Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 75
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime

  Muzika rock sht instrument i djallit ?!

  Pse Kisha Katolike esht kunder muzikes rok , kur dihet se miliona njerez e ndegjojn ate dhe thojn se ajo sesht e demshme ?

  Papa Benedikti i XVI ne vitin 1996 ( Racinger ne ate koh) thot :

  ONE of the Roman Catholic world's most powerful figures
  has branded rock music an "instrument of the Devil" and
  urged young people not to listen to it for fear of
  endangering their souls.

  Cardinal Joseph Ratzinger, head of the modern successor
  to the Inquisition, said there were "diabolical and
  satanic messages" in much of today's heavy metal music.
  But he also warned the young against the "subliminal"
  satanic influence to be found in songs by such groups
  as the Beatles, the Rolling Stones, Pink Floyd, Queen,
  Led Zeppelin and the Eagles.

  ===

  Pra sipas Racingerit (tani Papa Benedikti i XVI) , grupet si Beatles , Rolling Stones , Pink Floyd , Led Zeppelin , jan grupe te Djallit , me mesazhe djallezore dhe keshillon qe kjo lloj muzike mos te ndegjohet.

  Pastori Xhimi Swagart , e quan muzike e Satanes ose edhe pornografi e re.


  Pse muzika e Betles-ave te jet muzik satanike , kur dihet se ato kan shitur dhjetra miliona disqe , jan futur ne listen e 100 personave me me ndikim ne shekullin e XX-te ( sipas revistes TIME) ?

  = me falni duheshte te hapi tem te re , sepse tek tema ekzistuese , nuk mora nje pergjigje qe deshiroja.

  Pershendetje !
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 2. #2
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Pavaresisht si eshte puna me muziken Rock, pra ne eshte e mire apo e keqe sipas shijes time, mendoj se ky mendim i shprehur nga Kryekleriku Katolik, nese eshte shprehur keshtu, eshte nje qesharak. Te pakten nese kuptohet ne menyre plastike, te drejtperdrejt. Djalli nuk ben muzike. Me zor te madh mund te kuptohet, nese kete e ka thene ne menyre metaforike. Pra duke deshur te kritikoje devijimet, me te cilat kjo muzike ne disa (shume?) raste percillet. Prape se prape ngelet mendim i pa arsyeshem. Sepse gjeneralizon teper mase. Keshtu nuk flet nje njeri me intelekt te mirezhvilluar. Mendoj une.

 3. #3
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  40
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  KJo eshte thene ne kontekstin e nje keshille, dhe jo si nje urdher i prere.

  Nderkohe qe Islami ndalon cdo lloj muzike instrumentale, kjo teme e sjelle ketu nga nje musliman, eshte vertet qesharake....


  Per mendimin tim personal muzika Rock nuk ka asnje vlere se cfare t'i ofroje edukimit te te rinjve
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 30-09-2010 m 03:33
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-09-2010
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  N kishn ortodokse a prdorn instrumentt muzikore si ne kishen katolike ?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Kaligula
  Antarsuar
  30-09-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  284
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Disa u dogjn n emr t zotit (si shtriga apo shkenctar, periudha e "Inkuzicionit")

  Tani do gj q bie ndesh me at q flet n emr t "Zotit" sht "Diabolike"

  Aty ku mbizotron errsira triumfon injoranca

  Long life to "The rock"

 6. #6
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Renea, ju t islamabadit jetoni n nj terr absolut tingujsh. I vetmi balsam pr vesht tuaj sht zri i hoxhs.

  Matrix, 'vlera edukuese ofrojn pr njerzit psikopatit aluinative q "i ndodhin" Gjonit tek zbulesa?


  mbltohuni:
  Prektora

 7. #7
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Pavaresisht si eshte puna me muziken Rock, pra ne eshte e mire apo e keqe sipas shijes time, mendoj se ky mendim i shprehur nga Kryekleriku Katolik, nese eshte shprehur keshtu, eshte nje qesharak. pakten nese kuptohet ne menyre plastike, te drejtperdrejt. Djalli nuk ben muzike. Me zor te madh mund te kuptohet, nese kete e ka thene ne menyre metaforike. Pra deshur te kritikoje devijimet, me te cilat kjo muzike ne disa (shume?) raste percillet. Prape se prape ngelet mendim i pa arsyeshem. Sepse gjeneralizon teper mase. Keshtu nuk flet nje njeri me intelekt te mirezhvilluar. Mendoj une.
  Nuk flitet per muziken ne planin e melodise, pasi ne ate drejtim, ka melodi klasike qe ia kalojne rokut per ritem dhe force!!
  Behet fjale per mesazhet, jo vetem subliminale qe permbahen ne disa kenge rok, si edhe per mesazhin viziv qe perohet nga shume koncerte roku apo metalli, nepermjet shenjave dhe video-ve....!
  Psh Hotel California qe ka nje melodi sublime, permban mesazhe te "djallit" apo "shpirtrave", etj....
  Ne pergjitjesi do te mjaftonte "buon senso" apo si i themi ne shqip "mendja ne vend" qe te shijohet nje kenge thjesht vetem nga ana artistike!!
  Por Papa, qe e din fare mire se ndermjet te rinjve, shumica jane nga ata qe fluturojne me "pras ne ****",(nuk mungojne shembujt nga forumi), e ka per detyre qe te terheqe vemendjen e tyre!!

  Si perfundim, "djalli" ashtu si perfytyrohet nga fetaret halldupe, nuk egziston!!! E per kete arsye muzika, si shprehje e krijimtarise dhe intelektit artistik njerezor, eshte prodhim i mendjes njerezore!!
  Jarigas

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Antarsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Muzika rok sht instrument djalli, ndrsa muzika tjetr sht vet djalli.

  Jimmy Swaggart, nj prijs fetar i "fes s pastr" duke mbajtur emisione
  ka qen i kontaktuar dhe i lidhur me shum prostituta, duke qen prijs e
  m pas pr "librin e tij t shenjt" shkroi nj libr, n t cilin fliste pr dhjet
  llojet e incesteve n t. Kjo sht feja, t ciln aq shum e praktikojn sa un
  ndrrimin (blerjen) e kpucve n muaj. Shum interesante ky sistemi i ktyre.

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime
  Problemi me ju eshte se as nuk dini, as nuk doni te mesoni, por kjo nuk ju pengon qe te hiqeni si te ditur. Bile jeni aq te ditur, sa i keni mesuar te gjitha mesimet e fese tuaj, e keni filluar te studioni me themeli fete e tjera. Myslimani na citon Papen e Romes, kurse te krishteret e zellshem duan te na e shesin Islamin si nje fe qe nuk lejon muziken te luhet fare.

  Po sikur te pyesnit apo te lexonit dy gjera me shume mbi punet shpirterore, nuk do te benit keq apo jo?

  Shpirti i njeriut eshte i lidhur me trupin e tij. Trupi i njeriut merr jete nga shpirti i tij, Fryma qe i ka dhene Perendia. Dhe ky trup e ky shpirt jane te pandashem nga njeri-tjetri ne kete boten tone qe jetojme. Shpirti i jep jete trupit dhe e ve ne levizje ate. Pese shqisat e trupit, te shikuarit (syri), te degjuarit (veshi), te nuhaturit (hunda), te prekurit (duart) dhe te shijuarit (goja), jane pese portat e shpirtit. Drita dhe erresira, e mira dhe e keqja, depertojne ne shpirtin e njeriut duke kaluar mes njeres prej ketyre 5 portave te shpirtit.

  Detyra e njeriut eshte rojtaria e shpirtit te tij. Te ruash shpirtin tend nga e keqja, te mos lejosh forcat e qoftelargut (demonet) qe te depertojne ne shpirtin tend nepermjet njerez prej atyre portave. Qe te jesh ne gjendje qe te ruash shpirtin tend, duhet qe me pare te kesh nje urtesi te fituar qe te lejon te dallosh te miren nga e keqja. Dhe ketu nuk e kam fjalen per te miren qe na pelqen ne te besojme si te mire, por ate qe na meson Perendia.

  Dhe shpirti nuk ruhet vetem nga muzika e demonizuar, shpirti ruhet edhe nga nje fjale e vetme goje qe mund te degjoje veshi. Zhurmat qe sot shiten per muzike eshte me frymezim demonik dhe ka per qellim qe te prishi qetesine shpirterore te njerezve, ne menyre qe keta shpirtra te trazuar, te mos jene ne gjendje te njohin Perendine e te degjojne Zerin e Tij ne qetesi e ne lutje.

  Muzika e vetme qe ndihmon shpirtin e nje besimtari jane himnet hyjnore te Kishes qe i drejtohen Perendise apo muzike qe ka per frymezim virtytet e krishtera. Muzike qe i larteson shpirtrat e njerezve kur i degjojne, i sjell me afer me krijuesin e tyre, Perendine.

  Muzika mund ti sjelli kenaqesi te momentit veshit, qetesia eshte oksigjeni i shpirtit! Nje shpirt qe nuk gjen qetesi eshte nje shpirt i demonizuar. Dhe me shume se kurre ndonjehere me pare ne histori, njerezit sot vuajne nga mungesa e qetesise se jashtme e te brendshme.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 01-10-2010 m 02:18

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2009
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nese me te vertet Papa e ka thene kete, ateher ai te ka ma hajvan se keta dijetaret Islam.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Na tesht be amo na tesht me ksi propaganda t'karit qe s'po ju nalen mo keto goja tu fol rreth muzikes. Po cka keni ju kunder muzikes? Pse e keqe? Veq qe kan thane shokt e Mohamedit a? A mos ke kjo fjala e Perendis qe e ndal Muziken? A mos jan ata te gjithe Profeta qe thojne Muzika eshte Haram? Pse mirren keta njerzi me ksi mendime te kota? Ku e gjejn Muziken qe ta fusin ne kesi lloj pizdarinash gjith? Thjesht ne qoftese tu ngohet muzika e ngon se e pelqen e qeky Pelqimi eshte per dikon Pasion e qeky Pasioni eshte qe e knaq ate Person/Individ. E ju dilni thuni s'bon muzika se eshte thirrje Satanes!!! Po budall qe jeni thjesht pak logjikoni, muzika eshte mbrenda atij personi qe e pelqen dhe muzika eshte nje pjes e jetes qe ta hek nje barre te madhe kur sheh qifta si ju qe ja merrni n'goj dit e nat muzikes qe s'keni tjera pune vetem me ja humb njerit te gjitha vlerat mos me lan kurgja me ba. Pse jeni kaq paTru qe hala doni te jetoni para 2000 vjete si neper Shpella? A mos keni frike per cdo gje? Pse gjith kjo bote e mashtrume nga keto FE? A mos valle Zoti eshte sajes e Djallit? Pse? Pse? Pseeeeeeeeeeee? Pse s'mundoni me gjet dicka qe ka efekt pozitiv por gjithmon ksi ***** Tema hapni? A s'po ju vje marre per ftyren qe e keni dhe identitetin qe e mbani? A gjith deshironi me u kan Mashtrus ne kete jete? Jaaa une s'kam pa si ju....mo se marre duhet me ju ardh per vjet qe i keni ba...mundonu me e kuptu kete jete se njeri eshte qe shkon per perpara qe shkon me arrit, e jo me ngel gjithmon nje person pa vlera...a mos valle Zoti deshiron te na shkaterron neve jeten, dhe te kemi sakrific gjithmon per te. A mos valle eshte me mire qe ZOTI TE SAKRIFIKOHET PER NEVE DHE S'DO E KEMI KETE BEZDI ME? Cdo dite e me shume po e shoh qe ZOTI eshte kejt Problemi i Jetes qe Zoti eshte nje Idiot qe gjithmon vetem emri i tij duhet te jete i larte dhe te mos barazohet me asgje. Po kejt qetu poenta koka tash po e vrej. E une per kete gje jam kunder Zotit dhe s'do ta kete ate deshir qe te jete Ai ZOT e Une ROB. Jeta eshte vetem e Imja une boj cka dush me jeten time. Kjo mue me ben me te lart se sa ky ZOT ju qe Besoni dhe une quhem MBINJERI. Une s'qendroj tek ai ZOT qe ma do te keqen qe kqyr gjithmon te me perul. Une me mire e shikoj jeten time me ate ngritna me larte dhe s'kam nevoj per ZOT por t'pakten e kam Ndergjegjen dhe cdo Sfer te Kesaj bote mundona qe te arrij me Zemren time te hapur qe e kam. Ky s'eshte ZOT, ky sen qe e Besoni ju eshte i Mallkuar qe ja mposht cdo dituni qe s'ju len me perparu gjithmon te peruulur nga nje ''Qenje'' qe s'ju kerkon asgje juve vetem perulje. Sa i dobt eshte njeriu kur eshte karrem i tjeter kujt. Por kur s'eshte karrem i tjeter kujt eshte shum i fort. Lexoni o Njerz mos u mirrni me ksi budallakia. Thjesht edhe niher Muzika eshte Pasion per dikend qe jeton me ate sen. Ma mir me ngu Muzik sa te kesh pun me dikend qe mundohet me i jap Besim te verber dikujt. Kjo gje eshte Mjerim nga ana e juaj, por ju prap Heshtni se jeni te dobet. E gjerat e keqija vijn vetem nga Dobesia e juaj jo nga ndonje Hyjni.

  ["What is good? - everything augments the feeling of power, the will to power, power itself, in man. What is evil? - whatever springs from weakness. What is happiness? - the feeling that power increases - that resistance is overcome." -Friedrich Nietzsche, The Antichrist]

 12. #12
  E dua letrsin Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,041
  Faleminderit
  72
  98 falenderime n 81 postime
  une i ndegjoj prej AC/DC deri te ZZ Top , ....

  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 02-10-2010 m 10:04

 13. #13
  humble
  Antarsuar
  24-03-2007
  Vendndodhja
  in M.T's heart
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Marduk pse po e lufton Zotin vlla? Na prej Zotit vijm e te ai kthehna. Ai asht krijuesi yn dhe at duhet me adhuru dhe luvdua. Vetem vullneti i tij u bafte ne tok dhe qiell, se neqoft se kerkojm me u ba vullneti jon ater mund te bijm viktima tye satanit.Zoti nuk asht problemi i jetes. Zoti asht jeta dhe i nep njerit parajsen por njeriu duhet me ju bind vullnetit te Zotit ne menyre qe me gezua te mirat me te cilat na bekon. Zoti e pat kriju njeriun ne parajse dhe vullneti i Zotit ishte qe adami dhe Eva mos me hanger moillen. Por njeri asht e zeza e vetit. A nuk ra adami dhe eva viktima te vullnetit te tyre, me hanger mollen, qe ishte kundra vullnetit te Zotit? A nuk ishte djalli ai qe e nxiti ewven e adamin me marr ket vet-iniciativ dhe vet-vullnet? ater na duhet me than vlla, u baft vullneti i Zotit si ne qiell e ne tok. Zoti te nimoft me shpetua...
  Yevgeny Rodionov
  Rroft AMERIKA!

 14. #14
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime
  Citim Postuar m par nga busavata Lexo Postimin
  une i ndegjoj prej AC/DC deri A ZZ Top , e priftave nese nuk i pelqen , nRrOT t SOMES le te shkojne...

  busavata, ti mir bn qe degjon ato. Krishterimi nuk e ndalon muziken dhe kjo eshte e rendesishme.

  Per dika tjeter se ka thot dikush me pollavra dhe ka shfrytezon dikush duke keqperdor emrin e dikujt, nuk ka edh aq rendesi. E rendesishme eshte se Kisha katolike dhe ligjet e rregullat e Kishes, as Shkrimi i Shenjt dhe asnj doktrin nuk e ndalon muziken, nuk endalon qe njeriu t degjoj muzik apo t bj muzik dhe t kndon.


  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 01-10-2010 m 17:45
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 15. #15
  Dead and Gone Maska e Trolexi
  Antarsuar
  01-10-2010
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Puna eshte se kisha katolike deshron qe te kontrolloj qdo aspekt te jetes se njeriut

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga toni77_toni Lexo Postimin
  busavata, ti mir bn qe degjon ato. Krishterimi nuk e ndalon muziken dhe kjo eshte e rendesishme.

  Per dika tjeter se ka thot dikush me pollavra dhe ka shfrytezon dikush keqperdor emrin e dikujt, nuk ka edh aq rendesi. E rendesishme eshte se Kisha katolike dhe ligjet e rregullat e Kishes, as Shkrimi i Shenjt dhe asnj doktrin nuk e ndalon muziken, nuk endalon qe njeriu t degjoj muzik apo t bj muzik dhe t kndon.
  Normal se nuk e ndalon, se ska me cka me ndalu , te kishin pas kendu Beatlesat para 200 viteve , ateher do ta shifshe.

  Sot kishes katolike i ngel vetem me ngrit zerin kunder kesaj muzike, por me ndalu muziken ska kaqik.

  Psh. Nje drejtor i nje arene ne Finland ka ndalu nje koncert qe duheshte te mbaheshte sepse kengetari Alice Cooper me muziken e tij shpreh vlera te dyshimta dhe nga kendveshtrimi Krishter nje koncert i till nuk mund te lejohet - thot drejtori.

  Por ti po del tani kunder Papes e kunder pastorit swagart dhe lirisht muj me thon kunder Bibles , sepse ti sje kunder mesazheve antiBiblike qe japin disa keng.

  psh.

  1.Bye Bye loqka jeme
  dole prej zemres teme

  2erdhi koha per tu ndare

  3. Do te dehem

  4. Kam nje tjeter

  5. Je seksi.

  Ndersa Bibla :

  11
  Mjer ata q ngrihen hert n mngjes pr t`u turrur pas pijeve dehse dhe vonohen deri n mbrmje sa t flakrohen nga vera!
  22
  Mjer kampionve n pirjen e vers dhe t shkathtve n przierjen e pijeve dehse,

  6
  Sepse n qoft se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokt; por n qoft se pr gruan sht turp t qethet a t rruhet, le t mbuloj kryet.

  9

  N mnyr t njjt dua q edhe grat, t vishen hijshm, me cip dhe modesti

  Dhe veprat e mishit jan t zbuluar dhe jan: kurorshkelja, kurvria...


  "Nse dshironi t dini se sa djaj keni n shtpi ather numroni disqet hard-rock".

  Rock music is a greater influence over the souls of men than primitive Christianity" (John Denver)

  Rok muzika ka ndikim me te madh ne shpirtinn e njeriut sesa Krishterimi primitiv (Xhon Denver).

  "E di se Beatles do t ken sukses si asnj grup tjetr. Kt e di me siguri, sepse pr at sukses ia kam shitur djallit shpirtin tim". ( Xhon Lenon)


  ===

  Kisha Baptiste ne SHBA , thot se Lady Gaga do te shkon ne Ferr , per shkak te rebelimit te saj kunder Zotit.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-09-2009
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Problemi me ju eshte se as nuk dini, as nuk doni mesoni, por kjo nuk ju pengon qe te hiqeni si te ditur. Bile jeni aq te ditur, sa i keni mesuar te gjitha mesimet e fese tuaj, e keni filluar te studioni me themeli fete e tjera. Myslimani na citon Papen e Romes, kurse te krishteret e zellshem duan te na e shesin Islamin si nje fe qe nuk lejon muziken te luhet fare.

  Po sikur te pyesnit apo te lexonit dy gjera me shume mbi punet shpirterore, nuk do te benit keq apo jo?

  Shpirti i njeriut eshte i lidhur me trupin e tij. Trupi i njeriut merr jete nga shpirti i tij, Fryma qe i ka dhene Perendia. Dhe ky trup e ky shpirt jane te pandashem nga njeri-tjetri ne kete boten tone qe jetojme. Shpirti i jep jete trupit dhe e ve ne levizje ate. Pese shqisat e trupit, te shikuarit (syri), te degjuarit (veshi), te nuhaturit (hunda), te prekurit (duart) dhe te shijuarit (goja), jane pese portat e shpirtit. Drita dhe erresira, e mira dhe e keqja, depertojne ne shpirtin e njeriut kaluar mes njeres prej ketyre 5 portave te shpirtit.

  Detyra e njeriut eshte rojtaria e shpirtit te tij. Te ruash shpirtin tend nga e keqja, te mos lejosh forcat e qoftelargut (demonet) qe te depertojne ne shpirtin tend nepermjet njerez prej atyre portave. Qe te jesh ne gjendje qe te ruash shpirtin tend, duhet qe me pare te kesh nje urtesi te fituar qe te lejon te dallosh te miren nga e keqja. Dhe ketu nuk e kam fjalen per te miren qe na pelqen ne te besojme si te mire, por ate qe na meson Perendia.

  Dhe shpirti nuk ruhet vetem nga muzika e demonizuar, shpirti ruhet edhe nga nje fjale e vetme goje qe mund te degjoje veshi. Zhurmat qe sot shiten per muzike eshte me frymezim demonik dhe ka per qellim qe te prishi qetesine shpirterore te njerezve, ne menyre qe keta shpirtra te trazuar, te mos jene ne gjendje te njohin Perendine e te degjojne Zerin e Tij ne qetesi e ne lutje.

  Muzika e vetme qe ndihmon shpirtin e nje besimtari jane himnet hyjnore te Kishes qe i drejtohen Perendise apo muzike qe ka per frymezim virtytet e krishtera. Muzike qe i larteson shpirtrat e njerezve kur i degjojne, i sjell me afer me krijuesin e tyre, Perendine.

  Muzika mund ti sjelli kenaqesi te momentit veshit, qetesia eshte oksigjeni i shpirtit! Nje shpirt qe nuk gjen qetesi eshte nje shpirt i demonizuar. Dhe me shume se kurre ndonjehere me pare ne histori, njerezit sot vuajne nga mungesa e qetesise se jashtme e te brendshme.

  Albo
  Albo, nuk i heq asnje presje shkrimit tend!

  Sa per shkrimin qe eshte bere mbi ate se cka thene Papa, ju lutem mos merrni cka thone revistat aty-ketu, por shkoni drejt e te burimi. Shkoni te faqja e Vatikanit, merreni fjalen e plote te tij dhe silleni ketu. Nese Papa e ka cituar ndonje grup, kenget e te cilit nuk i kane ato qe i ka cekur Papa, atehere mund te keni te drejte te flisni sa te doni. Por, asnjeri prej atyre grupeve te cekura me lart nuk ka mbetur pa bere kenge me tekste larg frymes se krishtere. Me se pari shihet jeta e tyre, e pastaj edhe kenget. Pema njihet nga frytet!!!

  QLJK!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dielli_ime : 02-10-2010 m 15:33
  Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-09-2009
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Renea,

  Po me duket se tani vete po pyet

  Pse Kisha Katolike esht kunder muzikes rok , kur dihet se miliona njerez e ndegjojn ate dhe thojn se ajo sesht e demshme ?
  e vete po pergjigjesh

  "E di se Beatles do t ken sukses si asnj grup tjetr. Kt e di me siguri, sepse pr at sukses ia kam shitur djallit shpirtin tim". (Xhon Lenon)
  A do t'ia kishe keshilluar ti femijes tend qe te degjonte kenge qe jane kunder normave te jetes islame, edhe sikur keto te kishin nje popullaritet absolut boteror?!? Kete detyre e ka edhe Papa per ne katoliket!

  Paqja me ne!
  Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Antarsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,643
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 6 postime
  The Post-War Dream
  Pink Floyd


  Tell me true tell me why was Jesus crucified
  is it for this that daddy died?
  was it for you? was it me?
  did i watch too much t.v.?
  is that a hint of accusation in your eyes?
  if it wasn't for the nips
  being so good at building ships
  the yards would still be open on the clyde
  and it can't be much fun for them
  beneath the rising sun
  with all their kids committing suicide
  what have we done maggie what have we done
  what have we done to england
  should we shout should we scream
  "what happened to the post war dream?"
  oh Maggie, Maggie what have we done?  The Hero's Return

  jesus jesus what's it all about
  trying to clout these little ingrates into shape
  when i was their age all the lights went out
  there was no time to whine and mope about

  and even now part of me flies over
  dresden at angels one five
  though they'll never fathom it behind my
  sarcasm desperate memories lie

  sweetheart, sweatheart are you fast asleep, good
  'cos that's the only time that i can really talk to you
  and there is something that i've locked away
  a memory that is too painful
  to withstand the light of day

  when we came back from the war the banners and
  flags hung on everyones door
  we danced and we sang in the street and

  the church bells rang
  but burning in my heart
  my memory smoulders on
  of the gunners dying words on the intercom
  Ndryshuar pr her t fundit nga puroshkodran : 03-10-2010 m 07:03

 20. #20
  E dua letrsin Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,041
  Faleminderit
  72
  98 falenderime n 81 postime
  ndegjoje Matrix trimi se ndoshta ma qet edhe piken e zez edhe e fitoj flamrin e Jamajkes...
  ky asht Blues edhe Rock n Roll ...
  papa mos ta ndegjoj se asht i dehur edhe mundet ndryshe me interpretu...  Well who's that writin'? John the Revelator
  Wrote the book of the seven seals

  You know God walked down in the cool of the day
  Called Adam by his name
  But he refused to answer
  Because he's naked and ashamed

  You know Christ had twelve apostles
  And three he led away
  He said, "Watch with me one hour
  'till I go yonder and pray."

  Christ came on Easter morning
  Mary and Martha went down to see[23]
  He said, "Go tell my disciples[24]
  To meet me in Galilee."
  Ndryshuar pr her t fundit nga busavata : 13-10-2010 m 21:47

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •