UN DIKTATOR JO, TI


Sot Syla ishte zgjuar m hert se ditve tjera. Sa doli u ndesh n fytyren e t atit i cili i befasuar kur e pa filloi t qeshej dhe ashtu me buz n gaz ja bri
- Sa her t kam thn se nuk sht televizioni per ty, biro.
Mir e ka plaku, ka m vyen mua t rrij tan natn m sy n televizion kur e di se far pun e mundimshme m pret q n mngjes. A ka pun m t vshtir se t punosh me kafsh. Ani po e percjelli kishe politiken, bile po baj politik t madhe se, politik t fell, e un nuk jam as ma pak e as ma shum se nj oban, edhe at oban katuni se. Ashtu me syt e prgjumur u drejtua n shtall dhe me dashamirsin me t madhe i zgjidhi lopt dhe i prcolli prjashta. N oborr e thirri edhe enin e tij besnik dhe u nisen n livadhin q e kishte jasht fshatit.Udhs kah t kyrshe ve obana, tyrlifare t gjith me stupca n krah.Turli stupci, turli obani.obana me shkoll e asi pa shkoll. I kan vn prpara lopt e po ju grahin.Edhe lopt turlifare, asi t malit e asi t fushs, t rrafshit e asi t krshit, lomsh jan bo. Turli obani e turli stupci. E sa pr obana, zot o zot , mundesh me i dallu fare mir tkahit jan n t folun, n veshje, fare kange e knojn, far instrumenti bajn me veti, far t shame ta lshojn permrapa, mar a prap.
Livadhi si ti kishte ndejtur tan kohn dikush me shllaf ndor tue e ujit me uj t Batllavs ish verdhue si mos m mir sa q kur e shifte ashtu t gjelbr Syles i shkonte long pr goje , dhe shpesh u thoshte lopve t veta..- hani , hani he jau hankt nbark , nuk e thoshte me z, - se po ta kisha un gati mngjesin si ju itash shtat kodra i kisha kcye. E sa i xhelozonte. U ul n nj qoshe t livadhit dhe filloi ti shikoi lopt me krpeshat e tyre.Seq ju faqn n kok prallat q i ndgjoi mbrm n tlevizion pr demokracin, pr lirin , pr pamvarsin. Pamjet i ndrroheshin para syve. At moment n kok ju kall drita e atij njeriut t menur koka e t cilit pillte pa nderpre ide t reja.- Se po m sillet nj ide edhe mua - tha. Syt filluan ti shklqenin.- ----Po un , un jam ma i miri, pse t mos jam i pari n kt, pse t mos shkruajn gazetat pr mua gati nji jav, bile edhe ma shum. Sepse at q kam me ba un, si i pari n demokraci, askush deri me tash as q ka guxu me e menu.Prap i shikonte lopt. Qysh me hi n mijvjeqarin e ri me teke t vjetra. A hihet n evrop me stupc n krah. A na pranon neve evropa nse ende i lidhim lopt. Cfar demokracie sht kjo kur duhet me ngran me goj t lidhun.Un me emn t zotit du me ja fillu i pari. Un kam me ju dhan edhe obanve tjer shembull se si duhet t futet demokracia n jet. Duhet dikush me ja fillu i pari. E pse me rrejt ai i pari kam me qen un.Duhet bre vlla me ec me kohn, bile kesaj radhe edhe para kohe. Se po se bana un i pari nuk ma fal historia. E pasha tmadhin me bo e me ma rras historia shkelm, ma ban ma zi se me ma rras njana prej lopve t mia.Prap shikimin e drejtoi kah lopt e tij .
- Eh mori lopt e mija, nuk e dini ju se ka dmth t jetosh pa krpesh. Po ku me dit ju se a ka jet ma t mir n,ket dyje a jo. Ju tek e fundit jeni vec lop. Dhe si e tha kt i erdhi turp.- Nuk ban Sylo nuk ban ti ofendosh banoret e para t ktij veni t ri me demokraci t proklamune.Dhe vazhdoi, - asht knaqesi lopt e mija t jetosh pa krpesh, tek e fundit ju jeni vec lop, e un obanpo, po do ta ndrrojm me emn t zotit edhe ne sjelljen ton. Pr kt do tju jap fjaln e nderit kt moment. Se na fakt q jemi oban ama do t bhmi oban demokrat. Nuk do t rrijm si do obana vetm me stupc n krah, tamam si ata diktatort. Si ata m t shtirt.Me than t vrteten m leht po e kam me ju rujt kur po ju kam nn kontroll, me krpesh pr dore, po po ,masi vendosa me ua fal lirin, pra masi vendosa me e ngue menn time, athere dika duhet me ec perpara se kshtu ma nuk shkon. Du me ju tregu kt dakik q ka edhe obana demokrata, edhe at demokrata t mdhenj bile.Nkt moment pra lopt e mija ju koft prhajr juve liria e mue demokracia. Dhe ta dini se pr juve un po sakrifikoj, besa po sakrifikon edhe qeni im se bo vaki mett pa pun. Po nasht se nuk ka demokraci, nuk ka liri pa sakrific. U ngrit n kmb Syla, mori stupcin e tij e shikoi shtrmber dhe duke ja br , ysh e ke lyp e gjetsh e hudhi me nj stil karatisti sa mundi larg duke i fshir duart pr teshat pr hre t fundit.Larg, larg meje ti mjet i dhunes ja bri, larg meje ti mjet i terrorit dhe i diktaturs. Ju afrua lopve dhe seciles me radhe ua zgjidhi krpeshat. M pas mori nj qendrim solemn , e forcoi zrin q ti dukej sa m burrror dhe ju drejtua lopve.
-Tani jeni t lira, nga tash e n t ardhmen bile edhe ma anejna juve u mbett t kullotni n mnyren moderne pra bashkkohore, ktu n vendin tuaj, n livadhin tuaj, n kullosat tuajavec nji gja ju lutm, vetem e vetm n livadhet tuaja, nuk ka mi rras hunt edhe n livadhe tjera, se ju nuk e dini ,... po tjert hala se din se fare sht evropa e lre m me hi aty, ata jan hala n shekullin e kaluar. Nuk jau man me u bo si un demokrat, por do t mbesin pr jet e mot asi far ishin den baba den, diktator t fllit, q mesi presin me ju ngi stupc. Dhe me lot n sy, ngase ishte duke e perjetuar emocialisht shpalljen e fitores, ju drejtua qenit t tij besnik: e ti qen he i biri qenit q deri me sot m ke sherbyer pa hile po t lutna q tash e tutje t mos mi ngucsh lopt si e ke zakon.I la lopt n livadh dhe i prcjellur nga qeni i tij besnik u nis kah shitorja e fshatit. Kur mbrrini te stupci e pshtyu edhe njihere:- le ta prdorin kta diktatort tjer q nuk marrin er nga demokracia, se un edhe lopt i kam ma lop, qebesa edhe qent e tyre vetm hijen e kan t qenit se kurrfare qensh nuk jan. Lopt i la n livadh, kurse vet u nis pr tek shitorja e fshatit .Hyri mbrenda dhe prpak u tregoi pr lvizjen e tij historike q kishte nderrmar, por u trho.- Jo sot,- tha se ja nisin edhe kta m pas me m shit mend. -Nesr do tu tregoi se si mund t bhen demokrata po q se ka pak vullnet.Shitsit i krkoi nj birr por shum shpejt e hetoi se nuk kishte t holla. Ska gajle tha demokratat n kt mnyr sakrifikojn, ata gjithmon i kan gjepat e zbrazt ama e kan shpirtin plot. Edhe un si ata, oban po,katundar po, demokrat besa po , fukaradeshti t thot po , por u ndal e tha fukara besa jo. Se smundet me qen fukara ai q fal liri. Mos me pas nuk kish fal
Kur ja mori mendja se lopt ishin fry tuj ngran u nis kah livadhi gjithnji duke u arsyetuar se lopt nuk ishin kthyer se ishin t befasuara nga liria e fituar e se donin q deri von t festonin, besa ndoshta edhe nuk din t kthehen, se ashtu t gjorat jan msuar q dikush tjetr tu prij, e ato gjith me i shkue mbrapa, ashtu si i shkonte edhe sot qeni i tij.Kur u afrua afr livadhi buza e poshtme sa nuk i ran n tok prej befasis.Kishte menduar se lopt do t kullontnin n mnyren m demokratike barin e njom t livadhit. Kishte menduar se lopt tashm e kishin msuar livadhin dhe megjet e tij . Kishte menduar se nuk do ti qelnin telashe me fqinjt diktator, shumka kishte menduare ato e kishin keprdorun mirsjelljen e tij.O i mjeri un i mjeri, a st thash bre en t rrije ktu me kto a, mblidhi more lopt he ti mbledhsha eshtrat tye ha, po far bese paskam pas un ntye bre hajvan bre , po a i besohet qenit sot bre, ska ma asi qen besnik q kan qen n gjendje me e sakrifiku edhe jetn pr zotnin e tij.U ul n qoshe t livadhit dhe shikonte se si ishin shprndar lopt n t djatht e n t shmajt, pak , krejt pak prej tyre kishin mbet n qender demek n livadh, bile ajo lara, ah, ajo lara shpijunka, ish shku e kom e krye ish fut nlivadh t shkaut, ani nasht po ysh me u marr vesh tani me Unmikun kur ti thot shkau se po duhet me i shit lopt se pom bon shtypje, vaj halli e haj medet pr mue. Filloi t vrapoi sa mundej pas tyre ,sa ai, sa vraponte qeni i tij. Vetja i dukej se po notonte sa n pluhur sa n djerst q kishin filluar tia kaplonin trupin.- Eh demokracia ,-tha pr nj moment, -demokracia po ta hajka shpirtin, qebesa me bo me ardh plaku ka me ma ngran edhe kryt se ai nuk e han me e marr prgjegjsin pr mue kur u lodh e m nuk mundej t vraponte ra n gjunj n ms t livadhit dhe me buz n vaj filloi ti lutt lopve : - oj lopt e mija, me sodin ju ma kini nxi jetn time, ma kini nxi shpirtin tim prej demokrati, po nasht se un diysh nashta edhe shpetoi, se e korruptoi babn, po ju kisha lutun juve t tuboheni sa nuk asht ba von. Mblidhuni po ju tham ndishi qa asht demokracia, mblidhuni se po erdhi baba, vaj halli pr ju e i mjeri un. Ai nuk sht br demokrat si un, aj thiu i mom asht. Me bo me ardh e me ju gjet kshtu t shprndara bishtin pr goje ka me jau itun, dhe nji lehtsim se e ndjeu n at moment, - shyqyr zotit ,tha q nuk kam bisht.- Pse bre lop nuk bahi fer me mue, si u bana un fer me juve, ju xgidha, ju fala lirin, kullotni u thash, ku t mundeni e sa t mundeni lopt as q donin me ndigjue, kishin fitue liri dhe as q u shkonte mendja ta futnin kokn prap nn krpesh. Demokracia moderne u kishte hapur syt. Donin q edhe m tej t vazhdonin kullotjen e tyre demokratike n stilin e ri modern. Syla u mbush, nuk mund t prmbahej m,.vrapoi n livadhin e fqinjit dhe e gjet stupcin e tij q e kishte hudhun. Fqinji ja dha edhe t vetin duke i thn se i duht, bo vaki e t thehet stupci yt sa ta prdoresh, ma mir merre edhe kt le t t gjindet ngat veti, si rezerv. Me dy stupca n krah e me prcjellje te vazhdueshme te qenit t tij Syla mezi i mblodhi lopt. Kur m n fund i tuboi, mori frym thell e tju hini stupc san n t majt san n t djatht. Kur u shtri prtoke pa se aty tashm kishte pun vetm veterinari, normalisht pr ti edukuar lopt se si t silleshin n t ardhmen .Nga inati i madh filloi ti merrej fryma, zgjatte duart, krkonte ndihm, por askush nuk donte t dinte pr t. N kok i buiste m t madhe nj z. u, u u po t thom, o magar, ky edhe m tj prplitej. Kur pr nj ast e hetoi nj t ftoft n trup. Vdia tha Syla ,vdia, deka ndryshe nuk asht, ishalla me kollajllak, nji e rame e fort ja nxori gjumin. - u magar, sa her m t than, u se u bo dreka. E lopt hala nuk i ke lshu, i pasha tmadhin zot i sohesh menjiher pa ta rras bishtin pr goje e me ta nxjerr pr
- Ani bab ani, u ndgjua gzueshm zani i Syls dhe sa fort u gzua q ish kon flejt.