Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 62
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-12-2009
  Postime
  489

  A ta djegim Bibln si na e dogjn Kuranin?

  A ta djegim Bibln si na e dogjn Kur’anin?

  --------------------------------------------------------------------------------
  A TA DJEGIM BIBLN "SI NA E DOGJN KUR’ANIN"?
  Prof. Dr. Salah Sultan  Disa njerz pyesin: A lejohet –fetarisht- sipas parimit t reciprocitetit tua kallim Biblat ashtu si na e kalln Kur’anin?
  Kjo sht ajo q dikton ajeti Kur’anor:
  “فَمَنِ اعْتَدَى عَلَيْكُمْ فَاعْتَدُواْ عَلَيْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدَى عَلَيْكُمْ

  Muaji i shenjt (i sivjetit) sht pr muajin e shenjt (t vjetit), e shenjtrit (shkelja e tyre) jan mas ndshkuese. Pra, kush ju sulmon juve, kthenia sulmin atij edhe ju po n at mas dhe kini frik nga All-llahu e ta dini se All-llahu sht me t devotshmit.”el-Bekare, 194.

  Krkojm nga ju sqarime pr kt pyetje ndrsa Allahun e lusim t’iu shprblej m t mirat e Tij!
  Prgjigja:
  Me emrin e Allahut, falnderimet i takojn Atij ndrsa prshndetjet qofshin mbi Muhammedin, familjen, shokt dhe pasuesit e tij!
  Natyrisht q nj gj e till nuk lejohet n fen ton, dhe kt pa marr parasysh se a bhet pa ndonj arsye apo si kundrprgjigje pr shkak t djegies s Kur’anit nga ana e tyre.
  Kjo pr arsyet n vijim:
  1. Teurati dhe Inxhili (Dhjata e Vjetr dhe Dhjata e Re) me gjith devijimet dhe shtrembrimet e bra nga dora e njeriut, prap kan ruajtur di nga origjinaliteti[1], pjes kjo q tek muslimant sht e shenjt dhe me pesh. Ksisoj, djegia e ksaj, do t thoshte djegie e shpalljes s Allahut. Ne lexojm n Kur’an:
  “إِنَّا أَنزَلْنَا التَّوْرَاةَ فِيهَا هُدًى وَنُورٌ

  Ne e zbritm Tevratin, n t cilin sht udhzimi i drejt dhe drita…”el-Maide, 44.

  “وَمَثَلُهُمْ فِي الْإِنجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ

  ...Prshkrimi i cilsive t tyre sht n Tevrat dhe po ky prshkrim sht edhe n Inxhil. Ata jan si nj far e mbjell ku mbin filizi i A, e ai trashet, prforcohet dhe qndron n trungun e A, ajo e mahnit mbjellsin. (All-llahu i shumoi). Pr t'ua shtuar me ta mllefin jobesimtarve. ...” el-Fet’h, 29.
  Ne, ithtart e shpalljes s fundit dhe prmbyllse qiellore, kemi ardhur pr t plotsuar besimin n t gjith profett dhe librat e shpallura atyre.
  2. Ne jemi m meritor pr t vrtetat e mbetura prej ktyre librave dhe pr profett e tyre se vet ata. Pejgamberi, alejhi’s selam ua bri me dije ifutve dhe t krishterve se ne jemi m meritor pr Musan dhe Isan, alejhima’s selam, se vet ata.

  3. Ne nuk jemi oportunist t imitojm perndimin n t mirat dhe t kqijat e tij.

  4. Ajeti kur’anor:
  “َلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ

  Ju mos ua shani ata (zota) q u luten (idhujtart), pos All-llahut, e (si hakmarrje) t fyejn All-llahun nga armiqsia, duke mos ditur (pr madhrin e Tij)...” el-En’am, 108.
  ...ka shrbyer si kriter tek dijetart pr t mbyllur dern e do gjje (seddu’dh dherai’) q shpie n dm, qoft kjo edhe e lejuar. E si mund t thuhet pr at q sht e ndaluar?!

  Allahu e di m s miri!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lulzim7 : 30-09-2010 m 10:54

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304
  Joooooooo nuk duhet djegur Biblen,pamvaresishte qe na djegen Kuranin.

 3. #3
  As mendja nuk me ka shkuar tua djegi Bibln !

  Un besoi Allahun, Zotin e botve !

  "Nuk sht e barabart e mira dhe e keqja. Andaj, (t keqen) ktheje n mnyrn m t mir, se ather ai, me t cilin kishit njfar armiqsie, do t bhet mik i afrt. Mirpo kt nuk mund ta arrij kush, pos atyre q jan t durueshm, dhe nuk mund ta arrij kush, pos atyre q kan virtyt t lart" (Kur'an, 41: 34-35.)  Ky sht nj mesazh nga Muhammed i biri i Abdullahut, si nj pakt pr ata q mbajn Krishtrimin, pran dhe larg, ne jemi me ta.

  Me t vrtet un, shrbtort, ndihmuesit, dhe ndjeksit e mi i mbrojn ata, sepse kristiant jan qytetart e mi; dhe pr Allah, un jam gjithmon kundr do gjje q i dshpron ata.

  Asnj lloj detyrimi nuk duhet t ket mbi ta.

  As gjykatsit e tyre nuk do t hiqen nga puna dhe as murgjrit e tyre nga manastiret e tyre.

  Asnj nuk lejohet q t shkatrroj nj shtpi t besimit t tyre, ta dmtoj at, apo t marr ndonj gj nga ajo pr tek shtpit e muslimanve.

  N qoft se ndonj merr ndonj nga kto, ai do t shkel paktin e Zotit dhe nuk i bindet profetit t Tij. Me t vrtet, ata jan aleatt e mi dhe kan statutin tim t sigurt kundr gjithkaje q ata urrejn.

  Asnj nuk do t'i detyroj ata q t udhtojn apo ti obligoj pr luft. Muslimant duhet t luftojn pr ta.

  N qoft se nj femr kristiane martohet me nj musliman, kjo nuk duhet t ndodh pa aprovimin e saj. Ajo nuk duhet t ndalohet t vizitoj kishn e saj pr tu lutur. Kishat e tyre duhet t respektohen. Atyre nuk duhet tu ndalohet riparimi i tyre as shenjtrimi i pakteve t tyre.

  Asnj njeri nga ummeti (bashksia muslimane) nuk duhet t shkel kt pakt deri n Ditn e Kiametit (fundi i bots).

  Nga Muhamedi s.a.w.s.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Antarsuar
  15-09-2010
  Postime
  716
  Citim Postuar m par nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  [B]Muhamedi (s.a.v.s.)[B]
  Kt njeri nuk e njohim fare!

  Kur nj e krishtere zgjodhi pr ta studijuar
  biografin dhe veprat e Ibn Tejmijes, asaj i
  kaloi mbi disa vjet (sakt nuk m kujtohet)
  studim,
  e m n fund tha se, derisa mua kaq
  shum vite m duheshin t studijoj kt njeri,
  sa vite do t m duheshin ta studijoj msuesin
  e ktij dmth. Muhammedin e Zgjedhur (a.s.)
  ?!

  E tha dshmin islame dhe e pranoi at.

 5. #5

  Thumbs up

  Citim Postuar m par nga Ermedin Lexo Postimin
  Kt njeri nuk e njohim fare!

  Kur nj e krishtere zgjodhi pr ta studijuar
  biografin dhe veprat e Ibn Tejmijes, asaj i
  kaloi mbi disa vjet (sakt nuk m kujtohet)
  studim,
  e m n fund tha se, derisa mua kaq
  shum vite m duheshin t studijoj kt njeri,
  sa vite do t m duheshin ta studijoj msuesin
  e ktij dmth. Muhammedin e Zgjedhur (a.s.)
  ?!

  E tha dshmin islame dhe e pranoi at.

  Kjo eshte fuqia e shpats q i shprthen njerzit thellsisht n zemra ! Me dallim nga shpatat e elikut, shpata Islamike nuk te vret, por te ringjall ! Ajo provokon nje zgjim dhe nje marrje te vetdijs n duar qe e ben shpirtin te jeton me paqn hyjnore t Krijuesit t Universit ! Kot sot me ndihmen e mediave emrin Islam, Musliman i kan shendrruar ne sinonime te terroristit, islamistit, extremistit, fundamentalistit ! Si duket, shpata Islamike nuk eshte gati per tu ndryshkur !!

 6. #6
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387
  Djege kjo eshte e drejte e juaja, asnje i krishter s'do te te akuzoje se po i urren te krishteret nese e ben ate gjest.

  Ne emer te Bibles asnje njeri spo vritet, e ne emer te Kuranit shume njerez po humbin jeten. Keshtu qe mendo edhe njehere se cilin liber eshte me mire ta djegesh.

 7. #7
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Djege kjo eshte e drejte e juaja, asnje i krishter s'do te akuzoje se po i urren te krishteret nese e ben ate gjest.
  .
  asnje i krishtere?!?! mbi c'baze e thua kete???????

  po kur u cuan ne protesta te krishteret neper indi per shkak te nje karikature qe paraqiste Jezusin me nje birre ne njeren dore dhe nje cigare ne tjetren?????? u arrestuan nja 30 vete dhe u cuan ne proteste edhe vete prifterinjte

  a nuk ishin te krishtere ato???

  a nuk protestuan te krishteret ne izrael pas disa skeceve humoristike mbi Jezusin, te transmetuara nga nje kanal i famshem???
  mos valle thane: vazhdoni! kjo eshte e drejta juaj?!!!

  apo as ata nuk jane te krishtere???

  nuk i njeh rastet e tilla, apo thjeshte nuk arrine te jeshe objektiv?
  Vasudhaiva Kutumbakam

 8. #8
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Mendim i bukur.
  Le ta luftojme injorancen me injorance.

  Eh cna ka gjet .

 9. #9
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  ja mesia! kjo eshte karikatura qe ngjalli protestat ne indi dhe kjo eshte videoja qe permenda per ne izrael...

  ne keto raste "te krishteret" nuk thane: eshte e drejta juaj...
  p.s. shpresoj te mos fyhet kush ketu, pasi nuk kam fyer asnjehere asnje lloj feje...
  i nisa thjeshte per qellim informativ.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Vasudhaiva Kutumbakam

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,131
  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Djege kjo eshte e drejte e juaja, asnje i krishter s'do te akuzoje se po i urren te krishteret nese e ben ate gjest.

  Ne emer te Bibles asnje njeri spo vritet, e ne emer te Kuranit shume njerez po humbin jeten. Keshtu qe mendo edhe njehere se cilin liber eshte me mire ta djegesh.
  Arsye mund te gjinden shum , ne bot ka 4.5 miliard jo krishter , secili do te mund te gjente nje arsye per ta djeg.

  Ke 500.000 njerz qe nuk besojn as ne Krishterizem e as ne Islam , por ne Shkenc. Kto 500 mij do te mund te perdorin si arsye vargjet nga zanafilla ne Bibel , ku tregohet per krijimin e Tokes , aty ke gabime trashanike , e kto si shkenctar smund ti pranojn , andaj imagjino 500.000 persona duke djeg 500.000 Bibla.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-07-2009
  Postime
  567
  Po shihet prej Aeroplanit qe keto po bohen vetem per Politik Amerik-Shtetet Islame se kjo e jep nje shtytje t'madhe per urrejtjen ndaj ketyre shteteve, dhe kur s'po kan ku me u kap per Shteti shkojn kapen per Fe, e masi ka perfundu shum sene ne shtetet Islamike per me i ckrry me shum po duhet me djeg Kuran e kjo po i nxit ata per urrejtje per mos me u largu Amerikant nga bazat ushtarake qe dojn me i lan per nje kohe t'gjate ne vendet Islamike dhe me ja pru shtetin Imperialist/Revizionist per mos me pas ligjin e Kuranit Sheriatin por ta ken ate te Amerikes per ate tani vet shtetet Islamike te kthehen drejt Amerikes pa pas urrejtje me Fe. Amerikant t'prapt po din me sill politiken boterore bile shum thell, per ate e din ata piken e dobt t'besimtarve ne ato vende, per kete qellim po shihet kjart qe kejt politik eshte tu sill se tash pikat me te dobta tek njerzit Besimi po e qesin ni Video kejt po ngajn mas asaj video se cka ka ba vetem NJE njeri. Paramendo Nje njeri po i prek 1 Milirad e 800 Milion banor, pershkak te Nje Libre. Ketu shihet se kur besojn njerzit me nje Liber keshtu e ki tane jeten, e hec mujshe me shku me vrit ate njeri ne anen tjeter te botes. Hajt kaja nanen thote njeri me ta sha dikush shtetin e me ti qit propaganda t'mdhaja qe ka ba masaker shteti i yt normal qe duhet me u prek dhe duhet me u mbrojt se qaty po e ki ekzistencen me gjith familjen tane dhe nje ahtu per te ardhmen tende, e qekjo s'duhet me u leju se pas nje kohe mundet me ndiku ndonje shtet tjeter ne vendin tend qe mundet me ba ndonje lufte pershkak Kultit tend qe e ki me rroj, prej Historis tane qe e kan ndertu shum njerz dhe qe kan ra deshmor per ate vend ketu duhet me u prek, e jo per nje Liber qe ki besim, se Besimi s'duhet me u prek qe ta djeg ty Librin por ti kur ki Besim sa dush le t'djeg Libra ti duhesh me u kan i fort me qendru, e kur vjen puna te shteti qaty jepe me Besim e me Forc qe e ki ndaj shtetit tend dhe Besimit tend. E qekjo te bon me te fort se sa qajo qe e ka kall ai njeri Kuranin. Por qetu problemi po eshte qe shum pak mendojn per kete sen, e qeshtu tjert ta marrin me Kult, me shtet, me histori pershkak te nje Libri. Ketu eshte Gabimi me i madh qe mendon Nje Besimtar.

  Mos t'koft edhe qekjo Politik ma mir hini n'gijotin meniher prene qafen...

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Citim Postuar m par nga Lulzim7 Lexo Postimin
  A ta djegim Bibln si na e dogjn Kuranin?

  --------------------------------------------------------------------------------
  A TA DJEGIM BIBLN "SI NA E DOGJN KURANIN"?
  Prof. Dr. Salah Sultan  Disa njerz pyesin: A lejohet fetarisht- sipas parimit t reciprocitetit tua kallim Biblat ashtu si na e kalln Kuranin?

  Po,si jo.Vetem mos i harroni shkrepsat ti merrni me vete.Se mos te na shkoj plani huq.
  Ose jo, me mire e djegim ne menyren klasike,duke i ferkuar guret ne mes veti,me xixa,eshte me romantike dhe e nxjerrim hakun me mire.

 13. #13
  Citim Postuar m par nga fattlumi Lexo Postimin
  Po,si jo.Vetem mos i harroni shkrepsat ti merrni me vete.Se mos te na shkoj plani huq.
  Ose jo, me mire e djegim ne menyren klasike,duke i ferkuar guret ne mes veti,me xixa,eshte me romantike dhe e nxjerrim hakun me mire.
  Fatlum,

  Lexo temn mir e mos kerko morra qelit !

  Motivi i kesaj teme eshte pikerisht kunder djeg'js s cilit do libr fetar !

  Un kam menduar qe je rritur ne nje familje islame !

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Citim Postuar m par nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  Fatlum,

  Lexo temn mir e mos kerko morra qelit !

  Motivi i kesaj teme eshte pikerisht kunder djeg'js s cilit do libr fetar !

  Un kam menduar qe je rritur ne nje familje islame !
  Po shiqoje vetem titullin.Vet titulli eshte shkruar ne menyre te keqe,eshte dashur te shkruhet ndryshe.
  Po Ilirian,jam rritur ne familje muslimane,vetem se edhe budallalleqet qe lexon dhe degjon nga disa,smund te ndihesh indiferent.

 15. #15
  [=fattlumi;2892553]Po shiqoje vetem titullin. titulli eshte shkruar ne menyre keqe,eshte dashur shkruhet ndryshe.
  Po Ilirian,jam rritur ne familje muslimane,vetem se edhe budallalleqet qe lexon dhe degjon nga disa,smund ndihesh indiferent.[/QUOTE]

  E vertet qe titulli ka mund te shkruhet ndryshe, njesoi mendova edhe un dhe u ndieva keq, por kur lexova me tej, kuptova qe ishte e kunderta e asaj qe e thoshte titulli !

  Kur kam qen ne shkoll (moti tash) na beshin nje provim te vogel me 5 faqe ku u deshke ti pergjigjemi per 5 min. Por ne fillim te testit, thoshte qe lexone ter testin para se ti pergjigjuni ! Ata qe e lexonin, ne fund e kuptonin qe testit eshte dashur ti pergjigjet vetem pyetjes se par. Kurse ata qe u ngutshin, u mundojshin ti pergjigjeshin 5 faqve per 5 minuta. Gje e pamundshme ! Me siguri qe e ke ber edhe ti kete test, prandaj mos u ngut se perarja eshte gjeja me e fundit per te cilen kemi nevoj tash per tash ! Te luftojm per bashkim, e jo per desolidarizim !

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,667
  A ta djegim Bibln si na e dogjn Kur’anin?
  Sikurse bibla nuk eshte djegur nga myslimanet.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,282
  Vetem nje gje nuk kutpoj me ju myslimanet. Perpara se te merakoseni per djegjen apo jo te bibles, une ju them se, mos vrisni ata qe e besojne biblen. Pra hipokrizia juaj e kalon cakun e cdo gjeje. Ne shume vende arabe, vriten te gjithe ata qe e lxojne biblen, dhe po te gjeten biblen te djegin te gjalle. Tani ju pyes. Cila eshte me keq: te na tregoni se eshte keq te digjet bibla, sepse na e quakeni liber fetar, apo te digjni ata qe e lexojne dhe besojne kete liber?
  E cfar mudn tju them me teper.
  Nje mikja ime ( orthodhokse)shkoi te shikonte burrin e saj(orthodhoks) ne arabine saudite, sepse ai kishte ikur me pune ate per rreth tri vjet. Kur hyri ne kete shtet i thane se, duhe te vinte SHAMI ne koke me detyrim, nese nuk pranote, te largohej nga kishte ardhur. Tani ctju them me tjeter????!?!?!?!?!?!?!

 18. #18
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  Citim Postuar m par nga deshmuesi Lexo Postimin
  Nje mikja ime ( orthodhokse)shkoi te shikonte burrin e saj(orthodhoks) ne arabine saudite, sepse ai kishte ikur me pune ate per rreth tri vjet. Kur hyri ne kete shtet i thane se, duhe te vinte SHAMI ne koke me detyrim, nese nuk pranote, te largohej nga kishte ardhur. Tani ctju them me tjeter????!?!?!?!?!?!?!
  po s'ke c'thua. shumica e vendeve arabe jane mbreteri ose republika islamike.
  ne bote nuk ka asnje mbreteri ose republike kristiane. te pakten mua nuk po me bie nder mend ndonje... ti njeh ndonje???

  me ke do krahasosh rastin e mesiperm? me cilin shtet?
  te gjithe shtetet me shumice te krishtere jane shtete laike, e jo te krishtera.
  koha kur nuk kane qene laike, eshte periudha e inkuizicionit. (ne europe e kam fjalen)

  p.s. per mua shteti duhet te jete 100% laik.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 19. #19
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Antarsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  41
  Postime
  2,679
  The_admiral me nje fjale sipas teje meqe ato jane republika islame u jepet e drejta te vrasin nje person per arsye se ai ka nje liber tjeter pervec kuranit?
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e refet
  Antarsuar
  24-04-2007
  Postime
  552
  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Djege kjo eshte e drejte e juaja, asnje i krishter s'do te te akuzoje se po i urren te krishteret nese e ben ate gjest.

  Ne emer te Bibles asnje njeri spo vritet, e ne emer te Kuranit shume njerez po humbin jeten. Keshtu qe mendo edhe njehere se cilin liber eshte me mire ta djegesh.
  ever si nuk vriten kush te tha se nuk vriten . palestina , iraki .avganistani cecenija etj
  2 KRONIKAT 15:13
  : KUSH DO QE NUK DO TE KERKOJE ZOTIN HYJIN E IZRAELIT DO TE VRITET ME TE MADH E ME TE VOGEL BURA E GRA:
  ever kto jane vargje nga bibla e mendimet e tua jane te gabuara e te shtremta .mos na u trego si njeri i paqes se e dime se kush jeni e cfar ka bere kisha teroret mbi njerzimin si inkvizicioni , kryqezatat etj.
  na si musliman nuk na ka hije me djeg biblen dhe me i share sendet e juaja te shejta .
  pershendetje

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •