Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2009
    Postime
    61

    Urthi ose djegia ne stomak gjate shtatzanise

    kam nje miken time shtatzane 3 javshe po nuk ka te vjella po ka djegje ne stomak vetem somakun e ka problem car te pije te ppije sode i ben keq

  2. #2
    Betimi i Hipokratit
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Postime
    1,081
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    kam nje miken time shtatzane 3 javshe po nuk ka te vjella po ka djegje ne stomak vetem somakun e ka problem A te pije te ppije sode i ben keq

    Keto jane simptoma te shpeshta te grave me barre.Mund te marri kokrra antiacid TUMS (Calcium carbonat)qe mbahen ne goje,pervec qe do ta qetesoje nga "djegia e stomakut"(heartburn) ,poashtu do tia plotesoje per nevojen ditore me calcium.Keto mund ti marri disa here ne dite.
    The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-08-2010
    Postime
    22
    Ka disa alternativa per te permiresuar djegien e stomakut. Ne radhe te pare duhen evituar ushqime qe ne stomak kane nje sjellje acide (sheqernat, brumerat...).Djegja e stomakut ndodhe per shkak se ne stomak jane pozicionuar nje sasi e larte acidesh (nga shperberja e ushqimeve) dhe per te eliminuar gjendjen acide te stomakut duhet te integrojme lengje ose ushqime qe kane sjellje bazike (duhet te ulim pH (pehashin) e stomakut). Nje alternativ eshte te pish ēajra me finok, ose te pish pak leng limoni(edhe pse acid, ne stomak ka sjellje bazike). Mund te provosh duke pire nje gote qumeshti. Nqs nuk te kalon me asnje nga keto, ekzistojne disa kokrra qe jane per te ulur acidin ne stomak(basenpulver (ne pluhur) ose basentabs(ne kokrra) te cilat mund te perdoren edhe ne shtatzani.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    kam nje miken time shtatzane 3 javshe po nuk ka te vjella po ka djegje ne stomak vetem somakun e ka problem car te pije te ppije sode i ben keq
    Duhet te keshillohet me doktorin e saj fillimisht. Dhe une gjate shtatezanise me cupen kam patur ca probleme me stomakun muajt e pare, sidomos kur e teproja ca. Doktori me keshilloi te pija Pepcid. Mua me beri mire. E pija vetem ku kisha dhimbje, apo kur e shikoja qe e teproja ne te ngrene. Keto antiaciditetit ne fakt pihen nje ore para buke. E mira eshte te eliminohen ushqimet qe shkatojne aciditet gjate shtatezanise.

    Ndersa urthi i shtatezanise zakonisht shfaqet me vone. Thuhet kur del floku i bebit. Eshte vertet i bezdisshem.
    Feelings change - memories don't.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin

    Ndersa urthi i shtatezanise zakonisht shfaqet me vone. Thuhet kur del floku i bebit. Eshte vertet i bezdisshem.
    ky i imi do jete shume leshtor
    arush fare

  6. #6
    MoDa KaLoN,sTiLi QeNdRoN! Maska e fashion_girl
    Anėtarėsuar
    06-07-2010
    Postime
    2,409
    un jam dakord me mia@
    kam motren shtatzane edhe ajo ka kto lloj problemesh! per stomakun doktorri i ka dhene MALOX!
    kurse urthi eshte pikerisht kur dalin floket e bebit!
    URIME TE GJITHA MAMAVE QE JANE NE PRITJE EDHE ATYRE QE E KANE BEBIN!
    (si thone plakat e vjetra "shpetofshit shnoshe")

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    Citim Postuar mė parė nga amerika1 Lexo Postimin
    kam nje miken time shtatzane 3 javshe po nuk ka te vjella po ka djegje ne stomak vetem somakun e ka problem car te pije te ppije sode i ben keq


    Kaq heret nuk te djeg urthi se urthi fillon masi hyn ne mujin e gjashte thone qe i rriten floket dhe thonjt femijes,une jam ne te 7 muj dhe tani e ndjej nganjehere ,por sa te pij pak qumesht me pushon

    Urime per temen..... dhe mikeshes tende i uroj nje barre te lehte zoti i shpetofte te dy shendosh
    Ti me sjell gjithmone fat dhe lumturi

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •