Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278

  Shqiprin e kan vizituar 1.8 milion turist


  Gjat ktij viti, numri i turistve q kan vizituar vendin ton sht rritur ndjeshm, duke e br Shqiprin nj destinacion t rndsishm turistik n rajon. Nga t dhnat e Ministris s Turizmit rezulton se vetm gjat 8 muajve t par t ktij viti, numri i turistv q kan vizituar vendin ton vlersohet n rreth 1.8 milion persona. Krahasuar me t njjtn periudh t vitit t kaluar, tokn shqiptare e kan shkelur rreth 423 mij turist m shum.

  Sipas statistikave, sa i prket t huajve, numrohet t ken hyr n Shqipri vetm gjat muajit gusht 711 546 t till, krahasuar me 411 252 persona q kan hyr gjat vitit t kaluar, konkretisht mbi 300 mij t huaj m shum.

  Burime nga Drejtoria e Statistikave pran Ministris s Turizmit bjn t ditur se gjat ksaj periudhe numrin m t madh t vizitorve e zn ata nga Kosova me 52 pr qind, nga Maqedonia me 11 pr qind, Mali i Zi me 4 pr qind, Serbia me 4 pr qind, Greqia 4 pr qind dhe Gjermania 2 pr qind. Vitet e fundit turizmi sht kthyer n nj ndr sektort prioritar t ekonomis shqiptare, si nga t ardhurat q sjell, ashtu edhe n rritjen e numrit t t punsuarve./shqipmedia/
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 2. #2
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga strange Lexo Postimin

  Gjat ktij viti, numri i turistve q kan vizituar vendin ton sht rritur ndjeshm, e br Shqiprin nj destinacion t rndsishm turistik n rajon. Nga t dhnat e Ministris s Turizmit rezulton se m gjat 8 muajve t par t ktij viti, numri i turistv q kan vizituar vendin ton vlersohet n rreth 1.8 milion persona. Krahasuar me t njjtn periudh t vitit t kaluar, tokn shqiptare e kan shkelur rreth 423 mij turist m shum.

  Sipas statistikave, sa i prket t huajve, numrohet t ken hyr n Shqipri vetm gjat muajit gusht 711 546 t till, krahasuar me 411 252 persona q kan hyr gjat vitit t kaluar, konkretisht mbi 300 mij t huaj m shum.

  Burime nga Drejtoria e Statistikave pran Ministris s Turizmit bjn t ditur se gjat ksaj periudhe numrin m t madh t vizitorve e zn ata nga Kosova me 52 pr qind, nga Maqedonia me 11 pr qind, Mali i Zi me 4 pr qind, Serbia me 4 pr qind, Greqia 4 pr qind dhe Gjermania 2 pr qind. Vitet e fundit turizmi sht kthyer n nj ndr sektort prioritar t ekonomis shqiptare, si nga t ardhurat q sjell, ashtu edhe n rritjen e numrit t t punsuarve./shqipmedia/

  Hajde! Sa nga keta 1.8 milionet kane qene shqiptare te lindur ne Shqiperi? Si i mat ministria e Turizmit turistet qe hyjne? Sepse nje i huaj mund te vije ne aeroport apo ne hyrje kufitare thjesht me pashaporten e vet, te rrije 2 dite ne Shqiperi e pastaj te ike ne nje shtet tjeter. Ose thjesht mund te kaloje nga Shqiperia per ne Greqi. Ose mund te jete nje shqiptar qe ka ardhur per te takuar nenen e vet, por tani ka pashaporte italiane a gjermane dhe rojet ne kufi na e regjistrojne si turist. Jo cdo njeri qe vjen ne Shqiperi eshte turist. Turist eshte nje kategori e caktuar njerezish.

 3. #3
  1.8 milione mbetet dika pozitive edhe sikur te jene shqiptar me pashaporta te tjera. Duket jane shumefishuar shqiptaret qe jane jashte shtetit dhe perseri kthehen te vizitojne vendin, qofte edhe per dy dite... E megjithate, une kete vit kam takuar shume me teper te huaj, ne krahasim me vitet e tjera.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 4. #4
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Hajde! Sa nga keta 1.8 milionet kane qene shqiptare te lindur ne Shqiperi? Si i mat ministria e Turizmit turistet qe hyjne? Sepse nje i huaj mund te vije ne aeroport apo ne hyrje kufitare thjesht me pashaporten e vet, te rrije 2 dite ne Shqiperi e pastaj te ike ne nje shtet tjeter. Ose thjesht mund te kaloje nga Shqiperia per ne Greqi. Ose mund te jete nje shqiptar qe ka ardhur per te takuar nenen e vet, por tani ka pashaporte italiane a gjermane dhe rojet ne kufi na e regjistrojne si turist. Jo cdo njeri qe vjen ne Shqiperi eshte turist. Turist eshte nje kategori e caktuar njerezish.

  Kryesorja kan hyre n Shqipri! Sa her hyn dikush n Shqipri l para aty dhe fiton shteti. Ke ndonj problem me kt apo far sht puna?
  Nse t duken shifr shum e larte shko pyete at "adashin" tnd Ramen t thot q kan qen vetm 800 mije vet dhe knaqu tani me at shifr.
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 5. #5
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga ;2890079
  Kryesorja kan hyre n ri! Sa her hyn dikush n ri l aty dhe fiton shteti. Ke ndonj problem me kt apo far sht puna?
  Nse t duken shifr shum e larte shko pyete at "adashin" tnd Ramen t thot q kan qen m 800 mije dhe knaqu tani me at shifr.
  Une kenaqem sa me shume turiste te hyne ne Shqiperi, por nuk jam i kenaqur kur abuzohet me perkufizimin e fjales. Nese une kthehem ne Shqiperi per te vizituar familjen time apo per nje takim nje ditor, une le leke te kompania e huaj te ciles ia bleva bileten e avionit, ne Shqiperi ndoshta ha ne shtepi dhe ku fitoi shteti ketu?
  Thjesht po them mos te fluturojme me p.... ne b.... si ne komunizem kur dilte realizimi i planit te misrit 130% por shqiptaret nuk kishin buke per te ngrene. Dua thjesht te di se si i mat ministria se cili eshte turist e cili jo. I pyet ne kufi? I kontakton me email? etj etj, si? KEte dua te di, sepse kam ardhur ne Shqiperi disa here me te huaj, dhe asnjehere ne kufi nuk u pyeten se pse kishin ardhur.

  Prandaj po them qe mos ndoshta edhe kjo eshte si ajo rritja ekonomike shqiptare qe po na kap malet e leket vu, e nga ana tjeter shteti nuk ka leke per te paguar profesoret.

 6. #6
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga ;2889856

  Gjat ktij viti, numri i turistve q kan vizituar vendin ton sht rritur ndjeshm, duke e br rin nj destinacion t rndsishm turistik n rajon. Nga t dhnat e Ministris s Turizmit rezulton se m gjat 8 muajve t par t ktij viti, numri i turistv q kan vizituar vendin ton vlersohet n rreth 1.8 milion . Krahasuar me t njjtn periudh t vitit t kaluar, tokn shqiptare e kan shkelur rreth 423 mij turist m shum.

  Sipas statistikave, sa i prket t huajve, numrohet t ken hyr n ri m gjat muajit gusht 711 546 t till, krahasuar me 411 252 persona q kan hyr gjat vitit t kaluar, konkretisht mbi 300 mij t huaj m shum.

  Burime nga Drejtoria e Statistikave pran Ministris s Turizmit bjn t ditur se gjat ksaj periudhe numrin m t madh t vizitorve e zn ata nga Kosova me 52 pr qind, nga Maqedonia me 11 pr qind, Mali i Zi me 4 pr qind, Serbia me 4 pr qind, Greqia 4 pr qind dhe Gjermania 2 pr qind. Vitet e fundit turizmi sht kthyer n nj ndr sektort prioritar t ekonomis shqiptare, si nga t ardhurat q sjell, ashtu edhe n rritjen e numrit t t punsuarve./shqipmedia/
  90% jan shqiptar, kur hiq ata nga Kosova, 40% mbeten emigrantt q kthehen pr familjart e tyre, dhe me kt rast, me remitancat e tyre mbajn n kmb pa alternativa t tjera nj sistem t kalbur politik.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 7. #7
  Cdo vit kthehem ne Shqiperi veti katert se digjem nga malli per vendin tim. Zakonisht dy here ne vit. Te gjithe shoket qe njoh ne kurbet, kthehen ne memedhe gjate veres dhe nganjehere edhe per Vit te Ri. Saliu i Berishajve mashtron katunarine militante me keto shifra, por jo gjithe shqiptaret. Mendo, sikur te mos kthehen shqiptaret ne shpi, sikur shqiptaret e Kosoves e Maqedonise, te vendosin te pushojne diku tjeter, jo me aty ku bashke me ty notojne edhe jashtqitjet dhe levoret e bananes. Per cilet 'turiste' do fliste Saliu?

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  876
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Ose mund te jete nje shqiptar qe ka ardhur per te takuar nenen e vet, por tani ka pashaporte italiane a gjermane dhe rojet ne kufi na e regjistrojne si turist
  Jo Edvin, numrohen edhe ata me pasaporta shqiptare e jo te hueja qe kthehen me pa familjaret ne Shqipni.
  Keto shifra jane si ato te Zanit te Popullit dikur me plane te realizuem 150%.
  Nji surrat kane gjithe rrencaket!

 9. #9
  Dark Angel Maska e smokkie
  Antarsuar
  08-01-2004
  Vendndodhja
  verdalle
  Postime
  1,137
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Hajde! Turist eshte nje kategori e caktuar njerezish.
  "The World Tourism Organization defines tourists as people who "travel to and stay in places outside their usual environment for more than twenty-four (24) hours and not more than one consecutive year for leisure, business and other purposes not related to the exercise of an activity remunerated from within the place visited."

  Ja dhe nje perkthim i drejtperdrejte nga google translate:

  "Organizata Botrore e Turizmit prcakton turistt si njerz q "t udhtojn n dhe t qndrojn n vende jasht mjedisit t tyre t zakonshm pr m shum se njzet e katr (24) or dhe jo m shum se nj vit rresht pr koh t lir, t biznesit dhe pr qllime t tjera jo t lidhura me ushtrimin e nj aktivitet t paguhet nga brenda vendit t vizituara"

  Pra z. Edvin cfare kategorie njerezish hyjne ne kategorine tende te turizimit? Sepse nese vjen 24 ore dhe ha grosh tek mamaja perseri quhesh turist.
  Por dhe fshatari do kete shitje me te medha te groshit sepse do hash zotrote 1 vakt.
  Deri ne nje pike jam dakort, qe mbase jane te egzagjeruara disi shifrat por perseri..duhet me shume optimizem cuna, me shume!
  Cdo gje eshte relative...

 10. #10
  1.8 milion jane fakt qe kan hyre por mund te diskutohet per ata 700 mije nese jane te huaj apo shqiptare.

 11. #11
  E di cfare?! ..ndjehem keq edhe kur lexoj komentin tim te djeshem, sepse nuk dua te ngjaj sikur shikoj gjithcka me pesimizem, gri, gote gjysem-boshe, kur vjen puna te vendi im. Ne plan te pare, kur lexoj veten, ashtu ngjaj. Por serisht, kur mendoj sa spekullim ka me shifrat, sa shume kamufllim ka nga qeveria aktuale per t'a prezantuar Shqiperine nje parajse ku te gjithe enderrojne te jetojne, sa me imformalitet debatohet per fushen e turizmit, sic behet per sektore te tjere..prape them se gjerat duhen diskutuar si realist. Ka pasur vertete te huaj qe kane ardhur me bashkeshortet shqiptare, shoqeruar me shoke shqipetare, miq e kolege te shqipetareve. Ka edhe tek tuk ndonje turist te huaj qe tenton t'a provoje Shqiperine, por nuk mund te pranoj kurrsesi mashtrimet, manipulimet e shifrave dhe genjeshtrave qe derdellit Berisha me shoke cdo dite. E keqja eshte, se na e shtrojne muhabetin me aq embelsi dhe optimizem, sa, nese i kundershton, do te thote qe nuk i do te miren vendit.

  Korfuzi, nje bith vend, ngjitur me Saranden, eshte i reklamuar ne cdo kompani turistike te botes dhe mbahet si nje destinacion i preferuar, i rekomanduar nga agjensite turistike. Nderkohe, ne, vellezer e motra, jemi bishti i kavallit. Diten qe Shqiperia do reklamohet ne TripAdvisor apo faqe te tjera dhe kur te filloj te lexoj komentet nga turistet e huaj..atehere do me mashtroje qeveria Berisha-Meta me te vertete, sepse do detyrohem t'ja besoj edhe shifrat turbulluese.

  Kliko ne internet:

  Holidays to Albania
  All Inclusive - Half Bord
  Family Holidays to Albania
  Couple Holidays etc etc..
  Do gjesh bishtin e qenit te ngordhur!

  Kliko te njejten per nje vend komunist e te varfer si Kuba..do mrekullohesh!
  Kliko per Egjiptin, vend i varfer, musliman e fanatik. Pa fund ofertat. Nje mrekulli..
  Kliko per Bullgarine, fqinjin tane, ish-komunist, tere korrupsion dhe i varfer. Nje konglomerat zgjedhjesh..
  Mos shko shume larg, por kliko per Malin e Zi. Do gjesh oferta sa te duash..nga ato qe bindin turistin e huaj!

  Ne jemi ende shtet i drejtuar nga pallonj ngordhesira..
  Me demagogji, jemi droguar tashme. Kemi nevoje t'i shohim te konkretizuara ne realitet!
  Kemi nje bregdet perle. Nje bukuri naturore, dhurate e natyres. Kemi male qe te dhurojne jete kur i viziton. Gjynah..

  Ujrat e zeza derdhen ne det..(turistet lahen mes jashteqitjes se dynjase)
  Plazhi, rera mbuluar nga pislliqet qe nuk i grumbullon askush (pamvaresisht mungeses se edukates qytetare)
  Spitalet mbushur me njerez te infektuar. Hajde shko bej plazh po deshe..
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,074
  Postimet n Bllog
  15
  Citim Postuar m par nga DeuS Lexo Postimin
  Cdo vit kthehem ne Shqiperi veti katert se digjem nga malli per vendin tim. Zakonisht dy here ne vit. Te gjithe shoket qe njoh ne kurbet, kthehen ne memedhe gjate veres dhe nganjehere edhe per Vit te Ri. Saliu i Berishajve mashtron katunarine militante me keto shifra, por jo gjithe shqiptaret. Mendo, sikur te mos kthehen shqiptaret ne shpi, sikur shqiptaret e Kosoves e Maqedonise, te vendosin te pushojne diku tjeter, jo me aty ku bashke me ty notojne edhe jashtqitjet dhe levoret e bananes. Per cilet 'turiste' do fliste Saliu?
  Problemi yt nuk jane shifrat. Problemi yt eshte se ti nuk pranon qe qeveria te te numeroje si turist ne Shqiperi, kur ti ne fakt je i tille. Ti nuk banon me ne Shqiperi, ti nuk punon me ne Shqiperi, ti nuk paguan me taksa ne Shqiperi, ti vetem pushon ne Shqiperi dy here ne vit. Pra ti je turist, dhe qeveria ka plot te drejte qe ti numeroje emigrantet shqiptare ne bote si turiste kur keta e vizitojne veten me raste festash apo me pushime.

  Qe ne Shqiperi kane hyre e kane dale 1.8 milion qytetare qe nuk mbajne shtetesi shqiptare, per kete qeveria nuk genjen dot pasi jane shifra qe i nxjerr aeroporti i Rinasit dhe pikat kufitare. Nese te gjithe keta kualifikohen si "turiste" eshte ceshtje e debatueshme: a eshte turist as biznesmeni maqedon qe hyn ne Shqiperi per te ngarkuar mall ne portin e Durresit? A eshte turist ai qytetari nga Kosova qe hyn ne Shqiperi per te pushuar gjate veres apo per te vizituar familjaret e tij?

  Pra shifra mund te mos reflektoje plotesisht numrin e turisteve, por deshmon qe hyrjet e daljet ne Shqiperi jane ne rritje. Kjo eshte po aq pozitive sa edhe vete turizmi pasi kjo deshmon rritjen e kontakteve tregtare te Shqiperise me vendet fqinje.

  Shifra qe ka me shume vlere se cdo shifer tjeter, eshte shifra se sa dollare apo euro shpenzon ne tregun shqiptar cdo turist/kalimtar ne Shqiperi. Kjo nxjerr ne pah fluksin e kapitalit qe futet ne vend nga turizmi e tregtia rajonale, dhe sa e madhe/vogel eshte kjo shifer ne raport me GDP e vendit.

  Pozitiv eshte trendi ne rritje nga viti ne vit i frekuentimit te Shqiperise si vend turistik.

  Albo

 13. #13
  1.8 Kosovar !

  Vitin e ardhshem, do ti keni ndoshta 1 milion rrumullak

  Se i bie ramazan bash gjat pushimeve verore

 14. #14
  Citim Postuar m par nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  1.8 Kosovar !

  Vitin e ardhshem, do ti keni ndoshta 1 milion rrumullak

  Se i bie ramazan bash gjat pushimeve verore
  Ramazan ishte kete vere, vitin qe vjen po vere do jete, por nga fillimi. Gjithsesi nuk zgjat 4-5 muaj ramazani, mos u boj merak!

 15. #15
  Citim Postuar m par nga Bamba Lexo Postimin
  Ramazan ishte kete vere, vitin qe vjen po vere do jete, por nga fillimi. Gjithsesi nuk zgjat 4-5 muaj ramazani, mos u boj merak!
  Ishte pas mbarimit te pushimit, po gjithesesi, uroj qe Shqiperia jo 1.8, por 18 milion turist ti ket gjat veres se ardhshme.

 16. #16

  Pr: Shqiprin e kan vizituar 1.8 milion turist

  Faqa kryesore per turizmin ne shqiperi YesAlbania

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •