Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 47 prej 47
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Intuita mund t ndihmoj n marrjen e vendimeve t duhura

  Tashm me shekuj shkenctart tentojn t kuptojn pse njerzit zgjedhin nj rrug nga nj tjetr dhe si n mes numrit t madh t zgjedhjeve bjn at pr t ciln konsiderojn q sht m e mira.

  Marrja e vendimeve sht pjes e pashmangshme e jets njerzore dhe sht ndr m misteriozet. Gjat nj hulumtimi, profesor Marius Usher nga Universiteti n Tel Aviv ka zbuluar q intuita sht arm jashtzakonisht e fuqishme dhe precize. Kur sht dashur t bjn zgjedhjen n mes dy opsioneve duke u mbshtetur vetm n instinkt, vullnetart kan br zgjedhjen e duhur n madje 90 pr qind t rasteve.

  Madje edhe n nivelin intuitiv nj nga pjest m t rndsishme t procesit t marrjes s vendimit sht integrimi i vlerave ose marrja parasysh e t gjith faktorve pozitiv dhe negativ t do opsioni pr t'u krijuar pamja komplete.

  "Hulumtimi ka treguar q njerzit kan aftsi t jashtzakonshme pr t'i vlersuar intuitivisht opsionet, ka on deri te prfundimi q truri ka sistemin i cili specializohet pr vlersimin e vlers", ka thn Usher.

  Eksperimenti sht prbr nga ndryshimi i shpejt i numrave n pjesn e majt dhe t djatht t monitorit. Numrat kan paraqitur fitimet n tregun e aksioneve. Vullnetart sht dashur t zgjedhin grupin me prfitimin m t madh. Pasi q numrat kan ndryshuar shum shpejt, vullnetart nuk kan pasur koh pr t mbajtur mend shumn e parave t fituara por sht dashur t mbshteten te instinkti gjat vendimit.

  Vullnetart kan treguar aftsi t jashtzakonshme t llogaritjes instinktive dhe saktsia e tyre sht rritur proporcionalisht me informatat q i kan marr.

  Kur u jan treguar vetm gjasht ifte numrash, saktsia e tyre e zgjedhjes s shums m t madhe t parave ka prbr 65 pr qind, ndrsa kur u jan treguar 24 ifte numrash, saktsia ka qen 90 pr qind.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Pr: Artikuj t przgjedhur psikologjik

  Si ta ruani kujtesn?

  Emri: 61847aa6-5d7e-49e6-ac40-62ee8a806f64---0-.jpg

Shikime: 772

Madhsia: 9.1 KB

  Pas kalimit t moshs 50-60-vjeare shfaqen edhe problemet e para me kujtesn dhe me lidhjen mes imazheve e mendimeve.Kto probleme mendore jan n nj mas edhe t trashguara, por mund t ndikojn edhe nj sr faktorsh. Pr t shmangur humbjen e kujtess dhe pr t pasur mendje t freskt studiuesit sjellin disa kshilla shum praktike q duhen zbatuar.

  - Frekuentoni palestrn: M tepr se 60 pr qind e njerzve nuk i praktikojn ushtrimet dhe aktivitetin fizik. Ky veprim sht i dmshm, sepse mungesa e ushtrimit fizik do t shfaqej me pasoja negative pr shndetin. Probleme do t shfaqeshin jo vetm n mirqenien fizike, por edhe at mendore. Palestra dhe aktiviteti fizik bjn q organizmi t nxit disa neurone t reja, t cilat ndikojn n pjes t veanta t trurit dhe jan prgjegjse pr kujtesn.

  - Faktort ushqimor: Edhe ushqimi dhe dieta e prditshme luan nj rol t pazvendsueshm n mirqenien mendore. Studimet kan treguar se Omega-3, jan prbrs t yndyrshm, t cilt gjenden me bollk tek farat e lirit, arrat, lajthit, salmoni, soja dhe shum ushqime t tjera. Kto njihen jo vetm si stimulues t gjendjes s humorit, por edhe ndihmojn n prqendrim gjat puns dhe aktivitete t ndryshme mendore. Hani mir dhe at q duhet. Ka shum barishte q ndihmojn n prmirsimin e memories, por asnj prej tyre nuk ka treguar efektivitet n testet klinike. Por nj diet e shndetshme, kontribuon n tru, pasi prmban antioksidant. Kshtu brokoli, boronicat, spinaqi, ndihmojn n prmirsimin e funksioneve t trurit.

  - Relaksohuni: T gjith ata persona q gjenden nn ndikimin e theksuar t stresit kan nevoj pr relaksim, pr t larguar hormonet t cilat shkaktojn kt gjendje t padshiruar. Relaksimi sht nj mnyr e suksesshme pr t menaxhuar dhe shmangur stresin.

  - Meditoni: Krkimet e fundit kan zbuluar se njerzit t cilt meditojn kan memorie m t mir. Mjekt argumentojn se meditimi rrit qarkullimin e gjakut n korteksin qendror t trurit. Kjo rrit prqendrimin, dhe memorien.

  - Flini mir: Gjumi ndikon n aftsin e trurit pr t thirrur informacionin e fundit q ka msuar. Duke fjetur mir, minimumi 7 or n nat ndihmon n prmirsimin e memories afatshkurtr dhe afatgjat.

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Pr: Artikuj t przgjedhur psikologjik

  Udhrrfyes pr marrjen e vendimeve t reja

  Q nga 1 janari, kur filloi Viti i Ri, sht edhe xhiroja e re e jets. T gjith futemi n vitin 2013 me shpresa pr jet m t mir, prpiqemi t’i lm pas sjelljet e kqija dhe t fillojm me gjra t mira. Kjo periudh sht e shklqyeshme t mendojm pr at q dshirojm, riorganizimin e planeve dhe qllimeve.

  Pr kt ky fillimvit sillet rreth prfundimit t filluar nga viti i kaluar dhe pr planet pr dika t re. Sjellja e vendimeve edhe m tutje sht “in”, dhe ja ka duhet t keni parasysh para se t mendoni pr to.

  - Te menduarit pr vitin e kaluar: ka ka kaluar mir, e ka jo? Ajo q nuk kaloi mir, pse ndodhi kshtu? ka do t ndryshonit, dhe ka do t linit njsoj?

  - ka ju ka munduar m s shumti?: A do t mundeshit ndryshe t’i qaseshit atij problemi dhe t bhet m i leht? Si jeni gjendur n momentet kur nuk jeni ndjer m s miri? Mendoni pr prvojat pozitive dhe prmbajuni ktij modeli t sjelljes.

  - T menduarit pr suksesin: ka mendoni ka ju nevojitet q t bheni m t suksesshm n msime? A duhet ta menaxhoni m mir kohn, m mir ta organizoni hapsirn dhe librat? Ndoshta m shum do t arrinit nse do t msonit n bibliotek sesa n dhomn tuaj? A ka qen prtacia n vitin e kaluar arsyeja kryesore q nuk keni arritur suksesin e dshiruar apo fajtor sht stresi pr shkak t mungess s kohs dhe hapsirs s qet pr msim?

  - T menduarit pr qllimet: Nse ju ka mbetur ndonj not e keqe pr ta prmirsuar tani sht koha e prshtatshme q ta rregulloni dhe t mos mundoheni m me t. Prcaktoni kohn kur dshironi ta prmirsoni notn e caktuar. Ngjashm sht edhe me t gjitha detyrat tjera t cilat duhet t’i kryeni, prcaktoni qllimin dhe kohn kur dshironi ta prfundoni.

  - T menduarit pr shprblimet: Shprblimet jan njsoj t rndsishme pr arritjen e qllimeve. Pasi disa qllime jan shum t vshtira t arrihen kshtu q pr t’u arritur ato kryejn pun vetm shprblimet. Mir sht q pr detyrat e caktuara t prcaktoni edhe shprblimin t cilin do ta merrni kur ta prfundoni me sukses punn. Kjo mund t jet motivim i shklqyeshm!

  - Merrni vendime t duhura: N vend q vazhdimisht t jeni n ndonj diet apo “e hani” veten pr shkak t kilogramve t teprt, seciln dit merrni ndonj vendim t duhur, pr shembull merrni disa porcione me pem e perime n dit n vend t ushqimit t shpejt.

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Pr: Artikuj t przgjedhur psikologjik

  Tri arsyet m t shpeshta q njerzit mbajn sekrete

  Disa shprehi t mendjes jan aq t shpeshta, sa atyre nuk u kushtohet vmendje, por megjithat mund t shkaktojn nj ankth emocional.

  Merrni shembull rastin kur njerzit duhet t jen shum 'privat'. Shumica nuk kan dshir t flasin pr jetn e tyre seksuale, financat, ndoshta religjionin ose politikn. Jan disa t tjer q kan sekrete t posame q ata nuk do t donin t'ia zbulonin t huajve e ndonjher as miqve, si pr shembull: koha q kan kaluar n burg, dshtimi n nj biznes apo nj smundje serioze. Kan arsye pr prmbajtje, t cilat mund t jen t ndryshme varsisht nga shtja.

  Disa njerz, madje ndihen jo rehat gjat konfrontimeve. Si pasoj, ata evitojn bisedat q prfshijn politikn. Pr t njjtat arsye, ata mund t hezitojn t shprehin mendimet e mbajtura pr vete n lidhje me shum gjra.

  Jan tri arsyet m t shpeshta q njerzit mbajn sekrete dhe nuk hapen me t gjith n lidhje me ngjarjet e mparshme n jetn e tyre. Kjo prmbajtje sa u prket bisedave t tilla sht e kuptueshme dhe vjen me nj mim:

  1. Individi, q sht i zemruar nga ndonjra prej ktyre rrethanave, nuk mund t jet rehat, pr shkak se ai ankth nuk sht i njohur pr t tjert.

  2. Njerzit kan tendenca t ekzagjerojn ndjenjn e dshtimit apo limiteve t ndryshme, kshtu q mundohen ta mbajn pr vete, n mnyr q t mos e vrejn t tjert.

  3. Ka problem t caktuar. Pr shembull, vshtirsia q mund ta ket nj ift pr t pasur fmij, q ndoshta nse ndahen me t tjert, mund t rezultojn me marrjen e kshillave pr t zgjidhur situatn nga t tjert, q kan qen n at gjendje.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Pr: Artikuj t przgjedhur psikologjik

  Pse disa femra jan vazhdimisht fatkeqe n dashuri?

  Prkundr tr mundit, meshkujt rrallher i trajtojn femrat ashtu si e meritojn. Por, mungesa e lumturis shpesh nuk ka t bj me meshkujt, me t cilt dilni, por me mnyrn sesi u qaseni atyre.

  Femrat zakonisht shpejt kaplohen nga emocionet dhe nuk ia dalin q t shohin sesi nj gj e till krijon nj dinamik problematike n lidhje.

  - Duhet t jeni e vetdijshme pr rolin tuaj – thot kshilltarja dhe terapeutja Mishel Luis.

  Ajo thot se nuk duhet ta vajtojm veten. Mos ndieni keqardhje nga vetvetja, sepse askujt nuk i plqejn femrat e dshpruara. Nse mashkulli nuk sht i interesuar pr ju, ather fajin e ka qasja dhe mnyra sesi e shihni vetveten tuaj. Njerzit preferojn t dalin me dik q sht plot vetbesim. Nse nuk keni vetbesim, shtiruni sikurse kini dhe, me kalimin e kohs, aktrimi do t bhet realitet.

  Kurr mos qani pr ndonj mashkull. Pa marr parasysh arsyen e ndarjes, duhet ta dini se ka edhe meshkuj t tjer.

  Mos u tregoni meshkujve gjithka nga jeta juaj. Femrat e mistershme duken m interesante. Shum femra hapin zemrn para mashkullit, pa e njohur mir at. Ky sht nj gabim i madh.

  KOSOVA SOT
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Pr: Artikuj t przgjedhur psikologjik

  Pse merremi kaq shum me thashetheme?

  Ato jan kaq t dashura pr ne. I bjm do dit, n ambiente t ndryshme, n kafene, e sidomos n pun. Po pse natyra njerzore sht kaq e lidhur pas thashethemeve, dhe cila sht e keqja e tij m e madhe?

  Thashethemet duket se jan br pjes e pandashme e prditshmris son. “Psst cilat jan t rejat e fundit?” T gjith i kemi br ato, kemi dgjuar me vmendje ose kemi thn dika pr t ciln nuk na takon, kur bhet fjal pr shtje personale tjetrit. Jemi t etur t dgjojm dhe po ashtu t flasim, si nj ushqim i prditshm shpirtror, ku kafeja e mngjesit n pun nuk do na jepte efekt nse nuk do ta merrnim dozn e thashethemeve. Edhe pse mund t kemi ndjer nj brejtje t leht t ndrgjegjes, kemi vazhduar gjithsesi.

  E vrteta sht se 80 prqind e bisedave tona t prditshme jan shum personale, dhe aty ka m shum thashetheme se n do diskutim tjetr. Nj nga arsyet se pse njerzimi sht kaq i dhn pas thashethemeve sht se n vetvete “ai sht argtues n mnyrn m t parezistueshme”- sht shprehur Frank McAndrew, profesor i psikologjis n universitetin Knox. Kur bjm thashetheme nj pjes e trurit ton liron dopamin nj hormon q t nxit entuziazmin.

  Pse bjm thashetheme
  Pyetja q lind sht pse na plqejn thashethemet e mbi t gjitha pse i bjm ato? Prgjigja m e shkurtr q vjen sht: t zbulojm sa m shum pr tjetrin. Meq nuk e dim se far t tjert mendojn pr ne, na plqen t koleksionojm informacion her pas here. Kshtu bjm “detektivin” amator, pasi duam t jemi n mendjet e t tjerve t dim me do kusht se far ata mendojn. “Jemi gjithnj n krkim t informacionit, duam t hetojm pr t par se far misteri fshihet,” shkruan nj nga profesort e universitetit Alfred, n New York. Duke br thashetheme ne zbulojm dhe njohim t tjert m mir. Ose njerzit t paktn mendojn se kjo sht mnyra m e mir pr t njohur tjetrin.

  Sigurisht q ka mnyra m t mira pr ta br kt por duket se kjo sht e pashmangshme pr natyrn njerzore. T brit e thashethemeve sht n natyrn ton. “Ne jemi padiskutim trashgimtart e nj tufe njerzish q fusin hundt,”- thot Dr. McAndrew. Ndoshta nuk do t ishte e nevojshme t merreshim me thashetheme pr t mbijetuar ashtu sikurse dhe paraardhsit tan, por na ndihmon se kujt duhet t’i besojm dhe se kujt jo.

  Nga ana tjetr, ne na plqen t bjm thashetheme pr t’i ln t tjerve t kuptojm se cilt jemi ne. Ju plqen t flisni pr pabesnikrin e fqinjs suaj n lidhje me bashkshortin e saj. Duke shprehur mendimin tuaj ju keni dhn edhe fakte se far karakteri apo morali keni vet. Kshtu ju zbuloni se duke br thashetheme personi prball jush ka t njjtin mendim me ju ose jo. Duke u marr me imtsirat dhe detajet e bisedave, ajo q nnvizoni sht “Ne jemi m t mir se ata”. Ju jeni duke riafirmuar dhe ndar vlerat tuaja. Nj mbivlersim q i bni vetes n mnyr publike.
  Efektet pozitive
  Prve ksaj, pr t liruar substanca kimike t trurit, t cilat na bjn t ndihemi mir, si sht dopamina, kjo lloj mnyre pr t biseduar gjithashtu rrit nivelin e progesteronit, nj hormon q prodhon ankth dhe stres sipas studimeve t universitetit t Michigan. Mirqenia jon merr nj tjetr shtytje nga fakti se thashethemet na mbajn gjithmon t lidhur. “Ti qesh, qan,…. mban lidhje me t tjert,”- sipas Dr. Fisher. “Ju mund ta forconi kshtu lidhjen tuaj mes jush dhe personit q po diskutoni”.

  Por mbi t gjitha nse merreni me thashetheme n vendin e puns mund t’ju krijoj edhe lehtsira. Informohesh pr kolegun tnd, di t mirat dhe t kqijat e tij, mson se si t mbrohesh nga shefi apo t dgjosh historit e shoqes tnde m t mir. N vendin e puns nuk do t thot domosdoshmrisht t merresh me thashetheme, por sht e rndsishme t dish se kush jan miqt dhe armiqt e tu. Kshtu mund t mbrohesh dhe t sulmosh n rastin e par q t jepet. Pra mos qndroni shum indiferent duke iu shmangur thashethemet, sepse kshtu vetm t tjert do t merren me ty ndrsa ti do jesh subjekt i prhershm diskutimi.
  Nj studim kryer n vitin 2011 zbuloi n nj periudh 12 mujore se rreth 74 pr qind e punonjsve npr zyra merren me thashetheme. do dit ata e nisin ditn e tyre t puns me fjalt e para q kan dgjuar duke dashur q t jen shprndarsit e lajmit.

  E keqja, rrezikon reputacionin
  Mos u udisni: thashethemet mund t lndoj, sidomos kur sht i natyrs malinje, e kur nuk ka asnj qllim vetm pr t par tjetrin posht. Jo vetm q sht prjashtues por n mnyr t veant ajo q thua me z t lart n publik mund t dmtoj rnd reputacionin e dokujt. Kto tashm ndodhin edhe n faqe t ndryshme publike si Facebook, Twitter apo YouTube, q koht e fundit po ndodh n mas t gjer duke prfshir mosha dhe persona t ndryshm.

  Duhet t kesh nj informacion t bollshm i cili duhet t mjaftoj pr t br thashetheme. Dhe kjo ndodh sepse ne jemi br varts t teknologjis, t prdorimeve t websiteve, duke shpenzuar or t tra pr t thashethemnuar edhe pr miqt tan m t ngusht. Nuk po arrijm t prdorim ant pozitive t teknologjis, pasi i vetmi qllim pr t cilin e prdorim sht dshira pr t dgjuar sa m shum pr t tjert, qoft negativisht apo dhe pozitivisht gj q ndodh m rrall.

  Po cila sht zgjidhja?
  T censurosh veten ose t dish ta bsh n rrethana t caktuara. Kur jeni n dyshim pr dika sht m mir t mos shpreheni fare. Mund t thuash dika m von nse t plqen t shprehesh, por nuk mund ta trheqsh mbrapsht nse sekretin e kan marr vesh t gjith. Thjesht sepse di dika vrtet interesante nuk sht e thn q duhet ta shprndash at. Mat minuset dhe pluset para se t thuash dika, sht e rndsishme t’i vendossh gjrat n peshore para se t bhesh shprndarse e lajmit. Pyet veten nse kjo q do them do t lndoj ndonj apo sht thjesht argtuese?

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Pr: Artikuj t przgjedhur psikologjik

  Xhelozia, thik me dy tehe

  Sigurisht, shum xhelozi mund ta shkatrroj nj lidhje, por pak xhelozi mund t jet e tepruar, madje edhe e pazvendsueshme pr nj marrdhnie t shndetshme. David Buss, autor i librit "Pasioni i rrezikshm?", thot se "xhelozia sht aq e rndsishme sa edhe besimi pr t'i mbajtur dy njerz t bashkuar.

  Xhelozia sht nikoqir i emocioneve t kundrta si mrzis dhe zbraztirs, dshirs pr hakmarrje dhe trbimit. Mrzia e shtyr nga frika e humbjes s personit t dashur, kurse trbimi nga dshira q ai/ajo t‘ju kthehet. E, si ta dini se a ndjeni “mjaftueshm” xhelozi dhe si ta tregoni pa e nervozuar partnerin e juaj? Ndiqni kto hapa.

  1. Jini t sinqert me vetveten. Ata t cilt refuzojn t pranojn se jan xheloz n mnyr t vrazhd mund t’i ndajm n dy kategori: njerz t cilt nuk i kushtojn kujdes situats reale dhe nuk kuptojn se duhet t jen xheloz ose njerzit t cilt kujdesen pr partnerin/en, e nuk do t merakoseshin nse nesr mbeten vet. M s miri sht q t’i pranoni ndjenjat t paktn para vetes, n vend q t lni q emocionet negative t rriten nga dita n dit dhe papritmas dhe pa ndonj arsye t “eksplodojn”. Ndonjher, mjafton q t qetsoheni dhe t’i “derdhni” t gjitha ndjenjat dhe mendimet negative n nj flet letre, e kur t‘ju kaloj hidhrimi dhe trbimi, do t’i lexoni dhe do t kuptoni se shum m mir t bni dika m produktive pr ju dhe lidhjen e juaj se sa ta posedoni e-mailin, telefonin, kompjuterin...e parterit t juaj.2. Shprehje adekuate e ndjenjave. Kujdes nse vendosni t’i ndani skenart e xhelozis q ju sillen n kok me partnerin tuaj, sepse xhelozia sht si thik me dy tehe. Ajo mund t thot “jam xheloz/e, sepse kujdesem pr ty”, por gjithashtu edhe “jam xheloz/e sepse nuk t besoj”. Prandaj sht shum e rndsishme qasja dhe mnyra sesi bisedoni me partnerin pr kt tem. Fjalt e zgjedhura me kujdes dhe t menduara mir mund t ndryshojn shum, prandaj do her diskutimin fillojeni shum t qet dhe t relaksuar. Flisni pr prvojat dhe situatat q ju kan br t ndjeheni xheloz dhe me siguri do t vini deri te zgjedhja adekuate.

  3. Aktroni xhelozi. Gjat gjith kohs shkruajm pr ndjenjat negative te xhelozia e tash kjo? Por, rikujtoni pikn e par – xhelozia mund t nnkuptoj edhe se nuk kujdeseni mjaftueshm? Femrat jan ato t cilave u plqen xhelozia e koh pas kohe e partnerit. Pikrisht xhelozia e vogl dhe e matur e drejtuar kah meshkujve t tjer n rrethin, pr disa femra sht tregues i vrtet se partneri e vlerson at q e ka, dhe e ruan me kujdes nga t tjert. Por, ktu nxitet pyetja – nse nj femr msohet me xhelozin e partnerit si shenj kujdesi, far do t ndodh kur do t kaloj koha dhe do t zhduket xhelozia? Si duket n fund ndjenjat e sinqerta, e jo ato t aktruara po fitojn, apo?

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •