Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824

  Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit

  I denuari Admir Tafili eshte arratisur sot pasi la qeline me leje dalje nga autoritetet e burgut t Shn Kollit.
  Vellezerit Admir dhe Genci Tafili te denuar me nga 25 dhe 20 vjet burg per plagosje dhe vrasje policesh, ne rrethana te paqarta siguruan leje pr nj vizit n shtpi n lagjen Ahmet Haxhia n Shkodr, por prej Admir Tafili esht arratisur. N momentin e arratisjes, n banes ndodhej edhe i vllai Genci, por ky i fundit nuk sht larguar.
  Prmes nj deklarate pr mediat Drejtoria e Burgjeve sqaron se i dnuari me 20 vjet heqje lirie ka mundur t arratiset nga dhoma e gjumit ku po qndronte bashk me bashkshorten.
  "Leja do t kryhej n datn 02.10.2010, nga ora 09.00 deri n orn 18.00, nn shoqrimin e forcave t policis t I.E.V.Penale Lezh.N datn 02.10.2010 sht br shoqrimi i dy t dnuarve pr n familjen e tyre. N orn 11.30 t dnuarit kan mbrritur n familjen e tyre dhe rreth ors 15.10 nga forcat e policis q po e shoqronin sht konstatuar se i dnuari Admir Tafili sht larguar nga nga banesa e tij, nprmjet dhoms s gjumit ku po qndronte bashk me bashkshorten" thuhet n deklaratn e Drejtoris s Burgjeve.

  E paqarte sesi i arratisuri i ka shptuar kontrollit t policis q ruante banesn, dhe me e paqarte akoma eshte se si kane siguruar leje dy persona te njohur per rrezikshmrin q paraqisnin.
  Admir Tafili akuzohet pr plagosjen e ish-shefit t krimeve n Malsin e Madhe, Prel Pjetrushin, n vitin 2001 dhe ndodhej n qeli prej korrikut 2002.
  Genc Tafili eshte dnuar me 25 vite burg pr vrasjen e ish drejtorit t policis s Shkodrs, Arben Zylyftari n korrik t vitit 2000. Gjat operacionitku mbeti i vrar kolonel Arben Zylyftari, u vra edhe i ati i vellezerve, Bahri Tafili, i kerkuar per vrasje. Emrin e Arben Zylyftarit e mban sot Akademia e Rendit ne Tirane.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 2. #2
  Arratisja, 10 t arrestuar

  03/10/2010 12:00

  Prokuroria e rrethit t Shkodrs ka prer 10 flet arreste pr arratisjen e t dnuarit Admir Tafili.
  Tet polic t grupit t shoqrimit, shefi i policise s burgut t Shnkollit, si edhe mjeku i burgut jan prangosur nn akuzen e shprdorimit t detyrs. Ndrkoh, drejtori i burgut sht shkarkuar nga detyra.

  Nga hetimet paraprake te prokuroreve te Shkodres u dol ne perfundimin se kishte elemente te mosrespektimit te rregullave per ruajtjen e nje te burgosuri qe kishte perfituar liri disa oreshe per takim me familjen e tij. Nga hetimet e prokurorise nuk rezulton te kete nje bashkepunim apo dhenie rryshfeti, por vetem humbje te vemendjes ne krye te detyres si edhe mosrespektim te menyres per vezhgimin dhe ruajtjen e te burgosurit.

  Policia e Shkodres e ndihmuar edhe nga forca te specializuara te kerkimit te personave me precedente kriminale eshte duke vazhduar operacionin per gjetjen e 41 vjecarit Admir Tafili. Policia ende nuk ka humbur shpresat per gjetjen e tij edhe pse kerkimi ka nisur te pakten me tre ore vonese, nje kohe kjo mjaft e madhe qe i ka dhene mundesine Admir Tafilit ti largohet shume shtepise se tij.

  Fillimisht policia ka krehur zonen ne afersi te liqenit dhe me pas ka kryer hetimet per largimin e mundshem me ane te ndonje varke. Tafili mendohet te kete dale nga shtepia e tij rreth ores 12 e 15 minuta te mesdites, ndersa alarmi per ikjen e tij eshte dhene ne oren 15, cka i ka dhene rreth tre ore perparesi ne largimin e tij.

  Edhe per policine ne perqindjen me te madhe Admir Tafili eshte larguar jashte kufijve shqiptare. Ne shtepine e tafileve ne Kiras, pervec vellait 41 vjecar ndodhej edhe Genc Tafili, i denuar per vrasjen e kolonel Arben Zylyftarit, i cili po ashtu kishte perfituar nje leje nga ora 9 deri ne 18 te se shtunes. Edhe pse me burgim te perjetshem, Genc Tafili nuk eshte arratisur. Sipas Drejtorise se Pergjithshme te Burgjeve, Admir Tafilit i kishin mbetur dhe rreth nente vjet heqje lirie.

  I denuar me 25 vjet heqje lirie, Admir Tafili eshte arrestuar ne vitin 2001 dhe akuzohet ti kete bere prite per qellime hakmarrjeje ish shefit te Malesise se Madhe, Pjeter Petrushi, te cilin i pandehuri e akuzonte se i kishte vrare te atin, Bahri Tafilin. Admir Tafili gjate ketyre viteve eshte transferuar shpesh nga njeri burg i sigurise se larte ne tjetrin, me i fundit i te cilit ishte kalimi nga burgu i Burrelit ne burgun e Shenkollit.

  top-channel

 3. #3
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  Arratisja e Admir Tafilit, komandohet drejtori i ri i burgut n Shnkoll, Lezh
  ANILA DUSHI | 04/10/2010 | LAJM I FUNDIT | 49 KOMENTE | SHARE | - +
  UPDATE- Shklqim Kalemi sht komanduar sot drejtori i ri i burgut t Shnkollit n Lezh. Vendimi sht marr pas shkarkimit t nj dite m par t Mark Lleshit, i cili u hoq nga detyra si mas ndshkuese pas arratisjes s Admir Tafilit.


  Dje prokuroria e Lezhs preu 10 flet arresti pr 8 punonjsit e policis s burgjeve t cilt shoqruan t burgosurin Admir Kalemi si dhe arrestoi drejtorin e siguris s burgjeve dhe mjekun e burgut t Shnkollit.


  Arratia
  Kan marr vetm disa or leje nga drejtoria e burgjeve pasi kishin nnn e smur n gjendje t rnd, por njri prej dy vllezrve sht larguar dhe akoma nuk sht br e mundur kapja tij. Admir Bahri Tafili, 38 vje, i cili vuante dnimin me 22 vjet burgim n burgun e Shnkollit n Lezh, msohet se pr her t par pas 8 vitesh burgim ka marr leje pr disa or pr t shkuar pran familjes s tij n lagjen "Ahmet Haxhia" q njihet dhe me emrin Udhakryq. Leja e marr ka qen e veant pasi nna e tij ndodhej n gjendje t rnd shndetsore. Prve Admirit i sht dhn leje dhe vllait t tij, Genc Tafili, i cili vuan dnimin me 25 vjet si bashkpuntor n vrasjen e Arben Zylyftarit. T shoqruar nga nj furgon policie i burgut t Shnkollit, ata kan hyr n banesn q ndodhet n brendsi t disa rrugicave, por kur ka mbaruar afati i lejes, Admir Tafili nuk ka dal. Polict q do ta merrnin kan hyr n banes, por aty kan gjetur vetm Gencin, ndrsa familjart kan pohuar se ai ka dal pr t'u rikthyer n burg.
  Polict e Shnkollit q do ta ruanin e rikthenin n burg , kan dhn alarmin dhe kan kontrolluar n banes por pa mundur ta gjejn. Forca t shumta t drejtoris s policis s Shkodrs, FNSH-ja si dhe RENEA e mbrritur nga Tirana kan filluar kontrollet n shum banesa ku dyshohej se ishte strehuar Mir Tafili, personazh i njohur pr policin e Shkodrs. Pavarsisht nga postblloqet e shumta q jan ngritur n do cep t qytetit, dhe nga kontrollet q vijojn, deri n ort e vona t mbrmjes nuk ishte br e mundur kapja e 38-vjearit.


  Pistat
  Sipas t dhnave q jepen jozyrtarisht lidhur me ngjarjen e djeshme, dyshohet se ai e ka br m prpara planin e arratisjes dhe ka disa pista lidhur me mnyrn e largimit t tij. Policia mendon se ai ka prdorur ndonj tunel t nndheshm q nuk lidhet me banesn e tij drejtprdrejt, por ka shfrytzuar faktin se shtpia e tij ndodhet n nj pozicion e rrethuar me bahe t banesave t tjera nga ku dilet n vende t ndryshme. Nj tjetr pist sht ajo e maskimit t Tafilit dhe largimit t tij nga dera, edhe pse aty ishin 13 uniforma blu me furgonin q i kishin sjell. Policia sht prqendruar n kapjen e tij dhe burime pran saj shprehen se lidhur me mnyrn e largimit t Tafilit do t hetohet m pas, ndrsa tani gjithka sht prqendruar n kapjen e tij.


  T afrmit: Nuk do t dorzohet
  Lidhur me kt ngjarje familjart e Tafilit pohojn se ikja e tij ka qen e papritur. Kimete Tafili, nna e Admir Tafilit, tregon se dy djemt e saj kan marr leje dhe kan ardhur t shtunden n orn 10 t shoqruar nga policia, pasi ka qen i smur djali 15-vjear i Mirit, i cili sht me probleme zhvillimi t vonuar, gruaja e tij dhe vet Kimetja. "Ndrsa kemi qen n kuzhin duke gatuar, burrat kan qndruar n dhom duke biseduar dhe me t afrm t tjer q kishin ardh pr t'i takuar, ndrsa Miri ka pir disa birra njra pas tjetrs. Ai ka dal dhe ka shkuar tek shtpia e tij e cila ndodhet n brendsi t bahes s familjes. Ne kujtuam se shkoi tek e shoqja dhe polict ndodheshin n verand. Nuk e dim nga doli, por duhet t ket dal nga dera, n verand dhe u ka thn policve se do mallet me shtpin pasi nuk e ka par tash 8 vjet. Genci u shqetsua duke thn ku iku Miri, pse po vonohet, si nuk di me ndejt me njerz. Kur u vonua Genci u ua ta krkonte, por ai nuk ishte. Genci ka filluar duke brtitur duke thn m preu n bes mua, preu n bes polict, ma ka br keq dhe kaloi n gjendje t till q i binte murit me kok e me grushte dhe kan qen polict q e kan kapur nga kraht.
  Nuk e dim nga ka ikur. Dim q ka shkuar tek shtpia e tij. U mrzit shum duke par djalin dhe ka pir, madje ishte i zbeht n fytyr dhe i tensionuar. I thash se far ke, por m'u prgjigj se e kam nga emocionet se e shoh shtpin pas kaq vitesh. Mendoj se i ka ik truri se ka qen dhe i pir. Por nuk besoj se do t dorzohet. Kam frik se do t prfundoj si i ati", - rrfen nna e tij, Kimetja. Ndrsa gruaja e Mir Tafilit duke qar vetm tregon se nj dit m prpara e ka porositur t blej ver pasi do vinte me leje. Ajo gjithashtu pohon se ai nuk do t dorzohet.


  Admir (Mir) Tafili ka qen i dnuar pr plagosjen e rnd t ish-drejtuesit t policis Prel Pjetrushi, ngjarje kjo e ndodhur m 21 dhjetor 2001. Kapja e tij sht br nga policia e Shkodrs m 1 korrik 2002 n banesn e tij pasi kishin dshtuar disa operacione t mparshme pr kapjen dhe ai ishte ndr personat e shumkrkuar. Dy dit prpara se t kapej nga policia ai ishte vetplagosur me nj granat aksidentalisht, duke marr plag t lehta n fytyr e kmb. Kjo ka br q policia t bjer n gjurmt e tij dhe m 1 korrik e ka rrethuar, ndrsa ai nuk ka pranuar t dorzohet, por ka qlluar me arm mbi policin. Duke shkmbyer zjarr ai ka mundur t spostohet rreth 100 metra nga banesa e tij tek nj banes tjetr e pabanuar dhe pas rreth 30 minutash luft me policin sht kapur pasi i jan mbaruar fishekt. N operacion kan marr pjes dhe FNSH-ja e blinda policie, nisur nga fakti se babai dhe vllai i Mir Tafilit akuzoheshin pr vrasjen e drejtorit t policis s qarkut t Shkodrs, Arben Zylyftari, ngjarje kjo e ndodhur m 2 gusht 2000 afr baness s familjes Tafili.
  Mir Tafili ka qen jasht Shqipris kur ka ndodhur vrasja e babait t tij ku ka pasur precedent penal dhe ka qen i dyshuar pr vrasje q nuk jan dokumentuar. N dhjetor t vitit 2001 ai ka qlluar mbi ish-shefin e krimeve t Malsis s Madhe, Prel Pjetrushin, pasi pretendonte ai kishte qlluar dhe vrar baban e tij gjat operacionit t 2 gushtit 2000 kur u vra dhe drejtori Zylyftari. Mir Tafili njihet si person me rrezikshmri t lart, q prdor do lloj armatimi, prfshir dhe minat me telekomand dhe q nuk dorzohet leht.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 4. #4
  si ka mundsi qi nuk asht arratise bashke me vllane edhe ky tjetri qi asht i denum me burgim t'perjetshem? te dy kan ken ne shpi me leje. shume e uditshme.

 5. #5
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,824
  Citim Postuar m par nga puroshkodran Lexo Postimin
  si ka mundsi qi nuk asht arratise bashke me vllane edhe ky tjetri qi asht i denum me burgim t'perjetshem? dy kan ken ne shpi me leje. shume e uditshme.
  Kjo ka qen strategjia qe kan perdorur.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 6. #6

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit

  Vrasjet n Shkodr, Sokol Koiu kundr Prel Pjetrushit

  Ish-komisar Sokol Koiu: Arben Zylyftari nuk u vra nga Tafilt

  Bahri Tafili u vra pasi u dorzua, djali u shptua nga dy efektiv policie q e morn n mbrojtje. Sokol Koiu: Kam shum pjes nga ajo dosje dhe mbi t gjitha edhe ekspertimin mjeko-ligjor t trupit t Zylyftarit"


  Publikuar m 11.01.2014 | 10:36

  Nikoleta Kovai

  Plagosja n Suedi e djalit t Luan Tafilit, vetm 12 vje, ka rikthyer edhe njher vmendjen n ngjarjet e prgjakshme q e kan fillesn m 2 gusht t vitit 2000, n Shkodr. Q prej asaj dite jan katr persona t vrar, nj i plagosur, dy persona t burgosur dhe tashm n sken del edhe masakrimi i nj fmije.

  Prej 14 vitesh, familja Tafili bn prgjegjs vetm nj person; ai sht Prel Pjetrushi. E ndrsa ata akuzojn ish-funksionarin e policis si prgjegjs, ky i fundit e sposton prgjegjsin n nj rang m t lart.

  Ai akuzon n mnyr t drejtprdrejt ish-drejtuesin e policis dhe m pas n Prokurorin e Prgjithshme, Sokol Koiun, si inskenuesin e akuzave pas vrasjes s kolonel Arben Zylyftarit dhe vrasjes e Bahri Tafilit, babait t Admir dhe Genci Tafili.

  Duke folur nga SHBA, Pjetrushi akuzon ish-funskionart e lart t asaj kohe. N nj prononcim pr gazetn Shekulli mbrmjen e djeshme jep jo vetm nj tjetr version mbi ngjarjen e 2 gushtit n Shkodr, por publikisht i shpall betej Pjetrushit pr tu prballur n lidhje me at ngjarje dhe t vrtetat e saj.

  Koiu bn me dije se Pjetrushi ka prishur vendin e ngjarjes, ndrsa Bahri Tafili sht pushkatuar dhe nuk sht vrar n shkmbim zjarri. Ai mohon n mnyr kategorike q koloneli t jet vrar nga arma e Tafilve, ndrsa hedh hije dyshimi se agravimi i situats mes Pjetrushit dhe Bahri Tafilit ka t bj me faktin e zotrimit t Liqenit t Shkodrs.

  Mirpo, ajo ka vijon t mbetet misteri m i madh i gjith ksaj masakre, ku shteti gjithnj e ka anashkaluar, sht fakti se prse Bahri Tafili nuk ishte thirrur kurr t dshmonte n lidhje me akuzn q i ishte ngritur pr nj vrasje.

  2 gusht 2000

  Sokol Koiu, ish-prokuror i Prokuroris s Prgjithshme n kohn e vrasjes s Zylyftarit dhe t Bahri Tafilit e kujton at koh si ditn q u nis pr Shkodr pr t hetuar ngjarjen.

  Sipas tij, sht pritur n urn e Bahallkut nga disa shkodran, miq t tij dhe sht vn n dijeni se ishministri i Brendshm, Spartak Poi kishte dhn urdhr q mos ti vihet n dispozicion asnj lloj materiali n lidhje me vrasjen e kolonelit dhe t Tafilit. Un nuk e di se far ka thn Prel Pjetrushi pr mua, por un di dika se mund t ballafaqohem me t kur t doj n lidhje me at ngjarje.  Kam shum pjes nga ajo dosje dhe mbi t gjitha edhe ekspertimin mjeko-ligjor t trupit t Zylyftarit. Un kur kam shkuar n vendin e ngjarjes, paka se aty nuk kishte m vendngjarje, pasi Zylyftari ishte sjell i plagosur nga vendi ku ishte qlluar deri n afrsi t dritares s nj kasolleje kali, brenda s cils gjendeshin Bahriu bashk me Gencin.

  Plaga q ka marr Zylyftari ishte nga lart- posht, ka do t thot edhe sikur t ishte n pozicionin e dritares, plumbi nuk mund t hynte nga lart posht pasi vendi n t cilin ka ndodhur vrasja e tij gjendej m lart dhe se nga ai drejtim nuk kishte asnj lloj dritareje kasollja ku ishin vendosur ata.

  Gjithashtu sht e vrtetuar se Bahri Tafili sht vrar pasi sht dorzuar dhe ka dal nga kasollja bashk me Gencin. Ka fakte, dshmi dhe dshmitar n lidhje me at moment.  Do t ishte vrar edhe Genci dhe Prela e di mir se kush e ka shptuar q mos t vritet. Pasi sht qlluar Bahriu, Gencin e kan futur n mes dy efektiv policie dhe i kan thn Prels se ky nuk preket.

  Shkaqet e prplasjeve sipas Koiut

  Gjithka, sipas tij, ka nisur pr faktin e monopolit t trafikut n liqen. Dgjova se Prela kishte thn npr media se ai krkohej pr grabitje rrjetash t peshkut n Liqenin e Shkodrs. Asnjher, Bahri Tafili njihej n zon si personi q gjuante peshk pr gjat gjith kohs dhe shiste po n breg t Liqenit.

  Por Pjetrusht, me n krye Preln, meq ky ishte me policin dhe ishte e vetmja mnyr pr t br t mundur edhe mbrojtjen e njerzve t tij, kishin gjith hallin t ishin t pacenueshm n Liqen, pasi aso kohe luhej edhe trafiku dhe ishte mundsia pr t br kalime nga m t ndryshmet, si klandestin, por edhe lnd narkotike. Un e di q Bahriu ka qen i krkuar n lidhje me nj vrasje t nj djali, vrasje q sht br n kushtet e vetmbrojtjes, por asnjher pr grabitje apo ndonj krim tjetr.

  Gjithashtu aso kohe, Bahri Tafili, edhe pse policia e kishte n krkim, gjithnj ka vijuar t jet n punn e tij, n peshkim bashk me djemt dhe nuk sht fshehur kurr gjersa iu rrethua shtpia dhe u vran dy vet. Jam i gatshm t prballem me Prel Pjetrushin pr kt ngjarje.

  Nipi i Admir Tafilit jasht rrezikut pr jetn

  Nipi i Admir Tafilit sulmohet pasditen e 31 dhjetorit n nj qytet t Suedis. Fillimisht mediat vendase bn me dije se djali ishte i nj personi t dnuar n Shqipri dhe se ishte arratisur nga burgu kohve t fundit, por n t vrtet bhej fjal pr djalin e Luanit, vllait tjetr t Admir Tafilit, i cili pas ngjarjeve t fundit, ku Admiri qlloi dhe u mori jetn dy vllezrve t Prel Pjetrushit, ai ka shkuar n Suedi bashk me familjet e tyre dhe kan krkuar azil.

  Sipas mediave suedeze bhet me dije se djali tashm sht jasht rrezikut pr jetn ndrkoh q n lidhje me plagosjen e tij, kan reaguar pr mediat edhe Admir dhe Genci Tafili t cilt kan br direkt prgjegjs pr at sulm vetm Prel Pjetrushin. Policia suedeze ende nuk ka mundur t arrestoj agresorin e t miturit, paka se ka t dhna mjaft t sakta n lidhje me pamjen vizive t autorit t krimit t rnd.

  Koiu i tha Admirit se Prela t ka vrar baban

  Prel Pjetrushi: Mir Tafili nuk m ka telefonuar, po t vrtetohet, ia fal gjakun e vllezrve

  I indinjuar pr thniet e vllezrve Tafili, Prel Pjetrushi argumenton n mnyr krejt tjetr nisjen e sherrit me familjen e Tafilve. Ai tregon se nuk i ka njohur kurr dhe me Admir Tafilin ka folur n telefon, vetm kur Admir Tafili i ka krkuar falje pr atentatin q i ka br n afrsi t shtpis s tij. Madje sipas tij, n at telefonat Miri i ka treguar se atentatin e bra pasi m ka thn Sokol Koiu se ti m ke vrar baban.

  Z. Pjetrushi, ju i keni thn shum prej gjrave q dini dhe mbani mend n lidhje me ngjarjet q fatkeqsisht kan sjell viktima. Por ju keni akuzuar Sokol Koiun n lidhje me gjithka ka ndodhur pas 2 gushtit t vitit 2000. Pse?

  Ai, bashk me nj injorant si Mit`hat Havari jan prgjegjs. Ky i fundit sht injorant dhe e njeh mir veten se si ka qen dhe sht. Prgjegjs bj drejtprdrejt pikrisht Sokol Koiun. Ai ka inskenuar gjithka n lidhje me mua dhe nuk e kuptoj se far arsyeje ka patur. Mua ma ka thn vet Admir Tafili kur m ka telefonuar, ather kur m bri atentatin e jo para se t m vriste vllezrit, se ktu gnjen, se Sokol Koiu i kishte thn se i kam vrar un t atin.

  sht akuz e rnd kjo q po bni ndaj Sokol Koiut, edhe ai ka qen n detyr aso kohe?

  Po, por sht e vrtet se ai sht inskenuesi. Dy muaj para se t vriteshin dy vllezrit e mi ka dal n nj televizion t Shkodrs dhe ka thn se un kisha prishur vendin e ngjarjes, un kisha dhn urdhr t vriten, un kisha organizuar gjithka q kishte ndodhur at dit.

  Vrasjet e vllezrve t mi, duket se nisen pikrisht pas atij emisioni. E keni n internet intervistn e tij, gjendet leht. Pastaj dy jav para se t vriten Nika dhe Gjovalini, dy vllezrit, n shtpin time kan shkuar tre persona, nj femr dhe dy burra dhe iu kan thn familjarve t mi se do t vrasim Nikn, se Prela sht i fort.

  I njohn familjart tuaj ata njerz?

  Femra ka qen bashkshortja e Admir Tafilit, ata dy t tjert far rndsie kan.

  Z. Pjetrushi, e mbani mend prse ishte shpallur n krkim Bahri Tafili?

  Ishte pr nj pengmarrje. Ai n vitin 1998 pati marr peng nj djal nga Trushi dhe pr lirimin e tij pati krkuar 10 milion lek t vjetra. Vllai i pengut nuk i solli lekt dhe Bahriu e vrau djalin.

  Ku u mbajt pengu?

  Nuk e di, a n shtpi a n ndonj vend tjetr, por me sa m kujtohet q kam dgjuar aso kohe u tha se sht mbajtur diku n Kiras.

  Po n lidhje me vjedhjen, far kishte vjedhur Tafili?

  Kishin denoncuar nja shtat tet veta n lidhje me grabitjet e rrjetave n Liqenin e Shkodrs. N momentin q na u dha emri ather doli q ky person ishte me rrezikshmri t lart dhe ishte i shpallur n krkim edhe pr vrasjen dhe se ishte i dnuar me 22 vite burg. Ather jemi mbledhur dhe kemi diskutuar me drejtorin pr t hyr n operacion pr arrestimin e tij. Donim ta kapnim n flagranc duke vjedhur po nuk ia arritm, ather kemi rrethuar shtpin.

  Admir Tafili ka thn se iu ka telefonuar para vrasjes s vllezrve tuaj, e vrtet?

  Asnjher. Ja ku po ta them; ta vrtetoj dikush q jam telefonuar nga ai njeri dhe un do ti fal gjakun e vllezrve. I kam marr t gjith tablatet e telefonave t mi dhe ia kam vn n dispozicion t hetimit.

  Ndonj apel, meq keni prfshir edhe emra funksionarsh t lart policie?

  Vetm kaq; iu bj thirrje gjith kolegve dhe punonjsve t policis q t ruhen nga lloji i Sokol Koiut dhe i Mit`hat Havarit. Si ata ka prap n radht e tyre dhe do t ket fatkeqsisht gjithmon.

  Kronologjia e prplasjes s dy familjeve

  Q nga ajo pasdite e 2 gushtit t vitit 2000, e deri m sot, ngjarja e ndodhur n shtpin e Bahri Tafilit, mbase sht ngjarja m e prfolur n dy dekada.

  far i shtyu palt deri n nj hasmri t pafre? `ndodhi vrtet ditn e 2 gushtit n shtpin e Bahri Tafilit? Si u vra kolonel Arben Zylyftari, por edhe si dhe pse u vra Bahri Tafili, n syt e t birit, ndrsa kishte hedhur armn n kasollen e kalit t fqinjit, tri shtpi larg s vets?!

  Kto pyetje n t vrtet kan mbetur pa prgjigje, ndrsa me 18 mars t tri viteve m par, Admir Tafili do t tregohej i pabes me policin dhe me dy njerz t pafajshm pr tu hakmarr ndaj Prel Pjetrushit, jo vetm pr vrasjen e t atit, por edhe pr burgun e Gencit, pr sjellen e Prels, sipas tyre n mnyr jo t denj me nnn, gruan dhe nusen e vllait t tij, momentin ku n oborrin e fqinjit t Tafilit do t vriteshin dy persona.

  Kimetja nna e tij e ka rrfyer shpesh her ngjarjen e par kur u qllua mbi Bahri Tafilin n Shkodr, nga dy persona q kishin ardhur nga Trushi t vrisnin Mirin n vitin 1998.

  Gjithka sipas saj kishte nisur pr nj makin t vjedhur. Miri e gjeti makinn e shokut t tij dhe ua oi, pasi ajo rezultonte e humbur. T rinjt kan nisur t akuzojn njri-tjetrin dhe sherri mes tyre kishte degjeneruar deri n at mas, sa dy persona nga Trushi do t krkonin t vrisnin Mirin.

  Bahriu punonte n Shirok. Dy djemt e Trushit me nj motor ishin nisur ta vrisnin Mirin. Takojn n Shkodr Bahriun, qllojn mbi t, por ai mundi t shptonte. Nxjerr armn dhe n kushtet e vetmbrojtjes qllon mbi ta. Njri vdes dhe tjetri shpton.

  Pas ksaj vrasjeje, msohet se n policin e Shkodrs ka qen nj denoncim pr Bahri Tafilin, por sipas gruas s tij: vetm ditn e vrasjes kan ardhur dy polic n shtpi dhe pastaj s`ka ardhur askush m, deri ditn q erdhi Prel Pjetrushi.

  Bahriu punonte prdit n Shirok, e nuk shkoi kush ta arrestonte. Q kur kishte ndodhur ngjarja ai nuk ishte mbyllur brenda dhe as fshehura asnj dit, ndrysa policia kurr nuk solli nj urdhr-arest n shtpin ton pr t.

  shekulli
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 11-01-2014 m 18:07

 7. #7

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit

  Havari: Pjetrushi bandit, e prjashtova nga policia

  Drguar m: 11/01/2014 - 06:30

  N nj intervist pr "GSH", Mit'hat Havari tha se Prel Pjetrushi, ish-shefi i Krimeve n Malsin e Madhe, sht nj bandit, q drejtonte bandat e armatosura dhe dogji dy her Shkodrn. "Nn terrorin e armve dhe t dhuns, Prel Pjetrushi kishte krijuar nj frym terrori dhe askush nuk i krkonte llogari. Mesa duket, mnyra e t drejtuarit tim i krijoi probleme, e bri t ndihet i pasigurt. U fut me dhun n zyr bashk me grupin e vet, duke m krcnuar. 'Duhet t iksh nga Shkodra. Nuk t njohim ne pr drejtor policie'. Bn presione t ksaj natyre. U trondita dhe vendosa n moment lirimin e tyre nga detyra", - shprehet Havari, i cili ather mbante detyrn e kreut t Policis s Shkodrs. Sipas Havarit, Pjetrushi duhej t ishte n bankn e t akuzuarve, jo t gradohej major. Por sipas tij, ka vetm shpjegim, fakti q Pjetrushi ka mbshtetje politike. N intervistn e gjat pr "GSH", Havari tha se nga bisedat q ka br me kolonel Arben Zylyftarin, ka msuar prej ktij t fundit se Prel Pjetrushi e kishte krcnuar.

  gazeta shqiptare

 8. #8

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit

  Pjetrushi: Havari, antar i bands s Admir Tafilit

  Drguar m: 11/01/2014 - 06:31

  Klodiana Lala

  Prel Pjetrushi, ish-shef Krimesh n Malsin e Madhe, e cilson Mit'hat Havarin, nj emr i njohur n Policin e Shtetit, si pjestar t bands s drejtuar nga Admir Tafili. "Dua t'i kthej prgjigje dhe Mit'hat Havarit, ktij pjestari t bands s Tafilve", tha Pjetrushi pr "GSH", nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ku jeton prej 12 vitesh. Nj dit m par, Havari e cilsoi Pjetrushin si bandit q dogji Shkodrn n '98 dhe, sikurse theksoi, duhej t ishte vn para drejtsis pr t dhn llogari pr krimet q kishte kryer dhe jo t gradohej major. Ish-zyrtari i policis s Shkodrs, Pjetrushi, n nj histori t gjat konfliktesh dhe gjakmarrjeje me Admir dhe Genci Tafilin, vendos t reagoj srish dhe t'i prgjigjet Havarit. "Ne si punonjs t policis e sidomos sektori i policis kriminale, kemi marr informacion nga shtypi i prditshm i asaj kohe se Mit'hat Havari do t emrohej drejtor i policis s Shkodrs. Para ksaj detyre ai ka qen drejtor policie n Berat; i paaft totalisht pr t kryer punn q i besoi shteti, u fut n konflikt me popullin, derisa e oi vetin t merret peng. Ditn e par q u prezantua n Shkodr si drejtor policie nga ministri i Brendshm, Neritan Ceka, sapo ka shkuar n zyr, ka krkuar q t ndiqte strategjin e puns s tij n Berat, duke na thn: 'Qytetarve t Shkodrs do iu shprthejm dyert ashtu si kta shprthyen depot'. Ne si punonjs policie ishim totalisht kundra strategjis s tij. Mbas asaj i kemi krkuar q t godasim kontingjentin kriminal. Un personalisht, mbas 5 ditve q ai u emrua n Shkodr, kam zhvillue nj takim me ministrin e Brendshm t asaj kohe, ku i kam krkuar largimin e tij nga Shkodra. T gjitha informacionet nga intelektualt e Shkodrs krkonin largimin e tij ose organizimin e protestave popullore pr largimin e tij. Ather ministria nuk reagoi pr largimin e tij dhe pas tri ditve filluen protestat deri n sulmin ndaj komisariatit dhe ban largimin e tij prfundimisht", - shprehet Pjetrushi.

  AKUZA PER KOIUN

  Mandej, Pjetrushi e cilson Havarin si pjestar t bands s Tafilve. "Mit'hat Havari asht prdor nga kryetari i bands s Tafilve, Sokol Koiu, ku e akuzoj personalisht pr deformimin e operacionit t policis s ngjarjes s 2 gushtit 2000, ku mbeti i vrar Drejtori i Policis s Shkodrs, Arben Zylyftari. M dat 17 nntor t vitit 2002, rreth ors 1 pas mesit t nats, nj vit pas plagosjes sime, m ka marr n telefon Admir Tafili nga Burgu 313 dhe m ka krkuar falje pr plagosjen time, m ka thn Sokol Koiu bashk me nj person tjetr i cili nuk jeton ma, se Prel Pjetrushi e ka vrar babain tuaj. Dy muaj para se t vriteshin vllezrit e mi, Sokol Koiu ka prgatitur nj emision me figur, ku deformon komplet operacionin dhe vendin e ngjarjes. T gjitha kto deformime jan ba n bashkpunim me familjen e Tafilve, si dhe kam me dhjetra informacione se Sokol Koiu ka frymzuar familjen e Tafilve (duke deformuar ligjet mbi Policin e Shtetit, ku ka akuzuar me za dhe figur se prgjegjs pr kt ngjarje asht ministri i Brendshm i asaj kohe, Spartak Poi, i cili ka urdhruar, sipas tij, q Sokoli t mos shkoj n vendngjarje). S fundi, ksaj bande iu bashkue dhe Mit'hat Havari", prfundon reagimin e tij Pjetrushi.

  VRASJA E BAHRI TAFILIT

  N intervistn q dha pr "GSH" 4 dit m par, Pjetrushi tha se Bahri Tafili sht vrar me nj plumb rikoshet. "Plumbi q ka vrar Arben Zylyftarin ka qen rikoshet, n telat e dritares s kasolles. Plumbi e ka kapur n zemr Arben Zylyftarin. Ka qen plumb rikoshet. Mbasi sht br ekspertimi balistik i armve, rezultoi se arma q ka nxjerr kt plumb q ishte n zemrn e drejtorit Arben Zylyftari, ishte e Bahri Tafilit. Kjo sht e vrtetuar nga tri ekspertiza. Nuk sht zbardhur vrasja e Bahri Tafilit. Nuk ka dal kurr asnj emr i veant pr vrasjen e tij", tha Pjetrushi.

  gazeta shqiptare

 9. #9

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit

  Prel Pjetrushi, Koiu: Nj ministr i hoqi emrin nga lista e kriminelve

  Ish polict nn akuz nga Prel Pjetrushi

  TIRANE- Menjher pas deklaratave t forta nga Amerika t Prel Pjetrushit, ka reaguar ish-Oficeri i Policis s Shtetit Sokol Koiu, i cili pohon personalisht nuk sht takuar dhe nuk ka komunikuar asnjher me shtetasin Pjetrushi. Koiu sqaron se deklaratat e tij jan trsisht t pabaza dhe se sa pr akuzat q bn n lidhjet televizive, i krkon nj debat tjetr televiziv ku sipas Koiut, t dyja palt t prballen direkt me pretendimet e tyre. “Un kt person nuk e njoh fare dhe se kam takuar asnjher. Tani ky njeri del dhe m prmend emrin dhe bn akuza t rnda.

  E ftoj q n do moment t prballet me mua, pr ato q thot. Ai nga Amerika me Skype dhe un n studjon e televizionit. Bujrum, t pranoj e t flas. Un t them dhe ato q kam pr shtjen e vrasjes s Zylyftarit”-ka pohuar Sokol Koiu. M tej ky i fundit shton se n deklaratat e dhna n nj emision investigativ, nuk ka shtrembruar asnj ngjarje, por ka thn t vrtetn, ashtu si ka ndodhur. Koiu nnvizon se n vitin 1998 Prel Pjetrushi ka qn i shpallur n krkim kombtar nga Interpoli, pr akuza t rnda kundr personit. “Fshirja e emrit nga lista e personave t krkuar dhe futja e tij n polici, ka prapavij politike, dhe un personalisht e di se kush nga ministrant e asaj kohe e ka br nj gj t till”-shprehet Koiu.

  Zoti Koiu, emri juaj sht prmendur nga Prel Pjetrushi, duke ju akuzuar si antar i bands s Admir Tafilit. A keni ju ndonj koment pr kto deklarata?

  Prel Pjetrushin nuk e kam takuar dhe as kam komunikuar ndonjer me kt njeri. Nuk e di si ka marr guximin dhe m ka prmendur emrin n trasmetimin televiziv. Kt njeri un e ftoj q t rilidhet srisht me “Skype” n televizionin tuaj dhe un do jem i gatshm t debatoj nga studio, pr far akuze apo paqartsi q Pjetrushi ka. Un jam i gatshm t debatoj dhe me dokumenta konkrete, nse mundsohet nj gj e till. I them Prel Pjetrushit, t rilidhet me “Skype” dhe t ballafaqohet me mua, Sokol Koiun, meqnse m prmendi dhe emrin.

  Pjetrushi ju akuzoi si antar t bands s Tafilajve, duke br nj lidhje q pr nj periudh kohe ju keni qndruar n burg me Genci Tafilin, vllain e Admir Tafilit?

  Meqnse pretendon se ka shum prova se un jam antar i bands s Tafilajve, le ti thot, mos lshoj fjal n er. Ndaj ju them, q me kt njeri duhet t ballafaqohem direkt, n mnyr q ta msoj dhe ai se kush sht Prel Pjetrushi, nse nuk e ka msuar kt gj pr veten e tij. Ju them vetm kaq, q gjat kohs kur kam shrbyer n Policin e Shtetit, kujtoj q ky njeri n vitin 1998 ishte n krkim ndrkombtar pr akuza kundr personit, por t urroj ministrin q i fshiu emrin. Emri i tij sht fshir nga nj ministr i asaj kohe nga lista e t krkuarve dhe m pas njeriu q krkohej nga policia, u b shef krimesh n policin e Shkodrs. Un e di dhe emrin e ministrit q urdhroi fshirjen e emrit t tij, po kam dshir tia them Pjetrushit n ballafaqim.

  Gjat kohs s shrbimit tuaj n polici,keni pasur ndonj konflikt me ish-shefin e Krimeve n Shkodr Prel Pjetrushin?

  Jo. Nuk e kam takuar asnjher dhe as kam komunikuar ndonjer me t.

  N deklaratn e tij, Pjetrushi ju akuzon se keni organizuar plagosjen e Prel Pjetrushit n Shkodr, duke prdorur Agim Tafilin. Sa e vrtet sht kjo?

  Kto jan prralla. Un s’kam marr pjes dhe nuk kam organizuar ansj plagosje. Se si del n kto pprfundime vetm Pjetrushi e di. Kto akuza nuk mund t kundrshtohen me intervista t veuara, ndaj i them Pjetrushit q t rilidhet dhe njher me televizionin tuaj, ku t flas direkt me personin q e ka akuzuar nga andej ku jeton.

  Plagosja e fmijs,Suedia heton hakmarjen

  I mituri Bahri Tafili, nipi i Admir Tafilit vazhdon t qndroj n gjndje kritike pr jetn, si pasoj e plagve t marra me thik nga personat e ende t paidedntifikuar nga policia Suedeze. Hetimet jan prqndruar n pistn e hakmarjes, dhe se shum persona jan marr n pyetje, me qllim zbardhjen e emrit t autorit t krimit. Fill pas ksaj ngjarje Admir Tafili dhe Genci Tafili nga burgu akuzuan direkt Prel Pjetrushin, duke e konsideruar kt t fundit si organizatorin kryesor t hakmarjes n tentativn e vrasjes s nipit t tyre, vetm 12-vjear. Dy Tafilt, i krkuan Pjetrushit t heq dor nga fmijt dhe grat, dhe ta zgjidh shtjen pikrisht me ata t dy. Ndrkoh nga ana tjetr, ka reaguar Pjetrushi duke pohuar se ai nuk kishte lidhje n atentatin n Suedi, duke e pjashtuar veten publikisht nga kjo ngjarje. Pavarsisht ksaj, Tafilajt jan t bindur se tentative e vrasjes s fmijs, sht organizuar nga Prel Pjetrushi.


  Shkrimi u publikua sot (11.01.2014) n gazetn Shqiptarja.com (print)

  Redaksia Online - See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet....xh1RsIMy.dpuf

 10. #10

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit

  Prel Pjetrushi: Koiu dhe Havari tradhtuan polict

  Postuar m: 11 Janar, 2014 tek Kronike

  Prel Pjetrushi, me an t nj lidhje me nga SHBA-ja pr nj nga mediat vizive, ka lshuar dje akuzn e rnd se Sokol Koiu dhe Mit’hat Havari, dy ish-drejtues t lart t Policis s Shtetit, jan pjes e bands s Admir Tafilit, q kan tradhtuar polict n misionin e tyre fisnik. Pjetrushi reagoi mbi deklaratat nga ish-drejtuesi i policis s Shkodrs, Mit’hat Havari n nj media, ndrsa krkoi hapjen e dosjes s vrasjes s Arben Zylyftarit. “Me Tafilt i kam sqaruar t gjitha, un nuk merrem me fmijt”, tha ai.

  dita

 11. #11

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit

  Citim Postuar m par nga {A_N_G_E_L_69} Lexo Postimin
  Arratisja e Admir Tafilit, komandohet drejtori i ri i burgut n Shnkoll, Lezh
  ANILA DUSHI | 04/10/2010 | LAJM I FUNDIT | 49 KOMENTE | SHARE | - +
  UPDATE- Shklqim Kalemi sht komanduar sot drejtori i ri i burgut t Shnkollit n Lezh. Vendimi sht marr pas shkarkimit t nj dite m par t Mark Lleshit, i cili u hoq nga detyra si mas ndshkuese pas arratisjes s Admir Tafilit.


  Dje prokuroria e Lezhs preu 10 flet arresti pr 8 punonjsit e policis s burgjeve t cilt shoqruan t burgosurin Admir Kalemi si dhe arrestoi drejtorin e siguris s burgjeve dhe mjekun e burgut t Shnkollit.


  Arratia
  Kan marr vetm disa or leje nga drejtoria e burgjeve pasi kishin nnn e smur n gjendje t rnd, por njri prej dy vllezrve sht larguar dhe akoma nuk sht br e mundur kapja tij. Admir Bahri Tafili, 38 vje, i cili vuante dnimin me 22 vjet burgim n burgun e Shnkollit n Lezh, msohet se pr her t par pas 8 vitesh burgim ka marr leje pr disa or pr t shkuar pran familjes s tij n lagjen "Ahmet Haxhia" q njihet dhe me emrin Udhakryq. Leja e marr ka qen e veant pasi nna e tij ndodhej n gjendje t rnd shndetsore. Prve Admirit i sht dhn leje dhe vllait t tij, Genc Tafili, i cili vuan dnimin me 25 vjet si bashkpuntor n vrasjen e Arben Zylyftarit. T shoqruar nga nj furgon policie i burgut t Shnkollit, ata kan hyr n banesn q ndodhet n brendsi t disa rrugicave, por kur ka mbaruar afati i lejes, Admir Tafili nuk ka dal. Polict q do ta merrnin kan hyr n banes, por aty kan gjetur vetm Gencin, ndrsa familjart kan pohuar se ai ka dal pr t'u rikthyer n burg.
  Polict e Shnkollit q do ta ruanin e rikthenin n burg , kan dhn alarmin dhe kan kontrolluar n banes por pa mundur ta gjejn. Forca t shumta t drejtoris s policis s Shkodrs, FNSH-ja si dhe RENEA e mbrritur nga Tirana kan filluar kontrollet n shum banesa ku dyshohej se ishte strehuar Mir Tafili, personazh i njohur pr policin e Shkodrs. Pavarsisht nga postblloqet e shumta q jan ngritur n do cep t qytetit, dhe nga kontrollet q vijojn, deri n ort e vona t mbrmjes nuk ishte br e mundur kapja e 38-vjearit.


  Pistat
  Sipas t dhnave q jepen jozyrtarisht lidhur me ngjarjen e djeshme, dyshohet se ai e ka br m prpara planin e arratisjes dhe ka disa pista lidhur me mnyrn e largimit t tij. Policia mendon se ai ka prdorur ndonj tunel t nndheshm q nuk lidhet me banesn e tij drejtprdrejt, por ka shfrytzuar faktin se shtpia e tij ndodhet n nj pozicion e rrethuar me bahe t banesave t tjera nga ku dilet n vende t ndryshme. Nj tjetr pist sht ajo e maskimit t Tafilit dhe largimit t tij nga dera, edhe pse aty ishin 13 uniforma blu me furgonin q i kishin sjell. Policia sht prqendruar n kapjen e tij dhe burime pran saj shprehen se lidhur me mnyrn e largimit t Tafilit do t hetohet m pas, ndrsa tani gjithka sht prqendruar n kapjen e tij.


  T afrmit: Nuk do t dorzohet
  Lidhur me kt ngjarje familjart e Tafilit pohojn se ikja e tij ka qen e papritur. Kimete Tafili, nna e Admir Tafilit, tregon se dy djemt e saj kan marr leje dhe kan ardhur t shtunden n orn 10 t shoqruar nga policia, pasi ka qen i smur djali 15-vjear i Mirit, i cili sht me probleme zhvillimi t vonuar, gruaja e tij dhe vet Kimetja. "Ndrsa kemi qen n kuzhin duke gatuar, burrat kan qndruar n dhom duke biseduar dhe me t afrm t tjer q kishin ardh pr t'i takuar, ndrsa Miri ka pir disa birra njra pas tjetrs. Ai ka dal dhe ka shkuar tek shtpia e tij e cila ndodhet n brendsi t bahes s familjes. Ne kujtuam se shkoi tek e shoqja dhe polict ndodheshin n verand. Nuk e dim nga doli, por duhet t ket dal nga dera, n verand dhe u ka thn policve se do mallet me shtpin pasi nuk e ka par tash 8 vjet. Genci u shqetsua duke thn ku iku Miri, pse po vonohet, si nuk di me ndejt me njerz. Kur u vonua Genci u ua ta krkonte, por ai nuk ishte. Genci ka filluar duke brtitur duke thn m preu n bes mua, preu n bes polict, ma ka br keq dhe kaloi n gjendje t till q i binte murit me kok e me grushte dhe kan qen polict q e kan kapur nga kraht.
  Nuk e dim nga ka ikur. Dim q ka shkuar tek shtpia e tij. U mrzit shum duke par djalin dhe ka pir, madje ishte i zbeht n fytyr dhe i tensionuar. I thash se far ke, por m'u prgjigj se e kam nga emocionet se e shoh shtpin pas kaq vitesh. Mendoj se i ka ik truri se ka qen dhe i pir. Por nuk besoj se do t dorzohet. Kam frik se do t prfundoj si i ati", - rrfen nna e tij, Kimetja. Ndrsa gruaja e Mir Tafilit duke qar vetm tregon se nj dit m prpara e ka porositur t blej ver pasi do vinte me leje. Ajo gjithashtu pohon se ai nuk do t dorzohet.


  Admir (Mir) Tafili ka qen i dnuar pr plagosjen e rnd t ish-drejtuesit t policis Prel Pjetrushi, ngjarje kjo e ndodhur m 21 dhjetor 2001. Kapja e tij sht br nga policia e Shkodrs m 1 korrik 2002 n banesn e tij pasi kishin dshtuar disa operacione t mparshme pr kapjen dhe ai ishte ndr personat e shumkrkuar. Dy dit prpara se t kapej nga policia ai ishte vetplagosur me nj granat aksidentalisht, duke marr plag t lehta n fytyr e kmb. Kjo ka br q policia t bjer n gjurmt e tij dhe m 1 korrik e ka rrethuar, ndrsa ai nuk ka pranuar t dorzohet, por ka qlluar me arm mbi policin. Duke shkmbyer zjarr ai ka mundur t spostohet rreth 100 metra nga banesa e tij tek nj banes tjetr e pabanuar dhe pas rreth 30 minutash luft me policin sht kapur pasi i jan mbaruar fishekt. N operacion kan marr pjes dhe FNSH-ja e blinda policie, nisur nga fakti se babai dhe vllai i Mir Tafilit akuzoheshin pr vrasjen e drejtorit t policis s qarkut t Shkodrs, Arben Zylyftari, ngjarje kjo e ndodhur m 2 gusht 2000 afr baness s familjes Tafili.
  Mir Tafili ka qen jasht Shqipris kur ka ndodhur vrasja e babait t tij ku ka pasur precedent penal dhe ka qen i dyshuar pr vrasje q nuk jan dokumentuar. N dhjetor t vitit 2001 ai ka qlluar mbi ish-shefin e krimeve t Malsis s Madhe, Prel Pjetrushin, pasi pretendonte ai kishte qlluar dhe vrar baban e tij gjat operacionit t 2 gushtit 2000 kur u vra dhe drejtori Zylyftari. Mir Tafili njihet si person me rrezikshmri t lart, q prdor do lloj armatimi, prfshir dhe minat me telekomand dhe q nuk dorzohet leht.

 12. #12

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit


 13. #13

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit


 14. #14

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit


 15. #15

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit


 16. #16

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit

  Dosja e Arben Zylyftarit, ja si u vra drejtori i Policis

  “Shekulli” boton pr her t par dokumentet e hetimit t vrasjes s 2 gushtit 2000
  Prballja e deklaratave t Pjetrushit dhe Genc Tafilit n Prokurori. G. Tafili: “Babai doli pa arm me duart lart dhe u qllua”


  Publikuar m 12.01.2014 | 8:18

  Nikoleta Kovai

  -Nse do t hetohej plotsisht vrasja e Drejtorit t Policis, Arben Zylyftari, nuk do t kishte vijuar armiqsia dhe gjakmarrja mes ish oficerit t policis, Pjetrushi dhe familjes Tafili nga Shkodra. Prokuroria nuk ka arritur t thellohet tek ngjarja e 2 gushtit t vitit 2000, duke ln pas mistere dhe detaje t pazbardhura. Kjo bhet e qart pas shkmbimit t replikave mes t gjitha palve t pasqyruara edhe nga gazeta “Shekulli”. Redaksia ka siguruar dosja me hetimet e ngjarjes ku u vra kolonel Zylyftari dhe shtetasi Bahri Tafili. Pr kt ngjarje t rnd vuan dnimin Genc Tafili, q ather ishte 22 vje. Ai sht dnuar me 25 vite burg pr vrasje n rrethana t tjera cilsuese, por ka krkuar vazhdimisht rigjykimin e shtjes. Sipas konkluzioneve t prokuroris bhet me dije se, Zylyftari humbi jetn nga nj plumb rikoshet, q kishte dal nga nj arm automatike, por nga ekspertimi i gjurmve t gishtave mbi arm ka rezultuar se ato nuk i prkasin t pandehurit Genci Tafili. Sipas ekspertimit, shenja prkon me gishtin e unazs s dors s djath t babait t tij, Bahri Tafili. Gazeta “Shekulli” sjell t plot ngjarjen e rindrtuar nga prokuroria dhe dshmin e dhn nga ish komandantin e grupeve t gatshme t policis, Prel Pjetrushi, pr ngjarjen, ku edhe vet hetimi evidenton mosprputhje ose pjes t pashpjeguara t mekanizimit t ngjarjes. Pas vrasjes s Bahri Tafilit dhe dnimit t t birit, Genc Tafilit, n nj hakmarrje t prgjakshme u plagos Prel Pjetrushi dhe m von iu vran dy vllezrit e tij. Q t tri aktet kan autor Admir Tafilin, ku duhet nnvizuar se, njri nga vllezrit e Pjetrushit ka qen vetm 16 vje.

  Konkluzionet e prokuroris

  “Me dat 2 gusht 2000, rreth ors 14.30 forcat e policis s Shkodrs nn drejtimin e shefit t policis kriminale, dshmitarit Astrit Veshaj, me katr grupe t gatshme, s bashku me komandantin e grupeve t gatshme, dshmitarin Prel Pjetrushi, jan nisur n drejtim t lagjes “Ahmet Haxhia”, jan futur n rrugn me drejtim Udhakryq-Livadhe pr patrullim me objekt kryesor pr verifikim t parkingjeve, nse ka ose jo automjete te vjedhura, pasi mbi bazn e informacioneve mjetet e vjedhura mund t ishin strehuar n kt lagje, pasi njihej nga policia si zon me probleme t tilla. Kur mjetet e policis kan hyr n rrugicn q t on tek shtpia e t pandehurit Genc Tafili, kan vn re nj burr t moshuar q sht larguar me vrap, se ka par makinat e policis. Nj nga agjentt e policis kriminale, i paidentifikuar nga hetimi, ka thn: Ky personi q u largua me vrap sht n krkim pr vrasje. Jan thirrur forcat dhe policia ka qndruar para shtpis ku kishte hyr personi q iku. Dshmitari Prel Pjetrushi i ka thn shefit t krimeve se personi i larguar me vrap sht i krkuar pr vrasje. U vendos t hyhej dhe policia ka hyr nga muret rrethuese brenda shtpis. Policia ka vn re se personi i larguar dhe nj person i ri, rreth moshs 25 vje, morn dika n dyshemen e korridorit q dukeshin si arm kallashnikov dhe hyn n nj dhom q dukej prball me nj der dhe u ngjitn lart n tarracn e shtpis. Tek dera ka dal nj grua me dy nuse dhe ka thn se nuk ka njeri tjetr n shtpi dhe se dy persona kundrejt pagess e ruanin shtpin pr shkak jemi n gjak, ndrkoh q burri ndodhej n Greqi te vajza.

  Hyrja n shtpi

  N fundin e korridorit ishit nj banjo e ndar n dy pjes, ku njra ishte me dalje n tarrac me shkall hekuri. I sht thn njrit prej policve q t ngjitej n tarrac dhe polici sapo ka hipur lart dhe ka uar me dor kapakun e tarracs, dikush nga lart ka hapur zjarr me breshri, duke thn mos hipni lart se do t’ju vras. N kto rrethana duke par q situata u rndua dhe policia nuk duhej t trhiqej, shefi i krimeve ka urdhruar q shtpia t mbahej n rrethim duke qndruar vet n banes dhe gjithashtu ka komunikuar n radio me drejtorin Arben Zylyftarin duke i krkuar t sillte forcat speciale. Dy personat e armatosur kan kaluar npr tarracat e shtpive dhe jan vendosur n nj kasolle kali, pron e dshmitarit Sherif Leka. Duhet theksuar se gjat gjith ksaj kohe t lvizjes nuk ka patur asnj shkmbim zjarri. Bahri Tafili dhe i pandehuri Genc, jan pozicionuar me arm n penxheren e kasolles s kalit me mendimin pr t’i shptuar rrethimit t policis. Gjat veprimeve t dy t armatosurve, pjestart e tjer t familjes kan qen t grumbulluar n nj dhom n shtpi nn mbikqyrjen e policis.

  Prokuroria: Ja skena ku vra Arben Zylyftari

  N vendin e ngjarjes ka mbrritur drejtori Arben Zylyftari. Drejtori ka zbritur nga makina bashk me shoferin dhe shoqruesin e tij, n nj largsi prej 100 metrash, duke kontrolluar rrethimin e policis. Sipr tarracs s kasolles s kalit kishin hipur me zvarritje disa polic t armatosur dhe t maskuar. N deklarimet e t pandehurit sht thn se bashk me t atin kishin kuptuar se sipr tarracs kishte njerz. N nj koh me Zylyftarin ka shkuar n vendin e ngjarjes edhe shefi i rendit, dshmitari Adriatik Alimadhi. Me drejtorin n vendngjarje sht takuar edhe shefi i FNSH-s Gjelosh Gjana. Policia iu ka br thirrje t rrethuarve t dorzoheshin, por nuk sht marr asnj prgjigje prej tyre. Ndrkoh drejtori me shoferin dhe shoqruesin e tij kan lvizur n kmb pr nga perndimi dhe kan dal n pikn m t lart nga ana perndimore, rreth 20 metr larg kasolles s kalit. Q nga kjo pik jan vn re polic me maska t shtrir barkas mbi tarracn e kasolles s kalit n pozicion luftimi. N at koh Zylyftari ka komunikuar n celular me drejtorin e prgjithshm t Policis s Shtetit dhe pikrisht n at moment u dgjua nj e shtn e vetme arme dhe t gjith forcat e policis kan rn n pozicion barkas. N at moment dshmitari Ernest Paluku, q ka qen n krah t majt t drejtorit, ka dgjuar Aben Zylyftarin q tha: Oh, Nest, m vran. Kur ka rn n tok, drejtori ka hequr celularin dhe i ka thn Ernestit q t lidhej me Ministrin e Brendshme, pr t nisur urgjentisht nj helikopter pr t`i dhn ndihmn e shpejt. Duke qen n pozicion barkas dhe duke u prpjekur pr t’i dhn ndihmn drejtorit, sht qlluar me breshri automatiku nga dritarja e kasolles s kalit n drejtim t policve q ishte n afrsi t drejtorit. N kto rrethana sht vn re vendi nga qllonin t rrethuarit. Punonjsit e policis nuk kishin mundsi t qllonin pasi mbi kasolle ishin forcat e policis, q iu bnin thirrje t dyshuarve t dilnin nga kasollja. Ndrkoh q Ernest Paluku dhe Gjelosh Gjanaj, po prpiqeshin t fusnin t plagosurin n mikrobus sht hapur zjarr nga kasollja mbi mjet duke e nxjerr jasht prdorimit. sht afruar mikrobusi i dyt dhe si rezultat i mbulimit me zjarr nga polict e tjer, sht arritur t futet trupi i drejtorit nga dera e prapme n mjet, pasi dera e pasagjerit ka qen prball dritares s kasolles nga ku hapej zjarr. Koha, nga momenti i plagosjes deri n momentin e largimit t mikrobusit, ka qen 7-9 minuta. N spital, n salln e operacionit, drejtori i policis ka vdekur.

  Dosja: Bahri Tafili u vra me arm n dor

  Nj nga momentet m t diskutueshme sht edhe vrasja e Bahri Tafilit, personit q askush nuk dshmon q ka dijeni pr mbyrn e vrasjes s tij. Sipas prokuroris, Bahriu ka ln t birin n kasolle dhe ka dal prjashta duke qlluar me breshri ndaj policis dhe rreth 8 metr nga dera sht vrar. “Pas transportimit t drejtorit pr n spital, FNSH-ja ka rimarr veten duke marr pozicione luftimi dhe pas 2-3 minutash, Bahri Tafili, ka dal me arm n dor nga kasollja duke br hapa prpara dhe duke qlluar n drejtim t policis, pr t ar rrethimin dhe disa metra larg kasolles si kundrprgjigje nga policia ka mbetur i vrar. Kurse i pandehuri Genc Tafili, pas pak ka krkuar q t dorzohej. I sht krkuar nga policia q t hidhte armn nga dritarja dhe i pandehuri Genc, pasi hodhi armn ka dal me duart lart duke iu afruar policis. M pas sht shoqruar n komisariatin e policis Shkodr”.

  Babai hodhi armn dhe doli me duart lart

  I pandehuri Genc Tafili q n deklarimet e para n hetim dhe n vazhdimsi ka shpjeguar se: “Ndrkoh q kemi qen brenda n kasollen e kalit, babait iu bllokua automatiku dhe m dha mua automatikun e tij dhe m tha futi karikatorin tjetr dhe mori automatikun tim. Ather un mbusha automatikun e tij me nj karikator dyshe. Baba prsri qlloi me automatikun q m mori mua dhe aty u plagos leht n kok, se e pash t lar n gjak. Baba tha: Ruaju se m duket se kam plagosur nj polic”. Deklarimet e t pandehurit q thot se: “Babai hodhi automatikun nga penxherja dhe u dorzua me duart lart dhe u vra nga policia, kurse un kam ln automatikun n kasolle dhe kam dal me duart lart pr tu dorzuar, kundrshtohen nga deklarimet e dshmitarve okular n vendngjarje dhe nga kqyrja e vendit t ngjarjes.

  Pas vrasjes s Zylyftarit, drejtova operacionin

  Prel Pjetrushi n prokurori ka deklaruar se, “I thash Pjetr unit q t ngjitej n tarrac dhe sapo hipi lart n shkall dhe oi me dor kapakun nj person hapi zjarr me breshri nga tarraca dhe tha: “mos hypni lart se do t`ju vras”. Me radio mora vesh se sipr tarracs ishte nj djal i ri q hapi zjarr te kapanxha. Kta mi tha n radio agjenti Kujtim ardaku, bashk me shoferin e shefit t krimeve Paulin Koi t cilt kishin par nga jasht personin duke qlluar me arm. Pyeta t zonjn e shtpis se kush hapi zjarr n tarrac dhe ajo m tha se jan dy roje q na ruajn banesn pasi jemi n gjak dhe mos hyni n banes s do t`ju vrasin. Duke u nisur nga situata e rnduar vendosm q t krkonin forca t tjera dhe un i thash shefit t krimeve q t krkonte forcat e F.N.Sh. Gjat ksaj kohe q po prgatiteshin forcat pr t ardhur ka ndrhyr Drejtori i Policis, Arben Zylyftari, me radio, m ka marr mua dhe shefin e krimeve duke na porositur q t kujdeseshim pr forcat pasi do t vinte edhe ai atje. Gjat ksaj kohe para se t vinin forcat, personi q ishte ne tarrac me xhup me vija zbriti nga tarraca. Kt e msova me radio nga rrethimi q ishte prjashta, nga Kujtim ardaku. Pasi zbriti nga tarraca nuk u pa m nga forcat e policis personi, ai djali i ri pasi ishte terreni i mbuluar me pem dhe shtpit ishin ngjitur afr me njra-tjetrn. Pjestart e familjes ishin grumbulluar n nj dhom nn mbikqyrjen e policis. Un mora at gruan pr t par bodrumin dhe ajo nuk pranoi. N kt koh kam dal nga banesa dhe jam sjell rreth e rreth rrethimit duke pozicionuar forcat n rrethim n mnyr q personat kriminel t mos deprtonin jasht rrethimit dhe jam futur prsri n banes. N kt koh ka ardhur edhe Drejtori i Policis, Arbeni bashk me forcat e FNSH-s, shefin e rendit Adriatikun dhe shefin e shtabit t Ndrhyrjes s Shpejt, Gjelosh Gjanaj dhe dgjova n radio se edhe drejtori kishte dhn porosi q t poziciononin forcat e FNSH-s. N kt moment un nuk e kam takuar fare drejtorin pasi isha n banes me disa forca t tjera e shefin e krimeve duke mbajtur n mbikqyrje bodrumin dhe pjestart e familjes. Mbas 5 minutash dgjuam nj krism teke me arm zjarri q u pasua me shum krisma armsh t tjera me breshri nga t dyja palt. Kam dgjuar n radio se sht plagosur Drejtori i Policis q ishte i shtrir prtok. I kam thn nj shoferi t nj mjeti t FNSH-s q t afrohej e t merrte t plagosurin, n kt moment shkmbimi i zjarrit ka vazhduar dhe sht dmtuar mikrobusi i policis, thyer xhamat dhe kputur kablli i bateris s tij. Ka ardhur nj mjet tjetr edhe un bashk m nj polic n makin kam mbuluar me zjarr me qllim sigurimin e forcave t tjera gjat dhnies s ndihms drejtorit. Sqaroj se n momentin q kam mbuluar me zjarr kam qen n distanc rreth 10 metra larg dritares s stalls ku qllohej me automatik me breshri nga autori i krimit. Sqaroj se n kt moment ishin dy polic n tarracn e stalls me mask q i kisha vendosur un m par. Pasi sht marr drejtori me makin edhe sht drguar n spital dhe pas ktij momenti kam qen un drejtues i operacionit pasi shefi i krimeve vazhdonte t qndronte n banesn e autorit t krimit. Pasi u largua drejtori, spostova forcat mbrapa. Rreth 20 metra larg stalls nga ku u qllua drejtori zura pozicion luftimi, krkova forcat e FNSH-s q ishin t shprndara pas tulatjes prej ngjarjes q ndodhi dhe i vura n pozicion luftimi rreth kasolles ku ishte autori i krimit dhe dhash urdhr q t mos vepronin me arm pa komand n mnyr q t mos dmtoheshin forcat nga shkmbimi i zjarrit. Mas nj qetsi dy tre minutshe Bahri Tafili doli me arm n dor duke qlluar n drejtim t policis pr t ar rrethimin dhe policia iu kundrprgjigj me zjarr. Rreth 5 m larg kasolles mbeti i vrar, kurse personi tjetr krkonte q t dorzohej. Nga t gjitha forcat, m i afrt me stalln, nja 12 metra prball ders s saj isha un dhe i krkova personit q t hidhte armn nga dritarja, ku aty kishte mbetur edhe nj kal i vrar. Hodhi armn dhe doli nga stalla me duart lart. Ktij i vum prangat dhe e shoqruam pr n komisariatin e policis. Pas ksaj menjher u thirr grupi hetimor pr t br kqyrjen e vendit t ngjarjes. Sqaroj se kufoma e autorit t krimit ka patur t veshur xhupin q ia ka dhn i biri, ky i fundit e ka pasur t veshur n tarracn e baness s vet n momentin e largimit pr n kasolle”.

  shekulli

 17. #17
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit

  Cfare jane keto lajme kot...u arratis cuni xhajes se kunatit,te vrasesit te Avni Rustemit!!!!!!!!! lol.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009

  Pr: Arratiset nga burgu vllai i vrassit t kol. Arben Zylyftarit

  kurr ska mu marr vesh e verteta e ndoshta shume krena tjera kann me shku
  JO SEKS PARA MARTESE

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •