e historis, sidomos t antiks e mesjets te shqiptart, raporton KTV-ja. Kjo prpjekje e Buxhovit sht pr t’u admiruar, ka thn Musliu, sepse ai ka trajtuar e ritrajtuar teza, rrethana e ngjarje, t cilat pr shkaqe ideologjike apo joideologjike jan marr dhe jan pranuar symbyllazi. Ndrkaq autori ka krkuar q historis t’i kushtohet nj vmendje e veant si nga historiant ashtu dhe nga politika.

  Historiani Jusuf Buxhovi sht objekt i sulmeve intelektuale e mediale nga Serbia. Mirpo, Buxhovi premton se n t ardhmen e afrt do ta prplotsoj historin trevllimore edhe me dy vllime t tjera.

  KOHA Ditore
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 19. #39
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Ta mesojem kush ashte Jusuv Buxhovi;  Jusuf Buxhovi Intervist TV Syri (1).mp4
  Jusuf Buxhovi Intervist TV Syri (2).mp4
  Jusuf Buxhovi Intervist TV Syri (3).mp4

  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 20. #40
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Jusuf Buxhovi Intervist TV Syri (4).mp4
  Jusuf Buxhovi Intervist TV Syri (5).mp4

  "Bashkim Kosova"

  Jusuf Buxhovi // Zona B // 08.06.2011 // Pjesa 1
  Jusuf Buxhovi // Zona B // 08.06.2011 // Pjesa 2

  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •