Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 47
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Artikuj t przgjedhur psikologjik

  Artikuj t przgjedhur psikologjik*

  Fmijt e baballarve n mosh, n rrezik nga rregullimi bipolar


  Sa m i vjetr babai, aq m i madh rreziku q fmija t jet me rregullim bipolar. Ky sht konkluzioni i nj studimi t ri nga shkenctart suedez q i kan krahasuar 13.428 njerz me rregullime bipolare me m shum se 67.000 t tjer pa kt rregullim. pas kontrollimit t paritetit (numrit t fmijve), moshs s nns, statusin socio-ekonomik dhe historin e familjes, pasardhsit e burrave 55-vjear e tutje t vjetr ishin 1.37 her m t shpesht t diagnostifikoheshin me rregullimin bipolar sesa pasardhsit e burrave t moshave 20 deri 25-vjear, shkruan Emma M. Frans, e Institutit Karolinska t Stokholmit, si dhe kolegt e saj.

  Fmijt e nnave t moshuara po ashtu kishin nj rrezik t ngritur, por ky rrezik ishte m pak i theksuar se ai i baballarve n mosh. N rastet e sulmeve t hershme t rregullimit bipolar (t diagnostifikuar para moshs 20-vjeare), efekti i moshs s babs ishte shum m i fuqishm, derisa efekti i moshs s nns nuk kishte fare efekt, thot studimi n fjal. Personaliteti i baballarve t vjetr sht marr parasysh pr ta shpjeguar lidhjen mes rregullimeve mentale dhe moshs s shtyr paternale. Sidoqoft, rregullimet mentale t lidhura me moshn paternale jan nn ndikimin e konsiderueshm gjenetik, shkruajn autort e studimit. Kjo sugjeron nj lidhje gjenetike mes moshs s shtyr t babs dhe rregullimit bipolar, por edhe t tjerave rregullime mentale mes fmijve, thon hulumtuesit. Derisa njeriu plaket, ndodh riprodhimi i embrionit dhe de novo (i riu, q nuk kalon nga prindi te pasardhsi) mutacionet akumulohen monotonisht si rezultat i gabimeve n kopjimin e ADN-s nnvizojn hulumtuesit.

  Grat jan t lindura me furnizimin e plot t vezoreve q kan shkuar npr 23 replikimet, numr q nuk ndryshon teksa ato plaken. Prandaj gabimet e kopjimit t ADN-s nuk do t duhej t ngriheshin me plakjen e nns. Duke u pajtuar me kt nocion, ne kemi gjetur efekte m t vogla q e lidhin moshn materiale me rrezikun e rregullimeve bipolare t pasardhsve.

  Studimi sht publikuar n revistn e muajit shtator Arkivat e psikiatris s prgjithshme.

  rregullimi bipolar sht diskonim i ashpr q prfshin episode t manis dhe depresionit.  *Nga revista ALBANICA dhe hulumtime t tjera.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  244 falenderime n 199 postime
  E keqja eshte se numri i femijeve me kete crregullim sa vjen e rritet.
  Eshte shume e veshtire te kujdesesh per nje femije bipolar.

  Ata karakterizohen me ndryshime te shpeshta, e te papritura te sjelljes. Jane te dobet emocionalisht, preken shpejt. Qajne. Mund te jene agresive, dhe te dhunshem. Vuajne nga depresioni.

  Mund te perbejne rrezik per familjen apo vet jeten e tyre. Zakonisht trajtohen me ilace per ti qetesuar. Ka qe kerkojne dhe shtrim ne spital. Ka tre tipe te ketij crregullimi, ku tipi 1 eshte me i rendi, ne lidhje me siptomat qe shfaqin.
  Feelings change - memories don't.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  far sht rregullimi bipolar

  rregullimi bipolar, i njohur edhe si rregullimi maniako-depresiv, depresioni manik ose rregullimi afektiv bipolar, sht nj diagnoz psikiatrike q prshkruan nj kategori t rregullimeve t humorit, t prcaktuara nga prania e nj ose m shum episodeve t humorit anomalisht t ngritur, e cila klinikisht quhet mani ose nse sht m e leht, hipomani. Personat q prjetojn episode manike, zakonisht prjetojn edhe simptoma apo episode depresive ose episode t prziera, n t cilat jan njkohsisht t pranishme karakteristikat e manis dhe t depresionit. Kto episode zakonisht veohen nga periudhat e humorit "normal", por n disa persona, depresioni dhe mania mund t alternohen me shpejtsi. Kjo njihet si cikli i shpejt. Episodet manike ekstreme, disa her mund t ojn n simptoma psikotike t tilla si deluzionet dhe haluinacionet. rregullimi ndahet n bipolar I, bipolar II, ciklotimi dhe lloje t tjera, bazuar n natyrn dhe n intensitetin e episodeve t prjetuara t humorit; shkalla shpesh prshkruhet si spektri bipolar.

  Faktort gjenetik kontribuojn mjaft n mundsin e zhvillimit t rregullimit bipolar dhe przihen edhe faktort mjedisor. rregullimi bipolar shpesh trajtohet me barna stabilizues t humorit dhe disa her me barna t tjer psikiatrik. Rol luan edhe psikoterapia, shpesh kur ka pasur njfar kthimi t stabilitetit. N rastet serioze n t cilat ekziston rreziku i dmtimit t vetes ose t t tjerve, mund t prdoret shtrimi n spital pa miratimin e pacientit; kto raste prgjithsisht kan episode t rnda manike me nj sjellje t rrezikshme ose episode depresive me ide vetvrasse. Ekzistojn probleme t prgjithshme me stigm sociale, stereotipe dhe paragjykime kundr personave t diagnostikuar me rregullimin bipolar. Njerzit me rregullim bipolar q shfaqin simptoma psikotike, ndonjher mund t diagnostikohen gabim sikur vuajn nga skizofrenia, nj tjetr smundje e rnd mendore.

  Termi aktual "rregullimi bipolar" ka filluar t prdoret koht e fundit dhe i referohet cikleve midis episodeve (poleve) me humor t ngritur dhe atyre me humor t ulur (polet). sht vzhguar prej kohsh nj lidhje midis manis dhe melankolis, megjithse bazat e konceptualizimit aktual mund t gjenden te psikiatrt francez t viteve 1850. Termi "smundja maniko-depresive" ose psikoza, u krijua nga psikiatri gjerman Emil Kraepelin nga fundi i shekullit XIX, i cili fillimisht i referohej t gjitha llojeve t rregullimit t humorit. Psikiatri gjerman Karl Leonhard e ndan prsri klasifikimin n vitin 1957, duke prdorur termat "rregullimi njpolar" (rregullimi depresiv madhor) dhe "rregullimi bipolar".

  Diagnoza

  Diagnoza bazohet n prjetimet e raportuara nga vet personi si dhe n anormalitetet n sjellje t raportuara nga antart e familjes, shokt ose bashkpuntort, t ndjekura nga shenjat dytsore t vzhguara nga nj psikiatr, infermier, punonjs social, psikolog klinik ose nj klinicist tjetr gjat nj vlersimi klinik. Ekzistojn lista me kritere, q nj person t diagnostikohet kshtu. Kjo varet si nga prania ashtu dhe nga kohzgjatja e shenjave dhe simptomave t caktuara. Vlersimi zakonisht bhet n kushte ambulatore; shtrimi n spital merret parasysh nse personi prbn rrezik pr veten ose t tjert. Kriteret e prdorura m gjersisht pr diagnostikimin e rregullimit bipolar, jan nga Manuali Diagnostik dhe Statistik (ang. DSM) i rregullimeve mendore i Shoqats Amerikane t Psikiatris, versioni aktual i t cilit sht DSM-IV-TR, si dhe nga Klasifikimi Statistik Ndrkombtar (ang. ICD) i smundjeve dhe i problemeve shndetsore lidhur me to nga Organizata Botrore e Shndetit, aktualisht ICD-10. Kriteret e ktij t fundit tipikisht prdoren n Evrop dhe n rajonet e tjera, ndrsa kriteret e DSM-s prdoren n SHBA dhe rajonet e tjera dhe mbizotrojn n studimet krkimore.

  Nj vlersim fillestar mund t prfshij nj vizit mjeksore nga nj mjek. Megjithse nuk ekzistojn analiza biologjike q konfirmojn rregullimin bipolar, mund t kryhen analiza q t prjashtohen smundjet mjeksore t tilla si hipotiroidizmi ose hipertiroidizmi, rregullimi metabolik, nj infeksion sistemik ose smundje kronike, si dhe sifilizi ose infeksioni me HIV. Elektroencefalografia mund t prdoret pr t prjashtuar epilepsin dhe tomografia e kompjuterizuar e koks, pr t prjashtuar dmtimet e trurit. Ekzaminimet prgjithsisht nuk prsriten pr rikthimin e smundjes, prvese nse ka nj indikim mjeksor specifik.

  Ekzistojn disa rregullime t tjera mendore, t cilat mund t ken simptoma t ngjashme me rregullimin bipolar. Kto prfshijn skizofrenin,[60] rregullimin skizoafektiv, helmimi nga barnat, psikoza e shkurtr e provokuar nga barnat, rregullimi skizofreniform dhe rregullimi borderline i personalitetit. Si rregullimi borderline i personalitetit ashtu dhe ai bipolar, mund t prmbajn ato t cilave i referohemi si "luhatje t humorit". N rregullimin bipolar, termi i referohet episodeve ciklike t humorit t ngritur apo t ulur, t cilat prgjithsisht zgjasin jav ose muaj. N personalitetin borderline, termi i referohet paqndrueshmris dhe reaktivitetit t theksuar t humorit, t njohur si rregullimi emocional, pr shkak t prgjigjes ndaj stresorve t jashtm psikosocial dhe intrapsikik. Ata mund t lindin ose t qetsohen menjher dhe dramatikisht dhe mund t zgjasin sekonda, minuta. or ose dit. Depresioni bipolar sht prgjithsisht m i prhapur me rregullim t gjumit, oreksit dhe me humor joreaktiv, ndrsa humori te distimia e personalitetit borderline mbetet mjaft reaktiv dhe rregullimi i gjumit jo akut. Disa mendojn se rregullimi borderline i personalitetit prfaqson nj form nn kufirin e rregullimit t humorit; ndrsa t tjert mbrojn dallueshmrin, megjithse vn n dukje se ato shpesh bashkekzistojn.

  Terapit

  Ekzistojn nj numr teknikash farmakologjike dhe psikoterapeutike t prdorura pr rregullimin bipolar. Personat mund t prdorin vetndihmn dhe t ndjekin nj udhtim t shrimit personal.

  Mund t bhet dhe shtrimi n spital, veanrisht me episodet manike t shfaqura n rregullimin bipolar t tipit I. Shtrimi mund t jet i vullnetshm ose (nse lejohet nga legjislacioni pr shndetin mendor) i pavullnetshm ( i quajtur shtrimi pa miratimin e personit). Shtrimet pr nj koh t gjat t pacientve tashm jan m pak t zakonshme pr shkak t institucionalizimit, megjithse ndeshen ende. Pas (ose n vend t) shtrimit n spital, shrbimet e disponueshme t mbshtetjes mund t prfshijn qendrat "drop-in", vizitat nga antart e nj grupi komunitar pr shndetin mendor ose nga nj grup i Ndjekjes Intensive n Komunitet, punsimin e mbshtetur dhe grupet e mbshtetjes t udhhequra nga pacienti.

  Mjekimi

  Valproati i natriumit sht nj stabilizues i zakonshm i humorit. Elementi kryesor i trajtimit sht nj bar stabilizues i humorit, i till si karbonati i litiumit ose lamotrigina. Ekziston nj raport i bazuar n prova, i cili tregon se kto dy barna jan m t efektshmit. Lamotrigina sht zbuluar t jet m i mir pr parandalimin e depresioneve, kurse litiumi sht bari i vetm i vrtetuar q redukton vetvrasjen te pacientt bipolar. Kto dy barna prbhen nga disa prbrs q nuk kan lidhje, t cilt kan treguar t jen t efektshm n prandalimin e rikthimit t episodeve manike ose n nj rast, t episodeve depresive. Stabilizuesi i par i njohur i humorit dhe "kriter referimi" sht litiumi, ndrsa pothuajse po aq shum i prdorur sht valporati i natriumit, i cili prdoret edhe si antikonvulsiv. N antikonvulsivt e tjer t prdorur n rregullimin bipolar prfshihet karbamazepina, e raportuar si m efektive n rregullimin bipolar me cikle t shpejta dhe lamotrigina q sht antikonvulsivi i par q tregoi t jet me dobi n depresionin bipolar.

  Trajtimi i shqetsimit t jashtzakonshm n episodet manike akute, shpesh ka krkuar prdorimin e barnave jotipik antipsikotik, t till si kuetiapina, olanzapina dhe klorpromazina. Koht e fundit, olanzapina dhe kuetiapina jan miratuar si monoterapi efektive pr mbrojtjen nga rregullimi bipolar. Nj prov kontrolli kok pr kok me zgjedhje t rastsishme n vitin 2005, ka treguar gjithashtu se monoterapia me olanzapine sht po aq efektive dhe pa rrezik sa edhe litiumi, pr parandalimin.

  Prdorimi i antidepresivve n rregullimin bipolar sht debatuar, me disa studime q raportojn nj rezultat m t keq nga prdorimi i tyre, i cili shkakton episode manike, hipomanike ose t prziera, veanrisht nse nuk prdoret stabilizues i humorit. Sidoqoft, shumica e stabilizuesve t humorit kan nj efektshmri t kufizuar n episodet deprevive. Antidepresivt mund t shkaktojn ose t keqsojn ciklet e shpejta, prvese nse ekziston nj trajtim plotsues me nj stabilizues humori. Nj studim n shkall t gjer, zbuloi se depresioni n rregullimin bipolar nuk i prgjigjet m mir nj antidepresivi me stabilizues t humorit, sesa i prgjigjet nj stabilizuesi t vetm t humorit. Nj krkim i fundit tregon se triacetiluridina mund t ndihmoj n prmirsimin e simptomave t rregullimit bipolar.

  Edhe topiramati sht nj antikonvulsiv shpesh i dhn nga mjekt si nj stabilizues i humorit. Ai sht nj prdorim i paparashikuar (ang. off-label) kur prdoret pr trajtimin e rregullimit bipolar. Pr fat t keq, efikasiteti i tij sht pothuajse minimal dhe efektet ansore, t tilla si dobsimi i madh i t menduarit, e kufizon dobishmrin e tij (Kushner, et al. 2006 Bipolar Disorders 8; Chengappa, et al. 2006 J Clin Psych; 6).

  Kur mjekimi shkakton nj reduktim t simptomave ose nj qetsim t plot, sht e rndsishme q dikush me rregullim bipolar t kuptoj se duhet t vazhdoj ta marr at bar. Kjo mund t jet e komplikuar, sepse trajtimi efektiv mund t shkaktoj reduktimin e simptomave manike dhe/ose bari mund t jet uls i humorit ose qetsues, duke br q personi t ndjej sikur po asfiksohet ose se bari nuk po bn efekt. Sidoqoft, nse bari nuk vazhdohet ka shum mundsi q t shkaktohet rikthimi i smundjes.

  Psikosocial


  Psikoterapia ka si synim lehtsimin e simptomave thelbsore, njohjen e stimuluesve t episodeve, zvoglimin e emocioneve t shprehura negativisht n marrdhnie, njohjen e simptomave paraprijse para rikthimit kulminant t smundjes dhe studimin e faktorve q ojn n prkrahjen e lehtsimit t prkohshm. Terapia konjitiv-biheviorale, terapia familjare dhe psikoedukimi, kan m shum prova pr efikasitetin prsa i prket parandalimit t rikthimit t smundjes, ndrsa terapia interpersonale dhe e ritmit social si dhe terapia konjitiv-biheviorale shfaqen si m efektivet prsa i prket simptomave t mbetura depresive. Shumica e studimeve sht bazuar vetm n rregullimin bipolar I, sidoqoft edhe trajtimi gjat fazs akute mund t jet nj sfid e veant. Disa klinicist theksojn nevojn pr t biseduar me personat q vuajn nga mania, pr t zhvilluar nj aleanc terapeutike n mbshtetje t shrimit. (www.1ypattmental-health.gr)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  15 mnyra pr ta br t lumtur partneren

  Pra jeni n nj lidhje dhe femra juaj fillon t ankohet. Ajo ju thot se nuk po e kuptoni dhe ajo sinqerisht do t dshironte t bnit “ca gjra”. Nuk jan t mdha gjrat q e bjn at t lumtur: nse u kushtoni m shum vmendje detajeve t vogla do t thot pr t shum. Ajo nuk do vetm dhurata t shtrenjta-ajo ka nevoj q ju t mendoni pr t.

  Ja disa ide q ju ndihmojn t bni “ca gjra t vogla” q ajo i do me t vrtet:
  1. Frkoja shputat para se ajo t ju thot ta bni kt gj. Bhu se po doni t bni kshtu.
  2. Prgatite darkn ndonj mbrmje. Mos e pyet nse do t`ia prgatissh darkn. Bje darkn para se t vij n shtpi.
  3. Ndezi dritat q kur ajo t arrij n shtpi ta gjej n ambient t kndshm n vend se t errsuar e t ndriuar vetm me televizor e gjra t tjera.
  4. Drgoja nj mesazh n mes t dits duke i shkruar “M mungon buzqeshja jote e mngjesit” apo “Nata e kaluar ishte mahnitse!” apo “Biseda q patm mbrm ishte madhshtore”.
  5. Drgoja nj kartolin elektronike eCard n mes t dits... dika t mbl q ia prkujton sa e doni.
  6. Nse shkon n udhtim pune, ofroi ta vozitsh deri n aeroport apo shko e merre kur t vij dhe bja jetn sa m t leht.
  7. Leje ta mbaj digitronin e televizorit edhe ajo nganjher. Mos e monopolizo at. Vetm jepja dhe ajo t ulet e t knaqet duke i shikuar emisionet e veta. Pastaj edhe ju mund t gjeni dika interesante q i plqen asaj dhe bisedoni.
  8. Bji ofert pr t`ia hekurosur kmishn e saj.
  9. Pastroje banjn pa e pyetur m par. Mos rri ulur e duke injoruar hallakamn npr tualet. Nse nuk e dini ajo mendet nga kjo, nga uji i strpikur gjithandej, prandaj fshijeni at para se ta shoh.
  10. Nse punoni dika bashk me t, mundsojani edhe asaj t bj t sajn, mos e “neutralizoni”.
  11. Bni dush bashk, pastaj laja flokt, pastroja shpinn dhe bri masazh. Bje kt dhe knaqu!
  12. Nse ua drgon nj mesazh, drgoja edhe ti. Bje! Mos thuaj do t`ia drgoj... bje!
  13. Befasoje duke br plane. Thuaj asaj “Do t dalim sonte e dashur”. Mund t dilni vetm pr nj kafe apo edhe pr t ngrn dark bashk. Marrja e iniciativs sht me rndsi.
  14. Vendos nj dit t javs si dit takimi. Dilni sikur pr t parn her.
  15. Thirre n mes t dits dhe thuaj tungjatjeta. Mos prit t ju thrras.

  Mund t jet e thjesht ta bni t lumtur at. Nuk sht e domosdoshme t`i jepni gjra q kushtojn vetm financiarisht. Jan gjra t vogla.

  (David Wygant)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Depresioni dhe zemra

  Shkenctart mendojn se ka nj lidhje t rndsishme mes depresionit dhe smundjes s zemrs. Trajtimi standard pr depresionin ka prfshir shpesh antidepresant dhe psikoterapi. Por nj studim i kohve t fundit n Kanada, i publikuar n Revistn e Shoqats Amerikane t Mjeksis, tregon se pr disa pacient t smur me zemr, ilaet mund t jen m t efektshme se sa seancat kshilluese me psikologun ose psikiatrin.

  Thuhet shpesh se ajo q ndodh n tru, shpesh her ndikon edhe n zemr. Nj zbulim i Organizats Botrore t Shndetsis i nj dekade m par, sht edhe sot i vrtet: njerzit me depresion kan m tepr prirjen t smuren. N fakt, Organizata Botrore e Shndetsis ka njoftuar se numri i vdekjeve t pacientve t moshuar q vuajn nga depresioni, sht 4 her m i madh se i atyre q nuk jan me depresion, dhe shumica e tyre vdesin nga smundje t zemrs, ose nga hemorragjia cerebrale.

  Njrit prej grupeve iu dhan antidepresant dhe t tjert morn pjes n sesione t prjavshme tek psikiatri. “Dihet prej shum vitesh se depresioni sht shum i prhapur tek pacientt me smundje t zemrs, kshtu q ne donim t`i bnim nj vlersim t dy trajtimeve pr depresionin”. Doktor Francois Lesperance i Universitetit t Montrealit thot se rezultatet ishin t habitshme: “sht sikurse t prpiqesh t trajtosh dy shtje n t njjtn koh. Vshtirsia pr t`u prballur me probleme shoqrore dhe strese dhe n t njjtn koh t vuash nga smundje fizike, kjo ishte nj sfid e madhe pr pacientt me smundje zemre”, - thot mjeku.

  Nj grup pacientsh morn antidepresantin citalopram, q njihet ndryshe si Celexa dhe Lexapro. Dr. Lesperance thot se ky ila u zgjodh, ngaq ka rrezikshmri t ult pr t br reaksion me ilae t tjera. Ky sht nj faktor i rndsishm pr pacientt q vuajn nga zemra dhe q mjekohen edhe me ilae t tjera. Antidepresanti ndihmon n lehtsimin e depresionit, duke shtuar nivelin e substancn serotonin n tru. “Antidepresantt, q kan efekt tek sistemi i serotonins n tru, i ndihmojn pacientt me depresion, duke prmirsuar simptomat e smundjes”, thot zonja Lesperance. Studiuesit vun re se kur rritej niveli serotonins n tru, gjendja psikike e pacientit prmirsohej. Studimi kanadez, po ashtu arriti n prfundimin se pacientt, t cilt shkonin rregullisht n sesionet e prjavshme me mjekun psikiatr, treguan jo m tepr prmirsim se sa nj vizit e shkurtr tek mjeku, pr nj kontroll minimal.

  Doktor Lesperance thot se studiuesit, megjithat nuk ishin t sigurt prse prmirsimi nuk ishte i ndjeshm: “Biseda pr kto shtje duket se ka qen dika e vshtir pr pacientt e smur me zemr”. Dr. Lesperance ende beson se sesionet e terapis tek psikiatri jan t vlefshme pr shum njerz dhe se krahasimi i mtejshm i efektit q kan tek t smurt antidepresantt dhe format t tjera t terapis psikike, sht i nevojshm.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Monogamia dhe interneti

  Teknologjit e reja t epoks moderne kan dekretuar n njfar mnyre fundin e monogamis. Kjo sht nj sentenc e lshuar n t prjavshmen britanike The Observer n nj artikull t s cils citohen libra, opinione dhe sondazhe mbi kt argument.  Duke iu referuar ktyre t fundit, gjysma e martesave q bhen n Evrop dhe Amerik prfundojn n divorc dhe shpesh shkaku i par pr nj fund t till sht marrdhnie jasht martesore e njrit prej bashkshortve. Le t vazhdojm m pas me iftet q vendosin t jen bashk. 30-40% e tyre, sipas statistikave, jan reciprokisht tradhtar ndaj njri-tjetrit, q do t thot se kan marrdhnie t rastsishme ose t vazhdueshme me partner t tjer jasht martess. Dhe n fund, ata nuk tradhtojn bashkshortt apo partnert e tyre, t paktn q nuk e kan br ende nj gj t till, n njfar mnyre ndrrojn ta bjn, pra t lidhen me nj partner tjetr. T gjitha iftet q njoh ose kan lidhje t fsheht, ose ndrrojn q ta ken, thot nj psikologe q merret me marrdhniet n ift.

  Por e reja e fundit sht ajo q ka t bj me at zonn gri q prfaqsohet nga e ashtuquajtura tradhti digjitale. Nj konsulent britanik i marrdhnieve familjare, q ka br s fundi nj libr me titullin: Si mund t t besoj ty srish? Tradhtia, nga zbulimi i saj deri n rimkmbjen e marrdhnies, thot se teknologjit e reja e bjn m t leht pasjen e nj marrdhnieje jasht iftit. Po prse? Sepse sht nj njohje m shum, nj mjet i shpejt dhe m i mbrojtur pr t pasur nj marrdhnie dhe pr ta mbajtur at. Por n t njjtn koh sht lehtsuar edhe mnyra e zbulimit t nj marrdhnieje t fsheht t partnerit, duke qen se e-mail-et dhe mesazhet e celularit ln gjithsesi gjurm. Ndrkoh q letrat e dashuris t s shkuars mund t griseshin apo digjeshin. Mesazhet aktuale fshihen pas kodeve t fjalkalimeve, por hert a von gjrat merren vesh, pr shkak t ndonj pakujdesie dhe ather gjithka zbulohet dhe pasojat jan t imagjinueshme. Por duke qen se njerzit n prgjithsi jan shum t zn me pun, preferojn q shpesh t ken thjesht marrdhnie platonike me persona q jo detyrimisht kan nj aspekt fizik. Kjo mund t ndodh mes kolegve t puns. Mes dy personave t njohur rastsisht, mes dy prindrve q ojn fmijt n t njjtn shkoll apo n t njjtin kurs. N komunikime t tilla ata nuk ndihen shum n faj, sepse n shum prej tyre nuk shkmbejn t puthura, prkdhelje, dashuri fizike. Megjithat sht nj raport, nj marrdhnie q e kultivojn n fshehtsi dhe n padijeni t partnerit zyrtar q kan. Kjo sht nj marrdhnie q nse do t`ua zbulonin, do t ndiheshin keq dhe ndoshta n faj.

  Sigurisht q kto lloj marrdhniesh ekzistonin dhe n t shkuarn, vese aktualisht me shpikjen dhe futjen n loj t teknologjive t prparuara intensiteti i tyre sht rritur shum. N njfar mnyre lidhje t tilla me mesazhe jan shndrruar n nje lloj droge pr shum njerz. Ata kan krijuar varsi ndaj komunikimit, nga nevoja q kan q dikush t`ua dgjoj problemet dhe ata t`ia thon dikujt t tyret. Madje ka nga ata q nuk mund ta imagjinojn ekzistencn e tyre pa nj realitet t till virtual.

  Prcaktimi i tradhtis sht zgjeruar, thuhet n revistn britanike. Ka shum raste n jetn e prditshme q flasin pr lidhje q zhvillohen vetm nprmjet internetit, celularit dhe mjeteve t tjera t teknologjis. Bhet fjal pr nj intimitet t nj lloji t ri q kontribuon n zgjerimin e kufijve t vjetr t tradhtis bashkshortore. Ka nga ata psikolog q mendojn se ndoshta nse njerzit do t liroheshin nga mendsit morale t s shkuars do t mund q t`i prdornin n t mir t lidhjeve t tyre kto t ashtuquajtura devijime. E njjta q ndodhi edhe lidhur me tabut paramartesor. N nj pik t historis Perndimi arriti q t thyente tabut pr sa u prket marrdhnieve seksuale paramartesore, pra at t mbrritjes n altar t virgjr. Ndoshta etapa e ardhshme, n nj t ardhme jo shum t largt, q tashm po prvijohet prmes disa mnyrave t jetess, do t na oj n thyerjen e tabuve brenda martess dhe kryesisht at t tradhtis bashkshortore.

  Monogamia, ose ajo q ka mbetur prej saj, mund t prfundoj shum shpejt nga nj zile telefoni, sms, apo e-mail. Ndoshta lidhja do t mbetet virtuale dhe platonike, por jo m pak e rrezikshme se nj lidhje fizike dhe po aq e fsheht dhe njherazi romantike sa nj lidhje e mirfillt. I famshmi Oskar Uajld thoshte: T pakt jan ata q e kuptojn se n nj martes dyshe ka vetmi dhe se shoqrizimi fillon vetm kur hyn personi i tret. Por sot me kompjuterin mbi tavolin dhe celularin n xhep, nj shprehje t till e kan kuptuar pothuajse t gjith. (Shqip)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  A sht lumturia shtje gjenetike?

  Psikologt mendojn se lumturia sht e lindur, pra gjenetike. Pa marr parasysh se far ndodh n jetn ton, ne do t jemi t lumtur aq sa ajo sht e shkruar n gjenet tona.  Sipas psikologut Dejvid Liken, q ka publikuar dhe nj libr mbi kt tem: sht shum mir q shumica e njerzve n thelb jan t knaqur me jetn e tyre sipas nj konceptimi personal t knaqsis. Sipas tij te shum njerz ekzistojn mendime t gabuara dhe kontradiktore mbi at se si mund t arrijn fatin dhe lumturin n jet. Pr shum nga ata, pasuria, bukuria, fuqia apo pozita jan vendimtaret, q mund t bjn njeriun t lumtur. Por kujdes! Kjo nuk sht edhe aq e vrtet!

  Nse ndihesh gjithnj e m shum prtok ndiq kto kshilla:
  - Punso mendjen!
  Njerzit fatlum kan mendje krijuese dhe aktive.

  - Mendo me optimizm
  T gjith njerzit e lumtur jan optimist. Optimizmi mund t kultivohet. Pesimisti vazhdimisht ankohet prderisa optimizmi prqendrohet n zgjidhje t problemit.

  - Qesh!
  sht fizkultura e mendjes, shpirtit dhe trupit.

  - Fantazo!
  Imagjinata sht nj nga mnyrat e mira pr t mashtruar trurin.

  - Shprfill mendimet negative!
  Prpiquni q do mendim negativ ta shndrroni n at pozitiv. Mendimet negative sjellin apati dhe gjendje depresioni.

  - Zgjidh shoqrin!
  Ekzistojn shok t gabuar pr gjendjen tuaj shpirtrore. Ata vazhdimisht ankohen pr dika, vazhdimisht ju kritikojn. Largohuni nga njerzit q vese u kujtojn se jeta sht e vshtir.

  - Rregulli i art!
  Mbani mend kt fakt. Edhe pas ngjarjes m t keqe t mundshme q mund t`ju ndodh, rikthimi n normalitet vjen pr gjasht muaj apo nj vit.

  - Bj at q t plqen!
  Merruni me gjra t vogla q ju knaqin dhe relaksohuni.
  Po si?
  - Pushoni para se t lodheni
  - Qetsohuni edhe n pun
  - Femrat duhet ta ken parasysh se relaksimi i shpesht i bn t duken t reja.

  Ja edhe disa sekrete t vockla pr t ndjer lumturi dhe n pun:
  - Largoni nga tavolina e shkrimit letrat e panevojshme. Mbaj vetm ato q kan t bjn me punt e dits.
  - Kryeni punt sipas rndsis.
  - Msohuni ta organizoni punn, t`u japsh detyra bashkpuntorve dhe t dish t mbikqyrsh punn e tyre.
  - Punoni me entuziazm. Entuziazmi n pun t bn ta lsh mnjan lodhjen dhe brengn. (Spektr)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Ndihma psikologjike pr t smurt nga kanceri

  Ndihma psikologjike ofruar t smurve nga kanceri zvoglon sasin e stresit, pacientve u ndihmon n pranimin e smundjes, u lehtson ballafaqimin me smundjen dhe u zgjat jetn.

  Edhe pse e dim se kanceri shfaqet n shum forma, q simptomat, prognoza, shrimi dhe prfundimi mund t dallojn shum nga njri tek nj i smur tjetr. Kshtu q vet diagnostikimi me kancer ndikon n diskonim t keq dhe rnie t sistemit imun. Sikurse q mbajm shpresa pr shrim pas nj lndimi t vogl, po ashtu duhet mbajtur shpresat se edhe kjo smundje mund t mposhtet. - Nga ana tjetr, nse sht e vrtet se nj kanceri shtyp ndjenjat, ather far na mbetet tjetr vese t’ia pranojm vetvetes ndjenjat dhe t pranojm ndihmn e t tjerve. Nuk po flasim pr krkimin e fajtorit, por pr t treguar se sa shum duam njri tjetrin, jemi t friksuar, q duam jetn dhe se deri n fund do t luftojm kundr ksaj smundjeje. Pra, duhet q lajmin ta pranoni me rezerv, q t jeni t fort, si dhe t keni besim n vete e po ashtu edhe tek tjert, se kjo sht vetm nj smundje e cila mund t shrohet me ndihmn e mjekve, terapis, barnave si dhe me shtimin dhe besimin n vetveten tuaj. /Ap/
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Stresi nuk ka ndikim t madh n peshn trupore

  N kundrshtim me pohimet e popullit, stresi ka ndikim shum t vogl n peshn trupore, sugjeron hulumtimi i ri i kryer n kolegjin Londra.

  Disa hulumtime t mhershme kan treguar se stresi mund t ndikoj n konsumimin e t ashtuquajturit ushqim i shpejt dhe po ashtu zvoglon aktivitetet fizike trupore, duke mundsuar shtimin n pesh.

  Mirpo, analizat e reja mbshteten tek 32 hulumtime paraprake, ku pr nj periudh t gjat kohore vrehet se stresi nuk ndikon n shtimin n pesh.

  N disa prej analizave, pjesmarrsit ishin vzhguar me vite t tra, prderisa stresi kishte pasur shum pak ndikim n peshn trupore.

  Ekspertt theksojn se stresi mund t ket ndikim t llojllojshm, te disa persona mund t sjell konsumim m t madh t ushqimit, e te disa t tjer mund t shkaktoj rnien e oreksit. (Kosova sot)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Si t heqsh qafe mashkullin q nuk e dshiron

  T shtunn n mbrmje, n diskotek, ai ishte mbreti i pists dhe ti e ke ndjekur nga pas hap pas hapi. T nesrmen n mngjes sapo ai ka hapur gojn, ti ke shtangur, vetm lexon gazetn dhe mendon si nj fmij. Nj burr aspak n stilin tnd. Por si ta heqsh qafe n mnyrn m pak t dhimbshme?

  1. Skenart

  Ja disa sugjerime:

  N nj manifestim: Kur thua fjalt "bastard" dhe "ka marr fund" shikoje drejt e n sy, " lufto" pr kauzn tnde personale.

  N nj ceremoni mortore: "E shikon, do gj e ka nj fund dhe lidhja jon nuk funksionon ashtu si duhet..."

  N diskotek, apo restorant: "T plqen ajo biondja atje? Po, sht gruaja perfekte pr ty”.

  N nj bar, n vendin ku shihen disa adoleshent dhe nj ift i moshuar: "Jemi tepr t rinj pr t'u sjell si dy pleq"

  2. Fjalt

  Prgatit me kujdes fjalimin tnd:

  "Ti je ai tip burri t cilin un e kam ndrruar q t kaloj jetn me t. Por pr mua sht shum shpejt: nuk ndihem gati pr nj lidhje kaq t ngatht".

  "Uau, ishte vrtet fantastike t kaloje natn me ty. Jo me t vrtet, je padyshim ndr meshkujt m t mir q kam patur. Jam e sigurt q do t rishikohemi prsri n t
  ardhmen, kam dhe numrin tnd t celularit".

  "E di q je tamam tipi i preferuar i mikes time...? Ajo sht nj bomb e vrtet dhe jam e sigurt q do t shkonit shum bashk. Ja ku e ke dhe numrin e celularit t saj".

  "Pr nj periudh 10 vjeare, kur ti t kesh msuar si t gatuash, si t rregullosh banesn tnde dhe t kesh argumente t tjera bisede prve futbollit, mund t bhesh burri ideal q un krkoj. Si thua do t caktojm nj takim"?

  "Nuk ndihem n lartsin e duhur pr nj lidhje me nj burr si ty: Je tepr perfekt pr mua".


  3. Objektet

  Dhuro nj libr sensual pr femra, dhe bashk me t nj faqe-shnuese n mnyr q ai t shnoj paragraft m t rndsishme t cilat duhen par me kujdes.

  Nj puzzle me 10000 cop, e shoqruar me nj mnyr shpjegimi sa m t mbl n t ciln ti do t'i tregosh atij q kjo loj do ta ndihmoj t kaloj nj nat t vetmuar.

  Nj ftes n nj nga festat vetm pr "beqar" dhe nj udhrrfyes q ai t msoj se si t rigjej veten e tij diku tjetr.

  4. Dinakrit

  Nuk do t lndosh krenarin e tij? Ke frik nga reagimi i tij? Le ta marr ai iniciativn. Ja sesi:

  N piceri, ngrihu n kmb pasi t kan sjell porosin dhe fillo t ankohesh me z t lart.

  Tregoji pr mkatin m t shmtuar q ti ke kryer n jetn tnde.

  Thuaji babait tnd t caktoj nj takim me babain e tij dhe n qendr t biseds t jen temat mbi moralin dhe gjendjen financiare t "dhndrit" t ardhshm.

  Ftoje n nj nga qendrat kulturore dhe bje pjes t nj debati n t cilin ai do t ndihet krejtsisht injorant.

  Organizo nj dark ku prve tij t ftuar t jen dhe ndonj nga ish-at e tu.
  Nse sht nj tip serioz, dhuroji nj pal t mbathuara t tipit slip lkur leopardi dhe tregoji t gjith aksesoret e tu m t "pist".

  Bje t besoj q ti je biseksuale dhe q kt dark ti do t dalsh me t dashurn tnde.

  5. Lott

  Funksionale n nj sken ndarjeje sht dhe efekti i prlotjes. sht nj nga armt m t forta femrore q nuk del kurr nga moda dhe i demonstron mashkullit q kjo ngjarje t turbullon. Por kujdes mos e tepro, mos e bj shum tragjike. /Telegrafi/
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 11. #11
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime
  Citim Postuar m par nga Dar_di Lexo Postimin
  Ndihma psikologjike pr t smurt nga kanceri

  Ndihma psikologjike ofruar t smurve nga kanceri zvoglon sasin e stresit, pacientve u ndihmon n pranimin e smundjes, u lehtson ballafaqimin me smundjen dhe u zgjat jetn.

  Edhe pse e dim se kanceri shfaqet n shum forma, q simptomat, prognoza, shrimi dhe prfundimi mund t dallojn shum nga njri tek nj i smur tjetr. Kshtu q vet diagnostikimi me kancer ndikon n diskonim t keq dhe rnie t sistemit imun. Sikurse q mbajm shpresa pr shrim pas nj lndimi t vogl, po ashtu duhet mbajtur shpresat se edhe kjo smundje mund t mposhtet. - Nga ana tjetr, nse sht e vrtet se nj kanceri shtyp ndjenjat, ather far na mbetet tjetr vese tia pranojm vetvetes ndjenjat dhe t pranojm ndihmn e t tjerve. Nuk po flasim pr krkimin e fajtorit, por pr t treguar se sa shum duam njri tjetrin, jemi t friksuar, q duam jetn dhe se deri n fund do t luftojm kundr ksaj smundjeje. Pra, duhet q lajmin ta pranoni me rezerv, q t jeni t fort, si dhe t keni besim n vete e po ashtu edhe tek tjert, se kjo sht vetm nj smundje e cila mund t shrohet me ndihmn e mjekve, terapis, barnave si dhe me shtimin dhe besimin n vetveten tuaj. /Ap/

  Para se t hysh n provim t dridhen kmbt e ke frik, pale t hysh n grop.

  Mjer k z thuaj!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Si ta mposhtsh lodhjen

  T lodhur dhe n pamundsi pr t marr veten? Nuk sht gjithmon faji i stresit. Ja disa kshilla q fillojn me veshjet, ushqimin dhe lvizjen.

  Tashm mund t dorzohemi: gjumi nuk na shqitet, fundjava nuk arrin ta mposht lodhjen, rndesa mendore dhe fizike nuk na lehtsohet, fardolloj autoterapie t prpiqemi t bjm. Shkenca na siguron: ky sht stres. Ose sipas hipotezs edhe m shqetsuese, bhet fjal pr lodhje kronike, nj nga sindromat m t prhapura n Perndim, por s cils ende nuk i dihen shkaqet, ndrsa mjekt nuk jan ende t sigurt pr kurat.

  Dhe ndrkoh q mjekimi pritet t gjendet, e vetmja gj me t ciln n Perndim po prballohet ky shqetsim, jan seancat e meditimit apo t jogs, prpara se t mendohet pr t bler qetsues npr farmaci. E megjithat, dika edhe mund t bhet: t rikuperojm rezervn energjetike q kemi mbledhur n pjesn e djatht t trurit, n zonn q prgjigjet pr emocionet, e cila lihet n vend t dyt pr shkak t inteligjencs racionale. Dhe pikrisht n kt zon, t mbetur disi n hije, gjendet prgjigjja instiktive ndaj vshtirsive. Ta prplotsosh kt zon, do t thot t zbulosh m shum burime, pra me pak fjal, t ndjehesh m mir. Po si mund t arrihet kjo? Pr mjekt psikolog, kjo sht dika q mund t bhet. Sipas tyre, ka disa lloj sjelljesh q mund t duken fare t rndomta, por q jan mjaft t efektshme, q arrijn t fusin n pun pikrisht at zon t trurit q u prgjigjet emocioneve. Ja disa prej ktyre mnyrave.

  Hapni syt

  Tringllin zilja e ors: jeni nga ata q . edhe pes minuta? Ather sipas mjekve, le ti prdorim kto minuta pr t hyr n kontakt me ditn e re, duke marr frym dalngadal: kshtu perceptojm trupin, riaktivizojm energjin dhe mund t prfitojm ritmin e prditshm psikofizik. Duhet ta dim q kurdo q ta kemi programuar zilen e ors, zgjimi i trupit fillon diku rreth ors katr t mngjesit, ather kur GH, hormoni i rritjes i prodhuar nga truri, fillon t shprhapet npr trup, duke i stimuluar gjndrat mbiveshkore t prodhojn kortizonin, (hormoni i zgjimit). Presioni rritet dhe na v n lvizje. Pastaj vjen ngritja, kalohet nga shtrati pr n tualet, nga dollapi n kuzhin pr t ngrn mngjesin (edhe pse ndoshta jo me kt rend veprimesh), praktika t prditshme q i bjm n mnyr automatike. Por n fakt ky sht edhe momenti ideal i t ndjerit mir me vetveten, momenti q ndikon ndoshta m shum n vazhdimin e dits. Veanrisht momenti kur jemi vetm n banj. Kto jan minuta t mueshme: nse do tia vm veshin efektit mirbrs q ka tek ne do gjest sado i vogl q i kushtohet kujdesit mngjesor, ather do t kuptojm se pikrisht ktu sht vendi i duhur pr t peshkuar energjin e nevojshme.

  ǒngjyr t plqen?

  Edhe zgjedhja e veshjes nuk sht dhe aq rastsore, ka gjithmon t bj me humorin ton t momentit. Veshja sht lkura jon e dyt. Prandaj sht gabim i madh q t bsh gati q nj nat prpara veshjen e s nesrmes, sht m mir ta kuptosh n mngjes at q t bn t ndihesh mir. Dhe ktu ngjyra ka rndsi t dors s par, sepse sht pikrisht ajo q shpreh ndryshueshmrit q syri i percepton pr tia transmetuar pjess s djatht t trurit.

  Karburanti

  Esht mjaft i prhapur mendimi se kafeja sht benzina q i jep ritmin e duhur dits. Por mjekt nuk ndajn t njjtin mendim. Sepse kafeina, ashtu si dhe teina, jan prbrs q rrisin tensionin arterial, por nuk e vn n veprim pompn e zemrs n at mnyr q mendohej. Nuk ekziston ndonj mngjes q t mund t quhej ideali, por n vend t kafes nj efekt tonik m t mir mund ta jepte kripa, e cila me klorin dhe sodn rregullojn osmozn e gjakut. Dhe kur dgjoni fjaln krip, nuk keni pse tju kap paniku: jan mjaft t prshtatshm corn-flakes-at, nj tas i till ka po aq sod sa nj qese me patatina. Por nuk duhet t harrojm edhe nj tjetr gj t rndsishme: energjia ushqehet nga ndryshimet. Nse do mngjes marrim t njjtn meny, nuk sht udi q ajo t mos vazhdoj t ket t njjtin efekt. Nj ndryshim i herpashershm do t ishte i kshillueshm.

  Bota e jashtme

  Nj tjetr metod q vlen edhe pr rrugn shtpi pun shtpi: Ndryshimi i herpashershm i rrugs stimulon shikimin dhe dgjimin, dy nga motort e energjis q nuk duhen ln kurr t shkarkohen. Por zakonisht kemi edhe nj tjetr ves: ndrsa ecim rrugs pr n pun mendojm pr gjrat q na presin n zyr Mjekt na kshillojn q kt nuk duhet ta bjm kurr, sepse duke menduar pr detyrat q na presin, rrezikojm t arrijm t lodhur. Prandaj sht mir q ta heqim mendjen duke dgjuar muzik n kasetofonin e makins apo edhe me kufje n vesh kur jemi n kmb. Ose duke ecur, mund t lodhemi duke par rreth e rrotull.

  Ndiqni pikun

  T dgjosh instiktin, do t thot t merresh me zbulimin e nevojave m t thella. Edhe n zyr. Kshtu mund t zbulojm q n harkun e nj dite ekziston nj pik i energjis maksimale. Ka nga ata njerz q ndihen n maksimumin e forms q hert n mngjes, t tjer akoma n ort e vona t pasdites, dikush tjetr natn. Duke zbuluar pikrisht kt pik kur energjia jon sht n maksimum, mund t programojm q punt m t koklavitura, takimet m t rndsishme, provat apo sfidat ti bjm pikrisht n kt koh. Dhe nj tjetr sekret: Nse n nj far pike, ndrsa je i prqendruar n pun, fillon t ndjesh mrzi, sht e nevojshme ta ndrpressh pr disa minuta, t marrsh frym dhe ta spostosh vmendjen drejt dikaje tjetr. Ndoshta edhe tek muri prball.

  Nga dashuria tek ndrrat

  Nj botim mjaft serioz si British Medical Journal ka zbuluar se 53 pr qind e meshkujve dhe 58 pr qind e femrave evropiane, nuk bjn seks pikrisht pr faj t stresit. Por edhe pr shkak t dembelizmit. E megjithat, t brit dashuri shpie n maksimumin e karikimit t energjis.

  Por nga ana tjetr, edhe gjumi ka veti mirbrse. Dhe sidomos pjesa e tij me ndrra, t cilat luajn rolin kryesor n eliminimin e skarcove t mendjes: shkarkojn tensionet e dits. Esht njsoj sikur t pastronim hard-disk -un e mendjes son nga t gjitha file-t q nuk na nevojiten m. (Revista "Jeta")
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Si t ket sukses nj lidhje?

  Shfrytzojeni fuqin e emocioneve. iftet t cilat mundohen dhe punojn n zgjidhjen e problemeve i kan lidhjet m t suksesshme.

  Nse zgjidhja e problemeve mund t jet e vshtir, kjo sht m mir sesa lidhja, puna apo shoqria t hidhet e tra.

  1. Kur t jeni n probleme serioze, provoni ta mposhtni zemrimin. Nuk mund t mendoni n mnyr logjike me gjith at zemrim. Nse nuk mund t prmbaheni, m s miri do t ishte ta shtyni bisedn, derisa t qetsoheni.

  2. Nuk sht puna aty se kush ka apo kush nuk ka t drejt. Nse tentoni ta fajsoni partnerin tuaj, apo ta vrtetoni se ai nuk ka t drejt, nuk ka bised dhe nuk do t arrini kurrfar prparimi. Q t dy e keni prgjegjsin q marrdhnien ta ktheni n drejtimin e duhur.

  3. Shikojeni ardhmrin dhe bisedoni rreth asaj se far sht mir pr t dy. Mos pranoni asgj m shum se barazin dhe se bni gjn e duhur, si pr ju, po ashtu edhe pr partnerin tuaj.

  4. Jini t qet dhe nse me kujdes i tregoni ndjenjat e juaja, pa marr parasysh se kush ka gabuar, do t’ia falni dhe n t ardhmen do t msoni nga gabimet tuaja.

  5. Kuptoni se nuk po kuptoheni pr dika. Nse ndaheni nga partneri, nuk e keni zgjedhur problemin. Q marrdhnia t ket sukses, duhet t llogaritni n prkrahjen e njri tjetrit.

  6. Pr temat e rndsishme gjithmon bisedoni t vetm. Nse keni fmij, nuk do t dshironit q ata ta “grumbullojn” energjin negative, ngase kjo mund t sjell pasiguri tek ata. Mbani mend se mund t’ju dgjojn nprmjet dyerve t mbyllura, prandaj toni duhet t jet sa m i ult.

  7. Para se t sillni vendim se si ta zgjidhni problemin, shikoni t gjitha opsionet e mundshme. Kjo krkon sjelljen e ideve t reja dhe mund t prbashkt pr t’u gjetur nj zgjidhje sa m e mir. Nse kt e bni n mnyrn m t mir, jeni n rrug t mir ta zgjidhni problemin.

  8. Mos nxitoni me prfundime. Ndoshta nuk do t jeni t aft q n momentin e duhur t’i gjeni prgjigjet e duhura, pra m mir do t ishte t flini para se t vendosni n cilin drejtim do t shkoni.

  9. Besoni n at se do t gjeni zgjidhje, e cila do t’ju prshtatet t dyve. Nse situats i qaseni me optimizm, shum m leht do ta gjeni zgjidhjen.

  10. Mendoni sa fitoni me vendimin tuaj. Besoni se gjithka do t shkoj mir dhe se do t qetsoheni! /reuters/
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Si mund t ndihmohet nj adoleshent n kriz?  Depresion, anoreksi, bulimi, dhun, seksualitet… Periudh tepr e brisht, adoleshenca sht e vshtir t jetohet. Disa simptoma q tregojn nj gjendje t keqe t brendshme nuk duhen ln pas dore.

  T rritesh nuk sht e leht. Prse nj brishtsi e till? S pari, sepse kjo mosh sht e pafuqishme. Kalimi nga fmijria n moshn e rritur krkon nj shpenzim t madh energjie, burim tensionesh fizike e psikologjike. Brenda disa vitesh, pesha e tyre dyfishohet, muskujt dhe skeletet forcohen, shtati i tyre rritet nga 30 n 40 cm. Ky transformim vepron n psikikn e tyre. Ai u imponohet, nuk sht dika e zgjedhur. sht krejt normale q ky ndryshim t'i fus n ankth. Nganjher ato kan prshtypjen se jetojn n trupin e ndonj t huaji.

  Ja se cilat jan disa shqetsime t adoleshencs

  Shija e rrezikut, mosh q ka guxim pr gjithka
  * 15% e 12-19 vjearve pohojn se kan br dika t rrezikshme nga inati ose knaqsia. N fakt, aksidentet jan shkaku i par i vdekjes s t rinjve.
  * I riu q krkon t testoj mundsit e tij dhe t shoh se deri ku i shkojn fuqit, sht nj kriz klasike adoleshente. Ai q luan shpesh me jetn e tij dhe krkon sistematikisht t kaloj limitet sht mir t ohet tek mjeku.

  Dismorfofobia
  * Disa adoleshentve u bhet fiksim nj pjes e trupit t tyre: ijt, hunda, shpatullat...aq sa matufosen fare.
  * Sara, 16 vjee dshmon se ka faqe t mdha. "Aty m rri mendja dit e nat. S'do t l gj pa br derisa t'i zvogloj". Ky prmim pr nj pjes t trupit mund t oj deri n sakatim.
  * Flitet pr dismorfobi, tmerri i pamjes s jashtme. Kujdes, ambienti familjar luan nj rol t rndsishm: mos u tallni me pamjen e nj adoleshenti!

  Anoreksi dhe bulimi
  * Dy fytyra t t njjts smundje q lidhet me adoleshencn.
  * Nse adoleshenti anoreksik humbet menjher 20%-30% t peshs s vet, vuan nga nj bulimi n sasit e t ushqyerit.

  Lufta t hapura dhe situat konflikti

  N situat konflikti duhet nj negociues: vlla, motr, daj, gjysh, mik. Nse adoleshenti gjendet vetm prball gjith familjes, ather ai sht n rrezik. Mundsia e tij e vetme pr t'u shprehur, mbetet dhuna kundr t tjerve ose kundr vetvetes.

  Mrzitja, smundja e rinis
  * far bn adoleshenti gjat gjith dits? Mrzitet. Adoleshenti sillet vrdall pa ditur se far t bj. Mrzitja gllabron funksionimin e trurit dhe pengon shprthimin e mendimeve.
  * Pr t'u mrzitur m mir adoleshenti izolohet n vetvete: nuk thot asgj n tavolin, kalon si hije, mban mistere... Por kur kto fillojn e teprohen, ndrhyrja e psikologut sht tepr e nevojshme.

  Mbipesha
  * Nj adoleshent ndr tre t moshs 15 vjeare sht i shndosh. Nuk din se si t vishen pr t fshehur defektet.
  * Pr shembull: ajo do t donte t ishte e padukshme, por shokt jan t pamshirshm: n sport ajo i bn t gjith t qeshin. Kjo do t thot se ajo ha mblsira dhe sheqerna.
  * Specialistt bien dakord: nj adoleshent duhet t dobsohet. Kjo pr estetikn, shndetin kardiovaskular... E gjith familja duhet ta ndihmoj t dobsohet sepse kjo gjendje mund ta aj n depresion.

  Gjja m e ankthshme? Shprthimi i nj seksualiteti.
  * Modifikimi i karaktereve seksuale provokohet dhe hipotalamusi (mbiprodhim hormonesh seksuale rreth moshs 10 vjeare). Tek vajzat shenjat e para shfaqet rreth moshs 11 e 12 vje. Tek djemt, shenja e par sht zhvillimi i testikujve rreth moshs 11 vjeare.
  * N fakt, kjo periudh karakterizohet nga nj emr "humbja". Humbja e trupit t fmijris: zbulon se sht e pamundur t kthehet mbrapsht.

  Probleme lkure
  * 15 vje dhe purrat shfaqen. Adoleshenti ka frik se mos shikohet, studiohet dhe tallet.
  * Q n shenjat e para t infeksionit t lkurs duhet konsultuar dermatologu. Vetm ky mund japi kshilla higjienike.

  Droga, gj q duhet t 'ju alarmoj
  Si mund t kuptohet? Ndryshon sjellja karshi prindrve, nuk dfrehet m si dikur, shpesh l kurset, krkon m shum para xhepi.
  sht nervoz n mnyr t parakohshme, agresiv n t folur. Qan dhe qesh pa arsye. Mbyllet n dhomn e tij dhe tregohet indiferent ndaj atyre q e rrethojn. Bhet prher e m i pist. Syt e tij jan t kuq, qepallat prpliten. Shpesh trupi sht i mbuluar nga bluja dhe ka shenja n krah e kmb.

  Dhuna, si t kanalizohet
  * Shum faktor mund t shpjegojn kt lloj sjelljeje. Tek djemt sekrecioni i hormone zhvillon pr keq agresivitetin. M pas adoleshenti kalon nj periudh tensioni dhe dhune t brendshme
  * Adoleshentit t cilit i mungojn fjalt pr t'u shprehur i zvendson ato me agresivitetin.
  * Nuk bhet fjal q t falet kjo dhun, por t kuptohet. Nse kjo prsritet shpesh, mund t bhet fjal pr depresion ose rregullim personaliteti.

  Vetvrasja, shkaku i dyt i vdekjeve tek t rinjt
  * Vetvrasja sht komplikimi m dramatik i depresionit. Mnyra e prdorur sht shpesh nj mnyr e dhunshme: arm zjarri, varje ...
  * Pr fat t keq, shpesh duhet pritur ky ekstremitet q prindrit t kuptojn vuajtjen s tyre.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Si mund ta kuptoni nse partneri ju tradhton

  N vend q t prcillni t dashurn tuaj, provoni me metoda mjaft efikase, t lexoni t vrtetn nga trupi i saj. Jan disa shenja n trupin e njeriut, q padshir flasin mbi realitetin. Mjafton q t msoheni t'i lexoni ato.

  T prdredhurit
  Sipas ekspertve pr komunikimin e trupit, femra q nj nat m par ka pasur knaqsi t mir seksuale, prdridhet m pak dhe m ngadal se ajo q e ka kaluar natn n shtrat vetm me libr. Shpejtsia e frymmarrjes dhe e prplitjes s syve, menjher pas seksit sht e shpejt, por t nesrmen ajo ngadalsohet pr shkak se trupi sht i relaksuar.

  Buzqeshjet
  Seksi i largon t gjitha kufizimet dhe kornizat e sjelljes, pr kt i gjith trupi reagon si m i relaksuar. Pas aktit seksual, njerzit qeshin m shpesh dhe sigurisht t shikojn m gjat n sy, apo t qndrojn m afr, ndryshe nga 'mund t kishin br n ndonj nga situatat normale.

  Skuqja e dyshimt
  Metod e mir pr t verifikuar nse dikush ka kryer marrdhnie seksuale, sht edhe testi nprmjet lkurs. Ndiqni me kujdes ndryshimet e ngjyrs s lkurs n trupin e partnerit. 30% e femrave, pak pas seksit, kan shenja t dukshme t t skuqurit n lkur. Vreni me kujdes nse buzt i kan t skuqura. Njollat e kuqe npr fytyr, n gjoks, qaf dhe n hund mbeten pr shkak t ngritjes s tensionit t gjakut. Kjo vazhdon pr 20 minuta pas aktit.

  Dshira pr prekje
  Seksi shkakton prodhimin e hormonit t quajtur oksitocin, gjat s cils kemi m tepr nevoj pr t'i prekur njerzit dhe t jemi t prekur. Nse kolegia juaj ju prek papritmas m fort se zakonisht, nuk ju nevojitet shum pr t kuptuar mbi at se ka br nj nat m par.

  Komentimi i shputave
  Pas seksit, gishti i vogl n kmbn e majt skuqet. Por kjo mund t ndodh edhe nse ajo (po edhe ai) vetm mendojn pr seks, pra vetm gjat t menduarit pr seks. Mirpo ajo q zbulon m tepr sht largsia mes gishtave t kmbs. Gishti i vogl simbolizon seksin ndrsa tjetri pran tij dashurin. Sipas nj "komentuesi t shputave", largsia mes gishtit t vogl t kmbs dhe gishtit pran tij, tregon se keni baza pr aventura q zgjasin nga nj nat, ndrsa gishti i vogl i kthyer pr nga gishti pran tij, tregon se jeni biseksual.

  Syt e shklqyeshm
  Dikush q ka br dashuri para disa orve syt i ka me shklqim. Po ashtu m leht i hap buzt.

  Zgjedhja e rrobave
  Si pasoj e seksit sht edhe rritja e vetbesimit q ndikon n zgjedhjen e veshjes.
  Femra q befasisht ndryshon veshjen t ciln e ka prdorur shpesh dhe e ndrron me dika q potencon m tepr natyrn e femrs, me siguri ka prjetuar dika t paharrueshme natn e kaluar. Ajo ndjen vetbesim dhe dshiron t bhet atraktive.
  N vend q t prcillni t dashurn tuaj, provoni me metoda mjaft efikase, t lexoni t vrtetn nga trupi i saj. Jan disa shenja n trupin e njeriut, q padshir flasin mbi realitetin. Mjafton q t msoheni t'i lexoni ato.

  Prekja e flokve
  Luajtja me flok tregon se ende ndrron pr dashurin n shtrat t ciln e ka prjetuar mbrmjen e kaluar. Ajo q vazhdimisht kalon dorn npr flok,
  n at mnyr "zbrazet" dhe kt e bn pa vetdije pr t'u dukur m mire para mashkullit t vet.

  E mendur pr kastravec
  Dshira pr kastravec sht tregues i mir i ndjenjave me afsh. Kjo shfaqet pr shkak t nevojs pr lngje. Nse femra edhe m tej ndihet seksi, edhe pas dashuris s br, kastravect jan ushqim, t cilin e preferon m s shumti.

  Rritja e ndjeshmris s shqisave
  Seksi e prmirson shqisn e nuhatjes, dhe pr kt, nse kolegu a kolegia fillon dhe ndien ndonj er t ciln ju as q e keni hetuar, e dini se ku sht faji. Seksi e rrit rrjedhn e gjakut n disa pjes t trupit, e mes atyre pjesve sht edhe hunda.
  Natyrisht se do individ sht unik. Prandaj nse s paku pr disa jav prqendroheni dhe vshtroni trupin e partnerit (lkurn, syt, hundn, buzt, gishtrinjt, mjekrn e m pas, veprimet e pavetdijshme, sjelljet dhe mnyrn e t shprehurit, etj.) dhe arrini t msoni gjuhn e trupit t saj apo t tij, kurr nuk do t'ju mund tu hedh hi syve.

  Gjithmon do t dini, edhe pse nuk ju tregojn me fjal.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  E qeshura flet pr karakterin ton...

  Thon se e qeshura t zgjat jetn, por ajo ka edhe disa veti t tjera. Ajo, pr shembull, mund t jet nj tregues i karakterit t personit. Nprmjet mnyrs se si qeshin, mund t zbulojm disa an t karakterit t atyre q kemi prball. Ja se si...

  Femrat


  - Nse nj grua, ndrsa sht duke qeshur, v her pas here gishtin e vogl te buzt, ajo dshiron t jet vet n qendr t vmendjes

  - N qoft se gjat t qeshurs bashkbiseduesja juaj mbyll gojn me dor, kjo do t thot se ajo sht modeste dhe jo shum e vendosur. Nj grua e till e ka shum t vshtir t qndroj n shoqri pr shkak t hutimit dhe mungess s shkathtsis.

  - N rast se nj grua, ndrsa qesh, e hedh kokn pas, ajo sht e przemrt, por paksa mendjeleht, njeri q beson kollaj. Ajo, nn ndikimin e ndjenjave dhe t emocioneve, mund t kaloj shpejt n veprime impulsive dhe spara e dgjon zrin e arsyes.

  - N rast se gjat t qeshurs nj grua v dorn shpesh te koka, kjo tregon se ajo ka nj natyr romantike dhe sht ndrrimtare. Baza racionale tek ajo, si rregull, sht e dobt.

  - Kur femra, ndrsa qesh, rrudh hundn, kjo tregon se sht tekanjoze dhe se humori i saj mund t ndryshoj nga asti n ast.


  Meshkujt


  - Ata meshkuj q e kan zakon t prmbahen edhe n nj ambient ku ka plasur gazi, si rregull, jan t qet, njerz te t cilt mund t mbshtetesh, pasi nuk t ln n balt, jan t ekuilibruar e t arsyeshm. Kta burra, zakonisht u qndrojn besnik grave t tyre, por grat mrziten me meshkuj t till dhe mund ti tradhtojn

  - N rast se nj burr qesh me knaqsi, lirshm, veanrisht kur hedh kokn nga pas dhe picrron syt, dijeni se ai sht paksa mendjeleht dhe shkon nga t fryj era. N jet dhe sidomos n marrdhnie me grat, ai mund t t lr n mes t udhs. Me nj njeri t till mund tia kalosh mir, n gaz e n hare, por tek ai mos mbaj shpresa se do t t dal diku apo dikur pr zot Me t sht e kot t lidhsh marrdhnie serioze

  - Nj burr q shkulet s qeshuri me z, duke e hapur shum gojn, zakonisht mund t jet njeri i dashur dhe i aft pr tu br shpirti i shoqris. Kta meshkuj zakonisht jan shum t zgjuar, babaxhan, por n planin intelektual, jan primitive dhe paksa t palitur. Prej nj njeriu t till mund t dgjosh n do ast nj anekdot t bukur, por asnjher ska pr t diskutuar me ty dhe ska pr t dhn opinion pr nj libr q ka lexuar

  - N rast se bashkbiseduesi yt, n vend q t buzqesh, zgrdhihet e zbardh dhmbt, duke shtrembruar buzt nga e djathta, keni t bni me nj njeri arrogant dhe t paditur. Ai se ka pr gj t gnjej dhe n momente t caktuara mund t tregohet arrogant e i egr. Megjithse kta meshkuj i kushtojn rndsi pamjes s jashtme dhe mund t duken simpatik, ruhuni prej tyre...

  - N rast se nj burri, gjat t qeshurs, i shkon buza nga e majta n t djatht, ky sht nj njeri shum i ndershm, i rregullt, por n t njjtn koh, pedant. Megjithat, tek ai mund t mbshtetesh. Nj kavalier i till mund t bj t lumtur do femr...

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Dilema (adoleshentsh) tinejxhersh

  Ke dshir t flakt q t bhesh pjes e ndonj shoqrie, mirpo "ajo" nuk t pranon. T kan prjashtuar nga grupi, ndrkaq bota jote menjher sht rrnuar. E pyet veten se ku ke gabuar dhe far mund t bsh - sht koha q di t ndrmarrsh!

  Klasa jote, shoqria e lagjes, vajzat nga klubi i volejbollit, grupi yt i vzhguesve... S paku, sikur t mund t bhesha pjes e ndonjrit grup, do ta ndjeja veten t fuqishme, t mbrojtur dhe t sigurt. Mirpo, nuk sht aspak e leht t bhesh pjes e ndonj shoqrie tashm t formuar, madje edhe kur t mund t arrish kt, mund t t ndodh q t t prjashtojn. N qoft se t ndodh ashtu, do gj ndryshon dhe ti mendon se e tr bota sht kthyer kundr teje: sillesh si e humbur dhe ndjehesh e vetmuar. Arsyet pr prjashtim nga shoqria t shumtn na duken t parndsishme, pa lidhje, madje edhe t padrejta. Pa marr parasysh kto, ky problem sht shum i shpesht tek t rinjt. Pasojat her-her mund t jen mjaft serioze. Si t ballafaqoheni me kt problem? N rend t par duhet t zbulosh saktsisht pse t ka ndodhur kshtu?


  A je e ngujuar?
  Vuan. Sjellja e atyre q do t duhej t ishin miqt tuaj sht br e padurueshme. Kurrkush nuk t ka thn drejtprdrejt "Shporru! Nuk t duam!", mirpo nuk mund t heqsh nga koka mendimin se je e padshiruar. Nga sjellja e tyre kupton se di nuk sht n rregull. Vajzat nga shoqria vazhdimisht kritikojn pamjen tnde, n ahengje apo n mens kurr nuk ka vend pr ty. Mirpo, studio t gjitha faktet: ekziston mundsia se e tr kjo sht fryt i fantazis sate apo madje sht obsesion yti, ide t ciln e ke formsuar n kok dhe e cila tani vazhdimisht t ndjek. Gjithashtu mendo mir se kritikat t cilat t'i drejton shoqria a jan pr shkak t pamjes dhe sjelljes sate apo ndoshta vrtet ata kan qllim t mir dhe kshillat e tyre jan miqsore. Megjithat, mund t ndodh se vrtet ata dshirojn q t t prjashtojn nga shoqria e tyre. Kt dyshim mund ta zgjidhsh vetm ti, mirpo duhet patjetr t jesh e sinqert me vetveten. N qoft se sht fjala pr kritika qllimmira, pranoji dhe provo t ndryshosh at q mundesh. Mirpo, n qoft se bindesh se ata megjithat t refuzojn, ather situata sht krejtsisht ndryshe.


  Mendojn se je e ndryshme nga ata?
  Situata bhet edhe m serioze kur brenda grupit krijohet nj ide unike e cila fillon t dominoj. Ai i cili nuk pajtohet me at ide apo me at model rrezikon q ta konsiderojn "t ndryshm" dhe pr at shkak e refuzojn. Kundr ksaj ideje duhet luftuar, sepse grupi i njerzve, i cili mbyllet n vetvete dhe nuk lejon kurrfar ndikimi nga jasht, bhet grup personashe t njjt, monoton, t cilt friksohen t'u kundrvihen t tjerve. Patjetr duhet t kuptosh se "llojlllojshmria" sht e ndrsjell: n qoft se un jan i ndryshm nga ti, kjo do t thot se edhe ti je i ndryshm nga un. Pra, problemi nuk sht n at se kush k e refuzon, prkatsisht kush besom se ka forc dhe t drejt q dik ta prjashtoj. Fatkeqsisht, pasojat prher i pson ai t cilin grupi e ka prjashtuar.


  Njher shpifjet, pastaj prjashtimi
  Ekzistojn shum kuptime q duhet marr parasysh: paragjykimet dhe diskriminimi. Paragjykimi sht qndrim ndaj njerzve t tjer, i cili shpesh sht shum i prshtatshm, sepse sht m leht t konkludosh me hamendje, nuk provon t mendosh me kokn tnde dhe nxjerr konkluzione vetjake. Diskriminimi sht mnyr e sjelljes. Kto dy kuptime jan t lidhura me njri-tjetrin - e nxisin njri-tjetrin. Fillon me shpifje (paragjykime) dhe prfundon me prjashtim (diskriminim). Mirpo, prse bhet prjashtimi? T shumtn e rasteve pr shkak t arsyeve tejet banale: pr shkak t pamjes fizike (peshs s madhe trupore, purrave), por edhe pr shkak t situats ekonomike (sipas gardrobs q veshin). Her-her fjala sht pr diskriminim dhe urrejtje, kur sht fjala pr shkaqet racore apo gjinore. N prgjithsi, prjashtohet do gj q sht e ndyshme nga pjesa tjetr e grupit.


  Mbroje vetbesimin tnd!
  N qoft se shoqria t prjashton, mund t ket pasoja fatale pr vetbesimin tnd. Personi i cili e ndjen veten t prjashtuar nga shoqria shpesh fillon t mendoj keq pr vetveten. N qoft se dikush t thot se je e trash, do t ndjesh veten se i ke njqind kilogram. N qoft se t thon se je mendjeleht, do t fillosh ta konsiderosh veten t marr. Personat e prjashtuar nga shoqria shpesh e urrejn edhe vetveten dhe m nuk din se far t bjn! Mos lejo asknd t t konsideroj ashtu! N qoft se vren se dikush ndaj teje ka qndrim t padrejt, posarisht pr shkak t pamjes sate fizike, ngre kokn, prdor vetbesimin tnd dhe bisedo pr at problem. Me prindrit, me t dashurin apo me miqt t cilve u beson. Assesi mos lejo veten t bijsh nn ndikim t atyre t cilat dshirojn t t izolojn. Kush nuk t do - ai nuk e meriton t jet mik yti. Bota sht plot njerz t cilt dshirojn t shoqrohen me ty dhe t cilt e meritojn t jen n shoqri me ty!

  Duhet t kesh humor t mir, madje edhe kur di nuk sht n rregull
  Qndrimi pozitiv ndaj vetvetes sht i rndsishm n do situat, edhe kur shoqria nuk funksionon, edhe kur sht do gj n rregull.
  * Shoqria nuk bn t bhet grup i izoluar, i cili nuk pranon asgj jasht suazave t veta.
  * Duhet patjetr t kesh humor t mir edhe kur je e vetmuar, ndjenja se duhet t'i takosh ndonj shoqrie nuk bn t shndrrohet n varsi.
  * Me plot mend pranoji t gjitha mangsit tuaja.
  * N qoft se ke mendim t mir pr vetveten, m leht do t gjendesh kur shoqria do t'i imponoj idealet e veta.
  * Mbaje mend: prher m s teprmi duhet t mbshtetesh n vetveten.
  * Harroji paragjykimet, ruaje identitetin vetjak, duaje vetveten dhe pusho t mendosh se t tjert jan prher m t mir: kjo sht receta m e mir pr shrim nga "sindroma e prjashtimit"!


  ka t bn t vuash m s shumti?
  * Miku yt kurr nuk konsultohet me ty pr planet e tij.
  * Ke gjoks tepr t madh apo ndonj purr n fytyr dhe shoqria jote vazhdimisht t prqesh.
  * Situata sociale e familjes sate nuk t mundson nj jet luksoze dhe ata pr kt arsye t injorojn.
  * Miqt tuaj kurr nuk provojn t kuptojn ndonj problem tuajin, nuk t kuptojn seriozisht.
  * Gjat pushimeve prher je vetm, askush nuk an kokn se `po ndodh me ty.
  * T shmangen, sepse dikush ka thn se ti sjell fatkeqsi.
  * Kur shoqria shkon diku me vetur, pr ty kurr nuk ka vend.

  Telegrafi
  Ndryshuar pr her t fundit nga J@mes : 25-05-2011 m 08:04
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  T mirat e t qenit llafazane  Biseda sht udibrse: tia besosh tjetrkujt mendimet, brengat dhe gjendjet shpirtrore kjo do t thot ta zbussh tendosjen tnde, ta ndihmosh veten t mos ndjehesh vetm dhe t prballosh m leht vshtirsit...

  Kjo sht nj loj zbavitse, por njhersh edhe serioze, n asnj mnyr humbje kohe. Llomotitja sht gati nj lloj arti, i cili, nse dim, na v n qendr t vmendjes dhe na bn t kndshm pr shoqrin n t ciln kurr nuk ndjejm monotoni. Por llomotitja sht edhe mnyr q t ndihemi m pak vetm, t lirohemi nga tendosja, ti zgjidhim problemet. Prandaj biseda sht e rndsishme. Gjithmon!

  Po tia besosh tjetrkujt dyshimet, brengat dhe gjendjet e ndryshme shpirtrore, kjo mund t na ndihmoj q t prballohemi m qet me problemet. Por edhe lumturia ka nevoj pr fjal. far kuptimi ka t ndihesh si nj qiell t shtat e kt t mos mund tia thuash askujt? Pra, zgjidheni gjuhn dhe llomotitni kudo (n shtpi, n floktore, n park) me t gjith (familjen, partnert, miqt dhe, pse jo, edhe me t panjohurit). Por, me nj kusht: zgjidhni me kujdes rrethanat dhe bashkbiseduesit!

  N pun, me miqt, n shtpi ndryshohet kodeksi i komunikimit. Msoni fjalt e duhura n vendet e duhura dhe n rastet e duhura! Flitni pr gjithka. Qeshni dhe mos u brengosni nse ajo q thoni ndonjher mund tju duket marrzi. Llomotitja gjithmon sht shenj e afris, miqsis dhe butsis. Shpesh ajo sht edhe vendimtare, sepse t jetosh nn t njjtin kulm vetvetiu nuk do t thot se keni gjithka t prbashkt dhe se mirkuptoheni pr gjithka. Por, mos e przieni llomotitjen dhe diskutimin. Llomotitja sht spontane dhe e pakufizuar, kurse diskutimi sht i matur dhe i kujdesshm. Duke biseduar lirisht mund t prekni tema t ndryshme, madje edhe ato t cilat, sikur t mendonit racionalisht do ti censuronit dhe t ti largonit si t panevojshme. Nse jeni t kujdesshm mund t merrni shenja t rndsishme me ndihmn e t cilave do ti zbuloni ant e fshehta t familjarve tuaj.

  N momentet e intimitetit: Nse jeni nga t rrallt q menjher keni gjetur nj gjuh t prbashkt n seks, nse jeni plotsisht t lir, nse gjuha juaj e trupit q nga fillimi sht instinktive, kjo q pason nuk ka t bj me ju. Por nse sjellja juaj (gj q sht rast i shpesht) sht e kushtzuar me tipin e edukimit, kulturn, familjen dhe personat nga rrethi juaj, mos harroni se biseda n momentet m intime mund t ndihmoj. sht kshtu sepse partneri nuk sht i detyruar q gjithnj ta interpretoj sjelljen tuaj n mnyr t drejt. Pr kt arsye, me shum kujdes, por s pari sinqerisht sqarojani se far ju plqen. Komunikimi sht hapi i par drejt jets harmonike seksuale. Mos harroni se marrzit, t thna n momentin e duhur, kan nj forc t uditshme: ndonjher mjafton nj fjal e but (e kndshme), nj fjal e guximshme dhe pr t qeshur dhe marrdhniet seksuale t shndrrohen n nj loj t mrekullueshme erotike.

  N jetn e prditshme: Llomotitja nga zemra sht trajt e mirsjelljes, tolerancs, dashuris. Nj shenj e pagabueshme e pajtimit dhe harmonis. Mnyr q t argtoheni bashkrisht dhe ti thoni njri-tjetrit gjra t bukura dhe spontane. Kur llomotitni, ju sikur e prkdhelni me fjal personin q doni. Nse i konsideroni fjalt humbje e panevojshme kohe dhe llomotitja nuk ju intereson kjo do t thot se dashuria juaj ka humbur pakz shklqimin. Lirohuni, bisedoni m shum, meditoni m pak. sht momenti ta njihni pjesn m t pjekur t vetvetes (gj q, kuptohet, nuk do t thot se duhet t tregoheni i menur). Llomotitja n pun duhet t jet e pjekur, e prmbajtur dhe jovetjake. Mos i shprehni gjykimet prfundimtare. Edhe nse ju pyesin pr mendimin tuaj, jini t kujdesshm, n mnyr q t mos ekspozoheni shum dhe t mos bini rastsisht n konflikt me bashkbiseduesin. Jini i afrt me kolegt dhe mos harroni se llomotitja (kuptohet, n momentet e dukura dhe n vendet e duhura) ndihmon n zbutjen e situatave t stresit, q padyshim ekzistojn gjat puns. Fjala e urt orientale Vetdija me siguri q sht m e mir se e vrteta me t vrtet sht e dobishme. Me fjal t tjera, vlersoni pasojat e asaj q dshironi t thoni, nse nuk dshironi t krijoni armiq. Bisedoni me or t tra n telefon, kurse kur t takoheni gjithnj keni pr t thn dika t re. Kurr nuk mrziteni s qndruari bashk. Pr asgj n bot nuk do t hiqnit dor prej shoqris s tij. Keni t drejt, sepse miqsia sht nj thesar q duhet kultivuar. Nse sht kjo nj miqsi e afrt (t ciln mund ta gjeni edhe n shtpi, te nna ose motra) lirisht shprehni ndjenjat, frikn dhe dyshimet tuaja t vrteta. Biseda e hapur vetm mund tju ndihmoj. Kjo do ta forcoj edhe m shum raportin tuaj. Mos harroni se duhet t dini edhe t dgjoni, sepse kjo sht nj veti t ciln mikja e vrtet duhet ta ket. Me t tjert gjithnj duhet t jemi nga pak t prmbajtur. Bisedoni lirisht me kolegt n pun, me miqt e shkolls, me t njohurit...por kini kujdes se mund ti ofendoni rastsisht me t vrtetn t ciln nuk duan ta dgjojn. Dhe, para se t filloni t flisni pr gjra personale, mendoni, sepse ndoshta m mir sht t mos i thuhen n besim t gjitha, intimisht.

  Ikni prej atyre q sdin t dgjojn
  Biseda mund t shndrrohet n monolog, nse keni zgjedhur bashkbisedues t gabuar. Nse nuk doni t flisni n er (pr fat t keq, kjo ndodh shpesh ndrmjet partnerve ose ndrmjet prindrve e fmijve) nse nuk doni t keni pun me nj person polemizues, jo tolerant ose me at q derdh kshilla t pafundme, nse nuk doni q ndokush ta keqprdor mirbesimin tuaj shkurt, nse nuk doni t shpenzoni fjal me persona t cilt nuk e meritojn vmendjen tuaj, msoni ti njihni bashkbiseduesit e gabueshm.

  4 llojet e t gabueshmve

  1. Moralisti
  Vuan nga rregullsia. Flet pr t gjitha (pr politik, pr film, pr ngritje t mimeve, pr modn m t re) me t vetmin qllim q ti akuzoj t gjith. Ky sht nj llafazan klasik. Por, kini kujdes, sepse n kuadrin e madh t thnieve t tij t prcaktuara shum leht mund t hyjn edhe paragjykimet dhe jotoleranca. Kjo llomotitja e lir e tij n fund mund t bhet e mrzitshme dhe vshtir e durueshme.

  2. Ankimtari
  Sipas tij, asgj nuk i shkon ashtu si duhet: n pun nuk sht i muar sa duhet, n familje nuk e nderojn, miqt e nnmojnnse sht mjaft i menur q shfryrjet e tij ti mbaj Brenda kufijve t durueshm, llomotitja e shndosh madje edhe mund ti ndihmoj q t lirohet nga tendosja. Por, shpesh ankimet e tij jan n shrbim t vetvetes. Kurse ju, n fund, do ta ndjeni trysnin e t gjitha problemeve t tij.

  3. Viktima
  Qengj prher i viktimizuar, ai ndihet si i munduar, kurse n t vr tet sht agresor. Kinse person i pafajshm, i cili e fajson botn pr shkak t paknaqsive t veta, duke filluar nga humbja e puns deri te problemet me partnerin. Person q do tju krkoj tia zgjidhni problemet, por q ather nuk do t bj asgj q kjo t ndodh. Kshtu ju e shpenzoni energjin tuaj, p.sh., q ti gjeni pun, kurse ai nuk paraqitet fare, duke parashtruar arsye t ndryshme. Ndodh kshtu sepse ky sht qllimi i vrtet i lojs s tij psikologjike: t tregoj se askush nuk mund ti zgjidh problemet e tij dhe se t tjert nuk vlejn gj.

  4. Llogaritsi
  N dukje t par i dobt dhe i prulur, ai n t vr tet dshiron q vetm ta shfrytzoj mirbesimin tuaj. Do ta njihni, sepse, ndonse sht fjalmbl, menjher do t kaloj n shtjen prkatse: me or do t flas pr paknaqsit e veta, kurse pas ksaj nuk do t dij t dgjoj. T tjert nuk i interesojn, prve si mjet pr t arritur qllimin e tij.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Lvizjet dhe gjestet

  Syt, tiparet e fytyrs, si dhe do pozicion i trupit shprehin ndjenjat dhe personalitetin ton.

  Sot gjestet shoqrojn shpeshher fjalt q themi, duke e forcuar ose zbutur kuptimin e tyre. Edhe pse, nga njri shekull n tjetrin, qndrimi i trupit e ka humbur paksa vlern e vet simbolike, prsri ai sht i rndsishm pr opinionin q t tjert mund t krijojn pr ne q n takimin e par. Disa nuk din, t tjerve u jan br zakon qndrime jo t hijshme, mirpo, t gjith, me pak vmendje, mund t msojn e t korrigjohen.

  Qndrimi

  Mnyra si rrim, si uleni, si ecni sht tepr domethnse.
  Thon q pamja t gnjen. Megjithat ajo sht prshtypja e par q krijohet te bashkbiseduesi yn sapo takohemi me t. Nuk bhet fjal ktu t shtireni, t mbajm qndrime stereotipe, por t reflektoj m sa m pozitivisht personalitetin ton.
  Mos e mbani kurrizin t krrusur dhe kraht t lshuar. Kurrizi duhet mbajtur drejt, barku i futur. Fjala "rri drejt", q e dgjonim shpesh t na e thoshin kur ishim fmij, sht gjithmon e vlefshme.

  Si t rrim n kmb?

  PO
  JO  Si t rrim ulur?

  PO
  JO

  http://www.telegrafi.com/fo/qendrimi%204.jpg

  Ecja

  Mund t ecet shpejt, por pa i prplasur takat e pa i tundur fort kraht, sikurse nuk duhet ecur duke i trhequr kmbt zvarr. Pr t patur nj ecje t bukur, prshtatini hapat me trupin, mbajeni trupin drejt e jo si t ngurtsuar.

  Si t japsh dorn

  Kur takon dik, kontakti i par fizik sht dhnia e dors, e cila ka shum rndsi pr prshtypjen q l te tjetri. sht knaqsi kur i jep dorn tjetrit me sinqeritet e siguri:
  - asnjher mos jepni vetm majat e gishtave;
  - si burrat, dhe grat, e heqin dorezn kur japin dorn. Si rregull nj burr duhet t'i thot nj gruaje t mos e heq. Nuk duhet ln tjetri t pres me dorn shtrir sa t hiqni dorezn; n kt rast m mir mos e hiqni fare...;
  - n rrug nuk i shtrngohet dora personit q e takon pr her t par, por prshndetet me kok duke buzqeshur.

  Puthja

  Gjithmon duhet t tregoj njfar intimiteti; nse pranohet q nj fmij mund t'ia zgjas faqen t gjithve kur i takon, edhe t panjohurve, pasi mbush t njzetat mund t puthet vetm me ata q ka krijuar marrdhnie miqsore.
  Jepet nga nj puthje n seciln faqe. Nuk sht nevoja ta puthni tjetrin tri-katr her n nj faqe pr t'i treguar se sa e doni, edhe pse disa e kan si zakon krahinor.

  Vshtrimi

  Thon se sht "pasqyra e shpirtit" dhe mesazheri i fsheht i ndjenjave tona ...
  - duhet t jet i sinqert: kur flisni me dik duhet ta shihni at dhe jo t rrotulloni syt e ta shtisni vshtrimin andej-ktej;
  - nuk duhet t vshtroni ngultas dik dhe t'i hidhni vshtrime nga lart-posht, as t fiksoni pjes t trupit, pasi do ta vini n vshtirsi e ndoshta do t mendoj: Mos kam ndonj njoll n kravat?, mos do t m vjedh unazn?; mos sht ndonj maniak?
  - mos vshtroni tinz dik;
  - mos bni shenja me sy, t cilat mund t keqinterpretohen.

  Buzqeshja

  Ajo e ndrit fytyrn dhe i shoqron aq mir fjalt, saq dallohet edhe n telefon. Ju mund t prfitoni, por edhe t abuzoni me t, mjafton q t jet e sinqert.
  Ndrsa e qeshura tallse, ironike sht nj arm, nga prdorimi i s cils duhet t hiqni dor.

  Gjeste t pahijshme


  Disa prej tyre jan t vullnetshme dhe t pafalshme:
  - krcnuese: tundja e gishtit ose drejtimi i grushtit;
  - prbuzse: vshtrimi krenar apo ngritja e supeve;
  - vulgare: kur godet leht faqen ose tmthat; - t dhunshme: goditja me kmb e mobilieve, hedhja e objekteve prtok, dhe, m keq, n drejtim t njerzve;
  - t turpshme: t gjitha gjestet me kuptime seksuale.

  Disa mani t paplqyeshme

  Gjeste t tjera jan t pavullnetshme q nj sy kritik mund t'i vr re; me pak kujdes mund t korrigjohen fare mir.
  T tilla jan:
  - t preksh papushim nj monedh n xhep;
  - t bsh gjeste kur flet;
  - t preksh her pas here bashkbiseduesin;
  - t godassh leht me gisht cepin e tavolins ose kraht e kolltukut;
  - t tundsh kmbt;
  - t tundesh n karrige;
  - t hash thonjt;
  - t hash amakz;
  - t kruhesh;
  - t rregullosh t brendshmet;
  - t kruash hundt ...

  Tiku nervor

  N shumicn e rasteve shpreh shqetsime t prkohshme, por kur vazhdon pr nj koh t gjat, tregon se sht dika patologjike, prandaj i duhet drejtuar mjekut pr ta kuruar.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  10 mnyra pr t’u ndier mir...

  Ndonjher t gjith kemi nevoj nj zgjidhje t shpejt pr t na br t ndihemi sa m mir.

  1. Studime shkencore kan treguar se, ta rrethoni veten tuaj me lule t freskta, sht nj mnyr e shklqyer pr t luftuar depresionin; kshtu q mos prisni q nj mashkull t’jua bj surpriz!

  2. Mbyllni perdet, hiqni telefonin nga priza dhe vendosni nj DVD. Ju mund t dini prmendsh do fjal t skenarit por, nuk ka mnyr m t mir pr t’ju br t ndiheni lart moralisht.

  3. Telefonojini nj shoqeje apo nj shoku me t cilin s’keni folur prej kohsh. sht vrtetuar nga ana mjeksore q, thashethemet e mira jan nj mnyr fantastike q t’ju kthejn srish buzqeshjen ju dhe miqve tuaj!

  4. Hani ananase t freskt. Prvese jan t mbl dhe t shijshm, ananaset kan nivele t larta t triptofani, q lshon shum serotonin ose hormone t lumturis n trurin tuaj.

  5. Lyejini thonjt me nj ngjyr t shndritshme. Portokalli, vjollc, apo nj ngjyr tjetr plot jet. Thjesht vetm duke i par, do t’ju gjallrojn.

  6. Thuani fmijve q nuk mund t ohen nga krevati t shtunn para ors 8 e pastaj ndryshojeni orn, ojini nj or prapa. sht pak djallzore, por 1 or m tepr n krevat sht kaq mir dhe do t'ju bj t ndiheni ndryshe.

  7. Blini nj okollat rrugs pr n palestr. sht e vetmja koh kur ju mund ta hani nj okollat pa u ndier n faj, dhe n fund t fundit, n kt moment ju duhet t'i mbani lart nivelet e energjis ...

  8. Mos i shtyni gjrat! T gjith kemi nj list me gjra e pun pr t br; bni nga nj do dit dhe do t ndiheni goxha nn kontroll...dhe m t lumtura!

  9. Jepni para pr bamirsi! Sigurisht bamirsia do t prfitoj nga kjo, por studime t fundit kan treguar q, duke dhen lirohen shum hormone t lumturis.

  10. Ndryshojini menjher rrobat sapo t futeni n shtpi. Vishni pizhame t bukura, seksi dhe...relaks.

  Telegrafi
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 26-12-2011 m 10:13
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •