Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 47
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Konfirmohet - meshkujt dhe femrat ndajn vetm 10 pr qind t karakteristikave

  Gjinia m e but sht m e ndjeshme dhe m e ngroht, derisa meshkujt jan m dominues dhe m stabil emocionalisht, dhe pr shkak t ktyre dallimeve zgjedhin edhe karriera t ndryshme, vrteton studimi britanik.
  Femrat jan nga Venera, ndrsa meshkujt nga Marsi, sht thnie e vjetr e cila qart prshkruan se sa jemi t ndryshm n t vrtet. Mashkulli dhe femra mesatare kan vetm 10 pr qind t karakteristikave t prbashkta t personalitetit, zbulon studimi i Universitetit Manchester n 15.000 persona.

  Gjinia m e but sht m e ndjeshme dhe m e ngroht, derisa meshkujt jan m dominues dhe m stabil emocionalisht. Dallimet n mes gjinive jan aq t mdha sa q ndikojn n zgjedhjen e vendit t puns, vrteton hulumtimi.
  ‘Edhe pse e kemi ditur q ekzistojn dallimet, ato jan n fakt shum m t mdha se sa kemi menduar. Ndoshta tingllon si stereotip, por nj numr i madh i femrave punon n profesionet n t cilat tregojn ann e tyre t ndjeshme si jan infermieret dhe msueset’, pohon nj nga autort e studimit, psikologu dr. Paul Irwing.

  Njerzit e zgjedhin punn q i bn t ndihen t lumtur dhe n t ciln jan t mir, ndrsa kjo vetm vrteton se sa t mdha jan dallimet n mes gjinive. Dallimet jan edhe m t dukshme pr shkak t niveleve t ndryshme t hormoneve n trup, shton ai.

  Karakteristikat femrore
  * Ndjeshmria
  * Ngrohtsia
  * Mirkuptimi
  * Tensioni
  * Mbshtetja vetm n vete
  * Gjallria
  * Preokupimi

  Karakteristikat mashkullore
  * Dominimi
  * Stabiliteti emocional
  * Racionaliteti
  * Maturia
  * T hapur pr ndryshime
  * Guximi social
  * Ruajn privatsin
  * Perfeksionizmi

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Si t bisedohet me tinejxherin pr seksin?  sht shum me rndsi q fmijs t’i bni me dije se ju jeni personi i par t cilit mundet dhe duhet t’i drejtohet, nse ka pyetje q kan t bjn me seksin.
  Gjithnj e m hert fmijt i fillojn marrdhniet intime, madje edhe n vitet e hershme t tinejxherit, andaj do t ishte mir q me ta sa m par dhe sa m hapur t bisedoni. Sado q do t’ju jet ndoshta e pakndshme, juve ju prket q sa m mir ta prgatisni fmijn tuaj pr kt pjes t rndsishme t jets.

  1. Shumica e prindrve tmerrohen nga biseda me fmijt pr kt tem, t shumtn e rasteve as q mund ta imagjinojn e as ta prballojn q fmija i tyre ka pasur marrdhnie seksuale. Biseda e hapur do t’u ndihmoj fmijve q t marrin informata t drejta, t cilat do ta eliminojn hutin lidhur me ndjenjat dhe shtytjet q tashm i kan. Me hapjen rreth ksaj teme dhe me biseda t kohpaskohshme, do t’u ndihmoni q t bhen persona t pjekur dhe t prgjegjshm seksualisht.

  2. Fillojani biseds. Bisedoni pr serialet filmike, lajmet n gazeta apo TV, pr shtatznsin n moshn e tinejxherit, pr masturbimin dhe qasuni edhe atyre temave vrtet t vshtira, si p.sh. keqtrajtimi seksual. N kt mnyr do t’i ndihmoni fmijs tuaj q me koh t ndihet mjaft i relaksuar dhe q sinqerisht t bisedoj me ju pr seksin.

  3. ka din ata? Me siguri do t’ju befasojn q n moshn m t re fmijt tashm din shum pr seksin, dika nga TV-ja e dika nga miqt. Pyetjet m t shpeshta q i mundojn t rinjt jan t lidhura me kontracepsionin. Pr vajzat nuk sht gjithmon krejtsisht e qart se e kan t drejtn t thon jo, ndrkaq edhe djemt edhe vajzat shpesh nuk e dallojn dashurin nga seksi.

  4. Puberteti mund t jet koh e frikshme dhe e hutueshme pr fmijt tuaj. Trupi fillon t’u ndryshoj, duken m t rritur, qimet fillojn t’u rriten, hormonet gjithnj e m me vrull... Te vajzat paraqiten menstruacionet dhe u rritet gjoksi, ndrkaq te djelmoshat paraqiten ndrra “t lagura”, dhe e gjith kjo mund t bhet stresuese pr ta. Mirpo, puberteti nuk ndodh brenda nj nate. Bisedoni me fmijt dhe shpjegojani se far ndryshimesh i presin.

  5. Thoni se, pos respektimit t mendimit dhe t ndjenjave t t tjerve, sht po ashtu me rndsi t respektojn veten dhe trupin e vet. Thoni se askush nuk ka t drejtn t’i prek pa lejen e tyre.

  6. Shpjegojani qndrimet tuaja. Me rndsi sht q me ta t bisedoni pr qndrimet vetjake morale apo religjioze. Ato ata patjetr duhet t’i respektojn, ose s paku t kuptojn mendimin tuaj dhe do t din t respektojn.

  7. ar duhet br me ndjenjat seksuale? Ndjenja e eksitimit seksual sht pjes e rritjes dhe sht me rndsi q t’u tregoni se do gj sht normale. Ndoshta biri juaj do t ket ndjenjn e pakndshme pr shkak t ereksionit, apo vajza juaj do t ndihet pakndshm pr ndjenjat t cilat i ndodhin asaj. Lejojani privatsin e cila u sht e nevojshme.

  8. Ju duket situat t pakndshme? Mos e shtyni bisedn pr kt tem pr shkak se do t ndiheni pakndshm. Ju jeni prind dhe fmijs tuaj patjetr duhet t’i ndihmoni n kt pjes t jets s tyre.

  9. Kontaktet e para seksuale. Ekzistojn shum mnyra n t cilat tinejxheri juaj mund t jet intim dhe t shkoj deri n fund me marrdhnien seksuale. Puthjet e para t tyre dhe prekjet e para jan me rndsi pr zhvillimin seksual, andaj shpjegojani se si mund t’i shfaqin emocionet dhe t eksperimentojn edhe pa br seks.

  10. Po dashuria? Mbshtetja m e mir pr marrdhnie seksuale sht dashuria, natyrisht ather kur do t jen t gatshm pr t. Shpjegojani se si ajo marrdhnie e par tr jetn do t’u mbetet kujtimi m i mir.

  11. sht n rregull t thuhet jo. sht shum me rndsi q t’u tregoni se ajo q shokt e tyre lavdrohen se e kan br “at”, nuk do t thot se edhe ata patjetr duhet t shkojn gjurmve t tyre. Thoni se sht n rregull t thon jo. Rikujtojani se detyrimi pr marrdhnie intime sht i kundrligjshm.

  12. Kan dashnorin e par/dashnoren? Haptazi dhe pa gjykime bisedoni pr at lidhje. far ndiejn pr at person? A jan vetm miq apo m shum se miq? A kan qen intim deri tash dhe sa larg kan shkuar. Njihuni me at djalosh apo vajz, ftojini n dark... Dshmoni fmijs tuaj se po ju plqen personi n t cilin jan dashuruar.

  13. Ndrprerjet e para t dhembshme. Pas dashuris s par vjen edhe ndarja e par, e cila mund t bhet shum e dhimbshme pr fmijn tuaj, por gjithashtu edhe shum e rndsishme pr marrdhniet e ardhshme. Bisedoni pr ndjenjat e tyre dhe shpjegojani se nganjher lidhjet nuk prfundojn ashtu si do t dshironim. Ofroni mbshtetjen tuaj, mos i sulmoni.

  14. Po mbrojtja? Q nga fillimi theksojeni rndsin e mbrojtjes. Shpjegojani do gj rreth smundjeve ngjitse, pasojat e tyre dhe si t mbrohen nga to. Kjo sht gjithashtu e rndsishme qoft kur sht fjala pr vajzat apo pr djelmoshat.

  15. far t bhet nse ndodh shtatznsia? Qndroni i qet dhe bhuni mbshtetje pr vajzn tuaj, apo pr djalin tuaj dhe pr vajzn e tij. Jepuni kshillat tuaja, por lrini q vet t vendosin far dshirojn t bjn m tutje.

  16. Shumica e tinejxherve kan problem me hapjen para prindrve dhe me bisedat pr gjrat intime. Mirpo, n t shumtn e rasteve bhet problem vetm nse biseda fillohet tepr von. Nse me ta filloni t bisedoni haptas q nga fmijria, do t mund t bisedoni edhe pr seksin. N rastin e till mos i detyroni apo mos i sulmoni, sepse nuk do t arrini asgj. M mir sht q t’u siguroni libra edukativ, broshura... Ndoshta do ta ken m t leht t bisedonin me dik q sht ekspert pr kt gj.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #23
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Antarsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  180 falenderime n 135 postime
  Me Tinejxherat e diteve te sotme ske cfare te bisedosh hic per seksin sepse i dine te gjitha.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Pse nuk mund t merren vesh meshkujt dhe femrat

  Madje, edhe ndrmjet dy vetve, t cilt e duan njri-tjetrin, mjafton vetm nj fjali pr t shkaktuar mosmarrveshjen. Porse, kur t’i dim kurthet, dim si t’i evitojm.
  ‘Nse mendon se un nuk mund ta bj vet kt gj, merr ndreqe vet’ - dgjoi kur ia tha nga ana tjetr e telefonit. ’thot kjo gj? N t vrtet asgj t parndomt: burri dhe gruaja nuk u morn vesh. Ajo deshi t’i ndihmonte n mnyr t njerzishme, kurse ai e ka marr at pun me zemrngushtsi dhe si ligsi. Gj klasike. Nj sr hulumtimesh kan dshmuar se meshkujt dhe femrat n forma t ndryshme i artikulojn emocionet e veta dhe n mnyr t ndryshme bjn zgjidhjen e problemeve.

  Ekzistojn tri teori kryesore:

  1. Meshkujt nuk e thon at q mendojn, kurse femrat nuk mendojn ka thon. Kt mendim e mbshtet psikologu amerikan John Gray, autor i bestselerit popullarizues Meshkujt jan nga Marsi, femrat nga Venera.

  2. Shkenctart gjerman Allan dhe Barbara Pease (Pse meshkujt s’din t dgjojn kurse femrat nuk din t parkojn) konsiderojn se arsyeja pse s’ka pajtim n komunikimin reciprok, ekziston n faktin se edhe struktura e trurit t femrs dhe t mashkullit ndryshon. Kshtu ana e majt e trurit t meshkujve (duke prfshir edhe qendrn e komandimit t t folurit) sht m pak e palidhur me ann e djatht, e cila ka rndsi shum t madhe pr intuitn.
  Rezultati: burrat pr kt shkak n bised n radh t par kmbejn informacione, kurse femrat emocione.

  3. Psikologu gjerman, dr. Karl Geck, mendon se burrat kryesisht kujdesen pr t mirn e familjes dhe biseda e tyre para s gjithash zhvillohet n kuptimin praktik. Femrat, prkundrazi, m shum i kushtojn kujdes kontakteve ndrnjerzore.
  Del ky rezultat i zhvillimit t ktill: ajo i zgjedh problemet me an t komunikimit, kurse ai me an t veprave. Nuk sht kurrfar udie pse femra mesatarisht gjat dits i flet 23.000 fjal, kurse burri vetm 12.000.

  Si t evitohen mosmarrveshjet?
  fardo q t jet mosmarrveshja n shkall t komunikimit ndrmjet mashkullit dhe femrs, po tregojm disa mnyra si t’i evitoni ato.

  1 T dhnt e shenjs
  Situata: Ajo thot: “Ka tash sa koh q s’kemi dal t ham jasht. N knd t rrugs sht nj restorant simpatik italian…”. E merrni vesh qart se ka po mendon, apo jo? Por, ai nuk kupton! Mnyra m e mir: Ta thuash hapur mendimin, jo vetm t bsh me dije. Burrat nuk i kuptojn aludimet apo kuptimet q gjenden ndrmjet radhve. Kshtu ndodh edhe me formulimet e padefinuara, si jan: “sht dashur ta provojm srish…”. Sukses do t arrijn vetm deklarimet e qarta: “Kam uri. Dua t ha. Na rezervo nj tryez n restorant.”

  2 Respekt i madh
  Situata: Ai sht i tretur me mend dhe vepron i drrmuar. Ajo e pyet t dij ’hall ka, tenton t bisedoj, kur ai s’i tregon, nxjerr prfundimin vet: “Shpesh po t them t mos punosh aq shum!”
  Mnyra m e mir: Femrat kan prirje t ken kujdes m shum. Mu pr shkak se kan msuar t lexojn ndrmjet radhve, po n t njjtn mnyr tentojn t bisedojn me partnerin e vet. Lreni shikimin e tij t vrazhd dhe mos ia vini mendjen injorimit t tij pr t biseduar me ju, kur ta shihni se nuk ka dshir t bisedoj. N vend t ksaj pyeteni se si qndron puna. Mosgatishmria e tij pr t biseduar me ju shpesh s’ka t bj fare me ju. Po nse keni dshir t msoni m shum gjra pr kt, ushtroni pyetje konkrete.

  3 Hallet e mdha
  Situata: Mu n kohn kur ai shikon futboll, ajo dshiron t dij nga ai se a bn ta bj natn shoqja e saj tek ata. Mrmritjen e tij ajo e kupton si miratim. Menjher pas ksaj ai duket i hidhruar, sepse ajo kinse nuk e ka pyetur pr asgj. Mnyra m e mir: Femrat n t njjtn koh mund t kryejn disa pun, kurse meshkujt s’mund ta bjn kt gj. Pr kt shkak prisni t pushoj pak dhe pyeteni srish: “Kuptova se pajtohesh q ajo t vij t buj te ne. A sht e vrtet kjo?”

  4 Shpresa e gabueshme
  Situata: Ajo vjen nga puna e mbushur hidhrim ndaj koleges q ia ka kurdisur kurthin dhe ka dshir q pr kt gj t bisedoj me dik n shtpi. Ajo ia prshkruan detajisht situatn, kurse ai i ndrhyn, duke i thn se ka duhet t bj me prpikri, n vend q ta dgjoj ’thot.
  Mnyra m e mir: Meshkujt mendojn praktikisht, pa marr parasysh se sht fjala pr far bisede apo pr far tregtie. Shum burra nuk kuptojn se femrat me an t biseds tentojn t’ia lehtsojn punn vetes dhe kan dshir t’i dgjoj njeriu. Burrat n situat t ktill reagojn n mnyr instinktive dhe konsiderojn se jan kompetent t japin menjher kshilla precize dhe konkrete se n ’mnyr ta zgjedhsh problemin. Pr kt shkak duhet t’ua thuash tro: “Nuk dua kshilla. Ndihmn m t mir do t ma bsh nse vetm m dgjon!”

  5 Kundrshtimi
  Situata: Jan ftuar t vijn n dark dhe ai me at rast ka vn kravatn, t ciln ajo nuk e ka n qejf. E pyet at me ironi se a e ka at kravat detaj t muar t veshjes. Ai nuk reagon dhe ajo hidhrohet: “T kam thn nj milion her se ky kombinim nuk ka harmoni!”
  Mnyra m e mir: Burrat n raste t ktilla t reagimit, heshtin. Nse ekziston dika q nuk e duan, ai sht kundrshtimi. Tentoni q n vend t kundrshtimit, dshirat tuaja t’i fusni n paketzn e “prbashkt”: “Kam dshir q sonte t jemi ift simpatik. Pr kt shkak, t lutem, vishe kmishn e kaltr me kt kravat”.

  Pr ka bisedojn m s shumti?

  AJO
  1. Problemet personale, friksimet, bukurin
  2. Djemt n prgjithsi, pr marrdhniet reciproke, pr seksualitetin
  3. Miqt e prbashkt
  4. Familjen, fmijt, afarizmin shtpiak
  5. Kulturn, punt e shtpis, politikn

  AI
  1. Puna/karriera, punt e shtpis, politika
  2. Sporti
  3. Femrat
  4. Veturat
  5. Seksualiteti, emocionet, brengat personale

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  far tipi jeni

  Dallohen disa tipa t xhelozis dhe secilin prej tyre e drejton stili i veant i sjelljes dhe reaksionit.
  Xhelozi e bindshme:
  sht ai person q prpiqet t'ia shpreh partnerit t vet me fjal tej mase se sjellja e saj i shkakton vuajtje dhe kshtu e detyron t bj sjellje t vrazhda ndaj t gjithve ose ndaj ndonj konkurrenti t veant. Me kt mnyr t t sjellit inspirohet n situat t xhelozis romantike.

  Xhelozi n ikje:
  sht i prir pr reaksione efektive, p.sh., ndarja e papritur nga partneri, shpesh me grimasa e shamat, pas ndonj episodi q do ta ket lemerisur. Nj variant ca m i zbutur sht ikja nga banesa e prbashkt pr t menduar pak, ose dalja me dik tjetr q t shprehet pavarsia personale.

  Xhelozi q krcnon:
  Ky tip menjher i tregon manit e veta negative. Ai krkon me dhun (si p.sh. nuk do t shpie n vallzim). N thelb, agresiviteti verbal sht i drejtuar drejt objektit dashuror, por mund t ket pr objekt edhe rivalin, e vrtetin ose t trilluarin. Rivali sht shpesh gj e kureshtjes s pakufi dhe shkaku i tij ai shpesh krijon pyetje t natyrs si: "E pr ka ai sht m i mir se un?

  Xhelozi q sulmon:
  Ky tip sht m tiranizuesi dhe pr fat m i rralli. Bhet fjal pr tipin, kufirin e t cilit kalohet tejet krcnimit verbal, shprehet prmes skenash t potershme, ulrimash, thyerjeve t gjerave, shuplakave t prcjella dhe me lndime.
  N kt rast shkalla e trbimit nuk sht tregues i peshs s kundrvajtjes. Ky tip i xhelozuesit sht m afr fushs patologjike sesa ndjenjave normale. N t tilla raste edhe gjurma m e vogl e dyshimit mund t nxis nj mori t reaksioneve t pafrenueshme.

  Ata q nuk ndjenj xhelozi:
  Ai ose ajo q nuk e njohin xhelozin shpesh arrijn t trbojn partnert m shum se xhelozuesit m t vrazhd. Nse sht e vrtet q xhelozia sht pr gjykim edhe mungesa e xhelozis n dashuri sht e denj pr prbuzje. Pr at q sht i dashuruar, e keqja m e madhe q mund t ndodh sht indiferenca.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Shprthimet e temperamentit, t dobishme

  Shumica prej nesh jan edukuar ashtu q t mendojm se si shprthimet e fardo natyre jan trsisht t papranueshme. Nga ana tjetr, kjo sht e shklqyeshme pr shndetin tuaj.

  N njrn an kjo sht e sakt, sepse personi q shpesh humb kontrollin, nuk sht m i dshiruari n shoqri. Nga ana tjetr, kjo sht e shklqyeshme pr shndetin tuaj.

  Shprthimet e temperamentit n nj koh t shkurtr do t'ju liroj nga stresi, zemrimi dhe ngrysja. Nj hulumtim madje ka treguar q shprthimet reduktojn rrezikun nga krijimi i sulmit n zemr.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Leximi pa prsritje krijon parafytyrim t rrem

  Shum hulumtime kan treguar q shum m leht dhe m gjat i mbajm mend ato q i flasim apo theksojm.

  Kur vetm e lexojm ndonj tekst do ta mbajm mend, por do ta riprodhojm m vshtir dhe do ta mbajm mend apo kujtojm m shkurt. Prandaj, n procesin e t msuarit prsritja me z ka rol t rndsishm, sepse leximi pa prsritje krijon parafytyrim t rrem pr at sesa kemi mbajtur mend.

  Nj nga ‘rregullat e arta’ t msimit sht q materiali apo lnda t lidhet n mnyr logjike, respektivisht q t mos msohet prmendsh. Materiali i prvetsuar kshtu qndron m gjat n kujtes dhe mund t lidhet logjikisht me at q do t msohet n t ardhmen, ndrsa msimet e msuara prmendsh nuk kan kuptim, prve reproduktimit n orn e ardhshme.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Lumturia ekziston dhe sht e matshme  Studimet tregojn se 90% e francezve, 50% e anglezve, dhe 42% e amerikanve, deklarojn se jan t lumtur pr jetn q bjn. Prve ktyre statistikave mund t thuhet se edhe shkenca e pohon q lumturia ekziston.

  Studimet m t fundit shkencore kan vrtetuar hipotezn se emocionet pozitive prkthehen n nj rritje t aktivitetit neutral n lobin prefrontal t majt, (pjesa prkatse e kores s trurit nn ann e majt t ballit), gj kjo lehtsisht e matshme prmes instrumenteve prkatse.

  Lumturia, ose t paktn ideja e lumturis, sht e domosdoshme pr t jetuar. Kur jetohet nj moment i bukur, ritmi kardiak zvoglohet, kimia e trupit dhe sistemi imunitar prmirsohen. Kush sht i lumtur ka m shum imunitet ndaj smundjeve.

  Lumturia pra sht nj impuls jetsor, q na bn mir e na motivon pr t br prpara.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Paranoja e pasqyrs  Nj femr sheh pamjen e saj n pasqyr apo objekte t tjera reflektuese mesatarisht tet her n dit, t paktn sipas prfundimit t nj studimi t realizuar nga Universiteti i Manesterit, n Britanin e Madhe.

  N munges t pasqyrs, nj telefon celular dhe syzet e nj personi t afrt jan dy prej objekteve m t zakonshme n t ciln grat shikojn veten e tyre. Objekte t tjera popullore q zvendsojn pasqyrn e shtpis jan xhamat e dyqaneve apo pasqyrat e makinave n rrug.

  Nga anketimi, rezultoi se pr shumicn e femrave, aparenca sht dika q mbetet n mnyr t prditshme n fokus, ndrsa flokt dhe tualeti jan dy gjrat kryesore n vmendje.
  Pr 39% t t anketuarave, mnyra se si duken lidhet drejtprsdrejti me vetbesimin dhe humorin gjat dits, ndrsa 10% pranuan se jan aq t fiksuara me pasqyrn, sa q shikojn vetem t paktn nj her gjat nj ore.

  Studimi, i cili u fokusua n anketimin e 2 mij vajzave dhe grave t moshave t ndryshm n Britani, zbuloi edhe se nj n dhjet vajza adoleshente kryen tualet t paktn tre her n dit.

  Bota sot
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  ka duhet t dini pr fuqin e mendimeve pozitive?

  Nuk ka person i cili ndonjher nuk mendon q asgj nuk po i shkon pr dore. Njerzit, fatkeqsisht, jan t prir gjithmon t potencojn at negativen. Nse pr shembull, vazhdimisht theksoni se nuk keni fat dhe asgj nuk shkon si doni, pavetdije e ftoni energjin negative. Dhe nse vazhdimisht prsrisni se nuk jeni interesant, q njerzit nuk ju duan, filloni edhe vet t besoni n t!

  Ndonjher edhe rrethi na nxit q t mendojm se jemi t pavler, t mrzitshm, t marr… Natyrisht, vshtir sht t keni kontroll ndaj mendimeve t t tjerve, por kjo nuk duhet t’ju prek juve.

  sht e rndsishme t besoni n veten. Me pak ushtrime mund t msoni si t zotroni teknikn e fuqis s mendimeve pozitive.

  Fjalin negative e cila ju mundon shkruani n letr, dhe pastaj fshijeni at dhe shkruani nj mendim pozitiv. Lirojeni veten dhe shkruani sa doni mendime t ktilla, do t’ju ndihmoj, edhe ashtu kt nuk do ta shoh askush.

  Ushtroni dallimin e momenteve negative dhe msoni q t merrni kontrollin ndaj tyre n vend q ata t’ju kontrollojn juve. Fjalt si “nuk mundem”, “nuk dua”, “nuk dshiroj” zvendsoni me versione pozitive “mundem”, “dua”, “dshiroj”. Mos e humbisni kohn tuaj t muar n mendime dhe ndjenja negative!

  Mendimet tuaja ndikojn n seciln qeliz t trupit tuaj dhe pr kt kan ndikim n shndetin e trsishm. Mendimet pozitive jan mendime t shndetshme. Kur t mendoni pr t kaluarn, mundohuni t mos mendoni pr mossukseset t cilat ju kan ndodhur (edhe pse i ndodhin secils qenie t planetit), por kujtoni at n t ciln patt sukses (nuk ka rndsi a jan kto imtsi, dhe mund t mos ken rndsi t madhe pr dik, e rndsishmja sht q bhet fjal pr sukses).

  Dhe pr fund: kur ju duket se para jush sht dika e vshtir, ndoshta edhe e paarritshme, gjithqysh pyesni veten ka duhet t bni q kjo t ket sukses.

  Prgjigja nuk duhet t jet n nj fjali, as n nj veprim dhe nuk duhet direkt t drgoj n sukses, mund t shkoj edhe rreth e prqark, e rndsishme sht t gjeni nj rrug deri te suksesi. Kur e dini q kjo rrug ekziston, qoft edhe e vshtir dhe e gjat, m leht sht t jeni pozitiv sesa t mendoni q sht e pamundur ajo q dshironi.

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Ndihm, jam xheloze n miken

  Uf, po ballafaqoheni vazhdimisht me ndjenjn e xhelozis? Asgj pr t’u uditur, xhelozin gjithkush e ndjen, prandaj nuk sht sekret q, pr shembull, dikur miket m t mira, Kim Kardashian dhe Paris Hilton, nuk e durojn njra-tjetrn, dhe as ylli i filmit “Twilight” Nikki Reed (Rosalie Hale) nuk mund ta shoh afr vetes Kristen Stewart. Arsyeja, gjithsesi q sht ndjenja e zilis dhe e xhelozis.

  Mendoni pr kt gj

  Pra, nse ndjenja e xhelozis ndaj mikes t mundon, m s miri sht t mendoni pr kt: A jeni prndryshe person xheloz, shpesh jeni xheloze n t tjert, pr shembull n motrn tuaj, vajzn e popullarizuar n shkoll t ciln mezi e njeh, yjet etj..

  Nse jeni, koha sht q t ndryshoni pasi q kjo ndjenj negative nuk ju ndihmon aspak dhe ju largon nga shum gjra. Po, nse prndryshe nuk jeni person xheloz, xhelozia sht paraqitur vetm ndaj mikes, nuk sht keq t mendoni pse sht kshtu.

  Prndryshe, ndoshta ajo mikja juaj nuk i plotson nevojat tuaja, ndoshta nuk t ofron mbshtetje t vazhdueshme, n fakt nuk jep nga vetja aq sa jepni ju, pra q ju bni m shum pr shoqrin.

  Por nse pajtoheni mir me t, mendoni pr motivet e xhelozis, pasi q sht piklluese t shkatrroni miqsin vetm pr kt! Prandaj analizoni mir pr ka ia keni zili atij personi, prkatsisht ka sht ajo q ajo e ka dhe ti nuk e ke (dhe do t dshironit ta keni).

  Kujtoni dika t bukur q keni

  Kur t ndjeni xhelozin, n vend q t mendoni pr at q nuk e keni, kujtoni dika t bukur q keni. Madje edhe ajo q jeni mikja m e mir e vajzs m t popullarizuar n shkoll gjithsesi q e ka ann e saj t mir, sigurisht pr kt jeni n z t mir, dhe pa ato thashetheme ndaj t cilave ajo sht vazhdimisht e ekspozuar.

  Prve ksaj, duke marr parasysh q jeni pjes e shoqris s saj, vazhdimisht do t jesh n ndejat e mendura dhe n t gjitha ngjarjet e rndsishme ku mund t njoftosh shum njerz t rinj dhe interesant.

  Natyrisht, gjithmon mund t punosh n veten q t dukeni sa m mir, t hani m shndetshm dhe t merreni me ushtrime trupore, dhe miken tuaj, n vend q t jeni xheloze n t, luteni q t’ju ndihmoj n kt. Dhe dika: ndoshta ti dukesh edhe m mir se mikja, por kt nuk e kupton, pasi q veten e shikon me sy shum kritik!

  Luftoni kundr xhelozis

  Nj sht e sigurt, kundr xhelozis duhet t luftoni pasi q sht negative dhe e shkatrron miqsin. Nse jeni xheloze n miken, nuk do t’i kuptoni seriozisht problemet e saja dhe nevojat dhe kjo me koh do ta vrej dhe ndjej kt, kshtu q do t mbylleni n rrethin e paknaqsis, dhe n fund do t mbeteni vetm.

  Prve ksaj, prpiquni t punoni n stilin tuaj dhe mendoni imazhin personal, pasi q gjithsesi q keni dika t bukur q mund ta vini n pah. Nse jeni tip kreativ, mundohu dhe merrni rroba t vjetra nga nna apo motra, dhe qepni, bni dika pr veten dhe t veant. Mendoni q kjo nuk do t ndihmoj q t bheni person interesant pr njerzit?

  Vshtroje miken si bisedon me njerzit tjer dhe mso dika nga ajo, pasi q fytyra e qeshur dhe natyra gazmore hapin t gjitha dyert. Sikur q e kemi prsritur shum her, e tra fshihet n vetbesim dhe n qndrimin pozitiv n t cilin mund t punoj secili prej nesh, ndrsa gjja m e mir n kt sht se nuk do t harxhoni asnj para, kshtu q pse mos ta provoni.

  Mos u ngarko dhe mos u merr me mendimet q duhet t jeni e preferuara dhe e veuara dhe sapo t ndalesh t merresh me kt, gjithsesi q shum shpejt do t shihni rezultate pozitive dhe do t jesh e lumtur me miken tuaj!

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  ka do t’i thoshe mikes kur ju nervozon?

  Uf, me miken tuaj t ngusht dgjoheni dhe shiheni disa her gjat dits, por ndonjher ndodh q t’ju nervozoj jasht mase. Ather do t’i thoshit gjithka, por e dini q kjo nuk sht shum gj me mend dhe e mir. N vitet e adoleshencs miket jan pjes e rndsishme e jets, por ndonjher mikja m e mir di t’ju hedh pra nga takti. ka keni n mendje ather?

  - Kur t kopjon vazhdimisht: “Nuk sht gjja q rrobat nuk t rrin mir, por fakti sht q nuk t rrin aq mir sa mua, kopje e pasuksesshme!”

  - Kur flirton me t dashurin tuaj: “Kshtu, q ai t mendonte t jet me ty do t ishte! Pra, nuk i interesoni atij. Ndrsa m mir sht ta dish sa kemi qeshur pastaj me kt flirt dhe veprim tuajin”.

  - Kur s teprmi mundohet rreth pamjes: “Shtresa pr grimin duhet t jet e pavrejtur, dhe jo ‘t brtas’: ‘kjo nuanc sht disa her m e errt sesa lkura ime’”.

  - Kur mundohet t arrij t pamundurn: “Shiko, ai ka t dashur! Hiq dor nj her e mir”.

  - Kur t turprohet: “Ti je super femr dhe m plqen t shoqrohem me ty, por edhe nse njher vallzon n qendr t pists pa asknd dhe turprohesh para t gjithve do t’ju lagi me uj!”

  - Kur t “harron” se ka shoqri t re: “Eh, t kujtohet kur ishim n at ndejn dhe t’i prpiqeshe ta imitosh Beyonce-n? Hm, paramendo: e kam at video n telefonin tim celular!”

  - Kur sht e fiksuar me kafshn e re shtpiake: “Qeni juaj sht shum i mir, por nuk jam e knaqur dhe nuk m plqen dhe do her m krcen n krah dhe m lpin!”

  - Kur vazhdimisht insiston q t shkosh te ajo: “Uf, nuk e di si ta them kt, q mos t tinglloj rrept, por prindrit tuaj jan vrtet t uditshm”.

  - Kur huazon para nga ti: “Po nuk jam un as sponsori, banka e as prindi juaj!”

  - Kur pret komplimente: “M vjen keq, mos u hidhro, por stili i ri i flokve nuk t rri aq mir. E di q e do Rihanna-n, por vetm asaj mund t’i rri mir ky stil”.

  - Kur prpiqet t’u plqej t gjithve: “Hajde, tani duhet t lshohemi n tok dhe t jemi pak real”.

  - Kur vazhdimisht jep mendime “t menura”: “udi q ende nuk t kan ftuar t ligjrosh n Harvard”.

  - Kur pret t gjitha ti t’i paguash: “Opa, kjo sht nj bluz e re q ka arritur!? Dhe kurr nuk ke para as pr kafe!? Po kshtu nuk bn”.

  - Kur vazhdimisht dshiron t jet n qendr t vmendjes: “Ti do ta turproje edhe Lady Gaga-n”.

  - Kur vazhdimisht ankohet dhe t ngacmon me fjalt: “Hm, ti vazhdimisht je n PMS”.

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Stresi e zvoglon aftsin punuese

  Problemet dhe informacionet e shumta negative sipas shkenctarve ndikojn seriozisht n smundjet mendore. Stresi afatgjat po ashtu negativisht ndikon edhe n aftsin punuese. Varfria dhe ardhmria jo e sigurt shkaktojn pasiguri dhe brenga, t cilat m pas ndikojn n zvoglimin e vullnetit pr pun duke shkaktuar rnien e prqendrimit dhe produktivitetin n pun. E kur kto ndjenja negative zgjasin, vjen deri tek dmtimi i shndetit mendor dhe atij fizik. Ekspertt theksojn se sht nj shifr e lart e atyre q shrohen prej depresionit, por ajo q sht edhe m brengosse sht fakti se sht nj numr jashtzakonisht i madh i atyre q vuajn nga depresioni, por q nuk krkojn ndihmn e mjekut. Depresioni n mas t madhe zvoglon aftsin punuese, si dhe merr vite pr ta shruar. Hulumtimet e fundit tregojn se kujdesi sht nj parakusht pr t pasur nj prqendrim t niveluar gjat orarit t puns, por mjekt paralajmrojn se t gjith njerzit duhet jetuar nj jet t shndosht n mnyr q stresi t jet n sasi sa m t vogl t mundshme.

  Kosova sot
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Frika nga dshtimi t on drejt e n rrugn e padashur  T qenurit pesimist n arritjen e suksesit, mendohet t jet nj arsye e fort q on drejt dshtimit. Nj prqindje e konsiderueshme e shum rasteve rezultojn t ken provuar nj eksperienc t till.

  Bni nj jet t mir personale. Mos bashkoni asnjher jetn profesionale me at personale, pasi kjo e fundit nuk duhet ngarkuar n asnj mnyr. N momentin q filloni t’i kombinoni t dyja ather do t humbisni interes. Dhe humbja e motivimit sht nj tjetr arsye e fort q do t ndikonte negativisht n performancn tuaj t suksesit.

  Shprehja “kur vini n pun lrini problemet n shtpi” sht m se e vrtet. Pavarsisht se far mund t jet duke ndodhur n jetn tuaj, prpiquni t ruani Interes dhe motivim pr punn.

  Nj tjetr faktor sht dhe ambicia dhe pr m tepr t treguarit e pasionit n brjen e gjrave. “Bj dika q e dshiron me gjith zemr”. Kjo sht nj nga shprehjet e thna nse nuk do donit t dshtonit. Prvese mund t evitoni momentet e nj eksperience jo fort t bukur do t mund t realizoni dhe karriern q keni dashur.

  Duke vendosur n nj peshore avantazhet dhe disavantazhet e puns suaj, me pak forc pasioni, duke mnjanuar stresin e prditshm do t'ia arrini qllimit tuaj. Jo vetm kaq, por duke ditur arsyet q ju ojn drejt dshtimit, do filloni t shihni ndryshe.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Prmirsoni kujtesn, ndryshoni shprehit e jets  Shfaqja gjithnj m e shpesht e rregullimeve degjenerative, si sht dementia, n t vrtet vepron n mnyr tmerruese. Mnyra m e leht pr mbajtjen e mendjes s shndetshme, ndrsa kujtess n nivel t lart sht stili i shndetshm i jets. Menaxhimi me stresin, ushtrimet e rregullta, gjumi i mjaftueshm, ushqimi i shndetshm me materiet e nevojshme ushqyese do t jen t mjaftueshme q n mnyr t konsiderueshme t reduktoni rrezikun nga mungesa e smundjeve degjenerative. Nj hulumtim ka treguar q madje edhe personat m t vjetr, respektivisht personat e moshs s tret, mund t prmirsojn kujtesn e vet dhe at me ndryshimin e shprehive jetsore.Pa dyshim, nj nga arsyet m t shpeshta t harress sht stresi.

  uditrisht, por e vrtet, sasia e vogl e stresit mund t prmirsojn funksionet kognitve dhe kujtesn. Trupi n stres reagon me lirimin e hormonit dhe kimikateve t cilat sigurojn prgjigje pr nj koh shum t shkurtr. Pr mbajtjen e ktij reaksioni sekretohen hormonet glukokortikoide, si sht kortizoli. Niveli i ngritur leht i hormoneve glukokortikoide ndihmojn te krijimi i kujtimeve t reja.

  Stresi i madh dhe afatgjat mund t jet efekt negativ n kujtes dhe koncentrik. Hulumtimet kan treguar q mund t ket efekte t dmshme n hipokampus, pjesn e trurit i cili luan rol t rndsishm ne krijimin e kujtimeve n fakte dhe ndodhi. Efektet negative t stresit n hipokampus mund t dobsojn kujtesn afatgjate dhe shkaktojn qasje m t vshtir n kujtimet tashm t formuara.

  Fatmirsisht, niveli i lart i hormonit t stresit n periudh t shkurtr nuk sakaton dmtimin e prhershm t trurit. Megjithat, sht dukuri e shpesht q personi nuk mund t kujtohet asgj kur sht nn stres. Stresi pengon aftsin tuaj pr t kushtuar vmendje. Kur sht i pranishm niveli i lart i stresit i cili zgjat pr nj koh t gjat, mund t monopolizoj vmendjen tuaj deri te ajo mas q nuk mund t fokusoheni n asgj tjetr. Bheni t fiksuar ose t hutuar.

  Mnyra m e mir pr ta prmirsuar dhe mbrojtur kujtesn tuaj jan strategjit pr kontrollimin e stresit. Ata jan t ndryshme dhe nuk veprojn njjt pr doknd. Krijoni n list me gjrat q ju stresojn dhe pastaj provoni t vrtetoni nse mundeni t paktn nj ta eliminoni nga jeta juaj. Krkoni ndihm nga m t afrmit sepse me siguri ata mund t ndihmojn q t prballeni m mir me stresin.

  Organizoheni sepse n at mnyr do t ndalni s menduari pr at se kur keni nevoj pr ndonj gj, ndrsa kjo mund t shkaktoj nivel shum t madh t stresit. Gjeni koh pr veten q t mund t relaksoheni dhe t ndalni s menduari pr t gjith situatat stresuese.

  Shkruani gjrat q duheni t’i mbani mend sepse m mir q sa m shum nga ata t figurojn n letr, q stresi t jet m i vogl. Gjeni hobi i cili ju gzon n t vrtet dhe redukton nivelin e hormoneve t dmshme t stresit.


  Ushtrimet e trupit dhe kujtesa

  Ushtrimet ju ndihmojn t prmirsoni fjal pr fjal do fush t shndetit. Hulumtimet kan treguar q ushtrimet ndihmojn te prmirsimi i kujtess. Do ta largoni ndjenjn e kutis, ka do t thot q do t jeni m t aft pr t kushtuar vmendje n gjrat q duheni dhe dshironi t’i mbani mend.
  Aktivitetet aerobe, si jan vrapimi, notimi, vozitja me biiklet ose patina do t ndihmoj te mbajtja e kujtess afatshkurtr, s prgjithshme dhe verbale. Kjo lloj e kujtess sht veanrisht e rndsishme kur dshironi t’i kujtoni emrat, udhzimet, numrat e telefonit dhe ngjashm. “Cingulate gyrus” sht pjes e hipokampusit, e cila sht prgjegjs pr kujtesn, por edhe pr dobsimin e kujtess. Ushtrimet nxisin ndrtimin e qelizave t reja n at zon. Kujtesa gradualisht fillon t dobsohet n ditlindjen e tridhjet. Aktiviteti fizik, kryesisht aerob, mund t ndihmoj te parandalimi ose t paktn shtyrja e zvoglimit t kujtess e cili shfaqet n mnyr natyrale te do person.

  Me ushtrime aerobe zemrn do ta mbani t fort, ndrsa ent e gjakut t shndetshme dhe fleksibile, ka i ndihmon trurit pr t marr sasin e nevojshme t oksigjenit dhe materiet ushqyese. Kjo sht e rndsishme sepse derisa qelizat e trurit prbjn vetm 2 pr qind t peshs trupore, ata prdorin madje 25 pr qind t gjith sheqernave dhe oksigjenit t trupi i absorbon.

  Ekspertt ende nuk kan prcaktuar se cili lloj i ushtrimeve dhe n ciln sasi sht m i dobishm pr kujtes dhe funksionet trurore. Por, e rndsishme sht t prmendet q funksioni i trurit prmirsohet vetm pas 15 minutash ecje t shpejt.


  Fjetja dhe kujtesa

  Hulumtimet n koht e fundit kan treguar q gjumi sht i domosdoshm pr funksionimin e mir t trurit. Mungesa e gjumit dmton aftsit e koncentrimit dhe kujtesn gjat tr dits. Rol t rndsishm po ashtu luan faza e gjumit. Nj hulumtim ka treguar q personat t cilt nuk fitojn mjaft faz REM t gjumit kan probleme me kujtesn.

  M gjum t gjitha memoriet ruhen. Hipokampusi luan rol t rndsishm te ruajtja e t gjith informatave. Gjumi lehtson dhe prmirson aftsin njerzore pr t’i kujtuar t gjith informatat, si jan faktet dhe ndodhit. Gjithsesi, hulumtimet shtes jan t nevojshme pr tu prcaktuar lidhja e sakt e gjumit dhe kujtess.

  Por shkenctart pajtohen q gjumi kualitativ sht i domosdoshm pr funksionimin e trurit. Sasia e nevojshme e gjumit dallon nga personi n person, por kryesisht sht prej shtat deri nnt or do nat. Nse keni probleme me gjum, ka disa hapa q do tu ndihmojn:
  -Shkoni n shtrat prafrsisht do dit n t njjtn koh.
  -Dhoma juaj e gjumit le t jet e qet
  - Ndiqni rutinn e njjt do nat para gjumit
  -Dhomn e gjumit prdoreni vetm pr gjum ose marrdhnie seksuale
  -Para gjumit vizualizoni imazhe t kndshme q ju relaksojn.


  Ushqimi dhe kujtesa

  Ushqimi kualitativ ndikon n shndetin e prgjithshm, por edhe n shndetin e trurit. Fatkeqsisht, nuk ka ushqim i cili kujtesn tuaj do ta bj m t mir n t njjtn moment, por ushqimi i balancuar i cili sht pjes e stilit t jets, me siguri hert apo von do t tregoj rezultate.

  Ushqimi m i mir pr trurin tuaj n parim sht ushqimi i cili sht i mir pr t gjith pjesn tjetr tuaj t trupit. Ushqimin e shndetshm e prbjn drithrat e paprpunuara, pemt dhe perimet e freskta, sasit e moderuara t proteinave, kalorit e mjaftueshme, acidet yndyrore mono-t-pangopura dhe poli-t-pangopura.

  Disa hulumtime kan treguar q ushqimi i pasur me vaj ulliri, i cili prbhet kryesisht nga acidet yndyrore mono-t-pangopura, mund t ndihmoj n parandalimin e humbjes s kujtess. Acidet yndyrore mono-t-pangopura duhen t prfshihen n ushqim pr t mbrojtur zemrn dhe en e gjakut.
  Prve ksaj, acidet yndyrore poli-t-pangopura q jan t pasura me acidet yndyrore omega 3 jan t shklqyeshme pr shndetin tuaj, duke prfshir edhe shndetin e trurit. Hulumtimet kan treguar q reduktojn rrezikun nga smundjet e zemrs, tensioni i lart i gjakut dhe sulmi n tru.

  Truri ka nevoj edhe pr nj sasi t caktuar vitaminash dhe mineralesh. Konsumimi i nivelit m t vogl optimal t vitaminave t caktuara mund t prish kualitetin e kujtess. Pr kt arsye sht e rndsishme t konsumohen pem dhe perime t ndryshme. Ekspertt pohojn qe pr funksionimin normal t trurit sht i rndsishm konsumimi i vitaminave B, C dhe E. Prve vitaminave, i rndsishm sht edhe konsumi i mineraleve, veanrisht i magnezit.

  BOTA SOT
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Femrat inteligjente dhe t thjeshta jan m trheqse pr meshkujt

  Shumica e femrave mendojn se meshkujve u plqejn nse kan vendosur shum grim, nse flokt i kan mir t rregulluar dhe jan veshur mir. Shkaku i stereotipave, pjestaret e gjinis s bukur shpesh jan nn presion se gjithmon duhet t jen apo t duken t prsosura. Edhe pse ndoshta tingllon paksa e uditshme, meshkujt te femrat shpeshher nuk e vrejn grimin apo t brendshmet, pr t cilat ka shpenzuar nj pasuri t tr. Pjestart e gjinis s fort plqejn gjrat e thjeshta dhe ato natyrale. Keni menduar se e trheq vetm dukja fizike? Nse provoni ta pushtoni me komente, buzqeshje, do ta kuptoni se ky sht elsi i suksesit. Inteligjenca, vetbesimi, pjekuria emocionale, do t'ua bj meshkujve me dije se nuk munden pa ju, jo dika tjetr. Nse jeni veshur m thjesht, ai me ju ndihet m rehat, e nse vini e grymosur, rroba t shtrenjta, do ta friksoni.

  KOSOVA SOT
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  far sht lumturia  Besoj bini dakord q nj prgjigje e menjhershme e gjithprfshirse pr kt pyetje nuk do t ishte e leht. Kjo pasi dokush i aft pr t gjykuar, ka nj mnyr t vetn peshimi e interpretimi t lumturis, q ndikohet si nga niveli i mprehtsis s mendimit, sikurse edhe nga prvojat jetsore.

  Jorida Rustemi
  Magjistr n Psikologji Klinike dhe Kshillim


  Personalisht, n form t thjeshtuar, lumturin do ta konceptoja si nj form guximi pr ta ln vetn t lir pr t jetuar e prjetuar. Tashm besoj e keni t pranuar iden se mnyra si gjykojm ka ndikim n sjelljet tona. Nj gj sht e sigurt: ata q priren t jen t lumtur, e prballojn jetn n mnyr m t vendosur e pozitive. Zgjidhja sht te ju ...
  Autort e psikologjis pozitive, ata q studiojn personat e lumtur, thon se kan analizuar sjelljet e tyre pr t'i br ato t kuptueshme dhe nga t tjert. Le t hedhim nj vshtrim mbi dijet shkencore q zotrojm n nivel shkencor mbi lumturin.

  1. Lumturia ekziston dhe sht e matshme
  Studimet tregojn se 90% e francezve, 50% e anglezve, dhe 42% e amerikanve, deklarojn se jan t lumtur pr jetn q bjn. Prve ktyre statistikave mund t thuhet se edhe shkenca e pohon q lumturia ekziston. Studimet m t fundit shkencore kan vrtetuar hipotezn se emocionet pozitive prkthehen n nj rritje t aktivitetit neutral n lobin prefrontal t majt, (pjesa prkatse e kores s trurit nn ann e majt t ballit), gj kjo lehtsisht e matshme prmes instrumenteve prkatse.

  Lumturia, ose t paktn ideja e lumturis, sht e domosdoshme pr t jetuar. Kur jetohet nj moment i bukur, ritmi kardiak zvoglohet, kimia e trupit dhe sistemi imunitar prmirsohen. Kush sht i lumtur ka m shum imunitet ndaj smundjeve. Lumturia pra sht nj impuls jetsor, q na bn mir e na motivon pr t br prpara.

  2. Nuk sht e standardizuar
  Nj lajm tjetr i mir sht se lumturia nuk pyet pr moshn, gjinin, pamjen, parat, nivelin e inteligjencs apo arsimin. T gjith njohim raste t kroniks q na thon se personazh e shum t njohur dhe t realizuar kalojn n vetvrasje, bhen viktima t drogs dhe varsive t ndryshme. Ndrkoh q ka plot t tjer q fatkeqsit i kan ndihmuar t bhen m t ndrgjegjshm pr far gzojn.  3. A mund t parashikohet?
  Vshtir se mund t ndodh, e kjo pr nj arsye t thjesht. Kur mendojm rreth lumturis imagjinojm t ardhmen bazuar n t shkuarn. Por kujtesa n kt rast na mashtron disi...Ashtu si dashuria, karriera dhe do gj tjetr n jet edhe lumturia sht shtje metode, rregulli i par i s cils sht t shmangsh kurthin e dshirave t pamundura.

  4. Gjendet n lidhje me t tjert
  Lidhjet njerzore dhe sasia e kohs q kalohet me miqt dhe familjart jan treguesit m t mdhenj t lumturis. Ndrsa vetmia afektive sht burimi m i madh i palumturis. Kur jan t lumtur, njerzit kan dshir t flasin, t rrin me t tjert, t kultivojn dashuri. Dhe aspak pr udi, ndjesia m e lumtur, "orgazma trunore", nuk sht e lidhur me seksin, por me "t ndjerit i dashur e i respektuar".

  5. Krkohet prpjekje
  Lumturia sht nj sfid, krkon prpjekje dhe ka ligjet e saj t forta: t duash shum veten, t dgjosh, t respektosh, t jesh pranues e jogjykues ndaj t tjerve. Personat q e pranojn veten ashtu si jan, edhe kur jan t predispozuar pr t ndryshuar, jan m t lumtur. N fund t fundit lumturia nuk vjen vetiu: disa e ndjekin, ndrsa disa t tjer e krijojn.

  Nj gj sht e sigurt: ata q priren t jen t lumtur, e prballojn jetn n mnyr m t vendosur e pozitive. Zgjidhja sht te ju...

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 18. #38
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,917
  Faleminderit
  348
  197 falenderime n 109 postime
  Une jam ne mesin e 90% e francezve.
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Kshilla pr mirsjellje n do rrethan  Bontonin e bjn nj grup rregullash t sjelljes dhe t shoqrimit me t tjert n shoqri t caktuar. Mund t definohet shkurt si kod etik dhe si mirsjellje.

  Ju ftojm q temn t ciln do ta hapim t’i marrim parasysh se t gjitha ato q do t’i theksojm jan prshkrime konkrete t sjelljeve dhe shprehjeve t rekomanduara, jan t arritshme, por t cilat jan edhe rregulla themelore.

  Prezantimi reciprok

  sht zakon q njerzit t prezantohen me njeri-tjetrin. Gjithmon personi i ri i prezantohet m t vjetrit, mashkulli femrs, dhe ai i cili ka nj pozit m t ult atij me pozit m t lart. Kur dik e prezantoni, duhet ta theksoni kuptueshm emrin dhe mbiemrin e tij.

  Mirpo, mos e tregoni vetm emrin dhe mbiemrin e tij, por shtoni dika q m mir do ta vr n pah profesionin e tij etj., n mnyr q personi t cilit ia keni prezantuar t mund m leht t filloj bisedn. Kur vet prezantoheni, thoni emrin dhe mbiemrin tuaj, por jo edhe profesionin apo pozitn.

  N shtpi apo n ambient t mbyllur

  Kurdo q n shoqri t meshkujve apo t femrave dik dikujt ia prezantoni, mashkulli i cili sht i ulur, duhet t ngrihet n kmb.

  Femra nuk sht e detyruar t ngrihet n kmb kur ia prezantojn ndonj mashkull, mirpo femrat e reja dhe vajzat duhet t ngrihen n kmb kur i prezantohen femrave m t vjetra. Kur i prezantoni t afrmit tuaj, mos thoni vetm: “ky sht vllai im” apo “kjo sht motra ime”, por emrin dhe mbiemrin e tyre.

  Prshndetja me dor

  Dorn e para e shtrin femra apo ai q sht m i vjetr, pr shembull, mashkulli m i vjetr apo femra vajzs s re, prkatsisht sipas funksionit i larti t ultit. Kur prshndeteni me dor, dorn mos e shtrngoni plogsht e as tepr fort, e aq m pak t shkundni duart. Mospranimi i dors s shtrir sht ofendim i pafalshm.

  Puthja e dors sht zakon q ka lindur n Evropn e Mesme. Ksaj tani, posarisht t rinjt gjithnj e m pak i japin rndsi, ndrsa kjo gj pothuajse krejtsisht ka dal nga moda. Mirpo, megjithat, nse mashkulli femrs ia puth dorn, i lejohet t bj at vetm n ambiente te mbyllura e assesi n rrug.  Prshndetja

  M s miri do t krijoni simpati me prshndetje xhentile. Mashkulli me rastin e prshndetjes, nse sht kryeshtruar, prkulet leht, por nse mban kapele republik, e heq nga koka. Beretn apo kapeln me rastin e prshndetjes nuk duhet hequr. Femrat prshndesin vetm me ulje koke. Mashkulli n rrug me rastin e prshndetjes heq kapeln republik. Kur hyn n zyr, lokal apo n ashensor, mirpo edhe kur shkon n banes private, patjetr duhet t heq kapeln republik.

  Prshndetja duhet br gjithmon mblsisht dhe do prshndetjeje duhet prgjigjur me prshndetje. Me rastin e prshndetjes mos u bni shum i zhurmshm, mos bni me dor, mos brtisni n rrug “Tungjatjeta”, e aq m pak “hej, alo”, etj.

  Nse mashkulli prshndet nj grup meshkujsh, jan t detyruar q t gjith t’ia kthejn prshndetjen, edhe ata q nuk e njohin.

  Nse prshndet shoqrin e przier, femrat edhe nse nuk e njohin, patjetr duhet t’ia kthejn prshndetjen me ulje koke. Kuptohet vetvetiu q mashkulli me rastin e prshndetjes nuk bn t’i mbaj duart n xhepa apo cigaren n buz. N shenj prshndetjeje n lokal t rinjt ngrihen n kmb kur t vjetrit i afrohen tavolins.

  N rrug

  Dikur ka qen rregull q mashkulli n shoqri t femrave, nse trotuari ishte i ngusht, t shkonte skaj rrugs, domethn n at an e cila sht afr rrugs n mnyr q eventualisht ta mbronte nga automjetet, tramvajet apo nga ndonj mjet tjetr qarkullimi.

  Po qe se trotuari ishte i gjer, femra ecte n ann e djatht t mashkullit, po qe se ishin dy femra, mashkulli ecte n mes tyre. Nse ecni trotuarit ndrkaq fillon shiu, ngrijeni adrn n at mnyr q t mos i pengoni kalimtart e tjer.

  Ndihmoni t verbrit n vendkalime, invalidt, pleqt dhe kujdesni pr fmijt t cilt ecin rrugs vetm.

  Nse dik rastsisht e keni shtyr, krkoni falje.

  Nse duke ecur n rrug, mbani femrn pr dore, apo ajo juve ju mban prdore, nuk bn q dorn e lir ta mbani n xhep dhe cigaren n buz. sht shenj e sjelljes s keqe nse mashkulli apo femra pin duhan n rrug.

  Pshtymja n rrug jo vetm q sht johigjienike por edhe krejtsisht e pasjellshme. Kurr mos dilni n rrug n fustan t gjat shtpie apo me papue pr t hedhur brllokun apo pr t dal shpejt e shpejt n dyqan.

  N treg

  Kur t shkoni n treg patjetr duhet t dini m par dhe t vendosni se ka dshironi t blini. Nuk sht edukat t krkohet nga shitsit t’ju tregoj “gjysmn e dyqanit”, ndrkaq ju t mos blini asgj. Po qe se nuk keni gjetur at q keni dshiruar t blini, me njerzi krkoni falje shitsit.

  N kafene dhe restorant

  N kafene, restorant apo n ndonj lokal t ngjashm gjithmon mashkulli hyn i pari. Me rastin e daljes nga lokali femra del e para. Nse femra nuk e ka ln pallton n gardrob, mashkulli i ndihmon asaj ta zhvesh, dhe nuk lejon t’i ndihmoj kamerieri. Femrat nuk e ln kapeln republik n gardrob.

  Te tavolina e para ulet femra. Ushqimet dhe pijet i porosit mashkulli, mirpo vetm kur sht kshilluar m par me femrn. Gotn me pije e mbush mashkulli. Nuk sht mir t shihet femra n shoqri t meshkujve t cilt mbushin gotat e veta me pije.

  Tani kur shumica e femrave punojn dhe fitojn vet para, nuk mund t pritet q gjithmon mashkulli t paguaj. Femrat t cilat nuk dshirojn q ndokush t’i qeras, le t dalin dhe t paguajn faturn e vet apo n ndonj rast tjetr t’ua kthejn n mnyrn m t prshtatshme. N marrdhniet miqsore vlen rregulla q secili t paguaj pr vete.

  N lokal, n shenj prshndetjeje, t rinjt ngrihen n kmb kur t vjetrit i ofrohen tavolins. Patjetr duhet t jet rregull q meshkujt rreth ndonj tavoline t ngrihen n kmb kur femra vjen apo kthehet te tavolina. Femra, gjithsesi, duhet t kujdeset q kt gj t mos e bj or e ast.

  Kur femra sht ulur te tavolina nuk bn t grimohet, t krihet, t shikohet n pasqyr (pr kt ekziston gardroba apo lokali pr tualet), mirpo nse mund t lyej buzt pa pasqyr mund ta bj kt. Dorezat dhe anta nuk bn t lihen mbi tavolin. Ato t’i lini n karrige afr vetes.

  Kur femra del nga lokali, mashkulli ia hap dern. Do t ishte e paedukat q mashkulli t shtyhej pr t dal i pari nga dera. Mirpo, kjo nuk vlen vetm pr iftet, por edhe pr do t njohur e t panjohur. N dern e hyrjes t shtpis apo t lokalit prparsi ka ai q del. Femrat dhe t vjetrit kan prparsi edhe kur hyjn edhe kur dalin.  N vendin e puns

  N pun shkoni sakt n koh, punoni me zell dhe me nder, sepse me pun t ndershme t gjitha i fiton. Mos i pengoni n bised ata t cilt me ju punojn n t njjtin lokal, por mos lejoni as q juve t tjert t’ju pengojn. Bisedat, shakat dhe kngt le t jen pjes e pushimit tuaj t prbashkt. Mos e prdorni telefonin n zyr pr biseda private.

  Femrat n vendin e puns duhet t shkojn t rregulluara, po jo t veshura q bien tepr n sy. Nuk sht mir t shkohet n zyr me pantallona.

  sht rregull q n vendin e puns parfumet duhet t prdoren n mnyr sa m diskrete. Nuk lejohet q n tavolinn e puns n koh t puns t shikoheni n pasqyr, t grimoheni dhe t kriheni. Kto veprime mund t’i bni patjetr n gardrob apo gjat kohs s pauzs.

  N vendin e puns nuk sht e hijshme t lavdrohesh para kolegve tuaj me pozitn, me pasurin tuaj dhe me prparsit tuaja, aq m par jo para njerzve t cilt nuk i kan ato gjra. Mos u flisni kolegve pr dshirat dhe planet tuaja. Mos i tregoni kurr sekretet q ju jan besuar. Mos gjykoni pr at q nuk e kuptoni apo nuk e njihni mir. Parat e huazuara nga kolegt gjithmon ktheni n kohn e premtuar. N kt mnyr edhe hern tjetr do t keni “kredi”.

  Shakat n llogari t t tjerve gjithmon jan t pavend, aq m tepr q dihet: do shaka sht gjysm e vrtet. Mos flisni kur keni amakz n goj.

  Mos u ulni dhe mos u mbshtetni n tavolin apo pr mur derisa bisedoni me dik. Mos i pshtyni gishtat derisa shfletoni dorshkrimet, librin, etj.

  Mbajini gjithmon premtimet t cilat ia keni dhn dikujt. Ofrohuni njerzve me qllim t mir dhe me simpati. Mos xhelozoni asknd, sepse kurr nuk i dihet se kujt ka i mungon.

  Ai dhe ajo

  Kur ai dhe ajo caktojn takim, kuptohet q asnjri nuk bn t vonohet. Respektimi i normave etike n shoqri, n t ciln jetohet dhe pamja estetike e individve, t rinj apo t vjetr, secilin njeri e pushton dhe e trheq. Mos flisni pr qndrimet tuaja femr-mashkull, madje as me miqt.

  Nse ndaheni me t dashurin apo me t dashurn, me burrin apo gruan, mos krkoni asnj rast q t’ju kthehen dhuratat dhe mos i pranoni ato nse dshiron t’jua kthej tjetri.

  Mos flisni kurr keq pr ish-simpatit tuaj apo pr lidhjen, e aq m pak pr burrin apo gruan, qoft edhe pr ata nga t cilt jeni ndar. Nse bash duhet patjetr ta lehtsoni shpirtin, besojuni prindrve apo vllezrve, por kurr t huajve. Mos thoni “Un dhe vajza ime” apo “Un dhe gruaja ime”, por “Vajza ime dhe un”, Miku im dhe un. Fjaln “un” kurr nuk duhet ta vini n vend t par.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Nj burr narcis?  Burrat narcis. Ata pr t cilt t vetmet prmasa q kan rndsi jan ato t egos s tyre t pamatur. Ja ca kshilla pr t msuar t'i njohsh, neutralizosh dhe t sillesh me ta. Gjithmon n avantazhin tnd.

  Nj burr narcis njihet mbi t gjitha nga egoja e tij, pa kufij, i pandjeshm, triumfues. Karakteristika e tij kryesore sht arroganca. Nga ana tjetr, nj burr narcis sht nj manipulues i lindur. Shfaqet si nj person trheqs ekstrem, pak tendencioz sa pr lezet, me nj inteligjenc mbi mesataren normale, jashtzakonisht brilant dhe gazmor. Shkurt, ta mpin trsisht trurin, nse ky sht qllimi i tij. Por sa keq q t'i rrish pran (supozohet q ti arrin ta bsh nj gj t till) mund t mos jet edhe aq ngazlluese. Prkundrazi, rezulton nj mision tejet i vshtir, pr t mos thn i pamundur.

  Ok, tashm ti e ke takuar nj burr t till dhe ndoshta ndihesh edhe kok e kmb e dashuruar me t (e kan edhe kt aftsi!). Ather ulu dhe bj ca llogari t thjeshta. Nse vrtet e sheh t pamundur q t'ia mbathsh nga syt kmbt, ather ki parasysh se rregulli numr nj sht: egoja e tij vjen para s gjithash. Nuk ka rndsi se sa mund t t doj ty, egoja e tij sht gjja m e rndsishme. Pr t arritur t krijosh nj lidhje me t, ve t tjerash, sht e rndsishme t kuptosh logjikn e tij t t sjellurit dhe t mos e lsh veten t shtrydhesh nga personaliteti i tij ezaurues. Dhe ja ku i vjen radha nj strategjie, e cila n nj rast t till sht e domosdoshme. Pa nj plan veprimi, vshtir se mund t arrish t krijosh nj lidhje normale me nj narciz. Ndaj, futju puns. N fund t fundit, n luft dhe n dashuri gjithka lejohet...!

  Mos u anko
  T jetosh me nj narcis sht shum e lodhshme dhe krkon nj impenjim t prditshm shum t madh. Ndaj sht thelbsore t'i futesh puns q t jesh dhe t ndihesh gjithmon mir. Ta lsh veten t t marr rrjedha, me nj narcis sht lvizje fatale. Domethn t mori lumi. Nse vrtet t duhet t qash e ankohesh apo t shkulsh flokt, bje kur ai t mos jet vrdall.

  E zonja, por jo shum
  Kur jeta t lidh kok e kmb me nj narcis, prpiqu t jesh gjithmon e aft: sht nj cilsi femrore q nj tip si ai e mon shum dhe ngelet i magjepsur. Duke qen natyr ambicioze, do t'i tregosh se je n lartsin e duhur pr t fituar admirimin e tij. Por bj kujdes. Kjo nuk do t thot q t guxosh t konkurrosh me t. Zotsia jote nuk duhet ta vendos n vshtirsi, prndryshe tek ai do t filloj t vihet n funksion nj mekanizm zhvlersimi.  Mos mbaj shpres te ‘seksi i dobt’
  T inatosesh me narcis nuk sht gj e rrall, por nse ndodh, t kapesh pas ndjesive t fajit dhe sentimentalizmave, mund t rezultoj fatale. Narcisi nuk e ka iden se far sht ndjesia e fajit dhe ndjeshmria n prgjithsi, domethn nuk e ka aftsin q t vihet n vendin e tjetrit. M mir shfry inatin sesa t'i kundrvihesh me trishtim, duke u ankuar si nj qenushe e rrahur. Nse ti i tregon se ke nj karakter t fort, t vendosur, pavarsisht znkave do t arrish t fitosh vlersimin e tij.

  Bj t vshtirn
  Narcisi sht nj tip q dashurohet mendurisht dhe pastaj harron sa hap e mbyll syt. Nuk t dashuron m, edhe pse t sht dukur i mendur pas teje. Duke e pasur parasysh kt karakteristik, nj grua q krkon t fus n thes nj narcis duhet t msoj t luaj rolin e t vshtirs. Ta mbaj vazhdimisht nn tension. Sepse pr narcisin joshja duhet t rezultoj nj sfid e vrtet, domethn nj mundsi pr t'i treguar pr t satn her vetes se sa i zoti sht. Bn pr vete dhe at q duket e pakapshme. Por ti nga ana jote nuk duhet ta ekzagjerosh dhe t bhesh e paarritshme, sepse narcisi plqen vetm sfidat q sht n gjendje t'i fitoj, sepse vetm kshtu do t ndihet triumfues. Mnyra m e mir sht t luash me nj sistem provash dhe shprblime sh, duke e simuluar vazhdimisht partnerin me sfida t reja dhe pastaj ta knaqsh, pak a shum si n nj videoloj.

  Mso artin e holl t manipulimit
  Ai dhe egoja t ken prioritet dhe t komandojn jetn tnde? Ather motoja jote duhet t jet: ai komandon, un vendos. Q ta arrish kt, krkon vrtet zotsi - tipike femrore, e njohur gjersisht nga ne femrat - t dominosh nga posht, q do t thot t marrsh nga tjetri at q do, por n mnyr indirekte. Mbi t gjitha, pr t vn n praktik kt strategji nuk duhet t tregohesh kurr e dobt dhe t dish t bsh edhe nj hap mbrapa n momentin e duhur. Pastaj sht e nevojshme t msosh t sugjestionosh. Pr shembull: nse prpiqesh t'i vendossh rregulla narcisit - t shtunn do bjm pazar - sot do shkojm pr dark tek X ose Y - ai do t rebelohet, sepse nuk do t ndihet m protagonist. Por nse gjithka i jep prshtypjen se kjo ishte nj ide e tij, ather gjithka -do t shkoj fjoll. Gjithka q ti duhet t bsh sht sugjerimi. Pastaj do t jet ai q do t marr vendimin (tnd). Ose nse dshiron q ai t bj dika pr ty - gj q sht shum e vshtir, po t kesh parasysh egoizmin e tij- luaj me kartn e pritshmris: duke i kujtuar faktin q ti je speciale pr t, ai do t ndihet i gatshm q mos t t zhgnjej, n mnyr q t jet n lartsin e duruar. Dhe n fund, mos harro se narcist jan persona vrtet shum stimulues dhe kurioz. Por ndonjher jan aq shum konfuz. Dhe sht detyra jon q t vm rregull. Gjithmon pa rn n sy tek ta...

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •