Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 125 prej 125
 1. #121
  i/e regjistruar Maska e jeta_ime
  Antarsuar
  16-09-2010
  Vendndodhja
  aty ku eshte gjithnje me mire
  Postime
  190
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Blerim London Lexo Postimin
  Te shikojm se sa forumista kemi nga mali i zi
  dmth nga shqipetaret qe jetojn atje
  do kisha deshire te dija se si jetoni ju andej si po shkojn gjerat
  a mendoni se do ishte mire te benim nje bashkim kombetar
  si shkojn shkollat atje
  ka shkolla shqipe
  a po vetem ne serbisht jan?
  si po ju duket qe jeni te ndare nga pjesa tjeter e shqiperis

  tani po prse pergjigjjen tuaj

  Ju pershendes shum

  kalofshi sa me mire

  Me respekt Blerimi


  Pershendetje Blerim!
  Dhe un jam nga Mali i zi.
  Me saktesisht nga Plava dhe Gucia!
  Sa per shkolle,dmth ka ca paralele ne gjuhen shqipe si ne shkollen fillore,ashtu dhe te mesme.
  Me pas ne Pg,eshte Fakulteti i Mesuesis ne gjuhen shqipe.Un do thoja qe jemi ne fillim te zhvillimit te ketyre gjerave...
  Vetem qe shqiptaret duhet te dine ti kerkojne gjerat dhe te mos shkojne kunder njeri tjetrit...
  Personalisht nuk kam pas ndo nje problem me kombin tjeter,cfar do qoft.
  Por edhe me shume mendoj qe si te ja rregullosh vendin vetvetes.Se po te doja vet probleme,tani po te dal jasht ku do qe do u gjindesha,problem do gjeja.Nqs po kuptohemi!
  Sa per faktin se si ndjehemi pasi qe jemi te ndare?krahasim me i qart do ishte sikur te pyesesh nje femi te vogel,si ndjehesh pasi te kane ndare nga nena jote?
  Dhe ndegjoje me vemendje pergjigjen e tij.

  Te pershendes shume Blerim!

 2. #122
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime
  Ne Mal te Zi fatkeqesisht shqiptaret po vazhdojne te asimilohen.Ne Plave e Guci shqiptaret jane rrreth 10% nga pothuaj 100% qe ishin para 100 vjetesh.Ne Tuz gjithashtu ka filluar asimilimi i ngadalte por i sigurte.Sa per Tivar e Budva dihet se shqiptaret atje jane asimiluar me kohe.Pervec Ulqinit nuk ka me shqiptare ne Mal te Zi.Bile edhe ne Ulqin shpesh me mire te flasin ne serbisht se sa ne shqip.

 3. #123
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Mal i Zi, tubime me moton “Jemi shqiptar, flasim shqip”

  Kshilli Nacional i Shqiptarve organizoi tubime me qytetart e Plavs e Gucis, Malsis, Tivarit dhe Ulqinit me moton “Jemi shqiptar, flasim shqip” me qllim t njohjes s opinionit publik mbi procesin e regjistrimit t popullsis, i cili do t mbahet n Mal t Zi prej 1 deri m 15 prill.

  Zri i Ameriks njofton se n kto tubime u shpreh shqetsimi pr disa parregullsi q vrehen q n fazn e prgatitjes s procesit t regjistrimit si jan mungesa e formularve n gjuhn shqipe, numri i vogl i instruktorve dhe regjistruesve nga komuniteti shqiptar etj.

  N kt kuadr, Kshilli Nacional i Shqiptarve ka formuar Komisionin Vzhgues, i cili do t’i evidentoj t gjitha parregullsit dhe me ato do t njoftohen strukturat vendore dhe faktori ndrkombtar.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #124
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2008
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  atehere mali zi nqs sdo kishte shperngulje sot do kishte 40% shqiptare, 25% mysliamne dhe 35% malazeze.
  ne 1830 shteti pare malaze kishte 120mije banore ku 12mije shqiptare dhe 8mije myslimane dhe 100 mije malazeze
  ne 1878 podgorica kishte 40mije banore 22mije shqiptare dhe 18mije malazez
  Ulqini 10mjje banore 10mije shqiptare, tivari 10mije banore ku 2mije malazez
  Plave guci Rozhaje 50mije banore 35mije shqiptare 10mije myslimane dhe 5mije malazez
  Plevje prijepolje bjellopolje 100mije banore 35mije shqiptare, 20mije malazez 45mije myslimane

 5. #125
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2008
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sot mali zi real ka dhe 200mije shqiptare te larguar
  perberja reale malit te zi sot pa shperngulje 40mije shqiptare deklaruar, 25mije shqiptare deklarguar si boshnjake, 10mije shqiptare katolike dhe 5mije shqiptare ortodokse 50mije shqiptare larguar po moren pjese ne referendum 60mije myslimane, 410mije malazez dhe serbe

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 2. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 10:20
 3. Drafti pr Unitet
  Nga Modesti n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-08-2010, 17:10
 4. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 13:45
 5. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 19:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •