Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 62
  1. #21
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Ardi_Pg_ID Lexo Postimin
    The_admiral me nje fjale sipas teje meqe ato jane republika islame u jepet e drejta vrasin nje person per arsye se ai ka nje liber tjeter pervec kuranit?
    me nje fjale qe per deri sa shteti nuk eshte laik, nuk ka shans per te pretenduar per te drejta te barabarta...
    eshte e pakuptimte dhe larg mendesh.
    nese shteti te behet laik edhe atje (gje e veshtire, qe ka ndoshe ne pak vende islamike) atehere mund te pretendohet per te drejta te barabarta mes besmitareve te feve te ndryshme.

    analogjine e gjene ne spanjen (dhe gati gjithe europen) e fundit te mesjetes.
    atehere shtetet ishin te krishtera dhe njerezit e besimeve te tjera pesonin masakra te panumerta...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  2. #22
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    @ refert. lere se mesia qe kur i dhashe keto dy shembujt aktual, njerin ne indi e tjetrin ne izrael, nuk ka shkruar me tek kjo teme :P
    Vasudhaiva Kutumbakam

  3. #23
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Une nuk po them qe kisha ne mesjete beri mbrekullira duke vrare edhe ata mostra ishin aq dinin aq benin po ajo qe une pyeta ishte ... per ty e qena e nje shteti islam i jep te drejten shtetit te vrase qenje njerezore pse ata lexojne nje liber tjeter pervec kuranit?
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  4. #24
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Ardi_Pg_ID Lexo Postimin
    Une nuk po them qe kisha ne mesjete beri mbrekullira vrare edhe ata mostra ishin aq dinin aq benin po ajo qe une pyeta ishte ... per ty e qena e nje shteti islam i jep drejten shtetit te vrase qenje njerezore pse ata lexojne nje liber tjeter pervec kuranit?
    absolutisht JO. une prandaj jam mbeshtetes i flakte i shtetit laik dhe jam 100% kundra shtetit fetar...

    thjeshte kur shteti eshte fetar, gjera te tilla i pres dhe nuk me cudisin.
    shpresoj se me kupeton. apo jo?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  5. #25
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga refet Lexo Postimin
    ever si nuk vriten kush te tha se nuk vriten . palestina , iraki .avganistani cecenija etj
    2 KRONIKAT 15:13
    : KUSH DO QE NUK DO TE KERKOJE ZOTIN HYJIN E IZRAELIT DO TE VRITET ME TE MADH E ME TE VOGEL BURA E GRA:
    ever kto jane vargje nga bibla e mendimet e tua jane te gabuara e te shtremta .mos na u trego si njeri i paqes se e dime se kush jeni e cfar ka bere kisha teroret mbi njerzimin si inkvizicioni , kryqezatat etj.
    na si musliman nuk na ka hije me djeg biblen dhe me i share sendet e juaja te shejta .
    pershendetje
    O i nderuar dil more djege nje Bibel, bile une jam i gatshem qe ta blej Biblen dhe nje shkrepese qe ta djegesh. Por me kryesore eshte qe njerezit te respektohen e jo vetem te dilni deklarativisht ketu te thoni se jeni kunder djegies se Bibles, e ne anen tjeter ta perkrahni dhunen ndaj te krishtereve (direkt e indirekt), se kjo eshte spektakel e jo realitet. O ti i nderuar mos me posto vargje nga Bibla, se ti nuk e beson, ty keshtu ta meson hoxha, forumet islamike, selefite e vahabite, keshtu qe kurseje pak tastieren se po e prish duke shkru gjera kot. Kryqezatat, invizicioni sic thua ti nuk kane te bejne me besimin krishter, por i takojne se kaluares, pra i takojne fese islame, sepse ende ndodhin keto gjera ne ato shtete ku kjo fe e ka forcen, shtetin. Eshte feja juaj qe po abuzon me njerez, me myslimane e te tjere, po kujt t'iu themi, njeriut i cili deshiron te behet qorr eshte e kote te ia thuash, se ai nuk deshiron te sheh dicka.

    Sipas teje cila eshte gjest me i mire.

    Une them qe te duhen myslimanet, por Kurani te hudhet te shporte se nuk meson dicka te mire, pervecse qe nxit armiqesi, urrejtje e dhune ndermjet njerezve.

    Apo ju qe thoni: Te mos digjet Bibla (pasi feja e juaj thote se ky liber eshte nga Zoti), ndersa cka ndodhe me te krishteret nuk eshte me rendesi...

    Tung, salam
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 14-10-2010 më 19:03

  6. #26
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    o mesia. si ka mundesi qe nuk iu pergjigje shkrimeve 7 & 9?!?!

    a ishe ti ai qe the: Djege kjo eshte e drejte e juaja, asnje i krishter s'do te akuzoje se po i urren te krishteret nese e ben ate gjest.

    apo e pranove qe nuk eshte keshtu, pasi edhe te krishteret jane ngjitur ne proteste pas karikaturave te Jezusit ose pas ca talljeve ndaj Tij dhe Marias???
    Vasudhaiva Kutumbakam

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-06-2008
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    396
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    o mesia. si ka mundesi qe nuk iu pergjigje shkrimeve 7 & 9?!?!

    a ishe ti ai qe the: Djege kjo eshte e drejte e juaja, asnje i krishter s'do akuzoje se po i urren te krishteret nese e ben ate gjest.

    apo e pranove qe nuk eshte keshtu, pasi edhe te krishteret jane ngjitur ne proteste pas karikaturave te Jezusit ose pas ca talljeve ndaj Tij dhe Marias???
    Po ai nuk sillet me ketej,ai thjesht futet naper tema ja fut kot edhe aq.
    - Imagination is more important than knowledge.

  8. #28
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    o mesia. si ka mundesi qe nuk iu pergjigje shkrimeve 7 & 9?!?!

    a ishe ti ai qe the: Djege kjo eshte e drejte e juaja, asnje i krishter s'do A akuzoje se po i urren te krishteret nese e ben ate gjest.

    apo e pranove qe nuk eshte keshtu, pasi edhe te krishteret jane ngjitur ne proteste pas karikaturave te Jezusit ose pas ca talljeve ndaj Tij dhe Marias???
    Proteste po, ndersa kercenime jo. Tjeter gje eshte te protestosh, e tjeter gje nese punon me kete logjike se: 'po e dogje Biblen e pate'.

    Tung

  9. #29
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Proteste po, ndersa kercenime jo. Tjeter gje eshte protestosh, e tjeter gje nese punon me kete logjike se: 'po e dogje Biblen e pate'.

    Tung
    avash se po e ndryshon ate versionin tend origjinal...
    tani thua: proteste PO
    me pare the: asnje i krishter s'do A akuzoje se po i urren te krishteret nese e ben ate gjest.

    po nese te krishteret bejne protesta ne indi, a nuk i bejne sepse i akuzojne hinduistet per urrejtje ndaj tyre???
    ta dish qe pikerisht kjo ishte arsyeja.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  10. #30
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    avash se po e ndryshon ate versionin tend origjinal...
    tani thua: proteste PO
    me pare the: asnje i krishter s'do A akuzoje se po i urren A krishteret nese e ben ate gjest.

    po nese te krishteret bejne protesta ne indi, a nuk i bejne sepse i akuzojne hinduistet per urrejtje ndaj tyre???
    ta dish qe pikerisht kjo ishte arsyeja.

    O ti i nderuar cka po deshiron qe te te them une. Ndoshta ata krishteret po protestonin jo vetem per nje karikature, por kunder dhunes qe po ushtrojne ekstremistet hinduse mbi ta.

    Eh a po deshiron qe te them se ne Krishterim nuk lejohet protesta e besimtareve, po ne Bibel nuk shkruan askund se te krishteret kane protestuar ndonjehere, por i kane pranuar vuajtjet ashtu sic i kishte pranuar edhe Jezusi. Jezusi thote ne Bibel se te krishteret do te perndiqen, po kjo eshte normal ne krishterim, njerezit do te te paragjykojne, ndoshta do te te shiqojne me nje sy tjeter, ndoshta familja jote te braktis, ndoshta nderrmarrin masa te dhunshme ndaj teje, eh po ku e di une, keto posa te behesh i krishter dhe t'iu tregosh se ke pranuar besimin krishter do te ndodhin keto gjera, 1 milion % je i sigurte per kete.

    Epo edhe ne fejen Islame nuk lejohet protesta, nuk ka ne Hadithe a Kuran asnje shembull qe nje mysliman ka protestu, eh po ska qene nevoja perderisa ka pasur xhihad, pra lufte e shpata. Ne Islam shteti udhehiqet nga ligji i sheriatit, dhe ai shtet eshte i obliguar (urdheruar) qe te pushtoje territoret ku pushtetin e kane qafirat. Ti nuk i din keto gjera, se normal ti nuk din cka eshte ligji i sheriatit, ti mendon se xhihad eshte meditim dhe yoga, apo shkuarje ne haxh dhe gjuajtje te nje guri me gur te vegjel. Sheriati, Muhamedi, Allahu nuk e kane parashiku qe Ministria e Arsimit e Kosoves do te nxjerr nje nen ku do te ndalohet mbajtja e simboleve fetare ne shkolla?! Ti krejt po fantazon. Ti sikur me thene tani se a lejohet protesta e besimtareve islam?! A mos ndoshta moslejimi i mbajtjes se shamise ne institucione shteterore po nxitka urrejtje ndaj myslimaneve.

    Ketu e patem fjalen per djegien e Bibles, hapesi i temes kerkon argumente nga feja islame ku do te lejohej kjo gje, eh po djegin, kane djegur e vrare dhjetera mijera njerez, perfshire myslimane te moderuar (de fakto jo praktikante), krishtere, ateiste dhe nuk u be nam i madh, asnje mysliman nuk dul te thote se kjo gje eshte e keqe (jo ata praktikante, se normal njerez qe nuk kane lexu Kuranin dhe nuk dine se cfare thote fjala hadith, e le me ta dije se cka jane ato, ata thone se islami ne realitet eshte fe e paqes, dhe nuk ka qellim tjeter pervecse paces), ose dolen duke i mohu kete, ose hoqen dore prej feje dhe e pane se nuk eshte tjeter gje pervecse nje brockulle. Nje djegie e nje libri nuk do te thote se njerezit po nxitin urrejtje ndaj nje grupi te caktuar fetar.

    Cka po deshiron tjeter me te thene.

    Tung

  11. #31
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga Beran Lexo Postimin
    Po ai nuk sillet me ketej,ai thjesht futet naper tema ja fut kot edhe aq.
    Ma gjej nje postim kur nje postim ska patur lidhje me temen. O i nderuar momentalisht nuk kam kohe qe ta vizitoj kete forum, por edhe po te kisha kohe eshte pa kurrfare perfitimi te debatosh me njerez qe nuk kane lexuar Kuran asnjehere, nuk dine se cfare jane hadithet, nuk dine se cka ka bere e thene Muhamedi (paqja qofte me ne) ne to. Edhe ata qe i dijne keto gjera ose i mohojne ato, ose kane hyre ne halucinacione te fese, e kush ka kohe qe te humbe me ta kur paranoja i ka kapluar ata. A munesh ti me debatu me nje person qe thote se eshte krishter por qe mohon Biblen?! Apo me nje ateist kur ai thote se ndoshta prejardhjen e kemi nga alienet?! Pra jo me njerez iracionale, por me njerez racionale qe jane te gatshem ta pranojne argumentin, faktin dhe te verteten.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 14-10-2010 më 22:20

  12. #32
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17
    Ne nje fshat te Shqiperise, jetonin dy familje qe mbanin familjen me buke duke mbjelle drithe. Njera ishte e krishtere, e tjera ishte myslimane. Fqinjet shkonin mire me njeri-tjetrin e asnjehere nuk kishin patur ndonje shqetesim. Qellon qe nje vit, nuk rane shira fare dhe u thane te mbjellat e fshatarit mysliman. Per cudi, te mbjellat e fqinjit te tij nuk ishin demtuar. Kjo krijoi nje xhelozi e nje inat tek fqinji, aqsa nga deshperimi, ne nje nate me vetetima e bubullima, i vuri flaken parceles me grure te fqinjit, e ia beri shkrumb e hi. Nuk u mor vesh qe e vuri ai flaken, por gjoja e goditi vetetima e qiellit.

    Erdhi dimri, te dy familjet nuk kishin cfare te hanin e po vdisnin nga uria. Vdiqen me rradhe femijet e vegjel te te dy familjeve, vdiqen edhe prinderit, i vdiq fshatarit mysliman edhe gruaja, e ky mbeti fillikat i vetem. Diten qe do te vdiste, kur e kishte shpirtin nder dhembe, i kthen syte nga qielli dhe i drejtohet Zotit:

    - Falma o Zot kete mekat qe bera, i hapa varrin me duart e mia gruas e femijeve te mi, edhe gjithe familjes se fqinjit tim. Po te mos i kisha vene flaken ares se fqinjit nga inati, ai nuk do te na kish lene te vdisnim nga uria por do e ndante buken e tij me ne...

    Albo

  13. #33
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anëtarësuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    peralle e mire, pajtohem me domethanjen tende apsolutisht...

  14. #34
    Edhe un po i bashkangjitem : Perralle e mir. I lumshin duart atij i cili e gatoi me kaq "mjeshteri".
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  15. #35
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Ne nje fshat te Shqiperise, jetonin dy familje qe mbanin familjen me buke mbjelle drithe. Njera ishte e krishtere, e tjera ishte myslimane. Fqinjet shkonin mire me njeri-tjetrin e asnjehere nuk kishin patur ndonje shqetesim. Qellon qe nje vit, nuk rane shira fare dhe u thane te mbjellat e fshatarit mysliman. Per cudi, te mbjellat e fqinjit te tij nuk ishin demtuar. Kjo krijoi nje xhelozi e nje inat tek fqinji, aqsa nga deshperimi, ne nje nate me vetetima e bubullima, i vuri flaken parceles me grure te fqinjit, e ia beri shkrumb e hi. Nuk u mor vesh qe e vuri ai flaken, por gjoja e goditi vetetima e qiellit.

    Erdhi dimri, te dy familjet nuk kishin cfare te hanin e po vdisnin nga uria. Vdiqen me rradhe femijet e vegjel te te dy familjeve, vdiqen edhe prinderit, i vdiq fshatarit mysliman edhe gruaja, e ky mbeti fillikat i vetem. Diten qe do te vdiste, kur e kishte shpirtin nder dhembe, i kthen syte nga qielli dhe i drejtohet Zotit:

    - Falma o Zot kete mekat qe bera, i hapa varrin me duart e mia gruas e femijeve te mi, edhe gjithe familjes se fqinjit tim. Po te mos i kisha vene flaken ares se fqinjit nga inati, ai nuk do te na kish lene te vdisnim nga uria por do e ndante buken e tij me ne...

    Albo
    Nuk jame per djegeje te Bibles ose veprimimeve te mjere qe bejn njerzit per hakmarrje,por kjo qe lexova nuk me thote asgje tjeter,perveq asej qe paraqite,,myslimanin''aq shpertzinj!Nje musliman do ta paraqitete ndryshe kete cfar Ju shkruat!Une per vete flas: Nuk kam urrejtje ndaj asnje feje,por kam urrejtje ndaj shpirtekqinjeve,qofshin ata edhe te perkatesis sime fetare!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  16. #36
    ti, une dhe melodia Maska e orhideja
    Anëtarësuar
    02-10-2010
    Postime
    4,817
    Une kam urrejtje ndaj cdo shqiptari qe ndjell urrejtje te cfaredo lloji mes shqiptareve.

    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIJA
    FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA

  17. #37
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Eshte e cuditshme se si per disa bota perbehet apo ndahet si me thike vetem ne dy gjera: krishterimin dhe muslimanizmin , dhe i shohin aq te izoluara (e te huaja) e ekstreme nga njera tjera, saqe ta merr mendja qe kurre nuk kane pasur ndonje kontakt, e sidomos per ne shqiptaret eshte e cuditshme duke e ditur se ka bartes te besimeve te ndryshme. Tash ketu ose i ka fajet emigracioni, ku i ekspozohen kulturave te ndryshme, ose nuk kane dale kurre nga katuni i tyre.

  18. #38
    E verteta eshte qe boten e shohim sikur te ishte nje katun, secili e shiqon njeri tjetrin nga dritarja e vogel e shtepis duke kerkuar t'ia gjen pikat e dobeta ne vend qe te dal haptas, te bisedon, ti gjejn pikat e perbashketa dhe ti kultivon ato si gjera qe na afrojn, e jo qe na largojn !

    O njerëz! Ne ju krijuam prej një mashkulli e një femre dhe ju ndamë në popuj e fise që të njihni njëri-tjetrin..." {Kurani 49 : 13}
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  19. #39
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Eshte e cuditshme se si per disa bota perbehet apo ndahet si me thike vetem ne dy gjera: krishterimin dhe muslimanizmin , dhe i shohin aq izoluara (e te huaja) e ekstreme nga njera tjera, saqe ta merr mendja qe kurre nuk kane pasur ndonje kontakt, e sidomos per ne shqiptaret eshte e cuditshme e ditur se ka bartes te besimeve te ndryshme. Tash ketu ose i ka fajet emigracioni, ku i ekspozohen kulturave te ndryshme, ose nuk kane dale kurre nga katuni i tyre.
    e cuditshme eshe qe Krishterimi dhe Islami, te fusim ketu edhe Ebraizmin, jane fete e medha monoteiste dhe si rrjedhoje ato me te ngjashmet ne krahasim me te tjerat.
    por historia ke vertetuar se pikerisht per keto fe jane bere luftera dhe krime te tmerrshme.
    jam i mendimit qe mungesa e tolerances i karakterizon besimtaret e qe te tri feve monoteiste...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e king of queens
    Anëtarësuar
    10-07-2009
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    179
    A ta djegim Biblën siç na e dogjën Kur’anin????????
    Djegne ore! Po ju pengonkush? Vehten tuaj do tregoni.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •