Pritja n parkun e qytetit

N parkun e qytetit , naten von
syt' e saj shendrisin n ersir
nata , sht koha ma e mir t jesh me diknd q e don
ku me miliona kandila t ndezur shndrisin ...

shklqim i rrejshm...

E qka bhet me at
q shkon shum larg , pret shum gjat
dhe vuan me gjith zemr ?

Kur rrezet e para t diellit e shkatrojn terrin
ajo i shkund nga fustani pluhurin edhe gjethet
ngadal e n qetsi largohet
si ta shikosh nje shkndije e cila shndrohet n hije
dhe tretet n ersir...

Dikund ma larg , ndgjohet muzika
e cila e prcjell kufomn e ushtarit
n drejtim t varresave
grumbulli i njerzve me flamura n gjysm shtiz
shkojn tek vendi ku
nga njeriu mbetet vetem pluhuri edhe hija e tij
e cila do t bredh
netve t errta
n parkun e qytetit...