Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
  1. #1
    Super Moderatore Maska e shigjeta
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Postime
    4,779
    Faleminderit
    108
    193 falenderime nė 168 postime

    Nudo - ndarja poezi 2010

    -Nudo-

    E bėrė lėmsh, lidhur, detyruar- kufizuar,
    nga zėri im i brendshėm –shkallmuar e varur jam,
    kundėr vehtes luftoj pėr tė luftuar…!
    Pasqyrė, pasqyra ime nė mur,
    jam e hollė, e lehtė apo e gjatė?
    Jam e ēmendur, apo e humbur nė shtrėngatė?
    Mė trego pėrallėn, m’a trego mitin e asaj tė sėmurės!
    Shpirtzbehur nė kėtė guaskė prej terri,
    udha ime pėr parajsė mė solli deri tek ferri!
    dhe nga ky ferr sytė mė janė verbuar,
    si qenėsia ime gjithnjė e qortuar…

    Nga zėri qė mė kėrkon mua, prapa hijes sime,-
    vetėm pėr tė parė mė tė keqen time.
    Vdes pėr tė parė ato eshtra tė spikatura,
    edhepse njė pjesė e imja ėshtė gjithnjė nė grindje,
    me mua qė nuk jam unė,
    qė e mendon mė tė keqen pėr mua;
    qė njeh fshehtėsitė e mia, sheh tė metat e mia;
    qė do donte zvarrisjen time nė katėr kėmbė,
    pėr tė arritur nė thelbet e mia tė fundit;-
    Klavikulat boshe dhe shpinėn e dalė…
    Mezi dėgjojė atė zėrin tjetėr,
    qė flet pėr logjikėn, kuptimin dhe zgjedhjen;-
    “Ti je e sėmurė” ajo qan, “nuk e sheh dot”?..-
    Unė vetėm shoh mė tė keqėn time, mė fal o ZOT!. .
    Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

  2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

    aderi (04-02-2014)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •