Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1

  Nudo - ndarja poezi 2010

  -Nudo-

  E bėrė lėmsh, lidhur, detyruar- kufizuar,
  nga zėri im i brendshėm –shkallmuar e varur jam,
  kundėr vehtes luftoj pėr tė luftuar…!
  Pasqyrė, pasqyra ime nė mur,
  jam e hollė, e lehtė apo e gjatė?
  Jam e ēmendur, apo e humbur nė shtrėngatė?
  Mė trego pėrallėn, m’a trego mitin e asaj tė sėmurės!
  Shpirtzbehur nė kėtė guaskė prej terri,
  udha ime pėr parajsė mė solli deri tek ferri!
  dhe nga ky ferr sytė mė janė verbuar,
  si qenėsia ime gjithnjė e qortuar…

  Nga zėri qė mė kėrkon mua, prapa hijes sime,-
  vetėm pėr tė parė mė tė keqen time.
  Vdes pėr tė parė ato eshtra tė spikatura,
  edhepse njė pjesė e imja ėshtė gjithnjė nė grindje,
  me mua qė nuk jam unė,
  qė e mendon mė tė keqen pėr mua;
  qė njeh fshehtėsitė e mia, sheh tė metat e mia;
  qė do donte zvarrisjen time nė katėr kėmbė,
  pėr tė arritur nė thelbet e mia tė fundit;-
  Klavikulat boshe dhe shpinėn e dalė…
  Mezi dėgjojė atė zėrin tjetėr,
  qė flet pėr logjikėn, kuptimin dhe zgjedhjen;-
  “Ti je e sėmurė” ajo qan, “nuk e sheh dot”?..-
  Unė vetėm shoh mė tė keqėn time, mė fal o ZOT!. .
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  aderi (04-02-2014)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •